t. MET VALSCHE PAPIEREN. ÏWR SSEEÏ ES 0I18TREKES. 59e Jaargang. Woensdag 8 Juni]1904. No. 48. Uitgever: B. FALKENA Mzn., Singel, Sneek. Uit de Raadszaal. FEUILLETON. IX. eenmaal tot Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. 22 De brief luidde: »Lief kind! Ik heb een langen brief voor je geschre- »ven, maar dien heb ik onvoltooid laten liggen, toen »ik in de .Morning Post* las, dat door een Duitsch .schip te Sidney bericht is aangebracht van eenige .Europeanen, die op een klein eiland nabij Nieuw- .Zeeland leven; dat eiland ligt dicht bij de plek, waar »de .King Richard* verongelukt is. Men gelooft dat .die menschen schipbreukelingen van de .King Ri chard zijn, die daar een toevluchtsoord hebben gevon- »den en sedert die ramp verlangend naar hulp uit- »zien. Verscheidene kustvaarders zijn dadelijk uit .Sidney vertrokken, om het eenzame, bijna ontoe- .gankelijke eiland te bereiken. O, lieve Jane, wat .ontstelde ik door dat bericht! Het is immers moge- »ljjk, dat je lieve papa of je onvergetelijke mama .onder die geredden behoort. Als ik bedenk, dat je papa een buitengewoon sterk man met ’n ijzeren gestel »was dat hü een moedig zwemmer en een.bekwaam .roeier was, dan begin ik met zekerheid op redding »te hopen. Ik heb dadelijk per telegraaf een groote »som gelds naar Sidney gezonden. Verdere tijdingen .ontvangt ge per telegram. Vele hartelijke groeten >aanje man!* Toen Jane den brief gelezen had, begon zij, door haar gevoel overmeesterd, luide te weenen. brieven, die zij van u, dames, heeft ontvangen. Het doet mij daarom leed, dat u dien stap gedaan hebt. Par don, ik waag het niet u te berispenintegendeel, ik vind het zeer natuurlijk, dat u zooveel belang stelt in het proces Gray. Als ik iets niet kan goedkeuren, dan is het de omstandigheid dat mijnheer Von Berg haupt u heeft ingewijd in dat proces. Ik wil daarbij de moeilijkheid van zijn positie niet ontkennen, want gjj, dames, kwaamt tot hem om rekenschap te vragen van een handelwijze, die u barbaarsch toescheen. Maar ondanks alles zou ik dat liever verdragen hebben, dan dat ik het proces-Gray had bekend gemaakt. Het be lang, dat mqnheer von Berghaupt heeft om die zaak geheim te houden, is zóó groot, dat hij daartoe al het mogeljjke had moeten doen.« .Wat, twijfelt go aan onze discretie?* .Neen, waarde dames, ik zal nooit zoo onbeleefd zijn om aan uwe discretie te twijfelen, maar ik had wel gewenscht dat u een blik op de schaduwzijde der menschelijke natuur bespaard was. De mogelijk heid van een schandaal is grooter geworden, en dat schandaal zou den dood van mijnheer Von Berghaupt na zich slepen. De in dezen brief uitgesproken wensch van de jonge vrouw in de tegenwoordigheid van haar man te worden gebracht, geeft bewijs van de energie dezer vrouw, die zeker geen reden heeft om een schan daal te vermijden.* .Laat Koert von Berghaupt dan met haar gaan spre ken, dan kunnen zij het noodige met elkander afhande len,* zei mevrouw Von Reidersdorf. De advocaat scheen door deze woorden zeer ongerust te worden. .Voor zulk een stap moet ik bepaald waarschuwen, aangezien mijnheer Von Berghaupt mij openhartig heeft verklaard dat hü zich alleen zoo plotseling van ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 21/, cent. Groote letters naar plaatsruimte. zijn vrouw heeft teruggetrokken, omdat hij door haar schoonheid, haar smeeken en tranen zou kunnen verge ten, wat hij aan zijn eer verschuldigd is. De dochter van James Gray behoort tot die gevaarlijke dames, in wier nabijheid een man eer en plicht kan vergeten. Zij zou hem dwingen aan haar voeten te knielen, al zijn verplichtingen te vergeten en levenslang de echtgenoot te blijven der dochter van den ter dood gebrachten Gray.* .Mijn God, maar hoe zou Koert Von Berghaupt dan te redden zijn?* «Toen ik bij mijnheer Von Wambold den wensch uit sprak om u te leeren kennen, mevrouw, koesterde ik reeds het voornemen u een goeden raad in deze zaak te geven. Ik zeg een raad, omdat ik mijne medewer king niet kan verleenen, daar dringende zaken mij naar Londen roepen en ik daarenboven mjj niet geroepen ge loof om mij te mengen in de aangelegenheden eener familie, voor wie ik een vreemdeling ben. Mijn rela- tiën tot mijn cliënt James Gray waren niet van dien aard, dat daaruit verplichtingen jegens zijne dochter voortvloeien; bovendien is zij gehuwd, hoewel ik dat huwelijk bepaald als een misdaad beschouw. Mijnheer Von Berghaupt is echter mijn vriend geworden daar ben ik trotsch op en jegens zijn vrienden heeft men plichten te vervullen.* De dames groepeerden zich in een kring rondom mijnheer Morris en wachtten vol belangstelling op zijn raadgevingen. .Uit den brief, dien ge dezen avond ontvangen hebt, mevrouw, blijkt duidelijk dat de vrouw van mijnheer Von Berghaupt niet van plan is in een vrijwillige scheiding toe te stemmen. Ik houd het dan ook voor nutteloos, verder bjj haar daarop aan te dringen. Nu zou ik aanraden, de ionere vrouw on de eene of andere VERGADERING van den Gemeenteraad van Sneek, op Zaterdag, den 4 Juni 1904, ’s namiddags te 6‘/2 uur. Tegenwoordig zijn 14 ledenafwezig met kennis geving de heer Dokkum. Voorzitter de heer mr. D. Alma, Burgemeester. Secretaris de heer Jac. van der Laan. Punten van behandeling: 1. Resumtie der Notulen. De notulen der op 22 April jl. gehouden vergade ring worden, na lezing door den Secretaris, onveran derd goedgekeurd. 2. Mededeeling van ingekomen stukken enz. De Secretaris doet mededeeling van a. Eene resolutie van hh. Ged. Staten, waarbij af wijzend wordt beschikt op de reclame van R. Pieper te Wormerveer, tegen zijn aanslag in den Hoofdel. Om slag dezer gemeente over 1903 b. Een idem, houdende eveneens afwijzende beschik king op de reclame van Marijke Simons, wed. G. A. Visser c. Een idem, met afwijzende beschikking op de recla me van Obbe Jelles Bouma d. Een idem, met afwijzende beschikking op de reclame van J. Jongsma e. Een idem, houdende mededeeling van een voor- loopige beslissing door Z. Ex. den Min. van Binnenl. Zaken, inzake de begeving der academische Buma- beurzen f. Een idem, houdende goedkeuring van het raads besluit tot afstand van grond in koop aan A. Bos g. Een idem, houdende goedkeuring van het raads besluit tot onderhandsche verhuring van grond aan J. v. d. Feer Pzn. h. Een idem, waarbij de beslissing wordt verdaagd op het raadsbesluit tot afstand in koop en in gebruik- geving van gemeentegrond aan heeren voogden van het Old Burger Weeshuis; Een idem houdende goedkeuring van het sub h bedoelde raadsbesluit j. Proces-verbaal van de gehouden kasverificatie bij den gemeente-ontvanger k. Idem alsvoren van de gehouden kasverificatie bij den directeur-boekhouder der Gasfabriek l. Schrijven van het Bestuur der Sneeker Ambachts school, houdende toezending van het jaarverslag over 1903; m. Idem van de Gezondheidscommissie te Sneek, houdende toezending barer begrooting voor 1905 n. Adres van G. de Wilde en andere bewoners der Woudvaartbuurten, Jachthaven en begin Koopmans- gracht, verzoekende aldaar straatverlichting te willen aanbrengen. De Voorzitter rectificeert, dat de reclame tegen den hoofdelijken omslag, van den heer R. Pieper, genoemd onder a, niet ontvankelijk is verklaardop de andere 3 is afwjjzend beschikt. De Voorzitter stelt voor aan de raming van ontvangsten en uitgaven voor 1905 van de Gezondheidscommissie, de aandacht te wjjden bij de behandeling van de gemeente-begrooting voor 1905 Daar de grond is gelegen op den hoek van een ge- procteerde straat, zal de ophooging, bestrating en rio leering aldaar meer kosten en wenschen B. en W. den prijs te bepalen op f 4,— per cA., waarvan te rekenen f 2,50 voor den grond en f 1,50 voor ophooging, rio- leering en bestrating en verder op voorwaarden waarop de overige gronden aldaar zijn verkochten tevens dat de zijgevel van het te bouwen perceel volgens een vooraf door B. en W. goed te keuren plan moet worden gemaakt. De bestrating zal aldaar ter breedte van 5 meter moeten worden aangelegd, waarvan later 4 me ter aan de gemeente moet worden overgedragen zonder daarvoor iets in rekening te kunnen brengen en 1 me ter als trottoir door adressant moet worden onderhou den. Binnen een jaar moet het bouwplan aan de goed keuring van Burg, en Weth. zijn onderworpen. Na eenige toelichting van den Voorzitter, zegt de heer Schijfsma, dat destijds aan Rondema terrein werd afgestaan tegen f 2,—, wat toen nog al duur werd gevonden en in vergelijking met de terreinen aan de Kloosterstraat acht spr. den hier voorgestelden prijs verbazend hoog. Nu het aangevraagd perceel op een hoek ligt, vindt spr. ’t niet billijk de meerdere kosten voor ophoogen, rioleering en bestrating adressant op te leggen. Spr. stelt daarom voor, den prijs op f 2,50 per cA. te stellen, waarvan f 1,voor rioleering en be strating en f 1,50 voor den grond. De Voorzitter antwoordt, dat de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat dit nog eens een gunstig hoekje wordt; men moet hier ook rekening houden met de meerdere kosten voor bestrating en rioleering. De heer Blok ondersteunt het voorstel van den heer Schijfsma. Na nog eenige toelichting van den heer Fennema, voorzitter der commissie voor gemeente-eigendommen, wordt het amendement van de heeren Schijfsma-Blok in stemming gebracht en verworpen met 11 tegen 3 stemmen. Vóór stemden de heeren Schijfsma, Veen en Blok. Het voorstel van B. en W. wordt hierop met algemee ns stemmen aangenomen. 5. Adres van C. Verhoeff en A. Bos, om gemeen tegrond aan de Kloosterstraat in koop te bekomen. Adressanten wenschen tusschen hunne perceelen, een gesticht en nog een te stichten gebouw, een steeg te maken en daartoe ieder 8 cA. gemeentegrond in koop te ontvangen. B. en W. stellen voor aan het verzoek te voldoen, daar ook uit een hygiënisch oogpunt een dergelijke steeg wenschelijk is, en aan ieder der adressanten af te staan een strook grond ter lengte van 16 meter en ter breedte van meter, onder voorwaarden, dat voor dezen grond als koopsom wordt berekend f 4, per M’, waarvan te berekenen f 2,50 voor den grond en f 1,50 voor bestrating enz. en ter afsluiting van den weg een net, naar binnen opendraaiend hek, ten genoe gen van B en W. wordt gemaakt. Tevens stellen B. en W. voor den aan den adressant Bos verkochten 140,8 M’ grond aldaar 1 meter verder noordwestwaarts, naar den spoorweg, te bepalen. Zonder discussie en hoofdelijke stemming wordt con form besloten. 6. Wijziging in het Reglement van de H. B. school. De commissie van Toezicht voor het Middelbaar de mededeeling onder e, betreffende de begeving der academische Bumabeurzen, voor notificatie aan .te nemen het adres sub n, van de Wilde e. a., over aan te brengen gasverlichting, te stellen in handen van de gascommissie ter behandeling en afdoening. Reeds bij voorbaat kan Spr. mededeelen dat grooten- deels aan het verzoek zal worden voldaan reeds zijn eenige voorbereidende werkzaamheden, als het leggen van wijdere buizen langs de Prinsengracht en het ma ken van een zinker in de Woudvaartsbrug, gedaan. Zoodra men nu de beschikking heeft over de terreinen aan de Woud vaart, kan aan het verzoek worden voldaan. De heer Beekhuis merkt op, dat die buizen en zin kers reeds maanden geleden zijn gelegd. Adressanten wachten nu niet alleen reeds lang op straatverlichting doch ook op gas voor particulier ge bruik waarom dit alles zoo lang moet duren, kan spr. niet inzien. De Voorzitter antwoordt, dat zoolang de gemeente de straten en wallen aan de Woudvaart niet heeft kun nen overnemen, men geen straatverlichting op particu lier terrein kan aanbrengenonlangs nog is besloten dat de toestand daar, o. a. de wal, moest verbeterd worden. Zoodra dus aan de wenschen van den Raad en het Dagel. Bestuur is voldaan, wordt de gasleiding gelegd. De heer Beekhuis is van meening dat de onschul dige bewoners niet de dupe mogen worden der bou wers. De Voorzitter herinnert, dat hiervan geen sprake kan zijn, daar de woningen nog niet eens geheel volgens de verordening zijn goedgekeurd. Spr. stelt voor te be sluiten als door hem is voorgesteld en verder de niet gememoreerde ingekomen stukken voor kennisgeving aan te nemen. Zonder hoofdelijke stemming wordt conform besloten. 3. Adres van M. Blindeman, ter bekoming in huur van een gedeelte Aschland. Adressant verzoekt, onder overlegging van schetstee- keningen, een plekje grond van het Aschland, ter grootte van 12 cA., in huur te mogen ontvangen om daarop eene bewaarplaats voor beenderen te mogen stich ten. Met het oog op de volksgezondheid en de bepalingen der Hinderwet komt ’t B. en W. wenschelijk voor aan het verzoek te voldoen en adressant het gevraagd ge deelte in huur af te staan onder voorwaarden, dat de juiste plek door de commissie voor de gemeentereini- ging wordt aangewezen, de jaarlijksche huur op f 12, wordt bepaald en beide partijen het recht hebben de huurovereenkomst 3 mnd. van te voren op te zeggen. Zonder discussie en hoofdelijke stemming wordt conform besloten. 4. Adres van K. Baanstra, om hem in koep af te staan een perceel Bouwterrein aan do Looxmastraat. Adressant, kantoorbediende alhier, verzoekt, on der overlegging van schetsteekeningen, hem in koop af te staan een perceel bouwterrein aan de noordzijde van de Looxmastraat, ten einde daarop een burgerwo ning te bouwen. Burg, en Weth. stellen voor aan het verzoek te vol doen en aan adressant af te staan 120 cA. gemeente grond gelegen aan de Looxmastraat, aan de westzijde van het aan win. den heer Rondema verkocht terrein. Den avond van dien zelfden dag is mijnheer Morris in het receptiesalon bij mevrouw Von Reidersdorf. Hij zit midden in het salon, met zijn witten cylinderhoed op de knie, en ziet er eerwaardiger uit dan ooit. In het gezelschap zijn verscheidene vriendinnen van de gastvrouw, die, evenals zij zelve, zeer met Jane waren ingenomen, doch die zich nu met ontsteltenis van haar afgekeerd hebben. De advocaat was naar Mainz geko men om mijnheer Von Wambold een bezoek te brengen, en deze laatste had hem bij mevrouw Von Reidersdorf geïntroduceerd. Jane’s antwoord was intusschen door de gastvrouw ontvangen en veroorzaakte een waren storm van verontwaardiging bij de aanwezige dames. Het was niet meer dan natuurlijk, dat het antwoord zeer spoedig in handen van den advocaat kwam. Hij las het even en gaf het toen weder aan de gastvrouw terug met de woorden: »In zekeren zin moet ik het levendig betreuren, dat mevrouw von Berghaupt nu het masker laat val len en openlijk bekent dat zij geweten heeft op welke wijze James Gray zijn leven eindigde. Dat zij daar trotsch op is en hem een held noemt is merkwaardig in een dame, die als mevrouw von Berghaupt haar eer moest ophouden. Van een anderen kant gezien, vindt men er de verwantschap van bloed in terug. Zij billijkt de bloedige daden van haar vaderzij noemt hem een held »Wat een vrouwriep de barones uit. De dames geraakten in een druk gesprek, waarbij de noodige uitioepen van afschuw en verontwaardi ging niet ontbrakenmijnheer Morris wachtte gedul dig tot de storm voorbij was en zeide toen »Het is duidelijk, dat mevrouw Von Berghaupt niet zoo gemakkelijk haar man de vrijheid zal teruggeven, nu zii eenmaal tot tegenstand is genrikkeld door de Onderwijs stelt voor, art. 17 van het Reglement bo vengenoemd, betreffende toelating, te wijzigen en alleen het toelatings-examen te houden in Juli, zoodat het 2de toelatings-examen vervalt. Ook kunnen nog in Sep tember leerlingen worden aangenomen in overleg met de commissie van Toezicht en den directeur. De Voorzitter zegt, dat hierop het schriftelijk advies is ingewonnen van den heer Inspecteur van het M. O., die tegen deze wijziging geen bezwaar maakt, daar ook elders gelijke regeling wordt aangetroffen. Spr. licht nog toe dat deze wijziging in ’t belang der inrichting zal zijn; ’t doel is, om hierdoor te voorkomen dat door te groote aanvoer anders parallelklassen nood zakelijk zouden zijn. Zonder discussie en hoofdeljjke stemming wordt tot deze wijziging besloten en zal daarop de goedkeuring worden aangevraagd van den Minister van Binnenl. Za ken. Op een desbetreffende vraag van den heer dr. Bouma, antwoordt de Voorzitter, dat deze wijziging met Juli in werking treedt. 7Adres van Tjerkstra Co., inzake verhoogd voet pad enz. voor nieuw te stichten gebouw. Adressanten verzoeken, ten behoeve van het door hen te stichten gebouw, hoek Kleine Kerkstraat en Kruize- broederstraat: a. een omloopend trottoir te mogen aan leggen; b. een balcon boven de publieke straat te mo gen maken; c. een bestaande zinkput te verande ren en een te maken wan niet 40 cM., zooals de bouwverordening voorschrijft, maar20 cM. breedte mogen maken. Burg, en Weth. stellen voor, de verzoeken a en b tot wederopzegging toe te staan, onder voorwaarde dat voor ieder jaarlijks f 1,vergoeding ten kantore van den gemeente-ontvanger moet worden gestort en de gemeente het recht heeft, aan het nieuw te stichten ge bouw een of meer lantaarns aan te brengen voor straatverlichting en het trottoir ten genoegen van het Dagel. Bestuur wordt gemaakt. Het verzoek sub c wenschen Burg, en Weth. eveneens toe te staan, onder voorwaarde dat de zinkput op kosten van adr. door de gemeente in orde wordt gemaakt. De Voorz. zegt, dat ’t hier bijna eenzelfde verzoek betreft als destijds van de heeren Gebr. Bervoets. Waar adressanten zooveel verbeteringen aanbrengen, meende men hen wat ter wille te moeten zijn met de wan, door de breedte daarvan op 20 cM. te bepalen, hoewel men het oorspronkelijk meer met den gemeente-op- zichter eens was, om die breedte op 30 cM. te bepa len. De heer Beekhuis kan met het laatste gedeelte van dit voorstel niet meegaan; wanneer de wan 40 cM. breed is, gelijk de bouwverordening voorschrijft, kan men zich er gemakkelijk in bewegen en deze schoonhou den doch bij 20 cM. gaat dit niet. Houdt men hieraan niet de hand, dan zal dit later tot moeielijkheden aan leiding geven. De Voorzitter stemt toe, dat de verordening 40 cM. voorschrijftdoch waar zulke belangrijke verbetering plaats heeft en adressanten, om eene behoorlijke rooi- ing te krijgen, ook terrein moeten verliezen, wilde men hen met de wan eenigszins ter wille zijn, te meer omdat deze zoo wordt gemaakt, dat vereischte reiniging kan plaats hebben. De heer Beekhuis meent, dat door de stichting van een ■Mi raws- ej mffiwiBLio RCOURANT

Sneeker Nieuwsblad nl | 1904 | | pagina 1