loM voor de Nationale Militie, Binnenlandsch Nieuws. Plaatselijk Nieuws. Naam en Woonplaats. Reden v. vrijst. gebreken oogen broederdienst gebr. oogen en borst broederdienst gebreken broederdienst Naam en Woonplaats. gebreken oogen - broederd. broederdienst gebreken borst te klein gebreken broederdienst gebreken oogen gebreken voeten gebreken borst broederdienst gebreken voet gebreken oogen broederdienst broederdienst gebreken oogen gebreken Reden v. vrijst. gebreken borst Voor de nagelaten betrekkingen der onlangs ver ongelukte Thoolsche visscbers, is tot Vrijdag 1.1. bij de »Visschers-vereeniging« aldaar ingekomen f 2564.72, waaronder eenesom van f250, toegestaan doodde directie der Zuid-Hollandsche Redding-maatschappij, uit het fonds van mej. De Raadt. Het bestuur van eerstgenoemde vereeniging heeft be sloten, in overleg met het armbestuur en verdere lief- dadigheids-instellingen, uit te keeren aan dewed, v. d. Steleene wekelijksche bijdrage van f 3; en aan de wed. Schot f 5, terwijl eerstgenoemde in staat zal worden gesteld een petroleum-bandel te beginnen. Ongeluk. Door den hevigen storm van Zaterdag 11. was het zeil van een der wieken van den molen te Naaldwijk losgegaan. Om dit te herstellen, ging de molenaar J. R. op de wiek staan en terwijl hij bezig was, werd de molen in beweging gezet zoodat J. R. in de hoogte werd medegenomen. Gelukkig behield hij zijne tegenwoordigheid van geest, klampte zich stevig vast en riep om hulp. Hij moest echter een geheele omwenteling maken, toen liet hij los, grijpende naar het nog steeds fladderende zeil en kwam erg onzacht op de balie neer. Gelukkig kwam hij er met ’n paar kneu, zingen af. Een waardig echtgenoot. Een jonkman te Ingen huw de voor een paar weken met eene gegoede boerendoch- gebreken rug en te klein gebreken oogen Door den hoogen stand van het zeewater is Za terdagmiddag de polder Udoorn bij Durgerdam vol- geloopen, waarbij veel hooi verloren ging. Nog een. Zaterdagavond, bij het sluitingsuur van een herberg te Walzoorden, ondervonden de marechaus sees een hevig verzet van de daar aanwezige bezoe kers. De marechaussees waren verplicht van hun vuurwapens gebruik te maken, waardoor een der be zoekers doodelijk getroffen werd en inmiddels reeds aan de bekomen wonden is overleden. De justitie uit Middelburg, vergezeld van den arts Schouten, is derwaarts vertrokken tot het instellen van een onderzoek. ter uit een andere gemeente. Zij bezat, behalve lief de voor den man harer keuze een aardig duitje. Manlief wist te bewerken, dat een hypotheek van ruim f7000 werd opgezegd, met welk geld hij thans zijn ge luk in Amerika beproeft. Zijn vrouw liet hij de fiets en den sleutel van de brandkast. In Amerika, waar alles in ’t groot gaat, regent het zoo hard, dat er paarden op straat verdrinken. Reu ter’s correspondent te New York seint in vollen ernst dat dit al verscheidene malen in Brooklyn gebeurd is. Vrijdag was te New York de hoogste regenmaat be reikt die sedert de vestiging van het instituut opgetee- kend is, en het regende al maar door. In het noor delijke gedeelte van New-Jersey zijn verscheidene ste den overstroomd, zoodat ’t verkeer stilstaat en de stad zonder licht is. Paterson, Easton, Wilkesbarre en eenige andere plaatsen in de oostelijke staten moeten ontzet tend veel schade geleden hebben. Bij Duttonville is de dam van een reservoir gebroken, en dientengevolge zijn zooveel huizen vernield, dat 300 gezinnen geen dak meer hebben. Ook staat een gedeelte van het Rama- po-dal onder water. Moord te Sloehteren (Gron.) Te Sloehteren (Gron.) is een moord gepleegd. De 27-jarige Jan Idema is des nachts te half een nabij zijne woning door vijf kogels doodelijk getroffen en in het ziekenhuis te Groningen overleden. De dader, Pieter Hommes, van Sloehteren, is gearresteerd. Omtrent de oorzaak van deze treurige daad verne men we uit goede bron het volgende: De verslagene had een gouden horloge met ketting bij Jan Hommes in bewaring gegeven en wilde dit te rughalen. Bij zijne aankomst aldaar, zei Idema tegen Pieter Hommes, dat diens broer Jan een gemeene vent was, omdat hij hem ’t horloge had afgenomen. Pieter werd daarop kwaad en noodigde Jan uit, met hem naar buiten te gaan. Dit geschiedde en kort erop vielen vijf schoten. Twee kogels troffen Idema in den buik, twee in de beenen en een in den arm, De gemeente Stad aan ’t Haringvliet heeft sur séance van betaling genomen. De onderwijzers, die maandelijks hun traktement moeten ontvangen, heb ben dit in geen drie maanden uitbetaald gekregen, en leveranciers, die hun rekeningen over het vorige jaar in zonden, moeten nog altijd op hun geld wachten, omdat een leening van f 8000, waartoe de Raad besloot, door Ged. Staten niet is goedgekeurd. Te Zundert, bij Breda, is Donderdagavond, om streeks 81/, uur, neergedaald een luchtballon met 4 reizigers, zijnde de hertog en de hertogin d’Dzès en de heeren Faure en Sein, allen van Parijs, waar zij dien dag te 4.30 waren opgestegen. Na den nacht te hebben doorgebracht ten huize Wall- stein, zijn de luchtreizigers den volgenden dag weer naar Parijs afgereisd. De uitsluiting te Borne. Uitgezonderd op de weve rij zijn alle afdeelingen gisteren weder met den arbeid begonnen. De wevers kwamen gister-middag eerst op. Bij de kermis op heden zal, in tegenstelling met an ders, doorgewerkt worden. Treurig. Sedert een paar dagen zit het gezin van E. de J., te Stadskanaal (Gron.) op straat man vrouw en drie kleine kinderen, den inktzwarten hemel tot dak, blootgesteld aan regen en wind. De huisbaas liet hen de woning uitzetten, omdat geen huur betaald werd. Het arme inboedeltje is reeds verkocht. Lot.no. 97 Yke de Boer, Heeg 98 Hette van der Zee, Hommerts 99 Willem Foekema, Westhem 100 Herro Foeke Kraan, Woudsend 101 Hendrik de Boer, Gaastmeer 102 Klaas Kok, Nijland 103 Yede de Boer, Nijland 104 Jelte Althuisius, Goënga 105 Tjeerd Siedsma, Gauw 106 Haije Visser, Tirns 107 Lijkle Klarenberg, Gaastmeer 108 Klaas Jeltema, Tirns 109 Sijbren Rusticus, Oosthem 110 Sijbren Cnossen, Idzega 111 Reinder Schengenga, Heeg 112 Klaas van der Werf, Westhem 113 Gerben Sietsma, Offingawier 114 Willem Nijdam, Tirns 115 Johannes Hiemstra, Nijland l 116 Sijbren Johannes Roukema, Folsgare 117 Pier de Boer, Woudsend De Voorzitter is van denkbeeld dat de kermis haar eigen dood zal sterven, doch dat zulks lang zal duren. Spr. herhaalt, er bezwaar in te zien, de kermis op Zondag te doen aanvangen. Aan dien Zondag gaat de Zaterdagavond vooraf. Beweegt er zich op een gewo nen Zaterdag nog al veel publiek, dien Zaterdag zal de beweging nog grooter zijn; de tenten zullen daardoor onwillekeurig hunne kleeden ophalen en de kermis dus feitelijk reeds op Zaterdagavond geopend, terwijl er anders vele menschen gedupeerd zouden zijn. De heer Visser is het eens met den heer Bouma, de ontevredenheid zal zoo erg niet zijn; aan den heer Paehlig antwoordt spr. dat het nu juist de gelegenheid is, verandering in het leven te roepen. Het voorstel van den heer Bouma hierna in stemming gebracht, wordt met 7 tegen 6 stemmen verworpen. Tegen stemden de heeren Dokkum, ten Gate, Paehlig, Pijttersen, de Jong, Beekhuis en Gorter. Ook het artikel, houdende bepalingen omtrent ver zamelplaatsen van mest enz., lokte veel bespreking uit en werd ten slotte aangenomen dat het na 1 Juni 1905 zal verboden zijn, mestverzamelingen in de stad te houden. Gemeente IJlst. 1 Folkert de Jong 2 Rein Polstra 3 Jacob Polstra 4 Sibbele Bakker 5 Simon Hoomans 6 Eeuwe van der Wal 7 Jan de Jong 8 Pieter Visser 9 Cornelis Groeneveld 10 Anne de Jong 11 Anne Vellinga 12 Hendrik Haagsma 13 Wieger Visser 14 Broer Roosjen 15 Thijmen Nooitgedagt. BOLSWARD. De Raad dezer gemeente besloot in eene Vrijdagavond gehouden ver gadering, met 10 tegen 3 stemmen, conform het voorstel van B. en W., tot het verleenen eener subsidie van f20.000.voor de door Ged. Staten voorgenomen uitdieping, tot 2 meter beneden zomerpeil, van het grootscheeps- vaarwater BolswardHeegervar enz., waarvan de kosten geraamd zijn op f 150,000. 73 Sjoerd Feenstra, Idzega 74 Durk de Jong, Woudsend 75 Johannes Cnossen, Hommerts 76 Rienk Cnossen, Oppenhuizen 77 Ale Groen, Goënga 78 IJde Bleeker, Westhem 79 IJmke van Gosliga, Ypecolsga 80 Hendrik Sijbrandij, Oudega 81 Sjerp Zoethout, Folsgare 82 Nolle Schotanus, Woudsend 83 Hinne de Jager, Uitwellingerga 84 Watte Zijlstra, Wolsum 85 Pieter Kraft, Westhem 86 Cornelis Hofstra, Nijland 87 Jentje Leenstra, Jutrijp 88 Taeke Hagedoorn, Westhem 89 Sijtze Zeilstra, Goënga 90 Pieter Zeilstra, Loënga 91 Mebius Nicolaas Hettinga, Sandfirden 92 Jan van den Berg, Westhem 93 Tj ailing de Vries, Woudsend 94 Mebius Hettinga, Heeg 95 Hantje van Scheltinga, Heeg 96 Sipke Visser, Folsgare SNEEK. Benoemd tot tweede klerk bij den Raad van Beroep, Ongevallenverzekering te Leeuwarden, de heer J. Westra alhier. In den nacht van Zondag op Maandag is hier alweer inbraak gepleegd; thans in een der in aanbouw zijnde huizen van den heer Poppinga aan den Stationsweg. Uit een kast, welke is opengebroken, zijn enkel eenige tim mergereedschappen, ter waarde van ongeveer f3.genomen; overigens wordt niets vermist. Kort nieuws uit het buitenland. De reis van den Tsaar naar Italië schijnt toch uit gesteld te zijn. Ze zou anders op 24 October geschie. den. Zou ’t gevaar van socialistische zijde de reden zijn? Of de eenige reden? Of een voorwendsel? Marokko. Een niet overduidelijk telegram meldt, dat de kalief van den pretendent (of de pretendent zelf) gewond en door des sultans troepen gevangen genomen is. De sultan nam veel vee af van een op roerige stam, maakte tal van gevangenen en voerde 600 hoofden van rebellen mee. ’t Blijft nog een vraag of Frankrijk in Marokko zal optreden. Servië. Koning Peter bracht persoonlijk aan kolonel Maschiu diens benoeming tot bevelhebber der Donau- divisie. Het ongeluk op de Zuiderzee. Het vaartuig van den heer Bakels te Enkhuizen, waarmede de gebroeders Scholten en de heer van Es van Enkhuizen zijn ver gaan in de Zuiderzee, en welk vaartuig en inventaris te ürk is binnengebracht, zal aldaar op last van den eigenaar publiek worden verkocht. Er zijn te diep smartelijke herinneringen aan verbonden, dan dat de heer Bakels het weer zal willen zien, veel minder het weer zal willen gebruiken. De visschers, welke het lijk van den proponent Schol ten vonden, zijn door weer en wind genoodzaakt, naar Schokland gevaren, alwaar het lijk gekist en gis teren per »Havelaar« naar Enkhuizen moet zijn over gebracht. De premie of vindersloon, is uitgeloofd door den heer Bakels, emeritus-predikant te Enkhuizen. Voor belanghebbenden. De bladen te Belgrado be vatten een officieele aankondiging, waarvan de vertaling luidt: Ter kennis van belanghebbenden wordt ge bracht dat eerstdaags de eigendommen van koning Alexander en koningin Draga aan den meestbiedende zullen verkocht worden. Zij, die iets te vorderen hebben, worden verzocht hunne vorderingen voor 16 October bij de rechtbank te Belgrado in te zenden. Overstroomd. Weer is het eiland Marken overstroomd en brengt den inwoners weer veel last en meesttijds ziekte. In den nacht van Zaterdag op Zondag is een groot deel van den Eempolder overstroomd, zoodat reeds verscheidene boeren de koeien op stal hebben moeten halen. 71 Jan de Boer, Nijland 72 Adrianus Bartholomeus Gerardus Hardeman, Uitwellingerga Lot.no. 1 Rein Bouma, Westhem 2 Durk Nijdam, Idzega 3 Tjalke de Jong, Offingawier 4 Douwe Plantenga, Oudega 5 Jaring de Boer, Tjalhuizum 6 Jan Cornelis van Apeldoorn, Hommerts, broederd. 7 Pieter Dijkstra, Jutrijp 8 Johannes IJntema, Jutrijp 9 Meije Oppedijk, Idzega 10 Oepke van der Heide, Hommerts 11 Jan Zoethout, Woudsend 12 Herre de Jong, Woudsend 13 Gerrit Hokwerda, Oosthem 14 Hendrik Kuiper, Gaastmeer gebreken linkerhand 15 Gerrit van der Leij, Oppenhuizen 16 Gerben Wijnja, Oosthem 17 Poppe de Jong, Scharnegoutum 18 Tjalling de Jong, Woudsend 19 Age Zoethout, Heeg 20 Tjerk Grasman, Oudega 21 Hotze Jellema, Gauw 22 Hendrik van den Berg, Oudega 23 Matthijs Kuipers, Gaastmeer 24 Martinus Jorritsma, Heeg 2c Feike Hoogeterp, Gaastmeer 26 Gerben Reitsma. Oppenhuizen 27 Sijbren Bruinsma, Wolsum 28 Zacharias Potma, Heeg 29 Sjoerd Minnema, Oudega 30 Christoffel Koster, Heeg 31 Jan Piersma, Nijland 32 Bouwe Baarda, Wolsum 33 Atze Veldhuis, Uitwellingerga 34 Nicolaas Leeninga, IJsbrechtum gebr. rechterbeen 35 Sjerp van Dijk, Wolsum gebreken oogen 36 Pieter Haringa, Nijland 37 Cornelis Schriemer, Offingawier 38 Folkert de Vries, Tirns 39 Murk de Groot, Abbega 40 Jacob Vellenga, Nijland 41 Douwe Buma, Wolsum 42 Lolke Wijtsma, Goënga 43 Cornelis Steensma, Heeg 44 Cornelis Kaspersma, Oudega 45 Oene Plantinga, Heeg 46 Hille de Boer, Tirns 47 Hantje Bruinsma, Wolsum 48 Lambertus Fortuin, Heeg 49 Frans Visser, Woudsend 50 Jentje Oppenhuis, Uitwellingerga 51 Jan Plantinga, Folsgare 52 Sijtze Hoekstra, IJsbrechtum 53 Sjoerd Heeringa, Goënga 54 Rintje Zijlstra, Heeg 55 Pieter van der Velde, Hommerts 56 Pieke Piekema, Wolsum 57 Anne Walinga, Oosthem 58 Bauke Kroontje, Abbega 59 Rimmer de Vries, Woudsend 60 Hotze Punter, Gauw 61 Simon Kooistra, Folsgare 62 Douwe Mulder, Woudsend 63 Arend van Veen, Tirns 64 Lieuwe Dam, Heeg 65 Gellius Flieringa, Scharnegoutum 66 Wij be Cnossen, Heeg 67 Srjmen Valkema, Oudega 68 Eelke Groeneveld, Gauw 69 Johannes van der Zee, Gaastmeer 70 Homme Brandsma (de Vries), Hommerts vallende ziekte UITSLAG Lichting 1904, van de gemeente Wymbritseradeel. ring gedane vraag betreffende het ontslag van Sjouke Riemersma als werkman bij de Gemeentereiniging. De heer Pijttersen antwoordt, dat bedoelde werk man wegens langdurige sukkeling van 13 weken, ge durende welken tijd hij het halve loon en f 2.50 van het ziekenfonds genoot, is ontslagen met een toelage van f 1 per week. Door Spr. wordt er op gewezen, dat H. Cuperus, die ook bij dien tak van dienst werkzaam was, in 1898 wegens ziekte tot werken ongeschikt was bevonden, tot 1 September vrij van dienst werd gesteld en bij raads besluit eene toelage werd verleend tot 1 April van het volgend jaar van f 3.75 per week. De werkman Willem de Wit is destijds ook ontslagen met f 1 toelage per week, heeft later een plaats ge vonden in het oude mannenhuis en was met die toe lage tevreden. In het onderhavige geval kon de commissie, lettende op bovenstaande, niet meer aan Riemersma verleenen; wil men deze meer toestaan, dan dient daartoe een voorstel bij den Raad te worden gedaan verder had de Commissie liever gezien dat de heer Visser bij haar inlichtingen had gevraagd. De heer Visser constateert, dat Riemersma hem al les dus juist heeft medegedeeld en zal wachten, daar de Raad thans niet voltallig is, tot de volgende ver gadering, met de indiening van een schriftelijk voorstel. De Voorzitter merkt op, dat in die vergadering ook de begroeting wordt behandeld daarbij kan ook op die zaak gelet worden. 3. Benoeming van eene onderwijzeres aan school no. 2. De door Burg, en Weth., in overleg met den arron- dissements-schoolopziener opgemaakte voordracht be staat alphabetisch uit de dames 1. Mej. A. C. Bakker te St. Nicolaasga. 2. Mej. B. Keuning te Wolvega. 3. Mej. T. P. v. d. Zee te Amsterdam. De heer A. Bakker verlaat voor de stemming de vergadering. Uit de gehouden stemming blijkt dat mej. Bakker is benoemd met 10 stemmen, terwijl 2 stemmen wa ren uitgebracht op mej. van der Zee. 4. Benoeming van eene onderwijzeres aan school no. 3. De door Burg, en Weth., in overleg met den arron- dissements-schoolopziener opgemaakte voordracht be staat alphabetisch uit de dames 1. Mej. A. de Boer te Terzool. 2. Mej. M. Hibma te Menaldum, 3. Mej. H. van der Weij te Stavoren. Met 12 stemmen wordt benoemd mej. van der Weij te Stavoren, terwijl mej. Hibma 1 stem verkreeg. 5. Wijziging der Begrooting, dienst 1903. B. en W. stellen voor, op de gemeente-rekening, dienst 1902, f 8704.20, voortvloeiende uit verkochten gemeentegrond, af te schrijven en te beleggen op het grootboek en het overgebracht batig saldo op de ge- meenterekening, dienst 1903, terug te brengen tot f 22197.40. De heer Beekhuis vond het rationeeler de ruim f 8000.te gebruiken voor schulddelging en zou gaarne willen weten, welke bezwaren daartegen be staan; door geldbelegging der genoemde som op het grootboek toch krijgt de gemeente minder rente dan zij zelf bij leeningen moet geven. De Voorzitter licht toe, dat Ged. Staten bier de zelfde gedragslijn volgen als met andere gemeenten genoemd college is er voor, dat, als de gemeente eigendommen verkoopt, zij niet achteruit raakt in bezit. Het geld, afkomstig van verkochten eigendom, mag niet voor gewone uitgaven gebruikt worden, vandaar dat voorgesteld wordt, bedoelde som op het grootboek te plaatsen. Dit geld kan strekken tot een eerlang aan te gane geldleening ten laste dezer gemeente, noodig door bij werken der gasfabriek, de brug in den Lemster weg bij de Kolk, welker bouw geen uitstel kan lijden, ter wijl uitbreiding der schoollocaliteiten onvermijdelijk is. B. en W. hebben ook overwogen met genoemde som schuld af te lossen, doch bij dieper indenken in de zaak, staan Ged. Staten op zuiver standpunt. De heer Beekhuis kan dit niet inzien en vindt dat, wanneer men f 8000.schuld aflost, ook f 8000. rijker wordt en zou wel willen voorstellen de ge- meenteschuld er gedeeltelijk mede af te lossen. De heer ten Cate is het met de zienswijze van den heer Beekhuis eens en kan zich ook vereenigen om bij eene nieuwe leening voor genoemd bedrag in te schrijven. De heer Bouma vindt het een goed standpunt van Ged. Staten, om het geld niet te versmelten onder de gewone uitgaven. Het voorstel van B. en W. wordt hierna in stem ming gebracht en aangenomen met 11 tegen 2 stemmen, die van de heeren ten Gate en Beekhuis. 6. Algemeen reglement van politie. De Voorzitter herinnert, dat het een zwaarwichtig werk in voorbereiding is geweest, waarvan de behan deling zeker niet minder belangrijk zal zijn. Bij de opmaking van het concept-reglement had men goede resultaten van de practische wenken van de Gezond heidscommissie en van die van het staatstoezicht op de volksgezondheid. Alle desbetreffende stukken met bemerkingen zijn de vorige keer reeds ter visie aangeboden en het ligt thans aan den Raad hoe die wenscht, öf artikelsgewijze- behandeling,öf behandeling der artikelen waarbij no- teeringen zijn gemaakt. De heeren Bouma en Visser stellen voor, de behande ling in laatstgenoemden geest te doen, waarmee de Raad zich vereenigt. De behandeling dezer verordening nam geruimen tijd in beslag, waarvan wij slechts een paar voorgestelde wijzigingen zullen opnemen. Bij het artikel, bepalende dat de kermis begint den Vrijdag, ’s morgens om 8 uur, volgende op den tweeden Dinsdag in de maand Augustus en eindigende terzelfder tijd een week later, stelde de heer Bouma voor, de kermis den Zondag daaropvolgende te doen aanvangen, ’s namiddags om 4 uur. De heer Paehlig is sterk tegen deze verandering, daar het markt verband door Ged. Staten wordt geregeld. De Voorzitter vindt ook de twee eerste kermisdagen stille dagen, doch met het oog op de heiliging van den Zondag, acht spr. ’t voorgestelde wel wat forsch. De heer Bouma is evenals de Voorzitter er voor, de kermis af te schaffen; de Koninginnedag is nog niet iets wat de kermis vervangen kan, zooals onlangs bij de 31 Augustus-feesten is gebleken; zijn voorstel heeft ten doel de kermis iets in te krimpen. Om de kermis ’s Maandags te doen aanvangen zou te veel inkrimpen. Zondagsavonds is er nog al veel publiek dat op nette wijze uitgaat naar Amicitia en Buiten-Societeit. üa DER

Sneeker Nieuwsblad nl | 1903 | | pagina 2