Stea veiborgen Bewijs. J1M8- KJ JIIIEllTEfflEiiLAll ÏOOR 8JKKÏ KJ M8TMKJ. FEUILLETON. Wijziging der Drankwet. Uitgever: B. FALKENA Mzn., Singel, Sneek. tingen. Lieden, die vergunning vragen HOOFDSTUK V. Vervolg. van lokaliteit is niet onbegrensd den bankier en hielp hem bij het aantrekken. «Moet ik den kapitein toelaten, als hij een ander maal komt?« vroeg hij onderworpen. «Kapitein? Ha, een gewone bedelaar, juist wat ik vermoedde! Hij heeft een lange geschiedenis vol jam mer en ellende opgedischt. Als hij ’t waagt hier terug te komen werp hem dan de deur uit. «Zeer goed mjjnheer!« Op straat gekomen, stapte Snoward in zijn rijtuig. Had hij lust gehad een eind verderuit het raampje te kijken, dan zou hij bemerkt hebben, dat de eerbied waardige kapitein Murle te voorschijn trad uit de inrij poort van een huis tegenover «Excelsior» waar hij zich verborgen had gehouden. 'De mulat liep verscheiden keeren voorbij «Excelsior* heen en weer. Het scheen hem te gaan als de klan ten van den Amerikaanschen bankier, voor wien de ge vel van dit gebouw ook zooveel aantrekkelijks had. Maar zijn belangstelling was minder gericht op de bel étage dan op de benedenverdieping. Eerst een geruimen poos later stapte hjj weg, steeds verder en verder, zonder ergens meer stil te houden. Hij ging met vluggen tred; hij had het koud in zijn nooddruftige kleeding; de winter was bijzonder vroeg ingevallen. Eindelijk kwam hij in de voorstad en ging daar een bierkelder binnen. Hij groette de dikke waardin, die achter het smerige buffet zat, met een vertrouwelijk knikje en vroeg halfluid: «Is de slotenmaker er al?» De waardige dame, die geen vriendin van vele woor den scheen te zijn, knikte even en wees met een naald uit haar breiwerk naar een kleine deur in den achter wand, in het donkerste gedeelte van den kelder. (Wordt vervolgd.) 117) John Archer veranderde plotseling van houding; deze had niets dreigends meer. «Nu, zie eens, hoe beklagenswaardig ik ben,« jam merde hij met hangend hoofd. «Loop naar den duivel!» «En ge kunt toch zoo gemakkelijk van mij ontslagen worden. Een som geld, waarmee ik ginder in New-York of in Chicago op fatsoenlijke manier iets kon begin nen «Ik zou gek zijn!« «Of tenminste het geld om den overtocht te be talen. Ach hemel, op kosten van de politie kan ik toch niet reizen.» «Het is belachelijk! Je zoudt toch niet vertrekken. Je verdrinkt het geld en over een week kom je weer hier.» «Neen,» riep Archer met overtuiging. «Mijn woord van eer daarop!* «Dat is grappig gezegd,» zei Snoward lachend en na een oogenblik nadenken voegde hij er bij: «Daar zal ik je voor beloonen.* De oogen van Archer begonnen te schitteren, toen hij zag, dat de bankier naar de ijzeren brandkast ging, die in een hoek van de kamer stond. Snoward opende die, nam er een groote portefeuille Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot herziening der wet van 28 Juni 1881, houdende wettelijke bepalingen tot re geling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van openbare dronken schap, zooals die wet is gewijzigd bij verschil lende latere wetten. Het voorstel der Regeering gaat vergezeld van een uitvoerige memorie van toelichting. We ontleenen aan de memorie van toelich ting en het wetsontwerp ’t volgende: De Regeering betoogt, dat hoezeer de staat een instelling van zedelijken aard is en de Overheid, om hare zedelijke roeping te ver vullen, bij bestuur en wetgeving van een stel lig inzicht in het onderscheid tusschen goed en kwaad moet uitgaan, hieruit nog geenszins volgt, dat het daarom op den weg der Regee ring ligt, wat men noemt als census morum of zedenmeester op ’t breede maatschappelijk gebied op te treden. De Overheid kan echter geen onthouding toepassen, als vaststaat, dat het nationale leven op bedenkelijke wijze is aangetast door een kwaad, bevorderd door, zoo niet opkomend met ’t bestaan van inrich tingen, welker gedeeltelijke regeling zij zelf in haar hand heeft. De kracht der bestrijding werd bij de wet van 1881 (misschien te eenzijdig) gezocht in ’t beperken van het aantal drankgelegenheden. Andere doortastende maatregelen kunnen noo- dig blijken. Doch daar 1 Mei 1904 zoo spoe dig nadert, zoekt de Regeering thans haar heil in een eenigszins beduidende verscherping van ’t thans vigeerende stelsel. De Regeering had aanvankelijk de bedoe ling ook uit de medewerking der burgerij het initiatief tot beperking van den verkoop te doen opkomen (local option.) Een daartoe strekkend voorstel, voor Nederland een novum op staatsrechterlijk gebied, kan later afzonder lijk aan de orde komen. Terwijl de wet van 1881 tot nu toe weinig resultaat heeft gehad, omdat men alleen het aantal vergunningen beperkte, acht de Regee ring nadere regeling van de wijze, waarop de gelegenheid geboden wordt, dringend noodza kelijk. In de eerste plaats is een scheiding noodig tusschen verkoop van sterken drank voor ver bruik ter plaatse en voor verbruik elders. pen voorziene flesschen, kannen of kruiken, die minstens een halven liter inhouden. Ook inrichtingen voor bier en andere dran ken krijgen gedeeltelijk te maken met voor schriften over inrichting, enz. Er zijn natuurlijk veel te veel vergunningen. Doch de Regeering wil niet ’t afmakingssy- steem volgen, dat ’t rechtsgevoel zou krenken en de wet gehaat maken. En tegen afmaking met schadevergoeding bestaat geldelijk be zwaar; voor ’t schadeloosstellen der 7000 ver gunningen, die er te veel zijn, zou 14 millioen gulden noodig zijn. Neen, de Regeering wil uitsterving der vergunningen. Bij overlijden zal geen overdracht van vergunning meer ge oorloofd zijn, doch de weduwe zal een soort schadevergoeding krijgen, door nog een zeke ren tijd (bv. tot 1 Mei 1910) de vergunning te mogen behouden. De Regeering wil voorts de gelegenheid ope nen, dat ’t publiek kan mee werken tot bestrij ding der vergunningen: vooreerst door navol ging van ’t (iothenburger stelsel en dan ook door vereenigingen van burgers. Logementen en sociëteiten zullen volgens dit ontwerp niet onder ’t maximum vergunnin gen meetellen, zullen niet behoeven te voldoen aan de eischen van localiteit, behoeven dus niet open en vrij voor alle voorbijgangers te zijn. Logementen kunnen zelfs kosteloos ver gunning krijgen. Doch daar mag alleen ge bruik van worden gemaakt door de logé’s en de lieden, die er vast dineeren. Wil een logementhouder ook nog aan ande ren tappen, dan gelden de bovengenoemde gunstige uitzonderingsbepalingen niet. Verkoop aan soldaten op marsch (door mar ketentsters) en verkoop in legerplaatsen behoe ven geen vergunning. De mogelijkheid van bijzondere vergunnin gen wordt beperkt tot buitengewone inrichtin gen van maatschappelijk verkeer, waarvan de lokalen met vergunning deel moeten uitmaken. Verkoop van sterken drank in ’t klein op den openbaren weg wordt beslist verboden. Onbeperkte verkoop van sterken drank wil de Regeering niet in alle wachtkamers van openbaar verkeer toelaten. Beperkt wordt: io. dat te veel vergunningen in handen van één corporatie komen en 2o. dat drank met andere winkelwaren in één lokaal verkocht wordt. Voorzien wordt tegen te groote belemme ringen van restaurants en dergelijke inrich- wal geraaktmaar reken er op, dat ik je dan niet voor de tweede maal uit den nood help.« Archer knikte vertrouwelijk en verliet het kabinet. Als gewoonljjk tegen het uur van sluiten veegde de deurwachter den vloer van de wachtkamer. De mulat liep hem voorbij als een jonge rentenier, zachtkens een deuntje fluitende. Hij scheen zich in den uitgang te vergissen en stapte naar een kleine ijzeren wenteltrap in een hoek der kamer. «Pardon, mijnheer!* riep de deurwachter, haastig toesnellende. Dat de mulat zoolang bij den bankier had vertoefd en zijn houding bij het verlaten van het kabinet waren oorzaak, dat de deurwachter nu eenigen eerbied toonde. «Hier is geen uitgang Archer keek op uit zijn «verstrooiing*. «He, ach, ik dachtHm, kan men langs deze trap niet naar beneden?* «Neen, dat gaf vroeger toegang tot het sousterrein, toen hier een restaurant en beneden de keuken was. Doch nu is de trap beneden door een muur afgesloten.* «Waarom Behoort die vroegere keuken dan niet tot de vertrekken van mr. Snoward P« «Neen. Dat is nu een magazijn, behoorende tot den papierwinkel beneden.* «Wel,* zei John, en hij ging nu den goeden weg, maar wierp daarbij een onderzoekenden blik door het venster in den tuin. «Het tweede venster rechts van den tuinmuur,* mom pelde hij, terwijl hij de trap van het bordes afging. «Zijn kamer is dus de laatste van die rij, het papier- magazijn de voormalige keuken de papierwinkel...* Intusschen verliet Snoward het kabinet, waar hij had gewacht tot Archer vertrokken was. «Gartner!* De deurwachter kwam toeschieten met den pels van Lieden, die vergunning vragen en wier vraag afgewezen is, komen volgens orde van aan vraag op een lijst te staan. Doch deze lieden moeten achterstaan le bij weduwen van ver gunninghouders, die ’t bedrijf wenschen door te zetten en 2e bij een vereeniging, die den drankhandel volgens ’t Gpthenburger stelsel wil drijven. 4 De vermindering van ’t vergunningsrecht voor ’t niet-verkoopen op Zaterdagavond en Zondag vervalt. Heeft een vergunninghouder geruimen tijd vóór ’t nieuwe vergunningsjaar begint, reeds ’t recht betaald en komt hij later, doch nog vóór dit nieuwe jaar is ingetreden, tot ’t plan, uit drukkelijk van zijn vergunning afstand te wil len doen, dan krijgt hij ’t geld terug. Overbrenging van een kleinhandel in ster ken drank met behoud der vergunning in een ander lokaal wordt, onder waarborgen, moge lijk gemaakt. Verruiming toegelaten. Gegiste dranken (bier, wijn) en alcoholvrije dranken zullen voor gebruik ter plaatse niet zonder verlof mogen worden verkocht. Personen beneden 18 jr. mogen zonder ge leide niet in dranklokalen toegelaten worden. Arbeidsloonen mogen niet in dranklokalen uitbetaald worden. (Natuurlijk zijn hiervan uit gezonderd de loonen, die in de dranklokalen of ter zake van ’t bedrijf verdiend zijn.) Dranklokalen mogen slechts open zijn van 's morgens 7 uur tot ’s avonds 11 uur, en des Zondags van ’s namiddags 2 uur tot ’s avonds 11 uur. Gemeentebesturen kunnen nog ver der inperken, doch 8 uur per dag moet het minimum zijn. Bij belangrijke gebeurtenissen (op feest- en andere vreugdedagen) kan ’t gemeentebestuur voor bepaalde uren en zelfs voor den gehee- len dag sluiting bevelen. Inspecteurs zullen op de naleving der wet toezien. Met ’t oog op den korten tijd vóór 1 Mei 1904 zullen de bestaande vergunningen niet reeds op dien dag, doch vóór 1 Mei 1905 ver vormd moeten zijn naar de wettelijke eischen. De houders dezer vergunningen verklaren vóór 1 Maart 1905 schriftelijk, voor welken verkoop zij met 1 Mei 1905 de vergunning wenschen te behouden. Deze vereeniging van gelegenheden heeft in de arbeidersklasse menigmaal de drinkge woonte in de hand gewerkt. Wordt deze schei ding doorgevoerd, dan zullen de gelegenheden van de beide soorten slechts in beperkt aan tal toegelaten mogen worden. In de tweede plaats mag de inrichting van de localiteiten, waar sterke drank verkocht wordt, niet langer worden overgelaten aan ’t goedvinden van de tappers. Vooreerst zullen bij algemeene maatregel van bestuur eischen worden gesteld. Ten tweede moet het ge heimzinnige, de verberging van wat het dag licht niet zien mag, worden verboden. Met name zullen de lokalen gelijkvloers aan de zijde van den openbaren weg gelegen moeten zijn; men moet er van den openbaren weg in kunnen zien en ’t zal verboden zijn dat inzien te belemmeren. In de derde plaats moet de mogelijkheid worden geopend om te beletten, dat gebruik van sterken drank wordt aangemoedigd, hetzij door aan de gelegenheid daartoe te verbinden den prikkel van ’t kansspel, hetzij door de dranklokalen grooter aantrekkelijkheid te ver- leenen door vermakelijkheden of door bedie ning door vrouwen. Beoogd wordt, die ver makelijkheden of die bediening door vrouwen te weren, welke doorgaans uitgevoerd wordt door personen van verdacht allooi. De vrijstelling van logementen mag volgens de meening der Regeering niet ongewijzigd blijven. Doeltreffende maatregelen tot wering van den clandestienen handel, uitbreiding van po- litie-bevoegdheid zijn noodzakelijk. De Regeering wil de slijters en allen, die dranken (welke dan ook,) ter plaatse verkoo- pen, aan zekere controle onderwerpen. De slij ters zullen vergunning moeten hebben, de bier huishouders en verkoopers van andere (niet sterke) dranken zullen gebonden worden aan een verlof. Een belangrijke verandering is deze: Onder verkoop van sterken drank in ’t klein wil de Re geering nu verstaan hebben verkoop bij hoe veelheden van minder dan 10 liter. Dus hebben winkels of zaken, die uitsluitend boven de 10 liter verkoopen, geen vergunning noodig. Verder wil ’t nieuwe ontwerp, dat in de in richtingen met vergunning, die alleen verkoo pen en niet in ’t lokaal laten gebruiken, enkel verkocht wordt in gesloten, van metalen dop- uit en na eenig omslaan liet hij achteloos zonder een spier van zijn gelaat te vertrekken drie bankbil jetten een voor een op den grond fladderen. Met begeerige blikken had Archer naar de brand kast geloerd; nu bukte hij zich telkens om een bank biljet op te rapen, zooals een roofvogel op zijn prooi neerschiet. «Een twee drietelde hij in gespannen verwachting. Snoward sloeg de portefeuille dicht en legde die in de kast. De mulat bleef met open mond staan. «Wat?* vroeg hij, toen er niets meer volgde. «Krijg ik slechts driehonderd mark?* «Dat is genoeg voor de reiskosten tusschendeks. Zoo, en scheer je nu weg, hondsvot, en kom niet terug hier, als je geen flink pak slaag wilt op- loopen.* Archer kneep de lippen samen en stak het geld langzaam in den borstzak van zijn kale jas. Daarbij bleef zijn blik echter voortdurend gericht op de brand kast, die door Snoward met de noodige zorg gesloten werd. Toen de bankier zich omkeerde, sloeg de mu lat de oogen neer en deed met de lippen, alsof hij een liedje wilde gaan fluiten. «Sta jij daar nog Voorwaarts marschIk heb geen tijd meer.* «Ik ga reeds, vaarwel, mr. Snoward «Goede reis Archer lachte. «Zeker, zeker, wij zullen el kaar niet spoedig wederzien.* «Dat wil ik hopen, ofschoon ik geen oogenblik ge loof, dat je naar Amerika terugkeert. Ik wilde je slechts de middelen verschaffen om je kunstenaars loopbaan te kunnen voortzetten. Wanneer je dit niet doet, is het je eigen schuld als je weer aan lager Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1OOO regels 27, cent. Groote letters naar plaatsruimte.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1903 | | pagina 1