r Reclames. KENNISGEVING. Veroordeeld tot de stilte, PLAATSELIJK NIEU VVS. Binnenlandse!! Nieuws. 374ste Staatsloterij. COLLECTE FRIESLAND. TWEEDE KLASSE. mogelijk’t Centrum aan en hekelde de Regeerings- politiek. De Rjjkskanselier Von Billow beantwoordde punt voor punt de rede van Bebel en koos krachtig partij tegen het socialisme. Italië heeft goede hoop op flinke regeling der douane- overeenkomsten met Duitschland en Oostenrijk. De premier hechtte zeer aan den Driebond (Duitsch land, Oostenrijk, Italië) en was tegen de beweging der irredentisten, die Triest en andere deelen, waar Itali anen wonen, van Oostenrijk willen afscheuren. 113 184 186 5157 5193 5182 5211 5280 6359 13279 13319 13320 13362 13328 16945 16959 16965 17000 13368 16942 16985 Prijzen 6371 7029 7071 7220 BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeen te Sneek, brengen ter voldoening aan art. 8 der Hin derwet ter openbare kennis, dat aan de firma DE HAAS en DE VRIES te Sneek en hare rechtverkrij genden, vergunning is verleend tot het oprichten eener Likeurstokerij, in het gebouw staande aan het Zomer- rak, wijk 17 no. 321, kadastraal bekend gemeente Sneek, sectie C no. 1542. Sneek, den 9 December 1903. Burgemeester en Wethouders voornoem d, ALMA, Burgemeester. JAC. van oer LAAN, Secretaris. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER der Gemeente Sneek, brengt ter openbare kennis, dat het Kohier no. 3 der Bedrijfs belasting dezer gemeente, dienstjaar 1903/04, door den Directeur der Directe Belastingen te Groningen gear resteerd den 10 Dec. 1903, aan den Ontvanger der Rijks- belastingen te Sneek ter invordering is ter hand gesteld en dat een ieder verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. Sneek, den 11 December 1903. De Burgemeester voornoemd, ALMA. Kort nieuws uit het buitenland. ’t Verre Oosten. Daedalus en z’n zoon Icarus konden oudtijds beter uit den Cretenzer doolhof komen, dan de huidige krantenlezer uit den doolhof der Oostersche be richten. Gisteren een telegram, dat de Japansche Kamer ge opend is. De keizer hield een vredelievende rede. Gisteren ook een telegram, dat een 8-tal Russische oorlogsschepen, (waaronder 2 slagschepenen 2 kruisers) te Chemulpo 'n Koreaansche haven) zijn aangekomen om te protesteeren tegen openstelling van Koreaansche havens en Japanschen invloed in Korea. Verder een aantal vredelievende correspondenties. Hedenmorgen lazen we in de telegrammen, dat de Japansche Kamer zonder hoofdeljjke stemming de laks heid der Keizerlijke regeering in de binnenlandsche en buitenlandsche staatkunde afkeurt. (Zoo iets is nog nooit in Japan gebeurd bij ’t beantwoorden eener troonrede.) Nog een telegram: De secretaris van de Japansche le gatie in Amerika zegt, dat alle geschil tusschen Japan en Rusland vriendschappelijk uit den weg wordt ge ruimd. Enzoovoort. Spanje. De Koning van Spanje is op visite bij de koninklijke familie van Portugal. Bij een galamaal zaten ook Engelsche zeeofficieren aan. Spanje en Por tugal bevriend! Hoe is’t mogelijk! Macedonië. De beide civiele agenten, die den Turk- schen gouverneur van Macedonië als echte dwarskijkers op de handen moeten kjjken, zijn reeds benoemd; een Rus en een Oostenrijker. Italië. De minister van financiën Luzatti had Woens dag een dankbare taak. Op de begroeting 1902—’03 was een batig saldo van bijna 64 millioen lire verkre gen, de thans loopende begrooting zal wel 6 millioen overschot geven en van de volgende verwacht hij ook een surplus. Duitschland. Het Duitsche Rijk werkt maar steeds met geldelijke tekorten. De staatsschuld wordt steeds grooter en nog heerschen er in de allerhoogste kringen aspiraties naar vloot- en cavalerie-uitbreiding. Een der voormannen van ’t Centrum, dr. Schadler, hield een ernstig waarschuwende rede; wees zuinig, wees voorzichtig; en ook, houd er geen afzonderlijke officieren-eer op na. De heer Bebel (leider der soc.-dem.) viel zoo scherp van het Nederlandsch Gymnastiek verbond een onder zoek ingesteld naar de lichamelijke geoefendheid van miliciens der lichting 1904. 15 jongelingen, leden van turnvereenigingen en volksklassen, onderwierpen zich aan dat onderzoek. Als commissie van onderzoek fungeerden de heeren L. de Jong van Heerenveen, M. Wierstra en P. Gonggrijp alnier. Aan 13 adspiranten kon een diploma worden uitgereikt. Tevens werd aan dit onderzoek een wedstrijd in volksoefeningen verbon den. De eerste prijs werd behaald door A. Klijnsma, lid van de gymnastiek-vereeniging »Greate Pier* al hier; de tweede prijs door Tj.de Jong, lid der gym nastiek-vereeniging «Knjjpe* te Knjjpe. Van hier wordt aan de L. Ct. gemeld: Een paar stadgenooten vonden gisternamiddag op een der lessenaars in het post- en telegraafkantoor alhier eene zakportefeuille, inhoudende aan bankpapier f 1200. De vinders deponeerden, na onderzoek van den inhoud in tegenwoordigheid van een paar postamb tenaren, het gevondene aan het postkantoor. In de zitting der rechtbank te Leeuwarden op Woensdag a. s. zal o. a. behandeld worden de zaak tegen Hermanns Z., 28 jaar, koopman alhier. Hij is beschuldigd van verzet te Bolsward op 26 Nov. j.l. tegen den inspecteur van politie J. E. Bach- hofner en den agent van politie Tj. W. Dijkstra. Op het drietal bij de Ned. Herv. gemeente te Oudemirdum, komt voor ds. J. Ronner te Woudeend. Weder is een der poklijders te Volendam over leden, en wel een meisje van 24 jaren, dat in de barak verpleegd werd. Van de 7 gevallen die tot heden voor kwamen, zijn er alzoo 3 met doodeljjken afloop. Bijna levend begraven. Terwijl Maandag de land bouwer W. Kruize te Weerdinge uiteen gat zand groef, stortten plotseling de wanden in, waardoor K. onder ’t zand werd bedolven. Alleen het hoofd bleef ten deele er boven. Een viertal personen redden hem nog te juister tijd met veel moeite van den dood. Een onaangename begroeting. Toen Maandagavond de arbeider O. te ie Exloërmond even zijn hoofd buiten de deur zijner woning stak, ontving hij plotseling een gevaarlijke snede over zjjn gezicht. De politie doet onderzoek. De veenbaas J. Bos, onder Midwolda, heeft dezer dagen een varken geslacht, dat wel een unicum mocht heeten. Het dier was nog maar ruim een jaar oud en woog al meer dan 500 halve K. G. Daarbij stond het nog heel best op zijn pooten, wat doorgaans bij zul ke monsters veel te wenschen overlaat. Maar zien kon het niet meer. De oogen waren dichtgegroeid. 5240 5257 5260 5282 6320 Trekking van f 30. 7051 7079 7152 7154 7233 Geslaagd voor klerk der posterijen en telegraphic de heer B. Heinsius te Folsgare. Verplaatst de landmeters bij het kadaster: de heer C. Bekink van Sneek naar Nijmegen en de heer Hamelberg van Nijmegen naar Sneek. Pieter H., 22 jaar, slagersknecht alhier, werd Woensdag door de Rochtbank te Leeuwarden, voor beleediging op 27 Sept., van den sergeant C. de Boer, veroordeeld tot f 14 boete of 14 dagen hechtenis. IJLST, 8 December. Heden heeft zich alhier eene damescommissie geconstitueerd, die op 22 Januari as. door een schoolfeest het feit wil gedenken, dat H. M. de Koningin-Weduwe op 22 Januari 1879 Haren intocht in ons vaderland deed. BOXUM, 7 Dec. Gisteren vulde een groot aantal belangstellenden ons kerkgebouw, om voor het eerst de nieuwe verlichting te aanschouwen, door de goede zorgen van heeren kerkvoogden en notabelen, ten be hoeve der godsdienstoefeningen aangebracht, en te luisteren naar de stichtelijke woorden, die bij deze gelegenheid door Ds. A. O. W. ter Meulen alhier, naar aanleiding van Jes. 9 vs. la werden uitgesproken. Algemeen wordt de verbetering in den bestaanden toestand hoog geroemd en werden tevens de smaak volle lampen geprezen, zoodat de firma Joh. Volkers Zoon, »Metalen Wereld», te Sneek, aan wie de le verantie was opgedragen, ten volle aanbeveling ver dient. Hij was belast met een transport paarden van ’s-Her- togenbosch naar Breda en opeens in den trein waanzin nig geworden. Na onder de bewaking van de politie van Tilburg in de wachtkamer te zijn gehouden, werd hij onder geleide der mauréchaussée naar zjjn garnizoen gebracht. Een gevangene naar zijn zoon. Naar men verneemt, werd Maandag zekere v. d. B. uit Oisterwjjk, welke te Breda in de strafgevangenis vertoefde, door de maré chaussee, met toestemming van den minister van Justitie, naar zijn woonplaats getransporteerd, teneinde aldaar zijn zoon, die, in stervensgevaar, door het ontstaan van bloedvergiftiging, verkeerde, te bezoeken, na welk be zoek de gevangene, die nog P/2 dag moest zitten, werd teruggebracht. Treurig. In de cellulaire gevangenis aan den Noord- singel te Rotterdam, heeft zich een 18-jarige gedeti neerde, W. B., uit Vlaardingen-Ambacht, door ophan ging van het leven beroofd. De jonge man was wegens diefstal van palingfuiken tot één maand gevangenisstraf veroordeeld. Het een zame leven in de gevangeniscel heeft hem zoo aange grepen, dat hij tot deze wanhopige daad is overgegaan, niettegenstaande de korte straf, die hem was opgelegd. Het Weeshuis te Almelo. Men meldf aan de »N. R. Ct.« uit Almelo: Door elf van de veertien oud-verpleegden van het weeshuis der Herv. Gemeente alhier, die in het rapport van den inspecteur van politie genoemd zijn, is een schrijven gericht aan de regenten van dat weeshuis, waarin zij verzoeken alsnog door hen gehoord te wor den. Daarin schrijven zij o. a.»Ondergeteekenden achten zich verplicht, ook voor U, alle feiten aan het licht te brengen, zoo UEd. Regenten ten minste niet doof bent voor de vreeselijke schandalen, welke hier jaren lang den schepter hebben gezwaaid over het Ned. Herv. Weeshuis. Welnu Heeren Regenten, toont ons nu eens of dit schandaal U ter harte gaat. Denkt eens na! Het geldt hier ouderlooze kinderen, die hun alles, hun ouders zagen weggenomen, die hun troost, hun ouderliefde missen, die alles verloren, dat hun dierbaar was. Toont dan nog een beetje menscheljjkheid en hoort ook ons en straft dan alsnog de schuldigen, dien den kinder- beul hebben gespeeld over de ouderlooze kinderen.» Waarschijnlijk naar aanleiding van dit schrijven zijn een viertal der onderteekenaars uitgenoodigd op de vergadering der regenten te komen om gehoord te wor den. Dezen hebben echter geweigerd aan die uitnoodiging gevolg te geven, tenzij alle onderteekenaars van het schrijven gezamenlijk worden gehoord en dan in bijzin der politie. Verduistering aan een Bank. Aan de Amsterdamsche Bank is door een der employé’s verduistering en diefstal gepleegd. Uit de aangeteekende brievenpost van een der laatste ochtenden werd een couvert effecten ter waarde van f 4000 vermist; een aangeteekende brief, eenige maan den vroeger gedateerd, was er voor in de plaats ge legd. De bediende, die deze post had verwerkt, is Maandag nog even op ’t kantoor geweest, maar zond later een telegram dat hij verhinderd was te komen. Sedert dien is hij niet teruggekeerd, welke omstandigheid men nu in verband brengt met de vermissing der effecten. Het jongmensch in quaestie, omstreeks 25 jaar oud en van zeer gegoede familie, buiten de stad woonachtig leefde nogal royaal. De politie, die de zaak in handen heeft, moet hem reeds aangehouden hebben. Landbouwcrediet. In Friesland worden van katholie ke zjjde pogingen aangewend tot het oprichten in de provincie van een Boerenleenbank, in den trant van de Raffeisenbank, met het doel de spaarzaamheid te bevor deren en aan de landelijke bevolking crediet te verschaf fen. Een voorloopig bestuur is benoemd, samengesteld uit de heeren Theod. Westendorp, L. Ketelaar en J. Gala ma. In Bulgarjje moet iedere pas getrouwde vrouw, vol gens eene oude gewoonte, gedurende een maand stil zwijgend zijn, met uitzondering voor haar echtgenoot. Wanneer het oogenblik gekomen is, dat dit stilzwijgen kan worden afgebroken, stelt zich de echtgenoot aan zijne vrouw voor met een geschenk en van af dat oogen blik kan zjj naar hartelust spreken. Deze regel moet wel hard zijn om door de vrouwen in acht genomen te worden, die zoo gaarne de klank hunner eigen stem hooren. Er zijn evenwel uitzonderingen en Juffrouw de wed. van Ryssen te Enschede W. van Ryssen, volgens portret. is door dit voorschrift niet verhinderd geworden. Zij schrijft ons 't volgende: Daar ik de goede werking der Pink Pillen ondervonden heb en in het belang der lijdende menschheid ook iets wil doen, zoo geef ik U de vrijheid ’t volgende te publiceeren en tevens zend ik U mijn portret. Ik was sedert geruimen tijd lijdende aan binnenkoortsen en rheumatiek en ben thans na ’t gebruik der Pink Pillen hiervan geheel en al genezen. De zoo krachtige werking die de Pink Pillen op het bloed uitoefenen, dat zij regelen en verrijken, maakt hen onovertreffelijk tegen bloedarmoede, bleekzucht, neu- rasthénie, rheumatiek, algemeene zwakte, scheele hoofd pijn, zenuwpijnen, zenuwziekten, verblindingen, duize lingen, hartkloppingen, onregelmatigheden. Zoo gij dus lijdende zijt, aarzelt geen minut, maar zoekt Uw heil bij de Pink Pillen; zjj hebben anderen genezen, waarom zouden zij U ook niet genezenP Zoo gij nog mocht aarzelen, wendt U alsdan tot hen die genezen zijn en zij zullen U de gewenschte inlichtingen geven. Prijs f 1.75 de doos, f 9.per 6 doozen. Verkrijg baar bij Snabilié, Steiger 27, Rotterdam, hoofddepOt- houder voor Nederland en Apotheken. Franco toezen ding tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Sneek en Omstreken bij JOH. W. MEIJER. 8. Worden gelezen en behandeld de ingekomen stuk ken: a. uit Brussel van de Internationale Vereeniging der Scheepvaart-Congressen; hierbij wordt haar ont staan, doel en werkkring uiteengezet en opgewekt tot steun, met verzoek lid der Vereeniging te worden. Voor kennisgeving aangenomen. b. van de Vereen, van Nederl. Werkgevers, waarbij toegezonden 8 exemplaren van »Stemmen uit Twente* voor de Kamer; welke in dank zjjn ontvangen en rondgezonden; e. van het Centraal Bureau Statistiek met afl. 5 van het Tijdschrift. Zal circuleeren; d. een bericht uit Noordwolde in zake het adres van «Eendracht* aan Ged. Staten. Daar de inlich tingen onvoldoende worden geacht om op grond van deze het adres te ondersteunen, wordt het schrijven voor kennisgeving aangenomen; e. van de Friesche Afd. van den Ned. Bond van Horlogemakers, te Leeuwarden, met het adres van dien Bond aan de Regeering om bij wetteljjke rege ling te komen tot eenheid van tijd voor geheel Neder land. Overeenkomstig het besluit bij de behandeling van genoemd adres in de vorige vergadering, wordt het voor kennisgeving aangenomen; f. van de Nederl. Kamer van Kooph. te Londen in zake middelen tot wering van bedrog in den Kaashan del, door welk bedrog die handel in Engeland gevaar loopt in verval te geraken. Ook dit punt is reeds vroeger in de Kamer behandeld, en daar deze circulaire geen nieuwe gezichtspunten oplevert, wordt zjj voor kennisgeving aangenomen. De Kamer geeft het stuk gaarne ter lezing aan belanghebbenden, die zich daar toe bij den Secretaris kunnen vervoegen; g. het ontwerp van Ziekteverzekering voor Werk lieden. Verschillende leden stellen in het licht, hoe veel bezwaren dit ontwerp meebrengt. Het resultaat der bespreking is, dat aan Z. E. den Minister, op die bezwaren zal worden gewezen, wordende de finanti- eele druk èn voor de werklieden èn voor de werkgevers te zwaar; h. de plannen en ontwerpen van de Vereen, tot verbetering van de haven te Delfzijl en het kanaal DelfzijlGroningen—Lemmer. Deze belangrijke stukken worden uitvoerig behan deld en leiden er toe dat aangenomen wordt een voor stel van den heer P. R. van Haga, aangevuld door amendementen van de heeren Dekker en Priester, houdende, dat aan de Vereeniging te Groningen zal worden in overweging gegeven, hare plannen in die mate aan te vullen, dat ook worde aangedrongen op verbetering van het scheepsvaar water Houkesloot Sneekergracht (westzijde)—Wijde Wijmerts enz. naar de haven van Stavoren, wijl die haven ’s winters lan ger open blijft, minder last van ijsgang heeft dan die te Lemmer, maar vooral, wijl reeds plannen bij Ged. Staten in overweging zjjn om van af de Wijde Wij merts tot Stavoren grootscheeps vaarwater te maken, terwjjl door de vaart over Sneek de handel en de scheep vaart zeer zouden worden gebaat in het belang van Groningen en Friesland beide en van de haven te Delfzijl in ’t bijzonder, daar de afneming door Fries land, waarvan over Sneek reeds meer dan 75 pet., er zeer door zou vermeerderen. Voorstellen. Geïnformeerd wordt, hoe het komt, dat de reeds geplaatste brievenbus in de Noorderhorne, nog niet in gebruik is gesteld. De van den heer Directeur van het P. en T. kantoor ontvangen mondelinge inlichtin gen worden medegedeeld. Tevens wordt daarbjj medegedeeld, dat het getal bestellers is vermeerderd en de stad thans in 5 wijken in plaats van in 4 is ver deeld; wat eene gewenschte verbetering is. Verder niets te behandelen zjjnde, sluit de Voorzitter de Vergadering. SNEEK. Alhier werd van wege het Noordergewest VERGADERING van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Sneek, op 8 December 1903. Aanwezig de h.h. P. Reinouts van Haga, Voorzitter, J. Smit Ez., A. L. Hansma, A. Dekker, S. Henstra, W. Nieveen, E. Prieter en J. van Loon, Secretaris. 1. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige gelezen en ongewjjzigd vastgesteld. 2. Worden gelezen de uitgegane missives: a. aan den heer P. de Jong Pz. alhier inzake de amoveering van het Mollemaklooster, voor een verbe terde verbinding van Geeuwkade met Hoogend; b. aan den Minister van Justitie, waarbij wordt aan gedrongen op rjjkskeuring van levensmiddelen; c. aan den Min. v. W., H. N., alsvoren. Medegedeeld wordt, dat, aan «Eendracht* te Noord wolde is verzocht afschrift van haar adres aan Gedep. Staten in zake verbetering van de Linde; verder, dat de brochure over het ontwerp «Ziekteverzekering* is ont vangen en rondgezonden; voorts, dat geen ex. van de plattegrond van Sneek ten gemeentehuize voor de Kamer ter beschikking was; nog, dat de Commissie ad hoe de door Bergen op Zoom gevraagde inlichtin gen heeft verstrekt. Waanzinnig geworden. Toen Dinsdagavond de trein van 's-Hertogenbosch te ruim 8 ure het station Tilburg was binnengestoomd, had er een kleine consternatie plaats, doordat een waanzinnige korporaal van de artil lerie te Breda, uit den trein moest worden verwijderd. Trekking van Dinsdag 8 December. 3191 f 200. van f 30. 7229 13223 13224 13258 7241 13196 13261 13275 13283 Donderdag 10 December. Prijzen van f 30. 13211 13266 138 1752 1771 3199 Trekking van Woensdag 9 December. Prjjzen 6334 6337 6338 6375 7043 van I 5

Sneeker Nieuwsblad nl | 1903 | | pagina 2