t, MIMS- EJ AIIÏERTEATIEBLAV Ssa. verborgen Bewijs. fHK SHI EJI MSKUHL Zaterdag 19 December 1903. No. 101. r Stemmen uit Twente. 58e Jaargang. Nieu wjaarwenschen, Uitgever: B. FALKENA Mzn., Singel, Sneek. DIE SCHÖPFUNG. FEUILLETON. Evenals DE UITGEVER. over Hit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS, ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. We willen hier geen conclusie trekken, doch alleen hulde betuigen aan de kloeke Twent- sche industrie en hopen, dat ze ook in de ar tikelen, die thans nog steeds uit Engeland, Duitschland, enz. in ons land gevoerd worden, eens tal van specialiteits-fabrikanten kan aan wijzen. te gaan, en nu begon Snoward peinzend in de kamer rond te loopen. Na een poosje trad hij zijn schrijfver trek binnen; hij had een besluit genomen. «Ja* mompelde hij, «het is voor geval van nood.« In het schrijfvertrek stak hij licht aan, verwisselde zijn slaaprok voor een ander kleedingstuk en ging aan zijne schrijftafel zitten. Uiteen loket nam hij eenige telegram-formulieren en vulde twaalf daarvan in. Het waren dringende lastgevingen aan zijn agenten te Frankfort, Parijs, Milaan en in andere buitenland- sche beursplaatsen, dat zij het geld, verdiend met de laatst verrichtte speculation, niet naar hier doch naar zijn bijkantoor te New-York moesten zenden. Toen hij gereed was met schrijven schelde hij den kamerdienaar. »Breng deze telegrammen dadelijk naar het hoofd telegraafkantoor.* «Zeer goed, mijnheer!* Snoward ging weer in zijn slaapkamer. Hij legde zich echter niet ter ruste, maar wachtte, totdat hij den bediende het huis zag verlaten. Toen trad hij weer in het schrijfvertrek, stak een kaars aan en liep een kleine wenteltrap af, die naar zijn kantoor voerde. Daar snuffelde hij geruimen tijd in den lessenaar en in de brandkast. Alvorens naar zijn slaapkamer terug te keeren, verbrandde hij in den haard verscheiden boeken en een paket papieren. Zijn gelaat bleef daar al dien tijd zoo effen mogelijk bij. Als iemand hem hier bij dit werk overvallen had, zou hij heel bedaard gezegd hebben, dat hij wegens de gebeurtenissen van dezen avond rekening moest houden met de mogelijk heid dat hij werd in hechtenis genomen, en dat in elk handelsbedrijf geheimen voorkomen die men tracht verborgen te houden. Voelde Snoward zich schuldig, dan moest hij een kolossale zelfbeheersching bezitten, want toen hij ’s nachts te drie uur werkelijk naar bed ging, vertoonde zijn gelaat nauwelijks eenige vermoeidheid, terwijl hij Toch verscheidene aangrijpende gebeurtenissen achter den rug had. Hierin bestond juist de grootheid van dien werkelijk buitengewonen man. Tegenwoordig heid van geest, een niets ontziende vastberadenheid en in geval van nood een moed, die aan doodsver achting grensde, ziedaar de eigenschappen die zijn in borst kenmerkten. Daar had hij zijn fortuin aan te danken; daar vertrouwde hij ook op tot aan den laatsten ademtocht. In «het wilde Westen* van Amerika had hij ook geleerd de revolver te hanteeren, en dikwijls genoeg speelde dit wapen daar een beslissende rol bij de vereffening van zaken met zijn cliënten. Wie echter zulk een school heeft doorloopen, wie gewoon is geworden alle bewegingen van zijn tegenstander in het oog te houden, om hem desnoods op «voorkomende* wijze te kunnen neerschieten, nu zoo iemand weet zich overal uit te redden. En mr. Snoward nam het als een complimentje aan, toen men hem in Amerika eens zei, dat hij zich nog niet zou verloren achten, wanneer de beul hem den strop reeds om den hals gedaan hadimmers, het touw kon breken. Om zeven uur werd de kamerdienaar door de schel weer in de slaapkamer van zijn heer geroepen. «Mijn ontbijt en de couranten! Ik zal mij intusschen alleen wel aankleeden.* Snoward deed dit, terwijl hij vluchtig de couranten las, die de bediende op de tafel had gelegd. In de couranten stond nog geen enkel bericht hetgeen gisteren in het paleis van baron Von El- lerich was voorgevallen. Toen Snoward zich daarvan overtuigd had, vestigde hij al zijn aandacht op de beursberichten. L PW) Toen de kamerdienaar de chocolade bracht, meldde hij tevens, dat «kapitein Murle* reeds was aangekomen om den heer des huizes te spreken; hij kwam wat vroeg, om mijnheer thuis te treffen. «Goed! Breng het ontbijt in mijn schrijfvertrek en laat dien man daar op mij wachten. Ik volg onmidde- Ijjk. Een paar minuten later stond de bankier tegenover John Archer, die ditmaal bijzonder net gekleed was. «Ik zie, dat je nog niets verloren hebt van de on beschaamdheid, die ik in vroegere jaren bij je heb op gemerkt,* begon Snoward kalmpjes. «En toch weet je wel, dat het me maar één woord behoeft te kosten om je achter slot te brengen wegens het bezoek dat je drie maanden geleden aan mijn brandkast hebt ge bracht.* «Zeker,* antwoordde kapitein Murle, niet minder kalm, «dat staat aan u. Maar waarom doet ge dat niet? Ge ziet, ik wacht.* Snoward ging zitten en nam een.slokje uit den zil veren chocoladekop terwijl de ander met over elkaar geslagen armen bleef staan en grijnzend op hem ne- derzag. «Laat ons tot de zaak komen! Je hebt een kostbaar horloge van me gestolen, en nu geloof je, dat je er meer voordeel van zult nebben, wanneer ik het van je terugkoop, dan wanneer je het verschachert aan een opkooper van gestolen zaken. Misschien zou ik er wel toe kunnen besluiten op de zaak in te gaan, want het horloge is mooi.* «Wanneer het u alleen te doen was om de schoon heid van het horloge, zou ik niet veel hoop hebben. Het horloge was mooi, maar sedert gisteren is het zwaar beschadigd.* Wordt vervolgd. ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 21/, cent. Groote letters naar plaatsruimte. land; bovendien moet hij hooger werkloonen betalen, omdat ’t er duurder leven is. Als ge van hier naar de Duitsche grens loopt, zult ge te Glanerbrug (op Ned. gebied) een heele ko- I lonie Hollanders vinden, die over de grens in Gronau op de fabrieken werken, daar ’t hooge- re Duitsche loon verdienen en dit in ’t goed- koopere Holland verteren. Voor die werklie den is ’t te hopen, dat Duitschland aan dezen toestand geen einde maakt. En aan bouwen kost een Duitsche spinnerij reeds meer. En re ken eens ’n enkel artikel in de weverij: ’t meel, dat noodig is voor sterken en apprêteeren; de Duitscher moet er meer voor geven. De heer E. Jannink Gz. (firma G. Jannink en Zn.) is 50 jaar fabrikant en spreekt ook van vooruitgang en bestaan zonder schokken. In 1853 de zaak opgericht; ’n kleine hand spinnerij. In 1856 afgebrand. Toen beter her bouwd en een weverij er bij met 100 touwen. In 1862 weer afgebrand. Thans hebben we 842 powerlooms (getouwen) en 12000 spindles (dit zullen we tot 30.000 aanvullen.) Vroeger meest voor ’t binnenland gewerkt; thans gaat ’t goed naar alle streken. De Mi) voor Textiel Industrie zegt ook, dat Twente de Duitsche kolen goedkooper krijgt dan de Duitsche weverijen (door de kolensyn dicaten.) Ook Van Heek en Co. (oudste firmant G. J. van Heek) is voor vrijhandel en kan best zon der de 5% invoerrechten werken. De ophef fing der differentie in 1874 heeft gemaakt, dat ieder Twentsch fabrikant zijn specialiteit heeft gezocht. Deze firma concurreert met Enge land op alle markten, behalve N.-Amerika. De Duitschers kwamen door hun protectie tot overproductie en hebben zich daarmee vastgewerkt. Ook de stoomweverij Nijverheid heeft net lak aan die 5% en werkt met 250 getouwen. In Duitschland zijn aandeelen in spinnerijen en weverijen gedaald van 180 op 60 pet. Wij stu ren veel katoenflanel naar Engeland. De firma 5”. J. Menko en Zn. heeft liever de 5 pet. rechten er af dan nog 1 pet. er bij, want goedkooper werken dan wij, kan het buitenland toch niet. En als Nederland voor onze industrie weer differentiëele rechten in Indië zou hebben, ging Engeland zeker onze export van groenten, ooft, bloembollen, vleesch naar de Biitsche havens keeren. Onze nijverheid is sterk: Terwijl de weve rijen in Italië bv. aan een man bijna 50 cents en aan een vrouw bijna een kwartje dagloon geeft, leveren wij nog veel aan den Levant, waar Italië toch dicht bij ligt. En bescher ming leidt tot trustvorming. Een aannemer te Enschedé nam een bouwwerk aan te Gronau (Duitschland). Hij liet portland-cement uit Duitschland in Enschedé bezorgen en kreeg dit door de cement-trust goedkooper dan een Duitsch aannemerdaarna gebruikte hij deze cement te Gronau en met vracht en inko mend recht kwam ’t hem nog voordeelig uit. De firma J. F. Scholten en Zn. prijst de lage spoor- en bootvrachten op Londen en concurreert met de Eng. fabrieken in Engeland zelf. Ze plaatst evenveel binnen- als buiten lands. Omzet in laatste 8 jaren 50 a 60 pct. vermeerderd. De firma Tattersail and Holdsworth maakt textielwerktuigen te Enschedé, is geïnteres seerd bij zoo’n fabriek in Engeland en heeft er ook zoo een te Gronau. Ze brengt van Enschedé ruw materiaal naar Gronau en maakt daarvan machinedeelen, omdat Duitsch land op machinedeelen zulke hooge rechten heeft. De firma Rozendaal doet in katoenafval, handelt met verschillende landen en fabriceert poetskatoen; vindt nergens gezonder katoen industrie dan in Nederland. De firma Nico ter Kuile en Zn. verschaft gegevens, waaruit ’t duurdere leven in Duitsch land blijkt. En de loonen over de grens zijn evenredig niet zooveel hooger. Deze firma heeft ’t ook over ’t noodzakelijke van ’t specialiteit in een artikel worden. De firma H. P. Gelderman en Zonen te 01- denzaal is erg voor vrijhandel, verlangt ook als spinner geen protectie. Alleen de slecht ingerichte spinnerijen maken in Twente geen goede zaken. Deze firma heeft ’t ook over hooger loon in Duitschland (ofschoon ’t ver schil met Twente lang niet zoo erg is als vroeger,) doch ook over nog hooger leef-prij- zen. Ze noemt de zgn. klompentrein, die uit Oldenzaal eiken morgen en avond de Holl. werklieden vervoert: deze werklieden verdie nen ’t hooger loon in Duitschland en verteren ’t in ’t goedkoopere Holland. De werktijden zijn bij haar in de laatste 20 jr. met 12 pet. verminderd, doch de loonen met 30 50 pet. toegenomen en nog toenemende. Slot. Gebr. Van Heek te Enschedé werken hoofd zakelijk voor ’t binnenland. De industrie te Enschedé, zeggen ze, is gebaseerd op de vroe gere 5% rechten (die eigenlijk slechts 21/,°/o was.) Nu in de laatste jaren werkelijk 5°/tt geheven wordt, hebben we dus eenige protectie. De Duitschers hebben met hun protectie duur der (8%) productieloon gekregen en kunnen daardoor buiten hun eigen land slecht concur- reeren. Ze gaan, speciaal in gedrukte goede ren, achteruit. De concurrentie van ’t buiten land voor de levering in ons land vermindert; Engeland en Duitschland verloren in ons vak terrein. We maken in ons land zelfs meer «klaar goed*, d. w. z. goed, dat gereed is voor de confectie. Van hier uit wordt zelfs goed ge zonden naar de Britsche markt en daarvan was voor 15 jaren geen sprake, We zijn tegen be scherming, want dan zou de uitvoer belemmerd worden; we zouden meer ’t binnenland moeten bedienen en daarvoor is onze productie te groot. De firma Blijdenstein en Co. (Enschedé) spint, weeft, bleekt en verft en bestaat reeds meer dan een eeuw, en zegt: We werken grooten- deels voor ’t binnenland, doch die 5°/0 invoerrech ten geven ons niet veel. We hebben last van de grossiers in Holland. Deze, als tusschen- personen, koopen liefst buitenlandsch goed; want als ze binnenlandsch goed kochten, dan zouden hunne afnemers spoedig zelf bij die bin- nenlandsche fabrikanten terechtkomen. Als spinner hebben we last van Duitsche overpro ductie, doch een feit is, dat de Twentsche spinners toch nog nooit met nadeel werkten. De Twentsche spinners kunnen tegen de Duitsche concurreeren, omdat de Duitscher (door de protectie) alle hulpmiddelen duurder moet koopen, ’t zij in eigen of in een ander vorige jaren zal in ons Blad, dat op 1 Januari verschijnt, gelegenheid bestaan tot ’t plaatsen van a 25 cents per advertentie. Vroegtijdige inzending wordt dringend ver zocht. HOOFDSTUK IX. 33) (Vervolg.) Snoward keek verbaasd op; kwam die John Archer nu alweer? Hoe durfde hij het wagen hem onder de oogen te komen? Of zou hij dwaas genoeg zijn om te ge- looven, dat de verdenking van den diefstal met inbraak niet op hem was gevallen? «Een poos lang wilde hij niet gelooven, dat hij u vandaag niet meer kon te spreken krijgen,* vervolgde de bediende. «Hij zou morgenochtend al vroeg weer hier zijn.* «Wat wil die kerel dan toch?* «Ik moest u zeggen dat hij u een gouden hor loge te koop wilde aanbieden.* Die woorden ontroerden Snoward niet weinig; maar dit duurde niet lang, het volgende oogenblik had hij zijn zelfbeheersching weer geheel herkregen. «Zoo, zoo! Nu, ik wil eens zien «Mag ik den man bij u toelaten?* «Och, als ik in een goede luim daarvoor ben.* De kamerdienaar boog. «Heeft mijnheer nog iets te bevelen?* «Wacht nog een poosje in de kamer hiernaast. Ik heb misschien nog iets voor je te doen, daar valt me juist nog iets in!« De bediende gehoorzaamde aan dezen wenk om heen Dinsdagavond gaf «Gemengd Koor*, direc teur de heer Jac. N. D. Hoogslag, een uit voering in de groote zaal van «Amicitia* van «Die Schöpfung*, oratorium van Joseph Haydn, den beroemden componist, die van 1732 tot 1809 leefde en wel de «Vader van de sym phonies genoemd wordt. Hoevele malen is dit werk reeds opgevoerd; ook hier is ’t reeds eerder gehoord. En toch, ’t werk blijft bekoren, blijft grootsch’t werk is klassiek. Evenals «Die Jareszeiten*, ook van Haydn; evenals meerdere groote werken. In dit oratorium wordt behandeld ’t schep pingsverhaal met de woorden uit den Bijbel, aangevuld met koren en aria’s, waarin de be wondering van engelen en menschen voor ’t werk van Gods almacht wordt uitgedrukt. De zaal was Dinsdag bijna geheel bezet met een belangstellend kunstminnend publiek. ’tGeen niet te verwonderen was. Immers, men kent het kunnen en willen van den heer Hoogslag, men herinnerde zich nog levendig ’t succes van «Gemengd Koor*, ’t vorige jaar met de «Mis in C dur* van Beethoven behaald. Nu, dit groote auditorium moge met reden iets schoons verwacht hebben, deze verwach ting is bevredigd, ja, meer dan bevredigd. Als solisten traden op, mej. Toos Hoog, sopraan te Den Haag, de heer A. Nieuwkamp, tenor te Zutfen, de heer Henri C. van Oort, bas te Utrecht en als pianiste mej. Nelly C. Francken, alhier. De beide eerste traden, als we ons niet ver gissen, hier voor ’t eerst op; men moest dus afwachten, wat zij konden geven. Nu, mej. Hoog bewees te hebben een bevallig geluid, zich gemakkelijk in de hooge zoowel als in de lagere toonen bewegende; de «hooge en een paar malen de «hooge bes. bleken niet boven haa? stemomvang. We durven zeggen, dat, al was mej. Hoog ook geen sopraan van de allesoverheerschende kracht, die bv. een mevr. Noordewier-Reddingius kon ontwikkelen, L’ ER COURANT

Sneeker Nieuwsblad nl | 1903 | | pagina 1