NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Een verborgen Bewijs, VOOR SM g OMSTRERES. Vrijdag 1 Januari 1804. No. 1. 59e Jaargang. Uitgever: B. FALKENA Mzn., Singel, Sneek. Nieuwe verkeerswegen. FEUILLETON. I Ï.P 6 f I ’t Zal ons benieuwen, wat ons stadsbestuur omtrent de Gaasterlandsche tram zal besluiten; doch ook, hoezeer ’t zich interesseeren zal voor ’t locaalspoorplan, als dit zijn aandacht vraagt. Hit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. Missive van Ged. Staten met kaart, inzake plan nen tot verandering der richting voor den ontworpen spoorweg Stavoren—Balk—Sneek. krum, om stappen. Doch zou de lijn StavorenSneekLeeu warden onze stad ook berooven van de voor- deelen zijner ligging in 't centrum van de zuivelstreken Zou Leeuwarden als de groot ste stad, als de hoofdstad van ons gewest door deze spoorlijn de marktgangers van Zuid-West Friesland ook te veel naar zich toetrekken Die vrees heeft bestaan, maar is thans voorbij. d. bestaande baan dier Maatschappij, Sneek wordt he re kt. Ged. Staten zijn voornemens hieromtrent een voorstel* aan de Provi Staten te doen, doch wenschen vooraf te weten hoe de gemeenteraad hierover denkt, hldien de doof de H. IL S. M. voorgestelde richting den Raad minder geschikt voorkomt, zoo vragen Ged. Staten, hoe dan aansluiting aan het station Sneek der H. IJ. S. M. zou kunnen worden verkregen, zonder overbrug ging der Geeuw. Spr. stelt voor deze belangrijke missive ter behande ling in eene volgende vergadering voor te bereiden; in middels kan tevens worden overwogen, of de lijn alsdan nog hetzelfde belang voor Sneek heeft en de subsidie gelijk moet blijven; doch hoe de opinie van den Raad o< k moge zijn, iedere gemeente kan niet voor zichzelf rekenen en dus kan eventueele wijziging der richting vcor Sneek geen reden zijn, zich tegen die zaak te ver zotten. De heer Schijfsma vraagt, of het ook overweging ver dient,omtrent deze zaak ’t gevoelen in te winnen en eenige voorlichting te vragen van den Sneeker handelsstand, in deze vertegenwoordigd in de Kamer van Koophandel. De Voorzitter wil dit gaarne met heeren Wethouders overwegen, doch ’t wil Spr. voorkomen, dat de Kamer van Koophandel ook op eigen gezag advies kan uitbren gen en de Raad deze zaak eerst zelf eens onder de oogen moet zien. Hierop wordt conform het voorstel van den Voorzit ter besloten. De Voorzitter deelt nog mede, dat velen zeker met belangstelling zullen hebben kennis genomen van het in eenige bladen voorkomend bericht, dat het plan be staat tot aanleg van een locaalspoor Franeker—Bols - wardSneek, aansluitende aan den spoorweg Leeu- «rden— Stavoren ..verder van Sneek langs Rauwerd, Irnsum, Akkrnra, Oldeboorn, Beetsterzwaag, Drachten, de Leek naar Groningen en verder naar Nieuweschans. Dit bericht berust niet op losse schroeven, maar ’t is met name de H. IJ. S. M., die zich sterk voor deze lijn interesseert en reeds in het voorjaar van 1904 zullen stappen bij belanghebbende gemeenten om finantiëele steun worden gedaan. Wij willen ’t plan StavorenBalkSneek thans niet bespreken, herinneren aan ’t over nemen door de Holl. IJ. S. Mij van de aan particulieren verleende concessie, aan ’t wijzi gen der richting, aan de woorden van den heer Burgemeester: «Iedere gemeente kan niet alleen voor zich zelf rekenen* en vertrou wen, dat in de volgende raadsvergadering de belangrijke missive zoo goed mogelijk, met het oog op de Sneeker belangen, zal behandeld worden. Komt deze lijn tot stand, dan zal een belang rijke wijziging in ’t verkeer van een goed deel der Zuidwesthoek met Sneek niet uit kunnen blijven. Er zullen stoombooten zijn, die een goed deel van haar redenen van bestaan ver liezen. Doch hier is ’t slecht voorspellen. De aansluiting aan de bestaande spoorlijn, öf nabij HOOFDSTUK IX. 35) (Vervolg.) Zonder veel haast te maken, nam Snoward een paar boeken uit zijn schrijftafel en schreef vijf orders tot uit betaling, ieder tot een bedrag van tweehonderdduizend markhet geld moest op vijf verschillende kantoren in de residentie ontvangen worden. Hij schreef zoo langzaam, alsof hij daarmee den tijd wilde besteden tot aan de komst van Archer en zijn goeden vriend. Hij legde de pen neer en luisterde maar neen, zij konden er nog niet zijn Zorgvuldig las hij de eene order na de andere nog eens over en leunde toen weer in zijn stoel. Wat Wilden die kerels hem bovendien nog laten «spartelen*, zooals Von Döbel had geschrevende vensters van dit vertrek gaven geen uitzicht op de straat, hij zou in een andere kamer moeten gaan om naar den mulat uit te zien en een angstig gevoel hield hem terug in deze kamer, hij durfde zich zelfs in zijn stoel niet bewe gen. Als hij deze kamer verliet, moest deze zaak voor altijd uit den weg geruimd zijn. In gedachte volgde hij John Archer op zijn schreden nu was bij de trap af, nu had hij de straat bereikt, nu sprak hij zijn «goeden vriend*, nu genoten zij zeker lachend de vreugde over het gelukken van het plan. Nu gingen zij op weg naar hem, zij kwamen nu de «Hoe bedoelt ge dat?* «Later zal ik u dat wel eens ophelderen, maar nu vprzoek ik u deze twee mannen onraiddellijk te volgen.* «Ik moet dringend noodig nog eenige zaken «Zonder eenig uitstel.* Snoward wilde naar de schrijftafel gaan, doch de commissaris verhinderde dit, door hem bij den arm te grijpen, en tegelijkertijd schoten detweemannen toe, die bjj de deur waren blijven staan. «Ah, denkt ge dat ik met een wapen in de hand weer stand zou bieden of mjj zelf het leven benemen?* Sno ward lachte spottend. «Ik wilde slechts de schrijftafel afsluiten. Ik ben mij geen schuld bewust*. «Des te beter! Voor het regelen van uw zaken hier in huis zal ik zelf zorgen, terwijl ge onder veilig ge leide uw nieuwe bestemming tegemoet gaat.* De commissaris wenkte de beide mannen, die den bankier in hun midden namen, zette zijn hoed op de schrijftafel en begon dadelijk de papieren door te snuf felen. Snoward beet zich op de lippen; zoo gaarne had hij willen vernemen, of John Archer en zijn «goeden vriend* zich uit de voeten hadden gemaakt: doch hoe zou hij een praatje maken om die vraag terloops te kunnen doen? Men leidde hem de kamer uit. In de voorkamer mocht de ontstelde kamerdienaar hem slechts zijn hoed en zijn pelsmantel geven, en toen moest hij de trap af. Snoward bleef staan, toen hij voor de straatdeur een menigte menschen zag. Wat?Wist men dan reeds Daar kwam Gartner, de deurwachter, met triomfan telijk gelaat haastig aanloopen, en zonder zich door de politiemannen te laten verhinderen, riep hij zijn heer toe: «Ziet u wel, dat ik gelijk had? De mulat, die ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 27» cent. Groote letters naar plaatsruimte. Onze Friesche gemeenten, ook de steden, gaan in de laatste dertig jaren niet hard voor uit in zielental Terwijl in sommige andere deelen van ons lan 1 de bevolking in de steden en de villa-oorden verdubbelde of bijna ver dubbelde, terwijl ook de nijverheids-districten zeer belangrijk vooruitgingen, bleef de bevol king van Friesland slechts langzamen aanwas toonenenkele jaren was er zelfs stilstand. Van ’t zwak groeiende Friesland is Sneek echter niet de zwakste gemeente. Hoeveel is Sneek in een menschenleeftijd niet veranderdBolwerken, verdwenen, kaden gemaakt. Overbodige en hinderlijke wateren gedempt. De nieuwe kaden bieden uitsteken de legplaats aan voor schepen en booten. Al leen des Dinsdags is er nog te weinig ruimte en men vraagt zich reeds af, hoe lang ’t nog duren zal, voor ook de bolwerken langs de Gedempte havens zullen verdwenen zijn en een ferme kade ruimte zal geven aan tal van vaar tuigen. Deze kaden zullen onze stad een ge heel ander aanzien geven. En of met die bolwerken iets moois zal verdwijnen? We gelooven ’t niet. Men is ge woon aan de bolwerken doch is ’t gezicht werkelijk zoo mooi op die achtererven van huizen, veestallen en wat daarbij behoort En zijn, van de Looxmagracht af gezien, die bolwerken zoo keurig? Zijn onze straten niet netjes? Welk een zin delijke, gemakkelijke bestrating! Wat zijn de winkelstraten vooral verfraaid door de verbete ring en verfraaiing der winkels, waardoor Sneek zich naast Leeuwarden en vele andere steden mag laten zien. Voor twintig jaren kwam de groote veran dering; de stad kwam door spoorwegen met Welk een meer naar zich kapitein Murle noemde, en een vriend van hem, hebben destijds de inbraak gepleegd. Zij zijn zoo juist gevangen genomen, toen zij hier wilden binnen gaan; ze worden al weggebracht!* Dat was dus de reden van den oploop voor de deur. Met moeite gelukte het den politiemannen om door de menigte heen te dringen naar het rijtuig, dat hen en hun gevangene zou vervoeren. Onderweg deed Snoward moeite om een helder be grip te krijgen van den stand van zaken. Dit gelukte hem ook. De mulat moest door zijn weelderig leven reeds lang de aandacht der politie getrokken hebben en zijn vriend was misschien een bekende inbreker, die ook reeds lang bespied werd. Men had hen rondom het huis zien sluipen, in hun bezoek bij den bankier iets verdachts gevonden en hen bij de deur gegrepen, toen zij wilden aanschellen. De tijdingen van hetgeen er ’s nachts ten huize van baron Ellerich en ’s morgens in het paleis «Excelsior* gebeurd was, verspreiden zich in den voormiddag als een loopend vuur door de stad, en in de avondbladen werden ongeloofelijke tijdingen niet alleen bevestigd, maar werden er nog bijzonderheden aan toegevoegd. Men wist nu te vertellen, dat die zoogenaamde mr. Snoward volstrekt geen Amerikaan, doch een Duitscher, een Rijnlander was, geboortig uit de zelfde stad als de vermoorde von Döbel, die vroeger zijn vriend en speel makker was geweest. Dezelfde couranten, die den gevierden mr. Snoward te voren hadden bewierookt als een man van groot talent en heden de aanklachten tegen hem zeer kort vermeldden, lieten een dag later een kreet van veront waardiging hooren. (Wordt vervolgd.) trap op, nu stonden zij nog eens af te spreken, wat ze zeggen zouden, nu nu Maar verduiveldwaar bleven de schoften Ha, eindelijkJa, daar klonk de schelDe kamerdienaar snelde heen om de deur te openen Wat was dat voor een gepraat en gemom pel Was de «goede vriend* van Archer misschien zoo armoedig gekleed, dat de bediende zwarigheid maakte om hem bij zijn heer toe te laten Snoward stond op, hij hoorde de voetstappen naderen van drie mannen de kamerdienaar vergezelde hen zeker, omdat die hen niet vertrouwde. Daar werd op de deur geklopt. «Binnen He, dat waren de verwachte personen niet. Een bejaard heer met achtbaar voorkomen, in het zwart gekleed, met den hoed in de hand, trad binnen. De twee andere personen, met donker ernstig voorkomen, bleven dicht bij de deur staan. «Mr. Ralph Tobias Jefferson Snoward.* «Die ben ik. Waarmee kan ik u dienen «In naam der wet moet ik mij van uw persoon verze keren.* Snoward vertrok geen spier. Hij vermoedde reeds zoo iets. «Ik begrijp u. Ik word in verzekerde bewaring ge nomen, totdat is vastgesteld, dat ik Jrederik Schwerdt- ner slechts uit wettige zelfverdediging heb gedood.* «Hierover kan ik u geruststellen,* zei de commissaris van politie met een fijn lachje, terwijl hij elke bewe ging van den bankier scherp in het oog hield. «Die zaak laat zich beter aanzien, dan aanvankelijk scheen. Doc tor Frederik Schwerdtner leeft.* Snoward zette groote oogen op en zeide zeer bedaard «Dat doet me genoegen.* «Ik kan het bijna niet gelooven.* de andere wereld in verbinding. verandering. Met geen trekschuit Leeuwardenmet geen stoomboot naar Ak- daar in de spoortrein te kunnen De tramwegen waren voor Sneek een voor deel. Terwijl Heerenveen weinig profiteerde van zijn ligging aan een kruispunt van spoor en tram, maakte een dergelijk kruispunt Sneek voor een nog wijderen omtrek tot middelpunt. Sedert 1883 zijn de verkeerswegen flink uit gebreid. De Ned. Tramw. Mij trok hare lijnen door van Harlingen tot Dokkum, maakte de lijnen LeeuwardenSint Jakob, Leeuwarden FranekerArum, Witmarsum—Makkum, legde Joure Lemmer aan en verbond het groote Friesche tram wegnet door de Holland-Fries- land-lijn met Amsterdam. De N. Tr. Mij zou nog wel meer verkeers wegen willen openen; LeeuwardenVeen wou den lag reeds enkele jaren in hare bedoeling en over een nieuw net in Zuid-Oost-Friesland, dat deze streken met Assen, Gorredijk en het Noorden van Overijsel moest verbinden, werd lang onderhandeld. Maarrr! De N. Tr. Mij schijnt een weinig in de verdrukking te zijn gekomen. De aandeelen daalden van 108 op 23 ’/a en dit neemt de kans op ’t sluiten van nieuwe leeningen voor ’t leggen van nieuwe lijnen wel haast weg. ,’t Noorden van Friesland kreeg z’n Noord- Friesche Locaalspoorweg, zoodat thans bijna alle belangrijke dorpen in den bouwhoek on derling en met Leeuwarden, Dnkkum, Frane ker en Harlingen verbonden zijn. Doch dit zijn geen Sneeker belangen. Sneeker belangen zijnHoe zal Sneek de positie als marktplaats voor een goed deel van Friesland behouden en hoe zal de verbinding van sommige streken met Sneek verbeterd worden Twee plannen trokken in dezen de aandacht ’t eene reeds een drietal jaren; ’t andere pas sedert een paar weken. Dat ook hierbij ons gemeentebestuur de belan gen van onze stad behartigt, mag bekend wor den verondersteld en moge ook blijken uit ’t geen we aanhalen uit ’t verslag der jongste raadszitting De Voorzitter herinnert, naar aanleiding van de mis sive sub d,*) dat de Raad voor een 3-tal jaren subsidie voor een tramlijn Stavoren—Balk—Sneek heeft toege zegd, indien een bepaalde richting, n. 1. over Hommerts en Jutrijp naar Sneek, werd genomen. De H. IJ S. M. wil nu de concessie overnemen, indien langs een andere richting en wel over Heeg, nabij IJlst aansluitende aan Ijlst, óf te Sneek is hierop ook van invloed. We willen gelooven, dat enkele stadgenooten vreezen, dat vooral bij de aansluiting Ijlst de Zuidwesthoekers zullen willen doorsporen tot Leeuwarden en den Sneeker Dinsdag vergeten voor den Leeuwarder Vrijdag Doch heeft de spoorlijn StavorenSneek—Leeuwarden reden gegeven tot deze bange vermoedens? Wat ’t andere plan betreft, dit zal onzer ne ringdoenden sympathie verwerven. Ja, men hoorde reeds eerder over een plan Franeker WommelsSneek, doch nu heeft een veel grootscher plan vasten vorm gekregen. Dat de heer v. d. Veen, burgemeester van Bolsward de aanvrager is, (de eigenlijke aanvra ger is de H. IJ. S. M.) beduidt, dat Bolsward voordeel ziet in dit plan. En als werkelijk ’t locaalspoor gelegd zal worden over Wommels, wordt dit dorp met omgeving in gemakkelijke verbinding met Bolward gebracht; doch ook met Sneek; en Sneek mag zich tegenover Bolsward meer een groote marktplaats noe men. Ook Leeuwarden zal van deze lijn kunnen profiteered. Een rechstreeksche lijn SneekWommels enz. zou voor Sneek bepaald geschikter zijn geweest. Doch de groote verbinding SneekRau werd—Irnsum—Akkrum Oldeboorn Beet sterzwaagDrachtenLeekGroningen zou den we een tegenvaller voor Leeuwarden, een voordeel voor Groningen, doch in onze envi rons, een voordeel voor Sneek durven noemen. Wilde dit plan van Sneek en Rauwerd over Grouw, dan kwamen Rauwerd, Irnsum, enz. dicht bij Leeuwarden te liggen, doch nu Rau werdIrnsum—Akkrum geprojecteerd wordt, ligt Sneek ’t geschiktst. De geheele Leage gean komen nu in betere verbinding met Sneek. Nu is ’t waar, de streek langs de Oudvaart markt reeds te Sneek en voorziet er zich alle dagen door middel van de karrijders van het noodige, doch dat spoorverbinding drukker reizen veroorzaakt, behoeven we zeker niet meer uit te leggen. 1 'fl' I IURAMT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1904 | | pagina 1