VOOR SNEES EN MSTREEEN. Bdi valsche Testament, NIEEW8- ES JHÏERTENTIEIILAII I v I UilE I III ll Mlllll Iffll Zaterdag 8 October 1904. 59e Jaargang. No. 81. KENNISGEVING. Uitgever: B. FALKENA Mzn., Singel, Sneek. Officieels Advertentie. Uit de Raadszaal. FEUILLETON. I I stukken DERDE HOOFDSTUK. geschreven, ont- r e e e n g «Wat zal BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de ge meente Sneek, Gelet op art. 26 der Militiewet 1901 en art. 24 van het Koninklijk Besluit van den 2den December 1901 (Staatsblad no. 230) Brengen ter openbare kennis, dat de Loting van hen die in dit jaar in deze Gemeente voor de lichting 1905 der Nationale Militie zijn ingeschreven, zal plaats heb ben in de Concertzaal alhier, op Zaterdag den 15 Oc tober e. k., des voormiddags te 9l/s uur; dat op Maandag 17 October ter Secretarie der Ge meente door of van wege de lotelingen aanvraag kan geschieden voor de getuigschriften ter bekoming van vrijstelling wegens broederdienst. Om vrijstelling wegens eigen militairen dienst of dien van broeders te verkrijgen, moet men overleggen een paspoort of ander bewijs van ontslag, of een uittreksel uit het stamboek of een bewijs van werkelijken dienst; dit bewijsstuk kan, zoo het niet reeds onder den Bur gemeester berust, ten minste tien dagen vóór den dag, waarop de zitting van den militieraad wordt geopend, op de gewone Secretarie-uren bij den Burgemeester worden ingeleverd. Ter bekoming van vrijstelling wegens broederdienst moet men bovendien overleggen een getuigschrift van den Burgemeester, waaruit het getal zonen, tot het gezin behoorende, blijkt. De opgave van eene reden van vrijstelling bij de loting ontslaat hem, die vrijgesteld wenscht te worden, niet van de verplichting om bij den militieraad de reden van vrijstelling in te brengen, hetgeen in elk geval bij dit college moet worden gedaan op het daarvoor be stemde tijdstip. Sneek, den 1 October 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. JAC. van deb LAAN, Secretaris. 6)- Zij reikte den baron de hand en vroeg: er dan gedaan worden?* »Laat mij het document, Minona.* »Ik stel mijn lot in je handen.* «Prent dit handschrift goed in je geheugen. Regel voor regel met even bevende hand g< vang je een document, waarin je tot algemeene erfge name wordt benoemd.* .Bravo! Dus je hebt iemand »Een kunstenaar in het vervalschen van handschriften, mijn kind! Een meester in zjjn vak!* »En zal het je niet moeilijk vallen hem te winnen?* «Goedkoop zal het niet zjjn maar als het om millioenen gaat »En ben je zeker van zjjn stilzwijgen, zoodat hij geen aangifte «Wees onbezorgd, Minona! Ik heb je immers gezegd, dat je je tot den rechten man gewend hadt. Misschien bezorg ik je morgen reeds de verbeterde uitgave van dit document in een omslag, dat eveneens in de schrift trekken het opschrift bevat: «Mijn laatste wil.* Heb je het zegel van den graaf nog?* «Zeker ik heb het meegebracht.* «Bravo? Maar nu nog wat.* VERGADERING van den Gemeenteraad van Sneek, op Dinsdag, den 4 Oct. 1904, des namiddags te 67» uur. Tegenwoordig zijn 14 leden één vacature wegens het overlijden van den heer mr. C. C. Paehlig. Voorzitter de heer mr. D. Alma, Burgemeester. Secretaris de heer Jac. van der Laan. Alvorens tot de werkzaamheden over te gaan, vindt de Voorzitter ’t gepast, een kort woord tot de verga dering te richten, die zeker met Spr. het oog met weemoed richt naar de plaats, waar de vorige verga dering, nog schijnbaar gezond, de heer mr. C. C. Paeh lig was gezeten en aan de werkzaamheden deelnam. Een plotseling overlijden maakte een einde aan zijn werkzaam leven en jl. Zaterdag is het stoffelijk over schot grafwaarts gebracht. Spr. hoopt, dat het kort woord, door hem aan de groeve gesproken, in den geest der vergadering zal zijn. Heet! de gemeente veel in den heer Paehlig verloren, cok bij dezen kring, waarin hij steeds werkzaam was tot verhooging van den bloei en de belangen dezer gemeente, zal zijne nagedachte nis in blijvende herinnering zjjn. Ook vertrouwt Spr. dat deze woorden instemming zullen vinden bij de gemeente-ambtenaren, die hij steeds zoo welwillend tegemoet kwam. Spr. stelt voor aan de weduwe, op een bericht harerzijds van het overlijden van haren echtgenoot, een schrijven van rouwbeklag te richten. Spr. ziet in het stilzwijgen der leden een bewijs van instemming met het voorgestelde schrijven. Punten van behandeling 1. Resumtie der Notulen. Na lezing door den Secretaris, worden de notulen der op 6 September 11. gehouden vergadering, onver anderd vastgesteld. 2. Mededeeling van ingekomen stukken, enz. De Secretaris doet mededeeling van a. Een schrijven van den heer Paehlig alhier, na mens de weduwe kennis gevende van het overlijden van diens broeder mr. C. C. Paehlig b. Het Provinciaal blad no. 73 van 1904, waaruit blijkt, dat tot leden van het college van zetters voor deze gemeente zijn herbenoemd de heeren R. S. H. Visser, M. Haga en H. F. Pijttersen e. Een schrijven van den heer E. Feenstra alhier, berichtende, dat hij genoegen neemt met de gestelde voorwaarden voor verkoop van een gedeelte vaarwa ter van het «Sperkhem* d. Een idem van den heer Inspecteur van het Mid delbaar Onderwijs H. J. de Groot te ’s-Hage, berichten de, dat hij geen bezwaar maakt tegen eene vernieuwde benoeming van den heer dr, A. O. Antusch tot Direc teur der Burgeravondschool alhier voor den cursus 1904/1905 e. Eene resolutie van hh. Ged. Staten dezer Pro vincie, houdende goedkeuring van het raadsbesluit van 6 Sept. jl. tot betaling uit den post voor onvoor ziene uitgaven, dienst 1904 Een idem, houdende goedkeuring der raadsbeslui ten van 6 Sept. 11., tot wijziging der begroeting dienst 1904 en tot het aangaan eener geldleening groot f 50.000 g. Een adres van A. Elzinga en G. de Leeuw alhier, verzoekende verhooging hunner jaarwedde als agenten van politie le klasse h. Een idem van H. Schotsman, F. Koning, S. Siebrands, R. Boeyinga en A. Kappenburg alhier, ver zoekende verhooging hunner jaarwedde als agenten van politie 2e klasse i. Een idem van Jan Brandsma, brugdraaier alhier, verzoekende verhooging zijner jaarwedde j. Een idem van het Bestuur der Vereeniging voor christelijk Schoolonderwijs alhier, verzoekende de kei- bestrating voor de school en onderwijzerswoning aan het Oud-Kerkhof, door een klinkertbestrating te doen vervangen k. Een idem van den heer P. Hofstra alhier, onder overlegging eener teekening, verzoekende de rooilijn te willen bepalen voor eene woning aan de Lemmer- «Hamlet. Mevrouw Nilson zingt de Ophelia, Faure speelt als Hamlet. Je hebt dus nog eenig kunstgenot op den koop toe.* «En gaan we samen, oom?* «Neen, ik heb weer pijn in mijn linkerknie en daarom blijf ik liever thuis. Ik heb mijn loge ter beschikking van de schoone vrouw gesteld en hier is een kaartje parterre voor jou. Je ziet, dat ik voor alles gezorgd heb.* «En waar zal ik die ster vinden?* «Als je in de pauze je omkeert, zal je haar zien op den tweeden rang, rechts de derde loge van het tooneel.* «Tweeden rang, rechts de derde loge van het tooneel.* «Juist! Daar kan je een schoone Catharina Cornaro met oogen en haar van een Beatrice Genei zien.* «Ze is toch niet alleen?* «Zij zal haar duenna bij haar hebben, een Italiaansche, kort donkerbruin haar, zwarteoogen en een arendsneus. Maar waarom zou ik je die duenna beschrijven, terwijl je bij den eersten aanblik haar zal herkennen, die ik voor je bestemd heb. Ik had je niet eens de loge moeten aanduiden, er is slechts ééne Minona in Weenen.* «Heet ze Minona? Een vreemde naam.« «Die naam komt even weinig voor als haar zeldzame schoonheid.* «Oom’oom, u dweept nog altijd. Haar schoonheid kan voor u nog gevaarlijker worden dan voor mij.* «Spot maar, mijn jongen. Als je haar eerst maar ge zien hebt. Ik was daar straks bij haar, om haar myn loge aan te bieden. Oh, wat een vrouw! Dat is werkelijk iets meer dan gewoon. En ze heeft de manieren van een volleerde dame uit de groote wereld. Tot haar geluk is haar jeugd in afgezonderde eenzaamheid tot bloei gekomen en nu treedt zij het leven in met de frissche ontvankelijkheid van een ongekunsteld vrouwelijk ge moed.* (Wordt vervolgd.) Bewerkt door AMO. «De oude graaf von Thurnfels dat stelt me gerust, Minona! al zie ik dat ge voor den ouden heer nog toilet maakt.* Minona was voor den toiletspiegel getreden en bracht haar verwarde lokken in orde. De baron stond nu op, reikte haar de hand en vertrok. «Vaarwel mijn vriend!* zeide Minona. «Laat je door Anetta langs de zijkamer uitgeleide doen, zoodat je niet samentreft met den graaf in het salon. Adieu!* «Vaarwel, mevrouw.* Hij kuste haar de hand en verdween in de aangeduide zijkamer. Toen de baron op straat was, keek hij nog eenmaal naar haar vensters op en mompelde: «Ik verlang niet veel van je, mijn kind: een beetje liefde en veel, heel veel geld. Ik ben nu zeker, dat ik dit allebei van je krijgen zal.* VIERDE HOOFDSTUK. «En datis?* «Hoe zullen wij deze laatste beschikking van den graaf te voorschijn brengen?* «Ik begrijp je niet.* «Er zijn sedert den dood van den graaf drie weken verloopen. Zal het geen opzien baren als je nu plotse ling voor den dag komt met zoo’n testament, waarvan je tot heden nog geen woord hebt gesproken?* «Ik zal het in de schrijftafel van den graaf vinden.* «Die beeft men reeds doorzocht.* «Ja, maar het geheime vak heeft men niet gevonden. En op de plek, waar nu nog de inlichtingen liggen, omtrent dien geheimzinnigen erfgenaam, kan dit testa ment ook gelegen hebben.* «Je hebt gelijk,* zei de baron. Maar in ieder geval moet er geen tijd verloren gaan. Je vertrouwt me dus dit document toe, en ik beloof je Op dat oogenblik hoorde men achter de portière een zacht kuchje en naderende voetstappen. «Ben jij daar, Anetta?* vroeg de gravin in het Itali- aansch. «Ja wel, mevrouw. Mijnheer de graaf is in het salon. Hier is zijn kaartje.* Tusschen de vouwen der portière door kwam een zilveren presenteerblad, met een kaartje, waarop te lezen stond: «Leo, graaf von Thurnfels.* «Heb je hier reeds kennissen, Minona?* vroeg de baron eenigszins verwonderd. «Een oude kennis. Bloot toevallig heb ik den ouden graaf von Thurnfels ontmoet.* «Den ouden graaf von Thurnfels?* «Ja, hij was een vriend van mijn overleden echtgenoot. Hij heeft ons een paar keeren op Windeck bezocht, eens toen ik nog een kind was, en eens kort nadat ik I met den ouden graaf getrouwd was.* ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 27» cent. Groote letters naar plaatsruimte. »Wel, mijn jongen, van avond zal je haar zien.* «Wie, oom?* «Wel, je aanstaande vrouw.* «Ah, daar u gisteravond van gesproken heeft?* «Natuurlijk.* «Dus u heeft uw plan nog niet opgegeven?* «Volstrekt niet. Vandaag maak je de eerste kennis.* «Oom, in mijn afwezigheid heeft u toch geen huwe lijksbureau opgericht?* «Oh neen, maar het is nu eenmaal mijn vaste voor nemen, jelui samen te brengen.* «En waar zal ik haar zien?* «Van avond in de opera.* «Ah zoo! en ik heb zoo weinig aan de opera ge dacht, dat ik niet eens weet, wat er gespeeld wordt.* Burg, en Wethouders stellen voor, aangezien op 27 Februari 1.1. opeen gelijk adres van adressant eeneafwij zende beschikking is genomen, en zich tot heden geene nieuwe gezichtspunten in deze zaak hebben geopend, behalve clementie, om.ook nu het verzoek te wijzen van de hand. De heer Bakker herinnert, de eenige te zijn, die des tijds tegen die afwijzende beschikking was. Ook thans heeft spr. de zaak weer onderzocht en ziet niet in, dat de bewoners van de achter de timmerschuur van adr. gelegen woningen, door de overbouwing der steeg in grooter brandgevaar zullen komen en is er voor gunstig op het adres te beschikken. De heer Visser zejgt, dat het Dagel. Bestuur niet anders kon en mocht handelen. Hij is het daarmee geheel eens, doch in het prae-advies van B. en W. wordt de weg van clementie aangewezen; adressant erkent schuld en heeft voor de overtreding boete be taald; verder is de toestand niet zoo storend en wan ordelijk als is voorgesteld, de steeg heeft enkel een kap, anders niet, waarom spr. tegen het voorstel van het Dag. Bestuur zal stemmen. De heer de Jong verwondert zich over het gespro kene aangaande den bouw; de verordening spreekt van 21/, meter breedte, teiwijl de onderwerpelijke steeg slechts 1,70 meter breed is. Gesteld dat er brand in de gebouwde schuur uitbrak, dan zou door het om laag storten der massa, de weg voor de achterbewo- ners afgesneden zijn; spr. vindt den toestand nog de zelfde. Volgens de eischen dient er een afwijzende beschikking te worden genomen, doch volgens de cle mentie eene gunstige. De heer Visser merkt den heer de Jong op, dat het desbetreffend artikel spreekt van nieuw te bouwen stegen; verder heeft men hier met een bestaanden toe stand te doen. De heer de Jong zegt, dat hier een nieuw gebouw is gesticht en geeft lecture van het geheele desbetreffende artikel der bouwverordening, wat hij z. i. noodig vindt, om dat artikel goed te begrijpen. De heer Bouma heeft indertijd tegen gestemd, omdat bij brand de menschen daarachter als in een muizen val zaten opgesloten. Nu is er wel door den heer Bakker gezegd, dat bij brand er een uitweg over het stek gevonden kan worden, doch wanneer de grond daar bebouwd wordt, is ook die weg afgesneden. Adressant wist dat hij niet mocht doen, wat hij heeft gedaan. Spr. wil niet hardvochtiger dan anderen zijn, doch als er gevaar is, dient dat weggenomen te worden. De heer ten Cate is van meening, dat door de over kapping de toestand niet zooveel verminderd is bij vroeger en is ook voor clementie. De heer de Jong wijster nog op, hoe gemakkelijk er in een timmerwinkel brand kan ontstaan, waarop de heer Blok opmerkt, dat hem uit ervaring geen feit bekend is, dat een timmerwinkel is afgebrand. Deze spreker vindt ook, dat de bewoners aldaar, bij brand hunnen uitweg zullen vinden over het stek. Ds heer Bouma geeft in overweging dit punt aan te houden tot de volgende vergadering en door den gemeente-architect te doen onderzoeken of het brand gevaar kan worden weggenomen. De Voorzitter vindt, dat men dezen weg niet op moet; de zaak heeft haar loop gehad. Door den ar- straatweg op de kadastrale perceelen sectie C, nos. 96 en 97 l. Een idem van den heer Max van Bergen, stoom- carousselhouder te Winschoten, verzoekende voor de kermis in 1905 onderhands de staanplaats voor een stoomcaroussel te mogen pachten voor de som van f 12C0.— m. Een idem van den heer A. G. Bijvoets alhier, verzoekende hem tegen nader overeen te komen voor waarden onderhands in koop te willen afstaan het zoogenaamde plukhuis aan het Zuidend, kad. bekend gemeente Sneek sectie B, no. 3420 n. Een idem van H. Zeijjlemaker e.a. bewoners der Badhuisgracht en daaraan grenzende buurten, verzoe kende verbetering te willen brengen in de bestrating daar ter plaatse en om een lantaarn langer te laten branden o. Een idem van H. Bink alhier, verzoekende hem na zijn eervol ontslag als agent van politie 2e klasse een pensioen te willen verleenen p. Een idem van het Bestuur der Afd. «Sneek* der Friesche Maatschappij van Landbouw, verzoekende kosteloos gebruik van een der lokalen van het Gymna sium en den varkensstal ten dienste van een in den a.s. winter te houden cursus in paardenkennis. De V oorzitter stelt voor op het adres sub p in de volgende vergadering eene beschikking te nemen, tenzij de vergadering van mee ning is, daar dit adres telken jare terugkeert, nu eene beslissing te kunnen nemen. Afgaande op het stilzwij gen der vergadering stelt Spr. voor, dadelijk het verzoek in te willigen, op voorwaarde, dat adr. voorde reiniging der localiteiten moet zorgdragen het verzoek sub m nader onder de oogen te zien jn dan later ter tafel te brengen eveneens te handelen met het verzoek sub l van Max van Bergen, tot het bekomen van een staanplaats voor een stoomcaroussel het adres sub k voor te bereiden ter behandeling in de eerstvolgende vergadering het adres sub o, van H. Bink, eervol ontslagen agent van politie der nachtdienst, verzoekende toekenning van een pensioen, te behandelen met inachtneming van de desbetreffende regeling voor gemeentepersoneel, dat niet deelt in het gemeente-pensioenfonds de adressen sub j en n, beide verzoekende verbete ring van bestrating, te stellen in handen der commissie voor straten en wallen ten fine van advies op de adressen sub g, h en i, verzoekende verhoo ging van jaarwedden, te letten bij de behandeling der gemeente-begrooting, dienst 1905, en verder de overige niet-gememoreerde ingekomen voor kennisgeving aan te nemen. Zonder discussie en hoofdelijke stemming wordt conform besloten. 3. Rapport van de Commissie van beheer der ge- meente-reiniging over den toestand van diverse Riolen en Waterlossingen. Burg, en Weth. stellen voor, bovengenoemd rapport te stellen in handen van de Gezondheids-commissie, ten fine van advies. Zonder discussie en hoofdelijke stemming wordt conform besloten. 4. Adres van Tj. J. van der Steele, om alsnog ont heffing van een bepaling der Bouwverordening. Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post fO,5O. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. s e 4 d n i - a 11 3 1 OU RANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1904 | | pagina 1