MET VALSCHE PAPIEREN. SIEL'WS- ES 0MHBUI I No. 30. Uitgever: B. FALKENA Mzn., Singel, Sneek. Uit de Raadszaal. FEUILLETON. t 1 L III. Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. omtrent de wegen die wij moeten inslaan. Wat de »King Richard? betreft, ik verzeker u. dat dit schip nog evenals vroeger zijn reizen tusschen Sidney en Londen doet en nooit schipbreuk heeft geleden. James Gray wilde met dat schip naar het buitenland vluchten, en nog op dit oogenblik wenschte ik dat het hem gelukt ware. Maar hij gebruikte niet de noodige voorzichtig heid, hij nam zijn vrouw en zijn dochter miss Jane mede. Dit moest de aandacht wel trekken en was daarom een bepaalde fout. Het was niet anders te verwachten: hij werd gevat nog voor het schip de monding van de Theems bereikt had. Zijn ongelukkige vrouw zocht den dood in de golven. Ge zult vragen, hoe het gerucht van den schipbreuk in de wereld kwam. Het antwoord hierop is eenvoudig. Ik zelf verzon het verhaal van de schipbreuk der «King Ri chard., en wel om de meest humane redenen. Toen ik eenmaal de zaak van James Gray op mij “had geno men, begreep ik dat vader en dochter elkander niet mochten wederzien. Het was voor mij een moeielijk oogenblik, toen ik de schoons miss Jane en haar tante moest mededeelen, dat de»King Richard, gestrand was en haar vader en moeder den dood in de golven hadden gevonden. Het gelukte mij de dames over te halen om op reis te gaan. Zij bezochten Frankrijk, Italië en Duitschland, en het was mijn voornemen er op aan te dringen, dat de dames eerst na jaren weder in Engeland zouden terugkeeren. Mijnheer von Berghaupt door uw huwelijk met miss Jane Gray geloof ik dat de zaak voor mij veranderd is.« 6. «Gij zijt ontroerd, mijnheer Von Berghaupt, en dat vind ik zeer natuurlijk. Doch nu gevoel ik eerst recht, hoe ongelukkig het is, dat ik niet vooraf kennis heb gekregen van uw huwelijk. Ge zoudt uit een droom geschud zijn en ge zoudt dien droom spoedig vergeten hebben. Al bemindet ge miss Jane tot waan zinnig wordens toe, al dacht ge nog zoo edel, al is uw wereldbeschouwing nog zoo ruim van opvatting, al ziet ge nog zoo minachtend neder op de bekrompen heid der menschen, het zal u toch niet onverschillig zijn of ge al dan niet de schoonzoon zijt van mijn cliënt James Gray, wiens proces zooveel opzien baarde en zoo ongelukkig voor hem afliep. Er zijn-zaken, waar men zich niet boven verheffen kan, waar men eenvoudig voor staat. Bij deze documenten vindt ge brieven van mijn cliënt, waarin hij het vertrouwen uitspreekt, dat hij tot deportatie zal veroordeeld worden. De kroon-getui- gen waren echter onwankelbaar en het vonnis luidde: »De doodstraf door middel van een strop.» Koert werd doodsbleek. Hij liet zich op een stoel neerzinken en staarde den ontzettenden man wezenloos VERGADERING van den Gemeenteraad van Wymbritseradeel, op Zaterdag, den 9 April 1904, ’s voormiddags te 101/, uur. Tegenwoordig zijn 12 leden, afwezig met kennis geving de heeren A. H. Tromp en Wesselius, zonder kennisgeving de heer Visser. Voorzitter de heer M. H. Tromp, Burgemeester. Secretaris de heer J. Poppinga. Punten van behandeling 1. Notulen van den 20 Februari 1904. Na lezing door den Secretaris, worden deze notulen onveranderd vastgesteld. 2. Ingekomen stukken en mededeelingen. De Secretaris doet mededeeling van a. Verslag van hetgeen met betrekking tot verbe tering der volkshuisvesting in deze gemeente is verricht, over het tijdvak van 1 Aug. 1902 tot en met 31 Dec. 1903, ingezonden door B. en W. b. Verslag betreffende den gezondheidstoestand van den veestapel in deze gemeente over 1903, ingezonden door den heer W. van Staa, districts-veearts c. Schrijven van M. P. de Jong te Woudsend, hou dende dankbetuiging voor de verhooging zijner jaar wedde als brugwachter aldaar; d. Besluit van Ged. Staten, houdende goedkeuring van de raadsbesluiten tot versterking der post voor onvoorziene uitgaven en tot af- en overschrijving van posten van uitgaaf der begrooting voor 1903 e. Alsvoren, goedkeurende het primitief kohier van hondenbelasting, dienst 1904 f. Alsvoren, waarbij wordt goedgekeurd het primi tief kohier van Hoofdelijken Omslag, dienst 1904 g. Schrijven van de heeren D. Volkers en H. J. de Ruiter, daarbij berichtende dat zij hunne benoeming tot leden van het stembureau aannemen h. Alsvoren van den heer T. Koopmans, waarbij hij zijne benoeming tot boekhouder bij de armvoogdij van Oppenhuizen en Uitwellingerga aanneemt i. Alsvoren van den heer D. J. Reijenga te Heeg, dat hij zijne benoeming tot Armvoogd aanneemt j. Alsvoren van den heer L. Larooij te Tirns, dat hij zijne benoeming tot onderwijzer aldaar aanneemt k. Alsvoren van G. B, v. Brug te Lemmer, dat hij zijne benoeming tot pontyeerwachter te Uitwellinger- ga aanneemt l. Resolutie van Ged. Staten, geleidende het Kon. besluit, waarbij het wettelijk maximum aantal ver gunningen tot verkoop van sterken drank in het klein is verlaagd van 30 op 25; m. De door hh. Commissarissen der Mac-Adamweg Sneek—Bolsward ingezonden rekening van dien weg over 1903, aanwijzende een batig saldo van f 1036.88s; n. De door de Gezondheids-com missie ingezonden rekening en verantwoording over 1903; o. Proces-verbaal der door B. en W. gehouden kasverificatie bij den gemeente-ontvanger, waarbij boeken en kas in orde zijn bevonden. Op voorstel van den Voorzitter worden bovengenoem de ingekomen stukken alle voor kennisgeving aangeno men. 3. Vaststelling van de bouw- en bewonings-verorde- feit; dat zou mijn taak veel lichter gemaakt hebben. Allerminst kon ik echter verwachten, dat ge volslagen onbekend waart met het proces van James Gray. Dat is hard voor mij en voor u, maar wij zijn mannen. Voor uw echtgenoote en haar tante durfde ik zonder gewetens bezwaar het geheele proces geheim houden, en ik geloof mij daardoor verdienstelijk gemaakt te hebben, te meer daar ik slechts met moeite gedaan kon krijgen, dat do dames niet als getuige werden opgeroepen. Tegenover u, den mannelijken rechtverkrijgende van mijn cliënt, mocht ik niet zoo handelen. Ik moest aan u rekenschap geven en hiermede voldoe ik aan dien plicht. Zie deze documenten in, onderzoek ze en laten wij er verder over spreken als ge wat kalmer zijt geworden.. Het begon in Koert’s hoofd te duizelen. Als in een droom zag hij, hoe mijnheer Morris de akten vluchtig telde, zijn hoed greep en voor heden afscheid wilde nemen. «Blijf hier, mijnheer! ik bid u,« sprak Koert met beven de stem, «zeg mij alles!* Mijnheer Morris maakte een buiging. «Goed bezien, mijnheer Von Berghaupt, is mijn taak eigenlijk afgeloopen. Ik geloof niet, dat bij deze akten nog eenige opheldering noodig is; mocht dit echter toch het geval zijn, dan ben ik tot uw dienst. Het doet mij leed, mijnheer, dat ik u met deze onaange name zaak heb moeten bekend maken, doch ge zult el begrijpen, dat ik dit niet mocht nalaten, nu miss Jane uwe echtgenoote is geworden. Er blijft mij nog over u mede te deelen, dat James Gray weinige uren voor miin vertrek uit Londen ter dood is e-ebracht. Hii ning. De Voorzitter zegt, dat deze verordening reeds in behandeling is geweest bij de Gezondheidscommissie, terwijl in de vorige vergadering werd besloten, de concept-verordening te stellen in handen van eene com missie, ten fine van rapport. De commissie, bestaande uit de heeren Okma, Wes selius etpOppedijk, brengt bij monde van eerstgenoemde rapport uit en stelt voor, de verordening met een paar kleine wijzigingen vast te stellen en ter goedkeuring aan hh. Ged. Staten toe te zenden. Zonder discussie en hoofdelijke stemming wordt conform de conclusie der commissie besloten. 4. Adres van het Hoofd der School te Goënga om eervol ontslag. Adressant, de heer C. van der Veer, verzoekt wegens zijne benoeming tot hoofd der school te Nijehorne eervol ontslag uit zijne tegenwoordige betrekking te gen 1 Mei a s. B. en W. stellen voor aan het verzoek te voldoen en adressant met ingang van 1 Mei a. s. eervol ontslag te verleenen. Zonder discussie en hoofdelijke stemming wordt con form besloten. 5. Adres van het boofd der school te Gaastmeer om overplaatsing naar Goënga. Adressant, de heer C. Faas, vraagt overplaatsing om reden te Goënga het aantal leerlingen beduidend groo- ter, de school en het schoolhuis beter ingericht en het dorp voor studie beter gelegen is, doordat het op slechts een uur afstand van Sneek ligt. B. en W. stellen, na ingewonnen advies van den schoolopziener, voor aan het verzoek van adressant te voldoen en hem met 1 Mei naar Goënga te verplaat sen’. De heer Ages betreurt het, dat Gaastmeer nu zoo’n degelijk onderwijzer verliest, doch is er niet tegen het verzoek in te willigen. Zonder hoófdelijke stemming wordt conform het voorstel van B. en W. besloten. 6. Adres van mej. M. L. A. Bloemen e. a. betref fende verharding van gedeelten van «de Eeuwige Laan* onder Loënga. In de vorige vergadering werd reeds medegedeeld dat adressanten bereid zijn f 275 in de kosten bij te dragen, indien de gemeente de weg in onderhoud en beheer wil overnemen, terwijl de kosten van verhar ding der genoemde weg, over eene lengte van p. m. 680 meter, door den gemeente-opzichter werden ge raamd op f 600. Ook is nog een adres ingekomen van den heer J. Leenstra te Loënga, die de weg wil verharden indien de gemeente hem boven de door adressanten aangebo den som van f 275, nog f 175 wil vergoeden. B. en W. stellen voor afwijzend op de adressen te beschikken, onder mededeeling dat de gemeente bedoel de weg in onderhoud en beheer wil overnemen, indien adressanten bereid zijn op hunne kosten den weg te besintelen ter breedte van 2 meter en ter dikte van 15 cM. Zonder discussie en hoofdelijke stemming wordt conform besloten. 7. Adres van het Bestuur van het Muziekkorps te Heeg, om de o. 1. school aldaar voor het houden van oefeningen te mogen gebruiken. en hoofdelijke stemming wordt 13. Af-en overschrijvingen van posten der gemeen- te-begrooting, dienst 1903. Sedert de laatst voorgestelde af- en overschrijving zijn nog enkele nota’s ingekomen en is ’t noodig nog maals enkele posten te versterken, gezamenlijk tot een bedrag van f 156,98*, te bestrijden uit den post voor on- Gedurende het verbouwen der christelijke school, waarin thans de repetitiën worden gehouden, verzoekt het bestuur bovengenoemd voor datzelfde doel de o. 1. school te gebruiken. Het hoofd der o. 1. school te Heeg adviseert dat er geen bezwaar bestaat het verzoek toe te staan, mits na elke oefening het lokaal weer in denzelfden toe stand wordt gebracht en voor eigen vuur en licht worde zorg gedragen en aan de schoonmaakster van het lokaal een som ineens van f 2.50 wordt afgestaan. B. en W. stellen voor het verzoek op deze voor waarden toe te staan en de repetitieavond te bepalen op Donderdag. Zonder discussie en hoofdelijke stemming wordt conform besloten. 8. Adres, houdende verzoek de buurtschap «Mas tenbroek» onder Scharnegoutum in het tonnenstelsel op te nemen. Bedoelde buurt bestaat thans uit 10 gezinnen doch staat met Mei a. s. weer met 2, waaronder eene bak kerij, vermeerderd te worden. Waar deze buutt al vrij bevolkt is, achten belanghebbenden ’t, tevens uit een gezondheidsoogpunt, wenschelijk het tonnenstelsel in te voeren. ’t Rapport van den gemeente-opzichter luidt, dat invoering van het tonnenstelsel en het weghalen van asch aldaar nu bepaald niet onnoodig kan worden ge acht, doch waar de pachter der dorpsreiniging van Scharnegoutum eene wekelijksche tegemoetkoming van 50 cent verlangt, indien hij ook bedoelde buurt moet bedienen, stelt de gemeente-opzichter voor bij de eerst volgende verpachting der aschbelt te Scharnegoutum, aan het verzoek van adressanten te voldoen. B. en W. stellen voor, aangezien bedoelde verpach ting eerst in .1906 zal plaats hebben, thans het verzoek in te willigen. Na nog eenige discussie, of de belooning van 50 cent al dan niet te hoog is, wordt zonder hoofdelijke stem ming besloten aan het verzoek te voldoen. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethouders, be treffende uitvoering van het gewijzigd art. 149 der Gemeentewet. Burg, en Weth. stellen voor het aantal ambtenaren van den Burgerlijken Stand voorloopig te bepalen op 4, bijgestaan door 2 klerken ter Secretarie. Een zou belast kunnen wordeij met het aanleggen en bewaren der registers voor aangiften van geboorten en overlij den, één met huwelijksaangiften en -afkondigingen en 2 met het voltrekken van huwelijken en werkzaam heden betreffende echtscheidingen. Alle thans daar voor gebruikt wordende lokalen in het gemeentehuis kunnen daarvoor beschikbaar worden gesteld, terwijl «le bureau-uren voor aangiften van geboorten zouden kunnen worden bepaald iederen werkdag ’s morgens van 9 12’/, en ’s namiddags van 3—6 uur, terwijl op Zon- en feestdagen, na kennisgeving de ambtenaar ’s middags van 12—121/, uur aanwezig zal zijn. De bureau-uren voor huwelijksaangiften wenscht men te bepalen eiken werkdag ’s morgens van 1012*/, uur en gedurende de maanden April, Mei en Juni boven dien van 2—4 uur. B. en W. adviseeren als jaarwedde uit te trekken voor de ambtenaren, belast met geboorten en overlijden f 250, huwelijken f 50,en voor alle andere werk zaamheden f 50, Het aantal geboorten bedroeg in de laatste jaren ge- middeld 356, overledenen 181 en huwelijken 100. De nieuwe regeling zou in werking kunnen treden op 1 Juli e. k. De heeren Oppedijk en Okma wenschen de behande ling dezer zaak tot eene volgende vergadering uit te stellen, ’t betreft eene nieuwe nog al ingrijpende rege ling, waarover men zoo maar niet direct een goed oor deel heeft. De Voorzitter is niet tegen uitstel doch wijst er op dat Ged. Staten het advies van den Raad gaarne voor I Mei verwachten; hieraan zou kunnen worden voldaan indien over 14 dagen weder eene vergadering werd ge houden. Ook zou aan ieder der leden alsdan een exempl. van het desbetreffende Staatsblad kunnen worden uit gereikt. Hiertegen geene bedenkingen bestaande, wordt met II tegen 1 stem, die van den heer Feenstra, besloten, de behandeling van dit punt 14 dagen uit te stellen. 10. Voorstel tot aankoop van een opslagplaats te Nijezijl, van het Bestuur van het Waterschap de «Scher- wolder- en Morra Hemmen», Door het bestuur van dit Waterschap werd ten vori- gen jare de vraag gedaan of de gemeente bereid was de als opslagplaats voor bazalt en grind gebruikt worden de grond te Nijezijl te huren, waarop toen geantwoord werd dat de gemeente de voorkeur gaf aankoop. Thans is genoemd Waterschapsbestuur door ingelanden ge rechtigd bedoelde opslagplaats, ter grootte van 3 are 90 centiare, tegen eene koopsom van f 390 aan de ge meente in koop af te staan, indien de kosten van over dracht door de gemeente worden gedragen. Burg, en Weth. stellen voor, behoudens goedkeuring van Ged, Staten, tot aankoop der opslagplaats onder de gestelde voorwaarden over te gaan. Zonder discussie en hoofdelijke stemming wordt con form besloten. 11. Benoeming van een boekhouder bij de armvoog dij te Oppenhuizen en Uitwellingerga. Wegens het overlijden van den heer T. Koopmans worden door heeren armvoogden ter benoeming eener boekhouder aanbevolen de heeren Johs van der Schaaf en H. Kuiper, terwijl door Burg, en Weth. hieraan zijn toegevoegd de heeren A. Brandsma en G. de Jong. Uit de gehouden stemming blijkt dat de heer G. de Jong is benoemd met 11 stemmen, terwijl de heer Brandsma 1 stem verkreeg. 12. Adres van P. L. Hijlarides te Oosthem om een plekje grond van de gemeente in koop te mogen ont vangen. Adressant is door aankoop eigenaar geworden van een 2-tal huizen aan de vaart te Oosthem. Door aan- demping en aanslipping is ongeveer 72 centiare gemeen tegrond aan zijne woningen toegevoegd welke hij gene gen is aan te koopen voor f 5, Burg, en Weth. stellen voor aan het verzoek van adressant te voldoen. Zonder discussie conform besloten. Hij was een goed vader voor zijn kind en zou zeker een waardig lid der maatschappij gebleven zijn als hij niet in zulke moeielijke omstandigheden was gekomen. Hij werd waanzinnig, toen hij zag dat zijn ondergang nabij was, en in zijn waanzin pleegde hij den moord. Ik waag het niet, den moord, op twee menschen ge pleegd, te verontschuldigen; neen het vergoten bloed moest gewroken worden, maar dat behoeft ons niet terug te houden om met nog meer ijver zijne deugden op te sporen en te prijzen, te zwaarder de misdaad was, die hij beging. De schuld werd geboet, en ik geloof dat wij ons met de nagedachtenis van James Gray kun nen verzoenen.* Koert verzamelde zijne gedachten en stond op. Hij liep in de kamer heen en weer en scheen tot kalmte te komen. Toen bleef hij voor den advocaat staan en staarde in zijn zeegroene oogen, wier diepte onpeilbaar was. «Ge zult wel kunnen begrijpen, dat ik in mijn ge moedsgesteldheid op dit oogenblik niet in staat ben om mij rekenschap te geven van den indruk der monster achtige mededeelingen, die u mij gedaan hebt. Bij mij staat echter vast, dat uwe beweringen, ondanks die documenten en ondanks «The Times*, onmogelijk waar heid kunnen bevatten, mijnheer de advocaat! De vader van mijn vrouw was een geëerd koopman: hij genoot het vertrouwen van verschillende staten, die hem tot hun consul benoemden; ik heb de benoemings-akten ge zien. Hij verloor met zijn vrouw het leven bij de schipbreuk der «King Richard.* Morris ernstig, «het is voor mij een gewetenszaak u niet opzettelijk op een dwaalweg te laten gaan. Voor ons eigen bestwil is het plicht, de feiten stout in het gelaat te zien, ware het alleen om elkander te verstaan ring den dood tegemoet als een dapper man; zijn laat ste woorden golden zijn kind. Laten wij rechtvaardig zijn, mijnheer Von Berghaupt; wij eeren ons zelve, als wij erkennen dat hij ook zijn deugden gehad heeft. naarstalent gegeven en met de uitwerking daarvan kon hij tevreden zijn. Zijn tegenstander was ontwapend en voor het oogenblik althans buiten staat om nog in verzet te komen. Met zelfvoldoening zag hij dat hij ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 21/» cent. Groote letters naar plaatsruimte. 'ill aan. Met een trek van medelijden op het ernstige gelaat vervolgde deze: «Ik heb mij zeer vergist, toen ik geloofde dat ge kalm zoudt zijn bij het vernemen van het voldongen i j SNEEKER COURANT. «Miinheer Von Herirhaiint.* antwoordde miinheer

Sneeker Nieuwsblad nl | 1904 | | pagina 1