t ÏWIi SNEE! ES 01STBU. SIEEWS- ES limTESTlEBLi» Zaterdag 8 Augustus 1903. 58e Jaargang. No.163. Uitgever: B. FALKENA Mzn., Singel, Sneek. Uit de Raadszaal. FEUILLETON. DE EERSTE VERREKIJKER. rd. >or van het Gymna- en Met 11 stemmen wordt tot leeraar in evengenoem- en t- 1. een Commissaris der Muziek- en Zangschool. n (Slot volgt.) te ont- 1 Hit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Snoek f 0,40 per 3 maanden, franco pe’r post f0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. r •i- d. Ie m ie lit er ie S- P- t- er n rs al :a 2) «Er uit!* brulde de meester. »Ik zal je ontvoeren, Justine!* riep Zacharias. .Probeer dat eens!« riep mijnheer Memling sarrend. »Men zal je wel temmen, jonge wildebras. Als je weinige stuivers uitgegeven zijn, wordt je op een krui wagen de stad uitgebracht. En als je een dwaasheid begaat, hebben wij den toren van het raadhuis nog, dat is een voortreffelijk middel om je weer bij je verstand te brengen.* .Mijnheer Memling, laat tr ij daar dan maar op staan- den voet heenbrengen,* riep Justine vastbesloten. »Men zal uwhoofdje wel terecht zetten, Juffer?* sprak de vroede vader. «Wij zullen daar het rechte middel wel voor vinden.* »Daar blijf ik borg voor,* verzekerde Jan Lippers heijm. »Deze dwaasheid moet met kracht bestreden worden.* »Ik blijf je eeuwig trouw, Zacharias,* riep het schrei ende meisje. «Dank, Justine,* zei de dappere gezel. «Al moet ik je nu verlaten, toch zal je spoedig van mij hooren: Tot spoedig weerziens!* Weg ging hijweinige minuten later verliet hij het huis met zijn bundeltje kleeren en zijn zwaard. Hij ging naar een anderen brillenslijper, een concurrent van Lippersheijm, en vond dadelijk werk. oogenten uiterste in. Doch de afstand was te groot, hij kon geen levend wezen onderscheiden. Daar kwam hij op eens op den inval door een geslepen glas te kij ken. Werkelijk zag hij de oude grijze kerk veel duide lijker; hij nam een tweede glas om de werking te ver sterken. Toevallig was dit een hol geslepen glas. Hij had thans een bol- en een hol geslepen glas in de hand, die hij op een kleinen afstand van elkaar hield. Tot zijn groote verbazing en vreugde bemerkte hij, dat de dorpskerk eensklaps dichterbij scheen te komen. Hij zag nu bij de hofsteden ook levende wezens, het vee in de weide, en de boeren op den akker aan het werk, maar alles nog niet duidelijk. - Het was tamelijk lastig de beide glazen geruimen tijd zoo met de handen in den vereischten stand te houden. Dit bracht hem op een gelukkige gedachte. Hij was in het bezit van bordpapier en staaldraad. Van het bordpapier maakte hij een buis, omwoelde die met staaldraad en sloot de beide open einden met de gla zen. De eerste verrekijker was uitgevonden! Hij keek door zijn instrument en herkende nu zeer goed de gestalten in de verte. Daar stond een meisje met een witten hoofddoek aan de deur van een hof stede. Waarlijk! het was zijn Justine. Voor Zacharias was het een zoete troost, dat hij zijn geliefde nu alle dagen kon zien. Tegen den avond stak er een zware storm op, die de kusten der Noordzee hevig beukte, en er viel met maans- verandering een springvloed in. ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 21/, cent. Groote letters naar plaatsruimte. voeren, en met ijver trof hij alle voorbereidende maat regelen daarvoor. Door tusschenkomst van den leerling Michiel onderhield hij heimelijk brievenwisseling met zijn geliefde. Op zekeren dag ging hij naar het nabu rige Vlissingen en maakte afspraak met een kapitein, die naar Engeland bestemd was. Eenige dagen later verliet Justine heimelijk het huis harer ouders en vluchtte met haar minnaar ijlings naar Vlissingen. Haar verdwijning werd echter te spoedig ontdekt. Jan Lippersheijm en mijnheer Mem ling zetten met eenige staatsdienaren het vluchtende paar na en voordat het schip de haven kon verlaten, waren de jonge lieden gevat. Justine moest in het ouderlijke huis terugkeeren en Zacharias werd medege voerd en te Middelburg in den toren gevangen gezet, en wel in de hoogste cel, dicht onder het dak van den toren. De gevangenbewaarder Abel Wouters was een oude, goedaardige man. »Nu,« zeide hij tot den gevangene, «ik geloof niet dat je zaak zoo slecht staat. Je hebt geen groot misdrijf gepleegd, je bent alleen met een dochter van een bur ger op den loop gegaan. Dat hebben anderen ook wel gedaan, zelfs voorname lieden. Daarom zal men je niet ophangen. Ik denk, dat je uit de stad wordt geban nen en dat het daarmee afloopt.* «Maar ik wil juist in Middelburg blijven,* sprak Zacharias op stelligen toon. «Dat zal je moeilijk kunnen doorzetten. De hooge re- geering laat niet met zich spotten.* Bedroefd keek de jonge man voor zich. Na een poosje begon Wouters weer: «Ik heb gehoord, dat je een bekwaam brillenslijper bent. Misschien kon je mij wel aan een goede bril helpen tot nu toe heb ik er no£ zeen kunnen krijsen. die naar miin zin VERGADERING van den Gemeenteraad van SNEEK, op Dinsdag den 4 Augustus 1903, ’s namiddags 672 uur. Tegenwoordig zijn 13 leden; afwezig met kennisge ving, wegens uitstedigheid, de heer R. S. H. Visser, zonder kennisgeving de heer T. H. Wielenga. Voorzitter de heer Mr. D. ALMA, Burgemeester. Secretaris de heer JAC. van der LAAN. Punten van behandeling: 1. Resumtie der notulen. De notulen der op 18 Juni j.l. gehouden vergadering worden, na lezing door den Secretaris, onveranderd vastgesteld. 2. Mededeeling van ingekomen stukken enz. De Secretaris doet mededeeling van de volgende in gekomen stukken: a. Eene resolutie van Ged. Staten dezer Provincie, houdende goedkeuring van het raadsbesluit tot recht- streeksche betaling uit het fonds voor onvoorziene uit gaven, dienst 1903; b. Alsvoren, houdende goedkeuring van raadsbeslui ten tot versterking van het fonds voor onvoorziene uit gaven en tot af- en overschrijving van posten op de begroeting, dienst 1902; e. Alsvoren, mededeelende, dat aan I. J. de Jong en R. Jongbloed alhier, ten behoeve van het maken eener walbeschoeiing aan en riolen naar de Franekervaart, tot wederopzegging vrijstelling is verleend van de verbodsbepaling, vervat in de artt. 4 en 50 van het re glement van politie op de waterstaatswerken in onder houd en beheer bij de Provincie; d. Het proces-verbaal van kasverificatie bij den ge- meente-ontvanger d.d. 24 Juli 1.1.; e. Alsvoren bij den Directeur-Boekhouder der Gas fabriek; f. een schrijven van mej. E. Stüvel te Steggerda, dat zij hare benoeming tot onderwijzeres aan school no. 1, aanneemt; g. Alsvoren van Dr. Z. Th. Diehl te Alkmaar, dat hij geen bezaar heeft de hem verleende gratificatie te accepteeren, waarvoor hij tevens zijnen dank betuigt; h. De rekening der Commissie tot wering van schoolverzuim, over 1902; i. Een adres van L. Dijkstra alhier, verzoekende uitbetaling van f 12,566 als gratificatie voor werk zaamheden als concierge der B. A.-school; j. Alsvoren van G. van der Weide, verzoekende verhooging zijner jaarwedde als concierge van het Gym nasium; k. Alsvoren van B. van der Heijde en echtgenoote, verzoekende verhooging hunner jaarwedde als vader en moeder in het Armenhuis; l. Alsvoren van N. Zoethout en H. van der Molen, verzoekende afstand in koop van een stuk gemeente grond; m. Alsvoren van H. van der Molen e. a., verzoeken de een gedeelte der Leeuwarder trekweg te willen be straten en van een walbeschoeiing te voorzien; n. Alsvoren van de commissie van beheer van het muziekcorps der d.d. Schutterij, verzoekende te beslui- batig saldo De Voorzitter wijst er op, dat aan saldo, dat bij nadere beschouwing gescheiden moe t was.* «Met genoegen wil ik een goede bril voor u maken,* antwoordde Zacharias, «Ik zou graag hier wat werk hebben om mijn zorgen te verzetten. Maar dan moet ge mij al het noodige verschaffen. De meester bij wien ik gewerkt heb, nadat Lippersheijm mij bedankt had, zal me zeker gaarne alles bezorgen wat ik noodig heb. Geef me maar papier, pen en inkt, dan zal ik wel even een briefje schrijven.* De gevangenbewaarder was hiertoe wel bereid en reeds den volgenden dag bracht hij zijn gevangene glasschijfjes, werktuigen en slijpbenoodigd heden. Allereerst maakte Zacharias nu een nieuwe bril voor den ouden man, deze probeerde haar eens en was verrukt. «Waarlijk!* riep hij uit, «gezijtde beste brillenma ker in geheel Holland.* «Wouters,* vroeg de jonkman thans, «weet ge ook nieuws uit de stad? Van Lippersheijm en zijn doch ter «Ja welKijk maar eens uit het venster «Wel nu?« «Ge ziet daar in de verte een grijzen kerktoren en eenige hofsteden, niet waar «Ja.* «Dat is het dorp St. Laurens. Daar is Justine thans.* «Hoe komt ze daar verzeild «Die ontvoering heeft in de goede stad Middelburg veel praatjes veroorzaakt. Daarom is juffer Justine naar buiten gezonden, bij bloedverwanten van haar moeder. Als ik weer wat nieuws hoor, kom ik het wel vertellen.* En de oude Wouters ging heen. Vol verlangen keek de jonge man uit naar de verwij- Deze, door Burg, en 1 wijst aan in ontvangsten uitgaven Wegens aftreding van den heer L. Dokkum, worden door heeren Commissarissen ter benoeming aanbevolen de heeren S. Jaarsma en A. P. P. Bloemen. Benoemd wordt de heer Jaarsma met 12 stemmen, terwijl op den heer Bloemen 1 stem was uitgebracht. 12. Adres van Eelke van der Wal om aangesteld te worden als makelaar in schepen. Burg, en Weth. stellen voor, afgescheiden dat onlangs reeds een gelijksoortig verzoek werd toegestaan, op het verzoek vanadr. eene afwijzende beschikking te nemen, op grond dat volgens de wet, de bekleeding van eenig openbaar ambt niet vereenigbaar is met den verkoop van sterken drank in 't klein. Zonder discussie en hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel van B. en W. besloten. 13. Concept-rekening Bumaleen in verband uitkee- ring aan den beneficiant. De Commissie voor het nazien van rekeningen en begroetingen brengt, bij monde van den heer J. Huges, over bovengenoemde rekening rapport uit en stelt voor aan het verlangen van den beheerder van genoemd leen te voldoen, door het batig saldo der rekening, groot f 698,206, aan den beneficiant Nawijn uit te keeren. Zonder discussie en hoofdelijke stemming wordt conform besloten en zal de rekening aldus worden af gesloten en geteekend. 14. Restitutie-aanvraag voor betaald schoolgeld Lager Onderwijs door C. Fraij, te Warmond. Burg, en Weth. stellen voor, op het verzoek van adressant, om restitutie van betaald schoolgeld voor school no. 1, wegens vertrek zijner kinderen naar War mond, gunstig te beschikken en hem teruggave te verleenen voor de maanden Juni, Julien Augustus, ten bedrage van f 8, Zonder discussie en hoofdelijke stemming wordt conform besloten. 15. Restitutie-aanvraag voor betaald schoolgeld Lager Onderwijs door H. W. de Vries, te Sneek. Wegens vertrek uit de gemeente verzoekt adressant restitutie van betaald schoolgeld voor zijn dochtertje, die school no. 1 op 23 Maart voor ’t laatst heeft be zocht. Burg, en Weth. stellen voor restitutie te verleenen voor de maanden April, Mei, Juni, Juli en Augustus, ten bedrage van f 4,166. Zonder discussie en hoofdelijke stemming wordt con form besloten. 16. Rekening der d.d. Schutterij, over 1902. De Commissie voor het nazien van rekeningen en be groetingen brengt, bij monde van den heer J. Huges, rapport uit en stelt voor bovengenoemde rekening goed te keuren, in ontvang en uitgaaf tot een bedrag van f 1449,16, met eene subsidie uit de gemeentekas van f 1180. Zonder discussie en hoofdelijke stemming wordt conform de conclusie der Commissie besloten. 17. Aanbieding der gemeente-rekening, dienst 1902. Weth. aangeboden rekening f 386,040,53 - 355,138,936 f 30,901,60 dit batig kas ten tot het oprichten van een Stedelijk Muziekcorps, met bijgevoegde memorie van toelichting van den Ka pelmeester van dat muziekcorps en adres van adhaesie van den Schuttersraad; o. Alsvoren van M. L. Dotinga te Loënga en andere veehandelaren, d.d. 31 Juli 1.1., verzoekende de vee markt buiten de Stadsgracht te brengen; p. Een schrijven van Mr. L. G. Verwet te Zorgvlied, Bestuurder der stichting Acad. Bnmabeurzen, d.d. 31 Juli 1.1., dat tot beneficianten zijn benoemd A. Goslinga te Schiedam en J. Kuijper te Heerenveen. De Voorzitter stelt voor: aan het adres van vee handelaren, sub o, om de Veemarkt naar buiten te brengen, aandacht te schenken bij de behandeling van punt 24 der agenda; het verzoek van de commissie van beheer van het muziekcorps, sub n, aan de orde te stellen bij de be handeling van de gemeente-begrooting voor 1904; het adres van den heer H. van der Molen e. a., sub m, te stellen in handen der Commissie voor straten en wallen, die alsdan daaraan bij de eerstdaags door haar op te maken begrooting voor het volgend jaar, hare aandacht kan wijden; het verzoek sub l, om een stuk gemeentegrond aan de Kloosterstraat in koop te mogen ontvangen, later te behandelen; het verzoek sub k, van de vader en moeder in het Armenhuis, om verhooging hunner jaarwedde, te stellen in handen van heeren Voogden der Algemeene Arm- voogdij om advies; aan het verzoek van den concierge van het Gymna sium, sub j, de aandacht te schenken bij de behan deling der begrooting voor 1904; het adres sub voor te bereiden om daarover in de volgende vergadering eene beslissing te nemen en ver der de niet gememoreerde ingekomen stukken voor kennisgeving aan te nemen. Zonder discussie en hoofdelijke stemming wordt conform besloten. De Voorzitter deelt nog mede, dat de gemeente ar chitect, de heer Hogendijk, op advies van zijn genees heer, de gemeente eenigen tijd, met verlof van B. en W., tot herstel van gezondheid heeft verlaten. Daar voor een verlof van langer dan 14 dagen, de toestemming van den Raad noodig is en in de eerste dagen wellicht geen vergadering weer zal worden gehouden, achtSpr. het wenschelijk, om, bijaldien een verzoek mocht inkomen, om het toegestaan verlof te verlengen, thans daarover eene beslissing te nemen. Zonder discussie en hoofdelijke stemming wordt hierop besloten, om indien het noodzakelijk mocht blij ken het verleend verlof te overschrijden, B. en W. te machtigen, hiertoe toestemming te geven. 3. Ontslagaanvrage van mej. A. Bloemhof als onder wijzeres aan school no. 2. Adressarrte verzoekt om gezondheidsredenen eervol ontslag als onderwijzeres aan school no. 2, met ingang van 1 Aug. j.l. Burg, en Weth. stellen voor het gevraagd ontslag tegen genoemden datum eervol te verleenen. Zonder discussie en hoofdelijke stemming wordt conform besloten. Op een vraag van den heer ten Cate, of in de vaca ture tijdelijk zal worden voorzien, antwoordt de voor zitter, dat in overleg met het hoofd der school, na de vacantie tijdelijk in de betrekking zal worden voor zien. 4. Ontslagaanvrage van mej. Catalina Prins als on derwijzeres aan school no. 3. Burg, en Weth. stellen voor aan het verzoek van adressante te voldoen en haar, met ingang van 1 Sept, a. s. eervol ontslag als onderwijzeres aan school no. 3 te verleenen. De Voorzitter merkt nog op, dat adressante, die de gemeente metterwoon gaat verlaten, de laatste week van deze maand nog in de betrekking zal moeten voorzien of in overleg met het hoofd der school en B. en W. een plaatsvervangster zal moeten aanstellen. Spr. vraagt tevens machtiging, ter voorziening in bovenstaande vacatures, eene oproeping te doen. Zonder discussie en hoofdelijke stemming wordt conform besloten. 5. Benoeming van een onderwijzer aan school no. 3. Op de voordracht zijn geplaatst de heeren: 1. M. H. van der Werff, te Oosterhaule. 2. J. Veenstra te Roordahuizum. 3. H. van Boven te Borger. 4. J. A. Vleer te St. Jac.-Parochie. De uitslag der stemming is dat de heer M. H. der Werf met algemeene stemmen is benoemd. 6. Benoeming van een Leeraar Geschiedenis en Aard rijkskunde aan de Hoogere Burgerschool. Met algemeene stemmen wordt benoemd de heer H. P. Geerke te Warfum. Met den benoemde stonden op de voordracht de heeren J. L. Dijkhuis te Groningen en H. Polvliet te Gorinchem. 7. Benoeming van een Leeraar Wis-, Natuur- Werktuigkunde aan de Hoogere Burgerschool. de vakken, tevens gerechtigd tct het geven van on derwijs in technologie en cosmographie, voor den cur- cus van 1 Sept. 1903 tot 1 Sept. 1904, benoemd de heer F. Schuh, doet, te A peldoorn. Op den heer J. A. Vreeswijk Jr., cand. te Utrecht, die mede op de voordracht stond, waren 2 stemmen uitgebracht. 8. Benoeming van een Directeur der Burgeravond school. Met algemeene stemmen wordt voor het cursusjaar van 1 Sept. 1903 tot 1 Sept. 1904 benoemd, op eene jaarwedde van f 100,de heer dr. A. C. Antush. 9. Benoeming van een Leeraar in Natuur werk tuigkunde aan de Burgeravondschool. Op een salaris van f 200 naar 4 lesuren per week, wordt met algemeene stemmen benoemd de heer Dr. A. C. Antush, onder bepaling dat met iederen nieuwen cursus verandering in het salaris, naar gelang van het getal lesuren, kan worden gebracht. 10. Benoeming van een Leeraar in Lijnteekenen in verband met het ambacht der leerlingen, aan de zelfde School. Wegens het bedanken van den heer J. P. Hogendijk, die om gezondheidsredenen eervol ontslag had aangé- vraagd. wordt met algemeene stemmen, op een salaris van f 350,gerekend naar 7 lesuren per week, be noemd de heer Job. Voetberg, benoemd directeur der Ambachtsschool alhier. 11. Benoeming van i ik 'ie •DRAMT SNEEKE

Sneeker Nieuwsblad nl | 1903 | | pagina 1