NIEUWS- EK AIHEKTENTIEBLAI) I I Zaterdag 6 Februari 1904. 59e Jaargang. No. 11. Uitgever: B. FALKENA Mzn., Singel, Sneek. Officieele Advertentie. Algemeene Politie verordening GEMEENTE SNEEK» AFKONDIGING. van L r n c. op eenigerlei i. Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f0,60. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek doen te weten, dat door den Raad dier gemeente in zijne vergadering van 12 Januari 1904 is vastgesteld de volgende verordening DER ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 21/, cent. Groote letters naar plaatsruimte. aan een touw of ketting moeten geleid worden e. vogels te vangen of hunne nesten te verstoren f. te verblijven, nadat door het luiden der bel het sein is gegeven, dat het park door het publiek verlaten moet worden. Art. 7. Het is verboden op den voor den openbaren dienst bestemden grond, eenig voorwerp tot woning of bergplaats te hebben staan, in te richten of te ge bruiken. Art. 8. Het is verboden, zonder daartoe bevoegd te zijn, gaskranen of andere toestellen, voor de openbare verlichting bestemd, open of toe te draaien; lichten aan te steken of uit te dooven, bij de lantaarns of gasleidingen op te klimmen, er steeuen of iets anders in te werpen of in het algemeen aan eigendommen der gemeente, tot den algemeenen dienst bestemd, op eeni- gerwijze schade toe te brengen. Afdeeling II. Van de openbare wateren, grachten en havens. Art. 9. Strafbaar is: a. de schipper, die niet op de eerste aanzegging der Politie zijn vaartuig verhaalt en alle daaromtrent te geven orders op volgt. Vaste ligplaatsen in openbare vaarwateren worden niet erkend, dan op vertoon eener schriftelijke vergunning van Burgemeester en Wethou ders b. de schipper, die eene andere ligplaats inneemt dan hem is aangewezen c. de schipper, die door het laten liggen van een vaartuig den doortocht voor anderen belemmert. Alle geschillen tusschen schippers omtrent het elkander voor bij varen of het varen door bruggen, omtrent lig-, laad- of losplaats worden door de Politie beslist. De geschil- hebbenden zullen verplicht zijn zich hiernaar te ge dragen. Bij het passeeren van bruggen moeten eerst de uitva renden en daarna de binnenkomenden door en binnen schieten d. de schipper, die niet onmiddellijk kennis geeft is of die geen zorg draagt, dat het schip is opgeruimd - >er van een stoom vaartuig of motor, die de leren in beweging brengt of doet brengen f. het aanleggen met een vaartuig of vlot aan plantsoenen of andere daarvoor niet bestemde plaatsen g. het haken of steken in bruggen, leuningen, of stijlen daarvan, kaden en beschoeiingen, bij het door varen of draaien der schepen h. het halen van schepen door bruggen, door mid del van windassen, breekijzers of andere werktuigen zonder vergunning van de Politie; i. het leggen van houtvlotten, balken, planken, boomen en blokken in publieke wateren, onder het gebied der gemeente gelegen, zonder vergunning van Burgemeester en Wethouders; k. de schipper, die bij invallende vorst, zijn schip niet onverwijld op eene door de Politie aan te wijzen plaats brengt l. hij, die zwemt of baadt in de openbare daartoe niet bestemde wateren binnen de bebouwde kom der gemeeente m. hij, die, tenzij met vergunning van den Com missaris van Politie, als baanveger op het ijs werk zaam is of zich als zoodanig voordoet n. hij, die met ijsschepen of bij het vervoeren van zware vrachten, op welke wijze ook van het ijs gebruik ma kende, zich begeeft op de banen voor schaatsenrijders aangelegd, anders dan om die in de breedte over te steken o. het wegnemen, verplaatsen of beschadigen van bakens of andere ter voorkoming van ongelukken ge stelde voorwerpen p. de schipper, die met zijn schip, zijn motor of stocmvaartuig het ijs verbreekt, nadat door het be voegd gezag de bruggen gesloten zijn q. het vastmaken van kettingen, lijnen of ander touwwerk aan stijlen of leuningen van bruggen of aan boomen of hunne omrastering, telegraaf-, telepboon- of lantaarnpalen Art. 10. Het is verboden met schepen of zoogenaam de drijvende batterijen, hocfdzakelijk of uitsluitend tot bewoning dienende, te liggen of te blijven liggen in de kanalen of wateien binnen de Gemeente. Hiervan zijn uitgezonderd die woonschepen, welke ter uitvoe ring van bepaalde werkzaamheden, ter beoordeeling van den Commissaris van Politie, in de buitenwateren der Gemeente aanwezig zijn. Afdeeling III. Van de markten in het algemeen. Art. 11. De aanwijzing der verschillende markt plaatsen geschiedt door Burgemeester en Wethouders. Het is verboden goederen, tot welker verkoop eene bepaalde marktplaats bestemd is, op eene andere open bare plaats ten verkoop uit te stallen. Art. 12. Het is verboden op de jaar- of weekmark ten een tent, kraam, tafel of iets dergelijks op den voor den openbaren dienst bestemden grond op te slaan of daarop uitstallingen van goederen te hebben, dan. HOOFDSTUK I. Van de verdeeling der gemeente in wijken, van de num mering en het verhuizen. Art. 1. De gemeente wordt verdeeld in twintig wij ken, welke door cijfers van één tot en met twintig wor den aangeduid en omschreven als volgt Wijk 1. Van het oostelijk hoekhuis van het Klein- zand, zuidzijde, langs de zuidzijde dier straat tot den hoek van het Singel, vandaar langs het Singel tot den hoek der Hooiblokstraat, en verder langs de noordzijde der Hooiblokstraat en de Bothniakade, aansluitende aan het begin. Wijk 2. Van het oostelijk hoekhuis van het Klein- zand, noordzijde, langs de noordzijde dier straat tot den hoek tusschen de Gedempte Poortezijlen, vandaar de oostzijde van de Gedempte Poortezijlen tot den hoek van den Oosterdijk, en vandaar langs de zuidzijde van den Oosterdijk tot het oostelijk hoekhuis aan die zijde en vervolgens in zuidelijke richting langs de Jouster- kade, aansluitende aan het begin. Wijk 3. Van het oostelijk hoekhuis van de noordzijde van den Oosterdijk, langs de noordzijde dier straat tot den hoek van de Gedempte Pol, vandaar langs de oostzijde der Gedempte Pol tot het bolwerk en van daar langs het bolwerk en Gedempte Haven in zuidelijke richting, aansluitende aan het begin. Wijk 4. Van het oostelijk hoekhuis noordzijde der Wijde Burgstraat, langs de noordzijde der Kruizebroe- derstraat, de Muntstraat en de Gedempte Neltjeshaven en de oostzijde der Wijde Noorderhorne tot het noor delijk huis aan die zijde, staande aan het bolwerk bij de Noorderpoortsbrug, vandaar langs het bolwerk en de Verlengde Gedempte Haven naar het westelijk huis aan de westzijde der Gedempte Pol en vervolgens langs die zijde dier straat, aansluitende aan het begin. Wijk 5. Van het oostelijk hoekhuis der zuidzijde van de Kruizebroederstraat, langs de westzijde der Nauwe Burgstraat tot het daarop volgend hoekhuis, vandaar langs de noordzijde der Peperstraat en Markt straat tot den hoek der Nauwe Noorderhorne, vandaar langs de oostzijde dier straat tot het noordelijk hoek huis aan die zijde, vervolgens langs de zuidzijde der Kruizebroederstraat, met inbegrip van de Gedempte Neltjeshaven, aansluitende aan het begin. Wijk 6. Van het oostelijk hoekhuis zuidzijde der Wjjde Burgstraat, langs de westzijde tusschen de Ge dempte Poortezijlen tot aan den daarop volgenden hoek, vandaar langs de noordzijde van Vinkenburg tot aan de Schaapmarkt, verder langs de oostzijde dier markt en van de Nauwe Burgstraat tot aan het wes telijk hoekhuis aan de zuidzijde van de Wijde Burg straat en vandaar langs die zuidzijde, aansluitende aan het begin. Wijk 7. Van het hoekhuis aan de westzijde der Stadswaag tot den daaropvolgenden hoek, vandaar langs de noordzijde in westelijke richting en vervolgens de westzijde in zuidelijke richting naar het noordoos telijk hoekhuis der Galigastraat, vandaar langs de noordzijde dier straat tot den daaropvolgenden hoek, vandaar eerst de oostzijde en vervolgens de westzijde der Groote Kerkstraat, daarna te beginnen met het noordoostelijk hoekhuis, staande aan den noordkant van het Oud Kerkhof, eerst in westelijke en daarna in zuidelijke richting naar de Kerkgracht, vandaar in noordelijke richting tot het noordelijk hoekhuis, staan de aan de westzijde der Wijde Noorderhorne, vandaar langs de westzijde der Wijde en Nauwe Noorderhorne tot het zuidelijk hoekhuis aan die zijde, vervolgens van het zuidwestelijk hoekhuis der Marktstraat langs de zuidzijde dier straat tot aan het oostelijk hoekhuis aan die zijde, vervolgen» van het zuidwestelijk huis op Nieuwenoord, eerst in noordelijke richting tot hel daarop volgende hoekhuis, vandaar langs de zuidzijde der Peperstraat en langs de westzijde der Schaapmarkt tot het oostelijk hoekhuis op Nieuwenoord, en vandaar in westelijke richting, aansluitende aan het begin. Wijk 8. Van het zuidelijk hoekhuis, staande aan ting tot de grensscheiding van Wymbritseradeel, ver volgens van het oostelijk huis aan de noordzijde van de le Steenklipstraat tot aan het westelijk huis aan die zijde, daarna in oostelijke richting eerst de zuid en daarna in westelijke richting de noordzijde van de 2e Steenklipstraat, met inbegrip van de 3e Steenklip straat, en vervolgens de Kloosterstraat langs de noord zijde tot aan den wachtpost van den spoorweg. Wijk 20. Van het huis staande op den hoek der Looxmagracht bij de Brug >de Laatste Stuiver», langs genoemde gracht met inbegrip van de Looxmastraat en de dwarsstraten, benevens de zuidzijde van de Kloosterstraat, in westelijke richting langs den Zwar- teweg, de Badhuisgracht en Badhuisbuurten tot de Noorderpoortsbrug, vandaar langs de oostzijde van de Parkstraat tot aan de grensscheiding van Wymbritse radeel, vervolgens van het noordelijk huis aan de oostzijde der Franekervaart langs die zijde der vaart tot en met Tranendal, Swartsbuurt en de begraafplaats, benevens de huizen bij en in de Korte Vreugde. Art. 2. De woningen en gebouwen, in iedere wijk staande, moeten aan den hoofdingang gemerkt zijn met het wijkcijfer en een doorloopend nummer, in blauwe of zwarte olieverf. Vernummering, zoo noodig, geschiedt van wege de gemeente. Ieder eigenaar, vruchtgebruiker, beheerder of bewo ner van een gebouw, is verplicht te zorgen, dat het wijkcijfer en nummer steeds duidelijk zichtbaar blijven. Art. 3. Ieder, die een nieuwe woning of een ge bouw sticht, is gehouden binnen 14 dagen, nadat het pand in gebruik is gesteld, ter Secretarie aanvraag te doen, naar het op het pand te stellen wijkcijfer en nummer, welke binnen ééne maand na den dag der opgave aan den hoofdingang moeten worden geplaatst, overeenkomstig art. 2. Art. 4. Wie eene woning verlaat om eene andere woning in de gemeente te betrekken, doet daarvan, uiterlijk binnen 14 dagen daarna, aangifte ter Secre tarie, met opgaaf van al wat tot het bijhouden van de huisregisters vereischt wordt. Ieder hoofdbewoner van een gebouw of gedeelte daarvan, bij wien personen inwonende zijn, niet tot diens huisgezin behoorende, is verplicht, binnen 14 dagen na de vestiging van dezen te zijnen huize, daarvan ter Secretarie aangifte te doen. Verhuurders van woningen, drie of minder ter be woning bestemde vertrekken bevattende, zijn, onver schillig of de woning op zich zelve een gebouw vormt dan wel van een gebouw deel uitmaakt, verplicht, binnen den door Burgemeester en Wethouders gestel den termijn, nadat de woning betrokken is lo. schriftelijk ter Gemeentesecretarie aangifte te doen van a. hunnen naam, hunne voornamen en woonplaats b. de ligging, zoo mogelijk met aanduiding van straat en nummer van het gebouw, waarin zich de woning bevindt c. het aantal vertrekken der woning d. het aantal der bewoners met vermelding naam en beroep en 2o. de vragen te beantwoorden, hun door Burge meester en Wethouders gesteld voor het bijhouden der woning! egisters. HOOFDSTUK II. Afdeeling I. Van de eigendommen voor den pubheken dienst bestemd. Art. 5. Het is verboden eenig voorwerp te hebben staan, te plaatsen, te hangen, vast te hechten of te bouwen in-, op-, aan- of over gronden of eigendommen voor den openbaren dienst bestemd, daarop goederen uit te stallen, te bergen, neder te leggen of te laten liggen. Het is verboden, tenzij met vergunning van Burge meester en Wethouders en met inachtneming der door hen gestelde voorwaarden, modder, grint, puin, hout, steenen, kalk, zand of andere materialen te laten liggen op gronden voor den publieken dienst bestemd. Art. 6. Het is verboden den voor den openbaren dienst bestemden grond te beplanten, af- of uit te graven, tenzij met vergunning van Burgemeester en Wethouders. Hij, aan wien deze vergunning is verleend, moet zorg dragen dat de gedane op- of uitgravingen, tus schen zonsonder- en opgang, behoorlijk zijn verlicht en van de gebruikelijke teekenen voorzien. Het is verboden over de kantzoden of bermen van plantsoenen en wandelplaatsen, voet- of bijpaden te maken, die kantzoden of bermen te beschadigen, daar over te gaan, te rijden, vee te drijven of te laten loopen. Het is verboden in het Wilhelminapark a. te fietsen of met bespannen rij- of voertuigen te rijden b. op de gras-, bloem- of heesterperken te loopen, te zitten of te liggen, aan de boomen of planten te trekken, daarvan takken of bloemen te breken of in de boomen te klimmen c. op de zitbanken te liggen, te staan of die op eenigerlei manier te beschadigen of te bevuilen d. honden te laten losloopen, nadat door de politie of den opzichter over de plantsoenen gelast is, dat deze den noordelijken kant der Hoogëndster Waterpoort langs de Waterpoortsgracht en Zuidend-dwarsstraat in noordelijke richting naar de Koningsbrug, vervol gens eerst de westzijde en daarna de oostzijde van het Zuidend en Perkshaven tot aan het Oud-Kerkhof, van daar in oostelijke richting naar de Oude Koemarkt en verder langs de westzijde dier straat tot het Hoogënd en daarna in westelijke richting, aansluitende aan het begin. Wijk 9. Van het zuidwestelijk huis op den hoek der Galigastraat langs de oostzijde der Oude Koemarkt tot aan het Hoogënd, daarna in oostelijke richting naar het Scharn, vandaar langs de westzijde van het Scharn tot de westzijde der Havenstraat, vervolgens die west zijde en daarna eerst de zuidzijde en vervolgens de noordzijde der Wijnkanstraat, daarna de oostzijde der Havenstraat en alzoo weder aansluitende aan het Scharn, daarna weder volgende de westzijde van het Scharn tot aan het zuidoostelijk hoekhuis der Scharnesteeg, van daar langs de westzijde dier steeg tot het zuidoostelijk hoekhuis der Galigastraat en vandaar langs de zuidzij de dier straat, aansluitende aan het begin. Wijk 10. Van het oostelijk huis van Leeuwenburg in westelijke richting tot het daaropvolgend hoekhuis, vandaar langs de oostzijde der Scharnesteeg tot aan het Scharn, vervolgens langs het Scharn in noordelijke richting, aansluitende aan het begin. Wijk 11. Van het noordoostelijk hoekhuis van het Grootzand bij de Eierbrug, langs de oostzijde dier straat tot het zuidoostelijk huis bij het Hoogënd, van daar langs het Hoogënd en het Achterom tot het noordoostelijk hoekhuis der Suupmarkt, en vandaar in westelijke richting, aansluitende aan het begin. Wijk 12. Van het zuidelijk hoekhuis der Hooiblok- straat aan het Singel, langs het Singel en de oostzijde der gedempte Kleine Palen tot aan de Harinxmakade, vandaar langs die Kade in oosteljjke richting naar de Hooiblokstraat, en vervolgens de zuidzijde dier straat, aansluitende aan het begin. Wijk 13 Van het noordwestelijk hoekhuis der ge dempte Kleine Palen, langs de westzijde en verder langs de Rienck Bockemakade in noordelijke richting tot de zuidzijde der Hoogëndster Waterpoort, vandaar langs de zuidzijde van het Hoogënd aansluitende aan het begin. Wijk 14. Van het noordelijk huis aan de westzijde van de Parkstraat, de Parkbuurt met inbegrip van den Stationsweg in zuidelijke richting naar den Noor- dersingel, vervolgens de Noorder- en Westersingel en de Frittemahovenstraten tot en met de noordzijde van de Stationsstraat naar het Spoorwegstation. Wijk 15. Van het westelijk huis aan de noordzijde der Geeuw langs de Geeuwkade met inbegrip van de Smidsbuurt tot de brug over de Stadsgracht en vandaar langs den Verlengden Westersingel met inbegrip van de Potbuurt in noordelijke richting tot en met de zuid zijde van de Stationsstraat naar het Spoorwegstation. Wijk 16. Van het westelijk huis aan de zuidzijde der Geeuw en de Ylsterkade langs die Kade in ooste lijke richting, vervolgens van het oostelrjk huis aan de noordzijde van den Lemmerstraatweg tot aan het wes telijk huis dier zijde, daarna van het westelijk huis aan de zuidzijde van dien straatweg met inbegrip van de 2e Boschdwarsstraat tot het oostelijk huis aan de Stadsgracht aan die zijde, vandaar langs het Balthus- streekje, en vervolgens de Boschstraat, le Boschdwars straat en Boschgracht, daarna de boerenhuizen en Lijn- baansbuurt achter de Prinsengracht, en vervolgens van het westelijk huis dier gracht, in oostelijke richting met inbegrip van de «Selfhelpstraten* tot aan de brug over de Woudvaart. Wijk 17. Van de brug over de Woudvaart langs de Jachthaven en de Koopmansgracht naar den Oppen- huizerweg, vandaar in zuidelijke richting langs de westzijde van dien weg met inbegrip van de Oppen- huizerdwarsstraten, Oud-Selfhelp en Woudvaartsbuur- ten tot de grensscheiding van Wymbritseradeel, van daar langs de oostzijde van vorengenoemden weg in noordelijke richting naar de Oppenhuizerbrug en daar na de Zomerrakbuurt. Wijk 18. Van het oostelijk huis aan de zuidzijde der Sneeker—Leeuwarder trekvaart en langs de Leeu- warderkade in westelijke richting naar de Stadsgracht, daarna langs de 2e Oosterkade in zuidelijke richting naar den Leeuwarderstraatweg, vandaar in oostelijke richting langs de noordzijde van dien weg tot de grensscheiding van Wymbritseradeel, vervolgens in zuidelijke richting eerst de oostzijde en daarna in noor delijke richting de westzijde van den Groenendijk en alzoo weder aansluitende aan den Leeuwarderstraat weg, dezen wederom aan de zuidzijde in westelijke richting volgende tot aan de brug over de Stadsgracht, en vandaar langs de le Oosterkade in zuidelijke rich ting tot aan de Oud vaart, en verder van het noordelijk huis aan de oostzijde der Houkesloot en langs die zijde tot de zuidelijke grensscheiding van Wymbrit seradeel. Wijk 19. Van de brug »de Laatste Stuiver* liggen de over de LeeuwarderSneeker trekvaart bij de Stadsgracht, langs de zuidzijde van de le Looxma- dwarsstraat en de le Steenklipstraat in oostelijke rich- a. ae sempper, aie niet onmiddellijk kennis geeft aan den Commissaris van Politie, dat zijn vaartuig gezonken binnen 24 uren na het ongeval e. de schippi schroef of rade vóór de afvaart i RCOURAN voor sii' ek -- r» T - -

Sneeker Nieuwsblad nl | 1904 | | pagina 1