NIEUWS- ES AliraiTESTIElILJll 10(111 SJiEUk IIOUSTMBJ. I Eet vetlsehe Teet&ment. L No. 90. Woensdag 9 November 1904. 59e Jaargang. I Uitgever: B. FALKENA Mzn., Singel, Sneek. Officieele Advertentiën. BEKENDMAKING. FEUILLETON. Kennisgeving. Uit de Raadszaal. 1 i TIENDE HOOFDSTUK. Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 8 maanden, franco per post f0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. VERGADERING van den Gemeenteraad van Wymbritseradeel, op Zaterdag den 5 No vember 1904, des voormiddags te 107, uur. Tegenwoordig zijn 14 leden, afwezig met kennisge ving, wegens ongesteldheid, de heer S. J. Gerbrandij. Voorzitter de heer M. H. Tromp, Burgemeester. Secretaris de heer J. Poppinga. 1 e e BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeen te Sneek, brengen ter openbare kennis de volgende KENNISGEVING. De COMMISSARIS der KONINGIN in de provincie Friesland, Gelet op het besluit van Gedeputeerde Staten dier provincie, van 27 October jl., no. 52, le afdeeling J., alsmede op art. 11 der wet van 13 Juni 1857 (Staats blad no. 87); Brengt ter kennis van belanghebbenden dat de jacht in deze provincie, voor zoover betreft het jachtbedrijf op patrijzen, zal worden gesloten op Zaterdag 26 November 1904, met zonsondergang. En zal deze op de gebruikelijke wijze wordenafge- kondigd en aangeplakt. Leeuwarden, 1 November 1904. (get.) Van HARINXMA THOE SLOOTEN. Sneek, den 5 November 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. JAC. van der LAAN, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, brengen ter openbare kennisdat het Supple toir Kohier van Belasting op de Honden, dienst 1904, goedgekeurd door heeren Gedeputeerde Staten van Friesland, aan den Gemeente-Ontvanger ter invordering is ter hand gesteld en een ieder verplicht is, zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen, dat een Afschrift van dit Kohier vanaf 9 dezer, ge durende v ij f maanden ter Secretarie dezer gemeente ter inzage is nedergelegd alle werkdagen van ’s mor gens 9 tot ’s namiddags 1 uur. Sneek, den 7 November 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. JAC. van deb LAAN, Secretaris. pier geworpen. Ik maak u mijn compliment, mijnheer Knablein. Het is jammer, dat ge met uw belooning van vijfduizend gulden u in het particulie re leven wilt terugtrekken. Ge hebt eigenlijk een schoone toekomst voor u. Zoo’n aangeboren talent kon u geld opbrengen. Maar u wil dat nu eenmaal zoo, dus is er niets aan te veranderen. En eigenlijk vind ik het ook wel goed dat u zoo bang is om de wetten te overtreden, dat stelt me gerust.* »Hoe bedoelt u dat, baron?* «Wel, de vrees voor eene onaangename kennisma king met de politie zal uw mond gesloten houden. Het eerste woord zou u op de bank der beschuldig den brengen.* «Maar baron, hoe kan u denken «Ge zijt een zwak menschenkind, mijn waarde heer Knablein, en uw ziekelijke neiging tot eerlijkheid, die ge nog niet geheel hebt overwonnen, zou mij misschien in ongelegenheid kunnen brengen. Maar ik verzeker u, jonge vriend, dat ik dan zon der aarzelen de geheimen van de heeren Vogel en Knablein zou verraden, die op groote schaal bedrog hebben gepleegd met valsche wissels op Londen, Pa rijs en Berlijn.* «Ge hebt mij gisteren nog gezegd, baron, dat alle verantwoordelijkheid op u valt dat ik niets ben dan de pen, waarmee u schrijft «Dat heeft mijnheer Vogel u gezegd, maar nu spreek ik als baron Hoffmann en dan moet ik u zeggen, dat het gerecht geen genoegen neemt met zulke onder scheidingen als mijnheer Vogel gemaakt heeft om uw geweten geiust te stellen.* Het scheen dat Knablein nog maar niet begreep, welk onderscheid bestaan kon tusschen mijnheer Vogel en baron Hoffmann, aangezien die twee namen toch slechts 15). «Ik hoop, mijnheer baron Ik denk, dat ik geslaagd ben. Het was een zwaar stuk arbeid, en als het niet geweest was om de groote belooning, die u mij beloofd heeftHier is het origineel en hier het afschrift, of eigenlijk «Zeg maar gerust: het valsche stuk. Als u nooit slechtere dingen doetwel, het is prachtig, voor treffelijk. Ge hebt u zelven overtroffen, waarde heer! Ik moet zeggen, ge zijt een kunstenaar in uw vak. En de datum ja alles is in orde. Waar is het stuk, dat ik geschreven heb?* «Hier mijnheer de baron!* antwoordde Knablein, zichtbaar gestreeld door den hem toegezwaaiden lof. Hij haalde uit een vakje van de portefeuille het ge schrift te voorschijn, dat de baron hem gegeven had om in het handschrift van den ouden graaf over te schrijven. De baron stak de lamp aan en verbrandde dit ont werp aan den lucifer, dien hij nog in de hand hield. «Zoo*, zeide hij toen, «laten wij nu bij de lamp uw werk nog eens nader bekijken. O, het is inderdaad prachtig! Het schrift is juist als dat van den graaf, en de regels staan ook een beetje onregelmatig, als door de hand van een stervende op het pa- Punten van behandeling: 1. Notulen van den 24 September 1904. Na lezing door den Secretaris, worden deze notulen onveranderd vastgesteld. 2. Ingekomen stukken en mededeelingen. De Secretaris doet mededeeling van: a. Een schrijven van P. Boelsma te Oudega, hou dende dankbetuiging voor zijn eervol ontslag als weg werker en voor de hem toegekende jaarlijksche toelage van f 100; b. Een idem van Rimmer Schotanus te Gaastmeer, waarbij hij zijne benoeming tot wegwerker te Oudega aanneemt; c. Een idem van de gemeente-veldwachters, waarbij zij hunnen oprechten dank betuigen voor de gunstige beschikking op hun verzoek tot verhooging hunner jaarwedden; d. Een resolutie van Ged. Staten, houdende goed keuring van het suppletoir kohier van hoofdelijken omslag, dienst 1904; e. Een idem, waarbij worden goedgekeurd de raadsbesluiten, tot rechtstreeksche betaling uit den post voor onvoorziene uitgaven en tot af- en over schrijving van posten op de gemeentebegrooting, dienst 1904; f. Een idem, houdende mededeeling dat aangaande een verschil tusschen de Algemeene Arm voogdij te Oosthem en de gemeente Wymbritseradeel, betreffende de toepassing van art. 177 der zegelwet, wat aangaat dat kwitantiën boven f 10,voor leverantiën ten dienste van het Armbestuur, al of niet van ’n plakzegel moeten zijn voorzien, de gemeente Wymbritseradeel in haar recht is en dat bedoelde kwitantiën dus van een plakzegel behooren te zijn voorzien; g. Een schrijven van h.h. Armvoogden te Oosthem, berichtende dat naar aanleiding van ovengenoemde beslissing, aan den wensch van den Raad is voldaan en kwitantiën van boven f 10,— nog van een plak zegel zijn voorzien, en nu verzoeken de rekening over het afgeloopen jaar alsnog goed te keuren; Op voorstel van den Voorzitter wordt zonder discus sie en hoofdelijke stemming besloten bedoelde rekening vast te stellen. h. Een verzoek van Broer Adema, pachter van de tolheffing der brug «het Wolsumerketting*, om met ingang van 12 Mei 1905 bedoelde brug weder voor 3 jaar onderhands te mogen pachten tegen dezelfde pacht van f 165 per jaar; ’t Komt B. en W voor, dat de aangeboden pachtsom te laag is en bij publieke verpachting een hooger som zal kunnen worden bedongen daar de vaart aldaar aanzienlijk is verbeterd, waardoor de scheepvaart zal toenemen en ook de brugwachters woning belangrijk is ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 27» cent. Groote letters naar plaatsruimte. Bewerkt door AMO. voorwaarden als thans in te willigen, wijl h. i. bij publieke verpachting geen hooger pachtsom zal kunnen worden bedongen en, zoover hun bekend, adressant de bediening van een en ander naar behooren waar neemt. De heer Wesselius wenscht de behandeling van dit punt tot eene volgende vergadering te verdagen, om inmiddels een onderzoek in te stellen of de tolheffing op dezen weg zou kunnen worden opgeheven; spr. vindt tolheffing een belasting die ongelijkmatig drukt. De hierboven bedoelde weg is aangelegd zonder pro vinciaal subsidie, zoodat erz. i. geen bezwaar is de tol op te heffen; bovendien is er bij de behandeling van het verzoek geen haast, aangezien het contract eerst met Mei a. s. eindigt. De Voorzitter heeft niets tegen bedoeld onderzoek maar is tegen verdaging, omdat adressant anders naar eene andere betrekking en woning moet omzien. De tolheffing is bovendien koninklijk goedgekeurd en zal een onderzoek naar de rechtmatigheid dier heffing ge- ruimen tijd vorderen, zoodat uitstel allicht stagnatie in de gemeente-administratie zou teweegbrengen. De heeren Wesselius en Okma meenen dat de ko ninklijke goedkeuring niet onherroepelijk zal zijn ver leend en voor eene volgende vergadering men met een onderzoek nog al iets gevorderd zal zijn. De Voorzitter weet uit ervaring dat dit lang, som tijds een jaar duurt en geeft in overweging het voor stel van B. en W. aan te nemen; inmiddels zo”'1'”' de heeren Wesselius en Okma hun onderzoek kunnen instellen. De heer A. H. Tromp vraagt of er gelegenheid be staat het pachtcontract voor een jaar te continuee- ren. De Voorzitter zegt dit ook al te hebben geopperd doch het is niet wat adressant vraagt. In stemming gebracht wordt het voorstel van B. en W., om het pachtcontract voor tolheffing weder met 3 jaar te verlengen, aangenomen met 8 tegen 6 stem men. 4. Adres van J. Posthumus te Nijezijl om eenige meters water van het Wijddraai van de gemeente in koop te mogen ontvangen. B. en W. stellen voor het verzoek van adressant, om eene oppervlakte water ter grootte van 40 M’, in koop te mogen ontvangen, ten einde door demping zijn erf hiermede te vergrooten, toe te staan, aangezien de wel stand daar ter plaatse er door zal worden bevorderd, onder voorwaarde dat als koopsom f 6,— worde be taald met bijbetaling der kosten op de overdracht van het eigendomsrecht vallende, dat eene walbeschoeiing ten genoege van B. en W. ter afscheiding moet worden gemaakt enz. en dat een en ander moet zijn daarge- y- ds gerestaureerd, om welke redenen zij voorstellen afwij zend op dit verzoek te beschikken. De heer Visser zegt dat de vaart wel verbeterd is, doch daardoor nog niet gezegd is, dat de scheepvaart zooveel zal toenemen; waar men thans over de bedie ning der brug wel tevreden is en de aangeboden som z. i. hoog genoeg, is spr. er voor het verzoek in te willigen. Het voorstel van den heer Visser niet ondersteund wordende, wordt het voorstel van B. en W. zonder hoofdelijke stemming aangenomen en is dus afwijzend op het adres beschikt. i. Een adres van S. D. Jongstra, tuinman en bloemist te Heeg, daarbij mededeelende dat hij eigenaar is ge worden van een stukje weiland en tuingrond, gelegen aan de noordzijde van de Wegsloot, onder Heeg, ’t welk hij tot moestuin en bloemisterij wil inrichten; ten einde het benoodigde te kunnen uit- en aanvoeren verzoek#adressant de Wegsloot zoover noodig te mogerr uitdieperi en dan tevens in die vaart een schiphuis te mogen plaatsen. De heer Ages zegt dat er niets tegen is het verzoek in te willigen; er is daar ook nog een schiphuis. B. en W. stellen eveneens voor het verzoek toe te staan, wat het schiphuis betreft tot wederopzegging en hiervoor eene zelfde retributie te vragen als voor het andere schiphuis wordt gegeven. Zonder hoofdelijke stemming wordt conform be sloten. j. Een schrijven van de hoofden der o. 1. scholen te Gaastmeer en te Woudeend, mededeelende dat zich aldaar behalve jongens, ook meisjes voor het herhalingson- derwijs hebben aangegeven en dus voor het geven van handwerk-onderwijs nog onderwijzeressen moeten wor den benoemd, B. en W. stellen voor te benoemen als onderwijzeres in de nuttige handwerken voor de herhalingsschool te Gaastmeer mej. A. BrandsTimmer aldaar en voor Woudsend mej. B. Wij ma aldaar. Zonder discussie en hoofdelijke stemming wordt conform besloten. De niet gememoreerde ingekomen stukken worden op voorstel van den Voorzitter voor kennisgeving aan genomen. 3. Adres van A. Cnossen, tol pachter te Osingahui- zen, om verlenging van het pachtcontract. Daar het pachtcontract voor tolheffing op den weg. van Heeg naar Hommerts en de bediening der brug over de Wymerts met 12 Mei 1905 afloopt, verzoekt adressant bedoeld pachtcontract voor 3 jaar te conti- nueeren tegen dezelfde pachtsom van f534,per jaar. B. en W. stellen voor het verzoek onder dezelfde één persoon bedoelden en met verwondering keek Knablein den man aan, die hem in zulke gevaarlijke zaken had meegesleept. De vrees voor de politie deed hem het zweet uitbreken. Hij zag hoe de baron het echte testament van graaf Czerny en het valsche in zijn borstzak stak en hij gevoelde grooten lust om zijn werk terug te eischen. Maar dat zou toch tever geefs zijn. Hij was geheel in de macht van dezen man, die van de politie en van het gerecht sprak, alsof het de on schuldigste dingen van de wereld waren. «Ge weet nu, mijn waarde, wat u te wachten staat als ge soms lust krijgt om wat veel te praten,* zei de baron, terwijl hij zijn jas dichtknoopte. «Kom, ga nu mee om uw belooning van vijf duizend gulden in ontvangst te nemen. Morgen koopt ge een nieuw stel kleeren, een gouden horloge en een fraaien ring, ge laat uw haar door den kapper friseeren en brengt dan een bezoek aan Eefje. Ge zult dan eens zien of de verandering, die uw persoon heeft ondergaan, geen in vloed heeft op het hart van het schoone kind. Kom aan, voorwaarts, mijn waarde Terwijl dit gesprek gevoerd werd, keerde de schoone Minona van een rijtoertje terug. Gedurende het rijden was zij zeer opgeruimd ge weest en had met genoegen geluisterd naar de opmerkingen, die haar kamenier maakte. Doch thuis gekomen, werd zij weer erg ongerust. Het uur na derde, dat de baron zou komen om het valsche tes tament te brengen, en binnen weinig tijds zou be slist worden of het waagstuk gelukte of niet. Deze vrouw was bijzonder ijdel, de bewonderende blikken, die op haar geworpen waren gedurende haar rijtoer, beschouwde zij als een hulde aan haar schoonheid, en die hulde bedwelmde haar meer en meer. Men bewonderde haar, dat had zij den avond te voren reeds opgemerkt, toen alle tooneelkijkers op hare loge ge richt werden. En haar triomfen te vieren in deze stad waar zooveel vrouwelijke schoonheden waren dat was haar eenige begeerte en om daartoe te geraken had zij de millioenen van den overleden graaf noodig. Elk middel om tot haar doel te geraken scheen haar geoorloofd, zij had dan ook geen oogenblik getwijfeld een weg te betreden, waar zij telkens gevaar liep in botsing te komen met wet en recht. Zij trad aan het venster en trommelde met haar vingers tegen de ruiten. Even later bracht de kame nier de lamp en nu nam Minona op de sofa plaats met een boek in de hand, doch de lectuur kon haar niet boeien. Zij staarde strak voor zich heen en scheen verdiept in gedachten van minder aaiigenamen aard. Daar werd zij uit haar droomerijen gewekt door het geluid der huisbeler werd driemaal kort na elkaar gescheld. Dat was het afgesproken teeken dat haar de komst van den baron meldde. «Eindelijkriep ze en haar hart begon sneller te kloppen. Zij stond op en trad den baron tegemoet, die op den drempel verscheen, terwijl mijnheer Knab lein achterbleef. «Wel, mijn vriend, wat brengt ge vroeg zij, hem de hand toestekende. «Ik ben niet alleen, schoone gravin daarom wensch ik u gaarne onder vier oogen te spreken.* «Kom dan even mee.* De gravin sloeg de portière open, die naar haar bou doir voerde en sloot daarna de deur, die zij met een knop uit den wand te voorschijn trok. «Nu, baron, hoe staat het? Brengt ge mij het be wuste testament «Helaas, alleen het origineel, dierbare Minona,* ■F as me De rn- ide •an "f 4 ird an ip- >e- y- at n jle d ;e )f t ■dt i 1 i OURANT - fi' r- ze ;e 3t

Sneeker Nieuwsblad nl | 1904 | | pagina 1