MMS- EJ MH'EliTEiVflEÜL.Ill Demi-saisons. Wielercapes. West-End“Coats. Regenjassen. Ben verboigëü Bewijs. IWil 8W BS «ISTIUffl. No. 77, Zaterdag 26 September 1903. 68e Jaargang. r, Enorme sorteering Nieuwste Modellen STOFFER Voor KLEEDljNG naar MART. SM EEK-APELDOORN-ZWOLLE-KAMPEN. J Uit de Raadszaal. FEUILLETON. Uitgever: B. FALKENA Mzn., Singel, Sneek. da1 Hit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. eerd. ?0 10 voor nen? Dat is mijnheer Blumenschein, sedert veertien dagen ridder Von Blumenstein. Men verzekert dat hij twintig jaar geleden in garen en band handelde. Staat ge daar verbaasd over? Welnu, deze man, wiens hand- teekening thans op de beurs een millioen waard is, is nog lang de ergste niet ik bedoel de rijkste niet onder deze verzameling van geldbaronnen, maar de mi nister van financiën heeft hier nog minder te beduiden; zijn excellentie komt hier eenvoudig op deze geld markt om zijn voordeel te zoeken.* •Maar, mijnheer ik ik heb vroeger altijd ge hoord, dat baron Von Ellerich in hoog aanzien is bij de lieden van zijn stand en de adel meer acht slaat op een zoogenaamden stamboom dan op rijkdom kortom, ik had me voorgesteld, dat de gasten hier in huis voor namelijk tot de aristocratie behoorden.* «Anders wel, dan geeft men intieme feesten waarop alleen de bloem van den adel wordt aangetroffen, maar dezen avond geeft men een soiree met koud buffet, waarbij geldzaken kunnen behandeld worden. Ge ziet dan ook bijna geen jonge dames, want vanavond domi neert niet het geld, dat door huwelijken kan verkregen worden maar het geld, dat bestemd is om geld te ver dienen. Begrijpt ge het nu? Zie dien reusachtig ge- bouwden man daar ginds met zijn fraaien blonden baard eens aan 1 Dat is de afgevaardigde August Hal les. Onder daverend applaus heeft hij eergisteren in een kiesvereeniging gesproken over het behartigen der belangen van den minderen man en nu is hij hier om zijn mannelijk woord aan den meestbiedende te ver- koopen. De kleine grijze heer naast hem is de uitgever van het voornaamste dagblad in ons land. Hij is hier gekomen om mr. Snoward en zijn trawanten te herin neren, dat tegen ruime betaling door de redactie alle zaken kunnen worden aanbevolen, die de heeren slechte was afgestapt. Schwerdtner gevoelde bepaald eenige verlichting bij den aanblik van dezen staatsambtenaar, wiens echt voornaam voorkomen gunstig afstak bij dat der hier aanwezige beurskoningen. Ja, dat was waardigheid en aristocratische ridder lijkheid! «Een flinke kop, die excellentie!* fluisterde heer Von Rümmel Frederik toe. «Niet waar?* antwoordde Schwerthner, verheugd ein delijk eens een woord van lof uit den mond van den boosaardigen spotter te hooren. «Dat zou ik meenen! De man weet zeer goed wat hij doet. Hij gaat er op uit om zijn geschokt vermo gen door een geschikte operatie te versterken. Vroe ger stond hij met Ellerich op tamelijk gespannen voet; maar sedert de baron aan het hoofd staat van den raad van toezicht bij de Duitsche bank «Wat? Drijft baron Von Ellerich dan zaken geld handel, zooals de hier aanwezige beursmannen?* «Hoho, mijnheer Schwerdtner, ik begin te gelooven, dat ge niet maar uit vreemde landen gekomen zijt doch dat ge rechtstreeks uit de maan zijt komen vallen. Ge weet zelfs de meest bekende zaken niet. Wat deukt ge bij voorbeeld wel, dat het doel is, waarmee deze soirée wordt gegeven?* »Wel,« antwoordde Frederik aarzelend, ik denk om goede vrienden bij zich te zien, om onder elkaar eenig vermaak te hebben Rümmel glimlachte. «En wie is nu de voornaamste onder deze gegoede vrienden, denkt ge?* «De minister?* «Neen, mijn waarde, die dient slechts ter opluiste ring, evenals vele anderen Apropos! Ziet ge daar ginds dien kleinen dikkert met zijn kromme bee- 1. J. Visscher, en verder alphabetisch, 2. J. Dijkstra, 3. J. Lindeman. De benoeming geschiedt op de reeds vastgestelde of nog vast te stellen regelingen en bepalingen dienaan gaande. Met 11 stemmen wordt benoemd de heer Visscher terwijl de heeren Dijkstra en Lindeman ieder 1 stem verkregen. 6. Voorstel inzake bestendiging der tot 1 Januari 1904 goedgekeurde verordening op de heffing van marktgeld voor staanplaatsen. De Voorzitter licht toe dat tengevolge de wet van 24 Mei 1897, tal van verordeningen voor de heffing van plaatselijke belastingen, in 1899 en 1900 door den Raad zijn herzien of opnieuw gemaakt. Voorzichtigheidshalve zijn die verordeningen toen slechts voor korten tijd goedgekeurd om, indien bleek dat ze in de praktijk aanvulling of verbetering behoef den, daaraan later nog kon worden voldaan. Burg, en Weth. hebben dan ook de bij dit en de 2 volgende punten bedoelde verordeningen gesteld in handen van de personen welke dagelijks met die verordeningen omgaan en hun advies gevraagd, en daarop zooveel mogelijk gelet. Volgens bovengenoemde verordening waren kermis- s pellen en tenten staangeld verschuldigd naar eene oppervlakte van beneden 10, van 10—50, van 50—100 en boven de 100 Q Meter. De marktmeester oordeelde dat vooral voor kleine disschen de belasting naar deze indeeling te zwaar was, waarom B. en W. thans meerdere rubrieken wenschten te nemen, nl. beneden 10,1025, 2550, 5075 en 75-100. De Voorzitter zegt dat vooral oude tenten door stut- palen gesteund moeten worden en de daarvoor ingeno men ruimte moet, volgens de oude verordening, ook betaald worden; ’t spreekt dat dit hard geld is, waarom Burg, en Weth. ’t alleszins billijk vonden eene bepa ling op te nemen, dat stutpalen, met toestemming van den marktmeester geplaatst, buiten berekening 9) HOOFDSTUK III. «Ja, zij ziet er dezen avond weer bekoorlijk uit Een heerlijk schepsel, maar zij heeft een steenen hart. Er bestaat geen man, die haar liefde kan inboezemen en ook geen man, die haar zoeten lach kan weerstaan. Zij is een raadsel, waarvan reeds velen met smart de oplossing gezocht hebben. Als ze ooit een echtgenoot neemt, zal het hem ook niet beter gaan. Zie eens naar dien jongen attaché van het Russische gezant schap daar tegen dien pilaar zijn oog hangt ge heel aan haar, haar aanblik bedwelmt hem. En hjj is slechts een uit velen! Wanneer deze hartenbed wing- ster den scalp nam van allen, die zij overwonnen had, zou zij veel meer zegeteekenen kunnen toonen dan de ip perste van alle opperhoofden der Indianen.* Frederik scheen deze woorden niet te hooren. Voortdurend bedacht hij, hoe hij toch aan den moed was gekomen om deze door zooveel aanbidders omge ven jongedame te verhalen van zijn jongensleven. Was dat niet erg dwaas van hem geweest? Moest zij hem niet ontzettend alledaagsch gevonden hebben? Hij keerde zich om en wilde mijnheer Von Rümmel juist verzoeken met hem deze warme zaal te verlaten, toen er in de andere beweging ontstond. De heer des huizes liep er haastig heen Schwerdtner en Von Rümmel volgden hem van verre. Het was de minister van financiën, die daar zooeven ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 21/, cent. Groote letters naar plaatsruimte. De heer Paehlig wenscht uit een oogpunt van vei ligheid, het al dan niet plaatsen van stutpalen, aan de beoordeeling der politie over te laten en indien deze plaatsing noodzakelijk acht, alsdan de door de stutpalen ingenomen ruimte buiten berekening te laten. Hierna ontspon zich eene vrij drukke discussie over het al of niet buiten berekening laten van geplaatste stutpalen en werd ten slotte met 7 tegen 6 stemmen besloten geen bepaling omtrent stutpalen op te nemen. De verordening werd hierna zonder discussie en hoofdelijke stemming vastgesteld en zal opnieuw de koninklijke goedkeuring worden aangevraagd. 7. Voorstel inzake bestendiging der tot 1 Januari 1904 goedgekeurde verordening op de heffing van be lasting voor het bedienen der bruggen. Door de nieuwe wijze van meting hebben de meeste schepen een kleiner tonnenmaat gekregen. ’t Komt B. en W. daarom wenschelijk voor ook de verordening dienaangaande betreffende de brug de Laatste Stuiver, waar naar tonneninhoud wordt be taald, iets te wijzigen, door te bepalen dat thans be taald wordt naar een tonneninhoud van 18—35, 35— 45, 45—55 en van 55 en daar boven. Zonder discussie en hoofdelijke stemming wordt deze verordening behoudens de voorgestelde wijziging, onveranderd vastgesteld en zal de koninklijke goed keuring opnieuw worden aangevraagd. 8. Voorstel inzake bestendiging der tot 1 Jan. ’04 goedgekeurde verordening op de heffing van rechten, voor het gebruik van wateren, kaden en wallen. Op voorstel van B. en W. wordt deze verordening zonder discussie en hoofdelijke stemming onveranderd vastgesteld en zal hierop eveneens de koninklijke goed keuring worden aangevraagd. 9. Rekening der gemeentelijke Muziek- en Zang school over 1902/1903. De Commissie voor het nazien van begroetingen en rekeningen brengt bij monde van den heer. Visser rap port uit en stelt voor bovengenoemde rekening, bedra gende in ontvangst en uitgaaf f 677.75, met een batig saldo van f 117.91, goed te keuren. Zonder discussie en hoofdelijke stemming wordt conform besloten. 10. Rekening van het Bumaleen van 12 Mei 1902 tot 12 Mei 1903. Dezelfde commissie brengt thans bij monde van den heer Paehlig over bovengenoemde rekening rapport uit. Hieruit blijkt dat die rekening in ontvangst en uit gaaf bedraagt f 3750; dat onder de uitgaven niet voor komt de som van 75 cent voor ’t zegel, waarop de re kening is geschreven dat de briefjes voor 500 ton ge leverde terpaarde niet onder de bijlagen voorkomen en dat voorts ontbreekt een volmacht, waarbij de vader van den beneficiant Nawijn, gedurende de minderjarigheid van zijn zoon gemachtigd was de dezen toekomende gelden in ontvangst te nemen. De commissie stelt dan ook voor de rekening aan den beheerder van het leen terug te zenden met ver zoek de ontbrekende stukken alsnog over te leggen. De Voorzitter prijst zeer de duidelijke en accurate wijze waarop bovengenoemde rekening is nagegaan, doch meent dat, afgescheiden van de opmerkingen, wel tot goedkeuring kan worden overgegaan. De niet verantwoorde 75 cent kan een royaliteit van verkiezen”. Schwerdtner keerde zich om, ten einde uit te zien naar een gelegenheid om van dezen boosaardigen las teraar ontslagen te raken; hij begon van dien man te griezelen. Maar mijnheer Von Rümmel meende, dat zijn prijzenswaardige leiding voor den nieuweling on misbaar was, en geleidde hem naar de volgende ver trekken. Het gewoel was nog levendiger geworden. Men was aan elkaar voorgesteld en in de verschillende groepen werd ongedwongen gesproken. Eindelijk maakte Frederik gebruik van eenoogen- blik, dat Rümmel iets gevraagd werd door een beken de, die op hem kwam toeloopen en sloot zich aan bij eenige heeren, die juist van plan waren een aangren zende kamer binnen te gaan. Op den drempel liep hij bijna iemand in blauwe uniform tegen het lijf. «Ah, gij schijnt veel haast te hebben, mijnheer Schwerdtner!* Het was baron Guido, die dit zeide. «Ge loopt zeker bij dien mooien mijnheer Von Rüm mel vandaan?* vroeg de huzaar lachend toen hij den blik bemerkte, waarmee Frederik zuchtend naar den lasteraar omkeek. «Natuurlijk,* liet Frederik zich ontvallen, en dit woord maakte den laron niet weinig vrooljjk. «Hij zal u veel moois verteld hebben, dat kan ik wel raden. Maar ge moet niet alles gelooven, wat hij zegt. Hij is bekend om zijn kwaadspreken.* Wordt vervolgd. Vergadering van den Gemeenteraad van Sneek, op Dinsdag den 22 September 1903, ’s namiddags 6‘/2 uur. Tegenwoordig zijn 13 leden; afwezig met kennis geving wegens uitstedigheid de heer J. H. Schijfsma; één vacature. Voorzitter de heer mr. D. Alma, Burgemeester. Secretaris de heer Jac. van der Laan. Punten van behandeling 1. Resumtie der notulen. De notulen der op 1 September jl. gehouden ver gadering worden, na lezing door den Secretaris, on veranderd vastgesteld. De heer Visser vraagt verlof, na behandeling van punt 12, een vraag te mogen richten tot Burg, en Weth. betreffende het ontslag van Sjouke Riemersma als werkman bij de Gemeentereiniging. De Voorzitter hoopt, met toestemming der leden, den heer Visser daartoe in de gelegenheid te kunnen stellen. 2. Mededeeling van ingekomen stukken enz. De Secretaris doet mededeeling van a. Een adres van de firma M. Blindeman Co., met teekeningen, verzoekende haar in huur of pacht een gedeelte van het terrein der aschbelt te willen afstaan voor de oprichting van een bewaarplaats van beenderen b. Een idem van den Directeur der Nederlandsche Tramwegmaatschappij te Heerenveen, met teekeningen inzake vernieuwing van telephoongeleiding c. Een idem van J. Hogervorst, stadsbode alhier, verzoekende eenige verhooging zijner jaarwedde d. Een idem van J. Ph. Hogendijk, gemeente-ar- chitect alhier, verzoekende verhooging zijner jaar wedde e. Eene nadere missive van J. van der Laan, secre taris dezer gemeente, houdende toelichting op zijn vorig schrijven inzake de verzorging van het archief der gemeente f. Eene missive van het Bestuur der Vereeniging van burgemeesters en gemeente-secretarissen in Fries land, de verbetering der jaarwedden van het secreta- rie-personeel aanbevelende Nader zijn nog ingekomen g. Een adres van de agenten van politie 2e klasse, nachtdienst, om verhooging hunner jaarwedden h. Een idem van I. J. de Jong alhier, om aanstel ling als opzichter der gemeentewerken en verhooging zijner jaarwedde; i. Een adres van de 4 agenten van politie 2e klas se, dagdienst, verhooging hunner jaarwedde verzoekende; j. Een idem van S. J. v. d. Wa] alhier e. a., verzoe kende uitbreiding der straatverlichting aan den Oppen- huizerweg k. Een idem van dr. J. v, d. Feen alhier, om eene nevenbetrekking te mogen bekleeden. De Voorzitter stelt voor het verzoek van de firma Blindeman, sub a, te stel len in handen der Commissie voor de Gemeentereiniging om advies of er geschikte ruimte genoeg is om af te staan het adres sub b voor te bereiden ter behandeling I in eene volgende vergadering de adressen sub c, d, f, g, h en i, alle tractements- verhooging betreffende, te behandelen bij of voor de behandeling der begrooting voor 1904 het nader schrijven sub e te behandelen bij de be trekkelijke post op de gemeentebegrooting voor het volgend jaar het adres sub te stellen in handen van de Gascom missie om in overleg met den Directeur der Gasfabriek dat verzoek nader onder de oogen te zien het verzoek sub k, om les te mogen geven aan eene cursus tot opleiding voor de hoofdacte, reeds nu te behandelen, daar bedoelde cursus eerstdaags reeds een aanvang neemt. Spr. stelt voor het verzoek in te willigen. Zonder discussie en hoofdelijke stemming wordt con form het voorgestelde van den Voorzitter besloten. 3. Benoeming commissaris Muziek- en Zangschool. Door h.h. commissarissen worden ter benoeming aanbevolen de heeren 1. Dr. Th. Dokkum en 2. H. Jaarsma. Benoemd wordt de heer Dokkum met 11 stemmen, terwijl de heer Jaarsma 1 stem verkreeg en 1 briefje blanco was. 4. Benoeming van een onderwijzer aan de Herha lingsschool. De door Burg, en Weth., in overleg met den arrondis- sements-schoolopziener opgemaakte voordracht bestaat uit de heeren: 1. J. Dijkstra en 2. J. Lindeman. De benoeming geschiedt op de reeds vastgestelde of nog vast te stellen regelingen en bepalingen dienaan gaande. Uit de gehouden stemming blijkt dat de heer Dijk stra is benoemd met 8 stemmen, terwijl 5 stemmen waren uitgebracht op den heer Lindeman. 5. Aanstelling van een hoofd van de Herhalings school. De door Burg, en Weth. in overleg met den districts schoolopziener opgemaakte voordracht bestaat uit de heeren: I I i GEBRs. BERVOETS, ourant blijven. 1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1903 | | pagina 1