ÏOOR BH B «18MB. DEDOODE ÏÏILLIOOAIR. Zaterdag 29 April 1905. 60e Jaargang. No. 34. Uitgever; B. FALKENA Mzn., Singel, Sneek. Uit de Raadszaal. Officieele Advertentie». Feuilleton. R j Dit no. bestaat uit twee bladen. a. HOOFDSTUK II. ■MM Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS, ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f0,60. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. De Kolonel, (get.) DE VEER. 1. 2. 5. ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 27» cent. Groote letters naar plaatsruimte. 3) Om zichzelven wat op te monteren, liet hij ook een flesch champagne aanrukken. Toen keek hij eens rond en bemerkte dat hij hier te midden van zeer net gezel schap was. Plotseling bleef zijn oog rusten op een heer, die met vier dames en drie heeren, aan ’t andere einde der zaal zat te eten. Een der heeren, een jonge man van vjjf a zes-en-twintig jaar, die in druk gesprek was met zijn buurvrouw, een schoone dame met schitterende diamanten, bemerkte toevallig Werling’s scherpen blik. Wel, kijk eens, Hollenberg, sprak zij, die man daarginds staartje aan alsof hij een spook meent te zien. Ken je hem? De aangesprokene heer wendde het hoofd om en ves tigde zijn blik aandachtig op Werling. Daarna zeide hjj: Ik weet niet, wie hij is, maar zijn gelaat komt mjj zeer bekend voor. Wat kijkt hij mij aan. Misschien iemand, aan wien je nog iets schuldig bent van vroeger, Koert, zei de dame met de diaman ten. Hollenberg lachte. Dat geloof ik niet. Allen, die wat te vorderen hadden, meldden zich spoedig aan toen zij hoorden dat ik met jou getrouwd was. Hetgeheele gezelschap lachte-Allen wisten wel, dat eene geldboete van ten hoogste f 400. Art. 34 le lid. Handelsreizigers, kramers en alle verdere personen, die hun bedrijf of beroep rondtrek kende uitoefenen, voor zoover zij behooren tot de be doelden bij art. la, h en k, zijn gehouden onverminderd hunne veiplichtingen omschreven bij artt. 12 en 14, zich ter plaatse binnen het Rijk, waar zij zich na het begin van het belastingjaar het eerst bevinden, bij het ge meentebestuur schriftelijk aan te melden, met opgaaf van hun naam, hunne woonplaats en hun bedrijf of be roep. Ten blijke dat zij hieraan voldaan hebben, ontvan gen zij kosteloos een door of vanwege het hoofd van dat bestuur onderteekend Bewijs, dat zij gehouden zijn mede te onderteekenen en op aanvraag aan ambtenaren der directe belastingen te vertoonen. Art. 47 7. Personen, die van een bewijs voorzien moeten zijn als bedoeld in art. 34 en die in gebreke blijven dit bewijs op aanvrage aan bevoegde ambtenaren te vertoonen, worden gestraft met eene geldboete van ten hoogste f25. Geven zij terbekoming van dat bewijs aan het bevoegd gezag een valschen naam, woonplaats, bedrijf of beroep op, of maken zij gebruik van het aan een ander afge geven bewijs, dan worden zij gestraft met een geldboete van ten hoogste f 150. Art. 12 2, 2e lid lo.d. Biljet B wordt uitgereikt lo. aan alle in het Rijk wonenden aan wie biljet A wordt uitgereikt, voor zooverre d. zij den Ontvanger der Directe Belastingen uiter- lijk op 15 Mei hunnen wensch om een biljet B te ontvangen schriftelijk hebben kenbaar gemaakt. Sneek, den 28 April 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, ALMA, Burgemeester. JAC. van der LAAN, Secretaris. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek, Gelet op het Besluit van den Heer Commissaris der Koningin dezer Provincie van den 20 April 1905, le afdeeling A no. 422 (Prov. Blad no. 55), Brengen bij deze ter kennis der Ingezetenen lo. dat met de uitreiking van de besehrjjvingsbiljet- ten der belasting op Bedrijfs- en andere inkomsten, voor het dienstjaar 1905/1906, op den 13 Mei a. s. en met de wederophaling der biljetten A en B twintig dagen daarna zal worden aangevangen 2o. dat met een en ander, behalve des Zondags en den Hemelvaartsdag onafgebroken zal worden voortge gaan, en 3o. dat de aanslagregeling, bedoeld bij art. 19 7 der Wet van 2 October 1893 (Staatsblad no. 149), moet zijn afgeloopen den 15 October dezes jaars. Voorts worden de Ingezetenen hierbij indachtig ge maakt op de volgende bepalingen der bovenaangehaalde? Wet. Art. 15 2. Ieder die optreedt als bestuurder of be- heerend vennoot van eene hier te lande gevestigde ven nootschap, onderlinge verzekering-maatschappij, coöpe ratieve vereeniging, of van eene vereeniging of stichting die een bedrijf of beroep uitoefent, of als boekhouder eener hier te lande gevestigde reederij, is gehouden daarvan schriftelijk binnen ééne maand kennis te geven bij het bestuur der gemeente waar hij woont. Art. 16. Hier te lande wonende beheerende ven- nooten van Nederlandsche vennootschappen en maat schappen, als bedoeld in art. 6 2, en van de in art. 1b bedoelde commanditaire vennootschappen op aandeelen, bestuurders van hier te lande gevestigde naamlooze vennootschappen, coöperatieve en andere vereenigingen en onderlinge verzekeringsmaatschappijen, als ook boek houders van hier te lande gevestigde reederijen mogen niet tot het doen van uitdeelingen of uitkeeringen, waar over volgens art. 5 1 en 2 en art. 6 2 belasting verschuldigd is, overgaan, alvorens daarvan aangifte ge daan en de over vroegere uitdeelingen of uitkeeringen verschuldigde belasting betaald te hebben. Bij liquidatie mogen de hier bedoelde uitdeelingen of uitkeeringen niet geschieden, alvorens de daarover verschuldigde belasting is voldaan. Art. 45. Bestuurders van de bij art. 1b en c bedoelde naamlooze vennootschappen, coöperatieve vereenigingen, andere vereenigingen en stichtingen, die een bedrijf of beroep uitoefenen, onderlinge verzekeringmaatschappijen en sociëteiten, alsook beheerende vennooten van hier te lande gevestigde commanditaire vennootschappen op aandeelen en boekhouders van hier te lande gevestigde reederijen, zijn gehouden binnen veertien dagen na de vaststelling van balans of rekening een zoodanig uittrek sel als noodig is tot toelichting der winst, uitkeeringen of uitdeelingen te doen toekomen aan den voorzitter der commissie van aanslag, bedoeld bij art. 19 1b of 2, die den aanslag moet regelen. Art. 47 5. Hij, die daartoe gehouden, nalaat de verplichtingen na te komen bedoeld bij art. 15 1 eerste lid, en art. 15 2 eerste lid, wordt gestraft met eene geldboete van ten hoogste f 25. Gelijke straf wordt opgelegd in geval van overtreding van art. 45. 6. Overtreding van art. 16 wordt gestraft met Koert Hollenberg een slechte betaler was voor hij trouwde met Melanie Warnstedt, de weduwe van George Warnstedt, die op zes-en-twintigjarigen leeftijd in een krankzinnigengesticht stierf. Ook wist het ge zelschap zeer wel, dat zijn verleden niet geheel vlekke loos was. Melanie Warnstedt had vroeger geschitterd in een café-chantant, van haar speldengeld had zij een aardig sommetje bespaard en ook had zij een klein vermogen vastgelegd in dure edelgesteenten, die haar rjjke echtgenoot voor haar betaald had, voor hij door zijn onmatig drinken krankzinnig geworden was. Toen dus de jonge weduwe met den knappen Koert Hollen berg trouwde, had hij alle geldzorgen afgeschud en kon nu voortaan een aangenaam leven leiden. Misschien wordt hij wel geboeid door uwe schoonheid, mevrouw! sprak de jonkman, die naast haar zat. Of door je diamanten, zei haar echtgenoot. Het is misschien een juweelendief, die uitkijkt naar een rijken buit. O, praat toch zoo niet, riep Melanie. Ik droom altijd van inbrekers, die het op mijne diamanten ge munt hebben nu zal ik vannacht zeker geen oog kunnen dicht doen. Toen Heinz Werling bemerkte, dat de aandacht van het gezelschap op hem gevestigd was, sloeg hij de oogen neer en schonk zich een glas champagne in. Zoodra hij dit geledigd had, wenkte hij den kellner, liet zich papier en potlood geven en schreefWees zoo goed even bij mij te komen. Ik zal u niet lang ophouden. Heinz Werling. Hij vouwde het papier dicht en liet het door den kellner aan Hollenberg brengen. Wel sapperloot, hij kent u! riep de jonkman, die met mevrouw Melanie in gesprek was geweest. Wie is het Koert? vroeg de jonge mevrouw nieuwsgierig. Hollenberg las, en kon een kreet van verrassing niet onderdrukken, terwijl er een schaduw over zijn gelaat vloog. Een bekende van vroeger, antwoordde hij. Neem me niet kwalijk, ik moet een oogenblik weg. Hij stond op en ging naar de tafel waaraan Werling zat. Heinz stak hem de hand toe. Hollenberg scheen daar van echter niets te bemerken en zei: Op mijn woord, ik herken je niet, vermoedelijk omdat ik je vroeger nooit anders dan met een baard heb gezien. Daarop ging hij zitten en vroeg met gedempte stem: Sedert wanneer ben je vrij? Sedert vier weken. Arme kerel! Het was hard voor je. Ja, dat was ’t zeker! Je hadt zeker wel niet gedacht dat je me hier zou zien? Neen, stellig niet! Maar het doet me toch plezier en naar het schijnt gaat het je nogal goed. Mij? Neen, volstrekt niet, maar jou wel! O ja! Ik ben getrouwd en leef zonder zorgen. Het doet mij veel genoegen dit te hooren. Hol lenberg, je was me tweeduizend mark schuldig toen ik gevat werd. Ja, dat weet ik Morgen zal ik je betalen. Ik bezit geen penning niet eens genoeg om te betalen wat ik hier gebruikt heb. Geef mij nu ten minste iets op afrekening. Hollenberg nam zijn brieventasch en reikte aan zijn schuldeischer een bankbrief van honderd mark over. Dank je en thans wil ik je niet langer aan je gezelschap onttrekken. Waar kan ik je morgen vinden VERGADERING van den Gemeenteraad van Wymbritseradeel, op Zaterdag, den 22 April 1905, des voorm. te 11 uur. Tegenwoordig zijn 13 leden afwezig met kennis geving de heer J. Visser, zonder kennisgeving de heer B. W. Okma. Voorzitter de heer M. H. Tromp, Burgemeester. Secretaris de heer J. Poppinga. Punten van behandeling 1. Notulen van den 18 Maart 1905. Na lezing door den Secretaris worden e vengenoem - de notulen onveranderd vastgesteld en gearresteerd. 2. Ingekomen stukken en mededeelingen. De Secretaris doet mededeeling van Een schrijven van den heer A. de Jong Kz., mede namens de familie berichtende het overlijden van den heer K. de Jong, in leven ontvanger dezer gemeente b. Eene resolutie van Ged. Staten, houdende goed keuring van het raadsbesluit tot onderhandsehe ver koop van gedeelten bermsloot te Heeg aan D. Sijsling en C. en G. van Asma aldaar c. Een idem, houdende bericht, dat bij Kon. besluit van 1 April is goedgekeurd de verordening tot heffing en invordering van vergunningsrecht voor de uitoefe ning van den handel in sterken drank in ’t klein d. Een schrijven van de Gezondheidscommissie te Sneek, geleidende een afdruk van het door haar aan den Hoofdinspeoteur voor de Volksgezondheid aange boden verslag, betreffende hare verrichtingen over 1904; e. Een schrijven van heeren Kerkvoogden der Ned. Herv. Gem. te Scharnegoutum, daarbij mededeelende, dat men genegen is de consistoriekamer af te staan als stembureau voor de stemmingen van leden voor de Tweede Kamer, de Prov. Staten en den Gemeenteraad, tegen eene vergoeding van f 5 f. Eene resolutie van Ged. Staten, inhoudende dat de beslissing op het raadsbesluit tot onderhandsehe verhuring van een der lokalen van tie o. 1. school te Gaastmeer is verdaagd j/. Een idem, waarbij wordt medegedeeld dat de beslissing op het raadsbesluit tot opheffing der o. 1. school te Gaastmeer, eveneens is verdaagd h. Een idem, waarbij wordt goedgekeurd het ko hier van schoolgeld van het herhalingsonderwijs, dienst 1904/5 Eene missive van de Commissie voor den Mac- Adamweg Sneek— Bolsward, geleidende de goedge keurde rekening van dien weg over 1904, bedragende in ontvang f 5968.56, in uitgaaf f3590.895 en alzoo sluitende met een batig saldo van f2171.66; j. Een schrijven van de Gezondheidscommissie te Sneek, geleidende de rekening en verantwoording dier commissie over 1904, bedragende in ontvang en uit gaaf f 1133.065; om geheel af te rekenen? Ik zal ’t geld wel sturen. Wat is je adres? Stuur het mij maar poste-restante dan zal ik het zelf wel halen, antwoordde Werling na eenig aarzelen. Daarop zette hij zijn maaltijd voort. Het eten smaakte hem zeer goed en de champagne niet minder. De kellner kwam bij hem en vroeg of de champagne goed gefrappeerd was. O, heel goed, antwoordde Werling. Maar zeg eens, kun je mij ook vertellen, wie de schocne dame is, die daarnaast mijnheer Hollenberg zit? Wel zeker, mijnheer, dat is zijn vrouw. Zoo, zoo, en wat was zij vroeger? Toen was zij de weduwe van den rijken George Warnstedt, en voor dien tijd trad zij op als zangeres in den Wintertuin onder den naam Melly. De ontslagen tuchthuisboef slurpte met welbehagen zijn champagne en dacht daarbij over de wisselingen van het levenslot der menschen. Zonder geld op zak was hij dit voorname restaurant binnen getreden, nu had hij honderd mark en morgen zou hij tweeduizend mark in eigendom bezitten. Bovendien zou Hollenberg hem wel aan »een baantje* helpen daartoe was deze eenigermate verplicht. Nadat hij zijn rekening had betaald, bezat hij nog twee en zeventig mark. En morgen! Met het overige geld wilde hij weg, naar Amerika, en dan Plotseling bleef hij steken. Zoo gaarne zou hij zijn vrouw en dochter Liesbeth nog eens zien zijne kleine Liesbethdie moest nu achttien jaar oud wezen. Doch hij zelf had alle banden verbroken! Het zou eerloos van hem wezen, wanneer hij haar ging opzoeken en zich bekend maakte maar hij kon haar toch wel gaan zien zonder dat zij hem herkende. Hij wist, waar zij was. Het huis van zijn zwager lag aan den zoom van het bosch. (Wordt vervolgd.) Schietoefeningen tot Verhooging van ’s Lands Weerkracht. De Commandeerende Officier van het 9de Regiment Infanterie te Leeuwarden, brengt bij dezen het navol gende ter kennis van belanghebbenden In de maanden Mei—September zal op de schietbanen te Sneek en Harlingen gelegenheid bestaan zich onder leiding van een officier van het Leger »geheel kosteloos* te oefenen in het schijfschieten met het geweer, voor alle mannelijke ingezetenen van 16- -30 jaar uit de bovengenoemde gemeenten en omliggende plaatsen. De aandacht van toekomstige miliciens en kader- reservisten wordt gevestigd op de bepaling dat in den vervolge, bij de uitreiking van een der bewijzen van militaire bekwaamheid en (of) lichamelijke geoefendheid, in het bijzonder op de geoefendheid in het schieten zal worden gelet. Jongelieden, die aan de daarvoor gestelde eischen niet voldoen en die te geschikter plaatse aan vorenbedoelde schietoefeningen hadden kunnen deelnemen, zal tekort koming in het voldoen aan de voor schietvaardigheid gestelde eischen van het eventueel verkrijgen van de hiervoor bedoelde bewijzen uitsluiten. Voor verdere bijzonderheden zie men de biljetten. Leeuwarden, 26 April 1905. VERGADERING van den Gemeenteraad van Sneek, op Vrijdag, den 28 April 1905, des namiddags ten 67, uur. Punten van behandeling Installatie v/d heer B. J. Boerrigter als raadslid. Resumtie der Notulen. Mededeeling van ingekomen stukken enz. Beslissing op het adres van A. Flach. Aanwijzing van stemlokalen ingevolge art. 65 der Kieswet. 6. Af- en overschrijving Armvoogdij-begrooting, dienst 1904. 7. Adres van J. Hiemstra, inzake restitutie van be taald schoolgeld. 8. Voorstel tot opzegging van gebruik van gemeente grond aan P. P. van der Horst Jr. 9. Adres van S. Marra, om ontheffing eener bepaling- Bouwverordening. 10. Adres van P. Hofstra, van gelijke strekking. 11. Adres van Jelle J. de Boer, van gelijke strekking. 12. Adres van den Directeur der gemeentelijke Gas fabriek, in verband met artikel 2 zijner Instructie. 13. Regeling der Zomervacantie aan de openbare lagere scholen in deze gemeente, in 1905. 14. Adres van G. H. Gerritsma te Bolsward, ter be- koming eener buitengewone vergunning voor den ver koop van sterken drank. 15. Adres van bestuursleden van den Frieschen Voetbalbond tot disponibel stellen van gemeentegrond voor voetbalsport. 16. Crediet-aanvrage door de Raadscommissie inzake »Waterleiding«. 17. Schrjjven van den Inspecteur Midd. Onderwijs, regeling vacantiën in overeenstemming met die aan de Rijks Hoogere Burgerscholen. 18. Rekening over 1904, ingezonden door de Ge zondheidscommissie. 19. Verzoek van de onderwijzeres aan school no. 3, mej. H. van der Weij,om verlof. 20. Voorstel om na verkregen verlof van Heeren Kerkvoogden, verbetering in de bevloering van het Oud Kerkhof aan te brengen. 21. Voorstel om het voormalig Werkhuis noch te verkoopen, noch te verhuren, doch voor gemeentelijke doeleinden te bestemmen en daartoe in te richten. 22. Missive van HH. Voogden van het Old Burger Weeshuis, inzake voorziening in de vacature Secretaris- Boek houder. 23. Voorstel om na verkregen machtiging, de rege ling lager Onderwijs in het voormalig Telegraafkantoor voorloopig te continueeren. 24. Voorstel tot verleening eener gratificatie aan den Gemeente-Opzichter Ids de Jong, voor diensten als waarnemend Architect bewezen. 25. Reclames tegen den Hoofdelijken Omslag, dienst 1904. I raws- b jiivmbtwlid t- - 3. 4.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1905 | | pagina 1