MI1IWS- EJ IDÏEKTEüTIEBLiD Jen verborgen Bewijs. W WEK ES OWWffli. Woensdag 25 November 1903. 58e Jaargang. No. 94. Uitgever: B. FALKENA Mzn., Singel, Sneek. Uit de Raadszaal. FEUILLETON. Officieele Advertentien. 4. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16. 17. 18. ■ik e n 5. 6. 7. 1. 2. 3. I*it blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 21/» cent. Groote letters naar plaatsruimte. den. Schwerdtner had zijn ontslag willen vragen; maar zijn leerling had hem zoo dringend verzocht te blijven, dat hij van besluit veranderd was of althans de uitvoe ring daarvan had uitgesteld. Het was zeker geen aan genaam Kerstfeest, dat hij met zijn leerling in het ledige huis vierde, maar deze nieuwe levenswijze was bij zonder geschikt om zijn aandacht meer op zijn weten schap te vestigen. Na nieuwjaar verwierf hij met een schitterende dissertatie den doctersgraad en begon nu aan een physiologisch werk, waarvoor hij reeds lang de noodige bouwstoffen had verzameld. Hij vol tooide dit in zeer korten tijd en verwierf daarmee grooten roem; hij had daar niet op gerekend, want zijn eenig doel was geweest bezigheid te hebben. Snoward scheen niet teleurgesteld te zullen worden in de verwachting, die hij bouwde op zijn verbintenis met de alom gevierde barones Von Ellerich. Hoewel men over Elvira de schouders ophaalde, toch werd door deze verloving de kracht van zijn naamgrooter. Hij werd beschouwd als een Midas, voor wien alles in goud veranderde, wat hij in handen nam. Groote en kleine kapitalisten kwamen tot hem, zijn naam was geworden als een tooverwoord, waarmee men toegang kon krij gen tot de schatten van een nieuw goudland. 'Dege goeden uit den kleinen burgerstand'waren evengoed bekend met de bepalingen voor de Arg.ehtijnsche lee rling als de groote heeren van de beurs aan wier hoofd de Amerikaan een sterke rijzing van deze effecten wist te bewerken. Doch Snoward richtte zijn veld heersblikken niet alleen op de Argentijnen, hij ope reerde op liniën. Een hoofdmanoeüvfe, :die ook baron Von Ellerich tot slachtoffer zou gehad hebben, wan neer Elvira’s verloving hem voor totalen ondergang had behoed, was den Amerikaan gelukt mét zijn ont- HOOFDSTUK VII. 26) Vervolg. Hjj keerde zijn gelaat, dat geheel vertrokken was, van den knaap af. Robert wist niet, wat hij er van denken moest; alleen begreep hij, dat zijn vriend en leermeester zwaar leed, daarom snelde hij toe en hield hem aan den arm vast. .Spreek toch, mijnheer Schwerdtner? Zeg mij wat u scheelt!» smeekte hij met hartelijken aandrang. Schwerdtner uam het hoofd van den knaap tus- schen zijn bevende handen en keek hem met bijna krankzinnige oogen in het gelaat. »Hoe is het mogelijk? Hoe is het mogelijk? Mijn jongen, je ziet er uit als een engel; maar is dat mis schien ook alleen om aan de wereld te bewijzen dat zulk een schoon gelaat het masker kan zijn, waarachter lage gemeenheid zich verbergt? Wil jij ook doen ge- looven, dat achter je kinderlijke gebreken toch een rein, goed hart stak, om met een tevreden lachje de achting, die je geniet bij je ware vrienden, te verkwanselen voor de smerige millioenen van een beurskoning?» Hij stiet den knaap van zich en met een snijden den hoonlach liet hij zich op een stoel neer. Sprake loos keek Robert hem aan; hij vreesde, dat zijn leer meester het verstand had verloren. Hjj herkende zijn gelaat nauwelijks, zoo slap en verouderd was het nu. VERGADERING van den Gemeenteraad van Wymbritseradeel, op Zaterdag, den 21 November 1903, des voorm. te 10*/, uur. Tegenwoordig zijn 13 ledenafwezig met kennis geving de heer Oppedjjk, zonder kennisgeving de heer van der Leij. Voorzitter de heer M. H. Tromp, Burgemeester. Secretaris de heer J. Poppinga. Punten van behandeling 1. Notulen van den 24 October 1903. Na lezing door den Secretarie worden bovengenoem de notulen onveranderd vastgesteld. 2. Ingekomen stukken en mededeelingen. De Voorzitter deelt mede, dat van den heer H. Op- pedijk een schrijven is ingekomen, daarbij mededee- lende, dat hij tot zijn leedwezen wegens geringe on gesteldheid verhinderd is op deze vergadering tegen woordig te zijn. De Secretaris doet mededeeling van a. Besluit van Ged. Staten dezer provincie, waar bij is goedgekeurd het kohier van schoolgeld, 3e kwar taal 1903 b. Een schrijven van mej. J. Starkenburg, onder wijzeres te Oudega, houdende bericht dat zij bare benoeming tot onderwijzeres in de nuttige handwer ken aan de herhalingsschool aldaar, aanneemt c. Mededeeling van B. en W., dat een contract tusschen de gemeente en heeren Kerkvoogden te Tirns tot stand is gekomen betreffende afstand van een strookje grond voor aanleg van een mestverzamelplaats en dais ook eerstdaags tot de benoeming van een dorpsreini- ger kan worden overgegaan. Op voorstel van den Voorzitter worden bovengenoem de stukken en mededeelingen alle voor kennisgeving aangenomen. 3. Missive van hh. Gedeputeerde Staten, betreffen de richting tramlijn Sneek, via Balk tot Stavoren, met adressen uit Hommerts en Jutrjjp. Ged. Staten berichten, dat de Holl. IJ. Sp. Mij de concessie van de heeren Beversen en van Heurn, in genieurs te ’s-Gravenhage, wil overnemen, indien eene wijziging in de oorspronkelijk voorgestelde richting wordt aangebracht. De tramlijn, die van Stavoren over Balk, Woudeend, Hommerts en Jutrjjp naar Sneek was geprojecteerd, wil de H. IJ. S. M. aanleggen van Stavoren over Balk, Woudsend, Heeg, Lytshuizen en van daar aan sluitende op ongeveer 1500 meter afstand ten noord westen van het station IJlst aan de lijn Stavoren- Leeu warden der H. IJ. S. M. en van daar naar Sneek, waardoor weliswaar Hommerts en Jutrijp niet aan de lijn zouden komen, doch wat de geheele lijn vanaf Sta voren pl. m. 6*/, K. M. zou bekorten. Ged. Staten achten het oorspronkelijke plan met aansluiting aan het station «Sneek» der H. IJ. S. M. niet zonder bedenking, vooral met het oog als toevoerlijn op den marktdag te Sneek en tevens omdat daardoor de noodzakelijke overbrugging van de Geeuw nabij Sneek hinderlijk voor de scheepvaart zou zijn, terwijl een tram lijn door die stad ook veel bezwaren oplevert. De concessionarissen bleven echter prijsstelten op eene aansluiting aan het station en thans wil de H. nen vinden om zijn dochter te begeleiden, doch nu was hem deze reis dubbel welkom. Ten eerste wilde hij de residentie tijd geven om zich te verzoenen met Elvira’s verloving; maar al te veel wist hij, hoe daar over gebabbeld zou worden, doch hij rekende er op, dat weldra nieuwe gebeurtenissen de aandacht zouden trekken, zoodat Elvira’s verloving dan vanzelf op den achtergrond zou geraken. Zijn dochter zou aan alle opmerkingen trotsch het hoofd geboden hebben; bij den drang van haar rusteloos temperament was het haar slechts te doen om verandering van verblijf. De twee de reden waarom de baron bij het bestuur der Lands- bank om verlof had aangeklopt was, dat Snoward het beter achtte, de financiëele positie van zijn aanstaan den schoonvader te verbeteren, terwijl deze afwezig was. Bij het volbrengen van deze taak verwezenlijkte de Amerikaan al de verwachtingen van den baron. Hij toonde in deze aangelegenheid al zijn kennis en slim heid. Hij gebruikte in ruime mate de macht van het bare geld bij deze schuldvereffening, zoog uit elk ver lies nog zooveel mogelijk winst en perste den schuld- eischers menigen zucht af. Een paar Maatschap pijen die «op het punt« stonden, werden zonder erbar men tot bankroet gebracht; andere, die wel goed, maar niet heel rentegevend waren, werden kunstmatig opge dreven en dienden dan om het vuur aan te blazen, waarin Snoward nog zooveel ijzer had liggen. Kortom, er was geen toestand zoo wanhopig, of hij had er nog voordeel uit weten te trekken, al was het dan ook niet rechtstreeks. Het was nu eenzaam in het paleis der familie Von Ellerich. Luitenant Quido leefde zeer ongeregeld en bijna geheel buitenshuis, terwijl Robert en zijn gouver neur in de hun aangewezen vertrekken verblijf hiel- IJ. S. M. de concessie overnemen onder de ovenge noemde voorwaarden. Ged. Staten wenschen gaarne het gevoelen van de zen Raad te vernemen om daarna ook het advies van den Gemeenteraad van Sneek in te winnen. Deze zaak werd ook reeds in de vorige vergadering besproken doch toen uitgesteld tot deze bijeenkomst. Inmiddels zijn nog eenige adressen betreffende deze zaak ingekomen, en wel: a. Adres van de Kiesvereeniging «Vreest God en eert den Koning«, te Hommerts, daarbij den Raad ver zoekende, zijne goedkeuring aan de voorgestelde wijzi ging te onthouden, daar Hommerts en Jutrijp zoodoende niet uit haar isolement zouden worden verlost; adressan ten geven in overweging geen subsidie te verleenen, tenzij ook Hommerts en Jutrijp worden aangesloten, b. Een adres, onderteekend door 44 ingezetenen van Hommerts en Jutrijp, daarbij er op wijzende, dat des tijds subsidie voor een tramlijn is toegestaan, met de bedoeling dat daarvan ook door hunne dorpen zou kunnen worden gebruik gemaakt; eene wijziging in de richting zou voor hunne dorpen noodlottig zijn, te meer waar zij ook alle stoombootverkeer missen. Om het bezwaar van Ged. Staten, omtrent eene overbrugging der Geeuw, weg te nemen, kon van af Jurjjp de rich ting naar IJlst worden genomen en door of bijlange IJlst gemakkelijk de spoorbaan worden bereikt. In dit geval zou bij IJlst een brug noodig zijn, die bij de andere richting op Draaisterhuizen wordt ver- eischt. Volgens hunne meening zou de tramlijn van af Heeg moeten loopen langs Osingahuizen over de bestaande brug tot nabij Hommerts en bjjlangs Hom merts en Jutrijp aan de westzijde der dorpsvaart waardoor geen bruggen zouden noodig zijn en van af Jutrjjp naar IJlst öf naar Sneek langs den Lemster straatweg—HoogendKleine Palen en Kade tot de tramlijn Sneek—Joure. e. Een adres onderteekend door 6 ingezetenen van Hommerts en Jutrijp, daarbij berichtende dat zij hunnen naam hebben geleend voor een adres om de tramlijn langs hunne dorpen te krijgen, hetgeen zij echter als niet gedaan verzoeken te beschouwen, indien die lijn langs de straatweg zou moeten loopen. d- Een adres onderteekend door 28 ingezetenen van Hommerts en Jutrijp, waarbij zij berichten dat zij hebben kennis genomen van de adresbeweging om de tram langs of door hunne dorpen te krijgen. Zij kon den deze adressen echter niet steunen, omdat h. i. een tram door hunne dorpen met 4 schoten, veel slachtof fers onder de kinderen zou eischen; tevens zou dan een practische rijweg zijnbedorven, terwijl, indien de lijn door het land ging, veel mooi land zou worden verbrok keld. Adressanten verzoeken dan ook de evenaan- gehaalde adressen te wijzen van de hand. B. en W. zeggen, dat uit het schrijven van Ged- Staten blijkt, dat zij bezwaar hebben tegen eene aan sluiting aan het station Sneek, omdat daardoor eene overbrugging van de Geeuw onvermijdelijk zou zijn, terwijl de concessionarissen juist prijs stellen op eene aansluiting aan bedoeld station een tram door Sneek zou onmogelijk zijn, terwijl door eene aansluiting nabij IJlst, Hommerts en Jutrjjp niet aan de lijn zouden kun nen komen. Dit nu zouden vete ingezetenen betreuren en zeer zeker eene achteruitgang dezer dorpen tenge volge hebben. Ieder gevoelt zeker het nut om ook deze dorpen aan het groote verkeer te verbinden. B. en W. stelten dan ook voor, aan Ged. Staten te berichten, dat met de voorgestelde wijziging geen ge noegen kan worden genomen, indien Hommerts en Jutrijp niet worden aangesloten, doch dat de subsidie van f 15000 met f 5000 zal worden verhoogd, indien de richting wordt genomen vanaf Heeg over Osingahui zen, langs den straatweg, door Hommerts en Jutrijp tot nabij Sneek en vandaar over de Woudvaart in oos telijke richting, aansluitende aan de tramlijn Joure Sneek om zoodoende het station te Sneek te bereiken. Ook zou hierdoor eene overbrugging der Geeuw niet noodig zijn. De heer Wesselius zegt, dat hij niet kan meegaan met het voorstel van B. en W. ’t Is Spr. gebleken dat veten liever geen tram langs den straatweg heb ben en ook komt hem de door Ged. Staten voorge stelde wijziging de beste voor. Destijds stelde men als voorwaarde Heeg door een zijlijn aan de hoofdljjn te verbinden; wat dus toen kon voor Heeg, zou men nu als voorwaarde voor Hommerts en Jutrijp kunnen stelten. De heer Okma kan ook beter met ’t voorstel Wes selius meeg aan, dit zou alten beter bevredigenthans is de subsidie op f 15000 bepaald, doch men zou f 5000 extra voor eene verbinding met Hommerts en Jutrijp, bv. door een paardetram, in uitzicht kunnen stelten. Ook de heer A. H. Tromp is het geheel met beide vorige sprekers eens, daar het voorstel van B. en W. een veel grootere wijziging voorschrijft; ook zou men z. i. door eene kleine ombuiging der lijn tot nabij Hom merts en Jutrijp kunnen gaan en vandaar naar IJlst. Spr. wenscht dan ook de subsidie eenigszins te verhoogen, daar men eene tram niet alleen moet be schouwen voor eene betere reisgelegenheid, maar in hoofd zaak om de ondernemingsgeest in de gemeente aan te wakkeren. De heer Okma is er voor eerst uit te maken of de gewijzigde richting zal worden aangenomen; daarna zou men in overweging kunnen nemen, om door een extra subsidie Hommerts en Jutrjjp door een zijlijn te verbinden. De Voorzitter kan zich hiermede wel vereenigen; men zou eene subsidie van f 5000,— in uitzicht kunnen stelten voor bedoelde zijlijn. Voor den heer Gerbrandij zou de tram eene groote aantrekkelijkheid verloren hebben, indien Hommerts en Jutrjjp niet zouden worden aangesloten; doch om hieraan tegemoet te komen, stelten B. en W. nog eene extra subsidie van f 5000,— voor; spreker gelooft ook niet dat de door de H. IJ. S. M. voorgestelde richting 6*/2 K.M. korter zal zijn; tot IJlst zou kunnen zjjn, maar dan moet ook nog naar Sneek worden gereden. Wel is gezegd dat Hommerts en Jutrijp evengoed als Heegdoor een paardetram zouden kunnen worden ver bonden, doch er mag niet uit het oog worden verloren, dat Heeg een flink dorp, doch Hommerts en Jutrjjp een uitgebreide streek met minder bevolking is. De adres sen, verzoekende de tram niet door of langs H. en J. te leggen hebben bjj spr. weinig waarde; wanneer de lijn er eerst eens was, zouden de meeste ingezetenen de tram z. i. liefst niet weer willen missen. Na nog eenige discussie, waaraan deelnemen de hh. Okma, A. H. Tromp, Gerbrandij, Visser en de Voorzit ter, wordt het voorstel van de heeren Wesselius e.a., Schwerdtner had eenigen tijd noodig om tot het volte besef van zijn omgeving te komen. Toen hij het angstig gelaat van zijn leerling opmerkte, vermeesterde hem een pijnlijk gevoel van spijt. Vriendelijk wenkte hij Robert om bij hem te komen. »Ge moet maar vergeten, wat ik gezegd heb! Denk daar niet langer aan; dat was dwaze verbeelding van een zieke.» «Ja, ge zijt ziek,« betuigde Robert, de toegestoken rechterhand grijpende. «Hemel, wat is uw hand koud! Ge zijt ernstig ziek, mijnheer!» «Nu niet meer,« zei Schwerdtner op harden toon. «Integendeel, de schellen zijn me van de oogen geval len, en dan valt het in den beginne moeilijk om de dingen in het ware licht te zien.» »Ik begrijp u niet.« «Dat is ook niet noodig. Komaan, laat ons aan uw Grieksche taaloefening gaan.« «Ge wilt mij geruststellen; ge verbergt mij^wat ge op het hart hebt. Mag ik dat niet weten?» «Neen! Maar ge zijt toch mis Robert keek hem onderzoekend aan en dacht na over het verband tusschen Schwerdtners raadselachtig ge drag en het nieuws dat hij vernomen had. «Ah, ge houdt dien Snoward voor een slecht mensch! En ge denkt, dat Elvira later berouw zal hebben over haar keuze. Kunt ge haar dat niet zeggen?» «Wat praat ge toch! üw zuster is een verstandige jonge dame, die mijn raadgevingen best kan missen. Laat ons daarover zwijgen en liever aan den arbeid gaan.« Diezelfde week ging Elvira met haar vader op reis naar Italië; de familiedokter had haar reeds lang deze reis aangereden als een middel tegen hare zenuwachtig heid. Baron Von Ellerich had te voren nooit tijd kun- VERGADERING van den Gemeenteraad van Sneek, op Vrijdag, 27 November 1903, ’s nam. 6*/» uur. Punten van behandeling: Resumtie der notulen. Mededeeling van ingekomen stukken, enz. Adres van Hjjlke Halbertsma tot het daarstel- len van een tuinkoepel. Begroeting van het Old Burger-Weeshuis, dienst 1904. Benoeming van een Weesvoogd. Idem van een Armvoogd. Adres der Directie der Ned. Tramw. maatschap pij inzake wijziging van telephoonleiding. Alsvoren van S. Feenstra e. a. om afstand van gemeentegrond. Alsvoren van D. H. Leiding, om restitutie van schoolgeld. Alsvoren van L. de Waard, van gelijke strek king. Alsvoren van S. Gorter, om onderhandsche pacht van de rechten voor het gebruik van Wateren» Kaden en Wallen. Alsvoren van Zoethout en van der Molen, om afstand van gemeentegrond. Alsvoren van L. de Groot, om wederinhuring der Trekscbippersstal. Alsvoren van A. J. Schaafsma, om onderhand sche verlenging van pachttermijn. Alsvoren van A. J. Rozelaar Co., om onder hands te pachten de staanplaats voor een Stoom-caroussel. Voorwaarden inzake aanleg en exploitatie com munaal telephoonnet. Voorstel inzake ingestelde rechtsvordering, aan bouw Gasfabriek betreffende. Reclames tegen het Kohier van den Hoofdelijken Omslag, dienst 1903. KENNISGEVING. ZITTING VAN DEN MILITIERAAD. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, brengen, ter voldoening aan art. 73 der Militie- wet 1901, ter openbare kennis, dat de zitting van den Militieraad voor deze Gemeente zal worden gehouden te Bolsward in het Gemeentehuis, op Woensdag den 23 December 1903, des voormiddags te 10 uur, en dat voor dien Raad moet verschijnen de loteling, die vrij stelling verlangt wegens ziekelijke gesteldheid of ge breken of wegens gemis van de gevorderde lengte. Sneek, den 20 November 1903. Buigemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. JAC. van der LAAN, Secretaris. NEE OURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1903 | | pagina 1