JliilW'S- EJ JIITOMTIBL1D L 101)11 SSM ES 018TMH. Iga verborgen Bewijs. Aangifte iooMeZemlilie,LiclitiDÊ19öl Woensdag 13 Januari 190*1. 59e Jaargang. No. 4- Uitgever: B. FALKENA Mzn., Singel, Sneek. Officieele Advertentien. Over Winterkoude. NÉ’ Bijzondere Kennisgeving aan lotelingen voor de lichting van 1904, die zich opgeven voor de Zeemilitie. ld. 1) KENNISGEVING. t >t. ,d EINDE. n er an- en- >n >n Itit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. lN- zijn ens de rijs ild. zen de- te l R COURANT, cien-matroos. De personen, genoemd onder C, komen allereerst in aanmerking voor inlijving als zee milicien-stoker. De personen, genoemd onder E, komen in aanmerking voor inlijving als zeemilicien-kok. De personen, genoemd onder F, komen in aanmerking vuor inlijving als zeemilicien-hofmeester. De personen, genoemd onder G, komen in aanmerking voor inlijving als zeemilicien-ziekenverpleger. De personen, genoemd onder H, komen in aanmerking voor zeemilicien-matroos of stoker, al naarmate van het beroep, dat zij uitoefenen. Sneek, den 5 Januari 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. JAC. van der LAAN, Secretaris. worden tot eene verbintenis bij de Marine-Reserve als matroos 2de of 1ste klasse, voor 3 jaren, doch behoeft dan alleen op te komen ingeval van oorlog óf oorlogsgevaar en is overigens vrij van allen wer kelijken dienst. "Vaste soldij gedurende die 3 jaren: f 40 a f 50 ’s jaars, naar gelang van klasse of rang. 7o. Verlenging van het dienstverband: Dit kan desgewenscht na afloop van de 5 jaren geschieden, én wel op de voorwaarden, gesteld voor het vaste personeel der Zeemacht, doch kan worden geweigerd aan hen, die het niet verder hebben kunnen brengen dan matroos 3de klasse. 8o. Pensioen Wie blijft doordienen totdat hij vol doenden diensttijd heeft, krijgt recht op pensioen. Vereischte diensttijd 30 jaren (bij lichaamsgebreken minder), bij een ouderdom van 40 jaren voor korpo raals en minderen en van 45 jaren voor sergeants en lioogeren. Bij de berekening van dien diensttijd wordt de tijd, in de koloniën en tusschen de keerkringen doorgebracht, dubbel geteld. Iemand bv. die 10 jaren in dienst is, waarvan 5 tusschen de keerkringen door gebracht, heeft een diensttijd van 15 jaren. Voor elk jaar, tusschen de keerkringen doorgebracht, wordt boven het bedrag, waarop de belanghebbende volgens zijn stand of rang recht heeft, nog eene ver- hooging toegekend. Bij de berekening van den voor pensioen geldigen diensttijd telt ook mede de tijd, in werkelijken dienst doorgebracht als zeemilicien. Wordt de belanghebbende ongeschikt voor den dienst ten gevolge van bevolen diensten, dan ontvangt hij steeds pensioen, ongeacht het aantal dienstjaren. Krijgt hij op eene andere wijze lichaamsgebreken, mits niet ten gevolge van eigen moedwillige hande lingen of ongeregeld gedrag, dan bekomt hij voort- (furend pensioen, wanneer hij 10 jaren, en tijdelyk pensioen, wanneer hij 5 jaren in werkelijken dienst is- geweest (de tijd, tusschen de keerkringen door gebracht, in deze gevallen echter niet dubbel bere kend). Tijdelijk pensioen wordt voor niet korter dan één jaar en niet langer dan vijf jaren toegekend. Komt hij, gehuwd zijnde, te overlijden ten gevolge van bevolen diensten, dan ontvangt zijne weduwe, of ontvangen zijne kinderen, pensioen. Zij, die aanvankelijk neiging mochten gevoelen om, in geval van inlijving bij de zeemilitie, na afloop van hun eerste oefeningstijd zich op de hierboven ge noemde voorwaarden vrijwillig als matroos 3de of 2de klasse, naar gelang van bekwaamheden, bij de zeemacht te verbinden, worden uitgenoodigd dit bij hunne aan melding voor de zeemilitie ter Gemeente-secretarie kenbaar te maken. Deze opgave verbindt hen tot niets, maar geeft ook geen rechten, noch nu, noch later. Eerst tegen het einde van hun eerste oefenings tijd zullen zij hebben te beslissen, of zij al dan niet tot de vrijwillige verbintenis zullen overgaan. N.B. Zij, die niet een van de beroepen uitoefenen, genoemd onder de letters A, B en D in de openbare kennisgeving betreffende de aanmelding voor de zee militie, kunnen niet tot de vrijwillige verbintenis als matroos worden toegelaten. Sneek, den 5 Januari 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester, JAC. van der LAAN, Secretaris. »Wat wilt ge zeggen?» vroeg zij terwijl haar plotseling een rilling door de leden voer. «Mejonkvrouwik bedoel Zijn onbeholpenheid deed haar glimlachen doch het was een glimlach, waarbij de tranen in haar oogen opwelden. »Nu?« »Ik wilde vragen, wat dit alles ons helpt, wanneer ons geluk afhangt van een ander persoonik onder stel bij voorbeeld stotterde hij, verbleekende, terwijl haar wangen als vuur gloeiden. »Dan moet men den moed bezitten om met die andere persoon te spreken, te raadplegen,* lispelde zij ge jaagd. «Welnu dan,« sprak hij vastberaden, »doe dan met mij, wat ge wilt ge moogt boos op mij zijn of om mij lachen, wanneer het u goeddunkt, maar ik moet u thans zeggen, wat mij gisteren bij onze schaak partij is duidelijk geworden: ik zal te gronde gaan, wanneer ik u moet missen, Elvira. Zonder uw nabij heid, waaraan ik zoo gewend ben, zal ik geen genoegen meer kunnen vinden in ernstige studiemet één woord: als ik heenga, laat ik mijn hart en mijn ziel hier achter!* Zij wilde spreken, maar kon niet. Onder lachen en schreien stak zij hem beide handen toe en kwam eerst weder tot bezinning, toen hij haar aan zijn hart gedrukt hield en haar de tranen van de oogen wegkus te. Veertien dagen later, toen Schwerdtner zjjn profes soraat reeds had aanvaard en een woning in gereedheid liet brengen, waar hij weldra een geliefde vrouw hoop te binnen te leiden, werd in de residentie het laatste bedrijf afgespeeld in het leven van den man, aan wien Schwerdtner de vreeselijkste herinneringen zijns levens te danken had; op het plein binnen de gevangenis was het schavot opgeslagen. Eenige ambtenaren en dag bladschrijvers wachtten den misdadigeraf bij het scha vot, terwijl de gevangenen achter de tralies eveneens met belangstelling toekeken. Ouder hen waren Lodewijk Burger, de slotenmaker, en John Archer, alias kapitein Murle, op te merken. Toen het bepaalde uur geslagen was, trad Heinrich Starkhorst met vasten tred naar buiten. In zijn gevan geniskleren en met dat kort afgeknipte haar vervulde zijn aanblik ieder met afgrijzen. Hij klom de ladder op met even lichten tred, alsof hij in zijn rijtuig stapte. Ja, hij had waarheid gesproken: berouw en boete kende hij evenmin als pralerij of zucht om te vergoelijken. Hij was geen bandiet, die op het schavot zich voordoet als een man van beteekenis neen zonder vrees, zonder berouw legde hij zijn schuldig hoofd bedaard op het blok. Tegelijk met de couranten, waarin de terechtstelling van Heinrich Starkhorst werd gemeld, bracht de post bode ten huize van baron Von Ellerich een brief, waarin Robert zijn vader antwoord zond op een bericht omtrent Elvira. In dien brief lag nog een afzonderlijk briefje, dat de overmoedige jongen reeds had geadresseerd: «Aan me vrouw Schwerdtner.* Diep terneergeslagen keerde Schwerdtner ’s middags na afloop der terechtzitting naar Berghausen terug. Elvira kwam hem in den tuin voor het huis tegemoet en reikte hem de hand. Zij wist, waar hij vandaan kwam, maar het stuitte haar tegen de borst over het rechtsgeding te spreken, tot heden was daarover tus schen hen nog geen woord gewisseld. «Wilt ge wel gelooven, mijnheer, dat ik weet, waar aan ge denktof waaraan ge dezen middag hebt ge dacht?* vroeg zij met een matten glimlach. «Werkelijk?* antwoordde hij twijfelend. «Dan zoudt ge evenals ik de herinnering moeten bewaren aan een voor mij onvergetelijken dag Zij kleurde een weinig. «Misschien. Ik herinner me, dat ge bij onze eerste ontmoeting hebt gesproken over sterke zielen, die het recht zouden hebben om de zwakken, die hun eigen lot niet kunnen besturen, ter zijde te staan, waar dit noodig is.« «Ik sta verbaasd en beschaamd. Ik begon werkelijk reeds mijn inzichten te wijzigen, omdat ik, helaas, heb ondervonden, dat niet alleen de goede wil, zooals ik mij die voorstelde, in staat is om tot de hoogste ontwik keling te voeren.* Zij knikte. «En wie zou waarlijk in staat zijn om altjjd en immer zijn eigen lot te besturen?* In verstrooidheid had hij haar hand nog steeds vast gehouden. Een diepen zucht loozende, keek hij haar nu peinzend aan. «Jaja als Hjj zweeg en sloeg de oogen neer. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek maken bekend, dat bij hen is ontvangen, de volgende Vrijwillige verbintenis als Matroos by Hr. Ms. Zeemacht. Lotelingen, die zich voor da zeemilitie opgeven en een der beroepen uitoefenen, genoemd onder de letters A, B en D in de openbare kennisgeving tot oproeping van lotelingen voor de zeemilitie, kunnen, indien zij bij de zeemilitie worden ingelijfd, na afloop van hun eer ste oefeningstijd worden toegelaten tot eene vrijwillige verbintenis als Matroos bij Hr. Ms. Zeemacht, op de navolgende voorwaarden lo. StandDe verbintenis wordt aangegaan als matroos 3e klasse, of, indien men een daarvoor ge stelde proef van bekwaamheid voldoende aflegt, als matroos 2de klasse. 2o. Aanvangssoldijals matroos 3de klasse 14 gulden, als matroos 2de klasse 18 gulden ’s maands. 3o. Duur van het dienstverband Vijf jaren. 4o. Premie Zeshonderd vijftig gulden (f 650. waarvan f 50 onmiddellijk uit te betalen bij het aan gaan der verbintenis, en f 600 na vijf jaren dienst, of zooveel eerder indien de belanghebbende vóór dien tijd den dienst moet verlaten wegens omstandigheden, onafhankelijk van zijn wil. Bij overlijden gedurende den vijfjarigen dienst wordt de premie uitgekeerd aan de erfgenamen, mits het overlijden niet het gevolg is van zelfmoord als anderszins. 5o. Bevordering: Men kan gedurende de 5 jaren opklimmen tot hooger klasse of rang en ontvangt dan de daaraan verbonden hoogere soldijen. Vermeerdering van inkomsten verkrijgt men eveneens bij toekenning van het onderscheidingsteeken van scherpschutter, het brevet van kanonnier of torpedistof het certificaat van goed gedrag. Onder gunstige omstandigheden kan de korporaals rang worden behaald in 3 A 4 jaren en bij langer in dienst blijven kan ook bevordering volgen tot sergeant, sergeant-majoor en adjudant-onderofficier. 6o. Overgang bij de Marine-ReserveWie na 5 jaar niet verder wenscht door te dienen, kan verplicht ken,* zei hij eenvoudig, alsof het de vereffening van een handelszaak gold. ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 21/» cent. Groote letters naar plaatsruimte. HOOFDSTUK IX. 38) (Slot.) Hij wees er op, wat iemand als Snoward beduidt in onze hedendaagsche maatschappij, «een man van onbe twistbaar talent, een schurk, erger dan oorlog en pest ziekte, wiens misdaden goud opbrachten en wiens goud vervolgens weder misdaad voortbracht—een tiran, wiens roofzucht meer verwoestingen aanricht dan de uitbar sting van een vulkaan; een booswicht, wiens begeerte naar macht hem niet doet terugdeinzen voor ’n moord! Uit een wijsgeerig oogpunt beschouwd, is hij echter een monsterachtig wangedrocht, dat ons vrees en bewonde ring afdwingt. Het meest bejammerenswaardig is ech ter, dat Starkhorst niet kan worden gestraft voor de ondernemingen waardoor hij honderdduizenden in de ellende heeft gebracht, en dat hij alleen wegens moord op het schavot kan worden gebracht!* Hiermee was de zaak ongeveer afgeloopen. Want wat kon de verdediger zeggen, daar zelfs het verzoek om verzachtende omstandigheden te laten gelden, in dit proces als een beleediging moest klinken. Na een korte beraadslaging kwamen de rechters in de zaal terug en onder ademlooze stilte sprak de pre sident het doodvonnis uit. Daarbij vertrok Snoward - Starkhorst geen spier van zijn gelaat. «Ik verzoek, dat het vonnis spoedig worde voltrok- BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeen te Sneek, gevolg gevende aan art. 138 der Militiewet 1901 (Staatsblad no. 212 van 1901), noodigen de lotelingen uit, die voor volledige oefening bij de militie te land zouden moeten worden ingelijfd en een der beroepen uitoefenen, in de eerste zinsnede van art. 137 dier wet bedoeld, om, wanneer zij verlangen bij de zeemi litie te dienen, zich daartoe vóór den Isten Februari a. s. bij hen ter gemeente-secretarie aan te melden, of te doen opgeven. Voorts wordt ter openbare kennis gebracht, dat door den Minister van Marine onderstaande beroepen het meest geschikt worden geacht ter opleiding voor dien sten bij de Zeemilitie, te weten Zeevarenden. A. Stuurlieden, Stuurmansleerlingen, Matrozen, Licht-matrozen en Jongens op koopvaardij schepen van de groote en kleine vaart en op zeesleep- booten. Stuurlieden, Schippers en verdere opvarenden van loodsvaartuigen en tonnenleggers. Diepzeevisschers en Noordzeekust-visschers. Binnenschippers. B. Stuurlieden, Schippers en Schippersknechts van Rijnschepen, aken, tjalken en kleinere vaartuigen. Stuurlieden, Matrozen, Schippers en Schippersknechts van passagiers- en sleepbooten op binnenwateren. Zuiderzeevisschers. Visschefs op Zeeuwsche wateren en op de groote rivieren. Mossel- en Oestervisschers. Schuitenvoerders, Vletterlieden en Veerlieden. Smeden, Stokers, Machinisten en Bankwerkers. ifiartuigen, bij spoor- of tramwegen enrop fabrieken en andere inrichtingen. Stokers als boven. Machinedrijvers. Smeden- en Smid-bankwerkers. Machine-bank werkers en gewone bankwerkers (hier onder ook te verstaan rijwielherstellers). Werktuigmakers. Kolentremmers. Metaalbewerkers (hieronder te verstaan koperslagers, ketelmakers, vijlenkappers en voorslagers). Electriciens. Overige ambachten. D. Scheepsbeschieters. Scheepstimmerlieden (Scheepmakers). E. Koek- en Banketbakkers of Knechts. Koks en Koksmaats, hetzij aan boord van schepen of vaartuigen, hetzij aan den wal. F. Koffiehuis- en Hotelbedienden. Hofmeesters en Kellners op schepen of booten- O. Ziekenverplegers. Barbiers. Apothekersbedienden. H. Personeel van ’s Rijkswerven. N.B. De personen, genoemd onder A, B en D, komen allereerst in aanmerking voor inlijving als zeemili- F E U I L L E T Ö“n7” (Slot.) De winter van 1620’21 was buitengewoon streng, hij begon op 5 Dec. Schepen vroren vast in zee. Van een Engelsch schip werd de lading in sleden over zee naar Amsterdam, Hoorn en Enkhuizen gebracht. De Harlinger schipper Jan Hanszen lag ingevroren nabij Vlie land. Met een kleine slede waagde hij den tocht over ijs en kwam behouden te Harlingen aan. Den 3 Febr. reed stadhouder Ernst Casimir met zijn gemalin, met de jonge Koning van Bohemen en een talrijk gezelschap, benevens wel 100 sleden met nieuwsgierigen van Leeu warden naar Harlingen, om een wapenoefening bij te wonen, welke de hopman Rogier Slijp aldaar, ten aanschouwe van duizenden menschen op de zee hield. Evenals in 1608 stonden ten ten met ververschingen op de zee. De volgende zomer was koud, schraal en nat en werd gevolgd door een feilen winter: De Zuiderzee was éen ijsbaan; de gemalin van den stadhouder, Anna Sofia, trok van Stavoren, met een compagnie soldaten, en tal van sleden met menschen en goederen, naar Enkhuizen. Sle den van Franeker voeren in een dag naar Hoorn en van daar naar Amsterdam; de zee was als een vaste wal. De winter van 1657’58 duurde bijna 5 maan den. Reeds tegen ’t laatst van October waren de wateren in Friesland berijdbaar. Deze winter eindigde in Maart met een al te overvloedige sneeuwbui, die de rivieren in Gelderland en andere streken deed zwellen, waardoor groote ellende ontstond. De winter van 1669’70 begon 27 Dec. en duurde tot in ’t laatst van Maart, was boven mate streng en heerschte in bijna geheel Eu ropa. Vele menschen vroren dood op de we gen en Amsterdam had nijpend gebrek aan brandstof en water. Op 15 Nov. 1683 begon de vorsten heersch te bijna 3 mnd. De Zuiderzee en zelfs de zee gaten tusschen de Wadden-eilanden vroren dicht. Honderden paarden en sleden gingen over ijs van Friesland naar Holland. Op 5 Januari 1709 begon een barre winter, die, ondanks ’t late begin, nog meer dan 3 maanden duurde, ’t Was juist in het heetst van den grooten Spaanschen successie-oorlog. Voeg hierbij, dat er dit jaar bijna niets groeide en men kan zich de ellende, vooral in Frank rijk, voorstellen. Smeden, Stokers, Machinisten en Bankwerkers. G. Machinisten en Machinist-leerlingen op schepen en en andere inrichtingen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1904 | | pagina 1