ÏWIR SMJik EN OISMEN. Een m&wföa Bewijs. TIBET. Zaterdag 28 November 1903. 58e Jaargang. JuNo. 95. Uitgever: B. FALKENA Mzn., Singel, Sneek. Officieele Advertentie. FEUILLETON. «3 M H Hit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. rijkdom vereenigd zouden worden. Mijnheer Von Rüm- mel, die natuurlek hierbij niet ontbrak, maakte echter aan den eersten vriend den besten de opmerking, dat al die vergulde heerlijkheid hem deed denken aan een heidensch offerfeest, ofschoon in dit geval het offer zich vrijwillig in de armen van Moloch wierp. Ove rigens was Von Rflmmel dien dag niet zoo fideel als gewoonlijk en dit was hem in den laatsten tijd wel meer gebeurd. Zijn woorden waren misschien nog gif tiger en boosaardiger, maar de humor van vroeger ont brak. »Die Hümmel is niet zoo amusant meer, naar het schijnt,® zeide een diplomaat achter zijn rug, >hij be gint onaangenaam te worden.» Schwerdtner was van plan reeds den volgenden dag te vertrekken, om zijn leerling naar de kostschool te brengen. Met het inpakken van zijn boeken en kleeren was hij lang bezig en nog was hij niet in feestgewaad, toen de bediende hem en den jongen baron kwam mel den, dat het tijd was naar de feestzaal te gaan, als zij zich bij den stoet wilden aansluiten. Schwerdtner was pijnlijk verrast. Hij moest Robert alleen laten vertrekken en kon al leen beloven, zoo spoedig mogelijk te volgen. Robert zwichtte slechts voor zijn dringend verzoek; liefst zou hij bij Schwerdtner gebleven zijn, want «deze domme streek van Elvira» ergerde hem, zooals hij bij het heengaan trotsch zeide. Schwerdtner hield zich doof voor die woorden, en dit had hij trouwens reeds drie maanden lang gedaan, eiken keer dut de knaap zijn hart wilde luchten over zijn zwager, die hem volstrekt niet aanstond. Schwerdtner maakte zoo spoedig mogelijk dat hij juist nog midden in de huwelijksplechtigheid ter kerke kwam. (Wordt vervolgd). ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 21/, cent. Groote letters naar plaatsruimte. wonderwerk te aanschouwen, dat als met een toover- slag te voorschijn was getreden, ’t Gebouw «Excelsi or* was weer in aller mond en Snoward had er geen bezwaar tegen, dat het zijn ouden naam behield; deze past hem juist. Immers «Excelsior? beteekent: steeds hooger. Een paar weken voor den trouwdag, in het laatst van Februari, keerde baron Von Ellerich met zijn dochter terug. Op hun doorreis hadden zij te Weenen uit de couranten vernomen, dat aan dr. Friedrich Schwerdt ner wegens zijn verdienstelijk geschreven boek een leerstoel was aangeboden als buitengewoon hoogleer- aar aan een Oostenrijksche universiteit en dat de jonge geleerde deze aanbieding had aangenomen. Zoodra hij was aangekomen, zocht de baron den gou verneur van zijn zoon op en toen dezen hem mondeling het courantenbericht had bevestigd, wenschte hij den jongen man hartelijk geluk en betreurde alleen, dat zjjn zoon zulk een voortreffelijk opvoeder zou moeten missen. «Doch ge hebt een schoone, benijdenswaardige loop baan voor u», sprak hij, terwijl hij hem hartelijk de hand schudde. «Bewandel die voorspoedig.* Schwerdtner was verbaasd. Juist door de laatste gebeurtenissen in de familie had hij van den baron min der dan ooit zooveel deelneming en zooveel erkenning van de ideale goederen dezer wereld verwacht. En dit maal was de baron niet gekunsteld; integendeel scheen hij zich te schamen, dat hij zich door zjjn gevoel had laten meeslepen; hij zag er uit, of hij vreesde te verraden, dat zijn geweten hem heimelijk aanklaagde. Ten opzichte van Robert werd besloten, dat hij on middellijk na het huwelijk zijner zuster opeen dege lijke kostschool zou worden gedaan, daar Schwerdtner niet langer zou blijven. Wel behoefde hij zjjn leer- KENNISGEVING. ZITTING VAN DEN MILITIERAAD. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, brengen, ter voldoening aan art. 73 der Militie- wet 1901, ter openbare kennis, dat de zitting van den Militieraad voor deze Gemeente zal worden gehouden te Bolsward in het Gemeentehuis, op Woensdag den 23 December 1903, des voormiddags te 10 uur, en dat voor dien Raad moet verschijnen de loteling, die vrij stelling verlangt wegens ziekelijke gesteldheid of ge breken of wegens gemis van de gevorderde lengte. Sneek, den 20 November 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. JAC. van der LAAN, Secretaris. HOOFDSTUK VIL 27) Vervolg. In den tuin, die aanmerkelijk vergroot was door aankoop van een gedeelte der aangrenzende perceelen, werden stallen en koetshuizen gebouwd en daar bo venop moest een wintertuin worden gemaakt, die ge lijkvloers moest komen met de bel-étage, waar de aanstaande mevrouw Snoward hare vertrekken zou hebben, doch waar nu schilders, behangers en schrijn werkers druk aan den arbeid waren. De inrijpoort werd ruimer gemaakt, de lokalen gelijkvloers veranderd in twee groote zalen, waarin de bankiersaffaire werd overgebrachten de daardoor vrijgekomen ver trekken werden een deel van de woning des bankiers. Tot dusver had de Amerikaan als vrijgezel slechts eenige kamers in het «Grand Hotel« bewoond, dit kwam hem gemakkelijker uit. Thans moest er met rustelooze ijver gewerkt worden, want vroeg in het voorjaar zou het huwelijk worden gesloten; zoo had de Amerikaan het gewild, ofschoon hij niet door liefde tot dien spoed werd aangedreven En het kunststuk gelukte, want wat vermogen men- schenhanden niet, wanneer een man met zulk een door zicht en geestkracht hen aandrijft en met goud prik kelt? Nog voor den bepaalden tijd was alles gereed. Alweer kwam een gapende menigte om het nieuwe i ti Voor twintig en meer jaren kon men reeds lezen, dat eens een reuzenoorlog tusschen En geland en Rusland moet uitbreken. Waarop die sombere voorspelling gegrond is Wel, overal, waar de Russen hun macht willen uitbreiden, stuiten zij op Engelschen tegenstand. In 1878 bijv, was ’t vooral Engeland, dat Rusland van de voordeelen der op de Turken behaalde overwinning beroofde. Vooral Engeland wist te doen voortduren, dat de straat van Konstantinopel voor oorlogs schepen gesloten bleef. Ieder groote mogend heid mocht één enkel scheepje ter bescherming zijner Turksche ambassade in den Gouden Hoorn hebben liggen, doch geen Russische oorlogsschepen mochten van de Zwarte zee naar de Middellandsche zee stoomen. Langzamerhand de Russen werken ge leidelijk, hoorde men, dat Rusland in de Zwarte zee een zg. hulpvloot kreeg, welker schepen de verboden straat passeerden; ein delijk, verleden jaar, waagde Rusland het, een echt oorlogsvaartuig door te zenden. Doch nog op andere plaatsen zijn de beide grootmachten elkaar genaderd en wel in Per- zië, in Afganistan en verdere deelen van Azië. Van de hoogvlakte van Pamir daalt men Zuidelijk in de rijke Indische vlakte af, die aan Engeland toebehoort; naar het Noorden komt men in Russisch gebied. stoel aan de universiteit niet te vervullen vóór den aanvang van het zomerhalfjaar, doch hij wilde zich deugdelijk voorbereiden, en dit kon hij allerbest doen in de eenzaamheid van een afgelegen plaatsje, mis schien wel in Berghausen, zijn geboortestad. Hij kon zich natuurlijk niet onttrekken aan de fees telijkheden bij het huwelijk, hoe gaarne hij dit gedaan had. Zijn leerling zou daarmede tevens afscheid ne men van het vaderlijk huis en het paste den vertrek - kenden gouverneur hem daarbij ter zijde te staan. Bovendien was zijne tegenwoordigheid bij de fees telijkheden voor hem een proefstuk voor de niet te vermijden noodzakelijkheid om in en met de wereld te leven, hoezeer men die ook veracht. Hij was nu ook kalmer geworden en meer een zwijgend toeschouwer bij de monsterachtige tragikomedie des levens, ja ’n zwijgend toeschouwer die den lust heeft verloren om de wereld te helpen verbeteren en zich bedaard terugtrekt om alleen zijn plichten streng te vervullen. Elvira had hij niet weer te zien gekregen. Gedu rende den korten tijd vóór haar huwelijk had zij zoo veel drukte, dat zij als in een maalstroom voortleefde. Zij moest maatregelen nemen voor haar uitzet; zij moest paarden en rijtuigen gaan zien, die Snoward haar ter beschikking wilde geven; vervolgens moest zij de meubelen kiezen en op een anderen tijd had zij haar keuze te doen uit ’n menigte kostbare sieraden. Zij was zoo druk in de weer, dat zij nauwelijks tot rust kon komen. Aan die zenuwachtige gejaagdheid moest zij dan ook het gevoel van leegte toeschrijven, waarvan zij zich niet kon bevrijden. Eindelijk kwam de beslissende dag. Het paleis van baron Von Ellericb was met konink lijke pracht versierd, die moest dienen om den ge- behoefde hij zjjn leer- noodigden gasten te bewijzen, dat hier schoonheid en Een stootkussen, een bufferstaat tusschen de beide concurrenten is Afganistan. Reeds in 1839 ’42 kwamen de Engelschen in de Afgaansche regeeringszaken tusschen- beide en in 1878’81 ondernamen zij ’n nieuwe expeditie, waardoor de aanvoerder, generaal Roberts, den titel verwierf van lord Roberts van Kandahar. (Dit is een der vier hoofdste den van Afganistan.) De beschermeling van Engeland, Abdoerrhaman, werd tot emir van Kaboel verheven en wist zich de heerschappij over geheel Afganistan te verzekeren. Sedert dien tijd is ’t land ten prooi aan de tegenstrijdige ambities van Engeland en Rus land en beurtelings domineert een der beide invloeden. Ten zuiden van dit land heeft Engeland het woeste Beloedsjistan bezet en is daarmede de nabuur van Perzië geworden. Ook in dit Perzië strijden de beide groote landen een oeconomischen en diplomatieken strijd. Thans schijnt de Russische invloed daar ’t grootst en dezer dagen las men reeds, dat Russische troepen den sjach van Perzië hielpen, om hongeropstanden te onderdrukken. En als ’t eenmaal zoover is, zal de Perzische vorst spoedig een vasal van Rusland kunnen genoemd worden. Verleden week lazen we, dat de onderko ning van Britsch Indië, lord Curzon, met veel vertoon, hij wordt door vier oorlogsbodems geëscorteerd, een reis naar Perzië maakte. Met welk doel? Terwijl Engeland tot nu toe tevergeefs door de hulp van Japan de Russen uit Mantsjoerije tracht te verdrijven, is er thans weer een an dere landstreek, waar men met belangstelling den loop der zaken volgt. Dit land is Tibet. Het is een hoogland, vanwaar groote rivie ren naar Indië en China stroomen, liggende tusschen de hoogste gebergten der wereld, tusschen Himalaya, Karakoroem en Kwen-lun. Men heeft er onherbergzame steppen met zoutmeren en op andere plaatsen streken, die meer afwisseling bieden. Reusachtige lengte- dalen liggen 5000 Meter boven den zeespiegel. Ongeveer zes millioen inwoners zijn ver spreid over een vrij groote oppervlakte. Plaat sen, hooger gelegen dan de top van den Mont-Blanc, zijn, ’t geheele jaar door, bewoond. Als een ontzagwekkende verschijning ver heft zich de Dapsang heerlijke verschij- nomen. Toen bleef de overste in een versterkt kamp op Tibetaansch gebied. Thans heet ’t, dat een andere kleine Indi sche expeditie in Tibet was doorgedrongen en door de Tibetanen werd vernietigd. En daarom is dus thans ’t legertje van 3000 Britsch-Indiërs op weg. Weet Engeland Tibet onder zijn invloed te brengen, dan heeft ’t een groot nieuw gebied verworven. Neemt men hierbij in aanmerking, dat En geland groote handelsbelangen heeft in het gebied van den Yangtse-Kiang en dat deze rivier tot ver in Tibet reikt, dan zal men be grijpen, waarom Engeland juist Tibet wil binnendringen. Maar De minister van buitenlandsche zaken te Lhassa, de tweede lama, heet Dorschijew en is een Aziatisch Rus, die nog Russisch onder daan is. Hij was ’t, die met een Tibetaansch gezantschap naar Sint-Petersburg toog met geschenken van den Dalai-Lama voor Vadertje. En Vadertje Nicolaas zorgde, dat nog rijkere geschenken terug gingen. Reeds toen gingen er geruchten, alsof Tibet zich onder bescherming wilde stellen van Rus land, om verlost te worden van Chineesch geweld. En dezer dagen kwam ’t groote Keulsche blad, de «Kölnische Zeitung* met een telegram uit Petersburg, waarin sprake is van een ge heim verdrag tusschen Tibet en Rusland. De Chineesche gezant moet uit Lhassa vertrokken zijn. Men zou daaruit opmaken, dat Rusland thans de suzerein van Tibet is. Voor ’n jaar reeds meldde ’t zelfde Keulsche blad, dat het verdrag tusschen Rusland, China en Tibet de volgende punten bevatte: 1. China droeg zijn rechten op Tibet aan Rusland over2. Rus land zou aan China de onschendbaarheid zijner andere provinciën waarborgen3. Rusland mag in geval van oorlog tusschenbeide komen; 4. Rusland zou Tibet beheeren5. China kan er consulaten oprichten; 6. Rusland zou de Chi neesche onderdanen in Tibet beschermen. Als er van dit verdrag ook maar de helft waar is, steekt Engeland zich, dunkt ons, met zijn 3000 man in een wespennest. Enfin, de waarheid zal wel eens aan ’t licht komen in deze kwestie tusschen de twee groote concurrenten Rusland en Engeland. ning) tusschen de andere bergen tot een hoog te van ruim 8600 meter; slechts een enkele top van ’t Himalaya-gebergte is nog een paar honderd meter hooger. De bewoners leven liefst geheel afgeschei den van de overige wereld en vinden hun be staan door veeteelt en weverij. De regeering is een soort priesterheerschap pij. De dalaï-lama of opperpriester te Lhassa góden verblijf) wordt als de vleeschge wor den godheid aanbeden. De keizer van China benoemt een regent naar dezen opperpriester en Chineesche gene raals heeten aan ’t hoofd der legers te staan. Enkele reizigers hebben getracht door te dringen in dit geheimzinnig priesterrijk, waar een oeroude wijsheids-godsdienst bestaat en de lama’s (priesters) de oude wijsheden angst vallig bewaren. Sedert 60 jaren is geen Europeaan in Lhas sa doorgedrongen en dat 't ook bijna onmo gelijk is, konden we verleden jaar lezen en zien uit de beschrijving der lijdensgeschiede nis van den koenen Scandinaviër Sven Hedin, die de stad ook trachtte te bereiken. In 1760 bestond te Lhassa een kleine missie (zending) van Capucijner paters; de reisbeschrij ving van een der paters is echter slechts on volledig bewaard gebleven. In 1811 werd Lhassa bezocht door den Brit Manning, in 1846 door twee Fransche missio narissen Hué en Gabet. Zij waren de laatsten. Behalve Sven Hedin, zijn ook Landor, Prshe- walsky, Koslow en Robarowski vergeefs op reis geweest. Toch hebben verschillende Aziaten, die on derdanen waren en in dienst van Rusland of Engeland stonden, doordat zij aanhangers van den Lama-godsdienst werden en tot hetzelfde volk als de Tibetanen behoorden, reisverhalen en beschrijvingen gegeven, die gedeeltelijk den sluier, die over ’t geheimzinnig land ligt, op hieven. Nu zijn Engelsch-Indische, Chineesche en Tibetaansche beambten eens bijeen geweest op Tibetaansch gebied, om handels- en grens kwesties te regelen. Doch er was nog een nieuwe bijeenkomst noodig. De Engelschen kozen daartoe overste Younghusband tot chef der Indische commissie. De mannen van Ti bet verschenen echter niet op de vergaderplaats; zij vonden, dat de Engelsche commissieleden een te sterk militair escorte hadden medege- raws- en immfflBLiii OU R A MT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1903 | | pagina 1