Plaatselijk Nieuws. Burgerlijke Stand. Handels- en Marktberichten. aan gu die in te die had Kc rei en Bo Sc af he ee: aa be te ni de ze in m hc zil te ze w< ve zie de mi aa °I V V er M Kort nieuws uit het buitenland. Rusland- Naar men weet heeft Keizer Nicolaas enkel meisjes. Een troonopvolger moet er zijn. Dit was eerst zijn broeder, een zwak zeeschip; doch deze broer overleed. Toen werd het zijn oom; en deze oom Mi chael kreeg Zaterdag een hersenberoerte met verlam ming. Rusland -Japan. Thans liggen er in Port-Arthur (de voor een paar jaar door Rusland ingepalmde oor- logshaven van China) 58 Russische oorlogsschepen en 110Japansche schepen kruisen in de Chineesche wa- '1 een gevoel, alsof hem een groote zwaarte drukte. Aanhoudend ruischte het in zijne ooren en zijn adem haling werd moeilijk. Hé, daar schrikte hij plotseling op. Was dat geen gillende kreet of het verschrikt roepen van een naam? Een oogenblik werd zijn wilskracht gewekt, hij trachtte zich te bevrijden uit zijn verdooving; doch met onweerstaanbare macht overmeesterde de slaap hem weder, een wonderlijke vaste slaap, die hem niet verkwikte, want zijn hoofd woog loodzwaar. Hij ver viel in een toestand van bewustelooze verstijving, waarbij geen enkele levensverrichting meer was te be speuren. Hoe lang hij in dien toestand bleef wist hij later zelf niet juist te bepalen. Het eerste, wat hij zich later weer wist te herinneren, was, dat hij een koude rilling gevoelde. Het gevoel van koude werd sterker, begeerig adem de hij de lucht diep in. Daarbij had hij een stekende pijn onder den schedel en bij de slapen en een flauw- zoeten smaak in den mond. Instinctmatig sloeg hij de halfverlamde armen uit, om zich te bevrijden van den last die op hem drukte. Zijn handen streken daarbij iets weg, dat hem als een dichte sluier over het hoofd had gelegen. Of dit echter inbeelding of werkelijk heid was, wist hij op dat oogenblik zelf niet. Zich zelf eenig geweld aandoende, opende hij einde lijk de oogen. Waar was hij? Aanvankelijk bespeurde hij niets dan een schemer van licht rondom hem en een zwoele lucht, verzadigd met een onaangenamen, vreemden geur, die hem half ziek maakte. En terwijl hij zoo langzaam tot het be wustzijn terugkeerde, kwam bij Schwerdtner een ver moeden op, dat zijn hart bijna deed stilstaan. wedstrijden om keurige prijzen met de niet te vergeten overvloedige versnaperingen, ’t is gemakkelijk te begrijpen, dat een paar honderd jeugdige gasten zich er uitstekend hebben vermaakt. logshaven van China) 58 Russische oorlogsschepen - teren. Marokko, ’t Is net, of zal de Sultan toch nog ’t kortste eind trekken tegenover de rebellen. Macedonië. Men is op ’t Balkanschiereiland koortsig in den hoogsten graad. Turkije zit er wel tusschen. Rusland en Italië vragen voldoening. Oostenrijk is boos, omdat Turksche recruten op ’t Oostenrijksche con sulaat te Uskub schoten. Amerika, dat eerst zijn vloot zond naar Beiroet, omdat gemeld werd, dat zijn vice- consul vermoord werd, zendt, nu er slechts op den man geschoten is, toch z’n schepen. (Turkije heeft al eens iets met Amerika gehad over beleediging van Amerikaansche zendelingen en dat afgekocht met geld; doch dat geld nooit betaald.) Alleen Duitscb- land houdt de Turksche zijde; enkel de >Franf. Ztg.« wil een zelfstandig Macedonië onder Europeesch be heer. In Konstantinopel heerscht een soort paniek. De Turksche soldaten krijgen steeds meer haat tegen de vreemdelingen. Als 't Turksche volk eens opstond! Geen Europeesche macht kon dan bloedvergieten voorko men. Intusschen gaat ’t vechten tusschen opstandelingen en soldaten door en begint zich ook Servie aan de zijde des opstands te voegen. Onverklaarbaar is Griekenlands houding. De Griek, pas verslagen door den Turk, gaat nu met Turkije sa men. Er moeten reeds Servische troepen over de grens getrokken zijn; zeker om de verwoesting van een kloos ter te wreken. Bulgarije. Vorst Ferdinand passeerde Zondag de Rumeensche hoofdstad en zal dus nu reeds weer in Sofia, zjjn hoofdstad, zijn. Daar zullen de lui ’t hem warm maken. De Bulgaarsehe gezant te Parijs zei, dat er absoluut geen complot tegen Ferdinand bestond en Ferdinand heelemaal niet aan aftreden denkt. Ben aanslag zou zelfs onmogelijk zijn Een telegram van gisteren meldt, dat ’t bericht van de ontdekking eener dynamietmijn onder Ferdinand's paleis een louter verzinsel is. Of de vorst van Bulgarije dus ook prettig woont Engeland—Oostenrijk. De Koning van Engeland kwam gisteren middag 5 uur te Weenen aan. Hij werd aan ’t station begroet door den ouden Keizer Franz Jo- zeph, dié de aartshertogen aan Edward voorstelde. Bij ’t diner werd getoost en Edward benoemde Franz Jozeph tot veldmaarschalk van ’t Britsche leger. Een Fransch pantser kruiser te Lorient kreeg bevel om zich dadelijk uit te rusten. Bestemming onbekend. SNEEK. Van den 25 Augustus tot den 1 September 1903. Geboren: Johannes, zv Pier Molenaar en Mettje Huis man. Gehuwd: Jan Postma 60 jr wedr v Petertje Postma en Ruurdtje Bijvoets 68 jr wed v Friedrich Louis Rose Sape Rinzes Douma 27 jr en Gerlofke Faber 21 jr. Overleden: Elisabeth Ferwerda 78 jr echtg v Jarig van Fucht Taeke Bootsma 33 jr Dirkje Ooster- woud 39 jr echtg v Popke Sijtsma Beeuwkje de Vries, 23 jr. in ’t binnenland van Madagascar bij eenen stam van inboorlingen krijgsgevangen te zijn geweest. De Overwinnaar van Nooitgedacht. Bij den uitgever J. N. Voorhoeve, Den Haag, is onder bovenstaanden titel een nieuw werkje verschenen van den heer L. Penning. Deze schrijver heeft hiermede ’t vierde zijner schet sen uit den heidenoorlog der Boeren tegen Engeland’s overmacht voltooid. Reeds zagen ’t licht «De Leeuw van Modderspruit*, «De Held van Spionkop* en »De Verkenner van Chris tiaan de Wet.* En evenals deze is ook «De Over winnaar van Nooitgedacht* met vier platen geïllu streerd. De zeer velen die de drie eerst verschenen werkjes lazen, zullen met gretigheid deze nieuwe schets aanvatten en ze zal hen tot ’t eind boeien. Naast de doorloopende reeks van echte Boerendaden ontmoet men innig gevoelde beschrijving van eenvou dige, doch groote zielen. En al is de oorlog lang over en veler geestdrift eenigszins bekoeld, dit boekje zal talrijke lezers vinden. Inbraak. Zondagavond 9 uur heeft men zióhdoor in- klimming door het privaatraampje toegang verschaft tot de woning van J. C. Fermie, winkelier te Zaandam, wonende aan het kermisterrein. Een geldkistje met f 259 werd medegenomen; overigens wordt niets ver mist. Bij de politie aldaar is mede aangifte gedaan van de vermissing van 13 horloges. De vermoedelijke dader is aangehouden. Enkel een knijptangetje is op hem be vonden. Een vergissing. Te Heusden wilde zekere M. v. d. B. zich in ondertrouw begeven. Toen hij zich bij den amb tenaar van den burgerlijken stand hiervoor aanmeldde, bleek het dezen, dat v. d. B. bij zijne geboorte als meisje was ingeschreven, zoodat de ambtenaar niet aan zijn verzoek kon voldoen. Een jeugdige dief. Een 9-jarig knaapje uit Dieren heeft de brutaliteit gehad om in een der schoollokalen aldaar een portemonnaie met geld te stelen, die door een der onderwijzeressen was vergeten mede te nemen. O, die lieve jeugd! SNEEK. Bij Kon. besluit is o. a. benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw de heer E. B. Gunning, voorzitter van het provinciaal kerkbestuur van Friesland, predikant bij de Nederduitsch Hervormde ge meente van Oosthem, Abbega en Folsgare, te Oosthem. Aan het vergelijkend examen voor de vacante gymnasiale Bumabeurs, dat Zaterdag te Leeuwarden werd gehouden, namen 17 jon gelieden deel. De uitslag was, dat door de commissie de beurs werd toegewezen aan H. A. Idema alhier. Te Sneek zal een brigade bereden ma rechaussee uitgezet worden. Joachim C. S., arbeider te Winschoten, die op 15 Juni te Sneek de jas van B. Meijer uit Noordbroek stuk sneed, is daarvoor door de Rechtbank te Leeuwarden bij verstek ver oordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf. Zaterdag werd door den rijks veld wach ter Dijkstra, op last van den commissaris van politie alhier, ter beschikking van den Officier van Justitie gesteld de 20-jarige timmermans knecht A. de J. uit Leeuwarden, verdacht van diefstal eener portemonnaie met geld en een kistje sigaren ten nadeele van een zekeren R. De verdachte is na verhoor overgebracht naar het Huis van Bewaring te Leeuwarden. Etalago-wedstrij d—Koninginnedag. De vereeniging Vreemdelingenverkeer mag tevreden zijn over het succes, dat zij heeft geoogst met haar uitgeschreven wedstrijd. Acht-en-twintig firma’s had den zich als mededingers laten inschrijven en tal van niet-mededingers bleven niet achter, om ’t geheel een luister bij te zetten, waarvoor we geen lof genoeg hebben. Boven verwachting is de etalage-wedstrijd geslaagd. Wij hebben thans gezien, dat, als de wil maar goed is, er in Sneek veel tot stand kan worden gebracht. Moge deze zoo uitnemend geslaagde onderneming gevolgd worden door meerdere. Wat een drukte Vrijdag- en Zaterdagavond voor on ze winkelsGeen plaats was haast te veroveren om een kijk te krijgen van al dat moois op verschillend gebied, ’t welk zoo smaakvol in de winkelkasten ten toon was gesteld. Hoe moeilijk ’t voor de jury, de hh. Bauer, J. Hou- wink Gz., G. Jongbloed, A. Veen Bz. en J. v. d. Zee, was de hun opgedragen taak consentieus te vervullen, konden we op den avond van den uitslag der bekroning vernemen uit den mond van den voorzitter, den heer Boerrigter, die de bijeenkomst opende met een geluk- wensch aan den Secretaris van de ver. V. V., als de man, die het eerst op ’t denkbeeld kwam, Sneek te verrassen met een wedstrijd in étaleeren. Dat de etalage de stoutste verwachting heeft overtrof fen, danken we in de eerste plaats natuurlijk den me dedingers, maar ook vooral hen, die zonder in aanmer king te willen komen voor een medaille, zóó keurig hadden uitgepakt, dat we oogen te kort kwamen om te bewonderen. De firma’s Bervoets, Steek mann en Zonen, Bloemen, De Vlinder e. m. a., ze zullen ons nog lang heugen die etalages, waarin practischen zin en schoonheid den voorrang bekleeden. ’t Valt te rijmen dat wij leeken op 't terrein van etaleeren enkelen mededingers een prijs hadden toe gedacht, die door de jury zijn voorbijgegaan. We hebben echter zooveel vertrouwen in die jury, dat we er geen oogenblik aan twijfelen of de medailles wel in de rechte handen zijn gekomen. «Consentieus is er gewerkt*, zei de voorzitter der jury, de heer J. Houwink Gz. «Bij verschil over de ver diende prioriteit moest er soms worden geloot.* Het laagste getal punten dat werd gegeven was 0, het hoogste 40. Met ’t geven van die punten schijnt men alles be halve willekeurig te hebben gehandeld, als we den volgenden uitslag der bekroning maar even volgen le prijs verguld zilveren medaille met 38 punten de heer M. Brouwer; 2e pr. Gebr. van Bergen (in witgoed) v. z. m. met 35V03e pr. v. z. m. J. R. Feenstra met 32; 4e pr. v. z. m. firma Carl Stockmann met 31% 5e pr. zilveren medaille met 311/, J L. Bakker6e pr. z. m. Joh. Volkers Zoon met 31 7« pr. z. m. H, Muller met 29 en de 8ste pr. z. m. G. van der Meulen Sz. met ’t lot tegen de firma’s J. v. d. Feer Pz. en F. Smit, con- fiseur, die aïle drie 28% punten behaalden. Aangezten de keurige etalages voor den buitenman tot Dinsdag over moeten bewaard blijven, was bij ’t bestuur vanAZree indelingen ver keer een practisch idee gerijpt, om®melijk ieder der aanwezigen op den be- kroningsavorfd 25 ansichtkaarten tegen den geringen prijs van een dubbeltje te verkoopen. Die ansichten vertoonen aan den eenen kant onze Waterpoort, een stoomboot, een omnibus en een fiets en aan den an deren kant een uitnoodiging aan vrienden, familie, be gunstigers en bekenden, om a. s. Dinsdag den etalage wedstrijd te Smeek met een bezoek te vereeren. De be- noodigde centsche postzegels werden er direct bij ver kocht. ’t Resultaat van den verkoop is geweest, dat de postadministratie hier Zaterdagnacht verrast werd met een niet kleine hoop drukwerk. Wat de dag van gisteren betreft, we kunnen ge rust zeggen dat deze zelden prettiger hier is gevierd. Een stevige bries in den voor- en een gedeelte van den namiddag deed de talrijke vlaggen waaien in de rechte beteekenis van ’t woord. De aubade op de Markstraat van de 1800 kinderen der verschillende scholen slaagde volkomen, de op tocht door de stad liet niets te wenschen. Jammer is ’t dat de namiddag op ’t terrein van de Kunstijsbaan veel heeft bedorven. We willen niet in bijzonderheden treden; alleen hebben we mee te deelen, dat aan de bediening heel veel man keerde; dat er op de welwillendheid van ’t publiek vaak weinig valt te rekenen en dat de verschillende commissies, die zich zoo ontzettend veel moeite, zooveel tijd, zooveel kosten hebben getroost voor een deel met ondank zijn beloond. ’t Avondfeest was meer dan druk bezocht. Alhoewel ’t terrein voor de Inneming van den Briel minder geschikt was, maakten toch de keurige costumes van de hoofd personen der Watergeuzen in ’t fantas tisch licht van ’t vuurwerk voor de eenige poort een aardig effect, evenals een viertal duivels met een heks, die een rondedans deden om een pot rood Bengaalsch. De aangekondigde apotheose moest er bij blijven we gens tekortgeschoten tijd voor ’t vervaardigen er van. Na de Pantomime was ’t de stad in, waar tot laat in den avond de feestvreugde werd voortgezet onder ’t schieten met tallooze zwervers. Laat ons ten slotte niet vergeten, dat ’t aan den Op- penhuizerweg evenals alle jaren weer hoogst prettig toeging: een optocht ’s morgens en na den middag met de bekende paljassen te paard voorop, alleraardigste en Schwerdtner keken elkander met ontzetting aan; geen van beiden kon een woord over de lippen bren gen. Bevend over het geheele lichaam stond Schwerdtner op en overzag den toestand. De man die daar in den hoek gedrukt zat was de dikke kaalhoofdige heer. Zjjn stijf uitgestrekte beenen versperden den doorgang tusschen de banken. Zijn armen hingen slap, zijn hoofd rustte op de borst, de kleederen waren in wanorde. En van de borst naar beneden was bijna het geheele lichaam met bloed be dekt. Het stroomde nog altjjd langzaam onder de kin uit en druppelde op den vloer, waar het reeds een groot en plas had gevormd. «Mijn hemel!* stamelde Schwerdtner, bijna het be wustzijn verliezende. «Dat dat is «Een moord!* riep de conducteur uit, terwijl hij in de coupé sprong en de vuist dreigend tegen den jonk man ophief. Deze tuimelde achteruit en beschouwde vol ontzet ting zijn met bloed bevlekte hand. «Ach, ge zult toch niet gelooveu, dat ik De conducteur liet den arm zakken; werkelijk deze jonkman zag er niet uit als een moordenaar. «Ja, ja, er waren drie heeren in de coupé!* Eerst nu dacht Schwerdtner aan den heer, schuins tegenover hem had gezeten en getracht een gesprek met hem aan te knoopen. Die man was verdwenen doch daar, op plaats, waar hij had gezeten, lagen zijn grijze, slappe hoed en zijn lange, grijze mantel. De conducteur richtte den blik naar de plek, die Schwerdtner hem aan wees, eu bekeek den hoed en den mantel. Vervolgens «leeg het oeg weder op het met SNEEK, 1 Sept. Boterprijs le keur f 42.50. Aanvoer 78/*, 3/„. Vereeniging: le keur f 42,A f 42,50, 2e keur f 41,a f 42,3e keur f 41,a f 4e keur f 40,a f Laagste keur f 39, Fabrieksboterf 44,50 a f Aanvoer 26/„, 36/a. Nieuwe Nagelkaas f 48,50 f Kanterkaas f a f Aan voer 1376 Kilo. bloed bevlekte slachtoffer. «Is hij werkelijk dood?* vroeg Schwerdtner bevende? «Zoo dood als een pier,* zei de conducteur; zijn han den zijn koud en verstijfd. Maar we zullen hem niet aanraken, alles moet zoo blijven, totdat er proces verbaal is opgemaakt door de ambtenaren.* «O, wat een ongeluk!* «Maar, mijnheer, gij zijt er toch bij geweest. Ge moet toch ten minste iets gehoord hebben!* «Ik ik weet niet ik heb zoo bijzonder vast ge slapen; op het oogenblik is het mij nog, of ik gekweld word door een z waren droom Hoe is het moge gelijk een moord een sluipmoord De trein reed het reusachtig station der residentie bin nen en intusschen overwoog de conducteur, wat zijn plicht nu in de allereerste plaats van hem eischte. «Wij moeten eerst de uitstappende passagiers laten heengaan,* zeide hij. «Kom hier, mijnheer, wij verlaten in elk geval deze coupé dit is geen aangenaam verblijf. Wij zullen het portier sluiten en er voor blijven staan. Allereerst moeten wij den toevloed van nieuwsgierigen voorkomen. Als de hoofdconducteur hier langs komt, zalik hem de zaak vertellen. Dan moet die de noodige stappen maar doen.* De man verliet haastig door de half geopende deur de coupé, zoodra de trein stil stond, en wenkte Schwerdtner hem te volgen. Werktuigelijk deed de jonkman dit, doch zijn bewegingen waren zoo onvast, dat hij bij het uitstappen moest geholpen worden. Toen veegde hij met zijn zakdoek het bloed van zijn handen; doch hierbij keerde hij den voorbijstroomenden reizigers den rug toe, om zijn bleek gelaat aan hunne blikken te onttrekken. Wordt vervolgd. In het halfdonker tastte hij naar rechts, zijn hand greep een stuk geweven stof; het was het gordijntje van het portierraam. Nu kwam hij weer geheel tot bewustzijn. Hij herinnerde zich, dat hij het gordijn tje zelf had dichtgeschoven, vóór hij op zjjn gemak ging zitten om in te sluimeren. En aan het licht, dat door de ruiten viel bemerkte hij, dat de dag aanbrak en hij weldra aan het einde der reis zou zijn. Hij sprong op om geheel wakker te worden en de verdooving af te schudden, die hem nog altjjd drukte. Dat kwam zeker van de akelige stiklucht, die in de be nauwde kleine ruimte heerschte. Hij greep het touw dicht bij hem, om het gordijn van het raampje te openen en frissche lucht te laten binnenstroomen. Doch het touw was zoo met knoopen vastgemaakt, dat hij het ongeduldig losliet, om aan de andere zijde van de coupé lucht en licht in te laten. Voor dat raam was het gordijntje ook dichtgeschoven, zoodat het in de coupé bjjna geheel donker was, daar de lamp aan de zoldering niet meer brandde. Daar de trein in volle vaart voortreed, ging Schwerdt ner voorzichtig voorwaarts; doch plotseling gleed hij uit op iets vochtigs, hij viel voorover, en terwijl hij al rondtastende de linkerhand uitstak, raakte die hand een gelaat, een ijskoud gelaat. Zijn hand gleed over een baard, raakte de kin en een vest. Maar wat was dat? Zijn hand werd kleverig en dan die vreemde geur, juist dezelfde van straks, die weer in den neus kwam en hem onpasselijk maakte! Ha, nu wist hij het dat was bloed! Op datzelfde oogenblik werd het portier geopend. Een frissche luchtstroom drong binnen met het zwakke morgenlicht, terwijl de conducteur riep: «Kaartjes, heeren! Wij zijn zoo dadelijk De woorden bleven den man in de keel steken. Hij richten, ten einde de véél te onvoldoende middelen, waarmede de bond werkt, te versterken. De bond heeft reeds verscheiden afdeelingen. Voor zitter is de heer F. J. H. Reinders, secretaris mej. Ber tha Coltof, Prinsegracht 168 a, Den Haag. Blijkens de statistiek van den loop der bevol king van Nederland over 1902, bedroeg de toeneming der bevolking in den loop van dat jaar: 43,598 mannen en 39,991 vrouwen, totaal 83,949; en bestond de bevol king op 31 December’1902 uit 2,647,444 mannen en 2,699,737 vrouwen, totaal 5,347,181. Het verloop van den Vrijdag te Bolsward ge houden internationalen kaatswedstrijd is geweest als volgt. De 15 parturen bestonden uit de volgende spe lers: 1. S. A. Kooistra, C. J. Werkhoven en Jan Cuperus, allen te Witmarsum: 2. J. Anema, Dongjum, K.v. Vliet en J. Zoolsma, Franeker; 3. Jan Reitsma, Pingjum, Minze de Vries, Beetgum, M. Helfrich, Kimswerd; 4. Charles Hylebos, Felix Berlot en Charles Bruyères, al len Grammont; 5. A. L. Oosterbaan, Kimswerd, J. v. d. Steegh, Bozum, J. Struiksma, Wommels; 6. Tj. Kooistra en C. de Jong, Bolsward, J. Rensma, Holwerd; 7. D. Jorritsma, J. Moll en O. Posthumus, Bolsward; 8. S. Vij ver en H.v.d. Heide, Franeker, P. Hovinga, Marssum; 9. Joseph Dekerkheer, Achille Wilmus en Henri van Eukern, allen Laeken; 10. Tjeerd Kooistra, Sneek, Tjeerd Kooistra en Meindert Koostra, Dokkum; 11. G. Terpstra en Jacob Cuperus, Marssum, A. Groeneveld, Beetgum; 12. J. Tichelaar en D. v. d. Meer, Makkum, L. Kramer, Bolsward; 13. D. Wiebenga en J. Zaagmans, Witmarsum, Joh. Hibma, Makkum; 14. K. Okkinga en R. Osinga, Wijnaldum, L. Leicht, Franeker; 15. S. Kooi stra, Sneek, Sjouke Kooistra Dokkum, J. van Kalsbeek, Bolsward. Eerst vielen af parturen 1 met 17, spel en 6; no, 4 met spel en 4; no. 6 met 7, spel en 2; no. 7 met 17, spel en 6; no. 9 met 17, spel en 4; no. 12 met 7, spel en 6 (3 X 6 ballen gelijk)no. 13 met 27, spel en 6 gelijk met kaats, bal kwam in doch werd kwaad geslagen en daardoor verloren. Partuur 15 blijft staan. Óp de 2e lijst vielen af parturen: no. 15 met 1 spel en 2; no. 5 met 2 spel en 6; no. 14 met 6 ballen; no. 10 met 7, spel en 4. Op de 3e lijst vielen af parturen: no. 2 met 4 ballen; no. 8 met 2 spel en 4; no. 3 met 2 spel en 2. Gewonnen werd de le prijs door partuur no. 11; de 2e prijs door partuur no. 3; de 3e prijs door partuur no. 8, en de 4e prijs door partuur no. 2. Tot koning van de partij werd uitgeroepen A. Groe neveld te Beetgum, die mede de zilveren medalje ont ving voor het grootst aantal bovenslagen (8). Aljeh. De correspondent van het Hbld. te Batavia seint: Een patrouille van Rakau Pandjang nam gevangen Pangeran Mangkoe. Er werd veel buit gemaakt aan wapens, munitie en goud, ook veel olifantstanden wer den gevonden; er is nog veel verstopt.. Zondag heeft de aankomst hier plaats van generaal Van Heutsz. De plechtige uitreiking van het groot kruis van den Ned. Leeuw, waarmede de generaal door H. M. begiftigd werd, zal Maandag plaats hebben op de Audiëntie, die de Gouverneur-Generaal dan geeft ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin. Voorzichtig! Van den onlangs overleden beroem den geneeskundige, prof. Adolf Kussmaul, wordt aan de «Fr. Z.« een aardig gezegde medegedeeld. Hij was ontboden aan het ziekbed eener zeer vermogende oude erftante, in wier huis hij een aantal neven en nichten bijeen vond. Toen hij, na de oude dame te hebben bezocht en onderzocht, uit de ziekenkamer kwam, liep hem een der verwanten in gespannen verwachting te gemoet. Op de zwijgende vraag antwoordde prof. K.: «Ik moet u verzoeken de familie zeer voorzichtig voor te bereiden: uw tante wordt weer beter.* In een woning in de Kemperstraat te ’s-Hage is een vrouw van 79 jaar gestikt in haar bed gevon den. De ongelukkige was door het bed gezakt en met het hoofd naar beneden gevallen. Een ontboden genees heer constateerde den dood. Inbraak. Bij den rentenier Van ’t Hof te Loosduinen is, terwijl de bewoners afwezig waren, ingebroken en een aanzienlijke som in zilver en bankpapier uit een kast ontvreemd. De politie doet ijverig onderzoek. Voor een paar jaren werd bij bovengenoemden heer uit dezelfde kast 800 gulden gestolen. Alweer eene Enoch Arden. Twee jaar geleden her trouwde een mevrouwtje R., wier man in 1895 op Madagascar als luitenant gesneuveld verklaard was, schoon men zijn lijk niet had kunnen vinden, met een anderen officier. Thans heeft R’s vader een brief van zijn zoon ontvangen, die tot kapitein bevorderd en gedecoreerd, op weg is naar Frankrijk, na al die jaren va va Ka vei de ets

Sneeker Nieuwsblad nl | 1903 | | pagina 2