F LI TRISCUIT 1 c z ir 2 Handels- en Marktberichten. Advertentiën. v; S h „Generaal Booth” Biimenlandsch Nieuws. Burgerlijke Stand. de levering van 500 dub bele H.L. (ton) Lange Turf, vrij op den zolder van het Armenhuis aldaar. Monsters van minstens tien turven en de briefjes in te zenden aan het Armenhuis vóór of op Woensdag 19 Augustus e. k. Plaatselijk Nieuws. 373ste Staatsloterij. COLLECTE FRIESLAND. TWEEDE KLASSE. H 1 108 LEEUWARDEN, 14 Aug. Marktprijs boter f 40.50. Ondertrouwd: Ze Wegens plaatsgebrek konden we deze week zeer weinig nieuwsberichten opnemen. 5672 5683 5687 6438 6464 6610 6632 9213 9248 9262 6529 0542 6570 6574 6656 6660 6666 9238 9251 9272 9290 9358 9396 11627 11668 11677 11708 11716 11766 11781 11794 11820 14407 11728 11752 11782 14410 14421 14417 14442 14467 14472 14476 de oi 4510 4515 ons ma- J. H. KOERS en P. GORTER. w de De Importeurs voor Nederland en Koloniën: De N ederlandsche Delicatessenhandel Gebrs. Daatnen, Rotterdam. Triscuit is verkrijgbaar by J. B. A. VELTMAN, Suupmarkt, Sneek. werd eens door den bekenden Engelschen Boe renvriend Stead gevraagd»Maar Generaal, hoe houdt ge het op Uw drie-en-zeventig jari gen leeftijd toch uit met 3 malen daags tot duizende menschen het woord te voeren. Hebt ge een geheim voedsel of drinken?* En het antwoord was»Ja» ik heb een idiëel voedsel gevonden, ik eet het volle tar- weproduct 10 Augustus 1903. Geen Receptie. Verdiend. Namens eenige Amsterdamsche heeren, hoofdzakelijk bij de scheepvaart betrokken, is gister door de firma Halverhout Zwart, te IJmuiden, aan Engel- bertus Krab en Cornelis Oldenburg, die op 7 Juli jl. tij dens zwaar stormweer op de Noordzee tien menschen van een wrak hebben gered, als herinnering aan deze heldendaad ieder een gouden horloge met inscriptie aan geboden. Brandstichting en verduistering. De opperwacht meester der cavalerie V., te Haarlem, te wiens huize onlangs brand uitbrak, is op vermoeden van brand stichting naar het huis van bewaring overgebracht. Bij dien brand verdween de inhoud van een geldkistje, dat onder zijn berusting was. In het «Haarl. Dagbl.« lezen wij nog dat den gearres teerde ook ten laste is gelegd verduistering van ’n bedrag van ruim f 500, den Staat der Nederlanden toebehooren- de, en welk geld bestemd was voor uitbetaling van soldij. De zaak is naar den krijgsraad verwezen. Gevecht tusschen wilde dieren. In de roofdierenga lerij van de Rotterdamsche Diergaarde had een ver woed gevecht plaats tusschen een leeuw en een pan ter. Het onstond doordien door het opengaan van eene af scheiding een panter in het hok van den leeuw kwam. Het resultaat was dat de panter het af moest leggen; hij is gister aan de bekomen wonden gestorven. Aan de Nassaukade te Amsterdam liep een 15- jarig meisje te huilen. Toen eenige voorbijgangers haar naar de reden van het verdriet vroegen, verklaar de zij eene portemonnaie met geld te hebben verloren. Enkele personen gaven haar iets, maar iemand die dit zaakje niet vertrouwde, bracht haar aan het politieöu- reel Raampoort. De afdeelingschef ondervroeg haar en toen bekende ’t meisje dat zij om snoepgoed te koopen hare oorbelletjes had beleend. Zij durfde zonder deze sieraden niet thuiskomen en had om ze weer in te lossen, het medelijden van de voor bijgangers trachten op te wekken. Den 2en September a. s. zal de heer mr. B. Ph. baron van Harinxma thoe Slooten den dag gedenken, waarop hij vijf en twintig jaren geleden zijn function als Commissaris des Konings in Friesland aanvaardde. 58 4556 62 4564 64 4570 4356 4575 5610 5658 WYMBRITSERADEEL. Van den 7 tot en met 13 Augustus 1903. Geboren: Jeltje dv Jetze de Boer enHotske Riegstra, Lourenszv Roelof Wildschut en Martje vd Wetering, beiden te Gaastmeer Siebrigje dv Klaas Teerenstra en Antje Huitema teWolsum Trijntje dvJan vd Heide en Janke Boonstra te Offingawier Hotske dv Rients Rienstra en Gerritje Westra te Oudega Geiskedv Jan de Vries en Marijke Martens te Loënga. Gehuwd: Frederik Ozinga van Sneek met Neeltje Tolsma van Hommerts. Overleden: Trijntje Schoonhoven 2 dg te Idzega Wijtske Boschma 45 jr (ongeh.) te Nijland Arjen Piersma 5 mnd, te Heeg. IJLST. Van den 7 tot den 14 Augustus 1903. Geboren: Jeltje dv Durk Minkema enSjoerdje Hiemstra. WONSERADEEL, Van den 5 tot en met 11 Augustus 1903. Geboren: Hindertjedv Harmen Alkema en Beitske Sijtsma te Pingjum Dirk zv Rein Reinsma en Mag dalena Kuipers te Makkum Hinke dv Andries Berg- sma en Geertje te Arum Jelle zv Christiaan Carel Dokter en Jacoba Poortstra te Kimswerd Minke dv Klaas Alkema en Jetske Tiesma te Parrega Klaas zv Durk Bakker en Lijckeltje Haitsma te Ferwoude Brugt zv Jan Groenhof en Klara van der Zee te Makkum Elisabeth dv Tjipke Terpstra en Adriaantje van der Meer te Schettens Mintje dv Foppe Stegenga en Geertje Brameijer te Makkum. Overleden: Ybeltje van Abbema 38 jr echtgenoote van Douwe de Boer te Schettens. Wet BURGERLIJK ARMBESTUUR van Sneek, wenscht aan te besteden Sneek, 14 Aug. 1903. Het Burgert. Armbest, voorn., W. HESSELINK, Voorz. J. VAN LOON, Secretaris. Wier den,) Sneek, Te Naarden werd vier weken geleden een paar in den echt vereenigd. Dezer dagen kwam nu de vrouw zich bij de autoriteiten aanmelden om »een briefje van echtscheiding.* Het kostte heel wat moeite haar aan het verstand te brengen, dat echtscheiding niet zoo ge makkelijk gaat, als zij scheen te denken. Moord te Kuitaard. Naar wij vernemen is door een der knechts van den nieuwen pachter der hofstede, vroe ger door de familie Koolete Kuitaard bewoond, alwaar een drievoudigen moord werd gepleegd, in een der paar- denkribben een bus met geld gevonden. Zooals bekend is, was van het geld, dat bij den gruwelijken moord was vermist, tot nog toe geen spoor ontdekt. Een vreemdsoortig reiziger. Gisterenmorgen 4 uur vond een groentenkoopman aan den Mattenesserdijk te Rotterdam langs de stoomtramlijn een 14-jarig jong- mensch met verwondingen aan de beenen. De jongen verklaarde gisteravond laat met de laatste stoomtram, komende van Schiedam, de reis medegemaakt te heb ben op den koppelstang van den achtersten wagen. Door een schok was hij er afgevallen en was hij daardoor zoodanig verwond, dat hij niet meer loopen kon en had hij zich bezijden de rails op het gras gewerkt, totdat hij dien ochtend vier uur gevonden werd. Hij bleek te zijn de 14 jarige glasblazersjongen C. S. uit Schiedam, doch wonende te Rotterdam. Hij werd per brancard naar het ziekenhuis gebracht en aldaar ter verpleging opgenomen. SNEEK. Te ’s Gravenhage is geslaagd voor de acte Fransch (L. O.) onze stadgenoote mej. A. W. C. Nie- meijer. Door Johannes G. Helling, oud 38 jaar, makelaar te Buiksloot, thans in hechtenis, is honger beroep aange- teekend tegen het vonnis van de rechtbank te Leeu warden, waarbij hij wegens valschheid in geschrifte (loterijzwendel), gepleegd te Sneek den 10 Junij. 1. (Groote Friesche verloting), is veroordeeld tot 3 jaren gevangenisstraf. De volgende orgels hebben heden permissie gekre gen: 1 Hendrik de Munnik, 2 Aug. Jülich, groote orgels; 3 wed.Corpiée met Martinus Corpiée, 4 Joh. de Vries met Wed. Willem de Vries, 5 Joos t Copal met Jan Jillings, 6 Pietje Vermaning met Johannes Jillings, 7 Jacobus Jil lings met Lieuwe Boom, kleine orgels; 8 Watze de Vries, groot orgel. Als permissie-bewijs staat op elk orgel den stempel van den Commissaris van politie met een nummer en den naam van den houder. DE KERMIS. ’t Is heusch vermakelijk om te bespieden met wat voor sterke middelen die oude, verlepte deerne zich weet op te maken tot ’t kakelbonte, lonkende lief van het volk. Dat zagen we heden morgen weer toen de kermis toilet maakte, om misschien bij de uitgave van blad, reeds te koketteeren met tooaeelprincelijke nieren, zwart omrande oogen en dikke lagen poudre en schmink onder vetgeplakte lokken en geflonker van klatergoud, lovertjes en brokken edelgesteenten of korte, felkleurige kleeren van verkreukte en bemorste zij, satijn en fluweel. We zouden zoo wel kunnen doorpraten en door schimpen op de telkens terugkeerende juffrouw, maar we bemerken dat deze er koud noch warm om wordt, ja minachtend de schouders ophaalt met de woorden: Man, je bent pessimist; onder al het verkeerde van de kermissen wil je niet opmerken, dat er nog veel te genieten valt voor hen, die geestelijk genot boven zin nelijk genot stellen. Beginnen we maar met de Electrobiograafop ’t eind der Veemarkt, directie M. Lohoff. Voor de machine alleen, die ’t hare moet bijdragen tot de prachtvolle electrische verlichting, neem je den hoed reeds af. En dan steken we even over naar Hart 4 Schouten, die met een geheel nieuw programma ’t publiek weer komen vergasten op de toeren van hun krachtacrobaten. De Stoomcaroussel van Van Bergen zal vrijzeker weer met ’t leeuwenaandeel gaan strijken: voor draaien en nog weer draaien schijnen de menschen nog handen vol geld over te hebben. ’t Is een onschuldig vermaak, da’s waar, vooral voor kinderen, die hun hart op moment kunnen ophalen aan twee zeer net ingerichte draaimolens. Een Salon voor Kunst en Wetenschap (welke zijn ons niet bekend), prijkt naast de Somnabule, waar een Zeeuwsche landdame je precies vertelt, wat j’ ook komt te weten door een magneet te trekken. Bij ’t laatste heb je nog dit voordeel, dat je een cent betaalt, waarmee een dame natuurlijk geen genoegen kan nemen. Op de Pol ziet ’t er niet minder uit dan ten vorigen jare. Het Paardenspel van Jacques en Rudolphe, de Friesche dwergjes van Bergum, een Amerikaansche luchtschommel, een prachtige draaimolen, tal van kramen, man wat wil je meer? Zeg nu toch niet dat ik er elk jaar minder op word, de maatschappij groeit en nu groei ik ook weer. Zijn er geen centen, dan kwijn ik en mijn vijanden komen dan haastig opdagen met de tijding, dat mijn stervens-' ure gekomen is. Maar geld doet wonderen, de klank er alleen van doet me opspringen en zie, ik sta thans weer voor u, en ’t is me toch niet aan te zien, dat ’k zoo aanstonds van deze wereld mijn biezen ga pakken, niet waar? Komen we op de Kleine Palen, misschien dat ge dan de opmerking maakt: ’t Is kaaltjes hoor! niet eens een Schouwburgtent! Ja, dat is mijn schuld niet, ’k had het staangeld reeds betaald, maar de tent of het Gezelschap Spree dat weet ik niet precies is uiteengewaaid. Gelukkig dat het Nederlandsch Tooneel Dinsdag, Woensdag en Donderdag in de Concertzaal met eenige keurige kermisstukken komt, nadat Henri ter Hall een paar avonden, Zondag en Maandag, aldaar ’t publiek heeft vermaakt met zijn specialiteiten-gezelschap. Voor de gastronomen is ook ruimschoots gezorgd; te kust en te keur kan men gaan als er behoefte bestaat den inwendigen mensch te versterken. En daarmee nam het oudje van ons afscheid. Bij ’t heengaan fluis terde ze ons nog toe: »Moge een dag der dagen, die ditmaal zeer interres- sant belooft te worden (de zilveren Cup nadert zijn bestemming), gezegend worden met prachtig weer en eindigen met een schitterend succes. >Einde goed, al goed* zegt ’t spreekwoord, valt er over den afloop van uwen wedstrijd niet anders dan te roemen, geloof dat mijne reputatie daar ook niet weinig door gebaat wordt.* Tweede trekking 11 Augustus 1903. Prijzen van f 30. 5675 6433 6456 6457 6466 6515 Derde trekking 12 Augustus 1903. 11675 f 1500. 9460 f 100. Prijzen van f 30. 9356 9361 9430 9459 11660 Vierde trekking 13 Augustus 1903. Prijzen van f 30. 2564 4504 4542 6607 11676 11715 Genoeg, we zullen eindigen met te beweren, dat Bolsward op nieuw getoond heeft te kun nen tentoonstellen en feestvieren en noemen nu enkele bekroningen. Bekroningen: In de afdeeling kalvekoeien vóór 1 Nov. kalvende, kreeg de zwartbonte koe van den heer S. Landman, aan de Leeu- warderstraatweg bij Sneek, de le prijs f 15 en Verg. Zilv. Medaille. Afdeeling: 2 enterrieren van één eigenaar: le prijs f 25 en Zilv. Med. W. S. Andringa, Tirns, 2e prijs f 10, J. van der Woude, Deer- sum. Afdeeling: 4 hokkelingen, geboren na 31 Dec. 1901, eigen aanfok: 3e prijs T. U. Hui- stra, Scharnegoutum. Afdeeling: 3 melke koeien uit één beslag: Eerv. vermelding: Y. H. van der Werf, Nij land. In de afdeelingen der varkens kreeg de heer D. de Gavere, Oosterend, niet minder dan 5 bekroningen. Boter, uit centrifugeroom. De eereprijs, groote Zilv. Med., aangeboden door den heer Commissaris der Koningin, verkreeg de Coö- peratieve zuivelfabriek te Grouw. Kaas. De Coöp. fabriek «Hoop op zegen” te Heeg, kreeg in »Goudsche kaas, uit volle en geschepte melk”, den 2en prijs, Zilv. Med. en in »Boerenagelkaas” een Eerv. vermelding. De heer B. J. Wiersma, Nijland, kreeg in de laatste afdeeling den Isten prijs, een Verg. Zilv. Med. De Ned. Gist- en Spiritusfabriek, Delft, de heer U. Twijnstra, Akkrum en firma Kingma 6 Co. te Bolsward, kregen voor hunne inzen dingen veevoeder, enz. ieder een groote zil veren medaille. Voor gelijksoortige inzen dingen ontvingen Kiers Heida, van Leeu warden, Th. B. v. d. Werf, van Bolsward en fabriek >de Bijekorf” te Koog aan de Zaan, een diploma. De heeren Bosch en De Hoo, van Leeuwar den, kregen in ’t artikel wagens, ieder een groote zilveren medaille, evenals de heer G. Ruiter, te Bolsward voor z’n schaatsen en de heer J. van der Weide, te Leeuwarden, voor z’n vleeschwaren. Verder een zilveren medaille voor de til bury van den heer Semplonius, te Oosterwie- rum, en brons voor de tilbury van den heer Sijtsma, te Akkrum. Paarden-, a. HengstenFriesch ras: le prijs f 50, uitgeloofd door den heer mr. Ferf, te ’s-Hage, en Groote Zilv. Med., uitgeloofd door burgemeester van der Veen: Aaron” van de vereeniging »Irnsum en Omstreken.” b. Hengsten van ander ras: De Oldenbur- ger «Reinold” van G. Kuipers en B. Prins, te Franeker kreeg le prijs f 50 en Zilv..Med. c. Merriën met veulen: De bruine merrie >Seda” van E. van der Sluis, te Hemrik, kreeg le prijs f 30 en Z. Med. d. Tweejarige paarden: De bruine merrie «Johanna”, van T. Popma, Bolsward, kreeg le prijs f 25 en Z. Med. Keuring Tuigpaarden: De le prijs f 100, uitgeloofd door H. M. de Koningin, werd be haald door S. Rijpma, Irnsum, met de zwarte Friesche merrie »Anna”. leden, wees- en gasthuisvoogden bijeen en heeft de officieele begroeting plaats. Welkomstgroet van den burgemeester. Eerewijn. Jofferen in ’t wit zingen een cantate, waarvan hier de tweede strofe: Weest dan gegroet, die van elders getogen Bolsward in feestdos aanschouwt, Mocht ’t op uw warme belangstelling bogen, Billijk dat ’t ook in zjjn tooi zich ontvouwt. Zijne bevolking ontvangt u vol vreugde, Biedt u het welkom met hartlijken zin Op zoo een feestdag als weinig haar heugde Haalt zij als juichende gastvrouw u in. Dat zich uw oog aan de schatten verlustig, Eerlijk door wedyver samengebracht. ’t Geldt hier een strijdperk, zoo lieflijk als rustig, Waaruit de vrede met toovermond lacht. Te 11 uur vergadering in de Doele; 150 leden zijn tegenwoordig. (We behoeven niet te zeggen, dat ’t er druk toeging; want ook de tentoongestelde hanen hadden een woord mee te spreken.) Voor de beste voorstelling van ’tgeen de af deelingen verricht hebben, zijn de volgende prijzen toegekend: gouden medaille voor >Beet- sterzwaag*, 2e prijs voor »Witmarsum«, 3e prijs voor »Oostdongeradeel«. De heer dr. Van Rijn, Friesch consulent (be hartiger der Friesche vee-, boter- en kaasbe- langen) in Engeland, spreekt over de eischen van den veehandel in Engeland. In 1902 werd in Engeland 17 millioen kilo schapen- en 8 millioen kilo varkensvleesch uit Nederland gebracht. Engeland vraagt kleine varkens van pl. m. 50 KG. levend gewicht. Ons schapenvleesch kan tegen ’t beste, zelfs ’t Schotsche concurreeren. Toch brengt ’t Schotsche 9 cent per kilo meer op; dit ligt aan den vorm. Wij moeten door kruising een beteren vorm zien te krijgen en vooral zindelijk verpakken en alleen beste kwa liteit sturen. Spr. raadt kruising met Hamshire-rammen en op sommige plaatsen nog met Lincolnshire rammen aan. ’t Slachten in havenplaatsen verdient de voorkeur, ook met ’t oog op keu ring. De heer L. van Gelder, Harlingen, spoort aan tot het houden van beste stieren en wil de stierenkeuringen beter hebben; de jury’s moeten geheel vrij zijn tijdens ’t keuren en niet om ringd worden door belanghebbenden. Als we nu opmerken, dat er van 1112 uur concert op ’t terrein was; van 2 tot half 3 matinee; van 35 uur concert in de Doele- tuin, van 7 9 uur volksconcert op ’t Markt plein; daarna fakkeloptocht: dan zal ieder be grijpen, dat er Dinsdag volop feestvreugde in Bolsward was. We zullen ons niet wagen aan ’t opnoemen van de verschillende soorten hoenders en ko nijnen en even aanstippen, dat Dinsdag 12 uur een postduivenwedstrijd plaats had, waar bij de duiven van den heer Rolf v. d. Baumen, te Leeuwarden ’t eerst aankwamen. Aanstonds gaan we naar Woensdag over en zullen eenige der bekroningen vermelden. Nu willen we enkel zeggen, dat de boerenkaas of fabrieksnagelkaas geen le prijs kreeg. »Ze was dan ook treurig, voor zoover wij ze proefden*, hoorden we den heer Baron (Ericus) zeggen. Woensdag. Hoe zal ’t met ’t weer gaan? Heel vroeg in den morgen zoo’n nijdige motregen. Donkere lucht. Slechte barometer. Doch om 9 uur wordt ’t beter en tot 11 uur blijft ’t droog. Op ’t terrein is alles weer in beweging. De prachtige paarden en runderen zijn weer te zien. De heer Commissaris der Koningin, baron Van Harinxma thoe Slooten, kwam zoo- even met de tram, vergezeld van den oud- burgemeester van Bolsward, nu lid van Gede puteerde Staten, den heer P. Peereboom. Van alle kanten stroomt het publiek toe. Tram men vol passagiers lossen hun levende vracht aan station of Wijnberg. Massa’s wagens, erg veel fietsers komen. Voor we verder gaan, willen we aanstippen, dat een Westfaalsch gezelschap, ’t stedelijk muziekcorps van Gelsenkirchen, zorgde voor uitstekende muziek gedurende de beide feest dagen. Verder voerde de heer Jacobs het stedelijk muziek aan en had onder diens leiding ’t dameskoor hare stukken geleerd. ’s Namiddags 2 uur heeft de keuring van tuigpaarden plaats. Van de 37 paarden bleven er 10 weg. Nu, 27 is dan ook een mooi getal. Om 4 uur werd de tentoonstelling gesloten en ’s avonds 8 uur had de uitreiking van prijzen, medailles en diploma’s plaats in de so ciëteit >De Doele”. De zaal was geheel bezet. Burgemeester Van der Veen sprak een wel komstwoord en leidde in tot de feeststemming, ’t Dameskocr zong de feestcantate en de Do- nauwellen-Walzer, terwijl de Westfalers voor een uitstekend concert zorgden We behoeven zeker niet te betoogen, dat de avond en een deel van den nacht gevuld werd door de uitreiking der prijzen, enz., door ’t concert, liederen, toosten, toosten en nog eens toosten. 36 4370 71 4554 2704 5629 2705 5642 4361 5646 4362 W( I I TRADE MARK.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1903 | | pagina 2