\IEI WS- EJ AhVEKTESTIEBLAl) LoM voor ie Nationale Militie. Het valsche Testament. ra Woensdag 28 September 1904. No. 78. 59e Jaargang. KENNISGEVING. NATIONALE MILITIE. 8 Uitgever: B. FALKENA Mzn., Singel, Sneek. Officieele Advertentiën, Uit de Raadszaal. FEUILLETON. TWEEDE HOOFDSTUK. Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Ge meente Sneek, Gelet op art. 24 der Militiewet 1901 Kennisgeving. Brengen door deze ter kennis der ingezetenen, dat het register en de alphabetische naamlijst van de inge schrevenen voor de loting der lichting 1905 ter visie van elk zal liggen ter Secretarie dezer Gemeente van den 27 September 1904 tot en met den 5 October d.a.v., en dat door een ieder, die tegen register of lijst bezwa ren heeft in te brengen, deze op de wijze, in art. 83 vermeld, binnen den tijd der nederlegging bij den Com missaris der Koningin in de Provincie moeten worden in gediend. Sneek, den 24 September 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. JAC. van deb LAAN, Secretaris. Bewerkt door AMO. 3). Terwijl de gravin bijna nooit haar boudoir verliet, bewoog de kamenier zich in de nieuwe woning als ware zij de meesteres en liet alles met vorstelijke pracht inrichten. Zij behield slechts een deel der aanwezige meubelen, voor het overige moesten meubelmakers en behangers druk arbeiden om de gehuurde vertrekken binnen twee dagen te veranderen in een huis voor een aan weelde gewone dame uit de hoogste kringen der maatschappij. Wie was die geheimzinnige onbekende? Ook in ’t huis No. 15 der Maximiliaanstraat was het gerucht doorgedrongen, dat zij de weduwe was van een graaf, die weinig tijds geleden was gestorven. De levendige verbeelding der huisbewoners wist van dit feit een groot verhaal te vormen. Men wist te vertellen, dat de oude graaf, als zestigjarige grijsaard, het beeld- schoone zeventienjarige meisje gehuwd had; dat hij zoo jaloersch was als een Othelio en gedurende de drie jaren van zijn huwelijk zijn landgoed niet verlaten had om zijn jonge vrouw buiten alle aanraking met de wereld te houden. Verder wist men te vertellen, dat de dood van den ouden heer de jonge, levenslustige vrouw nu uit haar kerker had verlost, en •dat zij nu naar Weenen was gekomen om de genie tingen van het leven te smaken, waarop zij volgens haar jeugd en schoonheid aanspraak maken mocht en die haar schadeloos moesten stellen voor die jaren van treurige eenzaamheid. De teruggetrokken levenswijze der schoone gravin wist men zeer goed overeen te brengen met de verzonnen onderstellingen. Welja, de welvoeglijkheid vorderde, dat zij haar vreugdevolle ver wachtingen van een nieuw leven althans voor een korten tijd verborg achter haar weduwensluier. Dat die overgangstijd echter niet van langen duur zou zijn, maakte men op uit de weelderige inrichting van haar nieuwe woning. En hoe zou men ook ge loof slaan aan de oprechtheid van haar weduweurouw, terwijl haar echtgenoot een oud man was, die zijn jonge vrouw tien millioen had nagelaten Tenminste op tien mil.ioen schatte men haar. Een groot deel van den dag is reeds verloopen, maar de jonge weduwe heeft haar bed slechts verla ten om op den divan van haar boudoir plaats te ne men. Hier ligt zij in een witten, rijk met kant ge- garneerden huisjapon, haar hoofd rust op haar rechter arm, die half bedekt wordt door haar lange zwarte lokkenin haar linkerhand heeft ze een Franschen roman, die echter niet boeiend genoeg is, om de lus teloosheid te overwinnen, die uit geheel haar houding spreekt. Nu eens glijden haar oogen van het boek naar de berenvacht, die voor den divan ligt, dan weer sluit zij de oogen en schijnt in te sluimeren. Wordt zij dan plotseling wakker, als het boek haar hand ont glipt, cjan keert zij zich met een diepen zucht om, en, op den rug liggende, richt zij haar donkere oogen op de bontgekleurde sterren, die op het plafond ge schilderd zijn. Die afwisseling tusschen slapen en waken, die on rustige bewegingen, die zuchten, welke zij van tjjd tot tijd slaakt, dat alles duidt aan, dat die jonge vrouw ten prooi is aan een groote ongerustheid en deze ge moedsgesteldheid drukt een eigenaardig stempel op haar schoonheid. De doffe droomerigheid verleent aan haar blik iets zwaarmoedigs, dat de bekoorlijkheid van haar fijne, bleeke trekken nog verhoogt. Haar groote donkere oogen, die zoo juist passen bij haar andere bekoorlijkheden, wedijveren met haar schoone zwarte lokken. Haar gelaat is een weinig smal, de lippen zijn niet zoo rozig en vol als wij ze ons tij een ideale schoonheid denken. Het gelaat toont ook die strenge, koele trekken, eigen aan de berekenende vrouwen, die beurtelings weten aan te trekken en af te stooten, al naar zij verkiezen. Bij haar eigenaardige schoonheid was alles in schoone overeenstemming de fraaie Romeinsche neus maakte met het smalle profiel een klassieken indruk en het donkere haar verleende aan haar bleeke trekken een bijzondere bekoorlijkheid. Haar gestalte was slank en toch vertoonden boezem, armen en hals de volmaaktste vormen van een antiek beeld. De schoone vrouw heeft juist haar boek van denbe renvacht opgeraapt om het lezen voort te zetten, als de portière wordt opengeslagen en het gelaat der kamenier zichtbaar wordt. «Mevrouw, hij is erfluistert de kamenier. «Wie «Wie anders dan de baron?» «Eindelijkklonk het als een verlichting van de lippen der jonge vrouw. «Laat hem binnenkomen,» voegde zij er bij en richtte zich half op. «Wil mevrouw zich niet eerst wat kleeden vroeg de kamenier. «Laat hem binnenkomen. En schuif de deur op den grendel. Ik ben voor niemand thuis, begrepen VERGADERING van den Gemeenteraad van Wymbritseradeel, op Zaterdag, den 24 September 1904, des voormiddags te 10*/2 uur. Tegenwoordig zijn 14 leden, afwezig de heer A. H. Tromp. Voorzitter de heer M. H. Tromp, Burgemeester. Secretaris de heer J. Poppinga. Punten van behandeling: 1. Notulen van 20 Augustus 1904. Na lezing door den Secretaris worden deze notulen, behoudens eene opmerking van den heer Wesselius, onveranderd vastgesteld. 2. Ingekomen stukken en mededeelingen. De Secretaris doet mededeeling van: a. Een schrijven van A. R. Wiarda, nieuw benoemd wegwerker voor den weg Tirns—IJsbrechtum, houden de dankbetuiging voor zijne benoeming en tevens me- dedeelende dat hij 1 September jl. in functie is ge treden; b. Een idem van de afd. Goënga der Vereeniging «Door Arbeid tot Verbetering», daarbij mededeelende dat de égaliseering en besinteling van den zg. Overdijk- schen Laan onder Loënga op de door den Raad gestelde voorwaarden is geschied, waarom opname van een en ander door den gemeente-opzichter wordt verzocht, opdat bij goedkeuring de gemeente dezen weg in onder houd en beheer kan overnemen e. Een idem van den tijdelijken gemeente-opzichter F. Postma, houdende mededeeling dat hij de evenbedoel- de weg heeft opgenomen en bevonden, dat die weg is aangelegd volgens de door de gemeente gestelde voor waarden en er dus geen bezwaar bestaat tegen overname in onderhoud en beheer door de gemeente d. Een Prov. Blad, bevattende de mededeeling dat tot leden van het college van zetters voor deze gemeente door den Commissaris der Koningin zijn benoemd de heeren S. J. Gerbrandij te Goënga, S. R. Minnema te Westhem en A. F. de Boer te Nijland. Op voorstel van den Voorzitter worden deze inge komen stukken alle voor kennisgeving aangenomen. De heer Okma vraagt of eene door hem ingediende motie heden ook in behandeling komt. B. en W. stellen voor, adressant eervol ontslag te verleenen met ingang van 1 October a. s., onder toe kenning van een jaarlijksche toelage van f 100.— De Voorzitter deelt nog mede, dat indien adressant wel in het pensioenfonds had gedeeld, zijn pensioen voor, dat er toch eenig verschil moest zijn. Hierop wordt zonder discussie en hoofdelijke stem ming conform het voorstel van B. en W. besloten. 8. Benoeming van een wegwerker te Oudega. B. en W. hebben, nadat bovengenoemd schrijven was ingekomen, direct eene oproeping voor een nieu wen titularis geplaatst, waarop 14 aanbiedingen zijn ingekomen. In overleg met den tijdelijken gemeente- opzichter is, hoewel de tijd te kort was om een gron dig onderzoek te kunnen instellen, eene aanbeveling opgemaakt en indien de Raad zich daarmede kan ver- eenigen, wenschen B. en W. nog heden tot benoeming over te gaan, opdat de benoemde nog met 1 October in functie kan treden. Na bespreking der 14 sollicitanten wordt tot stem ming overgegaan. Bij de le vrije stemming werden uitgebracht op R. Schotanus 7, W. Stienstra 4, T. de Haas 2 en D. Schin- ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 27> cent. Groote letters naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de ge meente Sneek, Gelet op art. 26 der Militiewet 1901 en art. 24 van het Koninklijk Besluit van den 2den December 1901 (Staatsblad no. 230) Brengen ter openbare kennis, dat de Loting van hen die in dit jaar in deze Gemeente voor de lichting 1905 der Nationale Militie zijn ingeschreven, zal plaats heb ben in de Concertzaal alhier, op Zaterdag den 15 Oc tober e. k., des voormiddags te 97, uur; dat op Maandag 17 October ter Secretarie der Ge meente door of van wege de lotelingen aanvraag kan geschieden voor de getuigschriften ter bekoming van vrijstelling wegens broederdienst. Om vrijstelling wegens eigen militairen dienst of dien van broeders te verkrijgen, moet men overleggen een paspoort of ander bewijs van ontslag, of een uittreksel uit het stamboek of een bewijs van werkelijken dienst; dit bewijsstuk kan, zoo het niet reeds onder den Bur gemeester berust, ten minste tien dagen vóór den dag, waarop de zitting van den militieraad wordt geopend, op de gewone Secretarie-uren bij den Burgemeester worden ingeleverd. Ter bekoming van vrijstelling wegens broederdienst moet men bovendien overleggen een getuigschrift van den Burgemeester, waaruit het getal zonen, tot het gezin behoorende, blijkt. De opgave van eene reden van vrijstelling bij de loting ontslaat hem, die vrijgesteld wenscht te worden, niet van de verplichting om bij den militieraad de reden van vrijstelling in te brengen, hetgeen in elk geval bij dit college moet worden gedaan op het daarvoor be stemde tijdstip. Sneek, den 20 September 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. JAC. van deb LAAN, Secretaris. De Voorzitter antwoordt, dat eerst de punten zullen worden afgehandeld en indien er dan nog tijd over is, zal de motie in bespreking komen. 3. Adres van G. van Brug te Uitwellingerga, om zijn traktement als pontveerwachter te verhoogen. Adressant verzoekt zijn loon met f 3.per week te verhoogen, aangezien zijn traktement thans niet vol doende een bestaan oplevert; en wijl de drukke betrek king al zijn tijd in beslag neemt bestaat er geen gele genheid door eenige bijverdienste zijn inkomen te ver meerderen; ook zag hij gaarne bepaald dat het pontveer behoudens noodzakelijke uitzonderingen, ’s middags van 12—127, uur werd gesloten, opdat hij dan zijn middag maal ongestoord kan nuttigen waarbij hij nu soms 2 a 3 maal bij van daan moet. ’t Bevreemdt B. en W. dat adressant, die in zijn tegen woordige betrekking pas met ingang van 12 Mei j. 1. werd benoemd, op een salaris van f312 per jaar met vrije woning, nu reeds om verhooging vraagt, daar hij voor zijne benoeming toch had kunnen oordeelen of de betrek king al dan niet een bestaan opleverde toen toch was er een groot aantal sollicitanten. Om deze redenen stellen B. en W. dan ook voor afwijzend op het adres te be schikken. Zonder discussie en hoofdelijke stemming wordt con form besloten. 4. Adres van A. Koldijk e. a. om hunne jaarwedden als wegwerkers te verhoogen. Adressanten, A Koldijk te Oosthem, Kuipers te West hem, de Boer te Goënga en Speelman te Heeg, allen wegwerkers, komen met het billijk verzoek hun loon met f 1.per week te willen verhoogen, aangezien de moeste gemeente-ambtenaren in den laatsten tijd ver hooging hebben ontvangen en opdat ook zij voldoende in hun levensonderhoud kunnen voorzien. De Voorzitter zegt, dat in het college van B. en W. bij de beantwoording van dit adres, geen eenstemmig heid was, waarom Spr. het verzoek in discussie brengt. De heer Hokwerda kan zich zeer goed met het ver zoek vereenigen; wanneer adressanten de huur betaald hebben, blijft er daags nog geen gulden over om met hun huisgezin van rond te komen. De heer Gerbrandij heeft er reeds bij de behandeling der instructie voor de wegwerkers op gewezen, dat men de jonge wegwerkers voor geen f 7,per week zou behouden; naar de tegenwoordige loonstandaard is dat ook te weinig, wanneer de krachten goed in dienst van de gemeente besteed worden. De heer Wesselius vraagt, naar aanleiding van de vastgestelde instructie, of de wegwerkers ook verzocht hebben, hen opnieuw als zoodanig te benoemen. Spr. heeft de positie der thans in dienst zijnde wegwer kers overdacht en ’t komt hem voor, dat bij verhooging van loon, er enkelen zullen zijn die dat geld niet kun nen verdienen; spr. is er dan ook voor het verzoek af te wijzen. De Voorzitter zegt, dat dit juist een punt van ver schil bij ’t Dag. Bestuur uitmaakte: de een wil ver hooging van loon, de ander eene gratificatie van bijv, f 50,aan de goede werkkrachten toekennen. De heer Visser is ’t hier in beginsel met den Voor zitter eens en wil alleen hen eenige verhooging toe kennen, die ’t verdiend hebben. Na nog eenige discussie, mede over het uitstellen der behandeling tot eene volgende vergadering, wordt «Zeer goed, mevrouw,» antwoordde de kamenier in het Italiaansch, waarin dit korte gesprek geheel ge voerd was. Weinige oogenblikken later hoorde men het ge kraak van laarzen op het tapijt. De portière werd opengeslagen en de slanke gestalte van een man, omstreeks dertig jaar oud, werd op den drempel zicht baar. Men kon het den binnentredenden man zeer goed aanzien, dat hij gewoon was zich in de voorname we reld te bewegen. Hij was onberispelijk gekleed in een langen zwarten rok en grijzen pantalon, hij had een zijden cylinderhoed in de linker- een stokje met gouden knop in de rechterhand. Zijn voorkomen was niet on bevallig. Hij had bruinzwart haar en een vollen baard, die alleen bij de kin was weggeschoren; zijn lippen konden misschien iets minder dik geweest zijn. Achter de glazen van zijn gouden lorgnet glin sterden een paar oogen, wier kleur het midden hield tusschen lichtblauw en grijs. Had de kamenier het kaartje van den bezoeker bin nengebracht, dan zouden wij vernomen hebben, dat hij Frederik, ridder von Hoffmann, heette. «Minona,» riep bij, op den drempel staan blijvende, als verwachtte hij, dat de schoone vrouw hem tegemoet zou snellen om hem in de vreugde des weerziens te omhelzen. Een vriéndelijk lachje vloog over Minona’s marme ren trekken; zonder van houding te veranderen, stak zij hem haar hand toe. «Welkom mijn vriend!» fluister de zij. «Kom nader! Ach, wat heb ik op u gewacht!* «Minona! eindelijk zie ik je weder. En scheiden doen we nu nooit meer,niet waar? O, dierbare Minona, ik bemin je zoo teer.« Hij boog om haar in zijn armen te sluiten, doch zij weerde hem af. op voorstel van den heer Okma, het verzoek van adressanten afgewezen en B. en W. opgedragen, later met voorstellen betreffende toe te kennen gratificatiën bij den Raad te komen. 5. Adres van J. van Noordenne, om een gedeelte van de Bolswardervaart in koop te mogen ontvangen. Volgens bekomen inlichtingen zijn Ged. Staten dezer provincie niet genegen, het aangevraagde gedeelte vaart aan den publieken dienst te onttrekken en zonder dat is verkoop niet mogelijk, redenen waarom B. en W. voorstellen afwijzend op het verzoek van adressant te beschikken. Zonder discussie en hoofdelijke stemming wordt conform besloten. 6. Adres van D. Atsma e. a. om het schoolgebouw te Wolsum gratis voor wekelijksche zangoefeningen te mogen gebruiken. Adressanten verzoeken gebruik van het schoolge bouw ten dienste van een te vormen christelijk zang- gezelschap, onder leiding van het hoofd der school aldaar. Het advies van het hoofd der school luidt, dat er voor de school geen bezwaar bestaat, zoolang de oefe ningen onder zijne leiding plaats hebben, het verzoek tot wedëropzeggens toe te staan. w De heer Gerbrandij zou hieraan nog willen toevoegen, dat adressanten voor het schoonhouden, verlichting en verwarming van het lokaal moeten zorgdragen. Met toevoeging van deze bepaling wordt ’t verzoek van adressanten zonder hoofdelijke stemming ingewil ligd. 7. Adres van P. Boelsma te Oudega, om hem eer vol uit zijne betrekking van wegwerker te ontslaan. Wegens hoogen ouderdom en gedurige ongesteldheid verzoekt adressant eervol ontslag met 1 October a.s. en waar hij sedert 1 April 1885 in dienst der gemeente werkzaam is en zich steeds door nauwgezette plichts betrachting en (jver heeft onderscheiden, verzoekt hij tevens hem een jaarlijksch pensioen te verleenen. teneinde hem c~ -:j j dochter, voor afgeheele ondergang te behoeden. verleenen met ingang van 1 October a. s., onder 'toe kenning van een jaarlijksche toelage van f 100.—. De Voorzitter deelt nog mede, dat indien adressant 1 f 123.50 zou hebben bedragen ’t kwam B. en W. dat er toch eenig verschil moest zijn. Hierop wordt zonder discussie en hoofdelijke stem- U RA NT ïllllli SHÏ ES OISTMES. 1AJ 1KOV>AA pVHOlUCU lü VüllCCilUll) en zijn gezin, waaronder een ziekelijke ugeheele ondergang te behoeden. „7 A>r> i I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1904 | | pagina 1