MET VALSCHE PAPIEREN. VOOR 8«I ES I. Woensdag 27 Juli 1904. No. 60. !D. 69e Jaargang. Uitgever: B. FALKENA Mzn., Singel, Sneek. Uit de Raadszaal. FEUILLETON. n, iz. PE. voor der we 9027.88s 2283.89 lN- rijn ens ran Bat. saldo: 71.15s 711.18s 263.24s 514.51s 446.15s 606.75 19.54 114.02 725.35s 394.80 De Voorzitter zegt dat nog geen dezer werken is gegund, wegens voortdurende ongesteldheid van den gemeente-opzichter. Op voorstel van den Voorzitter worden alle genoemde ingekomen stukken en mededeelingen voor kennisge ving aangenomen. 3. Aanbieding 1903. vast te stellen als volgt Uitg.: 1089.21 4239.67s 2550.98s 3850.83s 2145.37s 2252.75s 1801.10s Gaastmeer c-a. Heeg Hommerts en Jutrijp Nijland Oppenhuizen Oudega c. a. Scharnegoutum Westhem en Wolsum 4112.44 Woudsend e. a. IJsbrechtum c. a. hem toe. »U neemt hier zeker uw intrek tot Koert van zijn uitstapje terug is.« «Ik dank u mijnheer Von Wambold! zal mij zeer verplichten door mij te zeggen of mijn vriend zich in de gegeven omstandigheden wel bevindt.* «Hij is zeer wel en zal zeer verheugd zijn uin zijn huis te begroeten.» Bij deze woorden bood Erik den advocaat een stoel aan. »U moet het voor lief nemen, dat ik in plaats van mijn vriend als gastheer optreed, krijgt de mooiste slaapkamer van het huis en het zal u aan niets ont breken.* «Ik dank u,« zeide de Engelschman en nam beschei den een stoel dicht bij de deur. «Ik wil gaarne be kennen, dat ik met genoegen in deze fraaie villa mijn intrek wil nemen, ware het alleen om dicht bij mijn vriend te zijn; mijn verblijf mag echter niemand last veroorzaken.* «U schijnt in Londen vergeten te hebben, hoezeer wij u hoogachten en vereeren,* antwoordde Erik. «Da.uk voor uw aangenaam compliment, mijnheer! Het zou mij inderdaad groote vreugde verschaffen, als ik uwe hoogachting en vertrouwen voor immer kon verdienen.* Erik verliet nu het gezelschap, om voor den advo caat een geschikte kamer te zoeken, waarin hij hem kon bewaken. In dit opzicht zou Koert tenminste te vreden zijn. Op zijn gewone manier onderhield de advocaat in- t isschen het gesprek met de dames. Hij sprak over het proees-Gray en beklaagde van ganscher harte het treurige lot van zijn vriend Koert. Na verloop van een half uur keerde Erik weer tot het gezelschap terug en zeide: zal wel zeer vermoeid zijn, mijnheer Morris, u heeft een lange reis gedaan en uit ervaring weet ik wat dat te beduiden heeft. Als gastheer moet ik daarmede rekening houden en noodig u daarom uit mij naar uw kamer te volgen.* Mijnheer Morris nam afscheid van de dames en volg de zijn oplettende gastheer naar een fraai gemeubileer de kamer op de bovenverdieping. Toen Erik bij de dames terugkeerde straalde zijn ge laat van vergenoegdheid. «Van nacht zal ik het genoegen hebben den advocaat te bewaken,* zeide hij. Ik houd hem zoolang in zijn kamer, totdat Koert zelf contrabevelen geeft.* «Heeft u iets verdachts aan mijnheer Morris opge merkt?* vroeg mevrouw Von Reidersdorf. «Neen, mevrouw! De advocaat is nog precies dezelf de van vroeger.* «Dan vrees ik, dat Koert Von Berghaupt door zijn vrouw is overgehaald tot een stap, waarover hij later berouw zal hebben. Het zou daarom wel aan te raden zijn, voorzichtig tegen mijnheer Morris op te treden. Laat hem in ’s hemelsnaam niet op het vermoeden komen, dat u van plan is hem hier op de villa vast te houden.* «Ik zal uw raad volgen, mevrouw. Het zou fataal zijn, als hij zich had laten overhalen tot een stap, die voor hem en ons zeker onaangename gevolgen zou kun nen hebben.* Het oogenblik was nu gekomen, dat mevrouw Von Reidersdorf naar Mainz zou terugkeeren. Erik geleid de de dames naar het rijtuig, verzekerde nogmaals dat hij tegenover den heer Morris met overlegen voorzichtig heid zou te werk gaan en keerde daarop naar Koerts mama in de villa terug. Den volgenden morgen omstreeks acht uur wandelde Erik in den tuin. Het was een bij uitstek mooie mor- VERGADERING van den Gemeente raad van Wymbritseradeel, op Zaterdag, den 23 Juli 1904, des voormiddags te 10’/, uur. Tegenwoordig zijn 14 leden; afwezig de heer Visser. Voorzitter de heer M. H. Tromp, Burgemeester. Secretaris de heer J. Poppinga. Punten van behandeling: 1. Notulen van den 28 Juni 1904. Na lezing door den Secretaris, worden deze notulen, aangevuld met eene opmerking van den heer Okma, onveranderd vastgesteld. 2. Ingekomen stukken en mededeelingen. De Secretaris doet mededeeling van: a. Een schrijven van den heer A. Brands, onder wijzer te Aalsmeer, daarbij mededeelende dat hij zijne benoeming tot hoofd der school te Gaastmeer aan neemt en dank zegt voor het in hem gesteld vertrou wen; b. Alsvoren van denzelfden, verzoekende op 1 Sep tember in plaats van op 1 Augustus in functie te mo gen treden, aangezien op zijn tegenwoordige stand plaats minstens 2 maanden te voren ontslag moet wor den gevraagd; De Voorzitter deelt mede, dat B. en W., in overleg met den districtsschoolopziener, hebben besloten aan dit verzoek te voldoen. c. Missive van Burg, en Weth. van Bolsward, hou dende mededeeling, dat dooraden Raad dier gemeente is besloten de gevraagde 32 cA. opslagplaats aan de Njjezijl aan te nemen tegen f 1,— per cA.; d. Resolutie van Ged. Staten, houdende goedkeuring van het raadsbesluit tot verkoop van 32 cA. grond, ge legen onder Nijezijl, aan de gemeente Bolsward; e. Proces-verbaal van de op 9 Juli j.l. gehouden kas verificatie bij den gemeente-ontvanger, waarbij boeken en kas in de beste orde zijn bevonden; f. Mededeeling van B. en W. dat de volgende aan bestedingen zijn gehouden: Het leveren van 87000 straatwaalklinkert; laagste inschrijver C. H. van Duysen te Leeuwarden voor f 1827,—. Het nagenoeg geheel vernieuwen van de vaste brug op het Westeind te Heeg; laagste inschrijver S. H. de Jong te Heeg voor f 766, In Blauwhuis een gedeelte van de begrinding des wegs te vervangen door bestrating van waalsteen; laagste inschrijver H. Lammertsma te Bolsward voor f 480,—. Het vernieuwen van een gedeelte der walbeschoeiing langs den Waagswal te Woudsend; laagste inschrijver F. L. Rijnja aldaar voor f 389,40. ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 21/, cent. Groote letters naar plaatsruimte. 36 XV. (Slot.) In geval Koert onmiddeilijk na het telegram uit Parijs was vertrokken, kon hij dien morgen te Frankfort aan komen. Op verlangen der dames ging Erik daarom naar Frankfort, om Koert en zijn vrouw aan het station te verwelkomen. Dat was echter te vergeefs. De geheele dag ver liep zonder dat Koert en zijne vrouw kwamen. Den volgenden dag belette zijn dienst hem weder naar Frankfort te gaan, doch tegen den avond kwam hij vrij van dienst en haastte zich toen naar de villa. Daar trof hij Koerts mama, mevrouw Von Reiders dorf en de jonkvrouw Von Lauterer aan. Het gesprek liep natuurlijk over het jonge echtpaar en over den Engelschen advocaat. Het was dezelfde avond, dat Morris zijn edelen weldoener alle weldaden wilde vergelden, door hem den giftbeker te laten ledigen. In de kamer werd het reeds schemerachtig,, toen plotse ling mijnheer Morris als een spook op den drempel van de kamer stond en de dames hevig deed ontstel len. «Het spijt mij wel dat ik de dames gestoord heb, ik vraag beleefd verschooning voor mijn bezoek op dit ongewone uur, maar mijn hart drong mij om na mijn terugkeer uit Londen mijn vriend Koert Von Berghaupt te komen begroeten.* »U is bijzonder welkom, mijnheer Morris!* riep Brik voorlichting verschafte. Als blijk van erkentelijkheid voor de gewichtige diensten der gemeente bewezen, stelt spr. voor het ontslag te doen ingaan met 1 De cember a. s. Na nog eenige discussie wordt op voorstel van den Voorzitter besloten den heer P. Postma te Woudsend, wegens lichaamszwakte eervol ontslag te verleenen met ingang van 1 October a. s., onder dankbetuiging voorde bewezen diensten, en het pensioen te bepalen op f 285,—, zijnde voor elk zijner 19 dienstjaren 1/60 van zijne jaarwedde ad f 900,—. Als sollicitanten voor tijdelijk opzichter hebben zich aangemeld de heeren: F. Postma, timmerman te Woudsend. F. J. Bakker, timmerman te Oudega. B. J. Rijnja, timmerman te Heeg. F. de Jong, Architect te Sneek. T. L. de Vries, timmerman te Heeg. Na eenige discussie wordt ’t Dagel. Bestuur ge machtigd met ingang van Maandag 25 dezer een tijdelijk opzichter aan te stellen naar eene belooning van f 900 per jaar. Hierop wordt door den Voorzitter medegedeeld, dat als zoodanig door B. en W. tot wederopzeggings is aangesteld de heer F. Postma te Woudsend, een zoon van den tegenwoordigen gemeente-opzichter. 8. Opmaking van een dubbeltal-candidaten ter be noeming van leden in het zetterscollege. De Voorzitter deelt mede, dat wegens aftreding van de helft der leden van het college van zetters, een dubbel 3-tal ter benoeming aan den Commissaris der Koningin moet worden aangeboden. Burg, en Weth. stellen voor aan de aftredende leden, de heeren S. J. Gerbrandij te Goënga, P. J. Greijdanus te Abbega en Sj. R. Minnema te Westhem, toe te voegen de heeren A. F. de Boer, H. P. Wes- selius en H. D. Oppedijk, allen leden van dezen Raad. Zonder discussie en hoofdelijke stemming wordt conform bosloten. 9. Missive van Ged. Staten, betreffende bemerkin gen op de bouwverordening. Burg, en Weth. stellen voor bovengenoemde ver ordening, overeenkomstig de bemerkingen van Ged. Staten vast te stellen. Zonder discussie en hoofdelijke stemming wordt con form besloten. 10. Vaststelling van het kohier van schoolgeld over het 2e kwartaal van 1904. Op voorstel van den Voorzitter wordt zonder dis cussie en hoofdelijke stemming besloten dit kohier vast te stellen en ter goedkeuring aan hh. Ged. Staten op te zenden. Op dit kohier komen voor 27 aanslagen van f 4. 42 van f 3.41 van f 1.50 en 44 van f 0.60. De heer Okma vraagt, of ook een adres is ingeko men van ingezetenen van Indijk. De Voorzitter zegt wel iets bij geruchte daarvan vernomen te hebben, doch het door den heer Okma bedoelde adres is nog niet ontvangen. De Voorzitter zegt, dat nog een adres is ingekomen van den heer J. van Noordenne te Utrecht, tijdelijk te Abbegasterketting, die daarbij mededeelt, dat tengevol ge eene doorsnijding bij Abbega de vaart belangrijk verkort zal worden. Adressant verzoekt alsnu het oude gedeelte vaart ter grootte van 6300 cA. in koop Ontv.: 1018.15s 3528.49 2287.74 3336.32 1699.22 1646.00s 1781.56s 3998.42 8302.53 1889.09 De Voorzitter stelt voor, conform de conclusie der commissie te besluiten en ook de rekeningen Goënga en Oosthem voorloopig vast te stellen. Zonder discussie en hoofdelijke stemming wordt con form besloten. 5. Adres van H. van Meekeren te Hindeloopen, om toekenning eener tegemoetkoming in de kosten van uitvoering van het maken der bazaltmuur te Oudega. Tengevolge het slechte weer en den hoogen wa terstand tijdens de uitvoering van bovengenoemd werk hebben de meerdere kosten voor afdammen enz. on geveer f 200.bedragen, waarop noch dooi den ge- meei.te-opzichter, noch door adressant is gerekend, gen, die meer dan ooit tot een wandeling uitnoodigde. De gordijnen van de kamer, waar mijnheer Morris sliep, waren nog dicht; blijkbaar rustte hij nog in de armen van Morpheus. Daar hield een rijtuig voor het hek stil. Erik, den kende dat Koert en zijn vrouw er in zaten, snelde naar den inrij om het hek open te doen, doch hij werd teleur gesteld in zijn verwachting. Een flinkgebouwd heer, in zwart gekleed, met een ridderorde op de borst en een rouwband om den hoed, stapte uit het rijtuig, bleef een oogenblik opgetogen voor den officier staan en strekte toen beide handen naar hem uit. »U is Koert Von Berghaupt mijn zoon! Ik ben Ja mes Gray, de vader van uw vrouw.* Als door een kogel getroffen deinsde Wambold terug; met geweld trachtte hij zich zelven tot kalmte te dwin gen. «Pardon, mijnheer,* zeide hij eindelijk. «Ik ben zijn vriend. Koert maakt met zijn vrouw een uitstapje, maar ik verwacht hem ieder oogenblik terug.* «Des te beter, dan heb ik den tijd om mij op het wederzien voor te bereiden. Hoe prachtig woont mijn kind hier; ’t is een paradijs. Ik zond den heer Morris vooruit, om mijn dochter op mijn komst voor te bereiden. Ik beloofde dat ik zou wachten tot hij bij mij terugkeer de maar ik kon het niet langer uithouden. Ik zal mij in dit geval moeten excuseeren.* «Mijnheer Morris heeft hier zijn intrek genomen,* sprak Erik dof, terwijl hij met den consul den tuin in wandelde. Plotseling bleef sir James staan om te luisteren. «Hoort u daar in de verte geen rijtuig aankomen? Zie mijnheer, men gelooft zoo gaarne wat men hoopt. Het zou niet onmogelijk zijn, dat mijn kind en mijn van de gemeente-rekeningdienst Namens B. en W. biedt de Voorzitter bovengenoem de rekening den Raad aan en stelt voor, deze op de secretarie ter visie te leggen en er verder mede te handelen oveieenkomstig de bepalingen der Gemeen tewet. Evenals vorige jaren wenscht spr. ook nu weder eene commissie van onderzoek te benoemen om daarover rapport uit brengen en wijst met goedkeuring der vergadering tot leden dier commissie aan de heeren A. H, Tromp, Wesselius en van der Ley. Zonder discussie en hoofdelijke stemming wordt conform besloten. 4. Vaststelling der armvoogdij-rekeningen, over 1903. Het rapport der commissie voor Armenzaken, be staande uit de hh. Feenstra, Hokwerda en D. Tromp, wordt op verzoek door den Secretaris gelezen. Uit het rapport blijkt, dat in de optelling der uitga ven van de rekening van Goënga, een fout is geslopen en de meeste kwitantiën boven de f 10.overgelegd bij de rekening van Oosthem, niet van een plakzegel zijn voorziende overige rekeningen zijn in orde be vonden. De commissie stelt voor de eerstgenoemde rekening ter verbetering op te zenden en de Armvoogd^ te Oosthem te berichten, dat in het vervolg alle kwi tantiën boven f 10.— van een plakzegel moeten zijn voorzien. Overigens stelt de commissie voor, de rekeningen redenen waarom adressant verzoekt, hem in die kosten tegemoet te komen. Het rapport van den gemeente-opzichter luidt, dat de waterstand tijdens de uitvoering van genoemd werk een ongekende hoogte had, waardoor de extra- kosten voor afdammen nog al iets hebben bedragen, waarom hij ’t billijk acht, adressant f 50.tegemoet te komen. De heeren Feenstra en Wesselius zeggen, dat het meer aan eigen schuld is te wijtenadressant wilde niet letten op het advies van meer deskundigen, zoodat hij wel driemaal een dam heeft moeten verleg gen, waarom zij het billijk achten het verzoek te wij zen van de hand. De Voorzitter meent ook iets dergelijks gehoord te hebben. Hierop wordt met algemeene stemmen besloten, afwijzend op het verzoek te beschikken. 6. Vaststelling eener instructie voor de wegwer kers. Door eene commissie, bestaande uit de heeren Ok ma, Wesselius en Hokwerda, is eene concept-instruc- tie ontworpen. Nadat het concept door den Voorzitter is gelezen, meenen enkele leden en ook de Voorzitter, dat er nog wel iets in veranderd mag worden. De heer Okma wenscht het concept te stellen in handen van B. en W. om advies. De heer Gerbrandij is tegen eene dergelijke instruc tie, doch wil wel medewerken om deze zoo goed mogelijk te redigeeren, maar Spr. behoudt zich het recht voor bij de eind-stemming tegen te stemmen. Na nog eenige discussie wordt zonder hoofdelijke stemming besloten de ontworpen instructie te stellen in handen van B. en W., om in een volgende vergade ring nader ter tafel te worden gebracht. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om hen te machtigen tijdelijk in de betrekking van ge meente-opzichter te voorzien. De Voorzitter zegt, dat B. en W. ’t raadzaam von den, wegens voortdurende ongesteldheid van den ge meente-opzichter, tijdelijk in die betrekking te voor zien inmiddels is echter een verzoek van dien titularis, den heer P. Postma te Woudsend, ingekomen om eervol ontslag. Bij dat adres deelt de heer Postma mede, dat het hem reeds gedurende langen tijd zeer moeilijk was zijne betrekking waar te nemen, waarom hij verzoekt hem wegens lichaamszwakte eervol ontslag, ingevolge artikel 9 zijner instructie, te verleenen, onder over legging van een geneeskundig attest, met het oog op het pensioenfonds. Onder dankbetuiging voor de welwillendheid, ge durende bijna 19 jaren in zijne functie ondervonden van het Dagel. Bestuur en den Raad, spreekt hij de beste wenschen uit voor het welzijn van de gemeente en den Raad. De Voorzitter zegt dat adressant geen datum noemt waarop hij ontslag vraagt; art. 9 zijner instructie zegt, dat 3 maanden van te voren ontslag moet worden ge vraagd, doch de Raad kan hem ten allen tijde ont slaan. De heer Okma meent dat de opzichter steeds een werkzaam ambtenaar met veel zaakkennis was, terwijl hij dikwijls ook aan sommige commissiën duidelijke Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f0,40 per 3 maanden, franco per post f0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. I 1 1 IURAKT raws- us mmniBLiii

Sneeker Nieuwsblad nl | 1904 | | pagina 1