NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Trys Snilsers iy alie Foek fen Hees. VOOR XU.lk ffi OlSMffl. Over het weder. o Zaterdag 21 Januari 1805. 60e Jaargang. r XTo. 6. Uitgever: B. FALKENA Vlzn., Singel, Sneek. Feuilleton. r Be- (It léste soil telgje). Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. ver- van »To Heech der wenne in aide Foek, Dy ’t mear seach as in ear; Die wier ek in ’e kaerten tük. Alteast der ging se for.* Dat wier in ’e tiid, do ’t Murk fen Ipekolsgea feint wier, lik as jimme lêse kinne in de Twigen üt in aide stamme, fen Dokter Eeltsje Halbertsma. Dy aide Foek hie in hjar fleur folie in ’e wrald om swalke hja hie by de soldaten wést as marketenster, hja hie op merken reisge, den ris mei dit en den ris mei dat en hja wier einlings te Heech hingjen bliuwn, der ’t se in foege herberge hie. Om in in spil kaer ten to sjen hwet in minske nei jier en dei oeikomme scoe, dat koe se net, al mienden in hopen ljue fen al; mar hja hie in skerpe gave fen opmerken hja hie in hjar swalkjend libben de minsken, by hjar dwaen en litten, tige in ’e kaert sjoen. Dertroch seach se mear as in oar en koe soms hwet sidse, dat ienfaldige mins ken nuver talike. In dy tied wieren der ris trye borgers fen Snits op in moaye simmerdei oan ’t pleisiersilen, alteas hja wieren mei in pleisierjacht op ’e baen, dat tahearde oan ien fen hjarren, baes Windsma de oaliemünler. Do ’t dy de foarige jüns in ’e stêdsherberge, buten de Heecheinster poarte, to praten siet mei doktor Flitter- man en Sjoerd Stimsma, dy ’t in krudenierswinkel hie, en der kaem to tortellen, dat er de oare deis mei ’t jacht skreau. Do tearde se ’t pompjirke gear, hja treau it dokter in ’e hannen en seiDat matte jow thüs lêse; folgje min rie en den komt it goed mei jou. Do wier keapman Sjoerd Stimsma oan bar dy sei Ik hab nou al tsien jier in krudenierswinkel hawn ik skrep en skuor fen de moarn ta de jün, ik rin net swie- rich en deftig klaid, mar ienfaldig wei ik fortar gjin bulte jild, ik ha gjin bern by ’t wiif en ik hab mar ien feint. Ik ken ek net oars sidse as ik hab goed drokte, ik hab ek in bestean, mar ’k ben doch in dy hele tsien jier gjin spier foarüt gien. Dat is net nei min sin en ek net sa ’t heart, tinkt my. Ik woe ha, men maste mei sa ’n effear as mines ek hwet oerwinne kenne. Derom freegje ’kho mat ’k it ha, om sünder ündo- gense streken en aventürlike negosies, mei de tiid hwet foarüt to kommen. Stimsma krige ek in gearteard pompjirke mei hwet lêsen der op. Foek sei wer Les dat as jy thus benne en dogge jy der nei, den scille jy gau de goede ütwir- king der ten sjen. Do moast baes Windsma oan ’t wird. Hy seiIk bin üt min aerd seaft en guodlik, ik hab min libben mei gjin menske deillisskip hawn. Ik ben Godtank altiid sün, ik ben net earm, ik koe in libben ha as in prins, as as ik net in teapert fen in wiif hie, dy ’t my altiid in ’e flarden sit. Ja, min wiif is in fülekat, in serpentik ken mei skik net meat by hjar bankje, hwent it is krekt as se ek yet ho langer ho slimmer wirdt. Nou freegje ’k jo mar ris, Foekjemoai, hwet rie hwitte jy tsjin sa’n hüskrüs trye Snitsers hoefden gjin noed to habben, dat hja der folie mot om ’e tjennen rinne scoe. In foarname her berge wier ’t net en ’t seach er der ek lang net foarnaem üt. Foek hinge longerich op te stoel en hjar koffitafel wier malle snüsterich en oeral. Do ’t de manij ue elk in slok fregen, wier ’t as se hast net oerein woe, mar do ’t dy bigünen to praten, dat se hjar eigentlik wol ris wiersidse litte woene, do libbe Foek hwet op. Hja frege as se elk sin bar ek by hjar apart wêse woene. Ne, seyen de manljue, dat koe neat skele, hja wieren for elkoar net efterhalden. Foek seach dalik wol dat se ’t mei gjin domme ün- noasele bygeloovige ljue te dwaen hie, dy ’t se fen al les op te moue spjeldsje koe. Hja helle gjin kaerten foar ’t Ijocht, mar frege hwet elk fen de hearen sahwet fen hjar witte woe. Flitterman naem earst it wird en seiIk ben mede- sine dokter en ’k mien net minder tor min fak birek- kene to wésen as in hopen oaren mar sjuch, ik ben in jong dokter. En for in jong dokter scoe ’t wol in moai ding wêse, dat er mar gjin mage hie, of oars, dat er lik as de skiep fen kort gears libje koefjirder tsjinne er wol in steat to wésen om twisken de toeken fen de beammen sin ketier op te slaen, lik as de fügels' en hy moast him sa goedkeap klaye kenne as Adam in ’t Pa radijs. It giet mei my net goedik ken lang gjin kost en klean fortsjinje. Ik stel my net great en foarnaem oan as de ljue my roppe, kom ik sa hird as ik ken. Ik swalkje troch rein en win, by nacht en üntiid as ’t wêse mat, om bij ’n pasjent to kommen. Ik jow de ljue goedkeape dranken en rekkenje de visites net heech en dochs kry ik net folie drokte. Ik woe wol ris witte hwet ik der aon dwaen mat. Foek helle ’t tafelslaed op, der krige se in flardsje pompier üt, der ’t se mei in eir.tsje potlead hwet op nei Drilst moast, omdat er der in foech boadskipke hie, do seyen die twa mannen omtrint beide tagelik den woene hja wol graech mei. En baes Windsma sei, dat koe best schikt wirdehy woe wol graech selskip ha. Dokter Flitterman hie sahwet twa jier fen de studie ou west en in dy tiid altiid op hope libbe, dat er drokte krye scoe, mar ’t wier him yet net slagge. Hy stapte wol alle moarnen den de iene poarte üt en den de oare, en as er hjir of der ris efkes kaem, hied er üre noch tiid. Mar dat wier allegjerre om de minsken wiis to meitsen, dat er drokte hiehy hie sa goed as neat te dwaen. En do ’tbaes münler sei dat er nei Drilst moast, sei dokter dalik, hy moast der ek wêse. En keapman Stimsma woe graech for plesier mei sile. Dy trye ljue koene elkoar net fen jister en earjis- ter, hja sieten wol ris mei ’n oar to praten in te stêds- herberge. Hja halden alle trye wol fen in grap en derom stelden se hjar foar', dat se in pleisierich reiske krije seoene. Dat ging ek tige besthja troffen best waer mei in moai koeltsje. Do ’t se to Drilst wieren en baes mün ler sin boadskip dien hie, do hiene se yet lang hjar nocht net. Hja namen der in te herberge hwet spraek- wetter in do rekken se oan ’t praten oer hjar omstan digheden en de slotsomme der fen wier, dat gjin ien fen hjar alle trye it rjucht goed nei sin sin hie. Lik as ’t den giet, de iene jowch de oare rie en elk for him miende dat er ’t slimst hie. Sa kamen se op Foek fen Heech, en do sei de münlerNou wit ek whetder matte wy hinne, om üs ris wiersidse to litten. Wrachtich seyen de twa oaren, dat kin moai wirde. Al ridlik gau wieren se wer ünder seil en in goed üre letter sieten se to Heech. Simmerdei wier ’t der ïn Foek hjar herberge midden in te wike liddich, dy ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 27, cent. Groote letters naar plaatsruimte. Velen, vooral de jongeren, zullen wel gaarne willen, dat ’t wat doorvriest, zoodat er eens flink aan schaatsenrijden kan gedaan worden. De kleinen, die ’tnog moeten leeren, kunnen in één behoorlijken winter aardig den streek te pakken krijgen en die ’t reeds zoo’n beetje kunnen, raken dan heelemaal op dreef. Ook voor de ijsvereenigingen, die niet al te slecht bij kas zijn, is ’t een mooie gelegenheid om ’t noodza kelijke van haar bestaan te betoogen; meteen behoorlijken winter komen er nieuwe leden, terwijl met voortdurend slappe winters nog al eens wat bedankjes ingezonden worden. Nog is een wintertje goed voor de velen, die anders nooit in beweging komen, die veel zitten, weinig loopen en nog veel minder hunne spieren be hoeven te oefenen; voor dezen is de winter een goede gelegenheid voor gezonde gymnastiek. De longen en de beenen, ja ’t geheele lichaam moet zich eens inspannen; men wordt eens wat beter tegen ’t weer gehard, ’t koudkleumerige gaat er wat uit. Doch overigens is dicht water een last en niets dan een last, 't Vervoer te water, dat vooral in ons land van zeer groote beteekenis is, wordt gestremd en dit geeft veel hinder. Een tijdje kunnen de spoorwegen helpen, maar bij een langen winter zijn die samen, zoo talrijk ata ze z-ijn, „iet uij macnte, ook maar eemgszins voldoende voor ’t goederenvervoer te zorgen. En voor ’t personenverkeer en de kleine goederendienst geeft ijs ook weinig. Alleen de bewoners van enkele, geheel door’t water af gesloten streken, krijgen betere gemeenschap met de buitenwereld. Doch wat beteekenen die weinigen tegenover de geheele menschen- maatschappij! Voor hen, die zich goed kunnen voeden en kleeden en warmen, heeft een harde winter niets verschrikkelijks. Wel echter voor zoove- len, die slechts met groote moeite kunnen rondkomen en zelfs gebrek lijden aan het noodige. Gelukkig, dat juist op koude dagen ’t meest aan de armen gedacht wordt. Niet alleen dat de armbesturen en andere vereenigingen ruimer uitdeeling houden, maar ook de particulieren, die wat kunnen missen van hun overvloed, denken dan wat beter om’t lot van hunne arme medemenschen; bij koud weder, als ze ’t zelf onprettig, koud vinden, voelen ze beter, dat de arme dubbel last van die koude moet hebben. Koud weder! We hebben hier anders niet VERGADERING van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Sneek, op 10 Januari 1905, Aanwezig de h.h. P. Reinouts van Haga, S. Hen- stra, A. L. Hansma, J. Smit Ez., A. Dekker, W. Nie- veen, E. Priester enJ. van Loon, Secretaris. Volgens de reglementaire bepalingen wordt de gadering geopend door den heer P. Reinouts Haga, daarbij de aanwezigen verwelkomend in deze eerste vergadering van 1905, en de verwachting uit sprekende, dat, als de leden met den ouden ijver en ambitie de zaken behartigen, waaraan niet getwijfeld behoeft te worden, de werkzaamheid der Kamer ook in het nieuwe jaar bevorderlijk zal zijn aan den bloei van handel, nijverheid en scheepvaart van deze ge meente en die van het land in het algemeen. 1. Aan de orde wordt gesteld de benoeming van een’ Voorzitter voor 1905. Voor deze en volgende stemmingen worden aangewezen als stemopnemers de heeren Smit en Priester. De uitslag der stemming is, dat de heer P. R. van Haga met 5 van de 7 stemmen wordt herbe noemd tot Voorzitter. De h.h. Hansma en Dekker verkregen ieder één stem. De heer Van Haga, over tuigd van den steun en de medewerking van de me deleden en den Secretaris, neemt de benoeming aan, dankende voor het in hem gestelde vertrouwen. De uitslag der stemming is, dat 5 stemmen op den heer Henstra worden uitgebracht en op de h.h. Han sma en Dekker ieder één stem. De heer Henstra alzoo herbenoemd, laat mede zich de benoeming wel gevallen. 3. Worden de notulen der vorige vergadering gele zen en ongewijzigd vastgesteld. 4. Worden gelezen de uitgegane missives: a. richt van de toelating van de herkozen leden. b. bericht aan den heer Sinnema en verdere adres santen, op hun adres in zake vervroeging van den trein van 8,20 voorm. van Leeuw, n. A’dam via Stavoren, waaraan eenige mededeelingen worden toegevoegd. 5. Worden gelezen en behandeld de ingekomen stuk ken a. van het Bestuur der Vereeniging «Nijverheid* te Leeuwarden, waarbij afdruk van een adres dier Ver eeniging aan de Staten der Provincie Friesland, waarin deze verzocht worden te besluiten tot het instellen van eene Commissie in zake bevordering van fabrieks- en handwerksnij verheid in Friesland. Na discussie over de bedoeling van ’Nijverheid* en de strekking van het adres, wordt met algemeene stemmen besloten het te ondersteunen. b. toezending van no. 10 van het Tijdschrift voor de We willen eens een praatje houden over ’t weer. Dit is anders wel wat banaal. Van de 365 dagen in het jaar zijn er toch zeker ook pre cies 365, dat ieder sterveling even over’t weer begint, ’t Is zoo’n »hulp-in-nood«-praatje. Twee vrienden komen elkaar tegen; g’n dag, of g’n avond is al te eentonig; er moet toch een klein praatje bij; dus maar even over ’t weer. Men loopt een poos te wandelen en ’t discours wil niet vlotten; even over ’t weer. En zóó kan ’t weer niet wezen, of men weet er iets over te zeggen; laat 't gewoon weer zijn, of te warm, of te koud, of te nat, of te droog; of te lang aaneen koud, warm, nat of droog; ’t we der geeft altijd een praatje. Doch gewoonlijk is ’t praat, omdat men geen andere praatstof heeft. 't Dankbaarst is dit onderwerp, als ’t weder werkelijk heel wat uit de gewoonte geraakt is; als ’t wat erg warm is, of wat erg koud; of wat te nat. Dan praat ieder er graag over; men let telkens op barometer en thermometer en op den waterstand en kan er dan een heel mondje vol van Terwijl we dit schrijven, wintert ’t al nog even en we zouden dus gereede aanleiding hebben om over lange en strenge winters te spreken, doch dit onderwerp hebben we een vorig jaar al eens voor goed uitgeput, toen we uit de kronieken alle kwade winters opschommelden en precies vertelden hoe koud ’t toen was en hoeveel dagen elke winter duurde. We willen ’t maar gewoon hebben over 't klimaat van ons land in ’t algemeen. Laten we beginnen met te zeggen, dat vorst in ons land, zelfs in de koudste maand Januari, een ongewone temperatuur is. Men moge spre ken over de vele strenge winters, die we ge had hebben en waarvan die van 1890’91 nog ’t best in ’t geheugen ligt, wanneer men de gemiddelde Januari-temperatuur van een lange reeks van jaren nagaat en daarvan het gemiddelde neemt, zooals de weerkundigen dat gedaan hebben, dan blijft zelfs deze maand nog een heel klein weinigje boven ’t vriespunt. Als ’t dus, zooals Maandagmorgen, zoo’n 15° Fahrenheit vriest, zijn we ruim 15° F. buiten de gewoonte. over koude te klagen. In 1890 ’91, en ook een paar jaren later, daalde de thermometer tot op ’t nulpunt van Fahrenheit en vroor ’t dus 32°. ’t Koudste wat men in de laatste halve eeuw in ons land heeft waargenomen, en wel te Utrecht aan het Meteorologisch instituut, was 22,8° C. of9° F.; dus 41°. vorst. Dit is echter een buitengewone uitzondering. We mogen hier in Nederland echter niet over koude klagen. Van alle landen, die op gelijke breedtegraad met Nederland liggen, heeft alleen Groot-Britanje en Ierland een nog iets milder klimaat. Maar kom eens in Rusland, of, nog erger, in Noord-Amerika, op Vuurland (Zqid-Amerika) en in Siberië. Nederland heeft met West-Europa een zee klimaat met vrij zachte winters en niet al te heete zomers. Ook zorgt de Golfstroom, die uit Midden-Amerika dwars door den Atlanti- schen Oceaan tot aan Nova Zembla en Spits bergen stroomt, voor de verwarming van West en Noord-West-Europa. Het eiland Jeso (Japan) ligt 10° Zuidelijker dan ons land en heeft dezelfde jaarwarmte; wij staan ook gelijk met het dal der Ohio-rivier in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, ’’Y 120 Zn’deliiker Met ons op aezeirae oreeare nggen Labrador (Noord-Amerika), Vuurland (Zuid-Amerika) en Kamtsjatka (Oost-Azië) en de gemiddelde jaar temperatuur in die landen is gelijk aan of minder dan ’t vriespunt. Natuurlijk hangt de warmte ook af van de hoogte, waarop zich een land boven de zee verheft. Maar neem nu eens de stad Nikola- jevsk in Siberië, op dezelfde Noorderbreedte als Utrecht gelegen en ook gelijk met den zee spiegel; de jaartemperatuur is er ö’/a0 F.vorst, de koudste maand heeft er gemiddeld 44° F. vorst. Neem ’t land aan ’t Winipegmeer, op gelijke noorderbreedte als ’t Zuiden van België, en 230 Meter hooger dan de zee; de jaartemperatuur is er meer dan 1° F. onder ’t vriespunt en de koudste maand heeft gemiddeld 310 F. vorst. Men begrijpt ook, dat, als in ons land met zijn kalm klimaat de thermometer zoover be neden ’t gemiddelde kan dalen, dit ook in an dere landen met kouder klimaat ’t geval zal zijn. Wat beteekent bijv, de ergste koude, in ons land waargenomen bij die te Werchojansk, de koudste plaats van Siberië waargenomen, veel meer dan 110° F, vorst. RCOURANT

Sneeker Nieuwsblad nl | 1905 | | pagina 1