N1RIIW8- El IhVLIiTEVHEill.\ll Hst valschs Testament, FOOR SJEES EJ OllSTilEffi. No. 87. Zaterdag 3 December 180<L. Uitgever: B. FALKENA Mzn., Singel, Sneek. Officieels Advertentie. Uit de Raadszaal. FEUILLETON. VEERTIENDE HOOFDSTUK. Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. pe boe- wordt Het was dezen morgen ou tar. ren n onze in wjj ras en dat ,il.« pet rad aaf nd tar de iet >rd m, at Bewerkt door AMO. iste- eidt den uw ;een Srkt, teel ner den r?« heid die u tot mij voert, in verband staat met ’t testa ment van wijlen mijn echtgenoot «Zoo is het, mevrouw!» »Dan mag ik u in de allereerste plaats wel vragen wie u bekend gemaakt heeft met het bestaan van dat testament.* »Een mijner beste vrienden, wiens volle vertrouwen ik geniet. Het is baron d’ Hoffmann, die mij verklaar de, dat hij in het bezit is van het echte testament.* De notaris sprak het woord echter met zooveel na druk uit, dat Minona het voorhoofd fronste en de oo- gen neersloeg. «Ge vergist u, mijnheer,* zeide Minona, haar blik weer op haar gast richtende. «Er bestaat slechts één testament en dat is niet in het bezit van den baron.* «Neem mij niet kwalijk, mevrouw,* antwoordde de notaris, «maar ik heb alle reden om het tegendeel aan te nemen.* «Wanneer heeft u den baron het laatst gesproken «Gisteren, mevrouw.* «Ik herhaal u, dat de baron niet in het bezit is van het testament.* »Het oorspronkelijke testament bevindt zich in mijne handen,* ging de notaris met de grootste kalmte voort. »Het geschrift, dat den baron in den afgeloopen nacht uit zijn\ borstzak werd ontstolen, was niets anders dan een behendig nagemaakte copie.* Minona verbleekte. «Ik begrijp nietstamelde zij. «Hoe ik kennis draag van hetgeen is voorgevallen in het boudoir van zekere schoone dame «Wanneer u den baron voor de laatste maal gisteren gesproken heeft «Ik vergiste mij, lief kindHet was dezen morgi dat ik hem sprak, toen ik mijzelven toeriep: sj< ‘rl 22). De schoone Minona had den nacht gedeeltelijk in den spoortrein, gedeeltelijk in een vigilante doorgebracht. Zij was dus zeer vermoeid, toen zij ’s morgens met haar kamenier op het kasteel Windeck aankwam. Zij ging onmiddellijk te bed en sliep den geheelen voormiddag. Toen zij opgestaan was en haar toilet had gemaakt, deed zij een rij toertje om de frissche lucht te genieten en om vijf uur dineerde zij. Daarna liet zij in het salon de lamp aansteken en begon de couran ten in te zien, die gedurende haar afwezigheid op het kasteel Windeck waren aangekomen. Doch haar gedach ten waren niet bij de lectuur. Zij gevoelde zich geluk kig, dat ze ontkomen was aan een man, die voor haar lastig begon te worden. En toch voelde zij, dat zijn raadgevingen haar op dit oogenblik van veel nut had den kunnen zijn bij hetgeen zij doen moest om haar aanspraken uit het valsche testament te doen gelden. Tusschenbeide stond zij van de sofa op en liep in ge dachten verzonken heen en weer door de kamer; soms richtten haar blikken zich dan naar de schrijftafel van den graaf, die zij door de portiere in Je aangrenzende kamer zag staan. In die schrijftafel was het geheime vakje, dat een raadselachtigen inhoud had. Zij besloot, dien nacht nog een poging te doen om dat vakje te KENNISGEVING. ZITTING VAN DEN MILITIERAAD. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Sneek, brengen, ter voldoening aan art. 73 der Militie- wet 1901, ter openbare kennis, dat de zitting van den Militieraad voor deze gemeente zal worden gehouden te Bols ward, in het Gemeentehuis aldaar, op Woens dag den 21 December 1904, des voormiddags te tien uur, en dat voor dien Raad moet verschijnen de lote- ling, die vrijstelling verlangt wegens ziekelijke gesteld heid of gebreken of wegens gemis van de gevorderde lengte. Sneek, den 22 November 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. JAC. van der LAAN, Secretaris. g. Resolutie van hh. Ged. Staten dezer Provincie, inzake eervol ontslag wegens lichaamsgebreken, aan mej. A. E. v.d. Sluis, in verband met pensioen-aanvrage; k. Een idem, houdende goedkeuring van het raads besluit tot in gebruikgeving van gemeentegrond aan den heer J. W. Swarts; i. Een idem, houdende goedkeuring van het raads besluit tot verkoop van gemeentegrond aan den heer A. Bronsema; j. Een idem, houdende goedkeuring van het raads besluit tot rechtstreeksche betaling uit het fonds voor onvoorziene uitgaven, dienst 1904; k. Een idem, tot vaststelling en goedkeuring der gemeente- en schutterij-rekening, dienst 1903; m. Een idem, houdende goedkeuring van het raads besluit tot onderhandsche verpachting van een staan plaats op de kermis, voor drie jaren, aan M. van Ber gen en Co. te Roermond; l. Een idem, houdende goedkeuring van het supple toir kohier van hondenbelasting, dienst 1904; n. Een idem, geleidende een afschrift Kon. Besluit van 24 Oct. 11. no. 38, waarbij tot 1 Januari 1906 zijn goedgekeurd de door den Gemeenteraad vastgestelde verordeningen op de heffing en invordering van markt en weeggeld voor vee en marktgeld voor staanplaatsen; o. Eene missive van den heer Commissaris der Koningin in onze provincie, houdende toezending van het Kon. Besluit van 19 October 11., waarbij de diensdoende Schutterij alhier, met ingang van 1 Janu ari 1905, met de rustende Schutterij zal zijn gelijk gesteld; p. Adres van B. Metz e. a., verzoekende twee lan taarns op de Cementpolle te willen plaatsen; q. Een idem van S. U. v. d. Wal e. a., verzoeken de verbetering te willen aanbrengen in de bestrating der le Frittemahovenstraat en aldaar nog een gaslan taarn te willen plaatsen; r. Een idem van de hh. I. J.de Jong en R. Jongbloed, mededeelende dat zij niet wenschen in te gaan op het raadsbesluit van 24 Maart 11. tot afstand van gemeente grond aan de Franekervaart s. Resolutie van Ged. Staten, ter geleide van het Kon. Besluit, waarbij machtiging wordt verleend tot on derhandsche verpachting v/d Bank v. Leeningover 1905. De Voorzitter zegt, dat. ingevolge de resolutie sub#, in het raadsbesluit, waarbij aan mej. van der Sluis eervol ontslag werd verleend, in verband met de pen sioenregeling nog eene verklaring moet worden opge nomen, dat het ontslag wegens lichaamsgebrek is ver leend op grond van verklaringen van den districtsschool opziener en van Ged. Staten. Spr. stelt voor bedoeld raadsbesluit van 4 October in te trekken en een nieuw besluit te nemen, aange vuld als bovengenoemd en daarop de hoogere goed keuring te vragen. Zonder discussie en hoofdelijke stemming wordt conform besloten. Omtrent het adres sub r licht de Voorzitter toe, dat de heeren de Jong en Jongbloed hun terrein aan de Franekervaart hebben verkocht, en de kooper er eene andere bestemming aan zal geven, dan oorspronke lijk het plan was. Aan de adressen sub p en q, zal, wat de verlich ting betreft, de Gascommissie bij hare e. v. rondte, hare aandacht schenken, terwijl het mede, bij het «Vlas- heidene en. De veehou- tekende ige van stelling énde 4 ;epaard Is van i kip- VERGADERING van den Gemeenteraad van Sneek, op Dinsdag, den 29 November 1904, des nam. 67. uur. Tegenwoordig zijn 13 leden; afwezig met kennisge ving de heer A. Bakker, wegens ongesteldheid; één vacature wegens het overlijden van den heer mr. C. C. Paehlig. Voorzitter de heer mr. D. Alma, Burgemeester. Secretaris de heer Jac. van der Laan. Punten van behandeling: 1. Resumtie der Notulen. Na lezing door den Secretaris, worden de notulen der op 21 October 11. gehouden vergadering, onveran derd vastgesteld. De heer de Jong wenscht, na afdoening der agenda, gaarne ’t woord betreffende uitvoering van werkzaam heden in verband met de nieuwe veemarkt. De Voorzitter hoopt den beerde Jong, met machti ging der vergadering, daartoe in de gelegenheid te stellen. 2. Mededeeling van ingekomen stukken enz. De Secretaris doet mededeeling van: a. Een schrijven van mevr, de Wed. mr. O. C.t Paehlig, dank betuigende voor de betoonde deelneming bij het overlijden van haren echtgenoot; b. Een idem van mej. T. Pelsma, berichtende, dat zij hare benoeming tot onderwijzeres aan school I, onder dankbetuiging aanneemt en 1 Januari a. s. in functie hoopt te treden; c. Alsvoren van den heer F. Bergsma, dat hij de benoeming tot onderwijzer aan de Herhalingsschool onder dankbetuiging aanneemt: d. Alsvoren van den heer I. J. de Jong, gemeente- opzichter, dank betuigende voor de hem toegekende gratificatie; e. Proces-verbaal der gehouden kasverificatie bij den gemeente-ontvanger op 7 November j.l.; f. Alsvoren bij den Directeur-Boekhouder der ge meentelijke gasfabriek; en aan den heer Jaarsma over de maanden October 1904 tot en met Februari 1905, respectievelijk ten bedrage van f 14,666 en f 8,33s. Zonder discussie en hoofdelijke stemming wordt conform besloten. 5. Adres van L. de Groot, om wederinhuring van den Trekschippersstal. Burg, en Weth. stellen voor, aangezien de loopende huurovereenkomst met 12 Mei 1905 eindigt, aan adr. voor den tijd van één jaar de zg. Trekschippersstal te Leeuwarden onderhands te verhuren voor denzelf- den pachtsom van f 120,— in het jaar. De Voorzitter zegt, dat met 12 Mei 1906 mede ein digt de huurtermijn met Keimpe Bos, voor het Tolhuis aldaar, zoodat men meende ook het evengenoemd ver zoek niet langer dan voor een jaar te moeten toestaan, met het oog op eene andere bestemming, die men aan die gebouwen wenscht te geven, gelijk daarover bij de behandeling der begroeting werd gesproken. Zonder discussie en hoofdelijke stemming wordt conform besloten. 6. Nadere behandeling der Concept-Bouwverorde- ning. De Voorzitter deelt mede, dat de Commissie voor strafverordeningen zich onledig heeft gehouden met een onderzoek betreffende de door heeren Ged. Staten gemaakte opmerkingen en hare zienswijze in een rapport heeft neergelegd. Zooveel mogelijk is aan de practische opmerkingen van Ged. Staten voldaan, met name wat aangaat de grootte der woonvertrekken en dat niet voor 3 maar voor minstens elke 2 woningen een privaat aanwezig moet zijn. Spr. vraagt of men de opmerkingen van Ged. Staten afzonderlijk wenscht te behandelen of dat men zich met het rapport der commissie kan vereenigen. De heer Blok zegt geen aanmerkingen op het rap port te hebben, maar nog gaarne eenige bezwaren over enkele artikelen der verordening wenscht te berde te brengen. De Voorzitter acht dit niet gewenscht; het concept is reeds artikelsgewijze behandeld en toen is er vol doende gelegenheid geweest aanmerkingen te maken of verbeteringen aan te brengen; buitendien bestaat de Raad, nog uit dezelfde leden, en zou men dusdoende geen voortgang met de zaken maken. Het denkbeeld van den heer Blok niet ondersteund wordende, wordt conform het voorstel van den Voor zitter besloten en zullen de door de comm. bij haar rapport genoemde punten onder de aandacht van heeren Ged. Staten worden gebracht. 7. Adres van H. P. Geerke, leeraar H. B. School, tot vervulling eener nevenbetrekking. Burg, en Weth. stellen voor, het verzoek van adres sant, leeraar aan de H. B. School, om de nevenbetrek king van reserve-le luitenant bij de Landmacht, met bestemming tot den dienst der Landweer, te mogen bekleeden, tot wederopzeggens toe te staan, onder voorwaarde, dat de door hem te geven lessen aan de H. B. School er niet onder lijden. Zonder discussie en hoofdelijke stemming wordt conform besloten. 8. Adres van Johs. Blom, om onderh. pacht van een regenbak. Adressant, koffiehuishouder alhier, verzoekt voor den adres sub gedaan verzoek om klinkerbestrating, in handen zal worden gesteld van de Commissie voor straten en wallen, die er wel een onderzoek naar zal willen instellen en verslag uitbrengen. De Voorzitter meent dat de overige ingekomen stuk ken geen aanleiding geven tot bespreking, waarom hij voorstelt deze voor kennisgeving aan te nemen. Zonder discussie en hoofdelijke stemming wordt con form besloten. De heer Gorter vraagt nog of ook in een brandpi- quet moet voorzien worden, nu de schutterij met Ja nuari in eene rustende overgaat. De Voorzitter zegt hierover reeds te hebben gespro ken met den kapitein-commandant der schutterij, die daarover nader zou onderhandelen met hot kader, zoodat dit wellicht als zoodaning dienst zal blijven doen. 3. Begrooting v/h Old Burger Weeshuis, dienst 1905. Zonder discussie en hoofdelijke stemming wordt, conform het rapport der Commissie voor het nazien van begroetingen en rekeningen, besloten, bovenge noemde begrooting goed te keuren, bedragende in ont vang en uitgaaf f 75,994,22*. De heer Visser wenscht den Raad nog attent te maken op den post van f 2800,40 voor restitutie van verdiensten aan de kinderen, welke post het vorig jaar was uitgetrokken op f 200.Het meerder be drag is een gevolg van het besluit van heeren voog den, om bij het ontslag van weezen op 21-jarigen leef tijd, de ingébrachte gelden direct aan den voogd dier kinderen af te geven, terwijl het vroeger steeds ge woonte was die gelden aan de weezen-zelf op 23- jarigen leeftijd af te geven. Hoewel dit laatste misschien niet is te verdedigen voor de bepalingen van het burgerlijk recht, heeft ’t in dezen toch zijn goede zijde, want men weet dat dikwijls maar een voogd wordt benoemd en zouden bij afgifte der gelden, aan de voogden der weezen, deze in verkeerde handen kunnen komen. Spr. stelt daarom eene motie voor, waarin er op wordt aange drongen de oude goede gewoonte te handhaven, wijl anders in zeer vele gevallen de nieuwe bepaling ten nadeele der weezen zou zijn. De Voorzitter is het geheel met den heer Visser eens en gelooft dat men goed zal doen de voorgestelde motie aan te nemen. Bij het gewone jaarlijksche be zoek van B. en W. aan het Weeshuis, zal het Dag. Be stuur er dan wel nader van hooren en vernemen op welke gronden heeren Voogden hun besluit al dan niet wenschen te handhaven. Daar geen der leden zich tegen de motie verklaart, wordt deze met algemeene stemmen aangenomen en zal ze ter kennis van heeren Voogden worden ge bracht. 4. Adressen van H. J. Koopmans en H. Jaarsma, om restitutie van schoolgelden. De heer Koopmans verzoekt, wegens vertrek naar 01- deboorn, restitutie voor 3 zijner kinderen, welke voor het laatst op 26 October 11. school no. 1 bezochten; terwijl de heer Jaarsma, wegens vertrek naar Hilver sum, restitutie vraagt voor 2 zijner kinderen, welke op 24 September ’t laatst school no. 1 bezochten. Burg, en Weth. stellen voor aan den heer Koopmans restitutie van betaald schoolgeld te verleenen over de maanden November 1904 tot en met Februari 1905, domkop, dat komt er van, als je zooveel drinkt van de punch, die door een Italiaansche kamenier klaar ge maakt is Die laatste woorden had hij met zijn gewone stem gezegd nu begreep Minona wie zij voor zich had. Zij was half opgestaan, maar zonk met den uitroep: «Zijt gij het, baron op de sofa neer. Hij knikte en lachte haar toe. «Ja, mevrouw, ik ben hetWat eene triomf voor mijne kunst van vermom men. Ik heb door mijn list een dame beetgenomen, die zelve een meesteres is in de kunst van zich anders voor te doen. Zou het mij dan niet gelukken de po litie te misleiden «Ik weet werkelijk niet, wat u hierheen voert,* zeide Minona, die nog niet van haar verbazing was bekomen. «Het verlangen u te zien,* antwoordde de baron. «Ik wilde u wederzien op de plaats, waar ik vroeger met u eenige gelukkige uren heb doorgebracht. Helaas, bij u is de herinnering daaraan spoedig vervlogen. En dan moet ik ook zeggen, dat ik ook hier kom wegens een zeker testament, dat in mijne handen is en dat voor u eene onschatbare waarde heeft.* «In uwe handen? Ge vergist u baron, en ik begrijp niet, dat «Dat dit testament in mijn bezit kan zijn, nadat uw kamenier het zekeren slapenden heer uit den borstzak heeft gestolen. Toen die heer ’s morgens ontwaakte, voelde hij dadelijk in zijn borstzak. Zoodra hij zeker geschrift miste, keek hij in de asch van den haard en ontdekte de verkoolde overblijfselen van papier. Het is mogelijk, dat u daar de minnebrieven verbrandde, die ik u in vroe gere dagen geschreven heb, maar het is ook zeer goed mogelijk, dat die overblijfselen afkomstig waren van het afschrift van zeker testament.* Wordt vervolgd. vinden; als haar dit niet gelukte, zou zij een meubelma ker raadplegen. Het was avond geworden en ze zou juist gaan zit ten om thee te drinken, toen bij haar iemand werd aan gemeld: een notaris, dr. Wilken uit Weenen, die me vrouw de gravin wegens een dringende aangelegenheid wenschte te spreken. «Ik ken dien heer niet,* zeide zij tot den huisknecht. «Vraag eens over welke aangelegenheid hij me wenscht te spreken.* Op dat oogenblik zag zij den heer, die als notaris Wilken was aangediend, reeds op den drempel der ka mer verschijnen. Hij was een lang man, gekleed in een grijze overjas, zijn cylinderhoed hield hij in de rech terhand, zijn kortgesneden haar stond stijl in de hoog te, de punten van zijn donkere knevels waren netjes opgedraaid; ook droeg hij een lorgnet met donkere gla zen. De notaris trok zijn overjas uit, reikte die aan den huisknecht toe, maakte een eerbiedige buiging voorde vrouw des huizes en zeide: «De aangelegenheid, waarover ik gaarne met u wil de spreken, mevrouw, betrefthet testament van den overleden graaf.* Vreemd! Die stem had ze meer gehoord! De man, die voor haar stond, was haar vreemd, maar die stem had ze in den laatsten tijd meer gehoord! Zij gaf den knecht een teeken om zich te verwij deren. «Hoe is uw naarn?* vroeg ze; nadat zij haar gast een stoel aangeboden en zelf op de sofa plaats geno men had. «Dr. Georg Wilken, notaris, Teinfaltstraat no. 3 te Weenen,* luidde het antwoord. «Ik weet niet, wat mij de eer van uw bezoek verschaft, mijnheer Wilken,* begon zij, «maar als de aangelegen- e eier- i, Ply- rde als n aan- ug.ien over- n alle zijn hheid deze moet onze ig of tuur- dan maar ver- uikte dijke i’heid it en loge- root- ieder iheid ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 27» cent. Groote letters naar plaatsruimte. in.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1904 | | pagina 1