1 k Uit de Raadszaal. Kantongerecht te Sneek. h echtgenoot in de behoefte I wordt conform fl Op een desbetreffende vraag van den Voorzitter, verklaren verschillende leden evenbedoeld verzoek van den heer Okma te ondersteunen. In stemming gebracht, wordt het voorstel-Okma met 13 tegen 1 stem, die van den heer Oppedijk, aan genomen. De Voorzitter deelt mede, dat in de volgende verga dering aan het verzoek van den heer Okma, thans ook van den Raad, zal worden voldaan. Niets meer te behandelen zijnde, gaat da vergade ring over in geheime zitting, ter behandeling van punt 9, Reclame tegen het suppletoir kohier van hoofdelijken omslag. Hierna sluiting. De heer Okma wenscht ingevolge art. 183 der Gemeentewet, waarbij is bepaald dat B. en W. ver antwoording schuldig zijn over hun beheer aan den Raad, de vraag tot 't Dagel. Bestuur te richten, welk antwoord is gezonden op een door Ged. St. tot B. en W. gerichte circulaire, waarbij eenige vragen worden ge daan betreffende het onderhoud van waterstaats werken. VERGADERING van den Gemeenteraad van Wymbritseradeel, op Zaterdag, den 19 December 1903, des voormiddags te 10*/, uur. Tegenwoordig zijn 14 leden, afwezig de heer Van der Lejj. Voorzitter de heer M. H. Tromp, Burgemeester. Secretaris de heer J. Poppinga. Punten van behandeling 1. Notulen van 21 November 1903. Na lezing door den Secretaris, worden bovenge noemde notulen, na eene kleine wijziging, voorgesteld door den heer Wesselius, vastgesteld. 2. Ingekomen stukken en mededeelingen De Secretaris doet mededeeling van: a. Verschillende kennisgevingen van in de vorige vergadering benoemde armvoogden en boekhouders bij de Algemeene Arm voogdij, dat zij hunne benoeming als zoodanig aannemen b. Besluit van Ged. Staten dezer provincie, waar bij wordt goedgekeurd het raadsbesluit van 24 Oct. jl., tot verkoop van een gedeelte bermsloot aan den Oppenhuizerweg te Sneek, aan Jan Volkers aldaar c. Alsvoren, houdende goedkeuring der onderhand- sche verpachting van de tolheffing der brug te Heeg aan T. Piso aldaar. Op voorstel van den "Voorzitter worden bovenge noemde stukken alle voor kennisgeving aangenomen. d. Besluit van Ged. Staten, houdende goedkeuring der gemeente-begrooting voor 1904. Naar aanleiding van dit besluit stellen B. en W. thans voor, de voorloopig goedgekeurde begroetingen der verschillende arm voogdijen voor 1904, defi nitief vast te stellen. Conform wordt besloten. e. Adres van mej. M. L. A. Bloemen en 5 anderen, allen eigenaren van landerijen, gelegen aan het laatste gedeelte der Eeuwige Laan, onder Scharnegoutum, verzoekende dien weg ter weerszijden van ’t wacht huisje aan de spoorlijn, te verharden waar de andere deelen dier weg goed zijn, verwondert ’t adr. dat de verharding van evengemeld gedeelte zoolang achter wege blijft. De Voorzitter stelt voor, adressanten te berichten, dat hun adres in overweging zal worden genomen, indien alsnog wordt bericht, tot welk bedrag adres santen bereid zijn, in de kosten bij te dragen. Conform wordt besloten. f. Adres van mej. Antje Pietersen, wed. G. Elzer, te Sneek, daarbij berichtende, dat haar echtgenoot den 26 Nov. 1.1. is overleden, na de gemeente 43 jaar als ambt, ter secretarie trouw te hebben gediend. Daar haar 2o. dat vorenstaand besluit is goedgekeurd bij Ko ninklijk Besluit van den 4 December 1903 no. 28 tot 1 Januari 1909; 3o. dat bij het sub I vermeld heffingsbesluit be hoort, navolgende door den Raad der gemeente Sneek mede den 22 September 1903 vastgestelde B. VERORDENING op de Invordering der rechten voor het gebruik van Wateren, kaden en Wallen in de Gemeente Sneek. Art. 1. De invordering der rechten geschiedt bij verpachting, tenzij de Raad tot gaardering besluit. Art. 2. De rechten moeten worden betaald door de schippers of gezagvoerders en bij hunne afwezigheid door degenen die hen vervangen. Twee qf meer schippers op hetzelfde vaartuig geplaatst, zijn hoofde lijk voor het verschuldigde aansprakelijk. Art. 3. De schippers of gezagvoerders der vaartui gen bedoeld sub A1 en A’ van art. 2 heffingsbesluit, zul len elke drie maanden bij vooruitbetaling de rechten verschuldigd zjjn; de overigen overeenkomstig het heffingsbesluit. Art. 4. Ingeval de inhoudsmaat op de vaartuigen niet duidelijk is aangegeven, is de pachter of gaarder bevoegd die bij benadering te bepalen en de belasting daarnaar in te vorderen. Bij de toepassing van de bepalingen der verordening op de heffing zoowel als van de invordering is de pachter of gaarder gehouden zich voor de meting te baseeren op het Koninklijk besluit van 20 Juli 1899 (Staatsblad no. 164). Art. 5. Van de ontvangen belasting zullen quitan- tiën worden afgegeven. Art. 6. Ingeval van nalatigheid in de betaling der rechten, zal daarvan door den pachter of gaarder ken nis worden gegeven aan den ambtenaar bedoeld bij art. 261 der Gemeentewet, door wien, overeenkomstig art. 275 dier wet, proces-verbaal zal worden opgemaakt, hetwelk aan den Gemeente-ontvanger zal worden over handigd. Deze zal daarna handelen volgens de bepa lingen vervat in de artt. 258 tot en met 262 en 269 tot en met 272 en 281 der Gemeentewet. Art. 7. Bij verschil van gevoelen over de toepassing van het tarief der belasting, over de rangschikking der schepen onder de verschillende onderdeelen van het tarief, of over de uitlegging van deze verordening, berust de beslissing bij Burgemeester en Wethouders. Aldus vastgesteld in de openbare Vergadering van den Raad der Gemeente Sneek bij zjjn besluit van den 22 September 1903 no. 8. (get.) ALMA, Voorzitter. JAC. v. d. LAAN, Secretaris. En is hiervan afkondiging geschied waar het be hoort, den 22 December 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. JAC. v. d. LAAN, Secretaris. echtgenoot in de behoefte van een groot gezin moest voorzien, was hij niet in staat iets over te houden of een lijfrente bij een levensverzekerings-maatschappij te koopen. Adressante is dan ook thans nagenoeg geheel afhankelijk van hare 8 kinderen, van wie nog 4 in huis zijn; wel is waar betalen 2 dezer kostgeld, doch ’t is te voorzien dat ook deze beiden eerlang het ouderlijke huis zullen verlaten. Adressante verzoekt dan ook, dat den laatsten wensch harer overleden echtgenoot mag worden vervuld en de gemeente haar levenslang een jaarlijksche uitkeering zal verlee- nen. Op voorstel van den Voorzitter wordt besloten dit adres op de secretarie ter inzage te leggen voor de leden van den Raad en het in de eerstvolgende ver gadering te behandelen. g. Een adres van E. K. Vierkant en 19 anderen, te Woudsend, daarbij verzoekende den post wachtloopen, welke sedert onheugelijke jaren op de begroeting voorkwam en dit jaar daarvan werd afgevoerd, wederom daarop aan te brengen, daar het voor de veiligheid en met het oog op brandgevaar wel noodig is en ’t bui tendien voor velen in de wintermaanden een welkome verdienste is. Daar dit adres zeer laat is ingekomen, stelt de Voorzitter voor, het eveneens ter secretarie ter inzage te leggen voor de leden van den Raad, ten einde daarover in de volgende vergadering eene beslissing te nemen. Conform wordt besloten. h. Een adres van de Friesche afdeeling der Nederl. Bond van horlogemakers, daarbij om steun verzoekende voor hare pogingen bij de Tweede Kamer der Staten Generaal om bij wettelijke regeling te komen tot een heid van tijd over geheel Nederland. De Voorzitter stelt namens het Dagel. Bestuur voor, adhaesie met dit adres te betuigen. Zonder discussie en hoofdelijke stemming wordt conform besloten. 3. Benoeming van leden der commissie tot wering van schoolverzuim. Ingevolge art. 22 der Leerplichtwet en art. 5 van het huishoudelijk reglement, treden de tegenwoordige leden, de heeren D. Volkers, te Scharnegoutum, S. H. Reitsma, te IJsbrechtum, W. S. Bakker, te Offinga- wier, P. Oosterhoff, te Woudsend, F. Buma en H. Dam, beiden te Heeg, en D. Mulder, te Hommerts, met ultimo December af. Burg, en Weth. stellen voor, de aftredende leden opnieuw te benoemen. Met algemeene stemmen worden de aftredenden herkozen. 4. Wijziging der verordening op het brandwezen in deze gemeente. Bij de laatstgehouden oefening der brandweer te Heeg, zijn eenige spuitgasten zonder reden afwezig gebleven. Hiervan werd proces-verbaal opgemaakt, doch van den heer Ambtenaar bij het Openb. Mini sterie bericht ontvangen, dat bedoelde personen, wegens een gebrek in de verordening niet kunnen wor den vervolgd, daar de strafbaarheid afhangt van ’t al of niet verleenen van verlof van den Opperbrandmeester, terwijl deze bevoegdheid bij Burg, en Wethouders moet berusten. Burg, en Weth. stellen thans voor, in art. 23 der op 26 April 1902 vastgestelde verordening de woorden «zonder verlof van den Opperbrandmeester* te laten vervallen en even verder achter de woorden »en brand* in te voegen »of excercitie.* De heer Wesselius stelt voor, de behandeling van dit punt ook tot eene volgende vergadering uit te stellen, teneinde nader kennis te nemen van de veror dening of er ook meerdere wijzigingen in gemaakt zouden moeten worden. De heer Gerbrandjj zegt, dat men dan weer voor een zelfde feit zal staanspr. is voor dadelijke be handeling. De heer Ages wil deze zaak direct afhandelen, spr. beschouwt het wegblijven der spuitgasten meer als onwil. Daar het voorstel van den heer Wesselius niet wordt ondersteund, komt het voorstel van B. en W. aan de orde en wordt de voorgestelde wijziging zonder hoof delijke stemming aangenomen. 5. Adres van Tj. de Vries te Oppenhuizen, tot aankoop van een gedeelte bermsloot aldaar. Adressant verzoekt de halve bermsloot, gelegen voor zijn huis, in koop te mogen ontvangen, ten ein de door demping dier sloot aansluiting met den weg te krijgen. Het advies van den gemeente-opzichter luidt dat er geen bezwaar bestaat het gevraagde toe te staan, onder voor waarden dat voor dat gedeelte sloot, ter lengte van 20 meter en ter breedte van l‘/t meter, worde betaald 30 cent per M’ of f 9.voor het geheel, dat de kosten van overdracht komen ten laste van adres sant, ter afscheiding van den weg een net hekje wor de gemaakt, enz. enz. Zonder discussie en hoofdeljjke stemming wordt conform besloten. De Voorzitter deelt mede, dat een dergelijk verzoek is ingekomen van S. H. de Jong, timmerman te Heeg, teneinde zijne nieuw gebouwde woningen aan de Schat ting onder Heeg, aan den weg te doen aansluiten. De gemeente-opzichter adviseert het gevraagde ge deelte sloot, lang 11 meter en breed l‘/2 M.. aan adressant af te staan tegen f 0.30 per M’ of f 4.95 voor ’t geheel, dat voor een te rooien boom f 3.50 moet worden betaald, dat de kosten van overdracht komen ten laste van adressant, dat ter afscheiding van den weg een net hek moet worden gemaakt en voor den toegang tot ieder huis een klinkerbestrating moet worden aangelegd, dat een goot met zinkput moet worden gemaakt, enz. enz. Dit verzoek wordt eveneens zonder discussie en hoofdeljjke stemming, volgens de gestelde voorwaar den, toegestaan. Nog is ingekomen een adres van S. Visser, schil der te Woudsend, daarbij verzoekende hem in koop af te staan een hoekje grond, gelegen ten oosten en noor den van het straatpad en ten westen van zijn huis, ter grootte van ongeveer 20 M’. Daar uit het adres niet duidelijk blijkt welke grond wordt bedoeld, stelt de Voorzitter voor, dit adres op de secretarie ter inzage te leggen en het in eene vol gende vergadering te behandelen, opdat adressant in middels dan nog eens nader kan worden ondervraagd. De heer Okma zegt, dat adressant toch zeker niet weer behoeft te adresseeren; spr. begrijpt wel de be doeling, doch ’t is niet juist omsebreven. De Voorzitter antwoordt, dat B. en W. zullen trach ten in de volgende vergadering een duidelijk afdoend voorstel te doen. Hierop wordt conform het voorstel van den Voor zitter besloten. 6. Benoeming van een dorpsreiniger voor de dorpen IJsbrechtum en Tirns. De Voorzitter deelt mede, dat zich voor de exploi tatie der dorpsreiniging in ovengenoemde dorpen 3 personen hebben aangemeld en wel B. van der Eems te IJsbrechtum, S. Hesselius te Sneek en G. van Veen te Tirns, die eene jaarlijksche toelage van de gemeente vragen, resp. van f 300,—, f 234,en f 200,—, onder voorwaarden dat de faecaliën voor hun zijn en de eerste aanschaffing van de werktuigen voor rekening der gemeente geschiedt, om daarna het ver dere onderhoud voor hunne rekening te nemen. Burg, en Weth. stellen voor, onder deze voorwaar den metG. van der Veen te Tirns een contract aan te gaan van 1 Januari 1904 tot 1 Januari 1906. Zonder discussie en hoofdelijke stemming wordt conform besloten. 7. Vaststelling suppletoir kohier van hondenbelas ting, dienst 1903. De Voorzitter deelt mede, dat op dit kohier 17 aan slagen voorkomen, gezamenlijk tot een bedrag van f 84,Spr. stelt voor dit kohier vast te stellen en ter goedkeuring aan heeren Ged. Staten op te zenden. Zonder discussie en hoofdeljjke stemming wordt conform besloten. Adres van Johs de Boer, te Woudsend, om geheele kwijtschelding van boete. In de vorige vergadering werd een dergelijk verzoek van adressant behandeld en hem toen van de f 490, boete, wegens 49 dagen te late oplevering der school met onder wijzers woning te Woudsend, f 390,kwijt gescholden. Adressant, zijn dank betuigende voor die gedeeltelij ke kwijtschelding, deelt thans mede, dat zijn vorig verzoek niet die gevolgen heeft gehad als hij had gehoopt, daar de toepassing van f 100 boete hem nog te veel is, daar hij dat bedrag nier kan missen en de te late oplevering van het werk is te wijten aan om standigheden buiten zijn wil. Zoo kon o. a, eerst 10 dagen later dan bij bestek was bepaald, met het terrein worden begonnen, dan waren er 12 regendagen en hebben zijne metselaars, met goedvinden van den opzich ter bij een, tevens onder diens toezicht uitgevoerd werk, bij Rinia aldaar, 9 dgn. gewerkt; voorts heeft hij eerst goedgekeurde steen, op bevel van den opzichter weer moeten aftelegrapheeren, wat hem 7 dagen achterop heeft geholpen, ongerekend de dagen dat het storm weer was en geen steen kon worden vervoerd en heeft hij een wenteltrap met afwijking van het bestek 3 maal moeten veranderen, wat hem 8 dagen kostte. Voor verven was bij bestek 21 dagen bepaald, doch tengevolge het slechte weer van 7 Sept, tot 17 Oct., heeft het verven binnen 4 weken en buiten 6 weken geduurd, hetgeen door den verver in dit adres ook wordt bevestigd. Ook was het moeilijk werkvolk te krijgen en verschillende aanvragen in eenige bladen hadden geen resultaat. Waar adressant in zijne uitvoerige berekening komt tot 90 dagen, waarop hij niet heeft kunnen werken, verzoekt hij beleefd, hem ook het laatste gedeelte der boete kwijt te schelden. ’t Is B. en W. voorgekomen, dat in dit nieuwe adres geen nieuwe gezichtspunten voorkomen, welke reden zouden geven het verzoek in nadere overweging te nemen, waarom ’t Dagel. Bestuur voorstelt, dit verzoek tot geheele kwijtschelding der beloopen boete te wjjzen van de hand. De heer A. H. Tromp meent, dat thans meer mo tieven zijn aangegeven; zoo lijkt de kwestie met de steen raadselachtig en ’t is ook bekend, dat tengevolge het vele stormweer in die dagen,'moeilijk vervoer van steen kon plaats hebben. Spr. is er voor, het verzoek in nadere overweging te nemen. De heer D. Tromp zegt, dat de opdracht aan met selaars om bij anderen te werken en het veranderen der trap toch ook in het nadeel van den aannemer zijn geweest. De heer Visser veronderstelt, dat bescheidenheid tegenover den gemeente-opzichter adressant heeft be let, den eersten keer zijn adres in te kleeden als thans; ook spreker wenscht dit adres nader onder de oogen te zien. De Voorzitter acht ’t alsdan het beste, ook een na der advies over dit adres bij den gemeente-opzichter in te winnendan zou deze zaak in de volgende vergade ring kunnen worden behandeld. Zonder hoofdelijke stemming besloten. In de Woensdag 16 Dec. gehouden zitting werden de volgende vonnissen gewezen 1. B. V., 40 jaar, veedrijver te Sneek, wegens over treding der Leerplichtwet, eene boete van f 0.50 of 1 dag hechtenis. 2. H. B., 37 jaar, veedrijver te Sneek, idem als voren, eene boete van f 0.50 of 1 dag hechtenis. 3. G. B., wed. S. J., 53 jaar, werkvrouw te Sneek, idem alsvoren, werd ontslagen van rechtsvervolging. 4. J. L., 34 jaar, werkman te Sneek, idem alsvo ren, eene boete van f 0.50 of 1 dag hechtenis. 5. H. V., 54 jaar, visscher te Woudsend, idem als voren, eene boete van f 0.50 of 1 dag hechtenis. 6. B. A., 60 jaar, brugwachter te Sneek, idem als voren, eene boete van f0.50 of 1 dag hechtenis. 7. B. de W., 54 jaar, slager te Sneek, wegens het in de gemeente Sneek verkoopen van geslacht, zonder toestemming van den keurmeester en voor dat het is goedgekeurd, eene boete van f 14 of 5 dagen hechtenis. 8. H. de W., 16 jaar, pakhuisknecht te Sneek, we gens het a. in de gemeente Sneek vleesch vervoeren tusschen des avonds 9 uur en des morgens 7 uur en b. als vervoerder van vleesch binnen de gemeente Sneek, niet minstens één uur vóór het vervoeren daarvan aan gifte doen op het politiebureau met opgave van wien het afkomstig en voor wien het bestemd is, twee boeten van f 3 ieder of 1 dag hechtenis voor elke boete. 9. B. R., huisvrouw van A. K., 57 jaar, naaister en huisonderwijzeres in de nuttige handwerken te Sneek, wegens het lo. een kind beneden 12 jaar arbeid doen verrichten, 2o. als hoofd of bestuurdersche van een bedrijf, waarin of waardoor een persoon beneden zes tien jaren arbeid verricht in eene werkplaats, niet in het bezit zijn van een bij art. 10 der Arbeidswet bedoel de kaart, zulks 2 maal gepleegd3o. als hoofd of be stuurdersche van een bedrijf, waarin of waarvoor een persoon beneden zestien jaren of eene vrouw arbeid verricht in eene werkplaats, niet zorgen, dat in hare werkplaats op eene plaats, waar arbeid wordt verricht, steeds op eene zichtbare wijze is opgehangen een bij art. 11, eerste lid, der Arbeidswet bedoelde lijst, 4 boeten van f 3 ieder of 1 dag hechtenis voor elke boete. 10. S. W., 25 jaar, arbeider te Heeg, wegens het in de gemeente Wymbritseradeel tot het personeel der brandweer te Heeg behoorende, niet terstond opvolgen der order van zijn superieur, eene boete van f3 of 1 dag hechtenis. 11. W. B., 46 jaar, koopman te Sneek, wegens het vervoeren van dieren op een noodeloos pijnlijke of kwellende wijze, eene boete van f 5 of 2 dagen hecht. 12. D. G., 24 jaar en W. G., 27 jaar, beiden visscher te Woudsend, wegens het visschen bij nacht met een zegen in een verboden visch water, ieder eene hechte- nisstraf van 7 dagen. 13. H. Z., 38 jaar, visscher te Terhorne, wegens het bevisschen van eens anders vischwater, zonder voor zien te zijn van een schriftelijk bewijs van vergunning van den eigenaar of rechthebbende, eene boete van f 3 of 2 dagen hechtenis. 14. A. Z., 33 jaar, visscher te Terhorne, idem als voren, eene boete van f 3 of 2 dagen hechtenis. 15. J. de J., 28 jaar, kastelein en winkelier te Osin- gahuizen, wegens overtreding der ijkwet, eene boete van f 3 of 1 dag hechtenis. 16. A. L., 28 jaar, fabrikant en koopman te Heeg, idem alsvoren, eene boete van f 3 of 1 dag hechtenis. 17. K. J., 79 jaar, winkelier te Lytzhuizen, onder Heeg, idem alsvoren, 2 boeten van f 2 ieder of 1 dag hechtenis voor elke boete. 18. J. J., 36 jaar, schipper, ged. te Sneek, wegens het in de gemeente Sneek, in een openbaar water, als schipper niet op eerste aanzegging der politie zijn vaartuig verhalen, eene boete van f0.50 of 1 dag hechtenis. 19. H. Z., 34 jaar, koopman te Sneek, wegens het op een tijdstip tusschen 1 Juni en 1 November, binnen de kom der gemeente Sneek, eene verzameling van mest houden, eene boete van f 3 of 2 dagen hechtenis. 20. J. H., 67 jaar, veehouder te IJlst, wegens het in de gemeente IJlst een mesthoop hebbende, binnen den afstand van 50 meter van den openbaren weg, na last van Burg, en Weth. om dezen in den door hen bej aaiden tijd weg te ruimen, aan dien last niet vol doen, eene boete van f3 of 2 dagen hechtenis. 21. J. V., 39 jaar, slagersknecht te Sneek, wegens het in de gemeente Wymbritseradeel, tusschen een uur na zonsondergang en een uur voor zonsopkomst met een rijwiel rijden, zonder dat dat rijwiel van een helder bran dende lantaarn voorzien was, eene boete van f 1 of 1 dag hechtenis. 22. S. P., 20 jaar, slagersknecht te Sneek, idem alsvoren, eene boete van f 1 of 1 dag hechtenis. 23. Tj. W., 21 jaar, onderwijzer te Nijland, idem alsvoren, eene boete van f 1 of 1 dag hechtenis. 24. B. W.. 17 jaar, wagenmakersknecht te Njjland, idem alsvoren, eene boete van f 1 of 1 dag hechtenis. 25. H. B., 29 jaar, fabrieksarbeider te Sneek, idem alsvoren, eene boete van f 1 of 1 dag hechtenis. 26. S. C-, 21 jaar, boerenknecht te IJsbrechtum, idem alsvoren, eene boete van f 1 of 1 dag hechtenis. 27. R. V., 36 jaar, melkvervoerder te Oppenhuizen, wegens openbare dronkenschap, eene boete van f 1.50 of 2 dagen hechtenis. 28. J. de J., 23 jaar, kermisreiziger te Franeker, idem alsvoren bij 7e herhaling gepleegd, eene hech tenis van 3 weken. 29. W. de L., 24 jaar, werkman te Sneek, idem alsvoren, eene boete van f 2 of 2 dagen hechtenis. 30. P. C., 34 jaar, koopman te Sneek, idem alsvo ren, eene boete van f 3 of 2 dagen hechtenis. I hAi V—

Sneeker Nieuwsblad nl | 1903 | | pagina 6