IV Stemmen uit Twente. I i T PLAATSELIJK NIEUWS. Binnenlandsch Nieuws. e r A' l Het Bestuur van het Kinderziekenhuis te Dord recht vestigt de aandacht van de lezers van dit blad op eene Poppententoonstelling die zij voornemens is te houden in de maand Maart 1904, ten voordeele van hare inrichting. Door vele toezeggingen daartoe in staat gesteld, belooft die Tentoonstelling zeer interessant te worden. Ook lezers van dit blad zijn wellicht in het bezit van poppen of speelgoed, die ter opluistering in de tentoonstelling kunnen opgenomen worden. Gaarne houdt het Bestuur zich aanbevolen voor de toezegging daarvan voor 15 lebr. 1904. Op verzoek wordt een circulaire toegezonden door de secretaresse, mevrouw A. C. VolkerVolker, Wolwe- vershaven 57,die steeds bereid is de noodige inlichtingen te verstrekken. Kort nieuws uit het buitenland. Rusland en Japan. De Japansche Kamer, die zoo brutaal op de openingsrede des Keizers antwoordde, werd ontbonden. Eerst in Maart nieuwe verkiezingen. Rusland heeft antwoord aan Japan gestuurd, welks regeering nu zonder Kamer-handkijkerij dit antwoord kan onderzoeken. De laatste berichten harmoniëeren niet te best, volgens gewoonte. De Russische aanvoerder Alexejeff blijft in Oost- Azië. De Japansche gezant te Londen blijft geloovenaan een vreedzame oplossing. Rusland zou in z’n antwoord eenige concessies ge daan hebben. De Russische gezant had te Tokio een lang onderhoud met den Japanschen minister. De Japansche Keizer (Mikado) wil liefst ook in vre de blijven. Verontrustend klinken een paar andere berichten, natuurlijk Engelsche: Britsche bladen zen den reeds hun oorlogs-correspondenten. Japansche en Russische oorlogsschepen nemen reeds de oorlogskleur (zwart geverfd) aan. Uit Amerika een telegram: Japanners zetten te Nok- pho (Korea) marine-troepen aan land om oproerige sta - k ers te tuchtigen. Er werd gevuurd en er vielen verscheidene dooden ’t Subcomité, dat hier is gevormd voor het verleenen van hulp aan de ruim 500 on gelukkige kinderen van de slachtoffers der Amsterdamsche werkstakers, bestaat uit de hee- ren Notaris H. Fennema, Mr. P. C. Andreae, J. Schijfsma Jr., M. ten Cate en K. Groene- veld. Moge deze roepstem velen opwekken door hunne in zending mede te werken tot het succes van de tentoon stelling. Het heeft maar weinig gescheeld, of verschillen de winkeliers in den Haag waren dezer dagen slacht offers geworden van eene zg. millioenenjuffrouw. Deze juffrouw, tot vóór enkele dagen keukenmeid in dienst van een bewoner van de Stadshoudei slaan, deed een paar weken geleden allerhande bestellingen. Bij sommige magazijnhouders liepen de bestellingen zelfs tot over de tienduizend gulden, ’t Mooiste was nauwe lijks goed genoeg. Volgens voorgeven moest het bestelde dienen tot inrichting van een huis in de Laan van Meerdervoort. Nu eens gaf de »millioenenjuffrouw« baren werke- lijken naam op, dan weder dien van den een of ande ren aanzienlijken ingezetene. Toch zijn slechts weinig winkeliers er ingevlogen. Hoofdzakelijk moet dit hieraan worden toegeschreven, dat de »dame« bij het doen van hare «inkoopen* last gaf het bestelde eerst later te laten bezorgen aan het door haar opgegeven adres in de Laan van Meerder voort. Alléén bij een banketbakker kon zij de verzoeking niet weerstaan om de bestelde lekkernijen maar zelf, zonder betaling natuurlijk, mede te nemen en op te smullen. En ook bij een handelaar in pelterijen, waar zij op hare manier inkoopen deed, nam zij het bestelde, tot een bedrag van een kleine honderd gulden, mede. Tegen de ex-dienstbode is nu, ter zake van oplich ting, een strafvervolging ingesteld. Bij het kameropruimen heeft eene dienstmeid te Meppel vier spelden, welke ze vond, in den mond ge stoken, eene gevaarlijke gewoonte, die nog veel te vaak voorkomt. Een er van slikte ze door, welke haar sedert heel wat leed veroorzaakte. Zij is te Zwolle onder geneeskundige behandeling gesteld, en is giste ren in het Ziekenhuis aldaar voor de derde maal ge opereerd. Echter is het niet mogen gelukken de speld te verwijderen. Uit den Gemeenteraad van Almelo. In de Vrijdagavond gehouden zitting van den Gemeenteraad van Stad-Alme- lo was ingekomen een schrijven van den burgemeester ten geleide van een afschrift van de rapporten, betref fende toestanden in het Herv. Weeshuis, uitgebracht door den inspecteur van politie. De heer mr. E. B. Ba vink ten Gate keurde de hande ling van den burgemeester af om die rapporten te pu- bliceeren. Hij stelde de volgende motie voor: «De Raad van Stad-Almelo, kennis genomen hebben de van de rapporten (uitgebracht door den inspecteur van politie, en in ruimen kring verspreid door den bur gemeester, hoofd van politie) over feiten en toestanden, voorgekomen of voorkomende in het Hervormde Wees huis te Almelo; van oordeel, dat Uit noch in het belang van de gemeente, noch in dat van het weeshuis en daar in verpleegden is, keurt die handelwijze van den burge meester ten zeerste af en gaat over tot de orde van den dag«. De motie werd met 8 tegen 3 stemmen aangenomen. Nadat dit besluit was gevallen, verklaarde de Voor zitter, dat deze uitspraak van den Raad hem in geen enkel opzicht als hoofd van de politie voor den vervolge zal binden. Spreker zal nu overwegen, om de geheele toedracht der zaak, ook datgene wat aanleiding aan twee oud-verpleegden gaf om hun klaehten ter kennis van den inspecteur van politie te brengen, onder de aan dacht van den Raad te brengen en van degenen, die er mee te maken hebben, en misschien ook onder de aandacht van het publiek. Een arme ongehuwde moeder van 18 jaren, wo nende te Rheden (Geld.), heeft haar kind van enkele maanden oud, dat zij niet kon onderhouden en op voeden daar zij maar één hand heeft, aan eene onbekende vrouw weggegeven. Zaterdag werd te Winschoten gevankelijk uit Nieuweschans binnengebracht de 47-jarige timmerman, L. genaamd, wonende te Sneek, die op 4 December uit de gevangenis ontslagen was. Hij had in Gronin gen een fiets gehuurd onder den valschen naam van van der Zee, die hij in Nieuweschans verkocht. Vernielen schijnt voor sommige men- schen al een bekoorlijk vermaak te zijn. Dit moest het hekwerk voor de Iraëlitische Syna goge alhier in den nacht van Zondag op Maan dag ondervinden. Zooals gewoonlijk hebben de bedrijvers van dit heldenfeit, er hunne namen niet bijgeschre ven. Vervolg. De firma Arntzenius Jannink Co. te Goor, vervaardigt netten en manufacturen. Ze ex- porteeren die netten, voor zoover al te hooge invoerrechten dit niet beletten. Duitschland wil door vrijen invoer van net ten de hoogzeevisscherij aanmoedigen. Deze firma levert daarom veel in Duitschland. Wat de manufacturen betreft, werkte de fa briek, destijds nog klein, vroeger alleen voor de Ned. Hand. Mij, tegen een vast tantième perstuk. Doch na 1874 exporteerden zij ook naar andere landen dan Java. Ze concurreert thans tegen Engeland in En- gelsch-Indië. Het verschil in de productie kosten, zegt de heer Jannink, is in de laatste jaren tot ons voordeel verbeterd, doch Enge land heeft de betere kwaliteit der werkkrach ten voor. Als een wever hier met vier tou wen werkt, heeft hij een helper, die 1/4 van ’t loon krijgt; de Engelsche werkman bedient al léén z’n vier touwen. In de grovere, dikkere garens kunnen de vastelands-spinnerijen beter met Engeland concurreeren dan in de fijnere garens; deze worden hier nog weinig gespon nen; ze komen te duur; de productie der ma chinerie is tegenover Engeland in verhouding te klein als een gevolg van de mindere kwa liteit der werkkrachten. In Enschedé en elders heeft men wel geprobeerd, die fijnere garens te maken, en ’t zal op den duur misschien ook wel gaan, maar er ontbreekt nog wel wat aan. De Twentsche spinnerijen houden ’t uit te gen de overproductie van Duitschland. De Duit- sche spinnerijen maakten hooger dividenden dan de Twentsche, doch thans (in 1902) lijden ze verliezen en ondervinden een ware crisis. Duitschland is een protectie-landdaardoor werken de fabrikanten bij voorkeur voor de eigen, beschermde markt. Komt er dan een crisis, dan zit men vast en moet, om toch el ders afzet te vinden, de prijzen fcrceeren. Een land als Engeland heeft ook in tijden van een crisis nog altijd wel goede connecties over. Machinefabriek Gebr. Stork en Co. te Hen gelo, Tot in 1877, zegt de heer D. W. Stork, had cns land een recht van 1 pet. op machi nes doch wat is 1 pet. Daarna verviel dat percentje. Doch tegelijk hief Duitschland 5 pet. invoerrecht op machines en pl. m. 15 pet. op ketels. We leverden toen nog al naar Westfalen. Doch die Duitsche protectie is ons geen schade. Neem bv. de walswerken. Om niettegenstaande de overproductie toch goede prijzen te maken, hebben de meeste walswer ken, van wie wij onze ketelplaten betrekken, zich tot een syndicaat vereenigd. Dit syndi caat houdt in Duitschland de platen duur, doch naar ’t buitenland moet ’t met Engelsche en Schotsche walswerken concurreeren en zoo krijgen wij hier de Duitsche ketelplaten pl. m. 30 pet. goedkooper dan onze concurrenten, de Duitsche machinefabrikanten zelve. Ditzelf de geldt ook voorstaaf-ijzer en staal; ook voor gietijzer, dat we in den laatsten tijd ook uit Duitschland krijgen, ’t Is er dus net mee als met de spinnerijen; doch met dit onderscheid: De goedkoopere garens van buiten af doen schade aan onze spinnerijenmaar ketelplaten en andere onzer grondstoffen worden in Neder land toch niet gemaakt, daar we geen wals werken en hoogovens hebbenvan ’t Duitsche prijzen verschil profiteert ons land dus. Bovendien zag men al spoedig ’t bekende verschijnsel; De beschermde Duitsche ketel- makers werkten liefst alleen voor de bescherm de Duitsche markt. Mijn oom, zegt de heer D. W. Stork, en la ter mijn vader met een broer en een zwager, hebben in 't begin veel bezwaren moeten over winnen, vooral nadat men de bescheiden repa- ratie-fabriek te Borne door een machinefabriek op betrekkelijk groote schaal te Hengelo had vervangen. Vooreerst hadden we geen werk lui, die ’t vak verstonden en danhier in Twente bestond wel behoefte aan een reparatie-inrich- ting, maar de machines kocht men in Enge land; men zocht om ’t goedkoopste en vergat, uit vriendschapsoverwegingen bij ons te koopen. Zoo slaagden we eerst langzamerhand er in, kleine machines te leveren. Doch rente konden we niet maken. We werden dus niet «bedorven*. En geluk kig ook maarTelkens opnieuw, als ons orders ontgingen, bemerkten we, dat we »er nog niet waren.< Dat scherpte ons op en anders was onze zaak nooit krachtig geworden, ’t Zou ons gegaan zijn als de beide zaken te Amster dam: De «Kon. Fabriek van Stoom-en andere Werktuigen* steunde bijna geheel op njksle- veranties; de «Atlas» repareerde in de suiker fabrieken. Beide fabrieken werkten niet «scherp» en gingen te nietde eerste is gereorganiseerd en thans op heel anderen en veel beteren leest geschoeid. SNEEK. Openbare uitvoering van CThus* neldai en *Greate Pier.i Zaterdagavond konden de liefhebbers van kracht, lenigheid en bevallige bewegingen, weer hun hart ophalen. Geen wonder! De dames-gymnastiekvereeniging «Thusnelda» en de heeren-dito «Greate Pier« gaven dien avond in de groote zaal van «Amicitia* een uitvoering onder de leiding van den leeraar, den heer M Wierstra. Onder ’t zingen van een nieuw turnlied (op de melodie van «Onze duinen schaarden* uit een der «Zangvogeltjes») kwamen de gymnasten op. Daarna betuigden in welgekozen woorden de voorzitter van »G. P.« en de vice-presidente van «Th.» hun dank aan den turnleeraar voor zijn uitmuntend onderricht. In de netjes versierde zaal volgde nu een aandachtig publiek de uitvoering der verschil lende nummers, die begeleid en afgewisseld werden door de keurige en opwekkende mu ziek der Sneeker Orchestvereeniging. Voor de pauze gaf »Th.« Vrije oefeningen en Stokkenoefeningen, waarbij lenigheid en bevalligheid samengingen. »G. P.« werkte met Staven, op de Brug en met Ringen en Paard. Vooral de Brug-oefeningen, waarbij de heer Wierstra voorwerkte, trokken de hoogste be langstelling. Ook «Ringen en Paard«, waarbij de kranige voorwerker, de heer Klijnsma niet ’t minst de aandacht trok, viel in den smaak, vooral toen tot slot een kloeke groep werd gevormd. Na de pauze gaf «Th.« oefeningen aan Ringen, iets geëmancipeerder dan vorige jaren en zeer sierlijke Boog-, Stok- en Knotsreien. »G. P.« gaf eerst «Vrije Oefeningen* (Weer een mooie groep tot slot); daarna kwam «De Postiljon,» waarin verschillende personen me dewerkten; ’t was iets nieuws, dat veel applaus behaalde. Aan ’t Parterrerek werkte de heer Wierstra weer mee; prachtige oefeningen, voor al de vrije, en ,’t allermeest die van den turn leeraar. Wanneer we nu nog zeggen, dat de Apo theose, waartoe «Th.» en «G- P.« samen werkten, zeer mooi bedacht en uitgevoerd werd, zal men begrijpen, dat de avond van Zaterdag voor de beide Vereenigingen een beslist succes is geweest, ’t Zich telkens repeteerend applaus bewees dit en getuigde, dat men nog vele ma len een uitvoering van »Th« en »G. P.» onder de zoo uitnemende leiding van den heer M. Wierstra hoopt te mogen bijwonen. Tot onderwijzeres aan de Chr. school te Burum is benoemd mej. J. Starkenburg te Oudaga (W.) De res. 2e luit. J. C. Eisma, van het 9e reg. inf. te Leeuwarden, heeft eervol ontslag gevraagd. OOSTERWIERUM. Donderdag had hier een treurig ongeval plaats. Een met lijnkoe ken beladen wagen van den molenaar, den hr. L. alhier, had bij ’t afrijden der brug in het dorp langs den zoo gevaarlijken afreed, het ongeluk bij den weg neer te zakken. Met groote moeite werden de berijder en paarden op het droge gebracht, doch alle po gingen om de levensgeesten van den voerman H. Jellema weder op te wekken bleken vruch teloos. De in allerijl ontboden arts kon alleen den dood constateeren. Dit is in korte jaren het vierde ongeval dat hier op dezelfde plaats met paard en rijtuig ge beurde. Dat in den bestaanden toestand daar spoedig verbetering mag komen is zeer te hopen. Onze fabriek had in 1868 slechts 120, thans echter 750 werklieden. Bovendien zijn uit onze zaak nog andere voortgesproten, zooals de firma Dikkers en Coalhier, en eenige re- paratiefabrieken in verschillende deelen van ons land, of hangen nauw met ons samen, zooals de «Werf Conrad* te Haarlem. De eenige protectie, die we zouden verlan gen, is, dat ’t Rijk bij aanbestedingen op de soliditeit van den aannemer lette. De firma G. Dikkers Co., te Hengelo, die in hoofdzaak «appendages» (kranen en an dere onderdeden van machines) vervaardigt, is voor vrijhandel Wel geven de 5% die onze fiscus van deze artikelen uit het buitenland heft, een soort bescherming, doch bij kostbare handelsartikelen, zooals deze firma fabriceert, beschermen ze den Nederlander weinig. De Nederl. Katoenspinnerij te Hengelo be gon in 1865 met 23.000 spindels, doch oner varenheid en daling der katoenprijzen na den Amerikaanschen oorlog maakten, dat eerst over ’t jaar 1871 eenig dividend kon worden uitge keerd. De fabriek had eenige technische fouten; doch in 1872 brandde ze af en bij den weder opbouw werden die fouten vermeden. Spoedig daarna werkte men met 36.000 spindels en sedert 1871 werd steeds dividend uitgekeerd. Deze firma zegt: We hebben natuurlijk last van de overproductie in de protectie-landen. Doch we blijven toch voor vrijhandel. Algemeene protectie in Nederland zou de prijzen van alles vermeerderen; de loonen moesten dus hooger worden; bovendien zou den we de hulpgrondstoffen, de drijfriemen, machineriën, kaardbeslag, enz. uit het buiten land ook duurder moeten betalen (invoerrecht) en we konden in ’t vrije wereldverkeer niet meer concurreeren. Volgens deze firma heeft Twente veel aan de N. H. Mij te danken, doch deze gaf te gemak kelijk flinke prijzen voor ons goed. De Twent sche fabrikanten waren toen beter handelaars dan fabrikanten. Na 1874 werden ze ook goede fabrikanten. Volgens ’t verslag-1890 van de Kamer van Koophandel te Hengelo ging toen een aan zienlijk deel der goederen naar Eng. Indië. Groote Manchester-huizen zonden reeds agenten om te Hengelo inkoopen te doen. De firma C. T. Stork en Co. werkte in 1858 met 48 getouwen, verleden jaar hadden de ze wevers 868 weefstoelen voor stoom. Een verver verdient er gemiddeld per week f 9,50, een appreteerder f 9.50, een vast timmerman f 9,50, een sterker f 10,25, een ongehuwde scheerster f 6,75, een ongeh. aandraaister f 6,50, een ongeh. vouwster f 7,25, een touwbaas f 11,30, een pakker f 9,50, een ongeh. haspelster f 6,50, een wever f 9,25, kinderen (spoelsters) verdienen f 4 a f 5. De Hengelosche Bontweverij werkt alleen voor export. Protectie zou onze concurrentie met Engeland benadeelen. De Twentsche Bontweverij (te Hengelo) is ook tegen protectie. In den laatsten tijd is Italië ook onze concurrent gewordende loo nen zijn daar bijzonder laag. In ordinaire soor ten kunnen wij niet met West-Engeland con curreeren, waar bijna uitsluitend vrouwen in de weverijen werken, die minder loon genieten. Van Duitsche concurrentie merken we niets; de trusts maken daar de garens 10 pet. duur der; dat komt van de protectie. Volgens den heer D. van Lookeren Campag ne (bontweverij *lnsulinde<i) kunnen kleinere weverijen niet zoo goedkoop leveren als groo- tere. De export maakt onze grootere weve rijen mogelijk en daardoor profiteert ook de Nederlandsche afnemer van de goedkoopere prijzen en heeft dus indirect voordeel van den vrijhandel. Deze heer werkte eerst te Helmond (firma H. J. Raymakers, opgericht 1813) van 1871; doch 20 jaar later verplaatste hij zich naar Hengelo, waar hij betere werkkrachten voor zijn werk kon vinden. Volgens spr. zijn in Helmond velen voor bescherming, doch anderen weer nietzoo bv. de groote marga- rine-mannen, die ’t van den uitvoer en van vrijhandel moeten hebben. Wegens plaatsgebrek 't laatste deel hiervan in het volgend nommer. Zondagvoormiddag maakten een drietal Leeuwarders, onder den invloed van sterken drank, vrij wat drukte in de Galigastraat. Een der drie kwam met woest geweld in een vrij groote glasruit terecht; de daardoor ontstane hoofdwond bloedde hevig. De drie edele vol gelingen van god Bacchus werden ingerekend en de gewonde door dr. Hannema verbonden. In de bekende bewaarplaats onder ’t Stadhuis hadden de drie mannen tot ’s avonds gelegen heid om tot kalmte te komen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1903 | | pagina 2