JIEEWS- EK UHEliTEVriEUl.UI 1 f. l'WR SKEEE EK M8TM. OP EENE LOCOMOTIEF. GRATIS. Zaterdag 18 Maart 1905, 80e jaargang. No, 28. 1 Uitgever: B. FALKENA Mzn., Singel, Sneek. Feuilleton. Een praatje over de melk. Zij, die zich nu op ons blad abonneeren, ont vangen de tot 1 April a. s. ver schijnende nummers De melk is geelachtig wit en ondoor- 1 zoet- e. O boven J I Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f0,60. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. (Slot.) Russisch verhaal uit den tegenwoordigen ••oorlog. deze vervalschingsmethoden. Met een melk weger is men tegen deze handelingen ook nog niet beveiligd. Neem bijv, melk, die ge deeltelijk ontroomd is, (waardoor het soortelijk gewicht zwaarder is geworden,) en voeg daarbij water, dan wordt de melk dubbel vervalscht zonder een minder soortelijk gewicht te krijgen. De eenvoudige kenmerken van goede melk zijn a. schijnend. b. c. zijn. Mijn telegrafist gevoelt zich vandaag zoo wel, dat hij zelfs in staat zal zijn mij dezen nacht te vervangen. God geve, dat alles zonder ongevallen afloopt en wij ein delijk eens op ons bed kunnen uitslapen. Het doet mij van harte genoegen voor u, Iwan An- drejewitsj, antwoordde de majoor. Zoolang Klementjew ziek is geweest, schijnt het dat ge geen minuut rus t hebt gehad. Bij deze woorden haalde hij zijn sigarenkoker uit den zak en bood Gontsjarov eene sigaar aan, welke deze, in het genotvolle vooruitzicht van de aanstaande nacht rust, met een tevreden glimlach aanstak. Na ook eene sigaar te hebben opgestoken trok de majoor de wenkbrauwen samen en vestigde wederom zijne aandacht op het naderende onweer. Ik kan ’t benauwende voorgevoel, dat er een onheil dreigt, maar niet onderdrukken, zeide Gontsjarov. Gij zult natuurlijk zeggen, dat de schuld ligt aan het nade rende onweer en aan mijne overspannen zenuwen, die zich zoolang verloochend hebben. Misschien hebt ge gelijk. Ik voor mij vertrouw onze Chineezen niet en zal eerst dan gerust zijn, wanneer het mij eindelijk gelukt al die gele wezens van hier te verjagen en door onze eigen menschen te vervangen. Wie zal dat betwisten, Fedor Iwanowitsj? merkte de stationschef haastig op. Ook ik vertrouw hen niet. Maar de weg wordt goed bewaakt en wij hebben alles gedaan, wat mogelijk was. Bovendien zijn zij uiterst bang voor onze geweerkogels, al wenschen zij ons ook allerlei rampen en ongelukken toe. De hemel geve, dat ge gelijk hebt, antwoordde Tsjit- serin. Geef intusschen 'acht op den kleinen Ghotingfoe. Ik durf bezweren, dat ik hem vroeger meer gezien heb. Zijn gezicht zal ik nooit vergeten. mond en uitslag aan handen en andere lichaams- deelen; bij miltvuur, besmettelyke longziekte en hondsdolheid komt er bijna geen melk of deze is zoo veranderd, dat ze zelden in con- sumtie komt. Melk kan ook bederven door ziekten bij de menschen, die over ’t melken gaan. Dan kan er smetstof in de melk komen door ■uierontsteking (bijv, in koude, natte voorjaren,), door sommige ziekten in ’t darmkanaal. Melk kan verkeerd worden door abnormale scheikundige bestanddeelen. Bedorven of be schimmeld voeder, muf hooi of stroo, zieke aardappels, rottende wortel- of knolgewassen, schimmelige koeken of meelsoorten brengen stoffen in de melk, die vooral voor kinderen na- deelig zijn. Te veel spoeling, pulp, melasse,raap koek enz., geeft minder aangename melk. Voor al als ’t zuigelingemelk moet zijn, zorge men voor goed veevoeder, al behoeft men dit niet te overdrijven, zooals we boven reeds be weerden. Dan kunnen er giftige planten in de weide groeien: dolle kervel, herfsttijloos, wolfsmelk, bilzenkruid, doornappel, moederkoorn, gouden regen, enz. Verschillende geneesmiddelen, aan de koeien toegediend, gaan ook in de melk over. De melk van koeien, die sterkwerkende genees middelen ingekregen hebben, is steeds ver dacht. Was ’t maar altijd uitwendig aan de melk te zien, wanneer ze verkeerd is! Ons onderwerp is te uitgebreid, om ’t een beetje breed te behandelen. We begrijpen nu wel, dat, om den consument goede, smakelijke melk te bezorgen, er moet gepast worden op de koeien en de menschen, die er mee omgaan en op ’t voeder; doch ook op den stal, op de behandeling van het vee, op het melken, de behandeling der melk op de boerderij, ’t ver voer naar den melkhandelaar, de behandeling aldaar, de wijze van aflevering aan den con sument. Doch dit alles uitvoerig te behande len en dan nog over pasteuriseeren, sterilisee- ren en andere conserveeringsmethoden te spre ken, ’t zou te veel aandacht vergen. Daar om maar hier en daar een aanhaling. Koestallen moeten zindelijk en frisch zijn; (wat moet hier nog veel verbeterd worden!) wanden schoonmaken, ventilatie enz. O, die Friesche stallen!? meer licht in den stal; goed strooisel; de beesten schoonmaken. Veehouders De gloeiende schijf der Dagvorstin was juist achter de toppen van Sjoengang schuil gegaan en hare laatste stralen overgoten den lichtvioletten hemel hoog tot aan het zenith als met stroomen purper. Op het oogen- blik, dat de zwartgrauwe sluier van den nacht zich uitspreidde in het Oosten, kwamen in het Zuiden, als een reusachtige bergketen, zware, loodkleurige wolken opzetten, de voorboden dier vreeselijke lente-onwe- ders, welke als ongewenschte, maar onvermijdelijke begeleiders van de lente in de steppen van Mandsjoerije met vernielende en ontzettende kracht losbarsten en de nadering verkondigen der tropisch brandende zo merhitte. Een militaire trein, bestaande uit zeventig wagens en dien dag reeds de elfde in getal, had enkele minu ten te voren het station verlaten in de richting van Tsistikar. De roode lantaarns van den laatsten wagen, die aangestoken waren met het oog op den naderenden nacht en omdat circa een uur later de volgende trein zou vertrekken, werden al kleiner en kleiner en ver dwenen eindelijk achter eene vooruitspringende rots, waar de spoorbaan schrijlings omheen liep. Aan het station was het stil geworden; alleen hoorde men op eenigen afstand de voetstappen van arbeiders, die, na een half uur rust, weer haastig aan het werk gingen, dat als overwerk extra betaald werd, vooral in dezen tijd nu elke arbeidskracht op het oorlogsterrein haar moeten uit den algemeenen stal verwijderen koeien die aan de nageboorte (vuil of licht) lijden; deze nageboorte, die deels uit de schede hangt gaat spoedig in ontbinding over, kan ook de baarmoeder aantasten en brengt een vuile lucht in den geheelen stal. Bij ’t melken moeten de handen zuiver zijn. Tijdens ’t melken niet voederen. Zorg voor schoone emmers. Eerst de uiers reinigen met een drogen doek. De eerste paar stralen liefst wegmelken, want daardoor verdwijnen de bin nenste tepel-bacillen. Men moet ook een steeds zuivere melkzeef gebruiken. Over ’t vervoe ren van de melk zou ook heel wat te zeggen zijn. In ’t huis van den melkhandelaar moet geen besmettelijke ziekte voorkomen, hij moet de melk op eene zuivere, koele plaats bewa ren; dus niet in een woonkamer, nog minder in een ziekenkamer. Over ’t rondventen met melk zou ook heel wat te zeggen zijn; de korte inhoud van alles is echter weer: zindelijk en nog eens zindelijk. We hebben geen ruimte meer, anders zou den we gaarne nog willen spreken over’t nuttige van ’t melkkoken, van ’t pasteuriseeren, enz. Een krantenartikel is echter geen leerboek en de schrijver van zoo’n artikel meent reeds goed tc doen, met de aandacht op een nuttige zaak te vestigen. Wat hebben delaatste proeven geleerd omtrent ’t gebruik van Chilisalpeter op het aardappelland Ik geloof niet, dat er één gewas is, dat op meer verschillende wijzen bemest wordt, dan de aardappelen; aardappelmest (gemengd), Peru-Guano, stalmest, am moniak, superphosphaat, superphosphaat met Chilisal peter, en het een of andere kalizout, ziedaar de ver schillende, of liever de voornaamste meststoffen, die zooal op de aardappelen gebruikt worden. Ik wil aan geen enkele dezer meststoffen afbreuk doen. Het is best mogelijk, dat op zekere gronden een bepaalde meststof, om de een of andere ons verborgen oorzaak, het best voldoet, maar dat belet niet, dat we toch wel op enkele dier meststoffen om eenige voor de hand liggende redenen, critiek mogen uitoefenen en dat we in geen geval blind mogen zijn voor de talrijke uit komsten van de verschillende proefvelden, die alle op dezelfde uitkomsten wijzen. In sommige streken misschien wel in de meeste is het de gewoonte, de aardappels met niets anders dan stalmest te bemesten. Ik geloof niet, dat op een Eene rangeerende locomotief trok langzaam en log op een zijspoor een rij ledige wagens, welke een half uur geleden met den trein uit Charbin waren gekomen, en op eenigen afstand van de machineloods was de locomotief, die den uit Chailar gekomen trein zou terugbrengen, bezig stoom te maken. Nog iets ver der, tusschen den ingang van het station en het sig- naalhuisje, stond de locomotief, die den pas vertrokken militairen trein door den Sjoengang-pas had heen ge holpen. Deze sterk remmende reus van 700 paarde- krachten had den zwaren trein, welke hem zesmaal in normaal gewicht overtrof, met gemak de steile helling afgevoerd. Men had hem juist van de draaischijf af gebracht, om elk oogenblik beschikbaar te kunnen zijn voor majoor Tsjitserin, den kwartierscommandant, die reeds sedert het begin van den oorlog op dezen post bevel voerde. Sinds hier, bij vonnis van den krijgsraad, twee Ghi- neezen waren opgehangen, die getracht hadden de spoorwegbrug over de Itoecha-rivier in de lucht te doen vliegen, alsmede door de zorgvuldige bewaking der kozakken-patrouilles, waren geen nieuwe pogingen tot het vernielen der lijn gedaan. Maar wie kon ver zekeren, dat dit vandaag niet opnieuw zou gebeuren? Op twintig werst van het station had de omgekochte spion Lioehoe, uit de naburige Chineesche kolonie Wa- sing, eene bende Choengoezen ontdekt van welke niets goeds te verwachten was. Een stukje papier, dat hij toevallig onder eenig half verbrand sprokkelhout ge vonden had, bevatte een wel oppervlakkig, maar toch juist en getrouw plan van de plaatselijke lijn, en de daarbij gevoegde teekens lieten geen twijfel bestaan, of het was door Japanners gemaaktx Gesteld nu, dat eene vijandige hand de lijn beschadigde; dan zou dit kunnen vertragen en daardoor nadeelig werken op den toch reeds onvoorspoedig begonnen oorlog. Blijkbaar gedrukt en in kommervolle stemming liep de kwartierscommandant op ’t perron. In plaats van bij het actieve leger te zijn, waarheen zijne eerzucht hem riep en waar hij menige gelegenheid zou hebben om zich te onderscheiden, was hem al eenige weken lang de verantwoordelijke en door hare eentonigheid geest- doodende taak opgedragen deze spoorlijn te bewaken. Men had hem hier gedetacheerd, omdat hij, na schitterenden afloop van den cursus aan de Nikolajev- Academie voor Ingenieurs, als jqng officier gedurende zijne functie als commandant der spoorwegbrigade in Turkestan, zichdoor bijzonderen moed en plichtsbetrach ting onderscheiden had. Nu was hij gedoemd, zonder eenige hoop op spoedige verandering, dagelijks de treinen uit St. Petersburg te zien aankomen, waarin zijn wapenbroeders zaten die mogelijk den dood tegemoet gingen, maar wellicht ook na eenige weken met orden, promotion en andere onderscheidingen beloond zouden worden. Na strenge monstering van de Chineesche koks, die keukengerei en metalen schotels in groote manden uit den menage-wagen van den laatsten trein naar de pro- visieloods brachten,wierp de majoor een onderzoekenden blik naar den zuidelijken horizon, waar in de donkere wolken, bij korte tusschenpoozen de bliksem flikkerde en zich het dofte geratel van den donder liet hooren. Toen hoorde hij voetstappen, en omziende, bemerkte hij den stationschef Gontsjarov, die juist uit de wacht kamer kwam, waar hij naar een b(j Chailar gelegen station geseind had, dat de weg vrij was. Goddank! sprak hij met een diepen zucht. Nu kun nen wij een paar uurtjes rust nemen. De laatste trein Melk van één en dezelfde koe voor één en dezelfde zuigeling is ook niet noodig. De toe diening van onverdunde melk leidt, vooral bij zeer jeugdige zuigelingen tot digestie stoor nis, omdat de koemelk nog al van de moeder melk verschilt. Men verdunt daarom de melk met water; doch beter is wat melksuiker bij de koemelk te doen en dan liefst gerstewater in plaats van gewoon water er bij te voegen, ’t Beste is in de eerste zuigelings weken te nemen 1 deel melk en 3 deelen (gerstewater melksuiker), in de volgende 3 maanden 1 deel melk en 2 deelen, en van de 4e maand af half melk en half ’t andere. Daarna wordt steeds minder water bijgevoegd. De gezond heidstoestand, de honger en de gewichtstoe- name van ’t kind wijzen hierbij den weg. Het koken der melk is gewenscht, al zijn er en kele kinderen, die geen gekookte melk kun nen verdragen. Tegenwoordig wordt door verschillende fa brieken z.g. kunstmatige moedermelk in den handel gebracht. Het doel dezer fabricatie is de koemelk zoo dicht mogelijk bij echte moedermelk te bren gen, wat samenstelling betreft. In plaats van koemelk is voor kindervoe ding ezelinnenmelk aanbevolen; deze komt veel met vrouwenmelk overeen en werkt gunstig bij stoornis der spijsvertering. Maar de prijs. En kom er dan nog maar eens aan. Geitemelk verdient geen voorkeur koemelk; dat geiten geen tuberculose (parel- ziekte) krijgen, is een praatje. Enkele artsen bevelen karnemelk aan als kindervoeding. Vervalsching van melk kan gemakkelijk plaats hebben: door gedeeltelijke ontrooming; door bijvoeging van afgeroomde melk; door bijvoeging van water en door combinatie van Een droppel melk zinkt in ’t water. Een droppel melk behoudt, op een vin gernagel gebracht, den ronden vorm en ver vloeit niet. d. De smaak der melk is zuiver en achtig. Bij wrijven tusschen de vingers voelt melk vet aan. f. Bij koken vormt zich aan de oppervlakte een vliesje en stremt de melk niet. g. Vuile en vaste bestanddeelen mogen in melk, ook als zij twee uren gestaan heeft, niet voorkomen. Voor nauwkeurig onderzoek moet men zich natuurlijk tot een deskundige wenden, die schei kundig de monsters onderzoekt. Wil men zoo’n monster laten onderzoeken, dan moet men ook een goed monster brengen. Heeft de melk een poos gestaan, dan moet men ze eerst door eenmengen, liefst door overgieten en nog eens overgieten van de eene kan in de andere. Dit is beter dan omschudden (lucht er in!) of om roeren. Wil men een monster van één koe nemen, dan is *t niet voldoende om maar een beetje melk in een fleschje te melken; immers, de eerste melkstraaltjes, die een koe geeft, bevatten weinig, de volgende geleidelijk meer vet; de laatste stralen dus veel vet; men moet dus ’t geheele melksel goed dooreenmengen en daaruit een proef nemen. In koemelk kunnen schadelijke bestanddee len voorkomen. De melk van een gezonde koe bevat zelf geen bacteriën, maar reeds uit den tepel (uier) en zelfs uit den melkboezem kunnen ze er in komen. Doch koeien kunnen ook aan be smettelijke ziekten lijden: tuberculose, over welk chapiter de geleerden ’t nog niet eens zijn, doch professor v. Behring noemt tuberkel- melk besmettelijk voor menschen; mond- en klauwzeer. Melk van koeien, die deze ziekte hebben, geeft vooral bij kinderen blaren in den ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 21/» cent. Groote letters naar plaatsruimte. i I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1905 | | pagina 1