NIEUWS- Ei 1IHERTESTIEBL.UI VOOR 8JEEE ES «MEN. Ia de Priasëalsgê. i 1 L Woensdag 3 Februari 1904;. No. 10. 59e Jaargang iUJ I 1 Uitgever: B. FALKENA Mzn., Singel, Sneek. FEUILLETON. Korte Aanteekeningen over Wymbritseradeel. 1 Kantongerecht te Sneek. l l' 1 i t kwam. J t Hit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f0,40 per 3 maanden, franco per post f0,50. Abonnementen worden t&allen tijde aangenomen. c nog toe. ting aan we In de jl. Woensdag gehouden zitting werden de volgende vonnissen gewezen 1 B. v. D., 36 jaar, wisselwachter te Sneek, wegens overtreding der Leerplichtwet, eene boete van f 1.— of 1 dag hechtenis. 2 H. A., 61 jaar, werkman te Sneek, idem alsvo- ren, ontslagen van alle rechtsvervolging. 3 D. de B., 46 jaar, opperman te Sneek, idem alsvoren, eene boete van f 1,— of 1 dag hechtenis. 4 J. de W., huisvrouw van J. E., 33 jaar, te Sneek, idem alsvoren, werd ontslagen van alle rechtsvervol ging. 5 J. D., 48 jaar, wagenmaker te Sneek, als hoofd of bestuurder van een bedrijf, waarin of waarvoor een persoon beneden zestien jaren arbeid verricht in eene werkplaats, niet zorgen, dat in die werkplaats op eene zichtbare wjjze is opgehangen eene door hem ondertee- kende en door of vanwege den burgemeester gewaar merkte lijst, vermeldende de namen en de voornamen van dien persoon, den aanvang en het einde van diens werktijd enz. eene boete van f 5.— of 2 dagen hecht, 6 H. Z., 57 jaar, stoombootkapitein te Warns, wegens het sneller varen met zijn stoomboot, dan naar de bepalingen van Ged. Staten veroorloofd is en tevens omdat hij met zijne stoomboot een baggermachine en een schip heeft gesleept, terwijl de onderlinge afstand tusschen die vaartuigen pl. m. 1 meter, althans minder dan 15 meter was, 2 boeten, eene van f 10.en eene O, natuurlijk, natuurlek! Toch verliep er een uur voor de baron von Hartmann weder voorreed. Walther stond in het portaal. De baron wenkte hem. Stap in, ik breng u naar de redac tie. Toen Walther gezeten was, ging hij voort: Zegde redactie dat u de beroemde hij brauwde overdreven en lachte schelmsch portretschilder Schilling uit München bent die van Prinses Tekla de opdracht hebt bekomen haar portret te maken. Walther werd dooreen blijden schrik bevangen. Mijnheer, stamelde hij. En omdat u zoo beroemd is, had u de Prinses de vertooningen in het circus van een kunstenaarsstand punt willen laten zien. Walther zat nog altjjd als verlamd. Is het eerste gedeelte waarheid? kon hij eindelijk vragen. De zuivere waarheid lachte de baron. Morgen vroeg om 11 uur audiëntie bij de Prinses. Mijnheerik dank u. Geen dank, de dank behoort uw werk. En nu, in de eerste straat, waar we nu komen, is het bureau der redactie. Walther vatte moed. Hij dacht aan zijn liefdesgeluk, dat op ’t spel stond. Hy zei: Mijnheer von Hartmann, zou u uw eigen goedheid willen overtroeven en mij nog een dienst willen bewijzen? O jawel, waarom niet? Rijd dan naar den griffier van justitie Patrow in de Herderstrasse 23 en zeg hem, dat ik werkelijk de Erfprins niet ben. De baron zag hem verbaasd aan. Toen vertelde Walther hem zijne kleine liefdesgeschiedenis. De baron lachte en zei: Herderstrasse 23? Zeker, dat zal ik doen. Ik rjjd daar toch langs. ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 21/, cent. Groote letters naar plaatsruimte. weer in ’t reine, Want Else moet mijn vrouw worden, zonder haar kan ik mij het leven niet meer voorstel len. Zij zeide niet dadelijk ja. Eerst moest hij op eer en geweten verzekeren, dat hij werkelijk slechts de schilder Walther Schilling was en niet de Erfprins Ernst. Toen pas beloofde zij hem, zyn zaak te bepleiten; ’s mid dags moest hij maar eens terugkomen, zij wilde in dien tusschentjjd met den griffier spreken. Maar of hij ’t gelooven zal Zij trok de schouders op. Nauwelijks een uur was Walther in zijn hótel terug, of daar bracht de kellner hem een visitekaartje. Baron Hans von Hartmann, kapitein bij het Xe reg. inf., adju dant van Z. D. H. den Vorst van enz, las hij tot zijn verstomming. Hij draaide het kaartje om en om en vroeg: Is dit kaartje werkelijk voor mij? Die baron vroeg naarden kunstschilder Schil ling. Laat mijnheer binnen. Terstond daarop trad de officier binnen, die gisteren avond Prinses Tekla had vergezeld. Hij was zeer ernstig en vormelyk. Mijnheer, zoo begon hij, excuseer mij, dat ik u lastig val, maar ik kom ter zake van de Prinsenloge. Walther werd vuurrood, hij kwam zichzelf als een domme jongen voor. Ik ontving uw adres van onze politie, zoo ging hij voort wat zal die politie van het eene naar het andere hotel zijn gerend, om den blonden heer met kleinen knevel en in elegante gekleede jas op te sporen en l zou gaarne van u vernemen, hoe u in de Prinsenloge kwam. Wil u wel zoo goed zijn? Mynheer, antwoordde Walther, ik wil u de waarheid zeggen; maar ’t is een lange geschiedenis; wil u niet nabijheid van Sneek) het klooster Aula Dei ge sticht werd (een klooster voor vrouwen), kreeg dit klooster later den naam Nijeklooster, in tegenstelling met Oldeklooster. ’t Lag vlak bij de vroegere tolhek in den Leeuwarder straat weg, ten N.O. van Scharnegoutum. Over diezelfde Middelzee lezen we nog: »In den jare 1200 natn de Westerzee haar loop door ’t midden van Friesland en werd genoemd de Middelzee. Door den zwaren vloed nam ’t water zijn weg langs Leeuwarden, Wirdum, Rauwerd en Goutum (d. i. Scharnegoutum) naar Tjerkwerd, alwaar de wateren zoodanige woede oefenden, dat de gemeene man door zijn geld en arbeid de dijken niet heeft kunnen in ’t geheel behouden». Op eene andere plaats vinden we, dat die geweldige overstrooming der Middelzee in in het jaar 1200 plaats had; er lagen aan den westelijken oever dier binnenzee groote stukken lands onbedijkt voor ebbe en vloed; vele land zaten hadden geen geld om dijken te maken en gehavende dijken te herstellen. Dit was ook zoo bij Scharnegoutum, waar derhalve ook veel land braak lag. Doch in 1203 gat de Utrechtsche bisschop 't patroonschap over de kerk aldaar aan Oldeklooster; kloosterlingen van dit klooster zorgden bij Scharnegoutum voor dijken en deden de inwoners de landen weder bebouwen. In 1210 was de zomer zeer heet en droog; het bosch Fluessen geraakte in branden brandde geheel af. De veenachtige grond was door de groote droogte ook brandbaar geworden en brandde mede vrij diep uit. Vervolgens ont stond er een waterplas, die allengs grooter werd door overstrooming en afkabbeling; en zoo is ’t tegenwoordige Fluessen-meer ontstaan. Ulbodus, de rijke man bij Sneek, die in 1233 Nijeklooster stichtte en er zijn landerijen en goederen voor wegschonk, ging zelf als lee- kebroeder in Oldeklooster, overleed daar in 1240 en werd in Nijeklooster begraven. De Middelzee, waarvan de Groene dijk en de weg van Sneek naar Ijlst (tot aan de Ijlster opweg) en zoo over Westhem, enz. de zuidoost- en zuidgrens vormden, droogde steeds meer op en slijkte dicht, terwijl omgekeerd de Zuiderzee door geweldige vloeden groote uit gestrektheden lands inslokte en haar tegen- woordigen vorm bekwam. De ruimte tusschen Bolsward en Sneek was in de laatste helft der 13e eeuw reeds in goed weiland herschapen Ss® Naar het Duitsch. V. Walther barstte los in een onbedaarlijk lachen en danste als een schooljongen, die een grap heeft uitge haald, in den winkel rond. Toen zette hij zich naast juffrouw Wehner neer en vertelde haar, hoe het zich nad toegedragen, dat hij in de Prinsenloge was verzeild geraakt. Maar juffrouw Wehner wilde hem niet ge- looven en schudde twijfelend het hoofd. Toen werd hij boos en vroeg: Met de hand op ’t hart, juffrouw Wehner, zie ik er uit als een Erfprins of als een schil der? Zij bekeek hem opmerkzaam en moest toegeven: Ik wil u niet vleien, maar eigenlijk als een schilder. Welnu dan, triomfeerde bij en greep naar het offici- eele blad, dat door de open deur geworpen werd, ’k Wil toch eens zien, wat die lui schrijven. Zie je juffrouw Wehner, wie heeft nu gelijk? Aan het hoofd van het blad stond gespatieerd ge drukt: De Neuesten Nacürichten zetten hun lezers al weder een onjuist bericht voor. Noch vertoeft zijn doorluchtige hoogheid de Erfprins aan het Hof alhier, noch is er sprake van een verloving in onze hooge vor stelijke familie. Basta, Stroovuur! riep hij vrooljjk uit. En nu, niet waar, lieve beste juffrouw Wehner, nu verloochen je je goed hart niet langer en breng je de zaak met Else om de doodstraf uit te spreken en uit te voeren. Dit werd hoofdzakelijk gedaan om een tegen wicht te verkrijgen tegen ’t handeldrijvend en Hollandsch-gezinde Stavoren en met zware boeten en straffen werden bedreigd degenen, die dit Franeker’ privilegie zouden schenden. Boven dezen merkwaardigen brief vindt men de volgende woorden: Westergo Landssigel landzegel), Staarum Stavoren), Bols ward, Snits Sneek), Hemmelra alda ferd Hemelumer Oldephaert), Waerkum Workum), Harns Harlingen), Hijndehle- pen Hindeloopen), Jarig Epazoon Weijm- britsera Greetman, Hera Haijaz. Greetman te Woldens Wons), Douwe Baard Tijaerd te Aldahuus Greetman in Berum, Herttia te Slaet Sloten.) Wij hebben tusschen haakjes de tegen woor- dige namen genoemd. Berum is misschien Barradeel, waarin de Bierumen (de dorpen Sexbierum, Pietersbierum en Oosterbierum; de zee heeft Westerbierum verzwolgen), liggen. We hebben al eens korte punten opgetee- kend uit de geschiedenis van verschillende Friesche steden. Sneek kreeg daarvan ’t leeu wenaandeel. We willen nu eens enkele momenten aan stippen uit de historie van den omtrek. Dus geen aaneengesloten verhaal of’n volledige be schrijving. Begrijpelijk is bovendien, dat waar van de steden gedurig in de kronieken ge waagd wordt, de dorpen minder vaak genoemd worden. De dorpen waren ook doorgaans eenigszins afhankelijk van de steden, waarbij zij lagen en zoo duidde men zelfs met den naam »klokslag« de streken aan, die ongeveer geheel van een stad afhingen. Zoo behoorden tot de klokslagen van Sneek de vijf dorpjes van Wymbritseradeel, die ten N. O. van de stad lagen, nl. Loënga, Goënga, Scharnegoutum, Gauw en Offingawier. Dus korte punten. Van Heeg (toen Hagakerke genoemd), Gaastmeer, Sandfirden en Aldakerke (waarmee wellicht Oudega bedoeld wordt) lezen we, dat de kerken en kapellen aldaar onderworpen waren en lasten moesten opbrengen aan het beroemde St. Odulphus-klooster, bij Stavoren. Ook tal van andere kerken behoorden daar Of die kerken reeds bij hun stich- genoemd klooster behoorden, weten niet; doch wel blijkt, dat in ’t jaar 1132 (toen Sneek dus nog lang geen stadsrechten had) de bisschop van Utrecht, die ’t klooster met andere monniken bevolkte, deze rechten bevestigde en zijn beschikking door paus Inno- centius II goedgekeurd werd. Nadat in 1192 ’t bekende Oldeklooster of Bloemkamp (bij Hartwerd) gesticht was, werd eenigen tijd later de kerk van Scharnum (d. i. Scharnegoutum) aan dit klooster geschon ken door den Utrechtschen bisschop. De kloos ter- en kerkelijke landerijen tusschen Scharne goutum en Oldeklooster hadden toen, ten ge volge van overstroomingen (de Middelzee!) lange jaren woest, als een moeras of een soort Wadden, gelegen. Die landen werden toen bedijkt en door wereldlijke kloosterlingen ont gonnen. Hierdoor nam de macht en ’t aan zien van Oldeklooster zeer toe. Nadat in 1233 door zekeren Ulbodus (inde liever plaats nemen. De baron ging zitten en Walther vertelde hem het geval in kleuren en geuren, zóó dat de bezoeker meer malen moest lachen. Daarop vroeg deze: En hebt u het extrablad van de Neuesten Nachrichten gelezen? Walther knikte bevesti gend. Het is bepaald noodig, dat de courant een demen ti geeft, en u zelf mijnheer Schilling, moet haar daar toe bewegenHebt u papieren bij u, die u kunnen legitimeeren? Zeker. Toon de redactie die papieren; nog heden moet een nieuw extrablad verschijnen, want de geheele stad staat op stelten. Wil u zoo goed zijn? Zeker, gaarne! Ik dank u. De baron wilde heengaan, toen Walther vroeg: En als de redacteur weten wil, hoe ik in de Prinsenloge kwam? Wat moet ik hem zeggen? De bezoeker bleef staan. Ja, ja, daar had ik niet aan gedacht. Hij staarde eenige ©ogenblikken peinzend op zijn vingertoppen en vroeg toen: Hebt u werk van u hier? Walther zag hem verrast aan. Slechts schetsen. Mag ik ze eens zien. Zeker,gaarne! De baron bezag de studies met groote opmerkzaam heid, waarbij hij nu en dan een fameus! deed hooren. Daarop liet hij volgen: Houd u, wat ik u verzoeken mag, gereed om binnen een half uur naar de redactie der Neuesten Nachrichten te gaan. Ik spoed mij naar mijne hooge last geefster en ben binnen ’n half uur terug. Ik zal u dan meedeelen wat u de redactie zult zeggen. Mag ik deze schetsen meenemen? Ik zal ze en in 1275 werd door de wassende bevolking een kerk te Nijland nieuwland) gesticht en St. Dodo toegewijd; daarom heet ze de Dodo- of Dodakerk. Spoedig nam de bevolking nog meer toe, zoodat er weldra, buiten den pastoor, ook nog een vicaris en een prebendaris aan verbonden w’erden. Onder de pastoors van Nijland is beroemd geworden Hero, die met anderen door Fries land in 1470 naar Karel den Stouten gezon den werd om met dien machtigen vorst te on derhandelen. Een ander pastoor dezer kerk, Valerius Herama (1550), was een beroemd rechtsgeleerde. In 1287 werd te Tirns een kerk met pastorie gebouwd; de kerk nog juist op ’t oud- land, doch de pastorie op nieuwland van de Mid delzee. In 1288 werd de bevolking der talrijke kloosters geteld. Het meest bevolkt was ’t klooster Wittewierum (prov. Groningen), al waar 1000 geestelijken woonden. Toen waren te Oldeklooster 240, te Nijeklooster 56 kloos terlingen. Wanneer of er ’t eerst grietmannen wa ren, weten we niet. Wel vinden we echter opgeteekend, dat de Friezen in het begin der 1.4e eeuw veel last hadden van de Hollanders. De abt van het St. Odulphus-klooster en eenige afgevaardigden van Stavoren en Westergo gingen te Haarlem met graaf Willem IH on derhandelen en deze graaf werd in 1328 door hen gehuldigd als heer en benoemde in deze streken schouten, schepenen en rechters. De hiervoor geschreven akte werd behalve door den graaf, ook onderteekend door de griet mannen van ’t gemeene land van Westergo, FranekerWonseradeel en Wagenbrugge (Wymbritseradeel), Harich en Hemelum. In 1337 (of 1339) werd een Karmeliten- klooster te Woudsend gesticht en aan de H. Maagd toegewijd. In ’t laatst dezer 14e eeuw werd dit convent door ’t zeewater bijna geheel vernield en ging ’t ten onder. De voorrechten en vrijdommen van ’t klooster gingen aan dat te Ijlst over, volgens een open brief van bis schop Florentius in 1387. Ook van ’t jaar 1374 leest men van grietmannen. Zoo teekende bv. Jarigh Epazoon, Weijmbritsera Greetman, met de andere afge vaardigden van Steden en Deelen van Wester go een gewichtigen brief, waarbij aan Franeker het halsrecht verleend werd, m. a. w. ’t recht i t 5 t i. i i t JURAN I l 5 5 5 1 1 3 <3^3 i

Sneeker Nieuwsblad nl | 1904 | | pagina 1