vzlsGhe Testament. mn SM» KI Krijgt Rusland een parlement? SIM8- EJ IIHEIITEMIEIILJI) Zaterdag 13 November 1904, 59e Jaargang. Wo. 93. Uitgever: B. FALKENA Mzn., Singel, Sneek. Binnenlandsch Nieuws. FEUILLETON. )1 ELFDE HOOFDSTUK. Wordt vervolgd. Onhoorbaar sloop Karei Nisser verder de trap op naar de deur van mijnheer Knablein’s kamertje, waar vroeg de Bewerkt door AMO. lijdelijks, iets vaan gemeen zou nemen «wegens den staat zijner gezond heid*; en ditbeteekent in Rusland doorgaans de ongenade van den Czaar of liever van de dan weer bovendrijvende hofkliek. .an- ien tr alie zijn .eid oet nze of ur- lan teres Minona’s boudoir verliet, keerde zij zich nog even naar den slapenden baron en zei: .Aangename nacht, heer baron.* TWAALFDE HOOFDSTUK. De hou- ?nde van ling te 4 lard van kip- boe- ordt ior- Jiy- >als mze wij en dat eid en be ot ier “O dt en i w el S r. n ,d if d r e jt Laten wij nu den baron rustig uitslapen en ver plaatsen wij ons naar de woning van Mooi-Eefje. Het meisje zit op haar gewone plaats aan het ven ster, maar zjj heeft haar gewone werk nog niet ter hand genomen. Zij heeft een courant voor zich en leest daar in; van tijd tot tijd richt zij haar blikken naar de straat om naar de voorbijgangers te zien. In de aangrenzende kamer is de jonge Karei Nis ser bezig zich te kleeden, als zijn moeder binnen treedt. «Wel,* zegt ze, .trek je nu je Zondagsche kleeren aan? Wat ben je van plan?« .Moeder,* antwoordde de jonkman met komischen ernst, .bereid je voor op groote dingen. Ik ga van daag aanzoek doen bij een rijke erfdochter.* »Ja, welzeker, je bent er juist de man voor, om met een rijk meisje te trouwen.* .Zij bemint me,* zei Karei weer, zich houdende als of hij met ingenomenheid in den spiegel zichzelven be keek. «Hm! zjj heeft een goeden smaak! Ik ben een knappe jongen, dat moet erkend worden.* «Je bent een gek,* barstte juffrouw Nisser uit. .Hoe kom je aan zoo’n inbeelding!* .Wel, de menschen zeggen, dat ik veel op mijn moe der gelijk, en vroeger is mij dikwijls verteld, dat u een mooi meisje was. Dat zeggen de menschen, natuur lijk kan ik daar zelf niet over oordeelen, want toen u een jong meisje was, had ik niet de eer u te kennen.* .Loop naar de maan met die gekkenpraat,* riep de Naar wij vernemen zal bij de uitgevers Schil- lemans Van Belkum te Zutphen een Scheurkalen der verschijnen, ten voordeele van het Sanatorium ,,Oranje-Nassau’s-Oord”, de schoone stichting van H. M. de Koningin-Moeder. Wij bevelen dezen Scheurkalender, op een fraai, in kleuren gedrukt, Schild, met eene afbeelding van het Sanatorium op den achtergrond, en ontworpen door Mej. A. Sipkema, gaarne bij onze lezers aan. Voor het geringe bedrag van f 1,50, waarvoor de Scheur kalender door alle Boekhandelaren geleverd kan wor den, heeft men zelf een geheel jaar gemak en genot en werkt men tevens mede tot de bereiking van het goede doel door bewerker en uitgevers beoogd. 18). Zij haalde een geschrift te voorschijn, dat Minona dadelijk herkende als het testament van den graaf. Haar oogen schitterden triomfeerend. .Geef hier, dat stuk is voor mij van groote waarde.* Zij liep haastig naar den haard en wierp het geschrift in het vuur. .Wat? Mevrouw? is het voor u van zoo groo te waarde, dat u het verbrandt?* »Ja, het is voor mij millioenen waard, zoodra het niet meer bestaat.* Minona was bij den haard gaan zitten en zag met genoegen hoe het papier in de vlammen tot asch ver teerde. .Goddank,* riep zij uit, toen de laatste vonk in het papier gedoofd was. »En nu spoedig onze koffers ge pakt, wij reizen weg!* .Reizen?» «Ja, op staanden voet.* .Waarheen?» .Naar Windeck. Ik hoop dat er van avond nog een trein gaat. Is dat niet het geval, dan brengen wij den nacht in een hotel door. Laat door den portier dade lijk een rijtuig bestellen.* Toen de kamenier een half uur later met haar mees hij zijn oor tegen het sleutelgat legde. .Wil mijnheer de baron plaats nemen?* schrijver. «Ik kom thans niet als baron; ik ben op het oogen- blik uw oude bekende, mijnheer Vogel; begrepen?* .Ga zitten, mijnheer Vogel!* sprak de schrijver. »Ik heb echter liever met den baron te doen als met mijn heer Vogel.* .Dat begrijp ik zeer goed: de baron drukte u giste ren vijfduizend gulden in de hand.* Vijfduizend gulden! De luisteraar aan de deur hoor de die woorden met verbazing aan. Wat voor een zaak zou dat geweest zijn, waarbij mijnheer Knablein zoo’n groote som gelds verdiend had? .Ên dan. voer de schrijver beschroomd en bijna stotterend voort, »u weet de zaken, die wij sa men gedaan hebben voor geen geld zou ik weer zoo iets .Heb daar geen zorg voor,* viel mijnheer Vogel in. »Ik kom nu niet voor zoo’n zaak. Gisteren heb ik u reeds gezegd, dat die soort van zaken afgelcopen zijn. Doe met uw geld wat u wilt, en leef zoo gelukkig, als maar mogelijk is, ik zal u niet hinderen! Maar ge kunt mij een dienst bewijzen, waarvoor ik u rijk zal beloonen.* .Welken dienst verlangt u van mij, baron?* Mijnheer Vogel scheen niet op te merken, dat hij tegen zijn uitdrukkelijken wensch als «baron* werd aangesproken, en antwoordde: »Ja, laat ik u dat eens vertellen! Maar vooraf een goede raad, mijnheer Knab lein! Bemoei u nooit met de vrouwen!* ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 27, cent. Groote letters naar plaatsruimte. «Is het wensch of werkelijkheid vraagt men bij het lezen van een bericht uit St. Pe tersburg aan den Parijschen »Matin«. Volgens dit bericht aan ’t bekende dagblad zou de nieuwe Russische minister van Binnenlandsehe zaken aan den Czaar een voorstel hebben gedaan als volgt: Prins Mirski wenscht het Russische rijk verdeeld te zien in zestien districten, het Eu- ropeesch Rusland in tien, het Siberische in zes. Van deze districten zal elk een verte genwoordiger kiezen. Deze zestien vertegen woordigers vormen samen een college, hetwelk het recht heeft, wenschen kenbaar te maken, terwijl de Semstvo’s of gemeenteraden van elk district eveneens het recht hebben een ver tegenwoordiger te zenden naar dezen Raad van Zestien. Men beschouwd deze gewichtige hervormin gen als de grondslag voor een, wellicht nog ver in de toekomst liggenden constitutionee- len regeeringsvorm. Wij weten niet, of dit bericht geheel of ge deeltelijk waar is. Doch wel kon men be merken, dat er sedert het optreden van prins Mirski als opvolger van den vermoorden mi nister van Binnenlandsehe Zaken Von Plewhe groote verwachtingen en een hoopvolle stem ming op hervorming in het rijk van «Alleen- heerscher aller Russen* waren opgewekt. Is ’t bericht misschien uit die verwachtin gen ontstaan? We weten ’t niet. Wel wordt echter gemeld, dat een der meest geziene rechtsgeleerden te St. Petersburg het in ’t aldaar verschijnend blad «De Jurist* als ge heel overeenkomende met de werkelijkheid beschouwt; hij noemt de voorstellen van den minister aan den Czaar »de eerste lentebo den* voor Rusland’s binnenlandsehe poli tiek. Van prins Mirski wist men, dat hij als gou verneur van een der districten uitnemend voldaan had. Ook wekten zijne woorden, dadelijk na zijn optreden als minister, hoopvolle verwachtin gen, zoowel voor ’t eigenlijke Russische volk als voor de onderdrukte volken, de Finnen, de Polen en de Joden. Doch ook kregen we voor een paar weken ’t bericht, dat prins Mirski voor een poos rust We zullen dus afwachten wat er van dit Matin «-bericht waar is. Wel durven we echter beweren, dat men niet smalend op zoo’n kleine verandering moet neerzien. Men kan nu eenmaal ’t groote Russische rijk niet vergelijken met Nederland, of Enge land. Parlementaire toestanden als hier be staan, zijn in Rusland nog niet mogelijk. Laten we om dit aan te toonen, eens even de Russische toestanden een weinig in oogen- schouw nemen. Stellen we op den voorgrond, dat er een ontwikkeld Rusland is en een Rusland, dat eeuwen bij West-Europaten achter is. Om het zoo eens uit te drukken, vindt men in Rus land de 20ste eeuw en ongeveer de 14e eeuw bijeen. Er is beschaving, ontwikkeling, ge leerdheid, kunst te vinden, die even hoog staat als in West-Europa. Als militaire macht is Rusland groot. Er zijn Universiteiten en vele naar kennis dorstende Russen bezoeken ook nog in ’t buitenland de hoogescholen. Verder zijn de Polen vrij ontwikkeld en vormen de Finnen een paar millioen hoogbeschaafde menschen. Maar - de groote, de overgroote massa wordt gevormd door de Russische boeren, door de moejiks, die heel wat in beschaving ten achter zijn. Men bedenke dat eerst onder Alexander II, den grootvader van den tegen- woordigen Czaar, de slavernij is afgeschaft; en dit is nog geen halve eeuw geleden. We zeiden daarom zooeven, dat dit volk zoo ongeveer in de 14e eeuw thuis behoort. Nu moge men over regeeringen denken zooals men wil, men moge democratisch of aristocratisch zijn aangelegd, men zij een voor stander van de absolute monarchie of van een constitutioneele, van volksalmacht of niet, men zij ultra-republikeinsch of niet; een ieder kan wel begrijpen, dat een menschenmassa, zoo geweldig als de Russische, niet in minder dan ’n halve eeuw uit de 13e of 14eeeuw in de 20ste terecht komt en er zich op haar plaats ge voelt. Men scherme ook niet met het voorbeeld door Japan gegeven. Dit land van de Rij- vrouw uit. «Zeg liever, hoe laat kom je eten?* De jonkman gaf op deze vraag geen antwoord, hij had op straat een persoon bemerkt, die zijn aandacht geheel in beslag nam. Geen twijfel, dat was de man, die hij vroeger in ge zelschap met mijnheer Knablein had gezien. Hij stak de straat over en kwam recht op de woning van Knab lein af. «Wat zou hij in ons huis komen doen?* mompelde de jonkman, en met verbazing zag juffrouw Nisser, dat haar zoon de laarzen uittrok en achter de deur ging staan, die hij op een kier gezet had om goed te kunnen luisteren. «Wat doet ge nu weer?* vroeg zijn moeder. «Niets, moeder. Wees slechts een oogenblik heel stil. Daar komt hij al.« «Wie dan?* «Een verdachte kerel, die zaken heeft met den schrij ver, die boven woont.* «Maar wat gaat je dat aan?* «Meer dan u weet. Ik bid u, moeder, ga eenige oogenblikken bij Eefje in de andere kamer. Zoo straks zal ik u alles vertellen.* De oude dame mompelde eenige onverstaanbare woorden en ging in de andere kamer bij Eefje. De luisteraar achter de deur hoorde hoe de voetstap pen op de trap klonken en eindelek stil hielden bij de kamerdeur van mijnheer Knablein, toen hoorde hij een zacht aankloppen. Karei Nisser verliet nu de kamer, en sloop zacht een paar treden de trap op. Hij hoorde, dat de deur van den schrijver geopend en onmiddellijk daarna weer op slot gedraaid werd. Blijkbaar werd uit voorzichtigheid de deur weer gesloten, zoodra de bezoeker was bin nengetreden. ’t Russische is te ontdekken, kan veel gezegd worden. Men zal ze gemakkelijk aan ’t stelsel der Russische alleenheerschappij kunnen wijten; maar omgekeerd ook kunnen wijzen op bederf in de meest democratische republieken, ook in de echt constitutioneele monarchiën. Dat echter in een absolute monarchie als de Russi sche bederf moet heerschen, is slecht tegen te spreken. We willen dit echter zeggen: Als zij gelijk hebben, die beweren dat de moejik alleen heel langzaam aan kan gemoderniseerd worden, dan zou eene verandering als de Russische minister van Binnenlandsehe Zaken thans, volgens de «Matin* voorbereid, toegejuicht kunnen worden. We nemen echter nog niet zoo grif aan, dat het blad goed is ingelicht. Dat bijv. Siberië zes vertrouwensmannen zou moeten kiezen tegen Europeesch Rusland tien, lijkt ons reeds een scheeve verhouding; daar voor wonen er in Siberie te weinig menschen, al is dit land ook buitengewoon uitgebreid. Wij redeneerden dan ook alleen over dit «Matin«-bericht, om eens even de Russische verhoudingen te bezien. zende Zon heeft zich in ongelooflijk korten tijd Europeesch gemoderniseerd. Dit is waar. Maar - Japan was geen on beschaafd land, toen ’t begon zich de Euro- peesche beschaving, vooral op militair gebied, aan te schaffen. Ook vóór dien tijd was Ja pan, evenals China, een sedert eeuwen be schaafd land; doch alleen op een andere wijze dan wij, Europeanen 't zijn. Ook is ’t Japan- sche volk geheel verschillend in karakter van het Russische volk. Er zijn schrijvers, die Rusland in eens in een constitutioneele monarchie veranderd willen hebben, waarin het volk zeer veel te zeggen zou hebben. Er zijn ook schrijvers, die ’t Czarendom vernietigd willen hebben. Doch er zijn er ook, die beweren, dat eerst heel langzaam aan het Russische volk gemoderni seerd kan worden. Er zijn er, die het Czarendom of Czarisme een weldaad noemen voor Rusland als rijk; deze laatsten beweren, dat de moejik, nog kind in beschaving, een «Vadertje* behoeft, dat hem regeert; zij zeggen, dat het Russische volk zóó van karakter is, dat ’t een alleenheer - scher over zich behoeft; zij zeggen ook, dat het ontzettend groote Russische rijk zonder een Czaar aan ’t hoofd uit elkaar zou spatten en een jammer volle periode zou tegemoet gaan. Het hangt natuurlijk grootendeels van de godsdienstige, politieke en sociale richting van den beoordeelaar af, hoe hij over Rusland denkt en hoe hij ’t veranderd wil hebben. Laten we hier tusschen haakjes zeggen, dat de verdrukking der in ’t Russische rijk wonende niet-Russische volken, ongeveer algemeen wordt afgekeurd, al moge de een zijn afkeuring of afschuw daarover wat vuriger, heftiger, harts tochtelijker uitspreken dan de ander. Maar de eigenlijke moejik is niet dadelijk te moderniseeren. Toen hij uit de slavernij verlost werd, moest de Russische regeering die hem bevrijdde, zelf nog zorgen, dat hij in zijn vrijheid niet nóg ongelukkiger werd dan hij in zijn slaventoestand was. De vergelijking gaat wat te ver, anders zouden we haast beweren, dat de Rus iets onderdanigs met den Ja- heeft. Ook de Javaan schikt zich als van zelf, als van nature onder een gezag. Over de corruptie, die in een bestuur als Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. er- I 3 3 t las- iene IURANT. Ir 1 x’

Sneeker Nieuwsblad nl | 1904 | | pagina 1