MET VALSCHE PAPIEREN. I VOWR S\1H ffl MSMHS. I Zaterdag 9 Apri]£1904. 59e Jaargang, n XTo. 29. Uitgever: B. FALKENA Mzn., Singel, Sneek. Over gezond kleeden. Binnenlandsch Nieuws. FEUILLETON. 1 or d. or die e II. Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. re- zoo- t, e geoefend. Ik weet, dat uw echtgenoote in haar te genwoordige positie immer moet ontstellen wanneer zij mij ziet, en daarom ben ik verplicht eene ontmoeting te vermijden.» »Ik waardeer uwe fijngevoelige oplettendheid, maar ik kom er tegen op dat die overdreven wordt. Mijn vrouw was gisteren bij de herinnering aan het verledene eenigszins treurig gestemd. Dit is nu voorbij; zij is vandaag in zeer goede luim, zoodat ik geen bezwaar maak u aan haar voor te stellen.* Koert wilde heengaan om zijn vrouw te halen, maar de advocaat hield hem daarvan terug. «Ik verzoek u dit niet te doen, al ware het alleen omdat ik met u als rechtverkrijgende van mijn cliënt Jane Gray eenige zaken heb te verhandelen. Gewoon lijk vervelen de dames zich daarbij, en wij hebben, ge loof ik, geen recht, om uw beminnelijke echtgenoote zonder groote noodzakelijkheid moeielijkheden op den hals te schuiven.* Berghaupt keerde van de deur terug, keek oplettend naar het gladgeschoren gelaat van den advocaat, dat wel geschikt was om ook hem eenige ongerustheid in te boezemen, en nam plaats in een leuningstoel. Nu stond mijnheer Morris op, legde zijn hoed op de tafel en haalde eenige akten uit zijn zak. «Mijnheer Von Berghaupt, het verheugt mij en het troost mij, dat ik kan onderhandelen met een rechtverkrijgende van mijn overleden cliënt, of, beter gezegd: dat ik re kenschap kan doen aan hem, die zoo kalm voor het voldongen feit staat en van wien ik mag verwachten, dat hij de waarde zal erkennen van mijne bemoeiingen, waarvan deze akten het bewijs leveren.* «Ik wist niet, dat bij de rechtbank te Londen nog een proces van mijn overleden schoonpapa hangende was,* verklaarde Koert, »en ik ben overtuigd, dat mijn Mevrouw von Berghaupt had heden een krans van beminnenswaardige dames om zich heen verzameld. Behalve aan eenige nichten van Koert en aan de jeug dige gade van een kapitein der infanterie, had Jane voornamelijk haar oplettendheid te wijden aan de in drukwekkende figuur der echtgenoote van den eska- dronschef. Als altijd waren de dames verrukt over de 5. Hij was nu wat kalmer geworden. In zijn gelaat lag nu een trek, die verzoening moest beduiden en deze verzoening gold de jonge vrouw, wier portret hij in de handen hield. Een wonderlijk mensch! Mis schien zou Erik von Wambold hem nu voor een fan tast gehouden hebben, wiens toestand zorgwekkend was. De manier, waarop mijnheer Morris met zenuw- achtigen ijver in een hoop akten rondwoelde, geschrif ten bekeek en de zegels onderzocht, om daarna den bundel in den koffer te bergen en met een anderen bundel documenten hetzelfde te doen die manier was zeker niet geschikt om iets anders te doen den ken. Hij bleef aan deze bezigheid tot laat in den nacht en legde zich toen uitgeput op de sofa neder. «Morgen,* mompelde hy, «morgen!* III. ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 27. cent. Groote letters naar plaatsruimte. men de beide moden en draagt onder de formkleeding ook ’t corset. Wat helpt doende de reformkleeding? Behalve op den vorm der kleeding moet ook op de keuze der stof gelet worden, die in overeenstemming moet zijn met het weder. Wat de kleur der stoffen aangaat, zoo is wit, crème of lichtgrijs voor onderkleeding ’t best. Zooals bekend is, rust de geheele reform kleeding op de schouders en oefent daarop voortdurend druk uit. Op den duur blijft dit natuurlijk niet zonder gevolgen. De toppen der longen, die zich in ’t bovenste deel der borstholte en dus dadelijk onder de schouders bevinden, worden aldoor gedrukt, daardoor zwakker en in een kranken toestand gebracht, die den tuberkel-bacil een uitstekend ontwik- kelingsterrein geeft. Want ’t is wetenschap pelijk bewezen, dat deze bacillen zich bij voor keur in de longtoppen ontwikkelen. Hoe zwaarder nu de stof is, waaruit het reformkleed vervaardigd is, des te meer druk king op de schouders, des te meer schade voor de longtoppen. Hoe zwaarder drukking, hoe minder de longen zich kunnen uitzetten, hoe minder zuurstof zij uit de lucht kunnen opnemen; en zuurstof is voor de longen, wat spijs en drank voor de maag is. Dus geen zware stoffen Kan dit reeds voor gezonde vrouwen na- deelig zijn, hoeveel te meer dan voor zwakke en zich nog ontwikkelende, daar in ’t laatste geval de natuurlijke groei gehinderd wordt. Zware reformkleeding is dus voor deze per sonen even goed schadelijk als de corsetten- mode. Wil men bij meisjes reformkleeding, gebruik dan zeer lichte stoffen. Men kan er geschikt in den zomer mee beginnen. Er zijn overigens voor kinderen en zich ont wikkelende meisjes andere wijzen van kleeding, die nog onschadelijker zijn dan reformkleeding. ’t Gezondste is wel het blousekleed, waarbij geen belasting der schouders en geen beknel ling der borst. Doch niet alleen voor de longen moet men bij reformkleeding oppassen, ook op andere lichaamsdeelen heeft de te zware belasting der schouders een schadelijke uitwerking. Men heeft niet zonder grond zoo vaak ge sproken en geschreven tegen ’t dragen van rechthouders door jeugdige personen, om het voorover buigen der romp en ’t voorover groei- vrouw er ook niets van weet, anders zou zij mij er al lang over gesproken hebben. Dit houdt mij echter niet terug, om uwe verdiensten in deze aangelegenheid te erkennen.* Mijnheer Morris scheen ten uiterste verbaasd. «Dat het groote proces voor uwe geachte vrouw en haar tante een geheim is gebleven is aan mij te wijten, maar ik onderstelde dat de uitslag van het proces u misschien door de pers bekend was geworden.* «Ik lees nooit Engelsche couranten.* «En toch zou het mij streelen, als gij de jongste nummers der groote Engelsche bladen gelezen hadt, omdat zij zonder eenige korting mijn groote rede be vatten, zooals ik die voor het gerechtshof heb uitge sproken.* Mijnheer Morris nam een courant uit zijn zak en reikte die over aan Koert, die niet in staat was den ad vocaat te begrijpen. «Hiermede overhandig ik u de laatste bijlage van «The Times* welke ik u aanraad ter geschikter ure te lezen. Zij bevat de aanklacht van den officier van justitie en mijne verdediging van den beschuldigde.* Nu begon Koert iets van de zaak te begrijpen; er ging hem een licht op. Het bloed vloog hem naar het hoofd. Hij sloeg een blik in de courant en werd door een rilling overvallen toen hij daar den naam James Gray zag staan. Hij sprong op, liet het nieuwspapier op den grond vallen en kwam in dreigende houding voor den advocaat staan, «Zoudt ge mij kort en bondig opheldering willen geven omtrent het doel van uw bezoek, mijnheer?* Wordt vervolgd. Het stoffelijk overschot van den burgemeester der residentie, mr. baron van Harinxma thoe Slooten, zal Zaterdag a. s. te Minnertsga (gem. Barradeel) in het familiegraf worden bijgezet. Het zal Vrijdagochtend om tien uur precies van ’t sterfhuis aan den Langen Vijverberg te ’s-Gravenhage worden overgebracht naar het Staatsspoorstation en aldaar in een rouwwaggon worden geplaatst om dan met den sneltrein van 12 uur (spoortijd) naar Leeu warden te worden vervoerd, van waaruit het verder vervoer naar Minnertsga zal plaats hebben. De leden van den Haagschen Gemeenteraad zullen het stoffelijk overschot van den burgemeester tot aan het spoorstation te ’s-Gravenhage uitgeleide doen. Te Heerenveen is eene vergadering gehouden van afgevaardigden van Friesche afdeelingen van den bondStaatspensioneering voor iedereen. Algemeen oordeelde men dat er door eene krachtige propagan da in Friesland nog vele afdeelingen zouden kunnen worden gesticht. Immers, nu waren er, door weinig propaganda, reeds afdeelingen gesticht te Leeuwarden, Sneek, Menaldum, Grouw, Winsum, Akkrum, Berli- kum, Blija, Britswerd, Nes, Dantumadeel, Dokkum, Echten, Lemmer, Oosterzee, Holwerd, Tornaard, Wouds- end, Harlingen, Marssum, Kollum, Baard, Bozum, Slo ten, Tzummarum, Oosterlittens en Oudehaske. Na bespreking werd besloten tot oprichting eener Frie sche Propaganda-commissie, om zooveel mogelijk in alle dorpen afdeelingen te stichten. Smaadschrift. Voor de rechtbank te Arnhem is behandeld de zaak van den heer Pijttersen, beklaagd van smaadschrift, door te beweren, dat H. M. de Ko ningin en de Minister van Koloniën misleid waren, toen de aanvrage werd gedaan voor de expeditie Ca- pelle naar Suriname. Het O. M. eischte tegen den heer Pijttersen f 50 boete subs. 25 dagen hechtenis. In ’t noord-oostelijk deel onzer provincie zijn val- sche guldens in omloop met de beeltenis van Koning Willem II. Eenige zijn door de politie in beslag genomen. en der ruggegraat tegen te gaan. Bij zwakke, zich nog ontwikkelende indivi duen zal een te zware schouderbelasting een verkeerde groei van de ruggegraat veroorza ken er zal kans zijn op scheefgroeien, op verdraaien van de ruggegraat. Men begrijpt ook, dat ’t onnoodig dragen van niet-elastieke bretels voor jongens en mannen eer na- dan voordeelig is. kleeding moet de wervelkolom en de schou ders niet hinderen en ’t lichaam moet om deelen vrijheid van beweging hebben. De reformkleeding nu voldoet, als zij goed gemaakt en goed gedragen wordt, in vele op zichten aan bovengenoemde eischen. Doch de ervaring leert, dat ze reeds nu gebreken begint te krijgen, die juist in tegengestelde richting de welvaart van ’t lichaam hinderen. Bij de invoering der reformkleeding heeft men als eerste doel voor oogen gehad, het corset te weren, dus ’t ineenknellen van borst kas en heupen tegen te gaan. Dit laatste is toch zeer schadelijk. Borst- en buikholte ber gen immers zulke gewichtige organen, de lon gen, ’t hart, de lever, de milt en de verterings- organen. Door de beknelling der borstkas kunnen de longen zich niet behoorlijk uitzet ten en de noodige hoeveelheid zuurstof uit de lucht in zich opnemenzij ontwikkelen zich daardoor niet genoeg en worden zwakker. Evenzoo verlangt ’t hart vrijheid van beweging. Is de borstkas saamgesnoerd, zoo kan de hart spier niet met de noodige kracht arbeiden. Daardoor komen storingen in de bloedsomloop, die later schade aan de spijsvertering brengen, ’t geen weer verdere gevolgen heeft. Doch niet minder moet men op de organen der buikholte letten, vooral op lever en maag. Kunnen deze beide deelen niet goed werken, dan kan men last krijgen van storingen in de spijsvertering, maag- en darmcatarrhe, bloedar moede, geelzucht, galsteenlijden, enz. Tegen deze hindernissen, die vooral de vrouw in de jaren van groei en ontwikkeling schade lijk zijn, wil men in de eerste plaats strijden door afschaffing van ’t corset. Doch men bedoelt meer. Vele vergroeide ruggegraten en scheeve schouders schrijft men toe aan ’t ongezonde corsetdragen. ’t Beste bewijs daarvoor is, dat men ze juist bij vrou wen opmerkt. Bij de jonge mannen, die geen corsetten dragen, kan de romp zich natuurlijk ontwikkelen, wordt niet gedwongen een on natuurlijke houding aan te nemen. De reformkleeding zal hier ook tegen hel pen, als zij volgens voorschrift gedragen wordt. Doch bij vele draagsters van reformkleeding speelt de ijdelheid nog een rolzij dragen reform, doch niet volgens de regels, ’t Re formkleed doet de lichaamsvorn niet slank ge noeg schijnen, de taille komt niet zoo goed uit als bij corsettendracht. Daarom verbindt beminnelijkheid van de vrouw des huizes, en dit viel te meer op prijs te stellen, omdat de meer bejaarde dames van het kleine gezelschap nog al scherpe aan merkingen konden maken op het huiselijk leven van den tegenwoordigen tijd. Hoe klopte Koert’s hart van vreugde, hoe trotsch was hij op zijn lieve Jane, wan neer de dames hem heimelijk haar compliment maakten over zijne beminnenswaardige vrouw. Als hij er nog aan dacht, hoe hij vroeger gemeend had dat hij door een huwelijk niet gelukkig kon worden, en zich herinner de hoe hij reeds besloten had ongehuwd te blijven, dan kon hij zijn vriend Wambold wel om den hals vallen en hem bedanken dat hij hem nog ter rechter tijd tot beter inzicht gebracht had. Terwijl hij in zulk een stemming verkeerde, reikte de huisknecht hem op eenigszins steelsche wijze een naamkaartje over. Koert sloeg een blik op het kaartje en las den naam van mijnheer Morris. »H ij heeft het toch niet van zich zei ven kunnen ver krijgen, ons zijne gelukwenschen te besparen,* mom pelde hij met een glimlach en verliet met den huis knecht de zaal. Op den corridor stond mijnheer Morris, die een def tige buiging maakte toen hij Koert zag. «Mijnheer Von Berghaupt,* begon de advocaat, zoo- dra hij in een leuningstoel had plaats genomen en zijn witten cylinderhoed op zijn knieën had gezet, «ik heb beloofd de vrouw des huizes niet door mijn bezoek te storen; zoo het u dus mogelijk is, verzoek ik u mijn tegenwoordigheid hier voor haatte verbergen.* «Ik heb reeds van uw besluit gehoord en moet be kennen dat mijn vriend Wambold in zijn voorzorgen wel iets te ver is gegaan.* «Mijnheer, het was mijn vrijwillig besluit, waarop de heer Von Wambold volstrekt geen invloed heeft uit- ’t Vraagstuk der kleeding wordt beheerscht door het klimaat, waarin men verkeert en ook door de werking der beschaving op de klee ding. Bij ’t laatste mag men vaak, in plaats van beschaving, ’t woord modegril gebruiken. En daar we de mode als een despoot, een tyran mogen beschouwen, is ’t ook niet te verwonderen, dat zij, als een tyran, hare ge hoorzame dienaren op een of andere wijze wil kwellen. Daar hebt ge bijv, de corsetten, die trach ten den mensch een «mooier vorm* te geven. Begrijp eens aan: een «mooier* vorm. En toch beweert de mensch van zich zelven, dat hij ’t mooiste levende schepsel is. Daar hebt ge bij onze gele broeders (of vijanden!) de gewoonte, om de voeten zoo klein mogelijk te houden. Wanneer wij, Eu ropeanen, zoo’n staartmensch op z’n kleine blokjes zien staan, vinden we dat bespottelijk. En toch, we doen immers ook een weinig aan die zelfde chinoiserie In den laatsten tijd is een heele strijd ont staan en heeft zich krachtig ontwikkeld tegen de wijze van kleeden, zooals vooral ’t vrouwe lijk deel van ons blanke menschdom volgt. Men strijdt voor reformkleeding. Een dames- confectiezaak moet aan ’t «reformen.* Is deze reformkleeding beter? Is zij in alle opzichten beter of heeft ze ook nog nadee- len Veel durven we hier niet over te zeggen vooreerst omdat er ook in dit blad reeds aar dig wat over gezegd is en dan, omdat we gevoelen, ons op niet geheel vertrouwd ter rein te bevinden. We nemen daarom iets over van een Duitsch medicus: De eischen, die men aan een hygiënisch volmaakte kleeding moet stellen, gronden zich hoofdzakelijk op de volgende puntenGezond heidbevorderende kleeding moet niet te licht en niet te zwaar zijn; zij moet ’t lichaam te gen de invloeden van ’t weder en de wisseling der temperatuur behoorlijk beschutten; moet echter ook een behoorlijke ventilatie toelaten, ’t lichaam moet kunnen uitwasemen, om ’t eens ordinair te zeggen. Gezondheidbevorderende kleeding moet geen organen beknellen en geen slechten invloed uitoefenen op de werking der verschillende gewichtige lichaamsdeelen; die siEiiws- m iimmwiio i 1 ■'i COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1904 | | pagina 1