Het Spook van het Kerkhof. I FOOR SKEEk EK OISTREÏES. SOTS- ES AIlFERTEKTIEBlAl) u v 11 1 '1 II t ll f II I 1 Woensdag 22 Juli '1203. 58e Jaargang. a No. 58. Officieele Advertentie. r c i i Uitgever: B. FALKENA Mzn., Singel, Sneek. Uit de Raadszaal. BEKENDMAKING. Iets over de vrouwenbeweging. FEUILLETON. Hit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. f 3). Slot. De chef der politie ging met eenige beambten en ver gezeld van Jean en Pierre naar het kerkhof. Ook dr. Duponchel ging mee. De koetsdragers wezen het graf aan, waar zij de gedaante het eerst en ook het laatst gezien hadden. Het was het fraaie familiegraf van het huis de St. Aignan, waar gravin Hortense on der de koele aarde rustte. Terwijl zij daar nog zoo stonden en over de onbegrijpe lijke zaak nadachten, bemerkten zij een aardig hond je. 'Duponchel zeide: «Het is het lievelingshondje van wijlen de gravin. Het beestje schijnt te weten, dat zijn goede meesteres hier begraven ligt. Voordat de graaf zich weer verloofde kwam hij dagelijks het graf bezoeken en dan kwam het hondje mee. Somtijds loopt het bees tje bier wel alleen heen en brengt dan den nacht hier door; dan slaapt het op het graf van zijn meesteres.® De hond scharrelde met zijn voorpooten aan een zwart morsig lapje, dat van den onderrand eener dames- japon scheen afgerukt te zijn. Voorloopig wist men zeker niet, waartoe dat lapje dienen zou, maar men nam het toch mee. Zooals we reeds zeiden, hadden de raadselachtige gebeurtenissen op het kerkhof St -Medarde te Parijs de gemoederen van vele menschen in Frankrijk hevig aangegrepen en ook in Agen woonden niet weinig lie den, die aan die geestverschijningen geloofden. Deze -1 van een geest haar aanhoudend vervolgt en haar wil meetrekken.® Met vluggen tred ging Duponchel met Guérin naar het ziekenhuis. In een afzonderlijke kamer vonden zij de patiënte, bewaakt door een oppasseres. Blijkbaar lag zij in een ijlkoorts, want aanhoudend sprak zij verwarde taal. «Trek je weer aan mijn rok. Wil je mij meenemen in het graf?« klonk het op hart verscheurenden toon van haar lippen. »Ik smeek u, vergeef mij. Ik weet het, ge zijt de gravin de St.-Aignan. Oh, ik zal het nooit meer doen!-De vervloekte ridder!» »Zoo ijlt zij voortdurend*, zei Guérin. «Nu begrijp ik de samenhang*, fluisterde Duponchel hem toe. «Hier is het werktuig, waarvan men zich in een vreeselijke intrigue bediend heeft. Van die waan zinnige verbeelding geloof ik het ongelukkige schepsel te kunnen bevrijden.* Hij vatte de patiënte bij de hand en zeide: «Ongeluk kige, verlicht uw geweten door een volledige bekente nis! Ik wil u verlossen van de geestenhand, die u mee trekt!* Zij keek hem vragend aan. «Waart gij Vrijdagnacht gemaskerd op het kerkhof St.-Sulpice? Droegt gij toen een doodshoofdmasker ach ter uw zwart zijden masker?* Zij knikte bevestigend. «En toen werd er aan uw japon getrokken, zoodat ge er van ontsteldet?* «Ja, ja,* riep zij bevend uit. «Dat was geen hand van een geest; het was het hond je van de gravin de St.-Aignan, dat gewoon is den nacht bij het graf van zijn meesteres door te brengen. Den volgenden dag heb ik zelf het beestje gezien; het speelde nog met het lapje, dat het van uw japon had mindering toont ’t cijfer der geboorten. Ware niet in de meeste beschaafde landen de sterfte buitengewoon veel minder geworden, ’tgeen vooral aan beter woning, beter voedsel, beter drinkwater, met een woord aan een gezonder levenswijze is toe te schrijven, dan zou de bevolking in verschillende landen lang niet zoo sterk toenemen, zelfs in ’t geheel niet vermeer- derew. Om een voorbeeld te noemende sterfte in Rusland vertoont een ongeveer even hoog cijfer als de geboorte in Nederland. De vrouwen-emancipatie is thans een reuzen tak geworden, heeft reeds groote veranderin gen in de maatschappij gebracht en zal nog grootwe brengen. Spotbladen mogen uit hu mor eej» t»«komstschetsje geven, waarin we de vrouw zien als de «heer der schepping* en de man lid van »’t zwakke geslacht*, die humor vhdt sen redelijken grond in wat we thans reeds kunnen waarnemen. Er zijha tal van baantjes, ambten, betrekkin gen, postjes en er komen er telkens meer bij, doch dit baat den mannen niets, want onweer staanbaar dringen zich de vrouwen in alle be trekkingen oefenen betrekkingen, zelfs ambach ten uit, die men vroeger nooit tot de voor vrou wen toegankelijke zou hebben durven rekenen, uit vrouwen. Terwijl de reformkleeding, de hobbezak der vrouw weder de vroegere gezondere kleeder- dracht bezorgt en dus de vrouw van heden weder op die van vroeger doet gelijken, ontsluit omgekeerd de emancipatie-drang de meeste wegen, voorheen alleen voor mannen toegan kelijk, ook voor de vrouw. De meisjes gaan thans op uitgebreid lager onderwijs, op de kostschool, middelbare school, gymnasium, hoogeschool, op de kookschool, de normaalschool; alleen de ambachtsschool wordt nog niet door haar gefrequenteerd. (Doch dit komt wel! Leest men niet van vrou welijke schilders, enz., die te Berlijn gewoon, evenals de mannen, de gebouwen van buiten verven!) Men heeft vrouwelijke opvoedsters der jeugd, vrouwelijke doctoren, vrouwelijke advocaten; krijgt spoedig ook vrouwelijke do centen, professoren. Men vindt de dames bij post en telegraphie; de telefoon is haar ge bied. Men. vindt vrouwen bij land- en fabrieksar beid. Ja, langzamerhand zullen alle ambten, be roepen, bedrijven voor de vrouwelijke helft van ’t menschdom toegankelijk zijn. En opmerkelijk is daarbij, dat gewoonlijk de vrouw wel zoo geschikt is voor ’t vak als de man. zeiden nu: «Ziet ge? Het is alles waar! Niet alleen te Parijs, maar ook bij ons geschieden wonderen!* De wijsgeerigen en vrijdenkers, waartoe ook dr. Du ponchel behoorde, wisten daar aanvankelijk niets van belang op te antwoorden; voor dit geheimzinnig voor val konden zij geen natuurlijke verklaringen vinden. Den derden dag kwam er wat meer licht in deze duistere zaak. Eenige knapen, die bij het kerkhof St.- Sulpice op een weg tusschen tuinen en wijnbergen speelden, vonden een verfrommeld doodshoofdmasker van zijde en een hand, die uit hout gesneden was en meesterlijk het ontvleeschte geraamte van een menschenhand nabootste. Het was duidelijk, dat deze voorwerpen in verband moesten staan met de geest verschijning. Maar met welk doel was deze akelige vertooning afgespeeld, die zulke noodlottige gevolgen kon hebben? Dat kon onmogelijk een onschuldige grap geweest zijn! Nu zeiden de vrijdenkers tot de bij- geloovigen: «Hebt maar geduld! De zaak zal langza merhand wel opgehelderd worden!* Men behoefde inderdaad niet lang meer te wachten. In den morgen van den vierden dag na het bal, had dr. Duponchel zijn patient bezocht en hem in zoo- danigen toestand aangetroffen, dat hij niets dan den dood of krankzinnigheid voorzag. Juist had onze dok ter het gravelijk kasteel verlaten, toen dr. Guérin van het stadsziekenhuis hem tegen het lijf liep en zeide: «Wel, waarde collega! ik ben er juist op uit om u te spreken, Gij moet met mij naar het ziekenhuis. Een uur geleden hebben eenige boeren uit het dorp Mar- tory ons een jonge vrouw gebracht, die zij in ver- schrrkkalijken toestand in het bosch hadden gevonden. Het is buiten twijfel, dat zij met die spookgeschiede nis in nauwe betrekking staat. Aanhoudend praat zij van het karkhef St.-Sulpice en gelooft, dat de hand 4 Ziehier nu eens een onderwerp, waarover wat te zeggen valt. Ge praat er een uur, een dag over en ge hebt de stof nog niet uitge put. Daar we heel kort moeten zijn, zullen we dit ook niet beproeven, doch alleen enkele dingen opmerken, enkele bewegingen aan wijzen. De vrouw van voorheen werd opgevoed, opgeleid om later een goede huisvrouw, een zorgende huismoeder te worden, liefst van een talrijk kroost. Wat is daar veel aan veranderd, niet plot seling, maar langzaam aan. Thans wordt het meisje niet uitsluitend op gevoed, om een goed huismoeder te worden. O neen, vele meisjes moeten, evenals de jon gens, later zelf den kost kunnen verdienen. ’t Aantal huwelijken is percentsgewijze dan ook geringer dan vroeger en nog grooter ver- I ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 27, cent. Groote letters naar plaatsruimte. VERGADERING van den Gemeente raad van WYMBRITSERADEEL, op Za terdag, den 18 Juli 1903, des voormiddags te 107» ure. Tegenwoordig zijn 13 leden, afwezig de heeren Okma en Huistra. Voorzitter de heer M. H. Tromp, Burgemeester. Secretaris de heer J. Poppinga. Punten van behandeling: 1. Notulen van den 20 Juni j.l. Na lezing door den Secretaris, worden ovengenoem de notulen onveranderd vastgesteld. 2. Ingekomen stukken en mededeelingen. De Secretaris doet mededeeling van: a. Schrijven van de rijks veld wachters H. Dam te Oudega en J. Wiegersma te Woudsend en de gemeen teveldwachters IJ. Bruinsma te Oudega, S. v. d. Dam te Woudsend, J. Zeilstra te Heeg en L. v. d. Werf te Scharnegoutum, houdende dankbetuiging voor de hun verleende gratificatiën voor verrichte buiten gewone diensten gedurende de spoorwegstaking; b. Alsvoren van Tj. van Scheltinga te Heeg, daar bij dankzeggende voor de gunstige beschikking op zijn verzoek om zijne jaarwedde als rijkstelefonist te ver- hoogen; c. Alsvoren van den heer F. Buma te Heeg, daarbij berichtende, dat hij zijne benoeming tot lid van de commissie tot wering van schoolverzuim aanneemt; (l. Alsvoren, waaruit blijkt, dat de uitkeering van het Rijk aan deze gemeente, volgens art. 1 der wet van den 24 Mei 1897, voor dit jaar f 42935,72“ zal bedra gen; e. Besluit van Ged. Staten, waarbij wordt goedge keurd het raadsbesluit tot het doen van rechtstreeksehe betaling der gratificatiën aan de gemeente- en rijks politie, uit het fonds voor onvoorziene uitgaven; f. Resolutie van Ged. Staten, houdende mededee ling dat de beslissing op het raadsbesluit tot verkoop van gedeelten bermsloot aan de heeren J. Volkers en E. Feenstra, beiden te Sneek, is verdaagd; g. Schrijven van hh. Kerkvoogden te Tirns, daarbij, onder terugzending der concept-koopacte berichtende, dat na gehouden bespreking is besloten, de aangeboden grond voor een in te richten mestverzamelplaats aldaar, uitsluitend ten behoeve van de dorpen IJsbrechtum en Tirns, doch niet voor Folsgare af te staan. Men is alsnog genegen een strook grond voor ovengenoemd doel af te staan, doch indien de gemeente thans daarvan geen gebruik wenscht te maken, kan geen zekerheid worden gegeven, dat die grond later nog beschikbaar is; h. Proces-verbaal van de op 4 Juli j.l. door Burg, en Weth. gehouden kas verificatie bij den gemeente ontvanger, waarbij boeken en kas in de beste orde wer den bevonden. Op voorstel van den Voorzitter worden alle boven genoemde ingekomen stukken, zonder discussie en hoofdelijke stemming, voor kennisgeving aangenomen. 3. Aanbieding van de gemeente-rekening over het dienstjaar 1902. De Voorzitter biedt, namens Burg, en Weth., deze rekening den Raad aan en stelt voor, als naar gewoon te, eene commissie voor onderzoek te benoemen, met gescheurd.* Zij dacht een oogenblik na, haar gelaat verhelderde en zij vroeg fluisterend: «Was het werkelijk zoo?* «Ja, dat kan ik bewijzen!* Zij streek de verwarde haren van haar voorhoofd weg, haalde met blijkbare verlichting een paar malen diep adem, keek Duponchel dankbaar aan en zeide zacht: ik wil alles bekennen! De chef der politie en andere gerechtelijke ambtena ren werden ontboden en toen werd het volgende getui genis opgeteekend: «Ik heet Fanchon Jadis, ben een en twintig jaar oud, van beroep tooneelspeelster en sedert mijn prilste jeugd op de planken. Om mijn leelijk gelaat noemde men mij spottend «Fhanchonette* wat «nachtuil* betee- kent. Jk heb een goede stem; ik zing, dans en speel met talent, doch voor de dankbare rollen ben ik niet te gebruiken. Ik was steeds de booze fee, de leelijke toovenaresof het vreeselijke spook in de kluchten, die de heeren Lesage en Orneval in de zuidelijke provin ciën vertoonden, laatst in het stadje Moissac aan de Ga ronne, niet ver van Agen. Daar voerden wij een tooverspel op, waarin ik ver scheen als een spook met een doodshoofd, dat een kla gend lied zong. Wij maakten echter helaas! slechte zaken, wij hadden met die stukken geen bijval van het publiek. Op zekeren dag kondigde onze directeur, mijn heer Dugzon, ons aan dat hij bankroet was. Hij verdeelde de laatste ontvangsten onder ons, voordat de schuldeischers daar beslag op konden leggen; mijn aan deel bedroeg zeven francs. Daar kwam ik slecht mee uit, want in mijn logement was ik zes en tachtig francs schuldig. Ik betaalde de zeven francs op afrekening en wilde uitstel vragen voor het overige bedrag, maar ik wist waarlijk niet, waar ik ’t geld zou vandaan ha- Dezelfde emancipatie-beweging maakt ech ter, dat er, behalve minder huismoeders, ook veel minder dienstboden zijn. De dienstboden kwestie is in groote steden reeds lang een «quaestion brülante* geworden. En, let maar weer op de humoristische bladen, de dienstboden, die in de groote ste den zijn, emancipeeren zich hoe langer hoe meer. Nog is op te merken, dat vele dames, als ze later werkelijk huisvrouw en zelfs huismoeder worden, de handen geheel verkeerd staan. Ze kunnen geen aardappel koken, geen schotel doek handig uitwringen. (Een goede les voor dezen geeft ’t Duitsche keizerlijk gezin: De eenige dochter, Victoria Louise, krijgt les in ’t koken!) Ze zouden zich zelfs geneeren, als ze ’t konden. Wilt ge getallen: In Duitschland zijn 5 millioen vrouwen in fabrieken geplaatst. (Naar verhouding zouden er dus in Sneek bijna 1200 fabrieksarbeidsters moeten zijn.) In Engeland hebben 4 millioen vrouwen door eigen arbeid een onafhankelijk bestaandaarvan zijn 500.000 aan de posterijen verbonden. Te Valparaiso (Zuid-Amerika) bestaat ’t geheele trampersoneel In de Vereenigde Staten ver dienen S1/^ millioen vrouwen haar eigen brood. (Wat ook sterk is: In de laatste 20 jaar zijn er in de Vereenigde Staten een half millioen echt scheidingen uitgesproken. Staat dit niet ge ëmancipeerd Denk niet, dat Nederland aan de vrouwen- emancipatie-woede ontkomt. De lagere school is op weg vrouwelijk do mein te worden en de wet keert dit niet. De wet vraagt in de lagere klassen bij voorkeur onderwijzeressen, in de meisjesscholen uitslui tend dames, in de hoogere jongens-en gemeng de klassen bij voorkeur onderwijzers. Thans heeft een blad opgemerkt, dat er zelfs aan gemengde scholen reeds onder wijzeressen- plaatsvervangende hoofden zijn. Doch let eens op de onderwijzers-examens Dit voorjaar waren er in ons land 948 man nelijke en 1332 vrouwelijke candidaten en slaag den er 515 mannelijke en 742 vrouwelijke, t Sterkst waren de getallen te Amsterdam: daar werden geëxamineerd 36 mannelijke en 154 vrouwelijke candidaten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS dor gemeen te Sneek, brengen ter openbare kennis de volgende KENNISGEVING. De COMMISSARIS DER KONINGIN in de pro vincie Friesland, Gelet op art. 11 der wet van 13 Juni 1857 (Staats blad no. 87); Brengt ter kennis van de belanghebbenden dat, ingevolge besluit van Gedeputeerde Staten dier provincie, van 9 Juli 1903, no. 52, le afdeeling J lo. de jacht in de provincie Friesland wordt geopend op Zaterdag den 8 Augustus a.s., voor zoover betnefl a. het schieten van eenden en het vangen van eend vogels in een eendenkooi of in een daarmede gelijk staand toestel, een halfuur voer zonsopgang b. het schieten van ander waterwild, alsduiker», waterhoenders, watersnippen, schrieken, kemphanen, strandloopers, wulpen en plevieren, op alle wateren en hun oevers, zoomede langs de kusten, inoer»s»en, petten, plassen en slooten, met zonsopgang 2o. de onder a en b vermelde jacht, uitgezonderd het vangen van eenden in een eendenkooi of in een daarmede gelijkstaand toestel, wordt gesloten op Za terdag den 5 September a.s., wat betreft het schieten van eenden een halfuur nil zonsondergang en van an der waterwild, met zonsondergang. En zal deze op de gebruikelijke wijze worden afge- kondigd en aangeplakt. Leeuwarden, den 13 Juli 1903. (get) Van HAR1NXMA thoe SLOOTEN. Sneek, den 20 Juli 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. JAC. van der LAAN, Secretaris. 4 1 ■'-.i j F; 1 A 1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1903 | | pagina 1