MMS- ES UHERTESTIEBLAI» KKIIi m ES MSTREffi. X' In sfe Pfinss&bgê. I Zaterdag 30 Januari 190^1. 39e Jaargang, No. 9. Uitgever: B. FALKENA Mzn., Singel, Sneek. Officieele Advertentien. FEUILLETON. Provinciale Staten. Proces-Verbaal Stemming. .L i Hij kon niet gissen, dat juffrouw Wehner nogmaals icht, akte ver« de Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. zand, Marssum, toe- s en AN- eerd. 20 10 voor In de verschillende partijbladen worden de respectieve partijgenooten aangespoord te zor gen, dat >alle hens aan dek* komt. Duidelijk wordt gemaakt, hoe men kiezer wordt en blijft. Waarom die bezorgdheid? Wel, dit jaar moeten de Provinciale Staten weer gedeeltelijk aftreden en aan gevuld wor den. En deze Staten-verkiezingen zijn reeds jaren van groot belang. En wel vooral, om dat in 1901 voor 't eerst, sedert lange jaren, meisje, dat een goeden braven man verdient, en te goed is vooreen galant avontuur. U maakte op mij zulk een netten indruk, uwe doorluchtigheid, en ik ben er waar achtig ook ingevlogen, dat ik u voor een schilder heb gehouden. Neem mij niet kwalijk, uwe doorluchtigheid, maar een Prins moest niet niet zoo met een bur germeisje ’t aahleggen, ook niet al beviel hem dit nog zoo goed, want trouwen kunt en wilt u Else toch niet, uwe doorluchtigheid. Juffrouw Wehner, wat moet dat alles beteekenen? stotterde Walther. Waarom spreek je altijd van uwe doorluchtigheid? Zij lachte ironisch. Omdat wij nu weten wie u is, uwe doorluchtigheid. Tegelijk overhandigde zij hem de courant, die op de toonbank lag. Extrablad der .Neuesten Nachrichten* las hij ver baasd. Gisterenavond bevond zich de Erfprins Ernst von inde Prinsenloge van het circus, dat zijn af- scheidsvoorstelling gaf. De hooge bezoeker volgde met belangstelling de verrichtingen der artisten en schonk dezen in vleiende mate zijn bijval. Hoogstdezelve trok zich terug op het o'ogenblik, dat Prinses Tekla met gevolg de Hofloge binnenkwam. De hooge bezoeker schijnt dus incognito hier te vertoeven. Aan het kort op nanden zijn der verloving valt nu echter niet meer te twijfelen, en daarin verheugen wij ons, allen dements van het officieele blad ten spijt, omdat wij het juiste bericht hieromtrent reeds eenigen tijd geleden onzen lezers konden mededeelen. (Slot volgt.) een storm gewaagd had en niet alleen had verkregen, dat Else met haar en haar man mee mocht gaan, maar dat de griffier zelf ook naar het circus ging. Dat mocht bijna een wonder heeten. Maar Else had ook zoo over redend gefleemd, dat hij eindelijk had toegegeveu. Om dat hij gaarne de opvoeding der kleine tot in bijzonder heden naging, wilde de griffier ook zien, wat voor gees- teskost in het circus werd voorgezet. Zoodra het naar zijn meening te erg werd, dat had hij zich bepaald voorgenomen, ging hij met Else naar huis bederven laten wilde hij zijn kind niet. Nauwelijks hadden zij plaats genomen, of daar kwam Walther de Prinsenloge binnen. Verwonderd keek zich de griffier de oogen uit. Else echter verbleekte en kromp met een uitroep van smart ineen Had Walther dit kunnen weten, hij zou den volgen den dag wel niet zoo opgewekt, met een hoogen hoed op en lichte handschoenen aan voor de deur van Patrow’s woning, met den lach van een overwinnaar om den mond, zich aangemeld hebben. Hij belde er werd niet opengedaan. Hij belde voor de tweede, ja voor de derde maal, er bewoog zich niets in de woning. Zouden ze zjjn uitgegaan? Dat kon niet. Else wist toch dat hij komen zou. Hij belde voor de vierde maalHij stond daar nu reeds vijf minuten! Hij wachtte nog vijf minuten, belde nog eens, en ging toen langzaam de trap af, als iemand, die een klap op z’n gezicht heeft gekre gen. Twee-, driemaal bleef hij staan en keek nog eens om, maar de corridordeur was en bleef gesloten. Ten hoogste opgewonden trad hij den winkel van BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek, Gelet op de eerste zinsnede van art, 98 der Kies wet Brengen ter algemeene kennis: dat is aangeplakt en ter Secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage is nedergelegd, afschrift van het proces-verbaal van de zitting van het Hoofdstem bureau, waarbij is vastgesteld de uitslag der op 22 Januari jl. plaats gehad hebbende stemming, ter be noeming van een lid van den Gemeenteraad. Sneek, den 23 Januari 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. JAC. van der LAAN, Secretaris. BEKENDMAKING. HERSTEMMING voor den GEMEENTERAAD van SNEEK. De BURGEMEESTER der gemeente Sneek, brengt ter openbare kennis, dat op Donderdag, 4 Febr. e. k., van des voormiddags acht tot des namiddags vijf uur, in de voorzaal van het gebouw der Maatschap pij »Amicitia« op Leeuwenburg alhier, eene herstem ming zal plaats hebben ter benoeming van één lid van den Gemeenteraad. De daarvoor gestelde CANDIDATEN, in alphabe- tische volgorde, zjjn: Blok, (F.) Sanders Jz., (A.) Voorts brengt hij onder de aandacht Artikel 128 van het Wetboek van Strafrecht, luidende: •Hij die opzettelijk zich voor een ander uitgevende, aan eene krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, wonlt gestraft met gevangenis straf van ten hoogste een jaar.« Sneek, den 23 Januari 1904. De Burgemeester voornoemd, ALMA. We willen hiermee geen lange aanbeveling schrijven voor dit nieuwe maandschrift en dit boven de vele be staande aanprijzen; volstrekt niet. Wel mogen we zeggen, dat dit eerste nummer er aardig uitziet. Doch we vestigen alleen de aandacht er op, omdat ’t voor ons Noorderlanders iets apparts is, ons beter thuis belooft te brengen in ons eigen gewest; welk deel ook wij, zij ’t dan ook zwakjes, beoogden door de ver schillende artikelen, die we schreven over Oud-Sneek, door wat we overnamen uit de kronieken van Oud- Friesland, over verschillende steden, gewoonten, ram pen, enz. Als de volgende nummers worden, wat no. 1 belooft, zullen de heeren Van Veen en Evers er toe bijdragen Noord-Nederland beter te brengen in de memorie van reislustige Noord- en ook andere Nederlanders. Het Noorden. Bij de uitgevers Van Veen Evers, te Groningen, is verschenen no. 1 van een nieuw geïllustreerd maandschrift, »Het Noorden, geïllustreerd tijdschrift voor het Noorden van Nederland*. De prijs per afle vering is f 0,25, per jaargang f 2,50. Nu zal men opmerken dat er zooveel tijdschriften bestaan en dat ze niet meer bij te houden zijn. Toegegeven: Buiten dag- en weekbladen verschijnen er steeds meer illustraties en periodieken. Doch daar door kunnen we ook te kust en te keur gaan; heeft men »elck wat wils.* En dat zal toch ook niemand tegenstaan. Nu dan, dit nieuwe tijdschrift wil juist voor ’t Noorden, voor Groningen, Friesland en Drente de voorlichter zijn, wil voor ’t Noorden des lands de keuze vermeerderen met een juist daar om zqn in houd belangwekkende lectuur en gravures. •Wat wij willen?* zeggen de uitgevers. •Met camera, schets- en notitieboek door ’t Noorden van Nederland! Wij wenschen mede te werken tot meerdere bekendheid van het land, dat zg. boven Zwolle ligt, en dat tot heden door de meesten te wei nig gekend is. Wij hopen door een goed tijdschrift de aandacht te vestigen op provinciën, die in schoon verleden, krachtig heden en rijke toekomst niet voor andere gewesten onderdoen. Groningen, Friesland en Drente bezitten tal van plekken, rijk aan natuurschoon, overwaard om bezocht te worden; stukken gronde, heilig door de herinnering aan wat daarop is afge speeld; plaatsen die kunnen bogen op inrichtingen, waardig om bekend te worden, en een nijverheid, die niet alleen eigen land, maar de wereldmarkt van hare producten voorziet. Meer dan in eenige andere streek kan hier nog op behoud van eigen volkskarakter ge wezen, op ontwikkeling door eigen kracht geroemd a Naar het Duitsch. IV. In de gang snelde in de hoogste opwinding de direc teur op hem toe. Daar hebben we den boel gaande! jam merde hij. Prinses Thekla zonder zich te hebben aange meld! Verdwijn zoo snel mogelijk. Ik verdwqn ook, de chef kan dat varken wasschen. Nu, hij weet na tuurlijk van niets, als hij ondervraagd wordt, en ik reis nog dezen avond met den sneltrein af. Hij bracht den schilder naar den uitgang der artiesten. Ga langs dezen weg. U moet weten, de lui wilden bij u naar binnen; slechts met moeite heb ik hen in de groote Hofloge kunnen binnenloodsen. Nu, dat kon goed geworden zijn! Hij rilde van ontzetting en verdween in de richting van de stallen. Op de straat gekomen, haalde Walther eens diep adem. Nu, dat was ’n schrik geweest; zijn leven lang wilde hij niet de rol van een Prins meer spelen. Eens was genoeg. ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 27, cent. Groote letters naar plaatsruimte. van Het Kaatsen en Bijdragen in de Wehner binnen. Juffrouw Wehner, riep hij, wat is er boven? Niemand doet open en Juffrouw Wehner was, toen hij binnenkwam, snel opgestaan en had een diepe buiging gemaakt. Juffrouw Wehner, ging hij voort, je waart de be schermster van onze liefde, sta mij nu ook bij en zeg me naar waarheid, waarom ik niet word opengedaan. Else heeft nog gisteravond alles aan haar vader opgebiecht, antwoordde juffrouw Wehner plechtig. En Je brengt me op de pijnbank. Mijnheer de griffier is woedend. Juffrouw Wehner, ik moet Else nog eenmaal al leen spreken. Juffrouw Wehner werd al ernstiger. Else is ziok Ziek? bracht hij uit. Ernstig. Juffrouw Wehner? Zij zweeg een oogenblik en vroeg toen bedeesd: Mag ik vrij uitspreken? As-je-blieft, zeker! Zonder dat mij iets kwalijk wordt genomen? Maar natuurlijk! ga toch voort! Zij herkreeg hare vroegere bedaardheid terug. Ja, ziet u, uwe hoogheid Juffrouw Wehner? bracht hij verwonderd in ’t mid den, maar zij liet zich, eenmaal aan den gang, niet sto ren. Het is wel-is-waar een groote eer voor ons allemaal uwe doorluchtigheid; maar mooi is anders, dat u Else bij den neus hebt gehad. Else is er niet zoo een, uwe doorluchtigheid. Else is een fatsoenlijk onbedorven belang mag men stellen in de kandidaten, die van anti-kerkelijke zijde worden gekozen. Wat zullen de vrijzinnig-democraten en de sociaal democraten doen. Van belang is ook, na te gaan, hoe de verhouding tusschen de verschil lende kerkelijke vereenigingen zal zijn. Ook Overijsel trekt steeds eenige attentie, omdat daar de anti-liberalen vrij sterk zijn en om de soc.-democratischestemmen in Twente. (Ook in Friesland en Groningen trekken deze stemmen de aandacht!) We gelooven echter niet, dat Overijsel spoedig kerkelijke Eerste Kamerleden zal zenden. Laten we verder opmerken, dat Drente het krachtigst liberaal schijnt en ook Groningen sterk anti-kerkelijk is. (De lezer houde ons ten goede, dat we ’t woord »anti-kerkelijk« een paar malen gebruikten om kort te zijn. We bedoelen daar natuurlijk niet mee: anti- kerksch I) de Eerste Kamer, die door de Provinciale Sta ten gekozen wordt, een anti-liberale meerder heid kon krijgen. We zeggen kon krijgen. Immers, in 1901 bleef in alle provinciën de meerderheid in de Prov. Staten dezelfde politieke kleur behou den, doch juist in de belangrijkste provincie, Zuid-Holland, maakte de liberale meerderheid voor een anti-liberale plaats. Nu zijn er in de Eerste Kamer 50 leden, en daarvan benoemt Zuid-Holland 10, zegge tien, Noord-Holland 9, Gelderland 6, Brabant 6, Friesland 4, enz. Die 10 Zuid-Hollandsche Eerste Kamerle den waren tot 1901 alle liberaal en in de Eer ste Kamer zaten 19 anti-liberale leden, (nml. Gelderland 6, Brabant 6, Limburg 3, Utrecht 2 en Zeeland 2). Alleen bij ontbinding der Eerste Kamer of na afloop van ’t mandaat kon nu de Eerste Kamer »om< gaan Zuid-Holland zou dan 10 anti-liberale Kamerleden zenden, zoodat in de Eerste Kamer alsdan 21 lib. en 29 anti-liberalen zouden zetelen. Dit nu is niet gebeurd, doch wel stierven er 4 Zuid-Holland sche leden, die door 4 anti-lib. werden vervan gen, zoodat thans 27 lib. en 23 anti-lib. leden in de Eerste Kamer zitten. Zooals de zaken thans staan, geeft dus Zuid- Holland in de Eerste Kamer den doorslag. Daarom sporen bladen van verschillende rich tingen de kiesvereenigingen hunner partijen aan te zorgen, dat ieder hunner partijgenooten, die kiezer kan zijn volgens de wet, dit ook zij of anders worde. Vooral wordt er in Zuid-Holland de aandacht op gevestigd, dat te ’s-Hage 3 anti-liberale Statenleden, te Rotterdam uitsluitend liberale (en wel 8) moeten aftreden. Nu zijn er op dit oogenblik in Zuid-Holland 45 anti-lib. en 37 liberale Statenleden. Begrijpelijk is derhalve, dat de spanning groot is. Doch ook Friesland met z’n 4 Eerste Ka merleden trekt reeds jaren de aandacht. In Frieslands Staten zetelen 45 leden en Friesland is verdeeld in 5 districten, (Leeuwar den, Sneek, Franeker, Dokkum, Heerenveen), die ieder 9 leden kiezen. Reeds lang wonnen de anti-liberalen in Sneek en Dokkum, doch hadden in Leeuwarden en Heerenveen geen overgroote kansen. Franeker echter gaf steeds een vrij heeten strijd te aanschouwen en naar we meenen, is één der Franeker leden een anti liberaal. We zullen dus dit jaar weer een heeten strijd in dit district kunnen aanschou wen. Naar we vernemen zal de Kath. Land dag dit jaar met opzet te Franeker en vóór de verkiezingen worden gehouden. Doch veel worden. Toch genieten deze streken niet de noodige bekend heid bij vreemdeling en bewoner. Zelden komt bv. een reisje naar of door de Noordelijke provinciën voor op het programma van den uitgaanden Neder- of Noor- derlander, omdat het schoone van eigen land hem on bekend is.» De uitgevers willen ’t mooie Noorden bekend maken door tekst en illustraties, door beschrijving van ’t be- zienswaardige, door de gebeurtenissen van den dag weer te geven. Zij willen zich op elk terrein bewegen, behalve op dat der politiek en der godsdienst. Alles, actueele dingen, novellen, kunst, wetenschap, industrie, zeden, sport, enz. zal betrekking hebben op het Noor den van Nederland. Behalve het feuilleton, dat niet op Noord-Nederland betrekking schijnt te hebben, telt de eerste aflevering 48 flinke pagina’s. We laten hier even den inhoud volgen: Een typisch molen-landschap »De Plankensloot te Zuidlaren* vormt het frontispice. Eerst komt nu »Wat wij willen!» Daarna: »De Tentoonstelling van Nijverheid en Kur.stindustrie te Groningen I«, met 17 platen; »De voormalige burcht •Djjksterhuis* te Pieterburen», met 5 platen; »Eise Eisinga en zijn Planetarium te Franeker», met 3 platen; •Jozef Israëls, 1824—1904», met 16 platen; »De open bare Leeszaal en Boekerij te Groningen», met 2 platen; •Een Drentsche begrafenis* en »De Wilker«. Ook uit hetgeen de volgende nummers zullen be vatten blijkt, dat alle drie Ncordelijke provinciën haar beurt krijgen. Voor Friesland vinden we aangegeven: De Wieuwerder grafkelder, Stavoren en ’t Vrouwe- De Steenen Man bij Harlingen, De Ketter van Friesche onderwijskiekjes van voor 100 jaren, In één dag op schaatsen de 11 steden Friesland bezoeken, Friesche taal. COURAN 4 I I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1904 | | pagina 1