ft NIROWS- ES AllWTEMBLAD s VOOR ES Een venhorgen Bewijs, 1 Zaterdag 17 October 1903. 58e Jaargang. I 1 No. 83. Uitgever: B. FALKENA Mzn., Singel, Sneek. Een Kippenpraatje. FEUILLETON. I 11 I HOOFDSTUK V. 4 troonde. Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. len we die »wèl kippenverstand* kippenpraatje houden. Dat de kippenhouderij een voordeelig bij bedrijf kijf. Dat ze ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 21/, cent. Groote letters naar plaatsruimte. kooper dan een met steenen wanden. Dit laatste heeft nog vóór, dat men daarin niet zoo licht last heeft van ongedierte, en dit is zeker ook van beteekenis, Is het des morgens koud en nat, dan hou- de men het kippenvolkje wat langer in ’t hok. Wie bovengenoemde raadgevingen volgt, zal niet behoeven te klagen, dat met de kip penhouderij weinig of niets is te verdienen. Niet alle kippen geven evenveel eierendat weet ieder. Doch ook bekend is, dat een kip ten laatste uitgelegd raakt. Laten we aannemen, dat de eierstok der kip circa 600 beginsels van eieren bevat. Daarvan legt de kip in ’t 1ste jaar 20 tot 55, in ’t 2e jaar 120, in ’t 3e jaar 138—150 en in’t 4e jaar 120140. Na ’t 4e jaar betaalt de kip de onderhoudskosten dus gewoonlijk niet meer. Bovendien vermindert de kip steeds in waarde voor de consumptie; zaak is ’t dus, een kip, die haar 5e jaar begint, te bestemmen voor de braadpan. Ziezoo, daar hebben we heel wat bijeenge raapte wijsheid uitgekraamd. Toch hebben we nog slechts een bescheiden kijkje in de kippen- wereld genomen en bijv, niets gezegd over de verschillende kippenrassen en een vergelijking gemaakt tusschen de waarden dier rassen. 1 I voor den landman kan zijn, is buiten dit niet altijd is en de kippen- houder zich dikwijls met een geringe winst tevreden moet stellen, vindt velerlei oorzaken, waarvan we er hier één willen bespreken, nl. de gansch onvoldoende verzorging of juister, de verwaarloozing der kippen vóór en in den ruitijd. Het streven van iederen kippenhouder moet zijn de meeste eieren van zijn hoenders te krijgen in het najaar en in den winter, wan neer ze de hoogste waarde hebben. Daartoe moet hij zooveel mogelijk trachten in ’t bezit te komen van hennen, die vroeg ruien. Vroeg leggende rassen ruien over ’t algemeen vroe ger dan later leggendevoorts is ’t van alge- meene bekendheid, dat kippen, die vroeg in ’t vooijaar geboren zijn, in den regel eerder van 15) Het prachtige «Restaurant Excelsior* was gelegen in een der schoonste en drukste straten der residentie. De zaak was indertijd met de grootste weelde ingericht, maar reeds na verloop van een jaar als mislukt geslo ten. «Gebrek aan bedrijfskapitaal*, luidde de formule, waarmee de dagbladen dit einde aankondigden van deze «aanvankelijk zoo veelbelovende onderneming.* De hypotheekhouders namen gezamenlijk het gebouw over, de leveranciers trachtten van hun leverantie zoo veel mogelijk terug te krijgen en alleen wat spijkervast was bleef over, om getuigenis te geven van de pracht, die vroeger in «Excelsior* te bewonderen was. Een deel der sousterreins werd als bierkelder verhuurd, een ander deel werd in'kleinere werkplaatsen verdeeld, en de bovenverdiepingen werden ingericht tot wonin gen. De bel-étage echter, het fraaiste gedeelte van het vroegere restaurant «Excelsior* was in gebruik ge nomen door den Amerikaanschen millionair, mr. Ralph Snoward, toen hij eenige weken geleden zich in de re sidentie kwam vestigen, zoo onverwacht alsof hij uit den hemel kwam vallen. In de haast had hij geen pas sende lokalen voor zijn kantoren gevonden, en wat kwam het bij hem aan op die paar duizend mark, die hij hier meer moest betalen aan huurpenningen? Voor anderen zou het lot van de onderneming, die Met genoegen mag men constateeren, dat ook in ons gewest hoe langer hoe meer ge daan wordt aan veredeling: veredeling van ’t zuivelgemaak, veredelen van ’t rundvee, van ’t pluimgedierte, van de zoetwaterbevolking. En dat dit noodig is, dat de Friezen te lang aan de voortreffelijkheid van al wat Friesland oplevert geloofd hebben, viel nog dezer dagen te Den Haag te hooren, waar aan ’t Friesche paard de minste goede hoedanigheden werden toegekend. Gelukkig, dat bij runderen en paarden de stamboeken steeds meer in tel zijn en aldoor meer aan ’t gebruiken van goed fokvee ge dacht wordt. Ook met konijnen en kippen ging ’t vroe ger bijna altijd in den ouden sleur door. Doch ook op dit gebied is groote verande ring gekomen. Velen lezen de op dit gebied verschijnende vakbladen en nog veel meer doen praktisch aan veredelen. Men houdt zich niet meer aan de gewone konijnen en ouder- wetsche Friesche kippen; men let op de ras sen, op ’t geschikte aanfokken. Doch hoe velen, al hebben ze goede kippen, zorgen op onvoldoende wijze voor die beesten en daar mee voor hun eigen portemonnaie. Hoewel we weinig kippenverstand hebben, vat dit op, lezer, naar u verkiest, wil- aan de hand van een paar schrijvers, hebben, even een VERGADERING van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Sneek, den 13 Oct. 1903. Aanwezig de h.h. P. Reinouts van Haga, Voorzitter, A. L. Hansma, A. Dekker, W. Nieveen, E. Priester en J. van Loon, Secretaris. Afwezig, zonder kennisgeving, de heer J. Smit Ez. 1. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige gelezen en onveranderd vastgesteld. 2. Wordt gelezen een adres der Kamer aan H. M. de Koningin betreffende naasting en exploitatie onzer spoorwegen door den Staat. Worden gelezen en behandeld de ingekomen stuk ken a. van het Centraal Bureau voor de Statistiek met de afl. 3 en 4 van het Tijdschrift. Bericht van ont vangst is reeds verzonden; b. van de Kamer te Zutphen met een adres aan den Min. van W., H. en N., waarin maatregelen worden gevraagd, door welke kan worden voorkomen, dat Sa charine wordt verkocht en gebruikt voor suiker, wjjl de eerste, hoewel misschien onschadelijk, geen voe dingswaarde bezit, met verzoek dit adres te onder steunen; o. van den Comm. der Koningin, waarbij toegezon den een ex. van het Verslag omtrent den toestand der Ned. Zeevisscherijen over 1902; In den regel hoorde men in de wachtkamer niets dan het openen en sluiten der deuren en de voetstap pen over den looper in de gang want ofschoon ieder vervuld was met gedachten aan de grootsche onderne mingen van den millionair, zaten allen daar stilzwijgend neder, met den blik op den vloer gevestigd of op de deur naar de kamer, waar allen hoopten binnengelaten te worden. Het was, of ieder voor zich in de andere aan wezigen concurrenten zag. En niemand wilde den schijn dragen van te zijn, wat hij werkelijk was: een mensch, brandende van ongeduld om zjjn geld in den heksenketel door de Argentijnsche speculatie te werpen. Ieder was blij, dat hij den talloozen anderen, die na hem kwamen, vóór geweest was. Want eiken dag, elk uur van deelhebberschap aan de zaak «was winst.* Als men al die ernstige gelaatstrekken zag, zou men hebben kunnen denken, dat men in de wachtkamer van een geneesheer was, als men niet van tijd tot tijd eenige opmerkingen had gehoord over beurskoersenen marktprijzen, gewisseld tusschen handelsvrienden, die elkaar hier aantroffen. Een kunstenaar, die stof zocht voor karakterstudiën, zou die in overvloed hebben kunnen vinden. Reeds de manier, waarop de verschillende lieden het heiligdom van den millionair binnentreden, had een kunstenaar een dankbaar onderwerp geboden. Schuch ter en met ingehouden adem, als moest zij vcor een koning verschijnen, trippelde daar een ambtenaars we duwe naar binnen, nadat zij den deurwachter met tref fende redenen had weten te overtuigen, dat zij met den machtigen geldvorst iets te bespreken had, waarvan haar geheele toekomst afhing. En dit was ook zoo, want als het geld verloren ging, dat zij hier wilde be leggen, dan zou zij voortaan gebrek moeten lijden met haar klein weduwenpensioen. (Wordt vervolgd.) veeren verwisselen dan die, welke later zijn uitgekomen. Men handelt dus verstandig, als men in Maart of April reeds laat broeden. De hennen zijn dan tegen November volwas sen en beginnen bij eene goede verpleging spoedig, soms reeds in die maand, of anders in December of Januari, te leggen. Op deze wijze verkrijgt men de sterkste hoenders, die in den winter een flinke eierproductie opleve ren. Velen handelen echter anders. Er was een tijdlang een streven om een klein soort van kippen te krijgen. Dat was 't voordeeligst meende men. (Nog dwazer waren natuurlijk degenen, die beweerden: Een ei is een ei, m. a. w. In ieder ei zit evenveel voedsel.) Men dacht alleen aan de kleinere portie voedsel, die de kleine kippen verorberen. Men teelde ze, door de kippen nog in den zomer of na zomer te laten broeden. Het geschiedde soms onwillekeurig, daar de hennen vooral in dien tijd neiging hebben om «weg te leggen*, en vaak nog in ’t begin van den herfst met kui kens voor den dag komen. Zulke kuikens, die van de herfstkoude veel te lijden hebben, en wier verzorging ook dikwijls te wenschen overlaat, worden gewoonlijk geen voordeelige hoendersze blijven klein van stuk, zwak, en leggen kleine eieren, waarvoor geringe prijzen worden gemaakt, vooral in die plaatsen, waar men de eieren bij 't gewicht verkoopt een verstandige verkooperij, die steeds meer ge daan wordt en die, hopen we, onze domme bij-’t-snees-verkooperij spoedig zal vervangen. Kippen van een behoorlijke grootte, al eten zij ook wat meer dan die van een kleine soort, zijn het voordeeligst wanneer men namelijk zorgt winterlegsters te bezitten. Hoe vroeger de hoenders ruien, des te beter het voor haar is. Loopen ze in het najaar bij nat en guur weder wekenlang half naakt rond dan hebben ze niet weinig te lijden en worden vaak door allerlei ziekten aangetast. Vooral diarrhee komt dan voor. Een uitstekende verzorging moet dus haar deel zijn. En juist dan laat de verpleging bij zeer veel kippenhouders te wenschen over. In de eerste plaats de voedering. Wijl de kip pen niet leggen, hebben ze ook niet veel voed sel noodig, redeneert men en voegt er soms bij: Ze verdienen nu ook den kost niet. Zoo fopt men echter zich zelf, daar zulke slecht verzorgde hennen, als ze niet wegkwijnen en sterven, eerst zeer laat aan den leg komen. Ruiende hoenders behooren krachtig gevoe- vroeger in dit gebouw gevestigd was, misschien als een waarschuwing of als een ongelukkig voorteeken gegolden hebben, doch de Amerikaan was niet bijge- loovig. Nu zagen de fraai beschilderde plafonds in hun ver gulde lijsten neder op een paar dozijn schrijftafels, waar aan bedrijvige kantoorklerken hunne pennen lieten kras sen op de dikke kantoorboeken, de kostbare behang sels, die korten tijd het gerinkel van glazen, het knal len van champagnekurken en de vroolijke gesprekken der bezoekers hadden weerkaatst, hoorden nu den gan- schen dag niets dan ernstige woorden, die bij de koorts achtige bedrijvigheid der zaak pasten. De talrijke Amor- beelden, die vroeger de prachtige spiegels hadden ge sierd of vastgehouden, stonden er nu met leege handen bij en dienden het barbaarsche schrijvers volk tot hoeden- of kleerhanger, want in de haast, waarmee de Ameri- kaansche bankier zich hier had gevestigd, was er geen tijd over geweest om alles doelmatig in te richten. De schrijftafels, die nog versch naar de verf roken, stonden daar nog, zooals de schrijnwerker ze scheen neergezet te hebben. Kaarten, tabellen, met de uren van ver trek en aankomst der treinen en de dagelijksche koers- lijsten hingen aan spijkers, die moorddadig het fraaie behangsel doorboorden. Aan de gelakte paneelen in hun vergulde lijsten zag men menige leelijke inktvlek. Uit de groote zaal voerde een ruime gang achteruit naar het schrijfvertrek van den chef. Deze gang diende als wachtkamer voor de menigte menschen, die mr. Sno ward in hoogsteigen persoon wenschten te spreken. Doch niet iedereen zag zijn verlangen bevredigd; niet voor iedereen opende de in deftige livrei gestoken deur wachter de zorgvuldig bewaakte vleugeldeuren van de kamer, waarde millionair als een machtige afgod derd te worden, ten eerste ter vergoeding van ’t grootere warmteverlies, ten tweede voor de vorming van de nieuwe veeren. Kan men in den zomer volstaan met tweemaal daags te voederen, des morgens en des avonds, in den ruitijd en gedurende den geheelen winter voe- dere men driemaal, ’s Morgens geve men week voeder; niet alleen de krop, maar ook de maag moet dan spoedig gevuld worden; is de krop ledig, dan gaan de dieren ijverig zoeken. Ge broeid maïsmeel, of dit meel aangelengd met karnemelk, is aan te bevelen. Vóór de hoen ders op stok gaan, voedere men koren; daar dit eerst in den krop wordt geweekt, zijn krop en maag des nachts werkzaam, waardoor de lichaamswarmte wordt verhoogd. Bij koud, guur weder is ’t goed het morgenvoeder warm te verstrekken. Voor dierlijk voedsel moet bovendien in den winter, wanneer dit op het veld of erf weinig kan worden gevonden, ge zorgd worden. Men verzuime daarom vooral niet vleeschmeel te geven; de kosten daarvan zijn gering en worden ruimschoots door de grootere eierenopbrengst vergoed. Men lette er evenwel op, dat men goede waar koopt, want ook in dit voedsel schuilt veel bedrog. In de plaats van vleeschmeel is ook runderle- yer uitstekend; gekookt en fijngehakt kan men dit om den anderen dag geven. Groen voe der, zoo noodig om verstopping te voorkomen, mag ook in ’t koude jaargetijde niet ontbre ken; heeft men niet langer gras of koolblade ren, dan geve men geraspte wortelen of kool rapen. Een stukje ijzer in het drinkwater be vordert het verwisselen der veeren en tevens de spijsvertering. Ook wordt door velen ge roemd het zaad van zonnebloemen, dat rijk is aan olie en daardoor het ruien zeer kan be vorderen; en velen, die flink wat van deze groo te bloemen in hunne tuinen hebben, kunnen hier gemakkelijk de proef op de som nemen. Behalve voor een doelmatige voedering zorge men voor eene goede huisvesting der kippen. In het nachthok moeten zij tegen koude en vocht beschut zijn; de plaatsing zij dus zoo, dat Noorden- en Oostenwind niet kunnen de ren. Wil men een doelmatig hok, dan make men de wanden van steen. Wel is hout de goedkoopste grondstof, maar een houten hok is des zomers te warm en des winters te koud; tenzij men er een maakt met dubbele wanden, welke niet aan elkaar sluiten en de ruimte daar- tusschen opvult met kaf of stroohaksel. Doch dan komt zoo’n kippenhok ook weinig goed- De financiëele wereld, was hier vertegenwoordigd in al haar rangen, van den bankier tot den beunhaas, die speculeert op de koersverschillen van één dag; maar men zag er ook de uniformen van officieren en daar nevens de kleeding der vrouwen, van de ruischende zij den japon der aristocratische dame tot den eenvoudi- gen omslagdoek der straatventster, die haar spaarpen ningen wilde beleggen. De aanlokkende prospectussen van mr. Snoward, die in alle couranten prijkten en die ondersteund werden door geschikte mededeelingen, on der de rubriek «Handelsnieuws,* van omgekochte dag bladen, hadden op alle klassen der bevolking een too- verachtige aantrekkingskracht. De hooggeplaatste amb tenaar, die den bruidschat zijner dochter wilde ver- grooten; de gehuwde dame, die trachtte haar spelden geld te vermeerderen; de dienstbode, die de vruchten van haar jarenlangen arbeid winstgevend wilde maken, zij allen kwamen en mengden zich onder de kooplieden en beursagenten. Doch zij allen achtten het ook noodza kelijk, zich tot den geldman in eigen persoon te wen den, en zij waren onuitputtelijk in het verzinnen van voorwendsels, wanneer de strenge deurwachter hen naar het loket van den kasbeambte verwees. Niet, dat iemand van hen wantrouwen koesterde o neen, de dagelijksche glashelder aangetoonde reden voor de zeker te verwachten winst op de Argentijnsche leening, op den ontworpen spoorweg dwars door Zuid- Ame rika, op de nieuw ontdekte goudmijnen bij Cordo va, gaven iedereen voldoende inzicht in de zaak, maar ieder van hen voelde behoefte om den Amerikaanschen millionair van aangezicht tot aangezicht te zien, om toch te weten, hoe zoo’n geniaal man er uitzag, die stroo- men goud uit de naakte rotsen te voorschijn riep en het vermogen van geheele volken wist te bevestigen en te vergrooten, naar hij beweerde. - OURANT i 3.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1903 | | pagina 1