ÏMK WEU EI HU Het velsche Testament Wereldrijken. Zaterdag 12 November 1204. No. 91. 59e Jaargang. Uitgever: B. FALKENA Mzn., Singel, Sneek. Officieele Advertentiën, FEUILLETON. AFKONDIGING. AFKONDIGING. 50 70 120 170 260 340 410 470 520 560 590 610 an .ar 10 25 50 75 100 200 300 400 500 600 700 800 50 75 100 200 300 400 500 600 700 800 900 nieuws- hi mwmimiD -fes gebruik r 'B TIENDE HOOFDSTUK. ELFDE HOOFDSTUK. stuk rundvee nuchteren kalf varken of big boven de zes weken big beneden zes weken schaap lam - 0,02‘ - 0,05 Idem Idem Idem Idem Idem Idem Idem Idem Idem Idem Idem Idem tot i> Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. rij- be- de ge- OURANT f 0,10 - 0,10 - 0,05 - 0,10 - 0,026 - 0,05 iy- als ize Bewerkt door AMO. 25 M’ meer dan x> of daarbeneden 10 :te <e id jn e- >t- er id .as ene De ou- ide van ;ing 4 ard van ip- wij en lat en 11e ij a ud sze iet IZÖ of oe- rdt mij nu het valsche testament en het zegel van den graaf. «En de schrijver?* »Dien heb ik betaald; wij kunnen gerust zijn, dat hij zwijgen zal. En wat is mijn belooning,* vroeg hij, terwijl hij het testament in het couvert stak en het verzegelde. »Laten wij daar over spreken, als ik in het bezit ben van de middelen om te beloonen.< »En uw schoonheid dan?* zeide hij, zijn arm om haar middel slaande. «Houd u bedaard,* vermaande zij, zich losrukkende. «Men moet een vaste hand hebben als men het testa ment van een stervende verzegelt.* «Goed. Binnen een half uur zal alles in orde zijn en dan verzegelen we het document, dat voor u een waar de heeft van vijf millioen. Is dat werk gedaan, dan schenkt ge me zeker een paar aangename uren om ons te verheugen over onze ge meenschappelijke overwinning en plannen te ontwer pen voor de toekomst. Een klein souper en een glas punch, zooals Annetta die zoo heerlijk weet gereed te maken, en die mij vroeger op het kasteel Windeck het bloed zoo warm heeft gemaakt.* «Ik zal ook voor ijs zorgen, baron, om uw bloed te rechter tijd af te koelen.* »O, gij schoonste en tevens wreedste aller vrouwen! Herinnert ge u volstrekt niets meer van de schoone da gen, die wij op het kasteel Windeck samen hebben doorgebracht?* »Oh zeker! het testament van den ouden graaf herin nert me genoeg aan die dagen.* «Kom, kom! Dat is slechts een kleine hinderpaal, die wij gemakkelijk zullen overwinnen.* Baron Hoffmann was in een goeden luim en praatte gezellig. Op eens echter zeide hij: «Ik hoor iemand komen. Dat zal de schrijver zijn die ons het couvert brengt.* Terwijl de baron in de voorkamer ging om met mijn heer Knablein af te handelen, trad de jonge weduwe aan het venster en liet haar blikken over het gewoel op straat zwerven. Het ontbrak deze jonge vrouw niet aan vastberaden heid om alle hindernissen uit den weg te ruimen; maar als zij dacht aan het waagstuk, dat zij nu ging onderne men, was zij niet zonder bezorgdheid. De baron stoorde haar overpeinzingen met de woor den: »Ziezoo, alles is in orde, Minona! Hier is het cou vert, voorzien van de woorden: «Mjjn laatste wil.* Geef ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 21/, cent. Groote letters naar plaatsruimte. 16). »Zouden wij het oude opengesneden couvert niet kunnen gebruiken als het met groote zorg werd dichtgeplakt?* «Ónmogelijk! Ge moet het valsche testament aan het gerecht overleveren als gevonden in de schrijftafel van uw echtgenoot. Als nu ontdekt werd, dat het couvert reeds vroeger geopend werd neen, dat gaat niet! Wij moeten niets ten halve doen! De baron ging naar de voorkamer, waar mijnheer Knablein met kloppend hart het oogenblik afwachtte, dat de baron hem de toegezegde belooning zou uitbetalen. «Kijk eens! wat mooie papiertjes heb ik hier!* fluister de de baron. «Binnen weinige oogenbiikken behooren ze u toe als ge nog een kleinigheid verricht, die wij ver geten hadden.* «En wat is die kleinigheid?* «Bezorg ons een couvert, dat precies gelijkt op dit- hier en schrijf daarop: «Mijn laatste wil.* «Dadelijk, baron!* sprak de schrijver, verblind door het zien van de bankbiljetten. «Haast u dan.* De baron keerde naar Minona’s boudoir terug en zag juist, dat zij haar schrijftafel sloot. «Waar hebt ge het kostbare document?* vroeg hij. «Ik heb het voorloopig weggesloten.* Men kan zich voorstellen in welke stemming mijn heer Knablein den terugweg naar zijn zolderkamertje insloeg. Ieder oogenblik voelde hij naar zijn borstzak om zich te overtuigen, dat hij nog in ’t bezit was van de groote som, die hem nu aan een fatsoenlijk bestaan kon helpen. Hij wilde met de tram gaan, doch herinnerde zich, dat de zakkenrollers met voorliefde in tramwagens hun lange vingers gebruiken. Hij ging daarom te voet de binnenstad door en stapte zoo flink door, dat hij in een half uur zijn kamer bereikt had. Zoodra hij de deur op slot had gedraaid, was zijn eerste werk een ijzeren kistje voor den dag te halen uit een oude linnenkast; dit kistje bevatte zijn spaar penningen. Hij schudde den inhoud op de tafel uit en telde het geld nauwkeurig; het was een bedrag van negenhon derd en zestig gulden, altemaal geld dat hij in het laat ste halfjaar met arbeid voor mijnheer Vogel verdiend sen zonder daarvoor iets als marktgeld verschuldigd te zijn. Ondernemers van zoogenaamde kermisspellen kunstvertooningen of andere openbare vermakelijkheden De BURGEMEESTER Sneek, doen te weten lo. dat door den Raad dier gemeente in zijne ver gadering van den 6 September 1904 is vastgesteld na volgend besluit De Raad der Gemeente Sneek, Gelet op de artikelen 232 en volgende der Gemeen tewet Besluit Vast te stellen de volgende Verordening A. Verordening op de Heffing van Markt en Weeggelden voor Vee, in de Gemeente Sneek. Art. 1. Te beginnen met den 1 Januari 1905, zal in de gemeente Sneek, eene belasting worden gehe ven, onder den naam van marktgeld van het ter markt aangevoerde vee en van weeggeld voor het van de weegtoestellen. Art. 2. Het marktgeld zal bedragen Voor ieder paard of veulen en voor elke volgende 100 opzetten en afbreken zullen volgens boven- een geheel, gerekend worden. Art. 4. Buiten deze belasting vallen de opkomsten uit staanplaatsen op publieken gemeentegrond voor die tenten en spellen, welke telken male vóór de verpachting bedoeld in artikel 1 der Verordening op de invordering, bij name zullen worden aangewezen. De aanwijzing geschiedt door den Raad, en de ver pachting der desbetreffende staanplaatsen krachtens besluit ingevolge artikel 138 der Gemeentewet. Aldus vastgesteld in de openbare vergadering van den Raad der Gemeente Sneek bij zijn besluit van den 6 September 1904 no. 20. ALMA, Voorzitter. JAC. van deb LAAN, Secretaris. 2o. dat vorenstaand besluit is goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van den 24 October 1904 no. 38 tot 1 Januari 1906 3o. dat bij het sub 1 vermeld heffingsbesluit behoort, navolgende door den Raad der gemeente Sneek, mede den 6 September 1904 vastgestelde B. Verordening op de Invordering van het Marktgeld voor Staanplaatsen in de Ge meente Sneek. Art. 1. De belasting, bedoeld in art. 2 der Verorde ning op de heffing, zal worden geheven bij verpachting voor een of meer jaren, naar het oordeel van Burge meester en Wethouders. Art. 2. De belastingschuldigen zullen het marktgeld op eerste mondelinge aanvrage van den pachter moeten voldoen meer dan één belastingschuldige voor dezelfde uitstalling zijn hoofdelijk aansprakelijk. Art. 3. In geval van verschil omtrent de invordering beslist de politie, behoudens beroep op Burgemeester en Wethouders. Art. 4. Indien een belastingschuldige weigerachtig is om het verschuldigde te voldoen, zal de pachter hiervan terstond kennis geven aan den hiervoor aange wezen ambtenaar, die daarvan overeenkomstig art. 275 der Gemeentewet, proces-verbaal zal opmaken en dit ter hand stellen aan den Gemeente-Ontvanger, die dan onmiddellijk zal overgaan tot de maatregelen, voorgeschreven bij de artikels 258, 259 en 260 der Voor staand tarief hoogstens twee dagen, gedeelten voor zullen iederen dag voor de ten dienste hunner vertooning of vermakelijkheid ingenomen oppervlakte verschuldigd zijn Indien is ingenomen 10 M’ of daarbeneden 20 cent. en WETHOUDERS van moeten worden voldaan, door hem of door den persoon, die het vee namens hem ter markt brengt of doet wegen. Art. 4. Geen vee mag worden aangebonden of gehokt, vóór dat het verschuldigde marktgeld is vol daan het weeggeld wordt bij de weging betaald. Art. 5. Ingeval van verschil over het bedrag van het te betalen markt-of weeggeld, is de schuldenaar verplicht het gevraagde bedrag te voldoen, behoudens beroep op Burgemeester en Wethouders, die bij ge- grondbevinding van het beroep zullen gelasten het te veel gevorderde terug te betalen. Art. 6. Het markt- of weeggeld, dat om welke reden ook onbetaald is gebleven, wordt door den Ge meente-Ontvanger ingevorderdovereenkomstig de artikelen 258 en volgende der Gemeentewet. Art. 7. Deze verordening treedt tegelijk met die op de heffing in werking. Aldus vastgesteld in de openbare vergadering van den Raad der Gemeente Sneek van den 6den September 1904 no. 19. ALMA, Voorzitter. JAC. van deb LAAN, Secretaris. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 12 November 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. JAC. van deb LAAN, Secretaris. van 1 Januari tot 1 Juni alsvoren na 1 Juni Art. 3. Voor het gebruik van de in art. 1 bedoel de weegtoestellen is verschuldigd, voor het wegen van een rund, schaap, varken, kalf of ander stuks vee f 0,20 Aldus vastgesteld in de openbare vergadering van den Raad der Gemeente Sneek van den 6den Septem ber 1904 no. 19. ALMA, Voorzitter. JAC, van deb LAAN, Secretaris. 2o. dat vorenstaand besluit is goedgekeurd bij Ko ninklijk Besluit van den 24 October 1904 no. 38 tot 1 Januari 1906. 3o. dat bij het Sub. 1 vermeld heffingsbesluit be hoort, navolgende door den Raad der Gemeente Sneek, mede den 6 September 1904 vastgestelde B. Verordening op de invordering van Markt- en Weeggelden voor Vee, in de Gemeente Sneek. Art. 1. De invordering van de in art. 2 der veror dening op de heffing bedoelde belastingen zal geschie den bij gaardering of bij verpachtingdie bedoeld in art. 3 bij gaardering. Art. 2. De bij gaardering ontvangen gelden zullen door de daarmede belaste ambtenaren worden geboekt in een door den Burgemeester geparafeerd register en na afloop van iederen marktdag bij den Gemeente- Ontvanger worden gestort, die in het register voor qui- tantie zal teekenen onder vermelding van het ontvan gen bedrag. Art. 3. Het markt- of weeggeld is verschuldigd door den eigenaar van het ter markt aangevoerde of ter we ging aangeboden vee en zal op de eerste aanvrage Gemeentewet, terwijl ook de artt. 261,262, 269 tot en met 273 en 281 dier wet van toepassing zijn. Deze verordening treedt tegelijk met die op de heffing in werking. Aldus vastgesteld in de openbare vergadering van den Raad der Gemeente Sneek bij zijn besluit van den 6 September 1904 no. 20. ALMA, Voorzitter. JAC. van deb LAAN, Secretaris. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort, den 12 November 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. JAC. van deb LAAN, Secretaris. In de historie kent men verschillénde ken, die beurtelings een groot deel der kende aarde omvatten, die verre boven andere rijken uitstaken, die wereldrijken noemd worden. Velen zullen het Bijbelsche verhaal kennen over den droom des konings van Babylon, die door Daniël verklaard werd. De koning had in zijn droom een groot standbeeld gezien, waarvan ’t hoofd van goud was en de boe nen bijv, deels van ijzer, deels van leem. Da niël verklaarde, dat dit beeld de vier wereld rijken beduidde, die er zouden zijn. Hij, die niet met Bijbelsche verhalen be kend is, weet toch uit de geschiedenis, dat deze vier wereldrijken moeten zijn: het Baby lonische rijk onder koning Nebucadnesar (Nabuchodonosor), het Perzische rijk van Cyrus, daarna het rijk van Alexander den Grooten, Koning van Macedonië en ten slotte het mach tige Romeinsche rijk. De drie eerste rijken breidden zich uit over geheel Voor-Azië tot aan Voor-Indië; het Perzische nam ook Egyp te in zich op; het Macedonische voegde de gebieden van ’t Perzische rijk bij de Grieksch- Macedonische wereld. Eindelijk ontwikkelde zich het Romeinsche rijk, dat de Middelland- sche Zee geheel als een binnenzee kon be schouwen, daar al de landen om die zee er toe behoorden. Men noemt deze rijken met recht wereld rijken, niet omdat zij de wereld, of ’t belang rijkste deel der wereld omvatten, doch omdat zij in zich opnamen ’t belangrijkste deel der toenmaals bekende wereld, der wereld, waar van de geschiedenis gewaagt en nog liefst onze geschiedenis. Want Indië, waarin Alexander de Groote had. Daar kon hij nu de vijfduizend gulden bijleggen, die hij thuis had gebracht. Het was een vermogen, dat daar voor hem op tafel lag. Hij maakte plannen, hoe hij het zou aanleggen. Eerst wilde hij Wat was dat? Een gedruisch op de trap deed hem ontstellen. Hij meende zachte schreden te hooren. Neen, alles was stil. Maar hij was zoo verschrikt, dat hij geen genoegen meer had in het zien van al zijn geld. Hij lag het geld in het ijzeren kistje, zette dit in de linnenkast en begon in de kamer heen en weer te loopen. Zijn gedachten waren vervuld van een schoo ne toekomst, waarin Mooi-Eefje een gewichtige rol speelde. «Wat zou de schrijver in het hoofd hebben?* sprak juffrouw Nisser, terwijl zij met Eefje de tafel gereed maakte voor den avondmaaltijd. «Hij loopt in zijn ka mer heen en weer, als een leeuw in zijn kooi.* Terwijl Jeremias Knablein aan zijn gedachten den vrijen loop liet, zat baron Hoffmann bij de schoone Mi nona en deed zijn uiterste best om aangenaam en onder houdend te zijn. Gedurende het souper had hij den heer lijken Rijnwijn duchtig aangesproken; merkbaar vroo- lijk vertelde hij haar allerlei nieuwtjes en babbelde maar steeds voort. Met angst en verwondering bemerkte Mi nona welke verandering er bij haar gast plaats had. Zijn gelaat was vuurrood geworden, zijn oogen glinster den ongewoon en hij glimlachte voortdurend. Hij ge droeg zich zoo ongedwongen alsof hij in zijn eigen huis was. Na het souper stak hij een sigaar aan en kwam bij Minona op de sofa zitten, toen Annetta de punch had binnengebracht. Nadat zij van den heerlijken drank ge proefd hadden, greep hij haar hand, kuste die en zei: «Wel, lieve Minona, nu zult ge toch moeten erkennen, dat ik met den grootsten ijver voor uw toekomst gezorgd heb. Hoe koel zijt ge echter tegenover mjj? (Wordt vervolgd.) en WETHOUDERS van De BURGEMEESTER Sneek, doen te weten lo. dat door den Raad dier gemeente in zijne ver gadering van den 6 September 1904 is vastgesteld navolgend besluit De Raad der Gemeente Sneek, Gelet op de artikelen 232 en volgende der Gemeen tewet Besluit Vast te stellen de volgende Verordening A. Verordening op de Heffing van Markt geld voor Staanplaatsen in de Gemeente Sneek. Art. 1. Te beginnen met den 1 Januari 1905zal eene belasting worden geheven onder den naam van markt geld, wegens het innemen van plaatsruimte voor het uitstallen van koopwaren en goederen en het plaatsen van tenten, kramen en disschen op publieken gemeen tegrond. Art. 2. De belasting zal worden geheven voor het uitstallen van koopwaren en goederen en het plaatsen van tenten, kramen, disschen enz., volgens het in art. 3 bepaalde vaste recht. Art. 3. Het vaste recht zal bedragen Voor tenten, kramen, disschen enz., zoomede van alle waren of goederen, publieken gemeentegrond innemende, voor iederen dag per 3 M’ opperylakte 10 ct. voor elke 3 M2 daarboven 5 onderdeelen er van voor een geheel gerekend. De bewoner van een huis zal op de stoep en de straat vóór het door hem bewoonde huis, des Dinsdags tot ’s namiddags drie uur, voor zoover eene goede politie zulks toelaat, zijne eigene waren mogen plaat- 31 >r n it m w m t, if 1 r

Sneeker Nieuwsblad nl | 1904 | | pagina 1