Tm Snilsers by aide M te Heet. ÏOOll M U 01STKM. SIEUWS- EJ lllïEllTEJÏIEljLAI) Woensdag 25 Januari 1205. 60e Jaargang. ITo. 7- Uitgever: B. FALKENA Mzn., Singel, Sneek. Uit de Raadszaal. Feuilleton. 3S 5 O D Oudega, houdende Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. J y hichte sjen moast altiid mar in ’e hichte. En do wier ik op ’e stap, hearIk seach mar jimmer om- heech en stiek de noas in ’e loft. Ik naem in greatske balding oan en seach op elk At ’e hichte del. As der boadskip kaem, dat ik bjir of der kom me moast, den liet ik de ljue in heel skoft wachtsje soms moasten se my wol twa- of treyekear neirinne, ear ’t ik keam. As ’t in ketier béten de stêd wier, moasten se my mei de wein helje en bringeen den liet ’k my djér bitelje. En ik ken jimme sidse, dat het holpen De mensken bigünen heech by my op to sjen elk en ien woe my mar brükeik kaem alhiel In ’e mode. Ik wier sa gelokkig, dat der inkear twa trye efter elkoar tiige slimme pesjenten, der 't al oare dokters by wést hiene, Under min behandeling better waerdendo ha ’k in froumenske troud mei aardig hwet jild en nou bin ’k alhier klear. Nou, sei keapman Stimsma, ik bin der ta oergien, howol it my oars to gek wie, om in nye waerrne hés japon meitse to litten. Do ’k dy thés krige hie, kaem ik de oare moarns in Are earder fen ’t bed as ’k wend wier, likme allinne, om ris hwet in min kearaerjapon omstappe to kennen. Sa stapte ik den ris ta de efter- doar At nei min pakhils ta. En der seach ik moaye dingen. Min troue en earlike fynt, dy ’t al lang by my wenne hie, wier der tverich beusich. In greate pttde mei koffybeane en in stik sékerbrea pakte er in in kérke en treau it do troch in finsterke dat in ’e steech Atseach. Der stie in aid wiif, dy ’t dat kérke oannaem en him in stik jild in !e han treau. Do ging hja der bird op ou. Ik halde my earst stil, mar ’k wier foartoan op min iepenst en do krige ’k it in ’e rekken, dat ik fest al jierren oan ien op sa’n menear bistellen wir- den wier, séuder der seis in spier erch in to habben. Ik liet de dief pakke, hy bikende alles. Do ’t sien It lê ste. Baes krige fen ’t selde lekken in pakje as de twa oaren, to sidsen in pompjirke der ’t hwet op stie, dat er thüs lêse moast en den der nei dwaen. Hja jowgen Foek elk in goede stikelpinning en do gingen se wer mei ’t jacht op reis nei Suits. Mar do ’t se wer goed Ander seil en op ’e rémte wieren, sey- en se tsjin elkoar Dat is nou ek mar gekheid, dat wy As pompjirkes net earder lêse mye as thAs; wy kin- ne dat hjir ek wol dwaen. Ja, sa tochten se alle trye. En do sei dokterNou stel ik foar, dat wy hjoed oer in jier by elkoar kom me scille, by ien fen uses oan hés en den elkoar iepenhertich fortelle, ho ’t As gien is. Foar dy tiid mei der gjin wird oer praten wir- de. Hwet tinkt jimme der fen? Dat halde wy for feststeld, seyen Windsma en Stim sma. Den matte de briefkes mar iepen, sei dokter, ik scil de earste wol wêse. Hij die sin pompjirke ét ’n oar en hy kipe der op om, krekt as er net wiste hwet er der oan hie. Hy lies derSjuch nei de stjerren! Ho mat ik dat bsgripe? Dat ’kop As Ijea- ven Hear fortroue mat? Dat hoefde dat a ldwiif my net to sidsen, dat ken ’k sneins in ’e tsjerke wol hear- re. En hy seach de twa oare mannen oan krekt as er ’t net helpe koe. Sjoerd Stimsma lake mei smaek. Hy sei Ik hald ’t der for dat aide Foek As alle trye foar 't soaltsje het. Harkje ris oan hwet se my skriuwt Lit jo in moaye hAsjapon meitse. Ha jimme ’t wol oait sa gek heard? Ik in moaye hAsjapon meitse litte! Baes mAnler hie sin briefke ek al At ’e bése helle. Der stie op Harkje en doch hwet de munle seit. Baes seach ek nuvere wAnderlik op. Dokter bigAn der efkes op nei to tinken en do sei er Wol ik jimme ris hwet sidse frjAnen? Wy matte twisken de rigels in lêse, der sit mear efter as wy licht miene. Ik lids min brjifke to nacht Ander min höllekjessen en den soil ’k it moarnier yet ris lêse. Sa matte jimme ek dwaen. En As ouspraek der halde wy és oan. Mei dat akkoart gingen de trye ljue by elkoar wei, do ’t se wer to Snits oan ’e wal kamen. In jier letter sieten de trye ljue op in jAn by dok ter op sin boppekeamer hy hie de mAnler en de win kelman forsocht om by him to kommenhwent it mocht him nou barre Hwet hie dy man it der def- tich it hösrie wier allegjerre fen mahonihout, sa gled as in spiegel. Hy siet in in greate moaye stoel mei ’n gouden kjetting op ’t festje en juwelene ringen oan ’e fingers en hy wier ek net mear sa’n spjuchtich bien- bitch kereltsje, as in jier to foaren rén en appelich, ja tige glansich seach de man der üt. Dokterskonk win ien en do sei er: Frjunen 1 wy drinke alderearst op de sAntheid fen aide Foek fen Heech De twa oaren stimden der mei in. Do sei dokterNou soil ik mar earst fortelle, tinkt my. ik moast nei de stjerren sjen. Der ha ’k lang mei omtise, ken ’k jimme sidse, ear ’t ik der hwet fen meitse koe. Mar einlings en to lésten tocht ik nou leau ’k wrachtich, dat ’k it wit. Nei de tsjerren sjen, dat scoe bitsjutte matte, begriep ik, dat ik in ’e ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 21/, cent. Groote letters naar plaatsruimte. kiste Andersocht waerd, blikte ’t, dat hy wol twatAsen gAne in ’e sparbank stean hie en hy kaem ta de for- klearing, dat dat jild mines wier. Dat foei my moai in ’e bannendat jild der koe ’k hwet mei Atsette en ik krige dertroch flink de fuotten wer Ander ’t liif. En nou ken ’t jimme sidse, ik ben al moai op ’e gleed, om mei de tiid hwet jild oer to garjen en dat hab ik likme allenne to tankjen oan min nye keamerjas, De oalieménler seiIk wier wrachtsjes hast sa fier hinne, dat ’k min libben sed waerd, omdat ik hast net mear mei min héskrés oerwei koe. Hja waerd haest alle dagen malder en Anbruksemer en as hja mei de lilke kop oan 't rasen en bearen wier, doarst ik net in wird mear kikke. Do siet ik ris béten doar njunken de ménle en harke sénder erch nei ’t gebear fen de stampersklip, klapklip, klap Do skeat der my in ienen hwet in 't sin. Foek fen Heech hie op min brjifke skriuwn Harkje en doch hwet de mAnle seit. Nou, de mAnle sei oars neat as: klip, klap klip, klap! Ik sprong oerein en roan in ienen in ’e hés. Nou en ho do? fregen dokter en Stimsma alle beide. De mAnler sei mei in glimke: Do hab ik min wif- ke it mAnlespil leard. Klip, klapklip, klap 1 dat wier derby allike dAdlik en klear to héarren as in min oalieménïe. En fen dy tiid ou, ken ’k jimme for telle, is hja mei hannen omkeard en wol alles wol dwaen om my tofreden to halden. Nou ha ’k sa’n wille mei hjar, al hiel nuver De twa oare hearen laken hjar slop, en seyen Sa’n mAnlespil, dat is doch de moeite wirdich Hja dronken yet wit ho faek op de sAntheid fen aide Foek fen Heech en skaetten let in ’n nacht, allegjerre allike wol to moed. De heer Okma zegt, dat het gevraagde grasgewas wei nig waarde heeftindien de spreeuwen verjaagd kun nen worden, zal de toestand van het kerkhof zeer ver beteren, waarom spr. voorstelt, adr. de helft dezer kosten te vergoeden. De Voorzitter antwoordt, dat B. en W. hierin niet kunnen meegaan men kan het eerst eens een jaar aan zien. Na nog eenige discussie wordt het voorstel van B. en W. met algemeene stemmen aangenomen. 6. Adres van R. Sijbrandi te Heeg, om hem pensioen te verleenen. Adressant wijst er op, dat hij sedert 27 Mei 1875 als wijkmeester in dienst der gemeente werkzaam is; ten vorigen jare is nu besloten den post daarvoor op de be groeting te schrappen en die werkzaamheden aan de gemeente-veldwachters op te dragen, zoodat hij dus se dert 1 Januari jl. als zoodanig is ontslagen na 30-jarigen dienst. Daar hij geen middelen heeft en door hoogen ouderdom niet meer op andere wijze in zijn levenson derhoud kan voorzien, is hij dus nu broodeloos en ver zoekt hij, hem met ingang van 1 Januari jl. eene jaarlijk- sche toelage van f 200 toe te kennen. B. en W. stellen voor, daar de motieven, door adr. aangevoerd, van allen grond zijn ontbloot, het verzoek af te wijzen. Zonder discussie en hoofdelijke stemming wordt con form besloten. 7. Adres van ingezetenen van Oudega, houdende verzoek het vaarwater de Langesloot te verbeteren. Adressanten, allen ingezetenen van Oudega, Idzega en Sandfirden, wenschen ovengenoemde verbetering, daar deze vaart, die langen tijd >het« vaarwater was van Cudaga naar Sneek, thans bijna geheel is dichtgegroeid en nu ten overvloede, door het inleggen van een dam, geheel onbruikbaar is gemaakt; behalve als verkeersweg is de vaart ook als stroomkanaal met ’t oog op den pol derdijk zeer gewenscht en wordt verbetering dringend noodzakelijk geacht. B. en W. wijzen er op, dat de dam waarvan in ’t adres sprake is, reeds is uitgeruimd, en dat bedoelde vaart is opgenomen in ’t ontwerp-waterschap voor Heeg c. a., waarover nog geen beslissing is gevallen; zoo lang deze zaak nog hangende is, achten B. en W. ’t niet wenschelijk verder op ’t verzoek in te gaan. De heer Okma kan zich met dit advies niet vereeni- gen; door de ingelanden is reeds eene beslissing ge nomen dat zij geen waterschap wenschen zoodat dit er dus vooreerst ook niet zal komen; als stroomka naal is de Langesloot dringend gewenscht eir^waar de gemeente vroeger de kosten van gewoon onder houd heeft gedragen, is er z. i. geen motief om nu het buitengewoon onderhoud te weigeren. Spr. stelt voor, het verzoek aan B. en W. te renvoyeeren en door den gemeente-opzichter een onderzoek te laten in stellen. De heer Visser ondersteunt het voorstel van den heer Okma en wijst er op van hoeveel beteekenis de Langesloot als stroomkanaal is. In stemming gebracht wordt het voorstel dezer heeren met 8 tegen 6 stemmen verworpen. Vóór stemden de heeren Okma, Wesselius, Hettinga, A. H. Tromp, D. Trompen Visser. Het voorstel van B. en W. is hierdoor aangenomen. 8. Adres van Ourbe van Brug te Uitwellingerga, houdende verzoek zijne jaarwedde als pontveerwachter te verhoogen. Adressant verzoekt zijn weekloon, thans bedragende f 6, te verhoogen met f 2, wijl hij anders genoodzaakt zal zijn met 12 Mei zijn tegenwoordigen post te verla ten. Zijn werkkring is zeer druk en bovendien moet hij ook ’s Zondags dienst doen. Volgens het rapport van den gemeente-opzichter is nog nimmer eenige klacht over de bediening der pont door adr. ingekomen. De heeren van der Ley en de Boer achten eenige verhooging wel gewenscht, waarop met algemeene stemmen wordt besloten het weekloon met f 1 te ver hoogen. 9. Adres van den Kerkeraad der Herv. Gemeente te Gaastmeer, om het ledigstaande schoollocaal aldaar in gebruik te mogen hebben. Wijl reeds gedurende geruimen tijd slechts één lo caal wordt gebruikt, verzoekt adr. het ledig staande locaal in huur te mogen ontvangen. B. en W. stellen voor het verzoek in te willigen: ’t plan bestaat in het niet gebruikt wordende locaal een school voor bijzonder onderwijs te vestigen. In den laatsten tijd wordt de o. 1. school te Gaastmeer door slechts 17 a 18 leerlingen bezocht, waarvoor één lokaal voldoende is; ’t laat zich niet aanzien, dat het 2e lokaal, dat nu reeds gedurende 18 jr. niet meer wordt gebruikt, in gebruik zal moeten worden genomen. B. en W. zien er daarom geen bezwaar in, een lokaal te verhuren met ingang van 1 Februari 1905, onder voorwaarde dat als jaarlijksche huur worde betaald f 40 en de lokalen zoodanig worden gescheiden, dat het bijzonder onderwijs niet hinderlijk is voor ’t open baar onderwijs. De heer Visser ziet er bezwaar in, het verzoek toe te staan; ’t zal lastig zijn en tot conflict aanleiding kunnen geven. De heer Okma had ook eerst dezelfde vrees, maar nu eene afdoende bepaling omtrent de te maken af scheiding is opgenomen, kan spr. zich wel met het voorstel van B. en W. vereenigen. De heer A. H. Tromp is ’t met den heer Visser eens; ’t is en blijft een soort concurrentie in onder wijs en indien nu 2 richtingen onder een dak sa men gebracht worden, twijfelt spr. zeer of de verhou ding wel altijd even vriendschappelijk zal blijven. De heer Wesselius acht ’t ook niet wenschelijk ’t verzoek toe te staan; ’t eene onderwijs zal storen<f*bp ’t andere kunnen werken en z. i. is kennelijk ’t doel de openbare school leeg te pompen; in Gaastmeer is z. i. geen behoefte meer aan een 2e chr. school; spr. is in beginsel geen voorstander van openbaar onderwijs, maar acht het niet ridderlijk door eene der gelijke handelwijze ’t openbaar onderwijs tegen te werken. Na nog eenige discussie, waaraan deelnemen de hee ren A. H. Tromp, de Boer, Oppedijk, Okma, Wesse- lius en de Voorzitter, wordt het voorstel van B. en W. aangenomen met 10 tegen 4 stemmen, die van de heeren Visser, Wesselius, Hettinga en A. H. Tromp. 10. Benoeming van een armvoogd te Nijland. Tengevolge het om gezondheidsredenen verleend eer vol ontslag aan den heer G. Stilma bevelen h.h. Arm voogden te Nijland ter benoeming aan, de heeren Sake Resolutie van Ged. Staten, geleidende een uit treksel van het Kon. Besluit, waarbij het maximum aantal vergunningen voor deze gemeente is bepaald op 25; - k. Een verslag van B. en W., over ’t geen, met be trekking tot de huisvesting, in deze gemeente is ver richt in 1904 l. Rekening en verantwoording over 1904 van het Pensioenfonds voor gemeente-ambtenaren, opgemaakt door den gemeente-ontvanger; m. De door B. en W. op 7 Jan. j.l. bij den gemeen te-ontvanger gehouden kasverificatie, waarbij boeken en kas in de beste orde zijn bevonden. Op voorstel van den Voorzitter wordt besloten de niet-gememoreerde ingekomen stukken voor kennis geving aan te nemen en de verslagen op de secreta rie ter inzage te leggen voor de leden van den Raad. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders, be treffende uitkeering gratificatiën aan de gemeente- en rijksveld wachters. De Voorzitter zegt, dat B. en W. voorstellen, op de zelfde wijze als ten vorigen jare, bovengenoemde gra tificatiën weder te verleenen wegens buitengewone diensten. De hr. Visser wijst er op, dat ’t fooienstelsel in den laatsten tijd meer en meer wordt afgekeurd, doch ook om nog andere redenen zal hij zich tegen dit voorstel verklaren. Met 13 tegen 1 stem, die van den heer Visser, wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. 4. Adres van ingezetenen van Goënga, om aldaar een opslagplaats in te richten. Adressanten wijzen er op dat zij tot nog toe versto ken zijn van een dorpsopslagplaats en er, behalve op particulieren grond, thans geen gelegenheid bestaat voor lossen en laden; ieder redt zich nu, op de wij ze als hem 't best voorkomt, soms op de brug of wel op particulier terrein; een en ander geeft dikwijls moei lijkheden en indien ook het tonnenstelsel wordt inge voerd, is een dorpsopslagplaats dubbel noodig. Burg, en Weth. wenschen ’t noodzakelijke van de gevraagde opslagplaats buiten beschouwing te laten en stellen voor, adressanten te berichten, dat iudien gra tis een terrein, geschikt om als opslagplaats in te rich ten, wordt aangeboden, men dezerzijds het verzoek in nadere overweging zal nemen. Zonder discussie en hoofdelijke stemming wordt conform besloten. 5. Adres van Johs. Douma te IJpecolsga, om het grasgewas van de begraafplaats aldaar te mogen ge bruiken.’ Adressant, wegwerker, verzoekt dat bovengenoemd gewas hem gratis worde afgestaan en hem tevens verlof en gelegenheid worde gegeven de spreeuwen, welke de begraafplaats en vooral de steenen zoo verontreinigen, te verjagen. B. en W. meenen, dat het gras op de begraafplaats te IJpecolsga in kwaliteit niet uitmunt en stellen voor het gewas gratis aan adr. af te staan daar deze alsdan zal zorgdragen dat door geregeld maaien de begraafplaats er steeds netjes zal uitzien, terwijl hij tevens verplicht zal zijn, op eigen kosten de spreeuwen in ’t voor- en najaar te verjagen door middelen, die hij zelf 't beste oordeelt. VERGADERING van den Gemeenteraad van Wymbritseradeel, op Zaterdag, den 21 Januari 1905, des voormiddags 11 uur. Tegenwoordig zijn alle 14 leden; één vacature we gens het overlijden van den heer S. J. Gerbrandij te Goënga. Voorzitter de heer M. H. TROMP, Burgemeester. Secretaris de heer J. POPPINGA. Punten van behandeling: 1. Notulen van den 24 December 1904. Na lezing door den Secretaris, worden deze notulen onveranderd vastgesteld. 2. Ingekomen stukken en mededeelingen a. Een eigenhandig door H. M. de Koningin-Moe- der geteekend schrijven, daarbij dank betuigende aan allen in deze gemeente, die van hunne bewijzen van liefde en trouw deden blijken ter gelegenheid van Hr. M.’s 25-jarig verblijf in Nederland. De Voorzitter-meende, deze tot hem gerichte dank betuiging ’t eerst aan de vertegenwoordigers der bur gerij te moeten bekend maken, daar zij hunne hulp hebben verleend bij ’t inzamelen van gelden voor ’t aangeboden huldeblijk; spr. stelt voor deze dankbetui ging bij wijze van aanplakking aan de ingezetenen be kend te maken. Conform wordt besloten. b. Een besluit van Ged. Staten, waarbij de gemeen- te-begrooting voor 1905 wordt goedgekeurd; c. Een idem, houdende goedkeuring van het sup pletoir kohier van hondenbelasting, dienst 1904; d. Een idem, houdende goedkeuring van hei raads besluit tot betaling van posten uit het fonds voor on voorziene uitgaven der begroeting voor 1904; e. Een idem, waarbij wordt goedgekeurd het raads besluit tot verkoop van een oppervlakte water aan J. Posthuma te Nijezjjl; f. Een schrijven van mej. Ida Klarenberg te Gaastmeer, daarbij mededeelende, dat zij onder dankbetuiging hare benoeming tot onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de herhalingsschool aldaar heeft aangenomen en reeds in functie is getreden;. g. Een schrijven van B. en W. der gemeente Won- seradeel, daarbij mededeelende, dat naar aanleiding van een ingekomen verzoek van H. S. Ydema c. a., om een gedeelte grindweg in Blauwhuis door bestrating te vervangen, de Raad dier gemeente nog volkomen op hetzelfde standpunt staat als vroeger reeds is gemeld en alleen op de toen genoemde voorwaarden mede werking wil verleenen; h. Alsvoren van den heer G. Straatsma, boekhou der bij de Algem. Armvoogdij te Nijland, daarbij me dedeelende, dat de heer G. Stilma om gezondheidsrede- den eervol ontslag verzoekt als Armvoogd; i. Alsvoren van den heer W. Kijne, boekhouder bij het Armbestuur te Oudega c. a., wegens vertrek naar Hoogeveen, eervol ontslag als zoodanig verzoe kende met ingang van 1 Maart, onder dankzegging voor het hem in zijne betrekking gestelde vertrouwen; Op voorstel van den Voorzitter wordt op deze beide laatste verzoeken gunstig beschikt en adressanten eer vol ontslag uit hunne betrekkingen verleend. I I R COURANT

Sneeker Nieuwsblad nl | 1905 | | pagina 1