f Hst vzlsclw Testament. HIEW8- ES IIIÏEKTESTIEBLID WE SHEER EJ MSTKEkEJ. 1' Zaterdag 14 Januari 1905. 90e Jaargang. No. 4 1 Uitgever: B. FALKENA Mzn., Singel, Sneek. FEUILLETON. De voorbereiding voor den strijd. 1/ i' (Slot volgt.) I W Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. Bewerkt door AMO. «Maar wie zegt dan, dat ik het niet eerlijk met haar meen?« vroeg Bruno. «Ja, mijnheer Thurnfelsheer graaf, wilde ik zeg gen uit zich zelve is zij daar niet op gekomen maar mijn zoon, die u van aanzien kent, heeft haar de oogen geopend. U begrijpt toch wel, dat iedereen slechte vermoedens krijgt, als iemand kennis maakt met een meisje en zich eenvoudig Thurnfels noemt, zich uitgeeft voor een bouwmeester, die spoedig een aanstelling hoopt te krijgen en het blijkt later, dat die iemand een voornaam heer, een graaf is, die rang en stand verzweeg om de liefde van het meisje te win nen.* heeft gelijk, juffrouw,* antwoordde Bruno, nadat hij eenige oogenblikken had nagedacht. «Het was on bezonnen, dat ik mijn rang en stand verzweeg, maar ik verzeker uop mijn eerewoord, dat ik geen onreine be doelingenhad. Sedert onze toevallige ontmoeting had Befje indruk op mij gemaakt: ik wilde haar nader lee- ren kennen, voordat ik mijn gevoelens openbaarde. Zou het mogelijk geweest zijn, als ik mijn waren naam en rang genoemd had? Zij zou wantrouwend en be schroomd geweest zijn; had ik vooruit gezien wat nu gebeurd is, dan zou ik anders gehandeld hebben. Maar het is gelukkig nog niet te laat om goed te maken, wat ik bedierf en voor dat ik met het lieve kind spreek, juffr. Nisser, doe ik bij u plechtig aanzoek om de hand uwer dochter!* Juffrouw Nisser sloeg verbaasd de oogen naar Bruno op en vroeg: «Wat zegt u, heer graafP Is het u werkelijk ernst om Befje tot vrouw te nemen?* «Zeker, dat is de vurigste wensch van mijn hart.* «Ik heb altijd gezegd, dat u de beste man ter wereld is, en dat u niet met slechte bedoelingen bij ons kwam. Maar heer graafer bestaat nog een hinderpaal.* «Een hinderpaal?* «Ik moet het u zeggen: Befje is mijn kind niet.« «Wat? Is Eefje niet uw dochter?* «Neen, heer graaf. Het is een lange geschiedenis, mijn zoon kan u die veel beter vertellen, maar wat ik weet, zal ik u zeggen. Oordeel dan heer graaf, of u Eefje nog tot vrouw wilt nemen.* En nu vertelde zij, wat zij zelf wist en ook wat haar zoon gehoord had, die op het spoor was van het geheim van Eefjes ge boorte. Zij besloot haar verhaal met de woorden: «Ik raad u aan heer graaf, te wachten tot al het duistere in deze zaak is opgehelderd; dan kan u beslissen of u het lieve kind nog tot vrouw begeert, of «Neen, beste juffrouw,* viel Bruno in, «ik wil haar dadelijk mijn verzoek doen. De omstandigheden van haar geboorte en afkomst hebben geen invloed op mijn liefde. Ik weet ook dat u haar liefheeft, als uw eigen kind. «Dat weet God,* verzekerde de oude dame. «Welnu, wees dan zoo goed mij tot uwe dochter te voeren.* ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 27, cent. Groote letters naar plaatsruimte. over ’t algemeen minder vast. De linkerzijde heeft niet veel kans op ver- ies, wel op winst, zelfs op belangrijke winst. Maar er moeten ook minstens 10 zetels ver overd worden en dat is geen kleinigheid! Nog moet men in aanmerking nemen, dat niemand vooruit kan zeggen, hoever in 4jaren tijds de partijen zijn veranderd, verzwakt of versterkt. Wie zal bijv, de kracht der natio- naal-historische partij kunnen schatten? Bij verkiezingen komt het niet ’t minst aan op de leuze, waaronder men de kiezers oproept. En ook vooral op de partijgroepeering. Voor enkele maanden, toen er reeds druk gesproken was over tusschenkomst in den oor log tusschen Rusland en Japan werd er ge zegd: Neen, nu is ’t physisch moment nog niet aanwezig, de juiste tijd van ingrijpen. Bij verkiezingen zou men ook van zoo’n physisch moment kunnen spreken. Een phy sisch moment zou misschien voor de partij van dr. Kuiper geweest zijn, als onmiddellijk na de groote, mislukte staking van 1903 Kamerver kiezingen hadden moeten plaats hebben. Zoo’n moment was ’t misschien voor de liberale par tijen na de indiening van de Hooger-Onderwijs- wet. Van belang voor den uitslag der a. s. ver- siezingen zal denkelijk ook zijn, dat de Unie- liberalen en de Vrijzinnig-democraten samen willen optrekken en een verkiezingsprogram ontworpen hebben, dat ook samengaan met oud-liberalen en sociaal-democraten mogelijk maakt. Het voornaamste van dit program luidt als volgt: 1. >»Met handhaving van de Openbare School verheffing van het peil van het Volks onderwijs in zijne verschillende vertakkingen. 2. ««Sociale HervormingenVerzekerings wetten, waaronder in het bijzonder de verplich te invaliditeits- en ouderdomsverzekering met geldelijke bijdrage van den Staatherziening van de armenwet, waarbij de openbare armen verzorging niet blijft uitsluitend politiezorg. 3. ««Hervorming van het defensiewezen in de richting van een volksleger. 4. ««Ter voorziening in de financieele be hoeften, ook ter verkrijging van een betere verhouding tusschen de geldmiddelen van Rijk en Gemeente, in de eerste plaats, bezuiniging op militaire en andere uitgaven, en verder, met handhaving van de vrijzinnige handels politiek, eene meer rationeele regeling van de directe belastingen door welke, zij het ook in gesplitsten vorm, de inkomsten worden getrof- DRIE-EN-TWINTIGSTE HOOFDSTUK. 34). Een uur later beklom Bruno de smalle houten trap in een ons welbekend huis in WUhring. Hij schelde aan en de deur werd voor hem openge daan door juffrouw Nisser. Hij zag echter niet den vriendelijken glimlach, waarmee hij anders begroet werd. Zij ontweek zijn blik en was verlegen, toen zij Bruno mededeelde dat Eefje niet thuis was en hij dus een vergeefschen loop had gedaan. «Juffrouw* sprak Bruno, wiens gelaat lang niet vroo- lijk meer stond, «hier is iets voorgevallen, dat u niet langer voor mij mag verbergen.* «Ja, mijnheer mijnheer von Thurnfels*, stamelde de oude met de oogen neergeslagen, «Eefje heeft zich in het hoofd gezet, dat het tijd voor haar werd om haar eigen brood te verdienen. Zij heeft het wel niet noodig, maar zij wil nu op eigen voeten staan. Zij heeft Fransch en Italiaansch geleerd, nu wil ze toonen, dat ze wel alleen de wereld door kan. Zij heeft een betrekking als kinderjuffrouw bij een rijke familie ge vonden, zij is er nu juist heengegaan. Morgen reist zij af en Iaat haar moeder alleen zij heeft de groeten meisje wil blijven.* voor u achtergelaten, mijnheer mijnheer von Thurnfels.* Nu en dan haar tranen drogende, had juffrouw Nis ser dit alles op fluisterenden toon gesproken. «Juffrouw,* hernam Bruno, »u is een goede, brave vrouw, maar ditmaal heeft u mij de volle waarheid niet gezegd. Beken het maar, dat Eefje thuis is, en dat zij zich voor mij verschuilt, omdat ja, ik weet niet waarom. Misschien, omdat men mij belasterd heeft.* Thans sloeg de oude vrouw de oogen naar Bruno op en fluisterde: «Kom eens mee, mijnheer von Thurnfels, op het ka mertje van mijn zoon kunnen Wij vrij spreken, zonder dat zij het hoort.* «Dus is zij thuis?* vroeg Bruno, toen zij in het be doelde kamertje waren. «En wil zij mij niet ontvangen? Zeg mij dan om Gods wil, juffrouw, wat er gebeurd is.* «Wat zal ik u zeggen heer graafantwoordde de oude dame. Toen het woord «graaf* over haar lippen was, sloeg zij de oogen verlegen neer. «Heer graaf? Weet u dan? Ah is dat de reden, waarom Eefje «Zeker, dat is de reden, waarom zij zoo treurig ge stemd is. Eefje is een braaf meisje, en zij begrijpt wel, dat er niets goeds van komt als een heer van hoo- gen adel’t hof maakt aan een arm burgermeisje. Daarom wil zij weg van hier in een betrekking, waar zij door drukke bezigheden haar verdriet vergeten kan. Het is wel hard, dat ze mij wil verlaten, ik kan het toch niet kwalijk nemen en ik prijs het in haar, dat ze een braaf fen, alsmede uitbreiding der progressie lijker regeling en verhooging der successie belasting, voorts belastingen op voorwerpen van weelde. 5. ««Daarnevens worde, zonder dat andere wetgevende arbeid hierbij behoeft achter te staan, wijziging van de Grondwet, in dien zin dat aan den gewonen wetgever volkomen vrij heid bij de regeling van het Kiesrecht wordt toegekend ter hand genomen, terwijl het vertrouwen wordt uitgesproken dat deze zoo danig worde voorbereid, dat vóór het einde vah het vierjarig tijdvak de eerste beslissing over een daartoe strekkend voorstel kan genomen worden. Men ziet, dat de geschilpunten tusschen deze partijen óf niet aangeroerd zijn, óf dat er door ’t algemeen uitdrukken der formule voor ieders bedoeling ruimte is. Ieder zal ook zich interesseeren over de kracht, die de sociaal-democratie als uiterste Tweede-Kamerpartij zal ontwikkelen. In elk geval zal de schoolkwestie wel een voorname plaats op de programmen van alle partijen uitmaken. De eeuwige schoolkwestie, wanneer zal die eens uit zijn? Wanneer zal de kreet: «Op voor de openbare schoolniet meer als strijd leuze klinken tegen de andere strijdkreet: «Niet eerder tevreden, vóór ’t bijzonder onderwijs gelijkelijk van staatswege begunstigd is.” Bovendien zijn er nog zoovele belangrijke ge schilpunten. Suikerbieten op zandgrond. Het is te bezien, dat de landbouwers, die in het bezit zijn van goeden zandgrond, die zich maar eenigs- zins leent tot den verkoop van suikerbieten, dit jaar zeker niet zullen nalaten daarvan partij te trekken en dat land ook zooveel mogelijk met bieten zullen bezaai en. Om aan te toonen, dat het inderdaad mogelijk is van eenigszins goeden grond, al is het ook zandgrond, een goeden bietenoogst te verkrijgen, geef ik hierbij een kort verslag van een bietenproefveld, aangelegd in 1901. Het was een proefveld te Halsteren, in het Halstersche Laag en werd aangelegd door den heer L. 0. Jacobs aldaar, onder toezicht van den betrokken rijkslandbouwleeraar. Het had tot doel de werking van een kalibemesting op dien bodem te onderzoeken. Tevens zou worden nagegaan, in welken vorm een kalibemesting het best werkte. (Het is natuurlijk be kend, dat bemesting met kalizouten onontbeerlijk is, bij suikerbieten, op zandgrond). Het gebruikte per ceel had een oppervlakte van 34 Aren en was verdeeld in 4 veldjes van gelijke grootte. Het geheele proef veld kreeg per Hectare 55 karren stalmest, 500 K.G. superphosphaat van 4 pet. en 450 KG. silisalpeter. Be halve deze bemesting kreeg het eerste perceel geen kalibemestinghet tweede perceel 700 KG. kaïniet misten de liberalen één lid; was dat er ook, dan zou de partijgroepeering daar zijn: 22 libe ralen, 1 vrijz.-democraat en 1 socialist tegen 23 rechtschen. Men weet, dat toen de libera len voorstelden de Staten-zitting te verdagen. Toen de rechterzijde dit niet wilde, liep de ge heele linkerzijde weg, zoodat er 23 van de 47 Staten-leden aanwezig bleven en de zitting dus geschorst moest worden. In September kwamen de beide Kamers bijeende Eerste Kamer miste echter de 3 Overijselaars. Minister Kuyper zou een nood wetje maken om dit euvel te verhelpen, doch dit was niet noodig. Bij de volgende najaars- zitting gingen de Staten van Overijsel aller eerst over tot het verkiezen der 3 Kamerle den. En men weet, wat er gebeurde: In plaats van 3 liberalen, kwam er slechts één (de heer Stork) als gekozen te voorschijn voor de beide andere leden werden een anti- rev. en een kath. gekozen. Zoo werd dan de Eerste Kamer compleet; ’t werd 31 rechts tegen 19 links. En thans staan we dan weer in een ver kiezingsjaar. In Juni moeten de kiezers weer uitmaken, welke de honderd uitverkorenen zul len zijn. Zooals men weet, treedt sedert de laatste grondwetsherziening de geheele Twee de Kamer af; voor dien tijd trad beurtelings de helft af. Wat zal de stembus brengen? De rechterzijde telt thans in ons Lagerhuis 59, de linkerzijde 41 leden. Een verschil van 18 dus en er zullen 10 rechtschen door linkschen vervangen moeten worden om aan de eerste coalitie haar meerderheid te ontnemen. Van die 41 leden der linkerzijde zijn er 8 socialis ten, 8 vrijzinnig-democraten, 16 uni-liberalen en 9 oud-liberalen. Wie zal iets over de aanstaande stemming durven voorspellen Een gunstige uitslag voor rechtsch hangt misschien gedeeltelijk af van ’t aantal en ’t gehalte der wetten, die het ministerie-Kuyper nog in de volgende maan den er door weet te krijgen. Ook hangt deze af van de meerdere of mindere solidariteit der rechtsche partijen; bijv, ook van de krachts ontwikkeling der christen-democraten (Staal man, De Vries). Ook, en niet ’t minst van de Christ.-historischen. En dat menig zetel door de' rechterzijde kan verloren worden, behoeft geen betoog; ’t aantal vaste districten is voor de kath. zeer grootdie hebben bijna al hun zetels zoo vast als een muur in handen. Maar de zetels der anti-rev. en chr.-hist. zijn tegen 29 rechts. den er links komen: land 4, Groningen 3, Drente 2 En rechts: Noord-Brabant 6, Limburg 3, Zuid-Holland 10, Utrecht 2 Kamerleden. In Overijsel ging echter ’t kiezen minder vlot. In de provinciale Staten van dit gewest, bil- Zooals men weet, krijgen we over eenige maanden weer de verkiezingen voor de Tweede Kamer. In 1901 hadden de laatste verkiezingen plaats, die ’t thans zittende ministerie-Kuyper aan de regeering brachten. De partijen der rechterzijde, die ook in 1889 de meerderheid der Tweede Kamer verkregen en toen ’t mi- nisterie-Mackay op ’t kussen hielpen, verloren die meerderheid in 1893. Toen kwamen de li beralen aan ’t bewind, tot in 1901 ’t ministe- rie-PiersonBorgesius moest wijken voor de opnieuw door rechts verworven meerderheid. De overwinning van rechtsch was deze keer nog belangrijker; immers bleef in 1889 de Eerste Kamer een liberale meerderheid van 31 tegen 19 stemmen behouden, in 1901 vielen de verkiezingen voor de Provinciale Staten zóó uit, dat bij ontbinding der Eerste Kamer, dit hooge regeeringslichaam een ferme anti-li- berale meerderheid van 29 tegen 21 st. moest krijgen. Dit kwam, doordat de vereenigde partijen van rechts in Zuid-Holland de meer derheid behaalden en Zuid-Holland, de dichtst bevolkte provincie van ons land, kiest 10 van de 50 Eerste Kamerleden. Door sterfgevallen hadden tusschentijdsche verkiezingen plaats in dit gewest, die de meerderheid der liberalen in de Eerste Kamer deden slinken. Doch in 1904 kwam de groote kwestie. De Hooger-Onderwijswet, door de Tweede Kamer aangenomen, kwam in onzen Senaat ten val. ’t Werd een zuivere partijstemming; de nog aanwezige liberale meerderheid gaf deze nieuwe wet don bons. Alom in den lande werd nu gesproken en geschreven over: Wat zal de regeering nu doen? En wat deed de regeering: De Eerste Kamer werd ontbonden en de Provinciale Sta ten kwamen bijeen om deze opnieuw samen te stellen. Naar aller verwachting zou ’t worden 21 links Voor onzen Senaat toch zou- Noord-Holland 9, Fries en Overijsel 3. Gelderland 6, Zeeland 2 en 1 I JNEEKERCOURAf 1 O* i -

Sneeker Nieuwsblad nl | 1905 | | pagina 1