HOR 8KEE1 EK M8MEK. KIEEWS- EK ADVERTEKTIEBLAD Woensdag 17 Februari 1304. 59e Jaargang. No. 14. Rusland en Japan ter zee. Driemaal is scheepsrecht. Uitgever: B. FALKENA Mzn., Singel, Sneek. FEUILLETON. Svjetlana. - Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f0,60. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. RUSLAND. JAPAN. Verouderde Pantserkruisers. Parnjat Azora. Admiraal Nahimor. Dmitrij Donskoi. Vladimir Monarch. Snelheid slechts 17 mijl. Ongepantserde Oorlogsschepen. Matsusschima. Haschidate. Itsukuschimia. Snelheid 16 mijl. - Krachtige Pantserdekkruisers. Bogatyr. Askold. Warjag. Bewapening12 kanons van 15 cM. en 12 van 7,6 cM. Pantserdek: 51 mM. dik. Snelheid: 23 mijl. ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 27» cent. Groote letters naar plaatsruimte. Scheelt er wat aan, Karei? vraagt mevrouw Bredenhoef haren echtgenoot, die met gefronste wenkbrauwen en verstrooide blikken aan de koffietafel heeft plaats ge nomen en nu, zeer tegen zijn gewoonte, voor een tweede sneedje brood met ossentong, anders een van zijn lievelingskostjes, kortaf heeft bedankt. Scheelt er wat aan? herhaalt zij, je bent toch niet boos, omdat ik mama een paar dagen te logeeren heb gevraagd; ’t zou me geducht spijten, want ze komt van middag en je hebt nog nooit laten merken Och neen! dat is het niet mama is een heel geschik te vrouw, ik kan het altijd best met haar vinden. Ze is verstandig genoeg, om zich nooit in onze zaken te mengen, wat van de meeste schoonmoeders niet kan worden gezegd. Maar je weet hoe druk ik het altijd heb om dezen tijd van ’t jaar, en nu krijg ik tot over maat van ramp van morgen een brief van de familie Reedels uit ’s-Gravenhage, dat mijn vriend Gerard eergisteren plotseling is overleden, en daarbij de uit- noodiging hem morgen tegen halftien de laatste eer te komen bewijzen. - »’t Is wat moois!« vervolgt de heer Bredenhoef, die van nature eenigszins driftig is uit gevallen, ik weet waarlijk niet hoe al het werk zal af komen, de boekhouder is ook sedert een paar dagen ziek. Enfin, ik kan niet weigeren! Mevrouw kan niet nalaten bij deze woorden van haren echtgenoot even te glimlachen; zij wordt echter dadelijk Over de vloten gesproken, kan men ook geen beslist oordeel vellen. Zeker is, dat Ja pan thans de sterkste vloot in Oost-Azië heeft. Begrijpelijk is ook, dat de Japanners de vloot der Russen geheel of ongeveer geheel trachten te vernietigen. Dan toch zijn zij baas op zee, kunnen gemakkelijk naar verschillende punten hunne soldaten overbrengen. Doch dit zou niet tengevolge hebben, dat de Japanners den oorlog wonnen. Maar werd omgekeerd de Japansche vloot ge heel of gedeeltelijk vernietigd, dan zou Japan verslagen zijn. Laten we nu een vergelijking maken tusschen ve zijne vrouw ook zijne schoonmoeder aan, die de uitnoodiging van haar dochter, om een paar dagen in Amsterdam te komen logeeren, gaarne heeft aangeno men. Zooals de heer des huizes onder het koffiedrinken zelf reeds zeide, kan hij het met zijn schoonmama uitstekend vinden een blik op het nog vrij knappe, schrandere gelaat is dan ook voldoende, om den opmerker te doen zien, dat hij hier een der weinige vrouwen vóór zich heeft, die haar dochters tot uitstekende huis moeders weten te vormen en tevens verstandig genoeg zijn om die opvoeding niet verder dan tot het huwelijk uit te strekken; die haar kinderen in de keuze van een goeden echtgenoot zooveel mogelijk behulpzaam zijn, maar zoodra deze zelf een eigen rijkje hebben gesticht, geen pogingen aanwenden om door ongevraagde raadge vingen den huiselijken vrede te verstoren en geen onder werping meer eischen, die haar vroeger van rechtswege toekwam, maar waarvan zij met haar dochters afstand deed. Bonjour Karei! zegt zij, zoodra hij binnentreedt, je hebt ’t zoo druk, hoor ik! nu dat is een goed teeken in Haarlem klaagt iedereen steen en been. Dag mama! nog wel? antwoordt de aangesprokene en vervolgt: Ja! ik heb gelukkig geen klagen maar mijn boekhouder is ziek en nu moet ik morgen nolens volens naar ’s-Gravenhage om Gerard Reedels, u kent hem immers? te helpen begraven Dat heb ik gehoord, antwoordt mevrouw Berkelhoff. dat is spoedig in zijn werk gegaan vier dagen gele den was hij nog gezond en frisch. ’t Is gelukkig, dat hij nog niet getrouwd is. A propus, Marie, vervolgt zij, zich tot haar dochter wendend, wou je Karei niet iets vragen? ik moest je er aan herinneren, zei je. Pobieda. Peresojet. Oslabija. Gromobor. Rossia. Rjurik. Bajan. Snelheid van Bajan 21, van de overige 18-19 mijl. Moderne Aurora. Pallada. Diana. Bewapening 8 kan. van 15 cM., 22 van 7,6 cM. Pantserdek: 63 mM. Snel heid 20 mijl. minstens 14 dagen vordert. We vragen ons wel eens af: Wanneer zal deze lijn’t maximum van versterking bereikt hebben.; wanneer zal Rusland moeten ophouden met ’t zenden van levende strijdkrachten, omdat de spoorlijn niet meer menschen, paarden, enz. kan voeden en onderhouden en geregeld van al het noodige voorzien? Een groote vraag is ook, hoeveel troepen Rusland geregeld noodig zal hebben om de spoorlijn te. beschermen. Want deze lijn is en zal wel blijven ’t eenige en dan zeer enge voedingskanaal voor ’t Oost-Aziatische leger. Een voortdurende of langdurige verstoring van deze lijn zou den ondergang of groote uitput ting van de Russische legers in ’t verre Oos ten beteekenen. Talrijk zijn de beschouwingen over de plaats van ’t eerste hoofdtreffen der beide legers, over de blinde gehoorzaamheid der Russische sol daten, over de betere Russische ruiterij, over de betere geoefendheid der Russische artille risten, over de superioriteit van ’t blanke ras, en over nog veel meer. Doch voor de beide legers zich eens behoorlijk met elkaar gemeten hebben en voor van beider taktiek meer be kend wordt, kan men gemakkelijk verkeerde gedachten krijgen. In den aanval op Port-Ar- thur en de Russische vloot hebben de Japan ners bewezen, genoeg te durven en veel te kunnen. Laten we nog even opmerken, dat in het deel van Mongolië, dat aan Mantsjoerije grenst, zeer veel paarden gefokt wordendie streek voorziet ongeveer heel China van paarden. Hier hebben de Russen dus een eerste gelegen heid om hun ruiterij in orde te brengen en te houden. Ik vraag het maar, omdat ik dan je zwarte pak wel eens mag nazien, valt mevrouw hem in de rede. Rok en vest zijn nog bijna nieuw je hebt ze weinig ge dragen, maar de pantalon die zal zoo goed als op zijn, denk ik, en de daad bij het woord voegende, ver laat zij de kamer, om een paar minuten later met een zwaït costuum terug te komen, dat door harenechtge noot aan eene nauwkeurige inspectie wordt onderwor pen. Ja! je hebt gelijk, stemt hij toe, de pantalon is te schunnig, daar kan ik me niet mee vertoonen ook dat nog! Enfin! er is niets aan te doen. Ik zal na beurstijd dan maar even bij Van Helm aanloopen en van hem gedaan zien te krijgen, dat hij van avond nog een nieuwe lakensche broek levert, al is ’t nog zoo laat. Dag vrouw! ik moet weg, groet mama van mij, adieu! De heer Bredenhoef is werkelijk niet kwaad. Hij heeft echter één gebrek, hij is namelijk verbazend drif tig en vooral wanneer hij het druk heeft of om een andere reden uit zijn humeur geraakt, zegt hij wel eens dingen waar hij naderhand spijt van heeft, maar die op het oogenblik zelf voor zijne omgeving toch niet aange naam zijn te hooren. Zijne vrouw heeft daarvan in het begin van haar huwelijk veel verdriet gehad maar later i aakte zij er aan gewend en trok het zich niet zoo erg meer aan, als hij haar in zijn drift nu en dan een hard woord toevoegde. Sedert zij de taktiek volgde, om zich hij zulke gelegenheden koel en kalm te houden, koos zij het zekerste middel om haren opbruisenden heer en meester spoedig ’t verkeerde van z’n ondoordachte uitval len te doen inzien. Tegeneen uur of vijf verlaat de heer Bredenhoef ge- Er is reeds zooveel geschreven over de le vende en doode weerkrachten van Rusland en Japan, dat men bijna »door de vele boomen het bosch niet ziet.« We willen daarom een kort overzicht geven van beider krachten; doch er alleen bij opmerken, dat niet volkomen juist alles kan gezegd en bepaald, en nog veel minder voorspeld worden. Wat de sterkte te land betreft, is ’t slechts gissen, als men de juiste sterkte wil weten van ’t aantal troepen, dat reeds heden op of nabij ’t vermoedelijke terrein van den strijd tegenwoordig is. ’t Aantal reeds aanwezige Russische troepen bv. is wel geschat op hoog stens 200.000, doch ook wel op 300.000 En nu kan men een massa vragen stellen. Bv. Hoe vlug kan Rusland zijn leger in Oost-Azië versterken? Hoe snel weet Japan troepen op Korea te brengen, voldoende om een succes volle poging tegen de Russen te land te wagen? Waar zullen de beide legers elkaar ontmoeten? En zoo voort. Dit blijven vragen, waarop niet precies te antwoorden valt. Wel lijkt ons ’t volgende waar: A Is Rusland een paar maanden later had moeten beginnen te oorlogen, zou ’t zeer veel gewonnen hebben. Dan toch zou ’t nog twee maanden lang den langen weg over zee, (van Rusland, door de Middellandsche zee, Suez-kanaal, Roode zee, Indische Oceaan, langs onze Oost en door de Chineesche zee,) hebben kunnen gebruiken voor allerlei doeleinden, ’t Zou vooreerst meer oorlogsschepen hebben kunnen verplaatsen, ten tweeden meer troepen over zee kunnen zenden en ten derden meer kolen, ammunitie en proviand langs dezen weg kunnen zenden. Thans blijft voor ’t zenden van troepen en voorraden alleen den weg door Siberië, den Siberischen spoorweg, over en deze weg is buitengewoon lang. De Siberische spoorweg schijnt zeer goedkoop en haast-je, rep-je te zijn aangelegd, met te zwak onderwerk, zwak ke bruggen, weinig materiaal en weinig per soneel. Bovendien vormt het Baikal-meer een hiatus, die vooral thans, nu dit meer nog een geruimen tijd door zwaar ijs is overdekt, een leelijke hindernis vormt. Op deze lijn kan slechts met geringe snelheid gereden worden, zoodat een reis van Moskou naar Port-Arthur klaar krijgen? ’t Heeft wel wat voeten in de aarde gehad, antwoordt haar echtgenoot, maar hij zou zijn best doen en ik heb net zoo lang aangehouden tot dat hij vast en zeker be loofde haar nog dezen avond thuis te laten bezorgen, maar een uur of elf zou ’t in elk geval wel worden. Dat ’s minder, als jij hem maar hebt. Ja Suze, ’t is goed, je kunt opdoen. Kom mama, neem plaats. Karei, de tafel is gedekt Wij zullen de familie smakelijk eten wenschen en intusschen eens gaan zien of de heer Van Helm, mr. tailleur, een man van zijn woord is. Jawel! in het niet al te groote atelier, waarin drie snijderstafels, elk door een artist bezet, nauwelijks ruimte overlatend om zich te bewegen, staat meester Van Helm, in hoogsteigen persoon, de broek uit te meten, daarin bijgestaan door zijn ongeveer tienjarig zoontje, dat den lap laken moet ophouden, omdat er nergens plaats is om hem neer te leggen. Over zijn schouder glurende zien wij het boekje, waarin hij de maat no teerde, naast hem liggen. Hé, dat is toevallig, hooren wij hem mompelen, alles precies als van meneer Dreef- kens, alleen de lengte is anders hij heeft 108 cen timeters en de heer Bredenhoef 103. Ziezoo Jansen! knip hem nu maar uit en laat de anderen je helpen hij moet af hoor! vanavond 11 uur bezorgen op de Prinsengracht en de andere morgenochtend vóór ach ten bij Dreefkens op den Voorburgwal kom Piet! we gaan eten. Jongen! jongen! je bent alweer uit je klee- ren gegroeid; nu we zullen zien of er niet ergens een lapje laken kan afvallen. ’t Is elf uur geworden, kwart over elf, half twaalf en nog geen broek. De familie Bredenhoef heeft Pantserdekkruisers. Akaschi. Surna. Yoschino. Akitsuschima. Tschiyoda. Naniwa. Takatschiho. Zeer snelle Pantserdekkruisers. Nowik. Bojarin. Almag. Snelheid 25 mijl. Verder heeft Rusland 30 Torpedojagers, 16 Hoogzee-Torpedobooten en verscheidene kleinere Torpedobooten. Japan heeft 20 Torpedojagers, 20 Hoogzee-Torpedobooten en verscheidene kleinere Torpedobooten. Laten we opmerken, hoe juist van de beste Russische schepen beschadigd zijnvooral de »Cesarewitch«, doch ook »Sebastopol«, »Poltowa« en »Retvisan« zijn schadepostenwant men moet hierbij in aanmerking nemen, dat de 2 andere Zeer krachtige Slagschepen nog in Europa zijn. (De »Borodino« is nog niet eens volkomen klaar of is ’t nog maar pas.) de beide vloten en eerst opmerken, dat ver schillende der hier te noemen Russische sche pen nog niet in Oost-Azië zijn en dat we de Russische Zwarte-zeevloot in ’t geheel niet noemen, omdat die de straat van Konstantino- pel niet mag passeeren. Laten we ook nog opmerken,dat wede kanonneerbooten en andere kleine vaartuigen niet opnoemen. Ziehier ’t lijstjede met een sterretje getee- kende Russische schepen waren reeds verleden Woensdag beschadigdvan de schade aan de Japansche schepen weten we niet genoeg af: RUSLAND. JAPAN. Zeer krachtige Slagschepen. Cesarewitch. Mikase. Imp. Alexander III. Asahi. Borodino. Hatsuse. Schikichima. Fuji. Yaschima. Deze slagschepen zijn van een doorloopen den pantsergordel voorzien en bewapend ieder met 4 kanonnen van 30 cM. binnenwijdte en 10 a 14 van 15 cM. De snelheid is 18 Eng. mijl per uur, of bijna 6 uur gaans per uur. Laten we echter opmerken, dat dit en volgen de cijfers den proettochtssnelheid aanduiden. Ik. de werkelijkheid en. na eenigen diensttijd, of wanneer ze in een tijd niet gedokt hebben, halen ze lang niet die snelheid; bovendien is die snelheid nooit lang vol te houden. Krachtige Slagschepen. Sebastopol. Petropolavsk. Poltowa. Retvisan. Minder krachtige Slagschepen. Sissoi Velikij. Tschin Yuen. Navarin. Imp. Nicolaz I. Imp. Alexander II. Fuso. Krachtige Pantserkruisers. Kassuga. Nisshin. Iwate. Izumo. Asama. Tokiwo. Azuma. Yakumo. Snelheid van de eerste twee 20, van de overi ge 21-23 mijl. Kasagi. Tschitose. Takasago. Bewapening: 2 kan. van 20 cM., 10 kan. van 12 cM. en 12 van 7,6 cM. Pant serdek 115 mM. dik. Snelheid 22 mijl. Pantserdekkruisers. Nütaka. Tsuschima. Bewapening6 kan. van 15 cM., 10 van 7,6 cM. Pantserdek: 63 mM. Snel heid 20 mijl. Ja! ik moet wel ’t is anders middag de huiskamer binnenkomt, treft hij daar behal- gedacht? Hoe is ’t Kon hij de pantalon van avond nog ten op het luiden der huisschel, die eindelijk, kwart

Sneeker Nieuwsblad nl | 1904 | | pagina 1