9- WK 8JBBB BS M8TMEJ. ME1WS- BS WIEKTBJTIBBLAD Hel platteland van Rusland. 1 J I Zaterdag 8 April 1905. No. 28» h 60e Jaargang. Uitgever: B. FALKENA Mzn., Singel, Sneek. 1 J Kantongerecht te Sneek. J 1 I I -il Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. 1 I m heft niet in handen kunnen houden. De onzalige oorlog, die vooral op den moejik drukt, en de treurige resultaten daarvan hebben ’t prestige der regeering en ook dat van den Czaar als opperste krijgsheer zeer doen dalen, zeer ten nadeele van de onderdanigheid. O>k wordt de moejik, evengoed als de arbeiders, door de revolutionaire propaganda bewerkt. Geen wonder, dat de actie der «zwarte sot nia’s», de revolutionaire werking, de oorlog, die duizenden gezinshoofden verslindt, en nog zooveel meer, dat dit alles den moejik, den boer, tot een geestelijken toestand drijft, waarin hij begint te beseffen, dat hij iets moet doen, om 't even wat. En daar grondbezit zijn idee blijft, is ’t best mogelijk, dat het eigenlijke Rusland zich misschien in den vooravond van een reusachtige boerenrevolutie bevindt, die in een «Jacquerie» ontaarden zal, zooals voor 5 eeuwen in Frankrijk. Want aan belhamels en profeten, die in troebel water plegen te visschen, zal ’t niet ontbreken. De toekomst is niet geruststellend voor ’t groote rijk en vol gevaren; een enkele schok kan de beweging op zijn uitgebreidst doen uit breken. Zulk een schok kan evengoed door een algemeene mobilisatie als door de terug komst van ’t ongelukkige Russische leger wor den teweeggebracht. Rusland is in sommige opzichten een groot rijk op leemen voeten. ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 21/» cent. Groote letters naar plaatsruimte. Sommige menschenvrienden hebben er aardig den slag van, anderen voor de moeiten en de kosten hunner menschenliefde te laten opkomen. Vlekken uit marmer verdwijnen door het vol gende middel daarvoor te gebruiken: Gelijke deelen gebluschte kalk en pijpaarde worden in regenwater tot een dikke brij geroerd, die men vervolgens met een kwastje dik en gelijkmatig op het marmer strijkt en gedurende twee dagen laat zitten; nu en dan met water besprenkelen. Laat de brij goed op drogen, wrijf ze dan meteen zachten doek af en polijst het marmer met een leeren lap en fijn krijt. Alle vlek ken zijn verdwenen en het marmer heeft zijn ouden glans weer terug. Om kachels voor roesten te bewaren, wanneer men ze na den winter op zolder zet, doet men het vol gende: Neemöcentroode was, 21/, cent terpentijn en 21/, cent zwartsel. Dat smelt men door elkaar en smeert er de kachelpijpen met een kwast goed mee in. Het volgend jaar behoeft ge ze maar uit te poetsen met een drogen schuier; daarbij zult gij geen last heb ben van rook of onaangename lucht in keuken of kamer. j I 14 E. van N., 26 jaar, fabrieksarbeider te Osinga- huizen, G. K 31 jaar, P. K., 27 jaar, beiden van boeren bedrijf te Zandgaast, G. D., 23 jr., schipper, ged. te Broe- kerhaven, R. H., 22 jaar, schipper, ged. te Amsterdam en M. H., 20 jaar, schipper, ged. te Amsterdam, we gens in de gemeente Wymbritseradeel, zich, tusschen des avonds 10 en des morgens 6 uur, ophouden in een voor het publiek toegankelijk lokaal van eene tapperij, zulks gelijktijdig en in vereeniging, ieder eene boete van f2.— of 1 dag hechtenis. 15 A. C., 35 jaar, winkelier te Folsgare, wegens in de gem. Wymbritseradeel, in de bebouwde kom van een dorp, als geleider van een door bonden getrokken voertuig, hierop plaats hebben of plaats nemen, eene boete van f 1,of 1 dag hechtenis. 16 P. de B„ 32 jaar, melkrijder te Heeg, wegensin de provincie Friesland, over een tot den gemeenen dienst van allen bestemden kunstweg, niet in onder houd en beheer bij de provincie of het Rijk, melk ver voeren met een voertuig, waarvan de wielbanden eene mindere breedte hebben dan 15 c. M. indien de geza menlijke inhoudsgrootte van de kannen, die worden vervoerd, meer bedraagt dan 1200 liter, eene boete van f 5.— of 2 dagen hechtenis. 17 I. S., 18 jr., koopman te Follega, wegens in de provincie Friesland, tusschen 15 December en 1 Maart, gebruik maken van een kunstweg, niet in onderhoud en beheer bij de provincie of het rjjk, met een voertuig waarvan de wielbanden of velgen niet eene breedte heb ben van tenminste 10 c. M., bij vervoer van een vracht van meer dan 500 K. G. zwaar, eene boete van f 5 of 2 dagen hechtenis. 18 K. F., 58 jr., koopman te Sneek, wegens in de gemeente Sneek, tusschen des middags 12 uur en des namiddags 8 uur, meet vervoeren, eene boete van f 2.of 1 dag hechtenis. 19 N. de B., 25 jr., van boerenbedrijf te Hartwerd, wegens in de gemeente Sneek, tusschen zonsonder- en opgang, op eene voor den openbaren dienst van allen bestemde straat rijden met een rijwiel, niet voorzien van minstens één helder lichtgevende, naar voren uit stralende lantaarn, eene boete van f 2.of 1 dag hechtenis. 20 P. de R., 59 jr., koopman te Lemmer, wegens in de gemeente Wymbritseradeel, tusschen een uur na zonsondergang en een uur voor zonsopkomst, met een rijwiel rijden, zonder dat dat rijwiel van een helder brandende lantaarn voorzien is, eene boete van f 2. of 1 dag hechtenis. 21 A. P., 30 jr., werkman te Sneek, wegens openba re dronkenschap, bij 2de herhaling gepleegd, eene hech tenis van 4 dagen. 22 D. A. D., 41 jr., arbeider te Tirns, idem alsvoren bij 4de herhaling gepleegd, eene hechtenis van 10 da gen. 23 P. Z., 59 jr., koopman te Sneek, idem alsvoren, bij le herhaling gepleegd, eene boete van f 2.of 2 da gen hechtenis. 24 J. W. V., 50 jr., veehouder te Heeg, wegens open bare dronkenschap, eene boete van f2.of 2 dagen hechtenis. 25 D. d. B., 47 jr., werkman te Sneek, idem alsvo ren, eene boete van f 1.50 of 2 dagen hechtenis. 26 J. K.,20 jr., schippersknecht, zonder bekende woon- of verblijfplaats, idem alsvoren, eene boete van f 1.50 of 2 dagen hechtenis. 27 P. F., 40 jr., schipper te Sneek, idem alsvoren, eene boete van f 1.50 of 2 dagen hechtenis. 28 J. B., 24 jr., sjouwerman te Sneek, idem alsvoren, eene boete van f 2.— of 2 dagen hechtenis. 29 H. de V., 27 jr., schippersknecht, zonder beken de woon- of verblijfplaats, idem alsvoren, eene boete van f 1.50 of 2 dagen hechtenis. 30 J. W., 24 jr., pakhuisknecht te Sneek, idem als voren, eene boete van f 1.50 of 2 dagen hechtenis. In de zitting van Woensdag 29 Maart werden de vol gende vonnissen gewezen: 1 M. K., 29 jr., sjouwerman te Leeuwarden, wegens bij het opvragen van de plaatsbewijzen, door de beambte of bediende van den spoorweg, na aankomst van den trein, op het terrein van den spoorweg niet in het bezit zijn van een behoorlijk plaatsbewijs, eene boete van f3.of 2 dagen hechtenis. 2 A. M. K., 70 jr., koopman te Sneek, wegens als hoofd der onderneming, zonder de vereischte vergun ning eene inrichting in werking houden, welke gevaar, schade of hinder kan veroorzaken, en wel eene in richting, bestemd tot bewaring van beenderen, eene boete van f 15 of 5 dagen hechtenis. 3 H. C., 66 jr., bierhuishouder te IJlst, wegens het zonder de vereischte vergunning sterken drank, ten verkoop in ’t klein, in voorraad hebben, werd vrijge sproken. 4 J. D., 35 jr., zaadhandelaar te Kimswerd, wegens: wanneer honden op gronden, waarop men niet bevoegd is te jagen, wild vervolgen, als actehouder hen niet te rugroepen of ophalen, eene boete van f 8.of 3 dagen hechtenis. 5 A. de V., 32 jr., visscher, ged. te Rauwerd, wegens het bevisschen van eens anders vischwater, zonder voor zien te zijn van een schriftelijk bewijs van vergunning van den eigenaar of rechthebbende, eene boete van f 3.of 2 dagen hechtenis. 6 H. de V., 64 jr., visscher, ged. te Joure, idem alsvoren, eene boete van f 3.of 2 dagen hechtenis. 7 G. V., 22 jr., visscher te Sneek, idem alsvoren, eene boete van f 3.of 2 dagen hechtenis. 8 C. G., 64 jr., kermisreiziger ged. te Zaandam, we gens in de provincie Friesland, zonder vergunning van Ged. Staten, met een motorboot gebruik maken van eene vaart, voorkomende op den door Ged. Staten opge- maakten staat van waterstaatswerken, in onderhoud en beheer bij die Provincie, waarop van toepassing is het Reglement van politie op die werken, eene boete van f7.of 3 dagen hechtenis. 9 J. B., 46 jr., Kapitein van de stoomboot «Nijver heid I« te Sneek, idem alsvoren, eene boete van f7. of 3 dagen hechtenis. 10 B. V., 58 jr., schipper ged. te Heeg, wegens in de gemeente Wymbritseradeel, als schipper, met zijn vaartuig niet de door de politie aangewezen ligplaats innemen, eene boete van f 5.of 2 dagen hechtenis. 11 A. v. d. S., 51 jr., schipper, ged. te Heeg, idem alsvoren, eene boete van f 5.of 2 dagen hechtenis. 12 H.P., 21 jr. en E. v. d. W. 20 jr., beiden scheeps- timmerknecht te IJlst, wegens in de gemeente IJlst, zonder daartoe door of vanwege B. en W. te zijn aange steld, het beroep van baanveger uitoefenen op de pu blieke vaarten en wateren, werden vrijgesproken. 13 IJ, N., 23 jaar, werkman, W. P. 30 jaar, mees terknecht, L. V., 36 jaar, werkman, J. 0., 24 jaar, koopman, G. W., 19 jaar, werkman, S. H. 20 jaar, schippersknecht, allen te IJlst, idem alsvoren, werden eveneens vrijgesproken. Het lijkt eigenlijk dwaas, in Rusland apart van ’t platteland te spreken, omdat in dit groote rijk bijna alles platteland is. Terwijl in West-Europa de stedelijke bevolking in tal rijkheid de plattelandsbevolking nabijkomt, of zelfs overtreft de Engelsche staatsman John Morley zegt, dat 70 °/o ^er Engelschen in de steden wonen is in ’t Czarenrijk slechts een klein gedeelte in de steden woonachtig; de boeren vormen er verreweg de meerder heid. Doch doordat de moejik een echt Sla vische natuur heeft, weinig ontwikkeld is en zeer afhankelijk, telt hij niet zoo hard mee. Het betrekkelijk kleine getal intellectueelen doet meer van zich spreken, heeft meer te zeggen. En dan heeft men in Rusland de fabrieksbevolking; en verder de Polen, de Finnen, de Kaukasi- sche rassen, de belijders van Mahomed’s leer, enz. En boven dat alles staat de bureaucratie en de adel en er mee vermengd, maar deels er boven staande, vindt men de popen en ver boven alles de hofkliek en de hooge regee- ringsmannen, die den Czaar leiden. Dat ’t niet gemakkelijk is, zich van de be wegingen, die sinds lang het groote Rusland verontrusten, een behoorlijk denkbeeld te vor men, zal ieder begrijpen. We hebben reeds voor eenige weken hierover iets bijeenvergaard en willen thans nog even, aan de hand van Ignotus in de «Nieuwe Crt.«, 't zelfde onderwerp aanroeren, De volksbeweging in Rusland is zeer uit- eenloopend in haar oorzaken, al is ontevre denheid over den toestand de hoofdreden; de bewegingen van de plattelanders en die der ar beiders zijn ongelijk, terwijl de woelingen in den Kaukasus, in Rusland en in Polen een ver schillend genesis hebben. Zelfs gelijken de woelingen in de verschillende deelen van Kau- kasië niet op elkaar. Daar hebt ge de woe lingen tusschen Mahomedanen en Armeniërs te Bakoe, Eriwan en Elisa we tpol, waarvan be kend is, dat de eersten door agents-provoca- teurs der regeering zijn opgezet; hierdoor wil de de regeering de christelijke Armeniërs, die pas van hun kerkelijke goederen beroofd zijn, verdeemoedigen. Anders is ’t gesteld met deelen van Trans- Kaukasië (ten zuiden van den Kaukasus), vooral in ’t district Koetaïs, waar een formeele op stand uitbrak; twee factoren werkten hiertoe mee: de haat tegen de Russische ambtenaren, die daar als in een wingewest huishielden, en de bijzondere verhouding, waarin zich de Goe- rische landbouwers van dit gebied tegenover de landheeren en de popen bevinden. De meesten dezer boeren bezitten geen grond en moeten dezen van de landheeren of van den fis cus huren; hierbij komen nog gebruiken voor uit den tijd der lijfeigenschap. Behalve de pacht prijs moet de landheer nog een belasting ont vangen en ook 1/3 tot 1/5 van den oogst, welk deel de pachter op een aangewezen plaats moet brengen. De bosschen en weiden be- hooren zoowat alle aan de landheeren. Ook de verhouding der boeren tot de popen is merk waardig. Behalve de betaling van de be diening der parochie, moet de boer een soort van tiendrecht, z.g. kerkegelden betalen en dan nog giften in natura. Twee jaar geleden verlangden de boeren een verlaging der pachtprijzen en de afschaffing van sommige vernederende en drukkende ge bruiken. Toen dit niet mocht, werd ook met ’t vervullen der pachtvoorwaarden gestaakt en verder ook tot de ambtenaren en popen deze staking uitgebreid. Sedert bijna tweejaren is geen civiele zaak voor den vrederechter ge weest; uit ouderen der gemeente samengestelde raden beslechtten alle geschillen en spraken de vonnissen uit, die door ieder geëerbiedigd werden. Wanneer een pope, die zijn tiende- penning of zijn portie in natura niet ontvan gen had, zijn assistentie weigerde bij een trou werij of begrafenis, deed men ’t zonder pope; de trouwlustigen werden in ’t bijzijn der ver zamelde gemeente tot man en vrouw verklaard; ook de, begrafenissen werden zonder pope heel plechtig gehouden. In de laatste tijden is ook de politieke ontevredenheid scherper geworden, vooral door de domme en krasse maatregelen van den pas afgetreden gouverneur prins Go litsin. Het in Rusland heerschend Nepotisme (familieregeering) heeft dezen ruwen, bekrom pen en halfdollen militair tot gouverneur be noemd in een streek waar groote tact noo- dig is. z Als illustratie van de wijze, waarop zulke gewichtige en verafgelegen gewesten als de Kaukasus bestuurd worden, zij nog vermeld, dat de gouverneur 5 mnd. van ’t jaar te St. Petersburg woont, waarheen hij dan zijn kan selarij en zijn gevolg medeneemt. In den zomer woont hij 4 mnd. op een buiten en de overige 3 mnd. van ’t jaar regeert hij. Dit is ook duur regeeren! In verscheidene provinciën van ’t eigenlijke Rusland, nl. aan de Wolga, in Koersk, Poltowa, Moskou, enz. vertoont zich tegenwoordig een beweging onder de boeren, welke hier en daar in plunderpartijen en vernielingstochten ont aard en waartegen soldaten te hulp moeten komen. Het is overbodig den toestand van armoede, ellende en onwetendheid te schilderen, waarin de hongerlijdende bevolking, door te weinig grondbezit en te veel belastingen, ge bracht is. Overal onderdrukking, willekeur; en dan die hatelijke dorpspolitie, door Von Plehwe geschapen. De moejik heeft zijn geloof in de rechtvaardigheid van de keizerlijke be ambten verloren en hij koelt nu zijn haat tegen deze mannen op de grondbezitters, die vaak ook beambten zijn en er de allures van aanne men. De regeering heeft sinds lang begre pen dathoe minder de moejik weet hoe minder gevaarlijk zijn woede is, en daar om werd hij dom en gedesorganiseerd gehou den. Voor de ontevredenheid der intelligente klassen had de regeering een ander middel: zij organiseerde geregeld contra-revolutie’s en mobiliseerde huurbenden van agents-provoca- teurs, die uit de heffe des volks geworven en onder ’t volk gezonden werden. Deze benden heeten in den volksmond «zwarte sotnia’s»; zij helpen de politie en zijn vooraan, overal waar geplunderd wordt. In de steden, onder de werklui werd een ijverige propaganda tegen de studenten en andere intellectuels, tegen de beschaafde maatschappij dus, op touw gezet. De plattelanders werden tegen de leden der Zemst vo’s, tegen den adel en de landheeren opge ruid. Met een voornaam punt heeft de regeering echter geen rekening gehouden: ze is op een massale beweging van de plattelanders niet bedacht geweest en zulk een beweging moest de regeering tot eiken prijs vermijden, daar ze er geen oplossing voor had en heeft. Een schenking van land aan de boeren zou slechts ten nadeele van de grondeigenaars kunnen ge schieden en uit die rijke eigenaars worden juist de hcogere militaire en administratieve rangen aangevuld. De millioenen hectaren, die de persoonlijke bezittingen van den Czaar en de grootvorsten, als ook de kroondomeinen uitmaken, zouden natuurlijk als heilig en onaantastbaar, buiten rekening moeten blijven. Door dat zij zelf deze contra-revolutie tegen de landheeren is begonnen, zal de regeering bij een eventueele groote agrarische beweging ’t f» I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1905 | | pagina 1