NIEUWS- EN lOVMfflBBLl» Hel afgeloopen badseizoen. Bet val&che Testament. I ÏWR SNEER ES 0I81WEN. LoW w de Nationale KIn. 59e Jaargang. Woensdag 12 October 1904. No. 82. KENNISGEVING. Uitgever: B. FALKENA Mzn., Singel, Sneek. Officieele Advertentiën. FEUILLETON. r zoovele andere 1 VIERDE HOOFDSTUK. Ik was met haar Verkiezing van leden der Kamer van Koop handel en Fabrieken te Sneek. een geheime speelclub Als dit al waar een beperkten Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. Bewerkt door AMO. It 11 e ’t e 'f «O ja,« viel de oudere dame nu in. «Wie weet, wat er gebeurd zou zijn, als u, geachte heermogen wij den naam van onzen redder vernemen «Mijn naam is Thurnfels.« »lk heet Emilie Nisser, om u te dienen, mijnheer. En dit kind heet Genoveva een vreemde naam mijn heer, vindt u niet? Maar wij noemen haar kortweg Eefje. Ziet u, mijnheer Thurnfels, ik ben altijd ang stig als wij onze rustige woning in WAhring verlaten om een reis naar de stad te doen, want voor ons is het een reis. Telkens als ik in de tram stap, bid ik een Onze-Vadertje, en vandaag heb ik nog tegen Eefje ge zegd, omdat ze dolgaarne naar de opera wou maar daar zijn we aan de trap en mijnheer gaat zeker niet op de galerij, zooals wy «Nogmaals hartelijk dank,* viel het meisje in, ter wijl ze haar redder de hand toestak. «Goeden avond, juffrouw Eefje,zeide hij zacht, haar hand in de zqne drukkend. Het volgende oogenblik was het schoone meisje uit het gezicht verdwenen. «Zal ik het lieve kind ooit weerzien vroeg de graaf zichzelven af, terwijl hij zijn plaats in het parterre opzocht. Thurnfels herhaalde den naam der oudere dame. Emilie Nisser, Wahring, het zou niet moeilijk vallen het adres te vinden. Had hij door het voorval op straat geen recht om daar een bezoek te brengen Een stem in zijn binnenste zeide hem, dat dit meisje niet geschapen was om een lichtzinnig avon tuur mee te beginnen. En toch als hij, Bruno graaf von Thurnfels, met het burgermeisje in nadere aanra king wilde komen, wat kon dan anders zijne bedoeling zijn? Hij richtte zijn opmerkzaamheid op het tooneel en het duet tusschen Faure en Nilson boeide voor een BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek, Gelet op artikel 10 van het Koninklijk besluit van den 4 Mei 1896 (Staatsblad no. 76) Brengen ter openbare kennisdat ten Gemeente- huize op Maandag den 7 November 1904, van des voormiddags 11 tot des namiddags 1 uur, eene ver kiezing zal plaats hebben van drie Leden der Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, wegens periodieke aftreding met 1 Januari 1905. Sneek, den 1 October 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA Burgemeester. JAC. van dek LAAN, Secretaris. »e *- ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 21/» cent. Groote letters naar plaatsruimte. gjBURGEMEESTER en WETHOUDERS van de ge meente Sneek, Gelet op art. 26 der Militiewet 1901 en art. 24 van het Koninklijk Besluit van den 2den December 1901 (Staatsblad no. 230) Brengen ter openbare kennis, dat de Loting van hen die in dit jaar in deze Gemeente voor de lichting 1905 der Nationale Militie zijn ingeschreven, zal plaats heb ben in de Concertzaal alhier, op Zaterdag den 15 Oc tober e. k., des voormiddags te 91/» uur; dat op Maandag 17 October ter Secretarie der Ge meente door of van wege de lotelingen aanviaag kan geschieden voor de getuigschriften ter bekoming van vrijstelling wegens broederdienst. Om vrijstelling wegens eigen militairen dienst of dien van broeders te verkrijgen, moet men overleggen een paspoort of ander bewijs van ontslag, of een uittreksel uit het stamboek of een bewijs van werkelijken dienst; dit bewijsstuk kan, zoo het niet reeds onder den Bur gemeester berust, ten minste tien dagen vóór den dag, waarop de zitting van den militieraad wordt geopend, op de gewone Secretarie-uren bij den Burgemeester worden ingeleverd. Ter bekoming van vrijstelling wegens broederdienst moet men bovendien overleggen een getuigschrift van den Burgemeester, waaruit het getal zonen, tot het gezin beboerende, blijkt. De opgave van eene reden van vrijstelling bij de loting ontslaat hem, die vrijgesteld wenscht te worden, niet van de verplichting om bij den militieraad de reden van vrijstelling in te brengen, hetgeen in elk geval bij dit college moet worden gedaan op het daarvoor be stemde tijdstip. Sneek, den 1 October 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. JAC. van dek LAAN, Secretaris. niet. Je moet haar eerst gezien hebben; tot zoo lang moet zij de geheimzinnige onbekende voor je blijven.* «Dus van avond in de opera?» «Op den tweeden rang, rechts de derde loge van het tooneel.* Dit gesprek werd tusschen oom en neef gevoerd, gedurende het middagmaal, dat geregeld om vier uur werd opgediend. Na het maal deed de jonge graaf een wandelrit in het Prater en vervolgens bezocht hij «Café Bauer» oirrae couranten in te zien. Toen hij eenige minuten voor zeven uur het Café verliet en de Ringstraat overstak om naar de opera te gaan, werden zijn zwervende blikken plotseling zoo ernstig geboeid, dat hij bleef staan. Een jonge dame verliet een tram en hielp een bejaar de dame uitstappen. Hij meende nooit iets gezien te hebben, dat liefelijker en bekoorlijker was dan die jonge dame met haar blauw fluweelen hoedje, waaronder weelderige, blonde lokken te voorschijn kwamen en wier fraaie lichaams vorm zoo schoon uitkwam door haar nauwsluitend fluweelen manteltje. De ruwe avondlucht had haar frissche wangen een roode kleur gegeven, maar nog donkerder werd dat rood, toen zij bemerkte hoe de bewonderende blikken van den jonkman op haar rustten. Daar gebeurde onverwachts iets, dat den jonkman in weinige sprongen aan de zijde van het schoone meisje bracht. De paarden voor een sierlijk rijtuig, dat juist een voornaam gezelschap naar de opera had gebracht, kwa men in vollen galop op de plaats aan, waar de twee dames de tram verlieten. De menigte week uit naar links en rechts voor de paarden, die door den koetsier bijna niet meer in tyedwang 7)- «Heeft u me niet verteld, dat haar echtgenoot pas kort geleden gestorven is?« «Ja, drie of vier weken geleden.* «Vindt u het dan niet vreemd, dat ze hier in Weenen haar rouwtijd komt doorbrengen, en dat ze van avond een uitspanningsplaats gaat bezoeken, waar honderden oogen op haar zullen gevestigd zijn?« «Voor zoover ik weet, is ze hier om eenige aangele genheden van de nalatenschap te regelen. Zij leeft te ruggetrokken als weduwe, die wel niet uit droefenis, maar toch uit plichtsgevoel den rouwtijd houdt. Be halve haar notaris en haar bankier, ben ik misschien de eenige, die verkeer met haar heeft.* «Heeft zij u hier opgezocht?* «Neen, ik heb haar toevallig in het schilderijmuseum aangetroffen, waar zij verdiept was in de beschouwing eener schilderij van Gabriel Max. Ik sprak haar aan, en ze was zichtbaar verheugd een bekende aan te treffen.* «Is u zoo intiem met haar bekend?* «Intiem is het rechte woord niet. man zeer goed bekend.* «En kende ik hem nietP* «Misschien alleen zijn naam; maar dien noem ik je Het kan al verschillend loopen! Voor de badplaatsen zou men zoo zeggen, is er geen beter jaar denkbaar dan den afgeloopen zomer. Een zomer, zoo vast en zeker betrouwbaar als de Nederlandsche Bank. Geen storm, geen regen. Nooit anders dan uitzicht op doorgaand goed weer. Vergelijk met dezen zomer eens die van ’t vorige jaar. Toen was droog, zonnig weer een buitengewoontje, waren regen en betrokken lucht regel. Een zomer buitengewoon gunstig En buiten deze categorie van menschen moet men nog rekenen de zeer ve len, voor wie de «verboden vrucht* toch aan trekt. Voor hen ook mist Scheveningen de groote attractie. Neen, zegt weer een ander, deze bewering is onhoudbaar. Ook al zouden er menschen wegblijven, die van hasardspel, enz. houden; mag men omgekeerd ook niet veronderstellen, dat de vijanden van deze dingen zouden weg blijven, als ze te Scheveningen overheerschend waren? En dan, ja, de demi-monde heeft te Sche veningen weinig in te brengen; zij is er wel, maar staat niet op den voorgrond; men ruimt haar geen plaats in als in sommige andere badplaatsen. Ook is ’t waar, gespeeld wordt er in ’t pu bliek niet anders dan ’tjeu de poule. Dit nu is niet zoo zeer een spel voor rijke Engelschen of Amerikanen, maar ’t maakt juist onder de kleine lui ongelukkigen. ’t Heet echter dat er is, waar ’t om grof geld gaat, is, dient die club echter voor kring. Doch, als werkelijk 't gemis van hasard- en ander spel de reden is, dat Scheveningen in 1904 niet zoo’n gunstig jaar had, waarom wa ren dan vorige jaren, toen die spelen ook ont braken, financieel gunstiger? Bovendien nog dit: Als men om ’t spel naar een badplaats gaat, dan zou daarom 1904 een beter jaar voor Scheveningen hebben moeten zijn dan andere jaren, omdat de Belgi sche badplaatsen sedert 't vorige jaar dien ha- sardspel-voorsprong missen. Als een badplaats moet achteruitgaan, omdat er geen gelegen heid is tot spelen, dan had juist Ostende moeten achteruitgaan. Heeft men in Ostende voor enkele jaren, toen de Belgische regeering ’t hasardspel wilde verbieden, niet moord en brand geschreeuwd en den ondergang der schitterende badplaats voorspeld? En na de afschaffing van dat spel bloeit Ostende toch nog. Neen, weet ge hoe de vork aan den steel zit? Er zijn dezen zomer genoeg Hagenaars e. a. in Scheveningen geweest en de hotels, ’t nieuwe Palace-hotel incluis, hadden gasten genoeg. Dus klanten genoeg. Maar dezelfde klan ten van voor twee, drie jaren zijn niet dezelfde klanten gebleven, wat de financiën betreft. Ze hadden dit jaar minder koopkracht, minder geld om aan weelde te doen; ze konden de verte ringen van voor twee, drie jaren niet maken. Scheveningen heeft in zijn beurs gevoeld, dat Nederland financieel achteruitging. Is men de verliezen, in Amerikaansche papieren, door Nederland in 1903 geleden, reeds vergeten? Op hoeveel tientallen millioenen werden die verliezen niet geschat? Dat is in één jaar met tabak, petroleum, enz. niet weer in orde te brengen. Ook beleefde niet Nederland alleen een soort geldcrisis. Hoeveel Duitsche crach’s zijn er niet geko men. En in ons land wat ging er ook de eene bank voor, de andere na, in faillissement. Die soort verrassingen werken nog al iets uit. rend als Ostende, toch meetelt in de eerste rij der modebadplaatsen? Dat juist dit jaar door den bouw van ’t Palace-hotel weer een heel eind prachtiger werd? Hoe vreemd ’t ook schijne, schrijft een Haag- sche briefschrijver, die de hofstad door en door kent, het jaar 1904 is geen voordeelig jaar geweest voor Scheveningen. Lieden, die zaken hebben in de badplaats, beweren, dat ze gewoonweg een slecht jaar kregen. Een zelfs beweerde: Nog nooit zoo’n slecht jaar; het re genachtige jaar 1903 was er heilig bij. Wat kan hiervan de reden zijn? In de eerste plaats zou men zoo zeggen: Veel varkens maakt de spoeling dun. Er wordt harder bijgebouwd dan de menschenstroom kan aangroeien. Dit is waar, er wordt hard bijgebouwd. Als er bijv, plotseling zoo’n reuzenpaleis als 't Pa lace-hotel bijkomt, moeten de andere logeer gelegenheden er voorloopig schade van heb ben. Maar dan wordt toch de algemeene indruk, die men krijgt niet die van: Een slap badjaar. En dat is toch de indruk, die meer dan een in Scheveningen gekregen heeft. Wat is toch de corzaak? De een beweert, dat er in onze groote bad plaats te vergeefs gezocht wordt naar verbo den vermaken, naar verboden spel, hasardspel en naar’n overwegend demi-mondain leven. Vele rijke lui zouden daarom wegblijven. Er zijn toch zeer velen, die niet buiten hasardspel en mondain leven werkelijk vermaak meenen te kunnen hebben. konden gehouden worden. Ook de jonge dame zou wel tijdig gevlucht zijn, als ze zich niet met de oudere dame bemoeid had, die haar bij den arm greep. Juist keerde zij zich om, daar zag zij, nauwelijks vijf schreden van zich verwijderd, de woest snuivende rossen. De koet sier trok de leidsels aan, de paarden steigerden hoog en stormden toen weer voort. Zij zag het gevaar en uitte een kreet van ontzetting; de ontsteltenis deed haar als vastgenageld op de plaats blijven. Op eens voelde zij een krachtige hand, die haar wegrukte, terwijl een andere hand met den wandelstok het naaste paard bedreigde. Dit alles ging zóó vlug, dat zij nauwelijks van den schrik bekomen was, toen ze aan den arm van den jonk man voor het opera-gebouw stond. «Scheelt er iets aan u, moeder?* was haar eerste vraag. «Neen, God zij dank,* antwoordde de oude. «Zie toch eens, wie onze redder is.* «Wij zjjn u veel dank schuldig, mijnheer,* stamelde het meisje, terwijl zij den jongen heer aankeek, die nu haar arm losliet en met een buiging tot afscheid wil de heengaan. «Ik ben verheugd u een kleinen dienst bewezen te hebben en ik hoop dat dit voorval voor u geen ernstige gevolgen zal hebben. Is u weer geheel van den schrik hersteld Of u ziet zoo bleek zou u soms een kleine verfrissching willen gebruiken «Hartelijk dank,* antwoordde het meisje. «Ik ben geheel wel, alleen de arm doet mij een weinig pijn.* «Daar ik u zoo onzacht aan heb weggerukt,* sprak de jonkman. «Ik bid u wel om verschooning.* «Vraagt u nog om verschooning, terwijl u ons uit zulk een groot gevaar gered heeft «Zoo groot was het gevaar toch niet dus als de nu afgeloopene was voor ieder, die wilde reizen en vooral voor de gelegenheden die de reizigers aantrekken. Zwitserland moet dus dit jaar schatten heb ben verdiend; evengoed als de drukste streken aan den Rijn; evengoed als uitgezóchte oorden. In België trok de beroemde badplaats Osten de meer volk dan eenig jaar te voren. In ons land, dat zoo weinig op streken en plaatsen kan wijzen, die om natuurschoon, of waar dan ook om, de menschen trekken, moeten dus Scheveningen, Zandvoort, Wijk-aan-Zee, Zuid-Limburg, enz. ’t druk hebben gehad. Van Zuid-Limburg hoorden we dit bevesti gen. Ook van Zandvoort, dat nog nooit zoo veel toeloop van logeergasten en van eendaag- sche gasten had als dit jaar. Zandvoort neemt toch in de laatste jaren geregeld toe als bad plaats. Alleen willen we dit opmerken: Zand voort is beslist drukker geweest dan eenig jaar te voren, maar ’t verschilde zoo weinig met ’t vorige jaar, dat men moet vragen: Geeft een fraaie zomer dan niets? Men zou zoo op de gis af zeggen, dat iede re badplaats ’t zoo ongeveer dubbel zoo druk in 1904 heeft moeten hebben als in 1903. En 't scheelde niet meer dan ’n paar percen ten. En Scheveningen, onze groote badplaats? Scheveningen, ’t zomerverblijf voor de Hage naars, die er hun huishouden, hun uitgaven op regelen om geregeld aan ’t strand te kunnen zijn? Scheveningen, dat zoo gemakkelijk van uit Rotterdam te bereiken is? Dat menschen trekt uit alle deelen van ons land? Scheve ningen, dat, is ’t al niet zoo druk en schitte- n g 4 d n i 3- 11 it OURANT. 3’ ie Ie 6 e 1 i

Sneeker Nieuwsblad nl | 1904 | | pagina 1