SIRBWS- ES AIHERTEÏTIEBLAD Sêz varbergen Bewijs. VOOR SME EJ «TM. woensdag 2 December 1903. No. 96. 58e'Jaargang. 9 Officieele Advertentie. Uit de Raadszaal. FEUILLETON. Uitgever: B. FALKENA Mzn., Singel, Sneek. i 3 MéE i Wordt vervolgd. Hit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f0,40 per 3 maanden, franco per post f0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. V HOOFDSTUK VIL 28) Vervolg. Hij moest zijn weg door de sacristij nemen om bij Ro bert te komen, die met zijn vaderen zijn broeder Quidoin de onmiddellijke nabijheid van het bruidspaar had plaats genomen; de geheele kerk was met menschen gevuld. De geestelijke hield slechts een zeer korte aanspraak; hij zal wel gevoeld hebben dat bij dit ongelijke paar niet aan een innige liefde kon gedacht worden. Toen Schwerdtner op den drempel der sacristij ver scheen, sloeg Elvira de oogen op en verbleekte. Ook hij was zoo ontroerd, dat hij een poos onbewegelijk bleef staan. Elvira was in haar prachtige bruidsklee- deren een aangrijpende schoonheid, doch er lag een waas van droefgeestigheid over haar gelaat. Hij werd smartelijk aangedaan en gevoelde medelijden met haar, ondanks zijn overtuiging dat zij geen medelijden ver diende. Hij kon zijn blik niet van haar gebogen hoofd afwenden, van dat rijke, blonde haar, dat hij sedert dien namiddag op het ijs niet meer gezien had, maar dat hem ’s nachts nog menigmaal in den droom versche nen was. En dan had hij bij dat goudgele haar steeds aan gemunt goud moeten denken, aan den afschuwelij- ken Mammon, die hem langen tijd onverschillig was geweest, doch dien hij nu haatte met een gloeienden t haat. Op dit oogenblik dacht hij echter niet aan die KENNISGEVING. ZITTING VAN DEN MILITIERAAD. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, brengen, ter voldoening aan art. 73 der Militie- wet 1901, ter openbare kennis, dat de zitting van den Militieraad voor deze Gemeente zal worden gehouden te Bolsward in het Gemeentehuis, op Woensdag den 23 December 1903, des voormiddags te 10 uur, en dat voor dien Raad moet verschijnen de loteling, die vrij stelling verlangt wegens ziekelijke gesteldheid of ge breken of wegens gemis van de gevorderde lengte. Sneek, den 20 November 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. JAC. van der LAAN, Secretaris. was later, toen het reeds gebeurd was en zij mij kuste? Eerst wilde ik niet, maar ik weet niet hoe het kwam plotseling was het, of mijn hart zou bersten*. De flinke knaap onderdrukte met moeite zijn tranen en sloeg nu op eens een verwijtenden toon aan. «Maar ik had destijds wel gelijk! Gij, mijnheer, gij hadt haar die domme gril uit het hoofd moeten praten. Gij weet zoo goed, wat een mensch moet doen voor ziin eigen bestwil, dat hij misschien zelf niet kent, en gij hebt er goed slag van om iemand terecht te wij zen. Wanneer ge dadelijk met Elvira hadt gesproken en haar alles voor oogen hadt gehouden ik kan dat niet zoo goed uitdrukken, maar ge weet wel, wat ik bedoel dan zou zij zich nog wel tweemaal bedacht hebben. Gelooft ge dat ook niet?* «Dat is kinderpraat «Neen, neen,* viel de jongen hem met warmte in de rede, »ik laat me dat niet uit het hoofd praten. Toen ik u vertelde, dat Elvira verloofd was, waart ge vree- selijk heftig; dat herinner ik me nog zeer goed! Ge waart zeer boos op Elvira, en ge dacht, dat zij het gedaan hal om het vele geld, dat die man moet bezitten. Doch nu weetik beter zij verdient niet, dat gij of iemand an ders met minachting op haar neerziet... zij wist niet wat zij deed. En zij heeft niemand, die zich haar lot aantrekt, zij heeft geen vriend, en nu moet zij boeten voor een onberaden oogenblik veel zwaarder dan mijn arme zuster verdiend heeft.* Op dit oogenblik hield het rijtuig stil voor het paleis van den baron. Schwerdtner verheugde zich hierover. Tegenover den knaap had hij niet langer zijn uiterlijke kalmte kunnen bewaren. briefjes waren blanco. 6. Benoeming van Armvoogd. Wegens periodieke aftreding van den heer J. H. Bont, worden aanbevolen de heeren L. van der Feer Pz. en A. Hingst. De uitslag der stemming is dat de heer Hingst be noemd wordt met 7 stemmen tegen 4 stemmen op den heer van der Feer; 2 briefjes waren blanco. 7. Adres der Directie der Ned. Tramw. Maatschap pij inzake wijziging van telephoonleiding. Adressant verzoekt, onder overlegging van schets- teekening, het maken van een bovengrondsche tele- phoongeleiding langs de Jousterkade, brug Kleinzand en Oppenhui zerbrug. B. en W. stellen voor het gedaan verzoek niet in te willigen, daar een ondergrondsche geleiding de voorkeur heeft boven een bovengrondsche. Den heer Dokkum komt ’t voor, dat een plaatsing van een paal, bezijden de brug, tegen de boomen, vooreen bovengrondsche geleiding de voorkeur heeft boven een ondergrondsche; indien er bij de laatste iets aan de geleiding hapert, heeft men telkens opgraving van be strating enz. De Voorzitter antwoordt den heer Dokkum, dat de boomen nadeelig op de draden werken; de heer Hame- link zag daarin echter geen bezwaar. Ook is overwogen bij «Seinpost* de geleiding over de huizen aan te leggen, wat echter niet mogelijk is. Spr. vindt dat ’t thans tijd wordt voor ondergrondsche leiding, welke kwestie beheerscht wordt door de kos ten bij eersten aanleg; is die er echter eenmaal, dan is men er langen tijd af. Wel heeft de Rijkstele graaf vanaf den Lemsterweg langs de Waterpoorts- gracb- en Stationsweg nette ijzeren palen geplaatst, doch he welstand wordt er niet door verhoogd. De heer Bakker was voornemens, niet over deze zaak te spreken, doch nu de heer Dokkum het ijs heeft ge broken, wil hij ook daarover zijn meening zeggen en ziet er ook geen bezwaar in, dat bij de brug tegen de boomen een paal kwam. Bij grondleidingen is het moeielijk de storingen te vinden, terwijl in den winter van opgraving geen sprake kan zijn. De telephoon is een behoefte voor de tram en om deze ter wille te zijn, zag spr. gaarne wijziging in de voorwaarden, om een paal te plaatsen. De heer Fennema zegt, dat de gevraagde wijziging be treft het gedeelte OosterdijkKleinzand en niet het andere gedeelte. Dezen zomer is de zaak onderzocht en gevraagd aan den heer Hamelink of de boomen ook storing op de leiding geven, wat bevestigend door hem werd beantwoord. Spr. is ook voor ondergrondsche geleiding en wees daarbij op de geleidingen, die vanaf het telegraafkantoor door de stad loopen. Z. i. moet de tramweg-maatschappij de kosten voor eene onder grondsche geleiding er voor over hebben. De heer Schijfsma wijst er op, dat het Rijk ook door de boomen gaat bij de Veemarkt en ziet het be zwaar van storing daardoor niet in. De heer "Veen is het eens met het Dagel: Bestuur, de ondergrondsche geleidingen zijn toch de beste. De heer Pijttersen antwoordt den heer Schijfsma, dat de palen, door hem bedoeld, nergens een boom rakenzelfs is een boom, die hinderlijk was voor den aanleg, weggenomen. In groote centrums neemt men geen bovengrondsche geleidingen, als ondergrondsche al te duidelijk zijne gemoedsstemming bleek. En plot seling trok zij den knaap dicht tot zich en kuste hem, terwijl zij met moeite haar tranen bedwong. Een lange poos hield zij hem in hare armen geklemd. «Vaarwel, mijn jongen, vaarwel,* fluisterde zij met bloedend hart. «Blijf maar veel van mij houden enen Zij bleef in haar woorden steken en kon den knaap, die nu ook verteederd werd en haar omhelsde, slechts op mond en oogen kussen. Schwerdtner keerde zich om en staarde op den vloer; eerst toen het gedruisch van voetstappen hem zei, dat men heenging, waagde hij het om te zien. Robert trok hem aan de mouw van zijn jas. «Kom toch mee, mijnheer!* Langzaam verliet de gouverneur met zijn leerling het kerkgebouw; zij waren de laatsten en moesten in het achterste rijtuig plaats nemen. De gasten waren onge regeld ingestapt en de overige rijtuigen waren reeds vol. Schwerdtner bleef in gepeins verdiept zitten. Robert keek uit het portierraampje, maar blijkbaar niet uit nieuwsgierigheid; van tijd tot tijd wischte hij nog zijn tranen weg. Plotseling wendde hij zich tot zijn vriend en leer meester en zeide: «Weet u Elvira is toch een lief meisje, en ik ben erg met haar begaan. Tot dusver heb ik haar eigenlijk niet goed gekend; maar nu eerst spijt het me zeer, dat zij dien Amerikaan heeft geno men. Ik geloof dat zij niet goed bij haar zinnen was; zij zou zoo straks liefst «neen* gezegd hebben, toen de geestelijke vroeg, of zij hem liefhad en zijne vrouw wilde worden.* «Zij t gij daarvan zoo vast overtuigd?* vroeg Schwerdt ner met geveinsde kalmte. «Ja hebt ge dan niet opgemerkt, hoe zij te moede ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 21/, cent. Groote letters naar plaatsruimte. afschuwelijke droombeelden. Hij schrikte op door het luide jawoord, waarmee de bruidegom de beslissende vraag van den geestelijke beantwoordde. Thans wendde deze zich tot de bruid Elvira’s «ja* klonk slechts zacht en bevend, doch in Schwerdtner’s binnenste weerklonk dat geluid als een gesmoorde klacht, totdat de geestelijke zijn zegen over de ineengelegde handen van het paar had uitgesproken en er een algemeene beweging ontstond na afloop der kerkekjke plechtigheid. Elvira stond op als een wassen beeld, dat door een gebrekkig mechanisme in beweging wordt gebracht. Snoward echter richtte zich op in de houding van een overwinnaar, om door de aanwezigen gecompli menteerd te worden. Baron Von Ellerich sloot zijn dochter in zijn armen en drukte een kus op haar mar merwit voorhoofd; doch daarbij zag hij er uit als iemand die door gewetenswroeging wordt gefolterd. Zijn lip pen trokken zenuwachtig, maar hij kon geen woord uiten van hetgeen hij vooruit bedacht had. Elvira stond met neergeslagen oogen, stijf en gevoelloos als een pop. Schwerdtner, die dicht bij stond en met goed fat soen niet kon terugtreden, maakte een buiging voor het echtpaar, dat langzaam voortschreed. Men kon die be weging zeer wel aannemen als den gewonen geluk- wensch. Elvira kreeg van haar broeder Guido een vluchtigen kus en kwam nu bij Robert, dien zij zacht de hand op den schouder legde. De knaap, die al dien tijd met sombere trekken had toegezien, knikte als een weer barstig kind, dat slechts gedwongen een groet toe brengt, en wilde zich losmaken, üit een droom ont wakende, zag zijn zuster hem met wijdgeopende oogen aan en ontmoette zjjn trotschen blik, waaruit maar het adres onder sub g zou buiten bespreking kunnen blijven, daar de aanleiding tot de klacht (drukke vee markten) vervallen ismaar het volgend jaar, bij de verbetering der veemarkt zal het de vraag nog zijn, of bij aanvoer die hinder verminderen zal; dat zal afhangen van de toegangen, die naar de veemarkt zul len leiden. Bij de inrichting der nieuwe veemarkt kan op de bezwaren gelet worden. De Voorzitter herinnert, dat in de vorige vergade ring is toegezegd, met het polderbestuur van het wa terschap «de Goesekoesterliem*, zich in contact te stellen over den toestand, veroorzaakt door het hooge boezemwater bij de nieuwgebouwde Parkbuurt. Spr. heeft Boersma over deze zaak gesproken en van deze vernomen, dat door versterking van den dijk, men den toestand daar voorloopig kan laten rusten. De heer Veen zegt, een onderhoud gehad te hebben met den architect over de rioolkwestie aldaar en wijst op den treurigen toestand daar ter plaatse. Het be stuur van het waterschap, waarvan spr. een deel uit maakt, vraagt positief antwoord op de vragen, in zijn adres vermeld. Thans is reeds een maand voorbijge gaan en nog is geen antwoord ingeaomen. De Voorzitter heeft met verbazing van het laatste adres kennis genomen. Den 23 October waren reeds maatregelen genomen tot verbetering der toestand, ter wijl de heer Veen toezegging gegeven heeft om de zaak te onderzoekenmochten directe maatregelen noodig zijn, dan zou het waterschap wel optreden. Spr. weet wel, dat de macht van een polderbestuur groot isals de heer Veen zegt, we wachten op antwoord, kan het Dagel. Bestuur zeggen, dat de heer Veen nooit bij B. en W. is gekomen, die gaarne in overleg willen treden. Door versterking der dijk is deze thans in orde. Ook hier is alles een gevolg van de hooge boezemwa- terstand. Uit de discussie blijkt dat èn het Dagel. Bestuur èn de heer Veen zich bewust zijn van den toestand, die aldaar heerscht. De niet gememoreerde ingekomen stukken worden alle voor kennisgeving aangenomen. 3. Adres van Hijlke Halbertsma tot het daarstellen van een tuinkoepel. Adressant verzoekt, volgens overgelegde teekening, een tuinkoepel te mogen maken op eigen terrein aan den Stationsweg. B. en W. stellen voor gunstig op het verzoek te be schikken. Zonder discussie en hoofdelijke stemming wordt con form besloten. 4. Begrooting van het Old Burger-Weeshuis, dienst 1904. De commissie belast met het nazien van begroetingen en rekeningen, stelt, bij monde van den heer mr. Paeh- lig, voor, bovengenoemde begrooting, bedragende in ontvang en uitgaaf f 67,707,73, goed te keuren. Zonder discussie en hoofdelijke stemming wordt conform besloten. 5. Benoeming van een Weesvoogd. De Voorzitter licht toe dat de heer Y. van der Feer 1 Januari 1904 periodiek aftreedt. Aanbevolen worden de heeren K. ter Horst en mr. T. K. Dorama. Bonoemd wordt de heer K. ter Horst met 6 stem men, terwijl de heer Dorama 4 stemmen verkreeg. 3 e. a. om afstand van VERGADERING van den Gemeenteraad van Sneek, op Vrijdag, den 27 November 1903, ’s nam. te 6% uur. Tegenwoordig zijn 13 leden, afwezig met kennisge ving, wegens ongesteldheid, de heer D. Gorter; één vacature. Voorzitter de heer mr. D. Alma, Burgemeester. Secretaris de heer Jac. van der Laan. Punten van Behandeling 1. Resumtie der notulen. Na lezing door den Secretaris, worden de notulen der vorige vergadering onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. 2. Mededeeling van ingekomen stukken enz. a. Een resolutie van Ged. Staten, houdende goed keuring van het Raadsbesluit van 9 Oct. jl., tot wij ziging der gemeente-begrooting, dienst 1903 b. Alsvoren, tot goedkeuring van het suppletoir kohier van belasting op de honden, dienst 1903 c. Het proces-verbaal van de opneming der boeken en kas van den gemeente-ontvanger op 26 Oct. jl.; d. Alsvoren van den directeur-böekhouder der ge- meente-gasfabriek op 30 Oct. 11. e. Een schrijven van D. Bouma, gaarder der vee- marktgelden, houdende dankbetuiging voorde verhoo- ging van zijn salaris als zoodanig f. Twee rapporten van den Gemeente-architect met bijlage, inzake rioleering inde «Goesekoesterhem* g. Adres van de firma J. Veen en Co. e. a. bewoners in den omtrek der Veemarkt, houdende klachten over ongerief en schade, veroorzaakt aan hunne perceelen, door de tezoekers der veemarkt alhier h. Alsvoren van Jac. Camphuis alhier, houdende verzoek hem onderhands in koop af te staan drie woonkamers in de Kruizebroederstraat, eigendom der gemeente. De Voorzitter zegt, dat 3 dezer ingekomen stukken aanleiding geven tot nadere bespreking, nl. sub g en h en stelt voor het verzoek sub h voor te bereiden ter behandeling in eene volgende vergadering gekregen kunnen worden. De heer Fennema wijst er op, dat B. en W. bij de Rijkstelegraaf hun wensch kunnen uitspreken. Zegt het Rijk, een ondergrondsche geleiding is te duur, dan neemt het een bovengrondsche, zonder dat B. en W. er iets aan kunnen doen. Het voorstel van het Dagel. Bestuur, om afwijzend op het verzoek te beschikken, hierna in stemming ge bracht, wordt met 9 tegen 4 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heeren Dokkum, Schijfsma, Bak ker en Huges. 8. Adres van S. Feenstra gemeentegrond. Adressanten verzoeken, ouder overlegging van situ- atieteekeningen, gemeentegrond in koop aan de Loox- mastraat voor het stichten van drie burgerhuizen. B. en W. stellen voor, het gevraagde af te staan te gen denzelfden prijs en onder gelijke voorwaarden als aan den naastleger van der Werf. Uit het concept-besluit blijkt, dat B. en W. adres santen in koop willen afstaan pl.m. 340 M’ gemeente grond aan de Looxmastraat, tegen f 2.50 per M2, onder voorwaarden, dat adressanten 5 meter bestrating moe ten aanleggen, aansluitende aan de bestaande bestrating, waardoor de straat 8 meter breedte verkrijgt; 4 meter van hunne straat wordt overgedragen aan den publie- ken dienst, verder moet het terrein binnen één jaar bebouwd zijn; bij gebreke daarvan kan f 100,— boete op adressanten worden toegepast. Zonder discussie en hoofdeljjke stemming wordt conform besloten. 9. Adres van D. H. Leijding te Bozum, om resti tutie van schoolgeld. Daar hier een buitengewoon geval aanwezig is, zegt do Voorzitter, dat ontheffing kan worden verleend, stellen B. en W. voor, het gevraagde te verleenen over de maanden December 1903 en Januari en Februari 1904, tot een bedrag van f 5, Zonder discussie en hoofdeljjke stemming wordt conform besloten. 10.. Adres van L. de Waard om restitutie van school geld. De Voorzitter zegt, dat dit een geval van gelijke strekking is, doch het middelbaar onderwijs betreft. Adressant verzoekt f 11,666 restitutie voor betaald schoolgeld voor 2 zijner zoons. Daar in de verordening op de heffing van schoolgel den Middelbaar Onderwijs, geen bepaling voorkomt betreffende restitutie, stellen B. en W. voor, aan adres sant te berichten, dat aan het verzoek niet kan wor den voldaan. Zonder discussie en hoofdelijke stemming wordt con form besloten. 11. Adres van S. Gorter, om onderhandsche pacht van de rechten voor het gebruik van Wateren, Kaden en Wallen. Daar getwijfeld mag worden, of bij publieke verpach ting hooger pacht kan worden verkregen dan thans, stellen B. en W, voor, aan adressant wederom onder hands het gevraagde te verpachten voor den tijd van drie jaren, ingaande 1 Januari 1904, tegen de thans bestaande pachtsom van f 2626.per jaar. Na eene beschouwing over den vorigen pachter Fok- kema, zegt de Voorzitter, dat Gorter veel hooger heeft gepacht en in de jaren dat hij pachter is geweest, nooit i j X?- URANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1903 | | pagina 1