VOOR SH EV OiSIMEI I verborgen bewijs Een SÏM8- H o 1 Woensdag 30 September 1903. 58e Jaargang. I Ml y mm ITo. 78. Uitgever: B. FALKENA iVIzn., Singei, Sneek. Officieels Advertentie. Uit de Raadszaal. FEUILLETON. NATIONALE MILITIE. I X 4 I en 1 vei- Hit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de ge meente Sneek, Gelet op art. 24 der Militiewet 1901 Brengen door deze ter kennis der ingezetenen, dat het register en de alphabetische naamlijst van de in geschrevenen voor de loting 1903 ter visie van elk zal liggen ter Secretarie dezer Gemeente van den 26 September 1903 tot en met den 3 October d. a. v., en dat door een ieder, die tegen register of lijst bezwa ren heeft in te brengen, deze op de wijze, in art. 83 vermeld, binnen den tijd der nederlegging bij den Com missaris der Koningin in de Provincie moeten worden ingediend. Sneek, 25 September 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. JAC. van der LAAN, Secretaris. VERGADERING van den Gemeenteraad van Wymbriiseradeel, op Zaterdag, den 26 September 1903, des voormiddags te 101/, uur. Tegenwoordig zijn alle (15) leden. Voorzitter de heer M. H. Tromp, Burgemeester; Secretaris de heer J. Poppinga. Punten van behandeling: 1. Notulen van 2 Sept. 1903. Na lezing door den Secretaris, worden ovengenoem de notulen onveranderd vastgesteld. 2. Ingekomen stukken en mededeelingen. a. Resolutie van Ged. Staten, geleidende een uit treksel van het Kon. Besluit, waarbij aan deze gemeen te ontheffing is verleend van den eisch van art. 45 der wet tot regeling van het L. O., om van 1 Nov. 1902 tot 1 Juli 1903 te voorzien in de betrekking van hoofd der o. 1. school te Gaastmeer b. Alsvoren, waarbij de gemeente-rekening over 1902 wordt vastgesteld. Op voorstel van den Voorzitter wordt besloten deze ingekomen stukken voor kennisgeving aan te nemen. De ingekomen stukken betreffende reclames tegen den H. O. zullen in geheime zitting worden medege deeld. De Voorzitter deelt nog mede dat nog zeer laat is ingekomen, een schrijven van den vader van den zie ken onderwijzer Dassen, waarbij wordt bericht, dat, hoewel zijn zoon langzaam beterende is, hij met 1 Oct. a.s. zijne betrekking als onderwijzer te Tirns, nog niet zal kunnen waarnemen. Adressant verzoekt zijn zoon nog niet te ontslaan, daar dit ook nadeelig op den zieke zou kunnen werken, maar het verleend ver- ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 21/» cent. Groote letters naar plaatsruimte. Hoe hij daar gekomen was, wist hij eigenlijk zelf niet. Hij had een portière opengetrokken en was opeens uit het gewoel op een rustig plekje. Hij was alleen Onder de omlaaggetrokken gaslampen stonden eenige speeltafels, ginds in de vensternis een sofa. Vermoeid als een nagejaagd stuk wild nam hij daarop plaats. Van links en van rechts troffen geluiden uit het gezelschap zijn oor nog, daar de beide ingangen van dit vertrek slechts waren afgesloten door dicht- hangende fluweelen portières, maar, Goddank, hij behoefde toch niemand te zien. Hij liet het hoofd achterover op de sofa rusten en onwillekeurig sloot hij de oogen. Het was reeds laathij was niet gewoon zoo lang op te blijven en dan al die drukte en dat gewoel 1 Half ingedommeid luisterde hij naar het verwarde geluid der vele stemmen in zijn nabijheid. Soms klonk het hem in het oor als het bruisen der zee of het geraas van een storm in de verte, soms ook als het dreunen van een groot stoomwerktuig of als de zware adem haling van een monsterachtig diermisschien wel van*’t gouden kalf«, waarover mijnheer von Rümmel had gesproken. Het kwam al nader en wilde zich nu op zijn borst te rusten leggen. Benauwd sloeg hij de ar men uit om het kalf af te weren en opende de oogen Wat? Daar was hij bijna ingeslapen! Hoe dom! Dan kon hij toch veel liever naar bed gaan Hij wilde opstaan, doch zijn armen en beenen voelden loodzwaar. En die rust was zoo heerlijk Nog slechts vijf minuten op de sofa! Hij zou wel oppassen, dat hij niet weer sliep en daar slapende werd gevonden. Zijn geest was weer wakker, zijn geest was weer volkomen in orde. Duidelijk hoorde hij de stemmen in de aan grenzende kamer drie of vier heeren praatten met elkaar. Nu sprak er een alleen; hij kon de woorden verstaan. »De Argentjjnsche leening, zog ik, tiedt een zeer schoone gelegenheid tot het beleggen van Duitsch kapitaal. Deze staat is bijzonder rijk aan natuurlijke hulpbronnen, waarvan men tot heden geen partjj heeft getrokkendat land gaat een tijdperk van ontwikkeling en van grooten bloei tegemoet Het stemgeluid ging in gefluister over, andere stem men klonken weder, het gesprek werd weer algemeen en ging over in een onduidelijk gemompel, dat op Schwerdtner een slaapwekkende werking uitoefende. Te vergeefs verzette bij zich daartegen. Zijn oogen vielen weer dicht voor hij het bemerkte. Hij hoorde weer het stampen en snuiven van een stoomwerktuig, vaneen locomotief, die onvermoeid de wegens voorttrok. Hij zat uren in den voortsnellenden coupé, maar hij kon toch niet insluimeren. Hij luisterdenaar de twee reizigers, die met hem in denzelfden coupé zaten. Ja, hij hoorde den een zeer duidelijk Daar werd plotseling zijn verstand helder hij besefte dat dit reizen in den spoor waggon de herinnering was aan iets, dat vroeger was voorgevallenhij wist nu ook, hoe het was afgeloopenhij zag het slachtoffer der bloedige misdaaden meende de stem van den moordenaar te hooren. Met geweldige inspanning opende hij de oogen. Hij wist niet, waar hij was maar de stem van den moordenaar klonk hem duidelijk in de ooren. «Daar is de moordenaar, hiernaast!* was de ge dachte, die hem bliksemsnel door het hoofd vloog. Hij sprong op en snelde naar de deur. Op dat oogenblik klonken er weer verschillende stemmen door elkaar, zoodat de ééne niet te herken nen was. Hettinga, wordt zonder hoofdelijke stemming conform het voorstel van B. en W. besloten. 4. Rapport betreffende het onderzoek naar de dorps- verlichting. Door den heer Ages wordt het volgende rapport uitgebracht, ’t geen we om de belangrijkheid en het belang dat de geheele gemeente bij eene goede verlich ting heeft, woordelijk opnemen RAPPORT STRAATVERLICHTING. Ondergeteekende leden der commissie, benoemd in uwe vergadering van 14 Maart 1903, tot onderzoek der straatverlichting in de geheele Gemeente Wym- biitseradeel, hebben de eer voordat zij van hun onder zoek rapport uitbrengen, het volgende onder uwe aan dacht te brengen. Hoewel de commissie de kosten van het onderzoek uit eigen beurs moest betalen voorzeker niet aanmoe digend en een zelden voorkomend geval heeft ze toch gemeend, met het oog op den hoogst trenrigen toestand, waarin de straatverlichting in de gemeente Wymbritse- radeel verkeert, het onderzoek nauwkeurig te doen plaats hebben. Ze heeft te dien einde eene advertentie geplaatst, of een of meer afgevaardigden uit ieder dorp der ge meente de commissie behulpzaam wilde zijn in haar onderzoek, aan welke uitnoodiging gaarne werd gevolg gegeven. Wanneer het onderzoek eenig resultaat heeft gehad dan komt daarvoor in de eerste plaats een woord van dank toe aan die afgevaardigden, daar zij het werk der commissie ten zeerste hebben vergemak kelijkt. Met de gegevens der onderscheiden afgevaar digden heeft de Commissie in gezelschap van den ge- meente-opzichter een onderzoek in loco ingesteld en heeft de eer naar aanleiding van dat onderzoek, het navolgende te rapporteeren In de dorpen Uitwellingerga, Offingawier, Gauw, Goënga, Scharnegoutum, Nijland, Blauwhuis, Vijfhuis, Nijezijl, Heeg, Gaastmeer, Kleine Gaastmeer, Oudega, Jutrijp, Hommerts, Woudsend, is de straatverlichting geheel onvoldoende en daardoor zeer belemmerend voor het verkeer, maar ook hoogst gevaarlijk voor de per soonlijke veiligheid, waarvan gevallen bekend zijn. Zij stelt daarom Uwe Raad voor a. Om in het dorp Uitwellingerga vijf nieuwe lan taarns te plaatsen en wel op die punten welke door de commissie en opzichter noodig werden geacht, en door den opzichter zijn genoteerd. b. In het dorp Offingawier vijf nieuwe lantaarns te plaatsen, op de wijze als boven. c. In het dorp Gauw drie nieuwe lantaarns te plaat sen en twee te verplaatsen, op de wijze als boven. d. In het dorp Goënga twee nieuwe lantaarns te plaatsen en te verplaatsen en een lantaarn te plaatsen bij de brug of reed naar Scharnegoutum, op de wijze als boven. e. In het dorp Scharnegoutum zes nieuwe lantaarns te plaatsen en te verplaatsen, op de wijze als boven. f. In het dorp Nijland drie nieuwe lantaarns te plaatsen en twee verplaatsen, op de wijze als boven. g. In het dorp Blauwhuis twee nieuwe lantaarns te plaatsen en een verplaatsen, op de wijze als boven. h. Vijfhuis. Ook daar is behoefte aan twee lantaarns; evenwel, dat daar particuliere eigendom is, durft hier op de commissie niet ingaan. voegen, dat wanneer geen aanmerkelijke beterschap in den toestand van den zieke tegen Jan. a. s. is waar te nemen, onherroepelijk ontslag zal volgen, aangenomen met 10 tegen 5 stemmen, die van de heeren Feenstra, A. H. Tromp, Ages, Oppedijk en Visser. Het voorstel van den.heer A. H. Tromp, den tegen- woordigen toestand nog voor 3 maanden te bestendi gen, wordt hierna met algemeene stemmen aange nomen. 3. Rapport, betreffende het onderzoek derarmvoogdij- begrootingen voor 1904. Op verzoek van den Voorzitter der Commissie leest de Secretaris bovengenoemd rapport voor. Uit het rapport blijkt, dat de begrootingen voor de verschillende armvoogdijen met nauwkeurigheid en gepaste zuinigheid zijn opgemaakt. Tengevolge een getroffen overeenkomst met eenige geneesheeren, kunnen de begrootingen voor de arm voogdijen van Goënga c. a., Nijland c. a., Oosthem c. a. en Oppenhuizen c. a. worden verlaagd, gezamen lijk tot een bedrag van f 850. Op de begroeting voor Goënga komt voor een post van f 45 als belooning aan heeren Armvoogdendaar ook op andere begrootingen daarvoor geen post staat uitgetrokken en armvoogden niet worden beloond, kan deze post worden geschraptvoor onvoorziene uitga ven staat f 75 uitgetrokken de commissie acht f 50 voldoende. De post administratiekosten op de begrooting voor Oppenhuizen en.Uitwellingerga acht men te hoog en kan met f 50 worden verminderd. Het salaris van den boekhouder te IJsbrechtum wenscht de commissie met f 10 te verhoogen. Tengevolge bovengenoemde wijzigingen zou de to tale subsidie uit de gemeentekas, thans uitgetrokken op t 27474, tot f 26519 kunnen worden gereduceerd. De commissie stelt dan ook voor de begrootingen met aanbrenging van bovengenoemde wijzigingen voor- loopig vast te stellen. Nog geeft de commissie in overweging de armvoog dijen van Gaastmeer en Nijhuizum en Westhem en Wolsum op te heffen en te voegen resp. bij Heeg en Nijland, ’t geen vrij zeker tot eene besparing van kos ten aanleiding zou geven. In eene door B. en W. gehouden conferentie met heeren Armvoogden van Heeg en Nijland, werd de wenschelijkheid van opheffing der ovengenoemde arm voogdijen niet tegengesproken, doch wel bleek dat het tot verschillende moeielijkheden aanleiding zou geven en genoemde heeren Armvoogden, bij samenvoeging, hunne medewerking niet verder durfden toezeggen tegen de overige voorgestelde wijzigingen heeft het Dagel. Bestuur geen bezwaar. B. en W. stellen dan ook voor lo. de voorgestelde opheffing van bovengenoemde armvoogdijen te verwerpen 2o. de conclusie van het rapport, de begrootingen voorloopig vast te stellen, goed te keuren en 3o. de uitgetrokken subsidie van f 26519 te leenen en op de begrooting aan te brengen. Tengevolge de vermindering der subsidie zou f 500 van den post H. O. kunnen worden afgenomen en het resteerende aan het fonds voor onvoorziene uitgaven worden toegevoegd. Behoudens eene kleine opmerking van den heer HOOFDSTUK III. 10) (Vervolgd «Kwaad spreken kan Rümmel wel.» «Hij leeft er van.* «Ge schertst, baron «Inderdaad waar sedert hij zijn eigen vermogen opgemaakt heeft, leeft hij van te gast gaan bij alle gegoede familiën. Men duldt hem, eensdeels omdat men zijn giftige tong vreest, anderdeels omdat hij al tijd de pikantste en nieuwste babbelpraatjes weet te vertellen, en dat is een hooggeschatte kunst bij de lieden die zich vervelen.* «Wonderlijkfluisterde Frederik bedremmeld. «Wacht eens, ik wil het genoegen hebben hem eens flink van streek te brengen. Ik behoef alleen maar te vragen, hoe het staat met de zeshonderd mark, die hij kort geleden aan mij heeft verloren bij het kaartspel.* Schwerdtner bleef echter niet wachten naar den afloop van dit huzarenstukje, maar ging vlug de kamer uit en mengde zich in het gewoel in de volgende zaal. Om zichzelf tot rust te brengen, mompelde hij «Wel zeker, wel zeker, die afschuwelijke spotter liegt; hij overdrijft ten minste, dat is zekerEn hij heeft me alleen op de allerergste dingen gewezen, de achtbare lieden, op wie niets valt te dingen, ziel hij over het hoofd die vindt hij niet interessant-* Doch dat baron Guido hem had gezegd, dat men dien man te gast vroeg, omdat hij zoo gezellig allerlei schandaaltjes wist te vertellen, neen, dat kon hij maar niet verduwen. En hoe kwam hij zelf aan de twijfelachtige eer, door dien man zoo aangeklampt te worden Had Rüm- mel hem slechts voer den mal gehouden en dacht hij nu de dames eens aan het lachen te maken door een opgesmukt verhaal van zijn avontuur met dien kinder lijk eenvoudigen studioos? En behoorde misschien de barones Von Ellerich tot die dames? Had zij mis schien ook schik in die pikante babbelpraatjes, welke Rümmel als gezellig prater overal rondbabbelde? Natuurlijk van Elvira had de boosaardige zwet ser geen eigenlijk kwaad weten te vertellen. Dit deed Frederik eenigszins goed; maar toch bleef hij in een verbitterde stemming. Hij voelde vermoeidheid in al zijn ledematen en een akelige leegte in zijn bin- ste. Besluiteloos stapte hij tusschen de gasten voort. Wat wilde hij hier eigenlijk? Was hier dan wel een plaats voor hem Maar hij had immers menschen- kennis willen opdoenEn was hij dan niet rijker ge worden aan belangrijke ervaringen Hij sloop langs de wanden voort door verscheidene vertrekken. Overal dezelfde heete, verstikkende lucht, dezelfde opgesmukte dames en met ridderorden getooi de heeren. Er werd gelachen en gespot, bij limonade en ijs werd menige goede naam beklad. Hier werd over de politiek gesproken, ginds over geld en beurs zaken en dit alles werd verbonden door zekere har monie, die hij niet kon begrijpen, maar die hem toch weinig goeds deed vermoeden. Hij voelde, dat hij hier op vijandelijken bodem stond, hoe zwak zijn zucht naar het goede stond tegenover dit gezelschap. Hij haalde veel vrijer adem, toen hij in eene kleine kamer kwam, waar de lucht koeler en het licht niet zoo helder was. lof nog eenige maanden te bestendigen, terwijl hij aan de Loyaliteit van den Raad overlaat, al dan niet met behoud van het halve tractement, zooals- het thans is geregeld. Bij dit schrijven is tevens overgelegd een attest van den heer Beekhuis, arts te Bolsward, inhoudende dat de heer L. Dassen met 1 October zijnen werkkring nog niet zal kunnen hervatten. De Voorz. herinnert dat dezen zieken onderwijzer voor loopig tot 1 Oct. verlof is verleend met behoud van half tractement; waar bedoelden datum thans nadert, dient op het adres heden nog wel eene beslissing te worden genomen. De heer Visser is tegen inwilliging van het verzoek; er is zoo weinig beterschap merkbaar en ’t heeft reeds zoo lang geduurd. De heer A. H. Tromp stelt voor den tegenwoordigen toestand nog 3 maanden te bestendigen; tegen het einde van dit jaar kan men dan weer eens zien. De heeren Oppedijk en D. Tromp ondersteunen dit voorstel. De heer Gerbrandij zal er zich niet tegen verklaren, doch wenscht er aan toe te voegen, dat wanneer er tegen 1 Januari geen verandering ten goede in den toestand van den patient is gekomen, dan onherroepe lijk ontslag zal volgen; ’t heeft al zoolang geduurd men zal toch niet altijd zoo kunnen voortgaan. De heer Oppedijk kan zich hiermede niet vereenigen; z. i. gaat’t moeielijk reeds nu eene beslissing te nemen over een toestand, die nog moet worden afgewacht. Ook de heer A. H. Tromp vindt.’t beter eerst Janu ari af te wachten, er kunnen dan altijd nog inlichtin gen omtrent de ziekte worden gevraagd. De heer Wesselius vindt ’t in Tirns een onhoudbaren toestand; ’t hoofd der school heeft ’t erg druk en zeer zeker lijdt ook ’t onderwijs door de wisseling der hulponderwijzers. Spr. kan wel met ’t voorstel-Ger- brandij meegaan, want ook in ’t belang van het on derwijs dient er wel een einde aan deze zaak gemaakt te worden. In vergelijking met. Wijk bij Duurstede, waar een zieke onderwijzer eerst een halfjaar het ge heele tractement ontving, toen gedurende een halfjaar het halve tractement en daarna werd ontslagen, heeft de gemeente Wymbritseradeel zich reeds milder ge toond. De heer de Boer, kan, nu er sprake is van eenige beterschap, wel met het voorstel-Gerbrandij meegaan, doch wil, indien de onderwijzer Dassen met Jan. zijn lessen niet kan hervatten, hem onherroepelijk ontslag verleenen. De Voorzitter zou liever hebben, dat de onderwijzer Dassen voor ontslag gespaard bleef; nu het halve trac tement wordt genoten is het niet meer zoo bezwaar lijk voor de gemeente; de toevoeging van den heer Gerbrandij acht spr. minder toepasselijk,daar’t moeielijk gaat te bepalen hoe de toestand in Januari zal zijn. De heer Gerbrandij geeft toe dat de door hem voor gestelde toevoeging geen bindende kracht zal hebben; er zal nog een nadere beslissing voor noodig zijn, maar de Raad neeft zich dan toch in beginsel uitgespro ken. Na nog eenige discussie tusschen de hh. D. Tromp, A. H. Tromp, Gerbrandij, Feenstra, Oppedijk en den Voorzitter wordt het amendement van den heer Gerbrandij, om aan het voorstel van den heer A. H. Tromp, toe te I j I f

Sneeker Nieuwsblad nl | 1903 | | pagina 1