J. IffiHl Wjjde Burgstraat, Kindervoeding, MESSEN. FRÜUKJE WOUDA, I Alles wordt uitverkocht bij Handels- en Marktberichten. Plaatselijk Nieuws. KENNISGEVING. Kantongerecht te Sneek. Burgerlijke Stand. Anna Francina Meijer— a ge- Brengt ter kennis van belanghebbenden: dat de jacht in deze provincie, voor zoover betreft de jachtbedrijven, genoemd in art. IE, letters b, c, d, een g, der voormelde wet, namelijk de jacht met windhon den, die met schietgeweer met of zonder staande hon den of brakken, het schieten van waterwild, het wei- spel van kwartelen met steekgaren of vliegnet en het vangen van houtsnippen met laat-, war- of valflouwen, met uitzondering van de, ingevolge besluit van Gede puteerde Staten voornoemd, van 22 October j.l., op 14 November j.l., reeds gesloten jacht op patrijzen, zal wor den gesloten op Zaterdag den 12 December 1903, met zonsondergang. En zal deze op de gebruikelijke wijze worden afge- kondigd en aangeplakt. Leeuwarden, 30 November 1903. (get.) Van HARINXMA thoe SLOOTEN. Sneek, den 4 December 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. JAC. van dek LAAN, Secretaris. Advertentiën. volgende vonnissen gewezen: 1. S. G., 53 jaar, G. de B., 58 jaar, M. de B., 54 jr., allen alhier, T. S., 27 iaar en D. S., 50 jaar, beiden te Amsterdam, waren allen geverbaliseerd wegens overtreding van artt. 10 en 19 der bouwverordening, door in de gemeente Sneek, als eigenaren een gebouw, krachtens vergunning van Burgemeester en Wethou ders gebouwd, in gebruik stellen, voor dat aan den eigenaar door Burgemeester en Wethouders is afgege ven de schriftelijke verklaring, dat de bouw overeen komstig de gestelde voorwaarden heeft plaats gehad, zulks elf maal gepleegd en gelijktijdig en in vereeni- ging. Sub 1, 2 en 3 werden ieder veroordeeld tot 11 boeten van f 6,— ieder, subs. 2 dagen hechtenis voor elke boete. Sub 4 en 5 werden vrijgesproken. 2. J. van B., 49 jaar, timmerman te Sneek, wegens eene gelijke overtreding alsvoren, tot eene boete van f 20,subs. 4 dagen hechtenis. 3. Th. H., 51 jaar, olieslager te Wóudsend, wegens het op eene plaats, bestemd en gebruikt tot het ver- koopen en afleveren van waren, voorhanden hebben van 2 koperen gewichten van 1 d.G., welke niet waren voorzien van het vereischte stempelmerk, tot 2 boeten van f 2,ieder, subs. 1 dag hechtenis voor elke boete. 4. A. de J., 57 jaar, vleeschhouwer te Heeg, idem alsvoren, vooreen ijzeren gewicht van 2 K.G., tot eene boete van f 3,subs. 1 dag hechtenis. 5. F. L., 37 jaar, winkelier te Ju trijp, idem alsvoren, voor eene inhoudsmaat van 2 dL., eene boete van f 3,subs. 1 dag hechtenis. 6. W. de J., 60 jaar, winkelier te Wóudsend, idem alsvoren voor een blikken inhoudsmaat van 1 Liter, eene boete van f3,—subs. 1 dag hechtenis. 7. Sj. T., 81 jaar, winkelier te Wóudsend, idem alsvoren, voor een blikken inhoudsmaat van 2 dL., eene boete van f 3,— subs. 1 dag hechtenis. 8. L. S., 29 jaar, directeur der stoomzuivelfabriek »de Samenwerking» te Wóudsend, idem alsvoren voor 18 koperen gewichten, 10 boeten van f 1,50 ieder, subs. 1 dag hechtenis voor elke boete. Alle bovengenoemde overtredingen der ijkwet tevens met verbeurdverklaring der in beslag genomen maten of gewichten. 9. K. K. F., 51 jaar, schilder te Leeuwarden, we gens openbare dronkenschap op 29 Sept, in de Schar- nesteeg, eene boete van f 3,subs. 2 dagen hechtenis. 10. J. v. d. M., 20 jaar, opperman te Sneek, idem alsvoren, op 2 October op den Oosterdijk en op 11 Oc tober op de Looxmagracht, bij 2e herhaling 2 maal gepleegd, tot 2 hecbtenisstraffen van 4 dagen ieder. SNEEK. Met genoegen woonden wij 11. Zaterdag avond de eerste uitvoering, bij van de Holl. Tooneelver- eeniging »Sneek«, op de bovenzaal van het Café »De drie Friezen.* De zaal was flink bezet, en het deed ons goed, te mogen zien, dat deze vereeniging op net publiek ge steld is. Het welbekende programma werd achtereen volgens met de meeste zorg uitgevoerd, en wist het pu bliek steeds recht gezellig bezig te houden. Wij kunnen dan ook verklaren, dat deze jonge vereeniging over goede werkkrachten beschikt, zooals ons is gebleken bij hare eerste uitvoering. Eene wel gemeende gelukwensch komt daarom deze vereeniging ten volle toe. Sinterklaas treft ’t niet. In Spanje i s ’t min weer, in groote deelen des lands zijn door de sneeuw de spoorwegverbindingen verbro ken en in een paar steden ligt dat hinderlijk goedje een meter hoog. Met moeite kon de Sint nog de trein pakken naar N e- derland. Doch hier wachtte hem gewoon een doorloopende sneeuwjacht op. De kinders mogen dus wel dubbel dankbaar zijn, dat de Sint de goed-heilig-man wordt ook ouder de reis toch nog gewaagd heeft. Voorbeleediging van C. deBoer, sergeant bij het 9e regiment infanterie te Leeuwarden, werd, jl BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeen te Sneek, brengen ter openbare kennis de volgende De COMMISSARIS der KONINGIN in de provincie Friesland, Gelet op het besluit van Gedeputeerde Staten dier Provincie, van 26 November 1903, no. 69, le afdee- ling J, alsmede op art. 11 der wet van 13 Juni 1857 (Staatsblad no. 87); jarig ketelmaker zoo dicht bij een der jachtwielen, dat zijne kleederen gegrepen werden en de jonge man eenige malen werd rondgeslingerd. Toen men hem bevrijdde, was de dood reeds ingetreden. Mazelen. De gemeenteraad van Den Helder heeft een verordening vastgesteld tot wering en beteugeling van mazelen. Doel dezer verordening isde lagere scholen en bewaarscholen niet te doen bezoeken door leerlingen uit gezinnen waar mazelen heerschen. Treurig. Twee jonge mannen van Roswinkel, Jans Wijnholds en Heije Hoijting, de eerste pas gehuwd, die in Rechtinghausen (Westphalen) werkzaam waren, zijn door den trein gegrepen en overreden. Ze waren onmiddellijk dood. Men kan zich de smart der fami lie voorstellen. Gezonken. Volgens gisterenmorgen te Rotterdam ontvangen telegrafisch bericht, is het st. «Batavier I* der Nederl. Stoombootmaatschappij, directie W. H. Mul ler Co., welk stooomschip Zaterdag van Rotterdam was vertrokken, door aanvaring met het Fransche stoom schip »Pluton« op de Teems gezonken. Passagiers en scheepsvolk zijn gelukkig gered. De «Batavier 1« is van dezelfde reederij als de «An glia*, die verleden week ter hoogte van Borkum ver ging. Bijzonderheden ontbreken nog. Uit den trein gevallen. Tusschen Babberich en Zeve- naar is, naar gemeldt wordt, uit een 3e klasse- toagen van trein no. 44 die te 9 20 nit Emmerik was vertrokken, een kind gevallen. Daar de noodrem weigerde, kon eerst te Zevenaar van het ongeluk melding worden gemaakt. Een der stationsbeambten is toen dadelijk met drie marechaussées op weg gegaan om het kind te zoeken; zij vonden het knaapje bij een wisselwachter, door wien het was opgenomen. Het had slechts eenige onbe duidende schrammen opgeloopen. Beleefd. Op een bouwwerk te ’s-Gravenhage is dezer dagen lood en koper ontvreemd. Het timmermans gereedschap hebben de dieven echter laten liggen. In een der Haagsche bladen bedanken de timmerlieden nu in een advertentie de heeren dieven voor deze beleefd heid! In de j.l. Woensdag gehouden zitting werden de Door het Hbld. werd gemeld, dat de vermiste aangeteekende brieven, welke van Amsterdam naar Arn hem waren verzonden, aldaar wel aangekomen bleken te zijn, daar het bewijs tot afhalen den geadresseerde bereikte. Door nalatigheid ten postkantore te Arnhem zouden ze dus in verkeerde handen of zoek geraakt zijn. De N. Arnh. Ct. zegt echter, dat bij een onderzoek ter bevoegder plaatse haar is gebleken, dat dit bericht onjuist is. De Telegraaf meldt: Liep een tijd geleden het gerucht, dat mr. Th. Heemskerk, wethouder te Amsterdam, voorbestemd was om het volgende jaar den heer Rooseboom op te volgen als gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië, dit gerucht is thans op den achtergrond getreden; daaren tegen weet men thans in sommige kringen met zekerheid mede te deelen, dat mr. Heemskerk benoemd zal wor den tot commissaris der Koningin van Drente, nu dit hooge ambt vacant is geworden door de benoeming van jhr. mr. van Swinderen tot vice president van den Raad van State. ZelfverdedigingDe jager te Mierloo, die een der hem aanvallende stroopers doodschoot, is op vrije voe ten gesteld, op grond dat hij zou gehandeld hebben uit zelfverdediging. Zijn aanvallers waren vijf in getal en gewapend met knuppels. Zij hadden reeds het bo venlicht van zijn deur verbrijzeld en wilden zich blijk baar toegang tot de woning van den jager verschaffen. In aansluiting aan het medegedeelde omtrent den ergerlijken toestand, die zou heerschen in het wees huis der bied. Herv. gemeente te Almelo kan gemeld worden dat door de justitie een onderzoek wordt inge steld. Verschillende in het rapport genoemde personen zijn gedagvaard om te verschijnen voor den rechter commissaris. Hare Majesteit de Koningin-Moeder heeft in ant woord op een brief van den kom mandant van het Leger des heils een gift van 150 gulden gezonden, ten behoe ve van het Maatschappelijk Werk van het Leger. Op Marken. Na een week lang in het water te hebben gezeten, kunnen de Markers weer vrij rond- loopen, het is op hun eiland weer droog. De burgemeester van Edam neemt krachtige maatregelen tot bestrijding der pokziekte in Volendam. Nacht en dag worden de woningen bewaakt. R.-Kath. liefdezusters zijn in een gesticht te Alkmaar aange vraagd; eene is er reeds gekomen. De lijdertjes zul len in één huis worden saamgebracht. Merkwaardig is weer dat er alleen niet gevaccineerde kinderen zijn aangetast. Zooeven hebben zich reeds 130 personen laten inenten. Verdronken. Te Ossenisse is op treurige wijze eene 52-jarige vrouw, moeder van 6 kinderen, om ’t leven gekomen. Js Morgens omstreeks 7 uur verliet ze hare woning, die aan de Schelde staat, en des namiddags werd 100 M. verder haar lijk drijvende gevonden, waarschijnlijk met de ebbe medegevoerd. De oorzaak van het ongeluk is onbekend. Hoog water. Men meldt uit Zalt-Bommel: Maas en Waal wassen onrustbarend; in de laatste 24 uren wies de Maas b.v. 2 Meter. Allerwege is men bezig om de aan de oevers staande eigendommen in veiligheid te brengen. Vooral worden eigenaren van brandhout, wier eigendommen aan de beide rivieren gelegen zjjn, door dezen plotselingen was erg in verle genheid gebracht. Ook de pachters der uiterwaarden, werden door het onderloopen dier waarden genood zaakt al het vee op stal te halen. Het water van de rivier de Lek bij Culem- borg is in de laatste dagen zoodanig gewassen, dat de havenkade onder water staat. Van driehoog naar omlaag. Van de in aanbouw zijnde school aan de Stationstraat te Zaandam stortte gisterenmiddag op de derde verdieping aan de zijde van de fabriek van vruchtenessences van de firma Po lak en Schwarz de steiger naar beneden. Op dien steiger bevonden zich 7 werklieden. Gelukkig werd de val door de volgende stelling gebroken en het is daaraan zeker te danken dat allen gespaard bleven en geen hunner ernstige verwondingen of andere beleedi- gingen opliep. De Deensche regeering heeft een wetsontwerp ingediend, waarbij aan de burgers verlof wordt gegeven een nieuwen naam te kiezen. Dit met het oog op het kleine aantal familienamen, die er in Denemarken be staan. Verwarrend veel Denen heeten Hansen, Petersen of Sörensen. Er zijn Deensche gemeenten met 26,000 inwoners, die met elkaar niet meer dan twintig ver schillende familienamen hebben. Zoodat daar één naam wordt gedragen door gemiddeld 1300 personen. De Volendammer botter V. D. 17, schipper J. Schil der, is gisteren nabij Marken in den grond gevaren door de Groninger stoomboot Hunze VII, kapitein B. Hol lander. De drie opvarenden van den botter hadden ternauwernood tijd om op de stoomboot over te springen, daar hun vaartuig onmiddellijk na de aanvaring zonk. De opvarenden zijn te Enkhuizen aan wal gezet. De botter was geladen met 2400 pond paling. In het salon des variétés te Amsterdam is thans de grootste man der wereld tentoongesteld, n. 1. de Rus sische reus Machnow. Hij is 22 jaar oud, heeft thans reeds een behoorlijke lengte van 2.63 meter en groeit nog steeds! Zijn gewicht bedraagt 380 pond. De directie der bierbrouwerij »’t Haantje* te Amsterdam looft duizend gulden uit aan hem, die aanwijzingen kan doen, welke leiden tot de ontdek king van den dader of de daders, door wie op 13 en 14 November jl. de brand is ontstaan. Mishandeling van dieren. Onlangs is door den mi nister van justitie, op grond van tot de regeering ge richte klachten, een voorschrift uitgevaardigd, om door scherper toezicht en zoo noodig strafvervolging, het op noodeloos kwellende wijze vervoeren van nuch- teren kalveren tegen te gaan. De aanvrage om concessie voor den aanleg van een tram GorredijkFrederiksoord is aan de regeering opgezonden. Het plan van aanleg is van den heer Scho tel, ingenier te Rotterdam. In de diamantslijperij van den heer Koster, WYMBRITSERADEEL. Van 27 Nov. tot 4 Dec. 1903. GeborenAlida dv Wiepke Adema en IJbeltje van Hoek te IJsbrechtum Rijtje dv Ate Terpstra en Maaike Postma te Sandfirden Hinke dv Marten Ger- brandij en Geertje Visser te Nijland Antje dv Jan Bokma en Martje Landman te Hommerts Neeltje dv Franke Atsma en Eb Atsma te Uitwellingerga Pie- tertje dv Taeke Renema en Maaike Wijnja te Idzega Beeuw dv Rimmer Rollema en Wijbrigje Schuurmans te Heeg. GehuwdFeike Buma te Oosthem met Janke Val- kema te Idzega. Overleden Trijntje Tolsma 28 jaar, ongeh. te Hom merts Stijntje ten Kate 86 jaar, wed. van Murk Post ma te Oosthem Jantje Wouda 26 jaar, ongeh. te Ypecolsga Sibbeltje de Jong 74 jaar, wed. van Pieter Booij te Wóudsend Maaike Bruggenkamp 2 mnd. te Scharnegoutum, overl. te Bolsward Durk van Houten 73 jaar, wedn. van Hitje de Jager te Heeg en Aaltje Couperus bijna 66 jaar, echtgen. van Douwe de Vries te Gaastmeer. Woensdag voor de Rechtbank aldaar, tegen den 22-jarigenslagersknecht Pieter H. alhier, 7 dagen ge vangenisstraf gevraagd. Het feit had plaats gehad in den avond van 27 September in de stoomtram van Bolsward op Sneek en de beleediging was volgens een dame-getuige meer dan ergerlijk. Voor mishandeling van een hond op den open bare weg onder Hommerts is de 19-jarige Gerrit D. alhier door de Rechtbank te Leeuwarden tot 1 maand gevangenisstraf veroordeeld. Uitslag gehouden verkoop. Ten overstaan van den notaris H. Fennema had Woensdagavond in het hotel «Bouma* van Feikema de provisioneele veiling plaats van 1. Een timmerschuur met erf, twee woonhuizen met erven en twee bouwterreinen aan de Franeker- vaart, in gebruik bij de heeren van der Steele, Rin- zema en Krol, in vijf onderdeelen. Geboden a f 1407.b f 900.c f 900.d f 519.— e f 309.—. 2. Een woonhuis met tapperij en bleek in de Swarts- buurt, in eigen gebruik bij den heer Santman. Geboden f 2510. In hetzelfde café had nog, ten overstaan van den notaris mr. J. Tjebbes te Leeuwarden, de provisioneele veiling plaats van 1. Eene burgerhuizinge, wijk 15 no. 28, met voor- en achtererf, bergplaats c. a., benevens woning met steeg, staande en gelegen aan de Geeuwkade alhier, groot 1 are 82 centiare, in huur bij Faber en Sijbrands, samen voor f 165.’s jaars. Geboden f 1575.—. 2. Eene woning met straatje en bleek c. a., in de steeg, achter het vorige perceel, groot 74 centiare, in huur bij v. d. Berg voor f 62.50 ’s jaars. Geboden f 567.—. Heden overleed in het St. Antonie Zie kenhuis te Sneek, na een geduldig gedra gen lijden van bijna 9 maanden, mijn innig geliefde Echtgenoote en der Kinderen zorgdragende goede Moeder, Mevrouw Van der Feer, in den ouderdom van ruim 39 jaar. Leeuwarden, 2ff November 1903. Westersingel 28. W. D. F. MEIJER, en Kinderen. Zwanenburgerstraat te Amsterdam, werd een 25-jarig werkman door een drijfriem gegrepen en medegevoerd. Hij werd in hoogst zorgelijken toestand naar het Binnen gasthuis gebracht, alwaar hij later is overleden. Op de Nederlandsche Fabriek van werktuigen en spoorwegmaterieel te Amsterdam, kwam een 18- Heden overleed, na eene korte onge- I steldheid, plotseling, onze geliefde Zuster H en Behuwdzuster Weduwe van den heer G. J. Hennink, I in den ouderdom van 59 jaren. Leeuwarden, 1 Dec. 1903. Uit aller naam, H. WOUDA. Namens de COMMISSIE zal in den loop der volgende week eene lijst circuleeren, die wij met vrijmoedigheid ter inteekening aanbe velen, opdat ook weder gedurende dezen win ter aan behoeftige schoolgaande kinderen een warm middagmaal kan worden verstrekt op de daarvoor bestemde dagen. De Commissie, D. GORTER, Voorzitter. R. REGENBOGEN, Secret. R. S. H. VISSER, Penn. EGBERT VEEN. JOH. W. MEIJER. (Hoofd de heer J. BERGMANS). Toelating 1 Januari 1904. Aan belanghebbenden wordt bekend ge maakt, dat de aanvrage tot toelating van leer lingen op bovengenoemde school moet plaats hebben op Vrijdag, den 11 December e.k., des avonds van 6 7 uur, in een der lokalen van het Armenhuis alhier. Bij de aangifte moet worden opgegeven de geboortedatum dier kinderen, benevens de straat en wijk waarin zij wonen en het huis nummer. Sneek, 3 December 1903. LEEUWARDEN, 4 Dec- Geen aanvoer van boter. IJLST, Van 27 Nov. tot 4 Dec. 1903. Overleden: Pietje Homans 71 jaar, echtg. van Cor nelia Steensma Murkjen, elf jaar, dochter van Pie ter Wildschut en Murkjen Minkema. WONSERADEEL, Van 25 Nov. tot en met 1 Dec. 1903. Geboren: Beitske, dv Jacob Feenstra en Akke Feen- stra te Burgwerd Sikke, zv Hendrik Brandsma en Dieuwke Visser te Makkum Auke, zv Ate van Dijk en Hiltje Boersma te Hichtum Jentje, zv Rein Oostenveld en Antje de Witte te Makkum Eling, zv Sijbe Homminga en Elisabeth Hoekstra te Hieslum. Gehuwd: Johannis Henderikus Lümer, 25 jr., te Workum en Anna Maria Velds, 24 jr., te Makkum Ykele Hoekstra, 37 jr., te Gaast en Jeltje Canter Vis- scher, 35 jr., te Schraard Klaas de Bruin, 27 jr. en Beitje Hendriksma, 23 jr., te Makkum. Overleden: Ike Falkena, 29 jr., echtg. van Lolke Schaper te Longerhouw Douwe Elgersma, 54 jr., wedn. van Pietje Slrikwerda te Schraard. i Groote Opruiming van alle HUISHOUDELIJKE ARTIKELEN. Echt Nickel KOFFIE- en THEEKANNEN. Zeer vele LU XE - AETIKELE N waarbij o. a. fijnbewerkte GELDKISTJES. LEPELS. VORKEN. Aangifte ra Leerlinaeii voor School no. 2,

Sneeker Nieuwsblad nl | 1903 | | pagina 2