MET VALSCHE PAPIEREN. ÏWR 8MK Ei DIST». NIEIWS- ES JIIÏEIITEJTIBLIII 59e Jaargang. Zaterdag 2 April 1904. Ho. 27. Uitgever: B. FALKENA Mzn., Singel, Sneek. Uit de Raadszaal. FEUILLETON. ver- II. over mijn overleden schoonouders gesproken en zijn daarbij in een dn evige stemming geraakt.« Bij deze woorden duidde hij op de betraande oogen van zijn vrouw. Door eenige lachwekkende bijzonder- helen uit het leven zijner kameraden te vertellen, ge lokte het Von Wambold weldra de droevige stemming bij mevrouw Von Berghaupt te verdrijven. Het avonduur, dat men gewoonlijk thee dronk, was gekomen. Mevrouw Von Berghaupt liet nu de beide heeren op het terras alleen, om haar plichten als huis vrouw te gaan vervullen. Vergenoegd zag Koert zijn vrouw na, toen zij met luchtigen tred door de vleugeldeuren in de ontvangzaal verdween. «Wat een kinderlijk gemoed, wat een reine ziel!* riep hij opgetogen uit. »Je bent dus gelukkig, Koert?* «Onuitsprekelijk gelukkig! Als je eens wist, hoe ik haar liefheb en vereer!* •Koert,sprak Von Wambold na een oogenblik pein- zens, «weet je nog van dien stijven Engelschen heer, dien we eens met mevrouw Gray en je tegenwoordige vrouw op de promenade gezien hebben? Op het eerste gezicht had die man iets komieks over zich; wij heb ben toen veel om hem gelachen.» Von Berghaupt kon zich daar weinig meer van her inneren. »Ik was dien man bepaald kwijt uit mijn geheugen, wat je in mijn gelukkige omstandigheden gemakkelijk zult kunnen begrijpen. Vermoedelijk behoort die eer biedwaardige man nu tot mijn familiebetrekkingen. Hoe kom je zoo op hem terug? Ik geloof dat wij hem slechts eens gezien hebben; toen is hij weer verdwenen. In ieder geval zal hij geen man van gewicht zijn, want dan zou mijn vrouw reeds lang over hem gespro - voorhoofd. »Waar strandde het schip?* vroeg hij. «Op een eilandje in den Stillen 0< ken hebben.* «Zoo denk ik er ook over. Hij maakte op mij den in druk van een huisknecht, die voor zijn vrijen middag de kleeren van zijn heer heeft aangetrokken. Je vrouw scheen ook niet bijzonder gesticht te zijn wegens zijn galante manieren; zij behandelde hem in het oogloopend koel. Maar je vraagt hoe ik zoo op hem terugkom. De reden daarvoor is eenvoudig, ik zag dien gentleman in zijn Engelsche deftigheid op het Schillerplein te Mainz wandelen.* «Verduiveld, dan zal hij ons wel een bezoek bren gen. Erik, wat zal jij een pret hebben, als je er bent wanneer hij de gebruikelijke gelukwenschen komt aan bieden.* «Die man maakt op mij den indruk alsof hij niets goeds zal brengen; liefst zag ik hem nooit weer. Mis schien gelukt het je, hem spoedig weer kwijt te raken. Maar,* voegde hij er bedachtzaam bij, «laat je vrouw niet bemerken, hoe weinig ik met dien gentleman op heb.* «Ik zal met Jane over dien raadselachtigen Engelsch- man spreken, voor dat zij den tijd gekomen acht, om er zelf over te beginnen.* De beide vrienden gingen naar binnen. Nu eerst herinnerde Erik zich dat dien avond de beroemde ka pel van Bilse haar eerste concert in de Kurzaal gaf. Onder het theedrinken vestigde Von Wambold de aandacht hierop. Hij stelde voor, het concert te gaan bij wonen. Een half uur later was het gezelschap op weg naar Wiesbaden. Men stapte uit aan de groote kolonnaden en liep het fraaie plein over naar den ingang van den Kurtuin. Nauwelijks daar binnen getreden, bemerkten zij den Engelschen heer, waarvan Von Wambold ge sproken had. Zijn Schotsche kleeding was nu voltooid ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 27, cent. Groote letters naar plaatsruimte. met een witgestreepte reismuts, die zijn ooren geheel bedekte. Zijn linnengoed was hagelwit en onberispelijk gestreken. Een gouden pincenez klemde op zijn neus en diende om met aandacht de badgasten te begluren, die op de schaduwrijke kiezelpaden heen en weer wandelden. Koert en zijn vrouw bemerkten den Engelschman het eerst. Hij wilde juist zijn vrouw op den vreemd- soortigen man opmerkzaam maken, die slechts tien schreden voor hem uit liep, toen hij zag dat zij ver bleekte. In haar groote blauwe oogen spiegelde zich een groote ongerustheid af. «Wat moet dat beduiden?* vroeg hij in zich zelven. Jaloersch was Koert volstrekt niet, trouwens, de gentleman was volstrekt niet de geschikte persoon, om het hart eener jonge vrouw in vlam te zetten, maar hjj wenschte de reden te weten waarom zijn feeder ge liefde vrouw ontstelde bij het zien van dien man, alleen om haar zorg te kunnen helpen dragen. Alsof Jane de gedachten van haar echtgenoot gera den had, bleef zij eensklaps staan en keek hem smee- kend aan. «Laten wij hier dit zijpad inslaan, Koert,* verzocht zij; «juist nu zou ik dien heer niet gaarne ontmoeten,* en zij wees bij deze woorden met haar parasol naar mijnheer Morris. «De aanblik van dien heer schijnt je te ontstellen.* «Wordt niet jaloersch, Koert,*antwoordde zij schert send. «Het zou mij vreeselijk spijten als mijnheer Morris uit Londen je daartoe reden gaf, en dat zal hij zeker niet doen. Ik ben echter vandaag in zoo’n vreemde stemming, dat ik niet gaarne iemand zou ont moeten, die mij aan papa en mama herinnert.* Wordt vervolgd. De heer Gorter wenscht ook de rekening goed te keuren en het nadeelig saldo als eerste post op de nieuwe rekening te zetten, welke zienswijze door den Voorzitter en den heer Fennema wordt gedeeld. De heer Huges heeft niets op de rekening tegen, doch vraagt waar het tekort moet wegkomen. De heer mr. Paehlig heeft bezwaar tegen de hooging van den Secretaris zonder dat de Raad er mee bekend is en vindt dat de Raad dit dient vast te stel len. De heer Schijfsma wijst er op, dat in geen jaren het reglement der Kamer is herzien, wat toch om de 3 ja ren moet geschieden. Spr. is het met den heer Paehlig eens, dat het ’t recht is van den Raad om het trakte ment van den Secretaris vast te stellen en kan wel meegaan de rekening goed te keuren, mits het reglement herzien en ter goedkeuring aan den Raad wordt aan geboden. De heer mr. Paehlig wijst er nog op, dat het bestaan de reglement dagteekent van 1897. Nadat de Voorzitter nogmaals er op heeft gewezen, dat de Kamer bij hare administratie jaar in, jaar uit, geld over had, wordt de conclusie der commissie aan genomen en besloten de rekening terug te zenden. 7. Adres van S. Gorter en medeonderteekenaren, tot goedkeuring der gemaakte afwijkingen bij den bouw van huizen aan de Woudvaart. Adressanten verzoeken voor een blok huizen aan de Woudvaart, waarvan de vloerhoogte niet het vereischte peil heeft, terwijl de walbeschoeiing onvoldoende is, goedkeuring van de gemaakte afwijkingen, die in strijd zijn met de Bouwverordening. B. en W. stellen voor afwijzend op het adres te be schikken. De heer Huges wijst er op, dat de gemeente-architect, na ernstige overweging, adviseert om gunstig op het adres te beschikken, waarmede Spr. kan meegaan. De heer Beekhuis zegt, dat hij steeds heeft aangedron gen op scherpe bouwbepalingen, doch in deze speciale zaak daarvan wil afwijken en hier niet het strafrecht maar clementie laten gelden. Spr. wijst op andere terreinen, waar ook de vloerhoogte onvoldoende en de riolen wegens overloopen door het hooge water moes ten gestopt worden, welk laatste zich hier nog niet heeft voorgedaan. Bij niet-goedkeuring zullen de be woners de dupe worden; moet de fout verbeterd wor den, dan heeft dit verknoeiing der huizen tengevolge. Door de 20 centimeter, die de vloer dan hooger komt, krijgen de kamers minder lucht en ruimte. Wat de walbeschoeiing betreft, hebben adressanten vergunning van de Provinciale Staten gekregen, terwijl toezicht en voorschriften daarbij ontbraken. Ook Spr. komt de walbeschoeiing onvoldoende voor, doch daarin voorziet de bouwverordening niet. Spr. wilde zaken combineeren en stelt voor, het verzoek van adressanten in te willigen, op voorwaarde, dat de wal dit loopende jaar in orde worde gebracht, onder toezicht en voor schriften van B. en W. en dat voor waarborg der uit voering f 500 moet gestort worden ten kantore van den gemeente-ontvanger. De heer Paehlig wijst er op dat de straat hooger is dan de vloer der woningen, waardoor de kamers voch tig zijn en bare nadeelige invloeden op de bewoners zullen laten gelden. De heer Beekhuis zegt, dat de vloeren 1.30 meter VERGADERING van den Gemeenteraad van Sneek, op Dinsdag, den 29 Maart 1904, 's namiddags te 61/, uur. Tegenwoordig zijn eerst 14, na de installatie van den heer F. Blok 15 leden. Voorzitter de heer Mr. D. Alma, Burgemeester. Secretaris de heer Jac. van der Laan. Punten van behandeling 1. Installatie van den heer F. Blok, als raadslid. De heer Blok wordt door den Secretaris binnenge leid en legt in handen van den Voorzitter de ver eischte eeden af. De Voorzitter wenscht den heer Blok geluk met de onderscheiding, hem te beurt gevallen, om deel van deze vergadering uit te maken. Als geboren ingeze tene dezer gemeente is hij met haren toestand bekend, maar toch ligt het in den aard der zaak, dat hij als lid van dezen Raad, zich meer in ’t bijzonder aan die takken van dienst zal wijden, die verband houden met zijn werkkring. Spr. hoopt, dat de heer Blok naar zijn practische en beste inzichten de belangen dezer ge meente moge helpen bevorderen. Na de presentielijst te hebben geteekend neemt de heer Blok zitting. 2. Resumtie der Notulen. De notulen der op 27 Febr. 11. gehouden vergade ring worden door den Secretaris gelezen. De heer Gorter merkt op, dat er in de notulen voor de kosten der nieuwe Lemsterbrug f 20000 staat, welk bedrag hooger moet zijn, door het aannemen van het voorstel-de Jong. De Voorzitter antwoordt, dat het hooger bedrag wel in het verslag wordt genoemd, doch ziet er geen be zwaar in, de notulen met de bemerking van den heer Gorter aan te vullen. Hierop worden de notulen goedgekeurd. 3. Mededeeling van ingekomen stukken enz. De Secretaris doet mededeeling van a. Resolutie van Ged. Staten, houdende goedkeu ring van het primitief kohier van hondenbelasting, dienst 1904 b. Alsvoren, tot goedkeuring van het raadsbesluit tot onderhandsche verhuring van eigendommen op de Dille onder Rauwerd aan A. J. Schaafsma aldaar c. Alsvoren, houdende beschikking op reclames te gen aanslagen in den hoofdelijken omslag, dienst 1903, van de heeren C. G. Stockmann, mr. T. K. Dorama en B. Velsink d. Alsvoren, advies verzoekende over de uitvoering der wet van 1 Februari 1904 (Staatsblad no. 25) e. Een afdruk van een adres van de Afd. Friesland van den Ned. Bond van gemeente-ambtenaren aan hh. Ged. Staten, op hetzelfde onderwerp betrekking heb bende, ter kennisneming; f. Missives van de heeren Joh. H. Schijfsma, J. Spoelstra, J. Visscher, P. Olij en S. J. Schmidt, berich tende, dat zij hunne herbenoemingen tot leden der commissie tot wering van schoolverzuim aannemen g. Verslag der commissie van bijstand in het be heer der gemeentelijke plantsoenen, over 1903 h. Alsvoren der commissie van toezicht op het la ger onderwijs, over 1903 4. Rekening der Brandweer over 1903. De commissie, belast met het nazien van rekeningen en begroetingen, brengt bij monde van den heer mr. Paehlig rapport uit en stelt voor bovengenoemde re kening, groot in ontvang en uitgaaf f 1845,346, met een nadeelig saldo van f 6,96, goed te keuren. Zonder discussie en hoofdelijke stemming wordt conform besloten. 5. Rekening van het Old Burger-Weeshuis, dienst 1903. Dezelfde commissie concludeert tot goedkeuring de zer rekening, bedragende in ontvang en uitgaaf f 99,898,017 met een batig saldo van f 34,299,30‘. Zonder discussie en hoofdelijke stemming word! conform besloten. 6. Rekening der Kamer van Koophandel en Fabrie ken, over 1903. Namens dezelfde commissie brengt de heer Huges •rapport uit, adviseerende tot niet-goedkeuring dezer rekening. De rekening, groot in onvang en uitgaaf f 235,39, met een nadeelig saldo van f 35.39, geeft aanleiding tot vele discussion. De heer Huges zegt, dat de Kamer een jaarlijksche som van f 200,uit de gemeentekas ontvangt, ter bestrijding barer onkosten. Omdat hier meer is uitge geven, zonder toestemming van den Raad, dan werd toegestaan, deed de commissie besluiten, zoo te advi- seeren. De heer mr. Paehlig wijst er op dat het salaris van den secretaris met f 15,is verhoogd, het bodeloon met f 2,50, terwijl nog f 7,50 buitengewone kosten zijn betaald aan G. de Wit, wat reeds te samen f 25,—- uitmaakt en waardoor de rekening f 25,lager zou zijn, als men die verhooging niet had gedaan. De Voorzitter stelt zich op een ander standpunt. Ieder jaar opent de Raad een crediet aan de Kamer om de onkosten te bestrijden; vroeger bedroeg dit f 150,thans f 200,terwijl ook het tractement van den secretaris bij reglement is bepaald en dat de Kamer z. i.. kan regelen zoo zij wil. Spr. geeft een overzicht hoe het college over de laatste 6 jaren over die f 200, heeft beschikt en wijst er op, dat het batig saldo in 1897 f 63.82 bedroeg, in 1898 f 49,82, in 1899 f 4.33, in 1900 f65,29, in 1901 f 60,26, in 1902 f 48,40, wel een bewijs dat de Kamer de f 200,bescheiden ge bruikt, daar zij 6 jaren lang, daarvan wist over te houden. Dat de rekening thans hooger is, vindt vooral zijn oorzaak in het gedrukte verslag, dat om de 4 a 5 jaar verschijnt en waarvoor f40,is betaald. De f 7,50 aan G. de Wit zijn buitengewone kosten en waarom het salaris van den secretaris verhoogd? Dit doet men toch eerder in een druk jaar dan in een gewoon. Verder zijn alle posten gestaafd met kwitantien. Stuurt men de rekening terug, dan zal dit door afschrij vingen op verschillende posten aanleiding kunnen geven tot dienstverwarring. De Voorzitter adviseert de rekening goed te keuren met bericht dat de toegestane som niet mag worden overschreden dan met toestemming van den Raad. De heer ten Gate kan met het voorgestelde meegaan om de rekening goed te keuren, en vindt ook dat de f 200 niet mag worden overschreden dan met toestem ming van den Raad. i. Rekening en verantwoording der commissie tot wering van schoolverzuim Missive van B. en W., geleidende het verslag van den toestand der gemeente-gasfabriek over 1903 k. Een idem van de commissie van beheer van het muziekcorps der dd. schutterij, geleidende het verslag van den toestand van het corps over 1903 l. De door Ged. Staten goedgekeurde rekening van den Mac-adamweg SneekBolsward over 1903, door hh. Commissarissen dier weg ingezonden m. Adres van mej. de wed. S. van der Meulen al hier, inzake bepaling der rooilijn voor een door haar te verbouwen woning aan de Kruizebroederstraat n. Adres met teekeningen van den heer M. Blin deman, verzoekende in huur een gedeelte der aschbelt voor het bouwen van een bewaarplaats voor beende ren. De Voorzitter stelt voor: het adres sub n te stel len in handen der Commissie voor de Gemeentereini- ging, ten fine van advies en het daarna ter behande ling voor te bereiden; het adres sub m voor notificatie aan te nemen, wijl adressante van haar plan om een nieuw gebouw te doen verrijzen, heeft afgezien, daar zij bezwaar had tegen de nieuwe rooilijn, die nieuwe fondamenten nood zakelijk maakte en waardoor de hoek nog scheever en de ruimte in het gebouw iets kleiner werd; thans heeft zij plan op de bestaande plaats af te breken en weer op te bouwen; het verslag sub k voor notificatie aan te nemen en de in het adres aangevraagde subsidie uit te keeren als op de begroeting is vastgesteld; het verslag sub j, waarvan de leden voorloopig zeker met genoegen hebben kennis genomen, nadat het ge drukt zal zijn, aan ieder van hen een exemplaar uit te reiken; het verslag sub h in het gedrukte raadsverslag op te nemen; het verslag sub g op te nemen in het gemeentever slag dat in April verschijnt; de resolutie sub d en het afschrift sub e, betreffende salaris en werkkring der ambtenaren van den Burger lijken Stand, in verband met het nieuwe wettelijke voorschrift, aan te houden tot de volgende vergadering en de niet-gememoreerde ingekomen stukken voor ken nisgeving aan te nemen. Zonder discussie en hoofdelijke stemming wordt conform besloten. De heer dr. Bouma wijst hierna nogmaals op den vuilen toestand bij winterdag van den mac-adamweg Sneek—Bolsward, wat het gedeelte betreft van het Tramstation naar de Boterfabriek alhier; overigens is de weg uitstekend in orde, doch met het oog op het drukke verkeer op dat deel der weg, is verbetering zeer geweuseht. De Voorzitter hoort dit met verbazing. Ten vorigen jare he eft spr. bij de grasverpachting van dien weg, aan de andere leden en ook aan den op zichter medegedeeld, wat in dezen Raad over den weg was gesproken, wat zij ook met verbazing vernamen. De toestand in de nabijheid der tram laat wel te wen- schen over, doch de weg als weg laat niets te wen- schen over. Spr. zal de opinie van dr. Bouma aan den opzichter der weg, den heer Vrijburg, mededeelen. 3. «Oorspronkelijk waren zij van plan te gaan stilleven en al hun zorg aan mij te wijden, maar de zeer groote en onverwachte verliezen in papa’s ondernemingen noodzaakten hem, de uitvoering van dat plan uit te stellen. Bezorgd voor mijn welzijn, regelde papa alles wat mij betrof, gaf mijn huwelijksgift in bewaring bij de Bank van Engeland en wildenu met mijn mama naar de ko lonie terugkeeren. Zij vonden jammerlijk den dood in de golven. Is dat niet hard, Koert?* «Het is hard, maar wij moeten ons troosten.* «Och, hadden zij je toch maar eens mogen zien voor hun dood, Koert!* Hij nam haar in zijne armen en kuste haar op het •ceaan. Naar men zegt,"bereikten twee scheepsbooten met geredden den vasten wal, maar de wilden overvielen hen o, Koert Von Berghaupt begreep dat hij zoo’n dreevig ge sprek niet kon voortzetten, zonder zjjn vrouw hevig te ontstellen. Hij wilde daarom een rijtoertje naar Wiesbaden voorstellen, toen Erik von Wambold hen juist kwam bezoeken. «Je komt als geroepen, Erik,* sprak Koert, «nu zul len wij weer vroolijk worden. Wij hebben zooeven 3 Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. '5 7 Irl OURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1904 | | pagina 1