Herijk van Maten en Gewichten. MET VALSCHE PAPIEREN. SIEIIWS- ES IDÏEKTEÏÏIEBLIII 10011 «k El MSMEJ. 59e Jaargang. Woensdag 27 April 1904. No. 34. 1. Uitgever: B. FALKENA Mzn., Singel, Sneek. Officieele Advertentie. Uit de Raadszaal. FEUILLETON. H Beginletters der geslachtsnamen. 2 Mei 10-121-37, ma- IV. V. dat de verificatie van de onderdeelen van het gram (milligram-gewichten) uitsluitend aan een der ijkkan- toren kan plaats hebben; en dat het ijkkantoor te Leeu warden, aan de Oosterkade, voor het publiek geopend is, eiken Dinsdag en eiken Vrijdag van 9—1 uur. Sneek, den 12 April 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. JAC. van der LAAN, Secretaris. ;e m ïl J- n Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. 87,-12 1-3% 87,-12 1-37, 87,-12 1-37, 87,-12 1-37, 8«/-121-37, 87,-12 1-37, 87,-12 1-37, 87,-12 1-37, 87,-12 1-37, 87,-12 1-37, it t. n Verkoopers van nieuwe maten en gewichten, Apothekers, Goud en Zilversmeden De ijkplichtigen wier geslachts namen (namen van firma’s te be schouwen als geslachtsnamen) be ginnen met de letters A, Ba, Be, Bi, BI en Bo Br, Bu, Bij, C, D, E en F I G, Ha en He Hi, Ho, Hu, Hij, I en J K, L en M Uren: voor- na middag. als gewoonlijk, in het te drukken officieel verslag op te nemen. De heer Beekhuis wenscht zoo straks even ’t woord betreffende het verslag der Gemeentereiniging. Wat het verslag van den toestand der gemeente aangaat, merkt de Voorzitter op, dat dit reeds ter perse is en nadat het de drukpers heeft verlaten, aan ieder der leden een exemplaar zal worden uitgereikt. In overleg met heeren Wethouders is besloten, het voorstel van de heeren Veen en Bouma, om een nieuwe veemarkt te maken op het terrein der kunstijsbaan, bij het 2de gedeelte van het gedrukte raadsverslag te voe gen, om het aldus zoo spoedig mogelijk ter algemeene kennis te brengen. Zoo mogelijk wenscht de Voorzitter in de eerstvol gende vergadering eene eindbeslissing in deze zaak te nemen. De veemarktkwestie heeft den Raad reeds zooveel jaren bezig gehouden, dat langer uitstel thans niet wenschelijk is. Op de tegenwoordige veemarkt is reeds door palen aangeduid, op welke wijze men de markt daar wenscht uit te breiden, terwijl eene kos tenberekening wordt gemaaktzoodat men eerstdaags tot eene vergelijking tusschen dit plan en het thans ingediende zal kunnen overgaan, om daarna eene beslis sing te nemen. De heer Schijfsma is er voor, het thans ingediende plan te laten onderzoeken door den gemeente-architect en daarvan eene begrooting te maken, daar nu enkel eene globale opgave van kosten is bijgevoegd. Men krijgt dan van beide plannen eene zuivere begrooting, wat voor eene vergelijking wenschelijk is. De Voorzitter zegt, dat men niet moet vergeten dat reeds een vast plan in behandeling is. De heeren Veen en Bouma trachten nu een ander plan ingang te doen vinden, en deze heeren zullen goede gegevens hebben e.n voor de globale berekening staan Spr.. acht het niet gewenseht daarover controle te houden en zou alles nog in details onderzocht moeten worden, dan zou de behandeling der veemarkt langer moeten loopen dan gewenseht en noodzakelijk is. De heer De Jong wenscht van beide plannen eene volledige gedetailleerde begrooting. De Voorzitter kan dit niet toestaan en geeft de voorstellers in overweging zelf voor eene volledige begrooting zorg te dragen. Daar de heeren Veen en Bouma geen bezwaar ken hieraan te voldoen, wordt alzoo besloten. ’t Adres sub l, van de heeren Verhoeff en Bos, die, met ’t oog op brandgevaar enz., tusschen hunne percee- len een steeg wenschen te maken ter lengte van 16 en ter breedte van 1,90 Meter, wenscht de Voorzitter te stellen in handen van de Commissie voor Gemeente- eigendommen en eveneens te handelen met ’t verzoek sub k, om afstand in koop van gemeentegrond. Verder stelt Spreker voor de niet gememoreerde ingekomen stukken voor kennisgeving aan te nemen. Conform wordt besloten. De heer Beekhuis wijst er op, dat destijds werd besloten de minder oogelijke houten urinoirs langzamer hand te vervangen door meer nette ijzeren, gelijk er een op de Wip staat. Op de begrooting voor 1903 werd daarvoor ook weer een som uitgetrokken ter plaatsing van een dergelijk urinoir, doch waarom hieraan geen uitvoering is gegeven weet Spr. niet op te helderen. 4 5 6 7 9 N, O, P, Q, R, Sa, Sch en Se 11 Si, SI, Sm, Sn, So, Sp, St, Sjj, T, U, Va en Ve hoe moest ik mij dan gedragen tegenover een wezen, dat met helder verstand en koel overleg een zedelij- ken moord begaat aan een man, dien zij bemint?* •Met het oog op de eigenaardigheid van het geval moet ik weigeren, op zulke vermoedens in te gaan. Het overwegen van zulke mogelijkheden heeft daarom alleen reeds geen waarde, omdat ge verstandig zult doen met zulke vragen geen rekening te houden.* •Niet?* •Gelooft ge dan werkelijk, dat het raadzaam is een proces tot echtscheiding te beginnen en zoodoende alles aan de groote klok te hangen, terwijl nu bijna niemand er iets van weet? Wanneer met de mogelijkheid eener echtscheiding moet rekening gehouden worden, dan zou ik u aanraden de zaken zoo te leiden, dat het huwe lijk wordt ontbonden op grond van onoverwinnelijke!! af keer. Voor ge echter een besluit neemt, zou het raadzaam zijn te wachten tot ge kalm en bedaard over den toestand kunt nadenken: Een onberaden stap kon zoowel voor u als voor uw echtgenoote noodlottig worden. Ik kom nogmaals terug op mijnheer Morris; ik ben overtuigd, dat ge goed zult doen ook hem te raadplegen.* Daarmede was het gesprek ten einde, dat Koert zoo goed als geen troost had aangebracht. Hij nam afscheid van mynheer Bronk met de verzekering, dat hij hem met zijn besluit zou bekend maken en zoo noodig zijn rechtskundige hulp zou inroepen. Met zijn noodlottige documenten op straat gekomen, zag hij aan de overzij de der straat op het trottoir eenige officieren wandelen. Haastig keerde hij in huis terug, om hen niet te ont moeten, om niet herkend te worden. Schaamrood vroeg hij zich zelven af, hoe lang het zou duren, dat men hem den voortreffelijken kameraad zou beklagen wegens het ongeluk, dat hem in den echt ten deel ge vallen was. En juist dat beklagen hoe goed ook gemeend maakte hem bijna waanzinnig. Ontsteld staakte Koert zijn beschouwingen. Hij trok den hoed vaster op het hoofd, snelde de straat uit en ging haastig voort, daarbij bezield met den wensch, dat hij niet gezien, niet herkend zou worden. •Waarheen, mynheer?* vroeg de koetsier, die stijf op den bok zat. Koert wist het zelf niet; hij was in gedachten ver zonken en bleef den koetsier het antwoord schuldig. De man vond het grappig, dat hij een passagier had gekre gen, die het doel van zijn tocht vergeten had. •Waarheen, mijnheer?* vroeg hij nogmaals. •Naar Wiesbaden!* •Jawel mijnheer!* En in het volgend oogenblik rolde het rijtuig weg. te doen, bracht hij het paard naar den stal. In de vestibule kwam Erik de kamenier van mevrouw Von Berghaupt tegen. •Wat een geluk dat u komt, mijnheer Von Wambold! Mevrouw is zoo bedroefd!* •Is zij ongesteld?* •Ja, ook dat, mijnheer!* Zij opende een deur van de benedenvertrekken en verzocht den officier binnen te treden. Het volgende oogenblik stond Erik voor de jonge, bekoorlijke vrouw. Wat was zij bleek! Hare oogen waren rood, alsof zij den gebeelen nacht geschreid had. Vol aandoening reikte hij haar de hand. •Om ’s hemels wil, wat is er gebeurd?* •O, het is niets! Ik maak mij zeker ten onrechte angstig. Koert’s gedrag is op eens geheel veranderd. De liefde van zulk een man is zulk een dierbaar goed, dat men ’t een zwakke vrouw niet ten kwade mag dui den, als zij beeft bij de gedachte dat zij die liefde zou kunnen verliezen.* •Maar wie zou zich met zulke schrikbeelden kwellen! Koert was zoo even bij mij en spoorde mij aan om spoedig naar u te gaan om u te troosten. Zou hij dat gedaan hebben als hij zijn vrouw niet liefhad?* Haar oogen verhelderden. »Deed Koert dat? O, dan wil ik gaarne de eigenaardigheden van zijn veranderd gedrag verdragen. Ik wil er dag en nacht naar streven, mij zijn vertrouwen waardig te toonen; zoodoende hoop ik dat spoedig het uur zal slaan, waarop hij mij aan zijn geheime zorgen zal laten deelnemen.* •Dat begrijp ik niet,* sprak Wambold. »Welke ge heime zorgen zou Koert kunnen hebben? Er is nau welijks een officier, wiens financiën beter geregeld zyn dan de zijne! Wat zou er nog verder kunnen zijn, dat hem een droevig oogenblik zou kunnen bezorgen?* 10. •Dat staat vast, mijnheer Bronk, daaraan valt niet te tornen. Ik kan niet rustig het slachtoffer van een be drog blijven. •Ik zeg dat ’t totaal onmogelijk is dat mijn vrouw on bekend zou zijn gebleven met het lot van haar vader. Beminde zij mij, achtte en vereerde zij mij, dan had zij daarvan een en ander moeten meedeelen.* •En als wij toch het wonderlijke geval eens aanne men, dat uw echtgenoote tot op dit oogenblik onbe kend is met het lot van haarvader?* •Dat is niet mogelyk!* •In het leven zijn vele dingen mogelyk! Er zijn voorbeelden van dien aard. Ik heb een gehuwd paar gekend, dat zoozeer verzonken was, dat zij het niet eens waagden hun kind van aangezicht tot aangezicht te zien. Hun geheele geluk bestond daarin, dat zij wis ten dat hun zoon tot een edel, deugdzaam mensch op groeide. Wat nu, als zich in uw geval geheel over eenkomstige verhoudingen lieten aantoonen? Zoudt ge recht hebben om uw vrouw aan te klagen? Kan er een wet bestaan die de kinderen verantwoordelyk maakt voor de daden der ouders?* •Maar wat te doen als de zaken juist andersom staan?* sprak Koert. «Wanneer mijn vrouw ondanks haar be schaving vele trekken van haar verworpen vader had geërfd? Is dat niet waarschijnlijk? En als dat zoo was, ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 27» cent. Groote letters naar plaatsruimte. Toen Erik op de villa van Koert aankwam, trad de oppasservan zijn vriend hem meteen recht armezondaars gezicht tegemoet. Wambold sprong uit den zadel en wierp hem de teugels van zijn paard toe. «Kerel, je ziet er uit of je iets op je geweten hebt; voor den dag er meel* sprak Wambold. «Ik heb niets op mijn geweten, luitenant!* Erik keek hem eens onderzoekend aan en spoedde zich toen naar binnen. •Sedert die Engelschman hier was, schijnt er een on geluk over dit huis te zijn gekomen,* mompelde de op passer. »Misschien is het mjjn plicht, dat ik den luite nant zeg wie hier geweest is. Die Engelschman kan het geld terugkrygen, dat hy mij gaf.* In plaats ech ter van den officier na te ijlen en hem eene bekentenis VERGADERING van den Gemeenteraad van Sneek, op Vrijdag, den 22 April 1904, ’s namiddags te 61/, uur. Tegenwoordig zijn 13 leden, afwezig met kennisge ving de heeren D. Gorter, wegens ongesteldheid, en R. S. H. Visser. Voorzitter de heer mr. D. Alma, Burgemeester. Secretaris de heer Jac. van der Laan. Punten van behandeling: 1. Resumtie der Notulen. De notulen der op 29 Maart jl. gehouden vergadering worden, na lezing door den Secretaris, onveranderd vastgesteld. 2. Mededeeling van ingekomen stukken enz. De Secretaris doet mededeeling van a. Resolutie van hh. Ged. Staten, houdende goed keuring van het raadsbesluit tot wijziging der begrooting, dienst 1903 b. Alsvoren, houdende goedkeuring van het raads besluit tot het aangaan eener tijdelijke geldleening c. Alsvoren, houdende goedkeuring van het primitief kohier van den H. O., dienst 1904 d. Het verslag van den Gemeente-veearts omtrent den gezondheidstoestand van den veestapel enz., over 1903; e. Missive van de Commissie, belast met ’t beheer der Gemeentereiniging, geleidende het verslag van dien tak van dienst over 1903 f. Alsvoren van B. en W., geleidende het verslag van den toestand der Gemeente over 1903 g. Schrijven van den heer A. Bos, alhier, dat hij het door hem gevraagde bouwterrein aan de Klooster straat, op de gestelde voorwaarden aanneemt h. Alsvoren van den heer S. Gorter alhier, dat hij de gestelde voorwaarden, vervat in het raadsbesluit van 29 Maart jl. no. 7, aanneemt i. Alsvoren van den heer P. Spoelstra alhier, dat hij de voorwaarden, vervat in het raadsbesluit van 27 Febr. 11. no. 9, niet aanneemt j. Een voorstel van de leden van den Raad, de heeren A. Veen Ez. en Dr. G. Bouma, met bijbehoorende teekening om eene nieuwe veemarkt te maken op het terrein der kunstijsbaan k. Adres van den heer K. Baanstra alhier, met tee kening, om afstand in koop van gemeentegrond aan de Looxmastraat l. Alsvoren van de heeren C. Verhoeff en A. Bos, alhier, om afstand in koop van gemeentegrond aan de Kloosterstraat. De Voorzitter stelt voor, de verslagen sub d en e, BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek, brengen ter kennis van de belanghebbenden dat in dit jaar, de herijk der maten en gewichten in deze gemeente zal plaats hebben, in het vroegere Telegraafkantoor, op de dagen en uren, vermeld in den hier volgenden staat, waarbij de ijkplichtigen alphabetisch, in volgorde van hunne geslachtsnamen opgeroepen worden, (namen van firma’s als geslachtsnamen te beschouwen): Da tums. 13 Vi, VI, Vo, Vr, Wa en We 14 Wi, Wo, Wu, Wij, X, Y en Z 16 De openbare instellingen 18 dat, als maatregel van orde, de ijkplichtigen uit- genoodigd worden om zich op den voor hun geslachts naam (firma) vastgestelden dag ’s morgens, een kwar tier vóór het begin der zitting aan het herijk-lokaal te doen voorzien van een volgnummer, dat uitgereikt zal worden met aanwijzing van het uur, waarop zij hunne maten en gewichten tot herijk behooren aan te bie den; dat, om onderzocht te kunnen worden, de maten en gewichten volkomen gereinigd en roestvrij moeten zijn, en de ijkplichtigen het dus aan zich zelven zullen te wijten hebben indien, bij niet nakoming van dat voor schrift, de voorwerpen niet tot herijk worden toegela ten; dat belanghebbenden behooren toe te zien dat hunne maten en gewicht©® na den herijk voorzien zijn van het vereischte merk (de letter p in schrijfvorm), en dat blyven tot aan den eerstvolgenden herijk; Dan komt op de rekening der Gemeentereiniging voor een som van f 309.43’, welke z. i. op de reke ning der Gasfabriek behoort te staan, daar die uitgaaf betreft de ophooging van het terrein der gasfabriek. Hierdoor zou dienstvermenging ontstaan en zouden de stichtingskosten dier fabriek niet nauwkeurig kunnen worden opgegeven, wanneer eertijds in werking treedt de wet, waarbij de verschillende gemeentebedrijven zelfstandig beheerd moeten worden. Voorts wordt er elk jaar een bedrag uitgegeven voor baggeren van havens, grachten enz., waaronder ook particuliere, ’t geen met het oog op de gezondheid niet kan worden nagelaten. De oude politie-verorde- ning was op dit punt niet streng genoegenkele particulieren wilden wel demping en rioleering, maar niet op eigen kosten. Thans echter wordt deze kwes tie z. i. volkomen beheerscht door art. 128 der nieuwe politie-verordening en dient een einde gemaakt aan de gewoonte, dat de gemeente dit werk voor particulie ren doet. Spr. geeft den Raad in overweging, de Commissie voor de Gemeentereiniging uit te noodigen, aan den Raad te adviseeren welke poelen, plassen, havens enz., aan particulieren behoorende, moeten worden gedempt en gerioleerd en voorts de op de rekening van de Gemeentereiniging voorkomende post van f309.43’, gebruikt voor ophooging der terreinen van de Gasfa briek, over te brengen op de rekening dezer fabriek. De Voorzitter zegt, er niet op voorbereid geweest te zijn deze 3 punten te beantwoordenomtrent den ge noemden post van f 309.43’ zal een onderzoek worden ingesteldbetreffende het plaatsen eener nieuwe uri noir is Spr. niets bekend en zou hy willen adviseeren dat de heer Beekhuis hierover nader spreekt met zijne medeleden der Commissie voor de Gemeentereiniging en dan over de toegezegde urinoir te beschikken. Over de wenschelykheid om enkele poelen enz. te dem pen, kan Spr. wel met het voorstel van den heer Beekhuis meegaan. De heer Pijttersen zegt dat van wege de aschbelt het terrein der gasfabriek is opgehoogd, waarom die kosten door de Gemeentereiniging zijn betaald; over de urinoir is in de commissie-vergadering ook al eens gesproken, doch het was moeilijk een geschikte plaats te vinden; wel is genoemd de kade achter de Doopsge zinde Kerk, doch later oordeelde men dit minder ge schikt; betreffende een onderzoek naar enkele particu liere eigendommen, welke door de gemeente worden schoongehouden, heeft spr. geen bezwaar. De heer Beekhuis acht ’t beter de kosten van op hooging der terreinen van de Gasfabriek op rekening dezer fabriek te stellen. De Voorzitter zegt een nader onderzoek toe, waarte gen de vergadering geen bezwaar heeft. 3. Voorstel tot vaststelling van eene verordening betreffende den Burgerlijken Stand. De Voorzitter zegt, dat met dit punt verband houden de punten 4 en 6. Een en ander is een gevolg van het gewijzigd art. 149 der Gemeentewet; ook hebben Ged. Staten eene missive gezonden, om hun te dienen van advies. Deze wijziging is eene verbetering ten goede, want de akten zullen nu direct bij het opmaken worden geteekend in tegenwoordigheid van den Amb tenaar van den Burgerlijken Stand. Burg, en Weth. stellen voor in deze gemeente vjjf r NEE i i- ti OURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1904 | | pagina 1