Bekendmaking Hinderwet. Binnenlandsch Nieuws. Plaatselijk Nieuws. I Nu, zou ik dien nacht gedroomd hebben of niet? 1 Amersfoort. Bergum. Bolsward. ’s-Gravemoer. Sneek. Vierhuis. Elahuizen. Amsterdam. Amsterdam. Medemblik. Sneek. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, brengen ter voldoening aan art. 8 der Hinder wet ter openbare kennis, dat aan HANS D. MINKEMA» Rijwielhandelaar te Sneek en zijne rechtverkrijgenden) vergunning is verleend tot het plaatsen en in werking partijen met doodelijken afloop in Noord-Brabant maar niet op. Thans wordt weder gemeld dat Zondag te Tilburg bij een vechtpartij een man, zekere 0. V., dood gestoken is. Het parket van Breda stelde ter plaatse een onderzoek in. is veel gewonnen van slechte kwaliteit. In den laatsten tijd heeft men, daar er van hooien geen sprake kon zijn met het aanhoudend natte weer, vrij algemeen zyn toevlucht genomen tot het rinkuilen* van het gras, zoo- dat men bij vele boerderijen een of meer hopen gras, in de wandeling »kuil« genoemd, kan waarnemen, ’t Is een noodraiddel dat evenwel dit voor heeft, dat het vee het »kuil« gedurende den staltijd gaarne eet en ’t derhalve bij den slechten oogst van het hooi niet genoeg is te waardeeren. Schipbreuk. Men schrijft uit Workum, d.d. 15 Aug. aan de Leeuw. Ct. Gisteravond ongeveer 6 uur kwam het schip »de Vriendschap», schipper Pieter Puister, van Lobith, met grint en steen beladen met bestemming naar hier, voor onze haven. Aangezien het schip 6y4 voet diepgang had, moest op het getij van ’s nachts 1 uur worden ge wacht. In weerwil van den harden westenwind kwam er echter niet meer dan 51/, voet water, zoodat binnen vallen onmogelijk was. Het schip moest blijven ankeren, maar ongelukkig brak le ankerketting. Het schip sloeg lek en om niet te verdrinken, was de schipper genoodzaakt zijn vaar tuig op het strand te laten loopen. Zaterdagavond om 6 uur heesch hij de noodvlag. Drie moedige mannen, Roelof Pietersen en IJge en Dirk Blom (twee broeders), van Hindeloopen, sprongen direct in een ijlings van zeilen voorziene jol en hadden, na eene moeilijke reis door de hevige branding, het geluk het vaartuig te naderen. Spoedig waren de schipper, zijne vrouw en zeven kinderen, benevens het aanwezige huisraad en linnen, in de jol opgenomen en alles behouden te Workum aan wal gezet. Een vier tal mannen kwamen later en bergden het zeil. Schip noch lading zijn verzekerd. De Groningsche tentoonstelling. Het gebouw voor tjjdelijke exposities, dat tijdens de groote tentoonstel ling van industrie en kunstnijverheid te Groningen zoo veel welgeslaagde tijdelijke exposities heeft gehuis vest, zal ook gedurende de laatste dagen van de ten toonstelling niet ongebruikt blijven. Het zal, deze week nog, ingericht worden tot schilderijengalary. De club »De Tienen*, meerendeels kunstenaars uit het Gooi, heeft besloten, eene collectie van hunne beste doeken hier ten toon te stellen. Deze werken zijn thans te Hilversum geëxposeerd. De aantrekkelijkheid der Groningsche tentoonstelling wordt dus verhoogd door eene interessante schilderij- eu-tentoonstelling, die te Hilversum, waar zes doeken verkocht werden, zeer veel succes heeft gehad. Voor vreemdelingen, die met onze schilderkunst kennis willen maken, is deze tijdelijke tentoonstelling een buitenkansje. Zaterdag was te Hoogezand een boerenzoon op ’t veld bezig met het binnenhalen van den korenoogst, toen door een windhoos zijn paard schichtig werd en de bestuurder van den wagen viel. Hij verwondde zich dermate, dat hij kort daarna is bezweken. In den tijd van vijf maanden zijn te Sint-Pankras (N-H.) weder 2200 ratten gevangen. Hoewel de strijd tegen deze dieren reeds eenige jaren wordt voortgezet, schijnt het aantal nog maar niet te verminderen. Veenhuizen loopt weer vol. Nagenoeg eiken dag brengt de middagtrein uit Holland een transport, voor de inrichting bestemd, te Assen. Nadat de men- schen in het huis van bewaring brood en koffie hebben ontvangen, (de meesten komen uit den Bosch en heb ben dus een lange reis achter den rug), worden zij per schuit naar de plaats hunner bestemming gevoerd. Soms komen er meer dan 40 tegelijk. Doodslag. Het houdt met mishandelingen en vecht-' commissie ging volbrengen. Gesteld eens dat er geen George Cranstoune daar was, wat zou ik dan doen? En gesteld eens dat hij er wel was, mocht ik dan ver wachten, dat hij naar zoo’n belachelijke vreemde his torie zou luisteren? Thans echter was het geen tijd meer om terug te kee- ren. Ik verzamelde al mijn moed, trad binnen en vroeg aan het buffet naar Mijnheer George Cranstoune. De buffetjuffrouw keek even in de koffiekamer en antwoordde toen: Hij is er nog niet, het is nog tien mi nuten vroeger dan zijn gewonen tijd. Maar wilt u op hem wachten, neem dan plaats aan het tafeltje in dien hoek. Daar zit hij altijd zijn bittertje te drinken! Ik nam nu aan het bedoelde tafeltje plaats en wacht te tien minuten. Dat was dus niet lang, he! maar voor mij schenen ze een eeuw. Daar ging de deur open en er trad een man b’nnen, die sprekend op onzen admiraal geleek. Dat is mijn man dacht ik. Mynheer George Cranstoune, niet waar? vroeg ik toen hij ging zitten. Hij boog. Zonder het gevondene te voorschijn te brengen, be gon ik hemde geheele geschiedenis te vertellen en over handigde hem aan heteind van mijn verhaal den koker met de papieren. Het is onmogelijk te zeggen hoe verwonderd en ont roerd hij was. Eindelijk scheen hij wat bekomen te zijn en sprak nu: Pardon mijnheer, voor mijn ontroe ring. Deze vondst deed mij bijna het verstand verlie zen. Laat ik u mijn hartelijken dank betuigen. Door deze papieren herstelt u mij in mijn bezittingen en in den maatschappelijken raag, die mij toekomt. Ik zei dat het mij verheugde dit te vernemen, doch verzocht hem, mij dit nader te verklaren. Hij deed dit dan ook gaarne, maar aangezien het een lange geschie denis was, geef ik er hier slechts een résumé ran. Sir Richard, de zoon van admiraal Cranstoune, was kapitein bij de Engelsche marine en een zonderling. Gedurende een gevecht nabij de spaansche kust vloog zijn schip in de lucht. Hij werd opgenomen door een boot van de Orgueilleuse en als krijgsgevangene naar Brest gevoerd. Vroeger was hij gedrost met een jonge dame uit een Italiaansch stadje, met welke jonge da- me hij ook in het huwelijk trad. Onder meer eigen aardigheden had hij ook de gewoonte zijn huwelijksacte en andere gewichtige bewijzen altijd en overal in een zinken koker bij zich te dragen. Zoo kwamen deze ook aan boord van de Orgueilleuse, waar ze gestolen werden of verloren geraakten. Toen Sir Richard na het sluiten van den vrede te Versailles (1783) in Enge land terugkeerde, bevond hij dat er eene gerechtelijke verklaring van zijn vermoedelijk overlijden was afge geven Dientengevolge had de wettige erfgenaam van den titel en het familiegoed deze in bezit genomen en de vrouw en kinderen van Sir Richard verdreven. Door het gemis van de wettige documenten kon de ongeluk kige kapitein zijn rechtmatige aanspraken echter niet doen gelden. Hij stierf van verdriet en zijn vrouw volg de hem weldra in het graf. George, hun oudste zoon, moest nu voor zich zelven en voor zijn twee zusters zorgen, zoo goed dat gaan wilde. Gelukkigerwijs kreeg hij een plaats op het kantoor van een koopman, die met zyn vader bevriend was geweest. Reeds jaren had hij daar aan den lessenaar gezeten en nu onlangs was hij wegens zijn ijver en bekwaamheid als jongste deelgenoot in de firma opgenomen. Ge kunt begrijpen, hoe verheugd hij was de documenten in handen te krij gen, waaruit hij zijn rechten op den titel en het familie goed kon bewijzen. Hoe de zaak geregeld werd, vernam ik niet zoo heel spoedig. Er verliep ruim’njaar sedert onze ontmoeting in Dickson’s Chophouse, zonder dat hij iets van zich liet hooren. Toen zond hij my een uitnoodiging om bij hem te komen en mijn leven op zijn goederen te slijten. Sedert dien tijd is hij altijd zeer heusch tegen mij ge weest. Hij is mijn oudste en beste vriend en mijn wel doener. Hij schonk mij de middelen om mij als scheeps bouwmeester te vestigen en dat vak bevalt mij vrij wat beter dan schepen sloopen, dat verzeker ik u. En hier ben ik aan het eind van mijn wonderlijke historie. Ik moet alleen nog vermelden, dat sir George Cranstoune het beeld van onzen admiraal kocht en in zijn park te Cranstounevale liet opstellen. Of het daar ook soms wandelingen doet, is mij onbekend. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek, Gelet op de desbetreffende bepalingen der Hinder wet; Brengen bij deze ter openbare kennis, dat ter Secreta rie dier Gemeente ter visie liggen twee bij hun college ontvangen verzoekschriften met bijlagen van: a. de firma Jan Zwart Co. te Sneek; b. de firma A. Veen Zoon te Sneek, strekkende tot het erlangen van vergunning: Sub a. tot uitbreiding harer Stoom-meel- en lijn- koekfabriek, door het plaatsen en in werking brengen van een Stoomwerktuig van 40 paardenkracht, ter vervanging van de thans door haar gebezigde machine van 15 paardenkracht, in het gebouw, kadastraal be kend gemeente Sneek, sectie D no. 611, staande aan de le Oosterkade, wijk 18 no. 93; Sub b. om hare tabakskerverij, peper- en suiker molen, in het perceel, kadastraal bekend gemeente Sneek, sectie B no. 3120, staande op Kronenburg, wijk 7 no. 1, in plaats van door een stoommachine, te drijven en in werking te brengen door een gasmotor van 41/, paardenkracht. Dat op Woensdag, den 2 Sept. 1903, des mid dags te 12 uur, ten gemeentehuize aldaar gelegenheid zal worden gegeven om tegen de gedane verzoeken bezwaren in te brengen en deze mondeling of schrifte lijk toe te lichten en dat zoowel de verzoekers als zy, die bezwaren hebben in te brengen, gedurende drie dagen voor evengemeld tijdstip ter Secretarie der Ge meente, in de gewone bureau-uren, van de ter zake ingekomen schrifturen kennis kunnen nemen. Sneek, 19 Augustus 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd ALMA, Burgemeester. JAC. vak der LAAN, Secretaris. geadstrueerd waren. Om formeele redenen dus wer den zij verworpen. De conclusie mag er dus niet uit getrokken worden dat wel mag geschieden, wat een en ander maal in eene gemeente van de Zuidelijke Provinciën plaats greep, waar een predikantsdochter, die hare acte als godsdienstonderwijzeres verkreeg, in plaats van haren vader den kansel beklom. De Classis ’s-Bosch heeft eene motie aangenomen waarby hare verontwaardiging uitsprak over de laksche houding der Synode, die Kerkeraden en Ker- kelyke Besturen ongemoeid laat, die het Reglement op de Generale Kas niet handhaven. De Synode ging ten aanzien van die motie over tot de orde van den dag. Ds.te richtte de vraag tot de synode of een predikant, die de Godheid van Christus en de leer der Drie-eenheid loochent, niet geacht moet worden in stijjd te handelen met zijne belofte, afgelegd bij zijne toelating tot de Evangeliebediening Art. 27 Regl. op het examen enz. De Synode achtte zich tot officieele wetsinterpretatie niet bevoegd. Ten aanzien van de archieven-kwestie werd besloten, het in de jongste class, vergaderingen aangebodene en beoordeelde Re glement op die aangelegenheid niet vast te stellen, maar aan de A. S. C. op te dragen, met gebruikmaking van de vele goede wenken die in de adviezen gegeven zijn, een nieuw reglement op de archieven, der Synode des volgenden jaars aan te bieden. Intusschen besloot de Vergadering nu reeds, doch slechts voor een jaar, eenen deskundige door de A. S. C. te doen aanstellen, die in gemeenten door haar, die Commissie, aan te wjjzen, de kerkelyke archieven zal gaan nazien en ordenen. Voor de onkosten hieraan verbonden, werd een crediet van hoogstens f 1500 uit de Algemeene Kas toegestaan. De verleden jaar door de Synode voor- loopig aangenomene veranderingen in Artt. 14 en 15 van het Regl. op de Weduwen-beurs, die aan 41 van de 44 Classicale Vergaderingen zeer gewenscht voor kwamen, werden, behoudens de eindstemming van de leden der Provinciale Kerkbesturen, tot wet verheven. Allerlei voorstellen waren op deze Beurs ingediend om aan weduwen een beter pensioen te verzekeren. Ook de Class. Vergadering van Leeuwarden had een uitgewerkt voorstel ter Synodale tafel gebracht. Al leen het voorstel van een lid der Synode werd aan genomen om voortaan in plaats van 5 pCt., door de ringen 10 pCt. te doen storten van de opbrengst der zg. vacatuur-penningen. Al de andere werden verwor pen, met uitzondering van een, dat de predikanten percentsgewijze van hun tractement ten behoeve der Beurs wil laten contribueeren. Dat voorstel is in han den gesteld van den Quaestor-Generaal om daarover in de Synode des volgenden jaars rapport uit te bren gen. voelt. Geen wonder, dat de directie hoogst te vreden Frieslands tweede stad a. s. Vrijdag weer vaarwel zegt. Heden avond kunnen liefhebbers van ’t too- neel in de zaal te gast gaan bij de Nederland- sche Tooneelvereeniging van Amsterdam, die alsdan voor ’t voetlicht brengt Verleden*, dat op onderscheidene plaatsen met ’t grootste suc ces werd opgevoerd. De avond van den zeildag wordt »Het ze vende Gebod* gegeven, een tooneelspel, dat ieder, die het nog nooit heeft zien opvoeren, beslist moet hooren. En als laatste voorstel ling laat men je nog eens tot zenuwachtig wordens toe lachen met het succesblijspel »De wereld vergaat*, voorafgegaan door: »Een las tige keus.* Naar de zaal daarom s. v. p. en allerminst zal men bedrogen uitkomen. Mocht ’t er te benauwd worden, dan even een bezoek gebracht in het prachtvolle parfu- merie-magazijn »Au printemps* van Nijmegen, waar men zooveel keur van verfrisschende fa brikaten heeft, dat men in een ommezien een geheel ander mensch is geworden. Morgen 19 Aug. de zeildag. Moge de laat ste der Hondsdagen zich voorbereiden tot prach tig weer, we zouden in Sneek bon af zijn. Het kaatsen van gisteren heeft ’tnog vrij goed getroffen; wel tusschenbeiden een kort motregentje, maar overigens niet te klagen. De 24 uitgenoodigden waren allen opgeko men, maar een groot, ja zeer groot deel van ’t publiek schitterde door afwezigheid. Jammer, hoogst jammer, dat verreweg de meesten hier van dat schoone balspel niets afweten. »Onbekend maakt onbemind*, dat spreekwoord is hier weer van volle toepassing. Zoodra de lust er maar komt, om achter de geheimen van ’t spel te komen, dan kan ’t niet missen of we gaan hier spoedig met ’t kaatsspel den weg op van Bolsward, Franeker, ’t Bildt enz. ’t Kleine publiek, dat gisteren op ’t terrein der ijsbaan ’t spel van de acht genoodigde par turen volgde, was steeds vol bewondering. Telkens werden de kaatsers toegejuicht voor hun kranig spel. Bij halfzes werden v. d. Steegh van Bozum, A. Groeneveld van Beetgum en L. Kramer van Bolsward gefeliciteerd met den 1 en prijs f 45. De 2e f 24 behaalden H. v. d. Feer van Oos- terlittens, Tj. Kooistra van Sneek en M. Hel frich van Kimswerd, terwijl aan A. Brouwer van Achlum, Jan Reitsma van Pingjum en J. Struiksma van Wommels den laatsten prijs werd toegekend. Nog waren door de vereen, tot bevordering van het Vreemdel. verkeer een verguld zilve ren medaille en twee dito zilveren beschikbaar gesteld voor ’t winnend partuur. Op de prijsuitdeeling in de Nieuwe Stads herberg deelde de Jury mede, dat zij J. v. d. Steegh van Bozum eerstgen. medaille had toe gedacht en wel als de koning der drie eerste prijswinnaars. Naar men verneemt, is op last van den procu- reur-generaal by het gerechtshof te ’s Hertogenbosch een onderzoek bevolen naar de beweerde misbruiken, die by de jongste Kamerverkiezing, in het district Sittard, zouden hebben plaats gevonden. In orde. Vrijdag reed men op het traject de Grens Eecloo van de tramlijn Eecloo—IJzendijke niet, om dat alle tien locomotieven defect waren. Verscheidene boeren in den Greidhoek van Friesland hebben, hoewel er gras in overvloed is, hun vee op stal moeten brengen daar het >met vjjf bekken at*. Het melkvee wordt nu op stal met gras gevoe derd; bij een enkelen zelfs met hooi. Dat dit schadelijk werkt, is te begrijpen en algemeen is dan ook in den laatsten tijd de klacht over afname der melkproductie. De hooioogst is wel zeer overvloedig geweest, doch er SNEEK. Voor de acte Engelsch (L. O.) is te ’s-Gravenhage o. m. geslaagd de heer M. J. de Walle van Heeg. Tot leeraar in ’t Hebreeuwsch aan het Gymnasium te Groningen is benoemd de heer J. Wartena te Winschoten. In de te Amsterdam gehouden verga dering van de Vereeniging tot bevordering van de belangen des boekhandels werd o. m. tot bestuurslid gekozen de heer J. J. van Dru- ten alhier. Pieter W., 27 jaar, arbeider te Sneek, beschuldigd van het gebruik maken van een vervalschten bon om den op het nummer van den echten gevallen prijs (een gouden horloge) te krijgen en tegen wien daarvoor 3 maanden hechtenis werd geëischt, is Maandag door de Rechtbank te Leeuwarden vrijgesproken. Bij verstek werd de 19-jarige Jouke H., arbeider te Sneek, voor diefstal van een kope ren emmer ten nadeele van J. Looijenga te Goënga veroordeeld tot 3 maanden gevange nisstraf. Lijst van de aan het postkantoor te Sneek en de daaronder behoorende hulpkantoren ter post bezorgde brieven en briefkaarten, welke wegens onbekendheid van de geadresseerden niet zijn kunnen worden uitgereikt, gedurende de le helft der maand Augustus. Graaf de Urins, Van der Werf, J. Steensma, R. van Nouhuijs, Tjamke Kamming, Mej. H. Lautenbach, H. van der Zee, J. Wierenga, Willem de Haan, Anna v. d. Berg. H. Lenderink, DE KERMIS. II. Niettegenstaande wind en regen en regen en wind laten de kermisgangers zich niet te rughouden van al ’t moois, dat de dagen van heden te hooren en te zien geven. Wel zette de eerste dag voor de concertgevers in de zaal ft auditorium bedroeg een goeie 30 per sonen) en ’t Circus- en Specialiteiten-Gezelschap, directie Jacques en Radolphe, slecht in, maar de volgende avonden bleek 't, dat de lust voor uitgaan nog niet was gedoofd, ’t Paar denspel zal altijd op de kermissen wel een trekpleister blijven, vooral wanneer de directiën oud nieuws steeds thuis laten. De hh. Jacques en Rudolphe komen eiken avond met wat in teressants. Clowns, die je bijna ziek maken van ’t lachen, zorgen ’t geheele programma door voor een prettige afwisseling, ’t Werken met een tiental poney’s, waaronder een paar Schotsche hengsten van een zeldzame schoon heid, is nieuw, bijna geheel nieuw. We zouden te veel noemen, als we alles opsomden, wat men in ’t circus op de Pol voor zijn geld krijgt. En als we nu zeggen dat een enkel nummer »The 2 Noriac’s* Gentlemans Acrobates Flegmatiques Comiques alleen het geld waard is, dan vertrouwen we, dat het Paardenspel de beide laatste dagen nog met een zeer druk bezoek zal worden vereerd. In de Concertzaal was men Zondag en Maan dagavond dubbel tevreden met ’t geen Henri ter Hall gaf. De gebroeders Dalton, Obo-Ibo, (Musical-Excentric Electric), De twee mede minnaars, de Holl. komiek- en coupletzanger Henri, de gebr. Guillaume, ’t was alles eenig in zijn soort. Met zoo’n gezelschap kunnen we den direc teur gerust een >tot weerziens!* toeroepen. Op de veemarkt zal LohofFs Kinematograaf niet klagen over gebrek aan bezoekers. We mogen gerust zeggen, dat ’t geen we in de tent van den heer Lohoff zagen vertoo- nen, alles overtreft wat we op het gebied van levende photographiën tot heden zagen. Ali-Baba en de 40 roovers, de reis naar de maan, rups en vlinder, ’t sprookje »Sesa opent u,« de drie gebroeders Thoma, acrobaten enz men moet zoo iets zien, voor en aleer men ’t kan gelooven. Daaromnaar Lohoff en ge zult gerust zeggen, als ge ’t bedoelde theater hebt verlaten: het zou me spijten als ik daar niet was geweest. En nu even een kijkje ge nomen in den stoom-caroussel van den heer Van Bergen. Wat een pracht,’t een al mooier dan ’t anderewe kunnen het best begrijpen, dat wie oogen en ooren gaarne goed den kost geeft, zich daar zoo’n avond heerlijk thuis ge-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1903 | | pagina 2