s Binnenlandsch Nieuws. Plaatselijk Nieuws. Handels- en Marktberichten. opsporing W. C. Al- f 48,— a f maar 1 schuur, hieminge tl d 1 t o e I 'V e: d 5 C g 2 n; g V P - zorgde brieven en briefkaarten welke wegens onbe kendheid van de geadresseerden, niet zijn kunnen worden uitgereikt. Eerste helft der maand November: Amsterdam. Murmerwoude. Stadskanaal. Amsterdam. Lemmer. Amsterdam. Katwijk. Dennenoord (Overijsel.) Dennenoord (Overijsel.) vooral met moreelen steun. Het is èn voor De Haas èn voor mij een groot verlies, zoo’n week of drie uit ons werk te trekken. Maar help ons nu ook. Ge kuntdit doen door op onze vergaderingen te komen en onder vrienden en kennissen propaganda voor ons te maken. Noch de Haas noch ik reizen voor ons pleizier, ’t is een ellendige) vermoeiende tocht. Dat doen we, omdat ’t moet. Collega’s, ziet nu ook in, dat dit moet en moet. Ik heb de ellende in de huizen gezien en ik zeg u, dat het ongelooflijk is. Helpt snelwie snel helpt, helpt dub bel. En dubbel, driedubbel is noodig. Gaarne ontvang ik nu al giften in geld en kleeren en, o zoo dolgraag, dekens. Alle kranten worden in ’t belang der zaak verzocht dit over te nemen. De Hollandsche Bank, firma de Vos en Vreede, te ’s-Gravenhage, is gisteren gesloten en heeft hare betalingen gestaakt. Aan de Nederlandsche justitie is de en aanhouding verzocht van den 62-jarigen len, voorheen betaalmeester te Boston (V. S.), wiens kas een tekort van f 275.000 aanwees, en van wien vermoed wordt, dat hij zich hier te lande zal ophou den. Te üitwijk kreeg eenige dagen geleden de vrouw van W. H. een onbeduidend wondje door het open krabben van een puistje op haar gezicht. Kort daar na gevoelde zij zich onwelhet hoofd en het gansche lichaam zwollen sterk opde ontboden geneesheer constateerde bloedvergiftiging, en nu is zij na een smartelijk lijden gestorven. Doodslag. Aan de Badhuiskade te Scheveningen heeft Zondagavond bij een twist tusschen polderjon gens de een den ander met een mes zulke ernstige verwondingen aan buik en rug toegebracht, dat de verwonde eenige oogenblikken later is overleden in het Ziekenhuis, waarheen hij na het voorgevallene ver voerd was. De dader heeft zich na de doodelijke messteken te hebben toegebracht, uit de voeten weten te maken. Nader meldt men hieromtrent Den geheelen avond en nacht werd door de politie naar den dader, den 19-jarigen Willem Baks, gezocht totdat het Maandag ochtend haar gelukte hem te pak ken op zijn werk bij de rioleering aldaar. De politie was op ’t spoor gebracht doordat hij aan andere per sonen gezegd had dat hij gisteravond iemand aan rie men had gesneden. Aanvankelijk trachtte hij nog te ontkennen, later legde hij een volledige bekentenis af. De twist was ontstaan over een tijdschriftje, wegge nomen uit een bierhuis. Van woorden kwam ’t tot daden. De 22-jarige Jan Kristen, een jongman van een Hercules-gestalte, greep den dader aan en wierp hem op den grond. Toen hij opstond, werd hij weer door K. beetgepakt. Hierop trok B. zijn mes en bracht zjjn tegenstander de doodelijke wonden toe. Daarop nam hij de vlucht. Zoowel de dader als de verslagene zijn afkomstig uit Oosterhout. Te Stoppeldijk zakte Zaterdag een 83-jarig grjjs- 1.JS i—>-■, gluten, ineen en „erd als lijk opgenomen. De verslagenheid der omstan- J. Jaalsma, T. Anderinga, F. Knigge, Auke Suitema, Jan Punt, G. Visser, Sipkje Bruinsma, S. P. Westerdorp, S. P. Westendorp, Wij meenen onzen lezers en lezeressen attent te moeten maken op de in dit blad voorkomende annonce der le Amst. Edisons Ideal Chr. Bioscope Combinatie, onder leiding van den heer F. KEIJZER, den door ons gebeele land welbekenden volksspreker van Amster dam. Bij de vorige bezoeken aan deze plaats, wist de heer Keijzer het talrijk opgekomen publiek zoo nuttig, gezellig en boeiend bezig te houden, dat hem een wel gemeend en daverend «tot weerziens» werd toegeroepen. De door hem vertoonde nevelbeelden zijn dan ook bij zonder schoon en de daarbij gepaard gaande voordracht alleszins beschaafd en boeiend, terwijl de serie Levende Beelden der Edisons Kinematograaf eveneens actueel, ernstig en komisch zijn, zoodat de avond voorbij vliegt door het vele goede dat men achtereenvolgens ziet en hoort, en wijl de heer Keijzer altijd voor wat nieuws op dit gebied zorgdraagt, twijfelen wij niet of ook thans zullen de uitvoeringen op 9 en 10 December, in Ami- citia alhier, des namiddags half 6 (voor kinderen) en ’s avonds 8 uur, wel weer velen tot zich trekken. Op tal van plaatsen was de toeloop zoo groot, dat er voor allen geen plaats was. Men wachtte zich dus voor teleurstelling door zich zoowel bij de kinder- als bij de avondvoorstelling tijdig van plaats te voorzien. Dezer dagen kregen op de Nijlander Zijl eenige jongens eene aardige verrassing. Bezig zijnde met spe len, klom een hunner in een ouden, hollen boom, waar over reeds menigen storm is gegaan, om vervolgens uit nieuwsgierigheid, de jeugd eigen, met de hand de diep te van den hollen stam te inspecteeren. Men stelle zich evenwel zijne verbazing voor, toen hij, binnen in iets voelde, dat klonk, en dat naar buiten gehaald, eerst voor een zwart stuk blik gehouden werd, om evenwel daarna bij eenig afschnren te blijken een echte gulden te zijn. Natuurlijk werd er op nieuw gevoeld, en nog eens, totdat men ten slotte een bedrag van ruim f 30 uit dien ouden stam had gehaald. Dat was waarlijk een meevallertje tegen den winter en de blijdschap van den jeugdigen schatgraver laat zich gemakkelijk denken. Intusschen verdiept men zich in gissingen hoe dat geld, ’t welk ongetwijfeld reeds langen tijd daar gelegen had, die plaats gekregen heeft, en wat daarvan het doel kan zijn geweest. Zeer waarschijnlijk zal hierover wel nimmer het licht opgaan. Naar wij vernemen, is het der gemeen te-politie te Leeuwarden gelukt, het volle licht te ontsteken in zake de twee diefstallen met braak en inklimming te Franeker en den diefstal alhier, in het laatst der maand September j.l. bij nacht gepleegd. Het is haar gelukt, ook het gestolen zilveren remontoir horloge van den heer S. de Jong, filiaalhouder der houthandelaarsfirma wed. W. J. Oppedijk, dat de dief in Duitschland had van de hand gedaan, op te sporen en in handen te krijgen. De dader, die, na zich eenigen tijd in Duitschland te hebben opgehouden, onlangs zich ook heeft schuldig gemaakt aan diefstal onder verzwarende omstandighe den in eene villa te Warnsveld, bevindt zich in han den der justitie. L. Grt. In onze provincie zal 26 dezer de Provinciale Universiteitsdag gehouden worden. Als sprekers zul len optreden: prof. dr. H. Bavinck, te Amsterdam, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit, met het onder werp: De waarheid en hare getuigenis; mr. Anne Ane- ma, advocaat-procureur, te ’s Gravenhage met het onder werp: «Het beginsel, de rechtspositie en de toekomst der Vrije Universiteit*. In een openbare vergadering tot welke ieder vrijen toegang heeft, zal dr. L. Wage- naar, predikant bij de Geref. Kerk te Middelburg, eene rede houden over en in verband met de Vrije Univer siteit. Op de voordracht ter benoeming van eene on derwijzeres aan de o. 1. school te Het Stobbegat, komt als no. 1 voor mej. M. Stüvel, alhier. In de gisterenavond in het café »De Drie Friezen* gehouden vergadering van de Vereeniging tot viering van Nationale, Provinciale en Stedelijke Feestdagen al hier, werd o. m. goedgekeurd de rekening over het afgeloopen jaar, bedragende in Ontvangsten f 1315,60 Uitgaven - 1180,02 Batig saldo f 135,58 Den penningmeester, den heer J. H. Bont, werd dank gezegd voor zijn nauwkeurig geheer. De voorzitter, de heer B. J. Boerrigter, bracht hierna lossen; maar John was meer bedreven in het bespelen van mandoline en tamboerijn dan in zulk werk. De slotenmaker moest weldra zelf weer aan den gang als hij zjjn arbeid wilde zien vorderen. Eindelijk was het gat zoo diep, dat een peilijzer bleef stuiten op de vulling tusschen de twee ijzeren wanden. Alsnu stak de slotenmaker een fijne zaag, vervaardigd uit staal voor horlogeveeren in het gat en begon een opening uit te zagen, waardoor men binnen in de kast zou kunnen grijpen. Dat was een zware arbeid en het was reeds in den namiddag, toen de eerste bres gereed was. Nu kwam de tweede wand; waar men minder tegenstand by ver wachtte. Deze werd op dezelfde manier bearbeid. Doch voordat de slotenmaker het doel bereikt had, moest de dievenlantaarn weer aangestoken worden, aangezien door de reten van de jalousieën niet genoeg daglicht meer binnenviel. De pendule wees reeds bij na vier uur. Eindelijk, eindelijk konden zij het tweede uitgezaag de stuk wegnemen. De slotenmaker was zoo moede als een hond zeide hij; het brood en de jenever waren reeds lang verorberd; alleen de tevredenheid, dat ze het doel bereikt hadden, gaf hun nog kracht. Hij kende de inrichting van zulke kasten en met goed overleg had hij er op gewerkt om bij de bergplaats van het geld in de brandkast te kunnen komen, hij kon daarvan echter slechts de twee zijvakken bereiken. Uit het bovenste bracht hij met de hand rond tastende twee houten nappen te voorschijn; de eene was goed gevuld met zilvergeld, de ander meteen handvol goud stukken. In een wipje was deze buit gedeeld en in de zakken der dieven verdwenen. Vervolgens tastte de slotenmaker weer met de hand in de opening en bracht een lederen portefeuille te voorschijn; de mulat kon aard, terwijl hij een varken hielp werd als lijk opgenomen. De versla ders is te begrijpen. Vorstelijk Jubileum. Zaterdag werd onder voorzit terschap van den oud-Gouverneur-Generaal van Neder- landseh-Indië, jhr. Van der Wijck, te’s-Gravenhage eene bijeenkomst gehouden van het Nationaal Comité, dat zich onlangs gevormd heeft, met het doel in Januari a. s. het feit te doen herdenken, dat H. M. de Koningin- Moeder 25 jaar geleden zich hier te lande vestigde. De vergadering bijgewoond door enkele Commis sarissen der Koningin uit de provinciën en o. a. door de burgemeesters van Amsterdam, ’sGravenhage, Ut recht en Arnhem heeft, naar wij vernemen, beslo ten de herdenking te doen bestaan in een inzameling, waarvan de opbrengst zal ten goede komen aan het Sanatorium Oranje-Nassau’s Oord, de stichting van H. M. de Koningin-Moeder, die daarvoor indertijd de gel den, bjjeen gebracht voor het nationaal geschenk aan H. M. Koningin Emma, heeft beschikbaar gesteld. Verder zal getracht worden in de verschillende ge meenten des lands plaatseljjke comité’s in te stellen tot bevordering van het doel. De Belgische loods. Omtrent het gebeurde met den Belgischen loods, die bewusteloos te Vlissingen is ge vonden en sedert gestorven is, deelt men nog mede dat ten huize der vrouwen, waar hij vertoefd heeft, door de politie in beslag genomen zjjn een biljet van 100 francs en eenige van gestolen geld gekochte goe deren. Op de woning der bedoelde vrouwen wordt thans door de politie toegezien om herhalingen van het gebeurde te voorkomen. Smokkelen. De Rijksambtenaren te Baarle-Nassau hebben een mooien slag geslagen. Bjj het visiteeren nl. bleek, dat in een wagen, die volgens papieren 10.000 Kgr. aardappelen, afkomstig uit België, en bestemd voor Holland, moest bevatten, 5000 Kgr. suiker in zakken was geladen en 5000 Kgr. aardappelen. Procesverbaal van een politieagent. »Ik noodigde den betrokkene uit, mij te volgen,* waarop hij antwoordde: «Je kunt naar de maan loopen.* Nadat dit gebeurd was, ging ik onmiddellijk tot arres tatie over. SNEEK. Lijst van de aan het Postkantoor alhier en de daaronder behoorende hulpkantoren ter post be- tefeuille gezien.* Dit loog John, want hierbij speelde zjjn levendige verbeelding hem een poets. »Nu, dan zullen we aan de hoofdzaak beginnen. Dat zal nog zweet genoeg kosten.* Deslotenmaker nam nu de dievenlantaarn, opende die een weinig en keek in het rond, totdat hij de brand kast in het oog kreeg. Zorgvuldig bekeek hij het ding van alle kanten en onderzocht de sleutelgaten; met een zucht staakte hij zijn onderzoek. »Dat is degelijk werk van een nieuw systeem. Wij zullen daar misschien langer dan een dag aan moeten werken.* «Vervloekt!* mompelde John, en woedend trok hij aan de handvatsels van de deur der brandkast. «Als wij niet moeten vreezen voor het gedruisch dan zou het beste wezen, dat wij het slot met kruit lieten springen,* zei de ander. »Ja als Maar komaan! Het loon zal groot zijn. Je hebt voortreffelijke werktuigen en heb je reeds meermalen met goed gevolg zulk werk gedaan?* »Ja, maar niet met een kast van dit soort,» antwoordde de slotenmaker, terwijl hij al kloppende de kast on derzocht. «Maar wat helpt het? Laat ons in vredes naam beginnen?* Hij trok zijn jas en vest uit, liet door den mulat een leuningstoel bjjschuiven waarop de lantaarn geplaatst werd, en begon aan zjjn arbeid. Uren lang moesten boor, schrobzaag en beitel dienst doen, eer er in den zijwand een noemenswaardige sleuf gemaakt was. En de inbreker wist maar al te goed, dat zulke kasten dubbele wanden hebben, ieder van 3 a 4 vingers dikte. De buitenzijde van deze kast was echter van het allerhardste staal vervaardigd. Na een uur arbeid liet de slotenmaker zich af dank aan de onderwijzeressen en onderwijzers voor hun bereidwillige steun, verleend bij ’t kinderfeest van 31 Augustus j.l. Wegens periodieke aftreding van de heeren J. H. Bont en E. Priester, die zich beiden niet weder her kiesbaar stelden, werden tot bestuursleden gekozen de heeren J. Smit Ez. en I. C. Kiezebrink. Gisterenmiddag nabij de Drie Romers, fietste de winkeljuffrouw van den heer T. alhier een rijtuig voorbij; nauwelijks was zij den wagen gepasseerd of zij kwam te vallen, met het gevolg dat de fiets onder den wagen terecht kwam en geheel vernield werd. De dame zelf viel gelukkig den anderen kant over en kwam er met een vuil pak af. Daar de wagen naar Sneek ging, liet zij de fiets achter en kon zij met het rijtuig haar weg vervolgen. Hedenmiddag kon men op den Leeuwarder Straatweg in de verte een hevigen brand zien, naar berekening aan de andere kant van het Sneeker meer. Hoog sloegen de vlammen op, terwijl reusachtige rookkolommen zich statig omhoog kronkelden. Naar den omvang te oordeelen, is ’t vermoedelijk een boer derij welke in brand staat. FRIESLANDS NOORDOOSTHOEK, 13 November. Dat wij correspondenten er vlug bij zijn om de nieuwtjes aan de couranten te bezorgen, is natuurlijk. Maar dat het in de krant staat, dat iemand bestolen is, hij dat zelf leest en dan eens gaat zien of ’t wel waar is, dat is toch sterk. Nu, ’t is hier gebeurd. Tj. Landman aan de Langewijk, onder Rottevalle, las in de krant, dat ze hem koolrapen ontstolen hadden, ging naar ’t land om te zien en zag, dat het werkelijk waar was Landverhuringen en houtverkoopingen zijn begonnen, ’t Land kan niet zooveel huur doen als andere jaren en sommige stukken worden zelfs inge houden. De houtprijzen zijn echter nog al hoog. Kort nieuws uit het buitenland. In Mantsjoerye heeten 10.000 man Chineesche troe pen te zijn doorgedrongen. Dit zal wel volmaakt on waar zijn. In Spanje schijnt Villaverde met eenige kans op succes minister-president te kunnen blijven. In Hongarije blijft minister Tisza in een onbehaaglij ke positie. DeKossuth-paitij is eensgezind geworden voor ’t voeren van obstructie. In Denemarken viert koning Kristiaan zijn 40-jarig regeerings-jubileum. ItaliëEngeland. Het Italiaansch koningspaar reis de incognito door Frankrijk (per spoortrein Marseille —Cherbourg) en stapte te Cherbourg op ’t Engelsche Koningsjacht «Victoria and Albert.* Dit jacht wordt begeleid door 4 Eng. oorlogsschepen. Heden, Dinsdag komt ’t paar te Windsor aan. Op ’t gala-diner aldaar zal het beroemde gouden servies voor 140 personen prijken, dat 25 millioen gulden waard is. (Daar zou een gewoon mensch niet uit durven eten.) bette menschen! Engeland beloofde bij de vrede te Vereeniging, de Transvaalsche staatsschulden te betalen. Tijdens den oorlog leende de Transvaal van 4 banken (op bevel) 84 millioen gld. Nu wil Engeland die gelden niet teruggeven. Keizer Wilhelm. De wonde aan de linker stemband was Zondag bijna geheel genezen. Gisteren geen bul letin. Vandaag komt er wel een. INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Mijnheer de Redacteur! Eenige onderwijzers verzoeken U dringend onder staand schrijven, overgenomen uit «de Bode,* orgaan v/d Bond van Ned. Ond., in Uw blad te willen plaatsen. Ont vang bij voorbaat onzen dank. Voor de kinderen der slachtoffers van de staking. Daartoe gebracht door den onbegrijpelijken nood, die onder de kleine kinderen der slachtoffers heerscht, is ’t comité ter verzorging dier kinderen tot een uitersten maatregel overgegaan. Helpt dit niet, dan zullen we midden in den winter onze werkzaamheden moeten staken en ophouden ’t weinige te geven, dat we nu we kelijks nog geven. Onze eenige hoop is nu nog ’t welslagen van dit plan: Van ’t comité zullen twee sprekers ’t land afreizen en in allegroote plaatsen een lezing houden over dien ongeloof lijken toestand. We zullen met feiten komen, maar met feiten, die verbazend zullen zjjn door de ware naakte van hun ellende. Als sprekers zijn door ’t comité aangewezen J. de Haas, onze algemeene secretaris, en ik. Door mij zal gelezen worden, waar ’t maar even mogelijk is, in de volgende plaatsen: Zaandam, Hoorn, Enkhuizen, Sneek, Harlingen,Leeuwarden, Groningen, Assen, Meppel, Kam pen, Zwolle, Deventer, Zutfen, Arnhem, Nijmegen en Utrecht, door de Haas in de andere plaatsen. Collega’s, helpt ons, met geldeljjken, maar ook en bij het zien daarvan een vreugdekreet niet onderdruk ken.* Daar hebben wij den aapl* De portefeuille bevatte ongeveer drie duizend mark in grootere en kleinere bankbiljetten. Doch wat be- teekende dat voor de hooggespannen verwachtingen der dieven, in het bijzonder voor die van John Archer? Die had minstens op een millioen getekend. Wanneer Snoward Zaterdagavond naar zijn kantoor was teruggekeerd en zijn kleine kas had laten aanvullen door zijn kassier, zooals hij anders altijd deed, dan zou de slotenmaker althans tevreden geweest zijn. Doch nu bevatte de portefeuille meest handels-documenten, die voor de beide dieven geenerlei waarde hadden. Na alle vakjes van de portefeuille doorsnuffeld te hebben, nadat elk blad papier bekeken was, wierp de slotenmaker het ding woedend op den vloer en tastte op goed geluk nogmaals in het gat. «Daar is nog iets,* zeide hij weldra, «eene kleine cas sette; daar heeft de portefeuille bovenop gelegen.* Bij deze woorden bracht hij het voorwerp te voorschijn. Het was een kleine ijzeren cassette, zeer zwaar, met een nauwkeurig passend deksel; nergens was de sluiting van dit kistje te ontdekken, zoodat het stellig van een geheim slot was voorzien. «Dat ziet er uit als een juweelenkistje,* sprak de mulat, die het ding begeerig aangreep en aan alle kanten bekeek. «Misschien hebben we nu toch een stuk, dat onze moeite beloont.* «Bah*, antwoordde de ander verdrietig, «wie weet, wat voor rommel er in zit! Ik zie het al, we hebben geen geluk. Juweelen kunnen wij trouwens slecht van de hand doen. Wij kunnen er niet mee naar den ju welier of naar den goudsmid gaan, want dan vallen wij licht in handen van de politie; en een koopman, die gestolen goederen opkoopt, geeft er slechts een appel en een ei voor,* (was get.) JACOB DE HAAN. St. Willebrordstraat 29, Amsterdam. Namens de afd. v/d Bond v. Ned. Ond. alhier. SNEEK, 17 Nov. Boterprijs le keur f 49.00. Aanvoer 16/*, 3/,. Vereeniging: le keur f 49,00 4 f -,—2e keur 3e keur f 47,4 f 4e keur f 44,50 4 f Laagste keur f Fabrieksboterf 49,50 a f Aanvoer 50/„ 12/a. Nieuwe Nagelkaas f 42,00. Kanterkaas f a f Aanvoer 307 Kilo. Aan de Veemarkt waren heden aangevoerd: 206 Koeien, 6 Stieren, 123 Kalveren, 71 Nuchteren kalve ren, 140 Schapen, 1155 Lammeren, 245 Varkens, vette en magere Biggen, 58 Kleine biggen, 10 Paarden, 4 Bokken en Geiten. Samen 2018 stuks vee. Prijs der Koeien f 90 a f 240; Stieren f af Kalveren f20 a f 70 Nuchteren Kalveren f 6 a f 12; Schapen f 14 a f 23; Lammeren f 12 4 f 20 Varkens, vetteen magere biggen f20a f75; Kleine Biggen f4 a f 7 Paarden f 50 a f 90. Vette koeien 26 a 30 ets. idem kalveren 25 a 35 ets. Idem varkens 16 a 17 ets. Idem biggen, Lon- densche Markt 16è a ets. Idem schapen 18 4 25 ets. Alles per kilo. De handel in rnelke- en kalve koeien prijshoudend. Vette koeien idem. Kalveren gewild. Schapen stadig. Varkens slecht. Biggen idem. Nuchteren kalveren gewild. Lammeren stadig. Uitslag gehouden verkoop. Gisterenavond had in het hotel Bouma, ten over staan van notaris J. M. Goslings, de provisioneele veiling plaats van 1. Eene heerenhuizinge met tuin en erf, aan den Lemsterstraatweg, in eigen gebruik bij den heer A. Keuning. Geboden f 3201.—. 2. Eene burgerhuizinge aan de Gedempte Haven bij het Bolwerk, in huur bij mej. wed. Ph. v. Gorkum. Geboden f 3014. 3. Een pakhuis met loods, naast het vorige per ceel, in eigen gebruik bij den heer J. Hiemstra. Geboden f 2200. Heden Dinsdagmiddag had in de herberg «Het Rood Hert*, van Hanenburg, ten overstaan van notaris Fennema alhier, de finale veiling plaats van eene greidplaats met boerenhuizinge en schuur, watermolen enz., aan één aaneengesloten kavel, gelegen tusschen de Trekvaart en den Spoorweg onder Loënga, bij Sneek, ter kadastrale grootte van 25 bunder, 44 roede, 59 el (69‘/4 p.) in huur bjj M. J. de Jong voor f 2354,50 per jaar. Gekocht: Perceel I, de boerenhuizinge en schuur, hieminge enz. voor f 4371,door den heer S. J. Timmenga, te Oosterend. Perceel II (5,5 p.) f 3976,50 door den heer M. D. Hok- werda, te Tjerkwerd. Perceel III (5,1 p.) f 3462,90 door de hh. J. Tjaarda te Leeuwarden, J. A. Schaper te Workum en H. Wes- tra te Huizum. Perceelen IV (9,1 p.), V (10,6 p.) en VI (4,9 p.) bij cumulatie, voor f 19,025 door den heer K. J. van Hout, te Sneek. Perceelen VII (5 p.) voor f 2880 en VIII (9,1 p.) voor f 6606,60, door de h.h. H. J. Bootsma en B. Steune- brink, beiden te Gauw. Perceelen IX (6;4 p.) voor f 3750.40 en X (4,3 p.) voor f 3010,door mej. M. L. A. Bloemen, te Sneek. Perceel XI (8,3 p.) voor f 6283,10, door den heer J. S. Leenstra, te Loënga. Totaal f 53365,50. «Het is toch nog al zwaar!* «Och wat, het kistje is van ijzer.* De slotenmaker nam het kistje weer in de handen en schudde het. Het gaf een doffen toon, alsof er een tamelijk groot voorwerp tegen de wanden- aansloeg. «Het is van binnen gevoerd en bevat slechts een enkel voorwerp, waarschijnlijk een doosje met juweelen.* «Zouden wij het eens openbreken?* «Zoo dwaas zal ik niet wezen. Ik heb me al genoeg vermoeid en zal me niet afbeulen om het geheime slot van dat ding open te breken. We nemen het kistje mee, zoo als het nu is. Sleep jij het maar mee, jij hebt je niet zoo vermoeid als ik. In onze herberg hebben we tijd genoeg voor dat werk.* «Dus hebben we hier afgedaan?* «Ja, helaas! Moeten we die deur nog openbreken, die naar de andere kamer voert? Die is ook met ijzer be slagen en wij vinden weer brandkasten van dezelfde soort. Wij zouden tot morgenmiddag moeten werken, eer wij bij het geld konden komen. Het is nu reeds avond, wij hebben geen tijd genoeg, en dan ik kan niet meer, ik val er bij neer van vermoeienis.* Nogmaals tastte de slotenmaker in het gat van de brandkast, om zich te overtuigen, dat er niets meer te halen was, John Archer voelde ook nog eens en nu maakten zij zich gereed voor den terugtocht. Langs den weg, dien zij gekomen waren, bereikten zij den kelder weder. Zij moesten daar blijven toeven tot den nacht, want vroeger durfden zij zich niet in den tuin wagen. Eenmaal daar gekomen, moesten zij weder wachten tot den morgen, om dan door de geopende deur weg te sluipen! Dit laatste deel van hun tocht was voor hen met meer gevaar verbonden dan hun welvolbrachten arbeid in mr. Snoward’s kabinet. (Wordt vervolgd.) 1 ’s V'

Sneeker Nieuwsblad nl | 1903 | | pagina 2