Xon verborgen Bewijs VOOR SHE ES WWffl. Vrijdag 25 December 1903. 68e Jaargang. No. 102. Nieuwjaarwenschen, Uitgever: B. FALKENA Mzn., Singel, Sneek. Uit de Raadszaal. 4 FEUILLETON. Evenals ►I DE UITGEVER. - A Hit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. de op vorige jaren zal in ons Blad, dat op 1 Januari verschijnt, gelegenheid bestaan tot ’t plaatsen van a 25 cents per advertentie. Vroegtijdige inzending wordt dringend ver zocht. UL-- ■AJ- i penning zou laten af hem niet uit; hij peinsde een oogenblik en zeide toen eenvoudig op be leefden toon: «Ik neem het aan. Wees zoo goed uw vriend met die voorwerpen liier te brengen. Intusschen zal ik de noodige kassiersbriefjes invullen om de gevraagde som aan u te laten uitbetalen.* Archer maakte een buiging, zoo beleefd als een ho veling maar doen kan, en verliet de kamer. Wordt vervolgd. krijgen. Ik heb er me genoeg over verwonderd, dat ge dit gevaarlijke stuk niet hebt vernietigd, Het is waar, ge hebt het niet durven weggooien en het is ook niet gemakkelijk om er op een andere manier af te ko men. Een portefeuille kan men verbranden, maar een horloge is moeilijker uit den weg te ruimen. En dan hadt ge vertrouwen op uw brandkast, waarin misschien nog meer geheimen geborgen zijn.« «Ik begrijp geen woord van dit gebabbel.* «Werkelijk niet?* Archer leunde achteloos in den stoel, legde een been over het andere en vroeg toen op luchthartigen toon: «Zeg eens, mijnheer Hein rich Starkhorst, wat denkt ge wel van dat geval met mijnheer Von Döbel?* Nu was het uit met Snoward’s kalmte. Hij sprong van zijn stoel op. Hij wilde iets zeggen, maar de tong weigerde hem haar dienst. Met een doffen slag zonk hij weer in zijn stoel. Archer wachtte een poosje en vatte toen het gesprek weer op alsof er niets gebeurd was. «Ge hadt zeker niet gedacht dat dit horloge ons zooveel zou te vertellen hebben, niet waar? Ge wist evenmin als wij het aanvankelijk wisten, dat het nog een geheim vak had. Het sprong open, toen wij bij ’t uit elkaar nemen de geheime veer aanraakten. In de tweede klep van het horloge vonden wij een gegraveer de inscriptie, die voor u zeer gevaarlijk zou kunnen worden. Mijn vriend heeft de woorden overgeschre ven. Hier, lees ze maar. Archer haalde uit zijn vestzak twee papiertjes te voor schijn, een wit en een geel; hij legde het witte voor Snoward op de schrijftafel. De bankier, die zich zelf weer geheel meester scheen, ontcijferde met geveinsde onverschilligheid de lompe letterteekens van den slo tenmaker. De inscriptie luidde volgens dit papier: gelijk moet blijven; doch hoe de opinie van den Raad ook moge zijn, iedere gemeente kan niet voor zichzelf rekenen en dus kan eventueele wijziging der richting vuor Sneek geen reden zijn, zich tegen die zaak te ver zetten. De heer Schijfsma vraagt, of het ook overweging ver dien t,omtrent deze zaak ’t gevoelen in te winnen en eenige voorlichting te vragen van den Sneeker handelsstand, in deze vertegenwoordigd in de Kamer van Koophandel. De Voorzitter wil dit gaarne met heeren Wethouders overwegen, doch ’t wil Spr. voorkomen, dat de Kamer van Koophandel ook op eigen gezag advies kan uitbren gen en de Raad deze zaak eerst zelf eens onder de oogen moet zien. Hierop wordt conform het voorstel van den Voorzit ter besloten. De Voorzitter deelt nog mede, dat velen zeker met belangstelling zullen hebben kennis genomen van het in eenige bladen voorkomend bericht, dat het plan be staat tot aanleg van een locaalspoor Franeker—Bols- wardSneek, aansluitende aan den spoorweg Leeu warden—Stavoren, verder van Sneek langs Rauwerd, Irnsum, Akkrum, Oldeboorn, Beetsterzwaag, Drachten, de Leek naar Groningen en verder naar Nieuweschans. Dit bericht berust niet op losse schroeven, maar ’t is met name de H. IJ. S. M., die zich steik voor deze lijn interesseert en reeds in het voorjaar van 1904 zullen stappen bij belanghebbende gemeenten om finantiëele steun worden gedaan. Omtrent het adres sub i herinnert de Voorzitter, dat in de vorige vergadering mededeelingen omtrent deze kwestie zijn gedaan en werd besloten hieromtrent eerst een rechtskundig advies in te winnen; nu is een nader adres ingekomen, doch daar het van algemeene bekendheid is dat de heer de Waard zich op een ander standpunt plaatst dan B. en W. en ’t noodzakelijk is dat ingekomen adressen behoorlijk worden voorbereid, is ’t in dit geval moeilijk nu eene beslissing te nemen, waarom gaarne gezien werd dat ’t verzoek daartoe van den Raad uitging. De heer de Jong zou gaarne willen weten of de te late oplevering der gasfabriek ook schade aan de ge meente heeft veroorzaakt. De Voorzitter acht het beter thans bij de zaak te blijven; de heer de Waard is er op gesteld, dat B. en W. schriftelijk verklaren, hoe hun college er over denkt. Burg, en Weth. hebben zich op het standpunt geplaatst, dat wanneer iets niet op tijd wordt opgele verd, de voorgeschreven boeten worden toegepast, later kan de Raad, op een daartoe gedaan verzoek, er over beslissen of het recht en billijk is de boete al dan niet toe te passen. Spr. wenscht thans bij de vraag van den heer de Waard te blijven. De heer Beekhuis vindt het een vreemd iets, dat de Raad in dit geval het Dagel- Bestuur moet uitnoodigen, eene beslising voor te bereiden; z. i. is het steeds ge woonte dat B. en W. alle zaken ter behandeling voor bereiden. De heer de Jong vraagt of de gemeente ook schade heeft ondervonden door de te late oplevering der gas fabriek; of de punten zijn nagegaan, waardoor schade werd veroorzaakt en zegt, dat beide partijen gerech tigd zijn de geschillen door middel van arbitrage op te lossen; voorts noodigt spr. B. en W. uit een gemotiveerd voorstel in te dienen. vreezen dat mij hetzelfde lot trof als den heer Von Döbel. Neen, het doosje, waar alles bij mekaar inge pakt is, bevindt zich in handen van mijn goeden vriend, die beneden op straat wacht; bij zal hier komen, zoo- dra ge dat verlangt. Met ons tweeën zjjn we wel tegen u opgewassen, als ge soms geweld mocht gebrui ken.* «Lomperd, ik begrijp niet waar ge aan denkt! Maar ik zal niet met je twisten «Dat hoop ik.« «En om alle misverstand te voorkomen ben ik bereid om die dingen te koopen. Hoeveel vraagje er voor?« Nu was het oogenblik gekomen waarop John Ar cher met zooveel ongeduld gewacht had. Den vorigen dag had hij met zorg de achtelooze houding bestu deerd, die hij wilde aannemen bij deze ontmoeting met den millionair. Doch nu bleek al die moeite op het beslissende oogenblik te vergeefs. Met koelen voornamen glimlach zou hij den prijs noemen, was het voornemen geweest, doch in plaats daarvan sprong hij op en riep luid: «Een millioenl* Hij verwachtte, dat Snoward hem zou uitlachen, en zette bij voorbaat al een somber en vastberaden gezicht, om te bemerken dat hij geen dingen. Doch Snoward lachte P' Ie De heer Bouma zou nog gaarne eenige inlichtingen ontvangen en vraagt of’t niet beter is deze zaak in besloten zitting te bespreken, welk voorstel door den heer Huges wordt ondersteund. De Voorzitter heeft den heer de Waard meer malen verzocht rechtstreeks aan den Raad te adres- seeren. De heer Beekhuis zegt, dat B. en W. steeds alle stukken voorbereiden, en de Raad zal niet in die rechten willen ingrijpen; z. i. is meer voorlichting hier wel noodig. De heer Dokkum vraagt of het ook beter is eene commissie te benoemen, die buiten partijen staat, bv. de commissie voor Openbare Werken, om een onderzoek in te stellen; overigens kan Spr. met den heer Beekhuis meegaan, men heeft geen gegevens genoeg. De Voorzitter zegt, dat ’t den Raad volkomen vrij staat eene commissie te benoemen. De heer Paehlig vraagt of ’t de bedoeling is, dat een onderzoek worde ingesteld of de boete van f4900.—, den aannemer gekort wegens te late oplevering, al dan niet moet worden toegepast. De Voorzitter wil in geheime zitting alle gewenschte inlichtingen verschaffen. Hierop wordt besloten, na afloop der agenda dit punt in geheime zitting verder te behandelen. Op Voorstel van den Voorzitter worden de niet ge memoreerde ingekomen stukken alle voor kennisgeving aangenomen. De heer Beekhuis verzoekt beleefd, bij volgende vergaderingen wat meer tijd voor visie te geven; ’t was thans niet mogelijk alles voldoende na te gaan. De Voorzitter antwoordt, dat aan alle billijke ver zoeken zal worden voldaan, doch dezen keer was het niet mogelijk meer tijd te geven, daar vele zaken nog Zaterdagmiddag laat, zijn afgehandeld. De heer Visser herinnert, dat in de voor-vorige ver gadering zijn voorstel, om aan den ontslagen werkman bij de Gemeentereiniging Sj. Riemersma een pensioen van f 200,te verleenen, niet werd aangenomen maar werd goedgevonden een verordening te ontwerpen waarbij algemeene gevallen werden geregeld. Spr. vraagt hoe het daarmede staat; het is hem niet zoo zeer om de regeling als om den man te doen, die de gemeente 35 jaar trouw en eerlijk heeft gediend. De Voorzitter zegt dat het hoogst moeilijk is een verordening voor algemeene gevallen te maken, bui tendien is er in den laatsten tijd zooveel te doen, dat men hieraan nog niet is toegekomen. De heer Visser geeft te kennen opnieuw een voorstel te zullen indienen. 3. Aan te brengen wijzigingen in de politie-ver- ordering. De heer Bouma zegt, wegens de korte visie, de wij zigingen niet voldoende te hebben kunnen nagaan, waarom hij voorstelt dit punt dezen avond niet in be handeling te nemen. De Voorzitter antwoordt, dat het slechts enkele wij zigingen betreft en B. en W. gaarne wenschten nog dit jaar deze zaak af te handelen, waarom er met bekwa men spoed is gehandeld; voorts is Spr. bereid alle ge wenschte inlichtingen te verschaffen. Over het voorstel van den heer Bouma staken de stemmen, zoodat daardoor de behandeling tot de vol gende vergadering wordt uitgesteld. VERGADERING van den Gemeenteraad van Sneek, op Dinsdag, den 22 Dec. 1903, des nam. te 6*/a uur. Tegenwoordig zijn 14 ledenéén vacature. Voorzitter de heer mr. D. Alma, Burgemeester. Secretaris de heer Jac. van der Laan. Punten van behandeling 1. Resumtie der notulen. Na lezing door den Secretaris, worden de notulen der op 27 November 11. gehouden vergadering onver anderd vastgesteld. De heer Dokkum vraagt, of de leden heden ook iets gewaar worden over de onverkwikkelijke geschiedenis der gasfabriekin de laatstgehouden zitting was toe gezegd, eene spoedeischende vergadering samen te roependeze is niet gehouden en ook op de agenda van heden komt daarover niets voor. De Voorzitter is bereid alle gewenschte inlichtin gen te gevendat de spoedeischende vergadering niet is gehouden, is gekomen door ongesteldheid van den heer mr. T. van Hettinga Tromp; hierdoor kon zaak geen voortgang hebben en is de behandeling verzoek van den heer Tromp uitgesteld. 2. Mededeeling van ingekomen stukken enz. De Secretaris doet mededeeling van a. Resolutie van Ged. Staten, ter geleide van het Kon. Besluit van 28 Nov. jl., waarbij machtiging wordt verleend tot onderhandsche verpachting van de Bank van Leening voor 1904 b. Alsvoren, houdende goedkeuring van het raads besluit tot onderhandsche verpachting van de staan plaats voor een stoomcaroussel aan A. J. Roselaar en Co. te Roermond, op de kermis in 1904 c. Alsvoren, houdende goedkeuring van het raads besluit tot onderhandsche verhuring van de Trekschip- persstal te Leeuwarden aan den tegenwoordigen huur der L. de Groot d. Missive van Ged. Staten met kaart, inzake plan nen tot verandering der richting voor den ontworpen lokaal-spoorweg Stavoren—Balk—Sneek e. Schrijven van den heer K. ter Horst, dat hij de benoeming tot weesvoogd van het Old Burger Weeshuis aanneemt f. Alsvoren van den heer A. F. Hingst, dat hij be dankt voor de op hem uitgebrachte benoeming tot armvoogd g. Alsvoren van de heeren S. Feenstra, J. Larooij en M. Mollema, dat zij genoegen nemen met den in- ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 27» cent. Groote letters naar plaatsruimte. «Aan den hooggeachten heer Otto Von Döbel, handels- raad. Tot aandenken! Prins Josep August von Het horloge was dus een geschenk van een lid der koninklijke familie en waarschijnlijk aan Von Döbel vereerd wegens diensten, door hem op financieel ter rein bewezen. Snoward zei niets, maar stond op en wierp het pa piertje in het haardvuur. Archer speelde met het gele papiertje dat hij in de hand hield. «Ge zult wel geraden hebben dat het kostbare uur werk ook nog iets anders bevatte. Die brave mijnheer Von Döbel had, zooals meer handelslui, de gewoonte om kleine aanteekeningen te maken betreffende de zaken, die den volgenden dag moesten afgedaan worden, die legde hij in het geheime vak van het horloge. En zoo had hij nu ook daarin geborgen de mededeeling dat hij den volgenden dag een samenkomst met u zou houden. En daar stond kort en bondig, maar tevens zoo dui delijk als maar kon: «De schurk Heinrich Starkhorst, zich noemende Snoward, de Amerikaan, uit mijn geboortestad, zoekt mijn vriendschap, sedert hij begrijpt, dat ik hem herkend heb. Hij noodigt mij morgen tot een samen komst. Blijkbaar wil hij dus mijn zwijgen koopen door mij tot compagnon te nemen. Goed! ik zal hem la ten bloeden; zoodra het mij belieft, kan ik hem toch altijd ontmaskeren. Hij moest eens spartelen om los te komen!* Woedend wierp Snoward ook dit papiertje in het vuur en streek toen met de hand over het gelaat. «Heb je het horloge en dat papiertje bij je?« fluisterde hij met heesche stem den mulat toe. «O, voor zoo dom moet ge mij niet houden! Ik mocht HOOFDSTUK IX. 34) (Vervolg.) Snoward keek hem vragend aan. «Dat kan ik u spoedig ophelderen. Ge weet dat we slechts een paar duizend mark bij u vonden, en het leven in de residentie is dunr, als men een beetje ge nieten wil. Kortom, mijn goede vriend en ik hebben in drie maanden het geld opgemaakt. Daarom beslo ten we gisteren het horloge te gelde te maken, dat we in die kleine ijzeren casette hadden meegenomen. Wel waart ge zoo vriendelijk geweest der politie geen kennis te geven van ons bezoek aan uw kantoor, maar het horloge was toch van zoo’n ongewone makelij, dat we het ongeschonden niet durfden verkoopen. Wij braken er daarom de diamanten af en namen alles uit elkaar, om de stukken te smelten en als ruw goud te verkoopen. Bij dat werkje deden wij een merkwaardige ontdekking.* «Een ontdekking?* Behagelijk nam Archer plaats op een stoel, vóór hij verder vertelde. «Dat horloge verborg een geheim. Ja, kijk maar verwonderd, mr. Snoward! Ik geloof wel, dat gij dit niet wist, anders zoudt ge al dien tijd niet zoo gerust geweest zijn; ge zoudt hemel en aarde bewogen heb ben om dat ding tot eiken prijs weer in handen te houd van het raadsbesluit tot verkoop van gemeente grond aan de Looxmastraat h. Een tot Burg, en Weth. gericht schrijven van de Friesche afd. van den Ned. Bond van Horlogemakers, houdende verzoek om steun bij hare pogingen tot ver krijging eener wettelijke regeling tot eenheid van tijd voor geheel Nederland t. Adres van den heer L. de Waard, met 2 bijla gen, inzake ingehouden boeten van de aannemingssom der Gasfabriek; j. Een concept-Bouw verordening voor deze gemeen te tot uitvoering der woningwet; k. Resolutie van Ged. Staten, houdende goedkeuring van het raadsbesluit tot onderhandsche verpachting van de rechten voor het gebruik van wateren, kaden en wallen, aan S. Gorter alhier; l. Alsvoren, ter geleide van het Kon. Besluit, waar bij de verorderingen tot heffing en invordering der be lasting voor het bedienen der bruggen, tot doorlating van vaartuigen of schepen in deze gemeente, zijn goed gekeurd tot 1 Januari 1906 en de verordeningen tot heffing en invordering der rechten voor het gebruik van wateren, kaden en wallen tot 1 Januari 1909. De Voorzitter zegt, dat de conceptbouwverordering, sub bij de stukken ter vissieis gelegd, doch dat ieder lid een gedrukt exemplaar ontvangt; er is op ieder pagina voldoende ruimte gelaten om eventueele aan vullingen of wijzigingen aan te brengen. Beleefd ver zoekt Spr. inzending van gewenschte wijzigingen vóór 1 Februari a. s., om de verordering dan beter voorbe reid in behandeling te brengen; ook zal aan de Gezond heidscommissie 1 exemplaar worden toegezonden, terwijl het advies van hen, die te dezer stede in de bouwvak ken werkzaam zijn, op prijs zal worden gesteld. Het adres sub h zou, indien het aan den Raad was gericht, als zijnde ongezegeld ter zijde kunnen worden gelegd, doch thans is dat schrijven tot het Dagel. Best, gericht. De Voorzitter zegt dat van B. en W. geen voorstel is te wachten, doch indien de Raad meent, dat wel een adhaesiebetuiging met bedoeld adres aan den minister moet worden gezonden, dienen de leden dit kenbaar te maken. Op voorstel van den heer Huges wordt zonder hoof delijke stemming besloten adhaesie met bovengenoemd adres te betuigen. De Voorzitter herinnert, naar aanleiding van de mis sive sub d, dat de Raad voor een 3-tal jaren subsidie voor een tramlijn StavorenBalkSneek heeft toege zegd, indien een bepaalde richting, n. 1. over Hommerts en Jutrijp naar Sneek, werd genomen. De H. IJ S. M. wil nu de concessie overnemen, indien langs een andere richting en wel over Heeg, nabij IJ 1st aansluitende aan de bestaande baan dier Maatschappij, Sneek wordt be reikt. Ged. Staten zijn voornemens hieromtrent een voorstel aan de Prov. Staten te doen, doch wenschen vooraf te weten hoe de gemeenteraad hierover denkt. Indien de door de H. IJ. S. M. voorgestelde richting den Raad minder geschikt voorkomt, zoo vragen Ged. Staten, hoe dan aansluiting aan het station Sneek der H. IJ. S. M. zou kunnen worden verkregen, zonder overbrug ging der Geeuw. Spr. stelt voor deze belangrijke missive ter behande ling in eene volgende vergadering voor te bereiden; in middels kan tevens weiden overwogen, of de lijn alsdan nog hetzelfde belang voor Sneek heeft en de subsidie 1 7, 1 I I r I IURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1903 | | pagina 1