I Firma Wed. W. KAMSTRA, f 1OO.OOO. Qpenbare Samenkomst op Maandag 21 Sept., Willis Mei® KiMMiré TE SNEEK, Hooiland - Schariiegoutum. "S N ETS H. van der MOLEN Hz,, TANDARTS. Advertentiën. Binnenlandsch Nieuws. HEERENHUIS Een Nationaal belang. Burger lij ke Stand Handels- en Marktberichten. Plaatselijk Nieuws. Het beste poetsmiddel Amsterdam, Doetinchem, I VERGADERING van der Geboren: Feenstra. belasting voor het be- Idem op de heffing van rechten, voor het ge- 9. Rekening der gemeentelijke Muziek- en Zang- P C te el Amsterdam. SCHAPENPLEIN, bericht de ontvangst van vele soorten prima ROKKEN- ei BOBSTROKKENWOL, ZWARTE- en NASSAUGARENS voor Kou sen en Sokken, ijzersterke SCHOOLKOUSEN, ZWARTE KINDERBROEKJES, enz. Beleefd aanbevelend. IJLST, Van 11 tot 18 September 1903. Trijntje, dv Marten Vierstra en Nieske Eene buitengewone onderscheiding heeft de welbekende en in ons land door 45 filialen vertegenwoordigde Sin ger-Maatschappij wederom behaald; want zij verkreeg op de onlangs te Waalwijk gehouden internationale Tentoonstelling van de Schoen- en Leder-Industrie niet slechts een hoogsten prijs, (een Eere-Diploma), waar buitendien ook nog de door H. M. de Koningin- Moeder geschonken Kere-Medaille. Verdacht. Te Vlissingen isin beslag genomen de ge- heele inventaris van een fietswinkel, en de houder van dien winkel, een 23-jarig jongmensch, laatst werkzaam op de rijwielfabriek Fongers te Groningen, is aange houden. Hij wordt verdacht van diefstal ten nadeele der firma Fongers. De gearresteerde is naar Den Haag overgebracht om met een opkooper aldaar, aan wien hij vermoedelijk reeds een partij rijwielbanden verkocht heeft, geconfronteerd te worden. De ontsnapten uit Medemblik. Van de vier personen die uit het krankzinnigengesticht te Medemblik ont snapten en te Haarlem gevat werden, waren drie vroe gere jongens van Lammertje Zondag te Amsterdam. Een van hen was tot 5 jaren gevangenisstraf veroordeeld. Ze zijn eerst naar het huis van bewaring te Haarlem gebracht en later naar Medemblik terug getranspor teerd. Voor het ongeluk geboren. Schipper Vegter, van Nieuw Buinen. verloor dezen zomer zijn schip. Met een an der vaartuig deed hij nu zijn eerste reis en is thans bericht ontvangen, dat zijn vaartuig op de Oostfriesche kust gestrand is. Alle opvarenden werden gered. Een jongmensch, dat Zondag te Halfweg op zoo on gelukkige wijze met zijn motorfiets kwam te vallen, dat hij een hersenschudding kreeg, is gisteren in de wo ning aan de Da Costakade te Amsterdam, waar hij zijn tijdelijk domicilie had, overleden. Treurig bijgeloof. Te St. Willebrord werd eenige dagen geleden ingebroken in de woning van zekeren V. en een bedrag aan geld gestolen. De dader bleef onbekend en V. begaf zich naar een kaartlegster aldaar, om zoo den naam van den dief te te weten te komen. Maandag 21 Sept, begint de trekking van de 5e of laatste klasse der 373e Staats loterij, waarin al de hooge Prijzen en Pre- miën moeten uitkomen, als: f 100.000, f 50.000, f 30,000, f 25.000, f 15.000, f 10,000, f 5000, f 3000, f 2000, 3 a f 1500, 55 a f 1000, enz. Zoolang de voorraad strekt, LOTEN te be komen bij E. SANDERS, Sneek. 7x Lot f 70, V, Lot f35, Lot f 14, l/10 Lot f 7, x/so Lot f 3.50. Naar buiten tegen toezending van postwis sel met 5 cent voor frankeeren. G. M. de KEIJZER. A. H. VEEN—de Keijzer. A. VEEN Ez. B. V. TOP—de Keijzer. PH. TOP. J. G. SNOECK. C. SNOECK—Ruitenberg. TE HUUR op 12 Nov. of uit de hand TE KOOP, een nieuw aan den Stationsweg. Te bevragen bij K. VAN DER VEEN, Looxmagracht. 's avonds half acht, in de zaal van „Amicitia”. Voor een ieder toegankelijk tegen bewijs van toegang. (Programma 10 Cents.) Mededeeling van den arbeid van den heer Joh. v. D. Steur in Indië onder Militairen en hunne kinderen, door zijn zuster, die hem in zijn arbeid heeft bijgestaan. Aanschouwelijk voor gesteld door Reuzenkalklichtbeeldeu en afgewisseld door het spelen van eenige nummers door het Chr. Fanfarecorps Concordia* alhier. Programma’s verkrijgbaar ’s avonds aan den ingang der zaal. school over 19021903. 10. Alsvoren van het Bumaleen 19021903. 11. Adres van B. van der Heijde en eehtgenoote inzake tractementsregeling. 12. Alsvoren van S. Gorter e. a- inzake overtreding der Bouwverordening. WYMBRITSERADEEL, Van den 11 tot en met 17 September 1903. Geboren: Trijntje, dv Jan Jongstra en Yke Mole naar te Oudega Rients, zv Wijbren Koopmans en Willemke Jongema te Oosthem Hielkje, dv Doeke Wijngaard err Grietje Bruinsma te Heeg Cornelis, zv Sijmen Mollema en Corneliske Faber te Scharne- goutum Trijntje, dv Haring de Koe en Reinskje de Boer te Woudsend Siebe, zv Tjitte Brattinga en Marijke Ligthart te Westhem. Overleden: Taede Abma, 77 jr. wedn. van Minke Bouma te Folsgare. VToor de velé bewijzen van belangstelling, ondervonden bij het overlijden onzer geliefde Zuster, Schoonzuster en Vriendin, Mejuffrouw G. P. H. DE KEIJZER, betuigen wij onzen hartelijken dank. Doetinchem, Sneek, op ZATERDAG 19 SEPTEMBER 1903, *s avonds 8 uur in Amicitia, ter verkiezing van Kandidaten voor het Kies-college en Notabelen. Getrouwe opkomst wordt dringend ver zocht, door het Bestuur. Mr. C. C. PAEHLIG, Voorzitter. K. DE JONG, Secretaris. TE HUUR voor den tijd van vijfjaar, van 1 Nov. 1903 tot 1 Nov, 1908, 2-39- 80 (6 '/a pm.) HOOILAND aan de Roekoe na bij het „Oude Kerkhof” onder Schamegoutum, eigen aan de familie Mr. J. Zijlstrain gebruik bij M. S. Jellema te Offingawier. Voorwaarden te vernemen ten kantore van Notaris FERWERDA te Langweer, Dinsdag in de Concertzaal te Sneek. Briefjes, onder letter Z, franco in te leveren bij genoemden Notaris vóór of op Dinsdag 22 September 1903. WONSERADEEL, Van 9 tot en met 15 September 1903. Geboren: Gesina Geertruida, dv Paulus van Velde en Jetske Cnossen te Burgwerd Klaas, zv Douwe Tilstra en Riuske Ydema te Idsegahuizum Anne, zv Fokke de Boer en Romkje Buwalda te Schettens Sijke, dv Sjoerd van ’t Zet en Klaaske de Vries te Gaast. Overleden: Arjen van der Houw 63 jr., echtgen. van Sjoukje Pietersma te Hichtum JanReitsma 68 jr., echtgen. van Geertje Eisma te Exmorra. LEEUWARDEN, 18 Sept. Marktprijs boter f 46,00. l)ij deze betuig ik mijnen DANK voor de vele en hartelijke blijken van belang stelling en deelneming tijdens de ziekte en het overlijden van mijn innig geliefde Zuster H. P. BINKES, ondervonden. Sneek, September 1903. N. C. BINKES. Gi’ootzand 7, 1. 2. 4. school. 5. Aanstelling van een hoofd van de Herhalings school. 6. Voorstel inzake bestendiging der tot 1 Januari 1904 goedgekeurde verordening op de heffing marktgeld voor staanplaatsen. 7. Idem op de heffing van dienen der bruggen. 8. I' bruik van wateren, kaden en wallen. De Tv. Rotterd. Ort. is sceptisch gezind tegenover de lange lijst van toezeggingen. Tot nog toe heeft men’t klapperen van den molen wel gehoord, maar nog niet veel meel gezien. Van al 't toegezegde kwam nog slechts tot stand: Beroepswet, uitvoering Ongevallen wet, wetten over militair pensioen en militaire recht spraak, Indische decentralisatie, bekrachtiginginterna- tionaal privaatrecht, suikerregeling, wet tot zoeken van delfstoffen, aanleg Lawa-spoorweg (Suriname). En dit was voor een goed deel klaar of in voorbereiding toen ’t vorige ministerie aftrad. Er zal wel veel onafgedaan blijven, ditjaar! ’t Blad vindt de vaderschaps-alinea goed en ook de alinea over ’n wetsvoordracht tot nadere bepaling van de verhouding tusschen burgerlijk en militair gezag; en eveneens die over verontreiniging van wateren en over bevordering der zoetwatervisscherij. ’t Blad noemt de uitdrukking over den landbouw wat optimistisch en vreest, evenals ’t «Handelsblad*, voor zwaardere invoerrechten. ’t Blad juicht de warme toon over ons dapper Indisch leger toe en vindt, dat generaal Van Heutsz wel apart had mogen worden genoemd. Het Vaderland valt de regeering hard over de woor den «misdadige woeling.* De staatslieden, die voor deze rede verantwoordelijk zijn, hadden behooren te beden ken, dat zoodanig zedelijk oordeel, vooral zoodra ’t een veroordeeling wordt, niet gehoord mag worden uit den mond van Haar, die boven de partijen behoort te staan. Die onpartijdigheid geeft ’t koningschap hier te lande de groote beteekenis voor ’s lands eenheid. Het blad spreekt hier van een ernstige grief. Te loven is, dat niet op de Atjeh-zaken wordt ge snoefd. Maar Korintji wel volkomen in rust? En heeft ’t hongerende Java in de eerste plaats behoefte aan ’n verbeterde rechtsbedoeling en ’t scheppen van een meer gewenschten rechtstoestand voor de inlandsche Chris tenen? De zinsneden over subsidie aan ’t bijzonder lager on derwijs en over Zondagsrust noemt ’t blad stokpaar den. ’t Blad wou grooter haast gehad hebben bij ouder- doms- en invaliditeitsverzekering en herziening der ar menwet. Deze zaken moesten verder zijn dan »in voor bereiding*. Ook becritiseert ’t blad de verontschuldi ging (omtrent weinig gedaan werk) van de stakings- drukte. Laten we om kort te gaan, nog constateeren, dat bladen als «Nieuws van den Dag* en de Zutphensche gunstig oordeelen. Laten we ook zeggen, dat meerdere bladen wat geestdriftiger over Atjeh hadden willen zijn en dat de »N. Arnhemsche Crt* zegt: Deze Troonrede, ingegeven door ijdelheid, vol on vervulde beloften en tastbare onjuistheden hoe kan men bv. beweren, dat de landbouw vooruitging! kan, naar ’t ons voorkomt, niemand bevredigen. Het Volk zegt, dat ’t Kabinet met succes heeft ge tracht van de Koningin een partij-instrument te maken. Uit Koninklijken mond kwamen de uitdrukkingen «mis dadige woeling* en «die beweging keerde zich tegen ’t openbaar gezag en de maatschappelijke levensbewe ging*; dit waren twee leugens. Wegens deelname aan de April-beweging der arbeiders is niemand door den rechter veroordeeld, zelfs niemand voor den rechter geroepen. Strafbaar voor de wet was de April-beweging dus niet en daarom mag iemand, boven of buiten de par tijen staande, niet van «misdadig* spreken. Verder verwijt het blad de spoordirecties de uit hongering van honderden stakers en worden 't chris telijk kabinet de ontslagen-Lindeman, Kroes en Sluy- ters voor de voeten geworpen. Daarmee is echter de April-beweging niet misdadig geworden, maar heb ben slechts de spoorwegkapitalisten en de regeering hun hardvochtige wraakzucht bewezen, ’t Christelijk ka binet werkt en stelt de Koningin in dienst van ’t reaktionnair deel der bezittende klas. Op dit stramien borduurt «Het Volk* verder door. ’t Blad meent, dat invaliditeits- en ouderdomsverze- kering dienst zullen moeten doen als reclame bij de verkiezingen van 1905; zegt, dat de schoolkwestie toch onopgelost blijft en ’t bijzonder onderwijs slechts vas ter aan den staat wordt verbonden door de banden van den Mammon. Ook brengt ’t de snelvuurkanonnen in gezelschap van ’t hongerend Indië en den nood der groote gemeenten. Maar te voren had hij aan bekenden te St. willebrord verklaard, dat, wanneer de kaartlegster hem den dader zou aanwijzen, hij dien gemeenen dief zou doodschieten. Wat de kaartlegster hem verteld heeft weten we niet, doch een feit is het, dat V. Woensdag op zijn buur man heeft geschoten met een geweer. De buurman weid aan het hoofd getroffen en kreeg een zeer ernstige wonde. Men vreest voor zijn leven. Nadere bijzonderheden ontbreken. Zenuwlijders. De freules van Eysinga te Leeuwar den, die, evenals haar familieleden, een groot landbezit in de gemeente Doniawerstal hebben, laten daar thans in een van de vele boschrijke oorden dier gemeente, onder St. Nicolaasga, een stichting maken die een waar liefdewerk is te noemen. Het reeds gedeeltelijk voltooide gebouw wordt be halve tot een zomerverblijf voor genoemde dames, in gericht tot een herstellingsoord voor zenuwlijders. Thans nog bescheiden van vorm, is het voor uitbrei ding vatbaar. Aan het sanatorium is de naam ge geven van «Wilhelminaoord*, naar de overleden moeder der stichtsters. Het ongeluk te Grouw. Woensdag had te Grouw de jaarlijksche Frisia-zeilwedstrijd plaats. Bij die gele genheid is een treurig ongeluk gebeurd. Op vreeselijke wijze is de feestvreugde van den Frisia- dag verstoord. In de Galle sloeg één der medezei- lende schouwen om. ’t Gelukte de bemanning, uit drie personen bestaande, op het vaartuig te klimmen. Men was daar voor het oogenblik veilig en ongetwijfeld zou den allen gered zijn, indien niet twee hunner hadden getracht, zwemmende den oever te bereiken. Bij die poging zijn de krachten van den één, den 32-jarigen Jouke Ratsma, te kort geschoten; voor de oogen van wie ter redding toeschoten, zonk hij weg. De overledene was een zeer oppassend en arbeid zaam huisvader in de kracht van zijn leven. Zijne we duwe blijft met twee jeugdige kinderen achter. L. C. Mishandeling. Te Knijpe heeft de jongeling N. v. h. M. iemand die slecht bekend staat, gisteren een sterk stukje uitgehaald. Terwijl de knecht van den veehouder J. Zwaagstra in het land zat te melken, trok hij dezen onder de koe vandaan en mishandelde hem zoo erg, dat de man niet werken kan. Een der armen moet stukgeslagen zijn. Aanleiding tot deze mishandeling is niet bekend. Proces-verbaal is opge maakt. Dubbele moord. Te Rotterdam in de Prinsenstraat 9 drijft de 26-jarige Maria Kool een bierhuis, terwijl bij haar inwoont sedert een jaar de 42-jarige Duitscher Ri- chau Krieger, wiens vrouw en kinderen in Duitschland vertoeven. Reeds meermalen had Krieger volgens de buren ruzie met Maria. Beiden begaven zich gisteravond naar den zolder om waschgoed op te hangen; kort daarna hoorden de buren twee schoten; de politie werd gewaarschuwd. De Com missaris Soer en de inspecteur Van de Poll vonden de lijken van beiden op den zolder en een revolver met nog vier patronen naast hen. Zij had een kogelwond in den rechter slaap, hij in den rechterslaap. De oor zaak is vermoedelijk jalousie. Beide lijken werden vannacht naar Crooswijk vervoerd. SNEEK. Op den 16 Sept. jl. alhier gehouden paardenmarkt waren aangevoerd 356 paarden en 24 veulens, samen 380 stuks. Prijzen der paarden: le soort f 300,tot f 450,2e soort f 200,tot f 280, 3e soort f65,tot f140,.Prijzen der veulens f 60, tot f 120,Luxe paarden werden tot hooge prijzen verkocht. Handel over ’t algemeen stadig. Lijst van de aan het postkantoor alhier en de daaronder behoorende hulpkantoren ter post bezorgde brievenen briefkaarten, welke wegens onbekendheid van de geadresseerden niet zijn kunnen worden uitge reikt. le helft der maand September. H. van Wijk, W. Schavewers, Th. Baanstra, N. van Hille, H. Keulen, M. E. Nigg, 6 drukwerken. Woensdag j.l. werden door de Rechtbank te Leeuwarden o. m. de volgende vonnissen gewezen: Voor diefstal werd tegen den 51-jarigen Jacobus S., zonder beroep te Sneek, thans in hechtenis, 6 maan den gevangenisstraf gevraagd. Hij is tot die straf ver oordeeld. Tjitse T., werkman te Sneek, is voor mishandeling van J. G. Hofman en C. Krommenhoek veroordeeld tot 7 dagen gevangenisstraf. Bij verstek werd Douwe O., kermisreiziger te Sneek, voor vernieling veroordeeld tot 2 mnd. gevangenis straf. Van ’t komen van een brigade marechaussees al hier is bij de politie noch bij autoriteiten iets bekend. Dinsdagmiddag kwam hier de Justitie, om een on derzoek in te stellen naar ’t treurig drama, dat weinige uren te voren op de Gedempte Pol was afgespeeld. ’t Lijkje is in een verzegeld kistje denzelfden avond weer aan de ouderlijke woning bezorgd. Jl. Zaterdag werd hier afgenomen ’t examen van toelating tot de lessen der Burgeravondschool. 25 Jon gelui hadden zich aangemeld, van welke 24 zich aan een onderzoek onderwierpen. Geslaagd zijn 8. v. d. Meer, U.Noordenbos, G. Bouma, Fr.Eijssens,R. Beetstra, M. Ruardi, P. Blok, J. Blok, J. Teensma, J. Nijdam, A. Verbeek, A. de Vries, S. de Haan, P. Winkler, C. Nij dam en F. Meijer. Reclame. De firma J. Veen Co. alhier, zond ons een boekje getiteld «Feestgave* bij gelegenheid van ’t 75-jarig jubilé dier firma, inhoudende verschillende schetsen en lichtdruk reproducties, ’t Is een eigenaar dig denkbeeld van de firma om haar 75-jarig bestaande zaak op deze wijze kenbaar te maken. DatVeen’s ca cao* overal bekend is als een uitnemend fabrikaat, be wijzen de vele verklaringen, die in de feestgave zijn opgenomen. Woensdag jl. werd door de Rechtbank te Leeu warden tegen den 47-jarigen Rintje de V., alhier, thans in hechtenis, geëischt wegens vernieling van glasruiten in de woning van den heer D. Gorter alhier, tweemaal gepleegd, 3 mnd. gevangenisstraf en wegens bedelarij aan diens woning 3 dagen hecht, en vervolgens opzen ding naar een rijkswerkinrichting voor den tijd van 3 jr. Tegen den 33-jarigen sjouwer Job E. alhier werd wegens vernieling van een glasruit in de woning van J. Wildschut alhier, 5 dagen gevangenisstraf ge- eischt, terwijl vrijspraak werd gevraagd voor mishande ling van genoemden Wildschut, daar dit niet kon wor den bewezen. Wij vestigen gaarne de aandacht op de gelegen heid, die op aanstaanden Maandag zal worden aangebo den in Amicitia, waar de zuster van den heer Joh. v.d. Steur mededeelingen wenscht te doen van diens arbeid in onze Oost. Bij velen is die arbeid bekend en alge meen wordt dezelve gewaardeerd. De hooge regeering van Nederland en Oost-Indië heeft er de kroon op ge zet, door het decoreeren van den ijverigen man, de held die voor het welzijn van velen zijn rust, zijn leven en gezondheid offert. Moge de belangstelling in deze aanbevolen zaak algemeen worden. Daarvoor is bekend heid noodigdat dan ook van de hier aangeboden gele genheid overvloedig gebruik worde gemaakt. BOZÜM. Dinsdag keerde de veehouder W. K. alhier met paard en rijtuig van de weekmarkt te Sneek terug, toen onderweg, tengevolge eener hartverlamming, de berijder plotseling zijn leven liet. Terwijl het paard zijn weg vervolgde kwam het rijtuig in de nabijheid van Deersum in aanraking met een wagen en viel om ver. In dezen toestand werd het lijk opgenomen. Kort nieuws uit het buitenland. Wilde geruchten. Bulgarije mobiliseert zijn leger. Servië laat benden door, ’t Moorden der Turken gaat door; bv. is er een stad van meer dan 10,000 zielen geheel uitgemoord. Griekenland wordt boos op Turkije. Mogendheden waarschuwen nog eens weer Bulgarije en Turkije en zeggen: Al vechten jullie nog zoo, de toestand blijft zooals hij nu is. Engeland zendt een eskader met een nota naar Turkije. En dan Frankrijk heeft ’t op Marokko begrepen en maakt alles gereed voor een bezetting van ’t land. Chamberlain is als minister afgetreden. Verder zijn Hamilton en Ritchie afgetreden. Ritchie is volbloed vrij handelaar. Chamberlain is de man van de nieuwe invoerrecht-plannen. We gelooven niet, dat dit aftreden van Joe Cham berlain een nederlaag voor hem beteekent. Hij treedt alleen af, omdat hij buiten ’t kabinet beter voor zijn plannen meent te kunnen werken. De premier Balfour verklaart zich bijna geheel ecus met Joe Chamberlain’s plannen en betuigt leedwezen over zijn heengaan, ter wijl hij blij is, dat de zoon van Joe, Austin Cham berlain in ’t ministerie blijft. Zou dit aftreden van Joe een voorspel zijn, waarop zijn premierschap zal volgen? VERGADERING van den Gemeenteraad van Sneek, op Dinsdag, den 22 September 1903, ’s nam. 61/, uur. Punten van behandeling: Resumtie der notulen. Mededeeling van ingekomen stukken, enz. Benoeming commissaris Muziek- en Zangschool. Alsvoren van een onderwijzer aan de Herhalings- met het merk Globe in de roode dwarsstreep. 9 Vi Java. Weenen. VAN DE 3. IS SfeiËsisAÖ

Sneeker Nieuwsblad nl | 1903 | | pagina 2