DE HANDEL IN NEDERLAND. MET VALSCHE PAPIEREN. ÏOOH S5BEK ES 0I18TMES. MEIIW8- EJi HIÏEIlffiTIEULJD Zaterdag 16 Juli '1904. No. 57. KENNISGEVING, BEKENDMAKING. FEUILLETON. Uitgever: B. FALKENA Mzn., Singel, Sneek. bedroeg in r t «l 4 Engeland Duitschland Vereen. Staten Frankrijk Nederland Daarna volgt 1135,4 661,7 863,6 1 I Uitvoer. 3470,5 2806,7 3415,8 2033,7 1764,6 uitvoer 2985,4 1692,6 1551 1901,7 1212.9 810,1 581,9 samen: 7341,3 4028,6 3756,7 3196 2348,3 1471,8 1444,5 Samen. 9138,2 6184,3 5626,0 4153,2 3834,5 Reeds eeuwen lang is ons land een land van handel, scheepvaart en visscherij geweest We mogen zeggen: geen wonder! De Neder landen zijn zoo mooi gelegen aan de Noordzee, met een lange kustlijn, tusschen de Oostzee met zijn graanvoortbrengende landen en Zuid- Europa met zijn wijnen, oliën en zuidvruchten. Dan liggen de Nederlanden aan de uitmonding van rivieren, vooral van den Rijn, die tot in ’t hart van een van de Romeinsche tijden af ge cultiveerde streek loopt. Is ’t wonder, dat het- volk, ’t welk deze lage landen bewoonde, zich tot de zee voelde aan getrokken? Is ’t wonder, dat dit volk, dat zijn lage vel den altijd tegen de zee moest beschermen, in den voortdurenden kamp tegen de zee zijn vrees voor dit soms zoo woeste element verloor? We zouden meer volken kunnen noemen, die op de zeevaart en visscherij als aangewezen zijn; bijv, de Britten. En ook de Denen en Noren. De Denen wonen mooi tusschen Oost- en den naam mijner inrichting mag ik niet anders han delen. Hier is een kwestie, die alleen met de hulp der overheid kan worden opgelost »Dat vind ik uitstekend, heer professor Ik zal mij onmiddellijk bij den Duitschen ambassadeur vervoe gen.* »Zeer goed, mijnheer de baronMaar mag ik vra gen, wat het doel is van uw bezoek »Ik wil mijn vrouw zien en haar mee naar huis nemen.« «Met het oog op de moeilijkheid, waarin ik mij be vind, zal u toch voor het oogenblik wel van dit verlangen willen afzien?* «Wil u mij dan zeggen, hoe het met mijn vrouw gaat?« «Naar omstandigheden gaat het goed. Gisteren verlangde zij uitdrukkelijk brieven naar Engeland en naar Duitschland te zenden. Ik verbied dat zelden, maar natuurlijk worden die brieven nooit op de post gebracht.* «Zou u mij een paar regels van mijn vrouw willen toonen, professor?* «Daar ik de betrekkingen en de gezondheidstoestand der dame uit een ander oogpunt begin te beschouwen, verzoek ik u een paar regels van uw handschrift. Het geval is zoo buitengewoon, dat ik zelf niet weet, wat ik er van moet denken. Aan den eenen kant voorzie ik een schandaal, dat mijn inrichting groot nadeel zal doen. Ik wil daarom gaarne medewerken om deze aangelegen heid in stilte af te doen, natuurlijk met assistentie van de Duitsche of Engelsche ambassade. Ik verlang niets van u dan het afdoend bewijs dat u mijnheer Von Berg haupt en de echtgenoot van deze dame is. Hetzelfde zal ik ook van den heer Morris eischen.« Wordt vervolgd. kende. «Ik kom uit het buitenland en heb een drin gende zaak »Oh, dat verandertWil u dan zoo goed zijn bin nen te gaan? Voor heeren uit Rusland is de profes sor zelfs in den nacht te spreken. Wil u maar voor uitgaan Het ontvang-salon staat open.« Koert werd naar een zijvleugel van het gebouw geleid en ging het bedoeld salon binnen. De profes sor liet hem niet lang wachtende portier had zeker een Russischen heer aangemeld. Met een buiging, die een dansmeester tot eer kon strekken, begroette de professor den vermeenden Rus. «Ik ben Koert von Berghaupt.* Verbaasd deed de professor een stap achteruit, doch spoedig was hij zich weer meesteren verzocht Koert te gaan zitten. «Mijn vrouw bevindt zich hier in uw huis.« »Dat is zeer merkwaardig, heer baron. Ik sta hier voor een buitengewoon geval, waarin ik tot groote voorzichtigheid verplicht ben. Om tegenover u mijn bedenkingen te rechtvaardigen zal ik u het volgende mededeelen «De advocaat Morris, van Londen, die zoo beroemd geworden is door het proces-Gray, schrijft mij uit Wiesbaden, dat hij zijn vrouw onder mijn behandeling wil stellen. Zij verkeert in den waan, dat zij met een Duitschen officier gehuwd is. Werkelijk komt de heer Morris met de dame te Parijs en vertrouwt haar aan mij toe. Zijn opgaven blijken waarheid te zijnde dame beweert werkelijk de ec.htgenoote van zekeren mijnheer Von Berghaupt te zijn. Nu komt u mij hier verklaren, dat u de bedoelde echtgenoot isU be grijpt, dat ik de politie daarvan kennis moet geven. U neemt mij niet kwalijk, mijnheer de baron, maar hoe pijnlijk ook voor mjj ter wille van den goe- De BURGEMEESTER der gemeente Sneek brengt ter openbare kennis, dat het Kohier no. 1 van belasting op bedrijfs- en andere inkomsten, dezer gemeente, dienstjaar 1904/05, door den heer Directeur der Directe Belastingen gearresteerd den 11 Juli 1904, aan den Ontvanger der Rjjksbelastingen te Sneek ter invordering is ter hand gesteld en dat een ieder verplicht is, zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Sneek, den 12 Juli 1904. De Burgemeester voornoemd, ALMA. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek, brengen ter openbare kennis, dat ter Secretarie dezer gemeente, gedurende 14 dagen, vanaf heden, voor een ieder ter lezing is nedergelegd en in afschrift, tegen betaling der kosten; algemeen verkrijgbaar gesteld de aan den Raad aangeboden rekening der ontvangsten en uitgaven dezer gemeente over 1903. Sneek, den 13 Juli 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. JAC. van der LAAN, Secretaris. de waarde van in- en uitvoer te zamen, dan was Nederland in 1860 de vijfde. In milli- oenen gld. uitgedrukt bedroegen de in- en uit voer te zamen voor 33 XIV. Toen de trein in gang was en de conducteur een poosje vrijen tijd had, zocht hij zijn vroegeren chef weer op. Bij het binnenkomen in den coupé meende hij te zien dat de oogen van mijnheer Von Berghaupt vochtig waren. »Je hebt me daar een duistere zaak verteld, Bertel! Als ik te Parijs gelegenheid heb, zal ik er eens naar onderzoeken. Misschien doe ik daar een goed werk mee.« »Als u het goedvindt, zal ik u wel naar dien pro fessor brengen, mijnheer »O, neenzooveel gewicht hecht ik er niet aan. Maar, ja kunt ge mij een flesch wijn bezorgen »Dat is gemakkelijk genoeg, mijnheer De conducteur ging heen om den gevraagden wjii. uit den restauratiewagen te halen, maar hij meende tt begrijpen dat mijnheer Von Berghaupt meer belang ii zijn verhaal stelde dan hij wilde laten blijken. En Bertel had gelijkHoe dankbaar Koert dei conducteur was voor zijn mededeelingen, hij wilde toch voor dien man de zaak-Gray geheim houden. De sneltrein reed voor hem te langzaam, zoo ver langde hij naar zijn vrouw, maar voor Bertel wilde hij kalm en onverschillig schijnen. Die Engelsche heei was niemand anders dan de advocaat Morris, daar twijfelde hij zoo weinig aan, dat hij er niet eens naar bereikte omstreeks 1550 zijn hoogsten bloei en was toen een handelsstad, zooals er mis schien tot dan toe nog niet geweest was. In Holland en Zeeland werd toen reeds lang de haringvisscherij «de groote visscherij* geheeten en in den Bourgdndischen tijd reeds had een Hollandsche vloot de bezems in de masten, ten teeken, dat men de zee van vijan den had schoongeveegd. Langzamerhand werden de Nederlanders de vrachtschippers van bijna geheel Europa. Later kwam de handel op Oost-Indië. Zelfs, toen de Portugeezen alleen nog naar de Oost voeren en Lissabon de stapelplaats werd van de tropische producten, waren 't de Nederlan ders, die zich zelf en de andere landen van uit Lissabon van deze producten voorzagen. Nog drukker werd de Nederlandsche handel, toen onze voorvaderen zelf naar Indië trokken en de concurrenten daaruit verdreven. Ons land, vooral Holland en Zeeland, en met name Amsterdam werd de groote handelsstad. Eerst na den 80-jarigen oorlog begon En geland hoe langer hoe meer onze mededinger te worden. Tegen den Franschen tijd was de onderne mingsgeest hier hard verminderd en in den Franschen tijd werd onze handel geheel ver- latnd en verloren wij onze rijke bezittingen. Na den val van Napoleon herleefde onze handel, doch Engeland, dat zooveel energie ontwikkeld had tegen den Franschen dwinge land, werd door eigen geestkracht ter zee, wat Nederland in de 16e en 17e eeuw was. Sedert een halven eeuw zijn er echter meer factoren bij gekomen. Amerika nam zijn vlucht. Oost-Azië en Afrika, ja, de geheele wereld is nu voor den handel geopend. Duitschland, dat zoo lang verdeeld was, ontwikkelde zich na ’t herkrijgen zijner een heid op voorbeeldelooze wijze. Doch juist die ontwikkeling maakte Neder land tot een transito-land van groote betee- kenis. Rotterdam is de haven van Nederland en de voorhaven van ’t geheele Duitsche Rijn gebied geworden. Laten we nu eens getallen noemen uit de laatste tijden want getallen zijn brutaal en met verbazing zal men waarnemen, welke plaats ons land in het wereldverkeer inneemt. We zullen dus getallen noemen over den in- en uitvoer. Wanneer men de landen rangschikt naar Engeland Duitschland 2335,8 Frankrijk 2205,7 Ver. Staten 1294,3 Rusland Oost.-Hong. Nederland Laten we opmerken, dat bij Duitschland de edele metalen ook zijn meegerekend. We hebben nu voor ons een statistiek in «Die Woche” over 1902; de edele metalen zijn meegerekend. We geven weer de getallen in millioenen gld. Invoer. 5667,7 3378,6 2210,2 2119,5 2069,9 België (met nauwelijks de helft van Nederland); dan komen China, Ita lië, OostenrijkHongarije, Rusland, Zwitser land, Kanada, Spanje, Japan, Zweden, Dene marken en Noorwegen. De getallen voor Noorwegen zijn 186,8 mill. gld. invoer, 104,4 uitvoer en samen dus een handelsomzet van 291,2 mill. gld. Wij moeten hierbij opmerken, dat deze sta tistiek zeer waarschijnlijk meer dan één land overgeslagen heeft, dat tusschen de hier ge noemde landen moest geplaatst zijn. In de eerste plaats Britsch-Indië en dan ook Brazilië en zelfs Ned. Indië had reeds in 1879 een han delsomzet, volkomen gelijk aan die van Noor wegen in 1902. Hij, die deze getallen nagaat, merkt de ver bazende vordering van Nederland op. De lezer gelieve ook eens te observeeren, hoe in de verschillende landen de in- en uitvoergetallen verschillen. Groot-Brittanje 4506 Frankrijk 2003 de Vereen. Staten 1700 Duitschland 1304 Nederland 828 millioen gld. In 1879 was Nederland no. 7. De gezamenlijke handelsomzet millioenen gld. invoer 4355,9 wilde vragen. En die man gaat heimelijk naar Parijs en brengt Jane in een gekkenhuis, terwijl hij afscheid kwam nemen onder voorwendsel dat dringende zaken hem naar Londen riepen. En hij noemde Jane zijn vrouw Hoe verdacht hem dit alles ook voorkwam, hij kon niet geheel de gedachte verwerpen, dat de advocaat misschien toch gehandeld had in het belang van zijn vriend Koert. Misschien was er geen ander middel om Jane te verhinderen naar Wiesbaden terug te kee- ren dan haar eenigen tijd in een krankzinnigengesticht te doen opsluiten. »Heb maar geduld, Janeik kom, ik kom. Ik ge voel het, je zult mij vergiffenis schenken.* Gedurende de reis dronk hij veel wijn en rookte ook veel. De conducteur kwam meer keeren in den coupé dan Koert lief was en telkens beijverde de man zich om zijn vroegeren chef te believen. Eindelijk kwam de trein te Parijs aan. Koert riep den conducteur een vriendelijken groet toe, nam een rijtuig en liet zich naar de Rue St. Mar tin brengen. Die rit viel hem nog smartelijker dan de geheele reis van Frankfort naar Parijs. Eindelijk kwam hij er. Koert von Berghaupt stond voor een groot indruk wekkend gebouw, dat zich door twee balkons vol bloemen van de aangrenzende huizen onderscheidde. Hij werd aan de hoofddeur door een portier ont vangen. «Ah, mijnheer, wenscht u den professor te spreken? Zou u dan tusschen vijf en zes uur willen terug komen? De professor is op het oogenblik voor niemand te spreken.* «En toch verzoek ik u, mij aan te melden,* zeide Koert, het Fransch met een vreemd accent uitspre- Noordzee en aan de Sond moest wel een handelsstad van Joeteekenis ontstaan, gelijk Kopenhagen dan ook is. De Noren werden van ouds door hun land zelf naar zee gedreven. Zij kunnen bijna uit sluitend aan de kust leven, omdat het andere land te onherbergzaam is. De zee noodigde hen uit ter vischvangst en tot avontuurlijke tochten. Want hun land bracht geen verhan delbare producten voort, buiten het hout, dat toen echter in bijna alle landen nog vrij over vloedig voorhanden was. Is ’t daarom zoo vreemd, dat juist de Noormannen zoo lange jaren de beruchte woeste zeeroovers waren, die voor niets terugdeinsden? Hoe geheel anders ons land? 't Bracht zelf visch, boter, kaas in den handel en ruilde die waren met de producten der andere landen. Zoo kwam 't, dat de Hollandsche visch, die tal van zoutkeeten noodig maakte, naar verschillende landen vervoerd werd en men haalde zout en zuidvruchten en nog meer waren uit Spanje, Portugal en de landen aan de Middellandsche zee. Bovendien moest ons land een transito-ge- bied zijn. De aan den Rijn gelegen landen hadden de Zuid-Europeesche waren noodig, moesten ook de tropische voortbrengselen heb ben. - Voeg hierbij, dat de Nederlanders van ouds schepenbouwers waren en dus zelf de schepen hadden, die dezen handel moesten drijven. Langzamerhand breidden zij hun handel uit. Niet alleen voorzagen zij zich zelf en het «hin terland* van de voortbrengselen van Zuid- Europa, doch zij brachten die ook in de lan den der Oostzee, van waar zij reeds van ouds granen haalden en die met enormen winst in Zuid- en West-Europa afzetten. Voeg hier nog bij, dat ook de nijverheid zich in de Nederlanden vroegtijdig ontwikkel de. Reeds in de 13e eeuw was Vlaanderen machtig door zijn weverijen. De wevers en volders en andere gildelieden van Gent, Brug ge, Kortrijk en IJperen, aangevoerd door man nen als Van Artevelde, Breydel en De Koning, durfden ’t opnemen tegen den machtigen Fran schen koning; in hun nijvere harten was een vrijheidsgeest ontstaan, die zich niet door trot- sche Fransche ridders liet verbannen. Reeds zeer vroeg was Stavoren een han delsstad van beteekenis; ook Tiel en Wijk- bij-Duurstede deden vroeg mee. Antwerpen ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1OOO regels 21/, cent. Groote letters naar plaatsruimte. Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. i I l

Sneeker Nieuwsblad nl | 1904 | | pagina 1