i ■W8- ES 1IIÏERTESTIEBLJD VOOR SSEEE ES MSTREÏES. Set vadsche Testament, r Sint jNieolaas. Woensdag 30 XTovexnber 1304;. No. 96. 59e Jaargang. Uitgever: B. FALKENA Mzn., Singel, Sneek. Officieele Advertentie. FEUILLETON. 1 I DERTIENDE HOOFDSTUK. oer I 1 Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. Sint-Nicolaas -o wel hem, wie dat feest Nog altijd meeviert met een kinderlijken geest Wiens hoofd niet al te zeer vervuld is van die schatten, Der wijsheid, die helaas mijn brein niet kan bevatten, ’k Meen beursnieuws, politiek en soortgelijke meer, Om, met zijn kindren mee, te leven in ’t weleer, Om dagen lang vooruit de winkels rond te dwalen, Of aan een .vrijster* nog zijn hart eens op te halen. uiste- ?heidt kt den k uw geen nerkt, KENNISGEVING. ZITTING VAN DEN MILITIERAAD. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Sneek, brengen, ter voldoening aan art. 73 der Militie- wet 1901, ter openbare kennis, dat de zitting van den Militieraad voor deze gemeente zal worden gehouden te Bolsward, in het Gemeentehuis aldaar, op Woens dag den 21 December 1904, des voormiddags te tien uur, en dat voor dien Raad moet verschijnen de lote- ling, die vrijstelling verlangt wegens ziekelijke gesteld heid of gebreken of wegens gemis van de gevorderde lengte. Sneek, den 22 November 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. JAC. van der LAAN, Secretaris. te voren wordt in ’t klein opgezet, om de ga ven van den goeden Sint te ontvangen. De ouders vertellen hun kroost van den Sint, spreken hun over »de koek en de gard« en werken daarmee opvoedend op ’t gemoed der kleinen. O, we bedoelen niet, dat de ouders zich met kinder-bangmakerij moeten bezig houden. Geen boeman of zwarte man, of hoe die snaak dan ook mag heeten. Maar ’t lieve sprookjesachtige van den Sinterklaastijd, dat moet niet verloren gaan. ’t Is reeds meer aangehaald, maar we herin neren ons nog gaarne de verzen van den te vroeg ontslapen leekedichter P. A. de Gene- stet, die innig was van gemoed, die innig bleef ook in zijn scherts, in zijn satire. Innig is zijn .Haantje van den toren*, zeer innig. Satire is zijn »Sint-Nicolaasavond«, maar ook in die satire, in die spot is de ondergrond niets dan innige gemoedelijkheid: stil.* s het .daad graaf pend haar tij de 7 het werd open, :hter pa lief,* dat Opmerkingen bij eenige Nederland- sche Handelsgewaesen. 4 Karwij. Ik behoef zeker niet te zeggen, dat de teelt van dit gewas sterk vooruitgaande is. Werden vijf en twintig jaar geleden nog slechts ruim duizend hectaren met dit gewas bezaaid, op het oogenblik (1903) waren 5283 hectaren met Karwij beteelt. De Karwij, die om haar zaad gekweekt wordt (kü- minel, olie, kruiderij in kaas en brood enz.) behoort met de selderij, peterselie, kervel, de gele wortelen tot de familie der schermbloemige, waartoe ook de ker vel en waterscheerling behooren. Daar de karwij een tweejarige plant is, geeft zij eerst in het 2de jaar vrucht en wordt zij gewoonlijk onder een ander ge was gezaaid. Het is duidelijk, dat zij het eerste jaar zich reeds genoegzaam moet ontwikkelen, om in het najaar, als de dekvrucht van het land af is, nog zoo te kunnen groeien, dat zij het tweede jaar goede vruchten geeft. Van daar, dat het karwijland vooral vrij van onkruid moet gehouden worden en de dek vrucht niet te geil mag groeien. Voor een groote op brengst is verder noodig een diep bewerkte grond, met humusstoffen, ruim bedeelde en ook overigens vrucht bare grond. Voordat in het voorjaar de karwij gezaaid wordt, moet het land in het najaar, diep geploegd en rijkelijk met stalmest voorzien worden. Verder worden per hectare 300 600 K. G. superphosphaat en 200 300 K. G. chloorkalium gegeven. Een stikstofbemesting is verder het eerste jaar niet noodig, doch in de lente van het tweede jaar moet men 2 a 3 zak chilisalpeter per hectare oppervlakkig uit strooien. Dit laatste moet men niet doen, om dat in het karwijzaad zooveel stikstof zit, want het kar- wijzaad zelf bevat zoogoed als geen stikstof, doch om de planten met kracht hun groei te doen voortzet ten. Het karwijzaad zelf bevat zeer veel kali en phos- phorzuur, van het eerste het meest. Meer dan 1/4 deel van de asch van het karwijzaad bestaat uit kali. Een chloorkalibemesting mag dan ook in geen geval ontbre- re eier- Ply- irde als m onze en wij ras en |1, dat in aan- sug.ien Bewerkt door AMO. Zie, dit, wat De Genestet bedoelde, dit moet Sinterklaas blijven. Laat de dag een feest zijn, een pret, een jool voor de grooten, maar de idee van wel doen, van ongezien weldoen aan de kleinen, 21). »Ik houd het er voor, dat hij op het oogenblik Weenen reeds heeft verlaten,* zei de raadsheer nu. .Uit de bekentenis van Knablein blijkt, dat gravin Czerny gehandeld heeft in overeenstemming met dien Vogel. De schrijver werd in haar woning ontboden en ontving daar het loon voor zijn werk. Op een telegram van mij heb ik tot antwoord gekre gen, dat er nog geen testament van den overleden graaf Czerny aan het gerecht is overgelegd en dat men tot heden tevergeefs naar zijn uiterste wilsbeschikking heeft gezocht.* .Het ligt voor de hand, dat in de eerstvolgende dagen het valsche testament aan de rechtbank zal overgelegd worden.* .Het echte testament, dat in handen is van dien schurk, heeft voor ons natuurlijk de grootste waarde. Gelukkig herinnert de schrijver zich nog nauwkeurig alle bepalingen en zijne bekentenis is voor ons van groot nut. Vóór alle andere dingen hebben wij opheldering noodig omtrent één punt. De graaf heeft al zijn goe deren nagelaten aan een persoon, waarvan de schrij ver Knablein den naam niet kan opgeven. Nadere aanduiding van dien persoon moeten te vinden zijn in een acte, welke in een geheim vakje van zijn schrijfta- En bezoek dan eens J. Wierstra Dz. of Sus- tring voor een keurig geschenk uit den goud- smidswinkel. Wat is er al niet te zien, ’t is er op allerlei wijzen genoeg voor verlicht in De Metalen Wereld. Doch waar te eindigen fijne voedingsarti- kelen, dranken, vleeschwaren, boeken, enz. lok ken als om strijd naar de bekende zaken van de firma Westerhof, A. Veen en Zoon, Firma IJ. ten Cate, S. Ringnalda, H. de Vries (naast Van Gend Loos), Singer, F. W. Wielenga, T. L. Dokkum, A. L. Hansma, H. B. Nauta, H. Mul ler enz. gebracht en zat in de gevangenis. En zooals de buren vertelden, was haar zoon de man die de misdaad ont dekt en den geheimzinnigen onbekende gevat had ja, haar zoon, die lanterfant, waar ze zooveel zorg over had. .Hoor eens, Karei,zei de oude dame, toen hij haar onder de oogen kwam, »is het waar, wat de menschen zeggen? Is het waar, dat je een spion van de politie bent «Ze kunnen wel gelijk hebben,* antwoordde hij. »Ja, wat zij een spion van de politie noemen, dat ben ik werkelijk.* .Zoo! Dus de voorname heer, bij wien je in dienst heette te zijn .Was de keizerlijke politie.* .Schaam je,« riep de oude dame uit. »Je hadt waarlijk wel een ander vak kunnen kiezen.* »Zoomoeder, meent u dat werkelijk Wie zorgt er dan voor, dat u rustig in uw huis slaapt Wie waakt, over uw geld en over uw spaarbankboekje, dat in de linnenkast ligt Dat doet de politie, geloof ik, En als ’s nachts een dief bij u inbreekt Roept u dan niet allereerst om de politie? Maar u spreekt als de onver standige menschen, die de politie altijd lastig en indrin gend vinden en die er liefst nooit mee te doen willen hebben. Ik geef toe, dat de politie haar gebreken heeft, maar het is toch onverstandig met zooveel minachting te spre ken over de ambtenaren, die voor de rust en veiligheid der burgers zorgen. Menigmaal lag u rustig te slapen als ik’s nachts mijn ambtsplicht vervulde denk maar niet, dat het zoo gemakkelijk omspringen is met een onverschilligen kerel, die zich verdedigt, als hij onscha delijk wordt gemaakt. Het had dezen morgen best kun nen gebeuren, dat die kerel mij tegen den grond gesla gen had, zooals bij het dien politie-agent deeddan Alas- heidene en. De veehou- tekende ige van stelling ende 4 jepaard iris van n kip - ne boe- fc wordt eheel :amer den ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 21/» cent. Groote letters naar plaatsruimte. fel verborgen is. Heeft men die acte gevonden en reeds vernietigd, of bestaat ze nog Het eerste is het meest waarschijnlijke, het laatste is echter ook mogelijk. Maar in elk geval mag men aannemen, dat degene, die de bedoelde acte uit zijn geheime bergplaats gehaald heeft, ook kennis heeft genomen van den inhoud en ons inlichtingen kan verschaffen. Onze taak is het nu dit geheim te leeren kennengeweld kan ons daarbij niet helpen. Ik draag dit aan u op, mijnheer Nisser 1 Vertrek nog hedenavond naar het kasteel Windeck. Gisteravond heeft de gravin haar woning hier ter stede verlaten, waarschijnlijk is zij, dus reeds op het kasteel aangekomen om haar aanspraken op de erfenis te laten gelden. Zij zal wel een verklaring weten te vinden voor de vreemde omstandigheid, dat eerst nu het tes tament van den graaf te voorschijn komt. Het echte testament spreekt van een geheim vakje in de schrijf tafel en zij zal daarvan bij haar verklaring wel gebruik maken. Handel dus met slim overleg. Het is een zeer gewichtige zending, die ik u opdraag, en als ge die tot een goed eind brengt, kunt ge op bevordering tot hoogeren rang vast rekenen.* Toen Karei Nisser een half uur later thuis kwam, vond hij zijn moeder nog steeds in een toestand van opgewonden zenuwachtigheid, die. door zijn komst nog scheen te verergeren. De gebeurtenissen van dezen dag hadden haar zeer aangegrepen. Een politie-agent was in haar huis door een misdadiger bewusteloos ge slagen 1 En die schrijver, dien zij altijd voor een fat soenlijk mensch gehouden had, stond in betrekking tot schurken en misdadigers 1 Wat moet een mensch toch beleven 1 Veertien dagen geleden, toen Knablein ziek was, had ze nog soep voor hem gekookt en ze bij hem boven gebracht. En nu was hij op klaarlichten dag door een politie-agent weg- aan de zwakken, aan de hulpbehoevenden, aan de armen, dat is de mooie idee van Sinter klas sdag. Nog eens weer zeggen we ’t, we bedoelen geen kinderlijk geloot aan spoken, maar we vinden zoo mooi ’t intieme, dat er in den tijd van Sinterklaas bestaat tusschen ouders en kinderen. Zoo mooi, dat de kleinen hopen op den goeden Sint, maar daarbij vertrouwen en hopen op hunne goede ouders, die ze onbe wust voelen met dien goeden Sint in relatie te staan; en welke relatie ze steeds beter be grijpen. Nu, voor den Sinterklaasdag wordt in onze goede stad Sneek flink gezorgd. Gaan we de winkelstraten langs, dan is er al heel wat te bekomen, om den kleinen een prettigen feestdag te bereiden. Wanneer men de winkelstraten doorwandelt, vindt men op allerlei gebied eene uitgebreide keuze van artikelen. Wilt ge uit de galanteriewinkels speelgoed voor uwe kinders, of een cadeau voor groote- ren, ge kunt op meer dan een plaats uitne mend terecht. Ge ziet u de oogen uit ’t hoofd, zooveel verscheidenheid is er. Kom op de Oosterdijk bij de firma IJme Bakker, of op het Grootzand bij de firma H. v. d. Kallen of bij Sijberen Potma wat een rijke keuze, zoo wel voor een ruim voorziene als voor een schralere beurs. Zoekt ge naar fijne boterletters en ander gebak, in de winkels van L. R. Veen, op ’t Grootzand, van J. B. A. Veltman, van R. Re genbogen en A. J. Boomgaard kunt ge u ruim voorzien. Zijn banket en speelgoed de traditioneele Sinterklaasgeschenken, ook op de artikelen van zoowat alle andere winkels legt de goedheilig- man beslag. Voor de mannelijke helft der be volking zijn weinig meer dan een dozijn jaren leeftijd voldoende, om bijv, een extra kistje sigaren van K. Zandhuizen, van G. van der Meulen Sz., of uit ’t filiaal «Cuba* een aange naam cadeau te vinden. Voor kleedingstukken enz. bevelen zich de volgende firma’s gaarne tot levering aanH. Brenninkmeijer Zonen, Gebr. Lampe, A. Ver- wer Ozn., Carl Stockmann, G. Stockmann Zo nen, E. Bakker, Th. W. Doodkorte, Gebr. Ber- voets,-F. Kamstra is in ’t bedden vak, enz. nog steeds ruim voorzien. We naderen weer aan den feestdag voor oud en jong; ’t is spoedig weer St. Nicolaas. De feestdag voor oud en jong! Dit is die dag. Maar we zouden hem anders willen hebben. We zouden willen, dat ’t was een feestdag, waarop de kinderen hun feest vierden. Alles moest gebeuren om deren. Zij, de kleinen, moesten ’t feest alleen heb ben, en door hun genieten moest ’t ook een feestdag worden voor de ouderen. Pardon, dames en heeren, we willen niet zeggen, dat ge uw Sinterklaas moet missen. En nog minder willen we doelen op de nieuwe Drankwet, die heel wat Sinterklaaspret in de war stuurt. Neen, met ’t echte Sint Nicolaas-vieren den ken we aan de oude idee, die eeuwen lang be stond. Sint Nicolaas is volgens de overlevering de vriend der kleinen, de vriend der armen, de vriend der ongelukkigen. Hij was de stille weldoener, die ongezien vreugde, troost en blijde verrassing bracht. Zijn dag was de lichtzon in de kinderkamer, in ’t leven van ouders tegenover kinderen. Een groote dag! Reeds lang te voren wordt hij verwacht. Weken te voren wachten de kleinen, de kinderen in den onschuldigen leef tijd op de komst van den goeden Sint. Weken en voor de kin- 0, Bisschep, schoon ’k niet licht een heilige ver trouw! Gjj zijteen heilige, die ’k haast aanbidden zou. Één daad van minzaamheid, van weldoen was uw leven. Uw liefde heeft uw naam de onsterflijkheid gegeven. Och,dwazen, die een naam, een grooten naam begeert, Kent gij er een zoo rein, zoo schoon, zoo stil vereerd; Die dus, eeuw in, eeuw uit, met hartlijkheid bejegend, In ’t hart der kindren leeft, door kindren wordt gezegend? Ja, kinderheilige, nog neemt mijn hart u aan! En had de wereld slechts wat beter u verstaan, Uw geest van weldoen en van liefde meer begrepen, chheid it deze |i moet n onze aig of atuur- ■en. n, dan maar J ver- iruikte lelijke erheid int en moge- groot- i ieder mheid kon u op dit oogenblik mijn bebloede hoofd telkens van nieuwe omslagen voorzien. Noem mij gerust een spion van de politie, ik zelf ben er trotsch op, dat ik nuttig werkzaam ben voor mijne medeburgers, al zien zij niet in dat wjj voor hun rust en veiligheid zorgen.* Met groote oogen en open mond rustten juffrouw Nis- ser’s blikken op haar zoon, die haar thans in een geheel ander licht verscheen. «Wel, wel, ik krijg wezenlijk achting voor je,« verzekerde zij. «Maar ben je zelf niet de oorzaak, dat ik je altijd voor een leeglooper heb ge houden Waarom heb je me dan niet gezegd dat je een betrekking bij de politie hebt «Om het aan de heele wereld bekend te maken, jawel! Het spijt me genoeg dat u het nu door deze geschiedenis vernomen hebt, want nu kan ik er op rekenen dat mor gen de heele buurt het weet.« »Geloof je, dat je moeder zoo’n babbelkous is Je moest je schamen. Geen mensch zal het van mij hoe ren; ook Eefje niet.« «Wie is er bij Eefje vroeg Karei. »Ik hoor stem men in de woonkamer.» »Er is bezoek. Die aardige jonge heer is bij haar, waarvan ik je verteld heb, dat hij ons gered heeft.« «Die bouwmeester «Ja, zooiets is hij. Een braaf mensch, dat ziet men dadelijk, hij meent het bepaald oprecht met Eefje. Nu, als het tot een huwelijk komt, zal het mij genoegen doen.« «Zoo! Denkt u dadelijk aan trouwen? Zoo zijn jelui, vrouwen. Het is de vraag, of hij er aan denkt. Ik moet eens kennis met hem maken, ik moet afscheid nemen van Eefje.« «Afscheid nemen? Wat beduidt dat «Het beduidt, dat ik op reis ga.« «Ga je op reis Wanneer I ar r t- y r*jMEMia.-CT««irw-i.w— i -i it—n i ME URANT ■kaar. >eken Jr te

Sneeker Nieuwsblad nl | 1904 | | pagina 1