WW8- ES MIVBTffl'lEIJLU) IM I VlHIll SM’Ek Eli M8TWES. I i Feesten in België. DEDOODE MILLIONNAIR. Woensdag 3 Mei 1905. 60e Jaargang. Feuilleton. Ko. 35. Uitgever: B. FALKENA Mzn., Singel, Sneek. Uit de Raadszaal. I HOOFDSTUK II. ■HOOFDSTUK III. Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. Eerst eeuwen na die scheiding, na Verslag van het bestuur der Sneeker Ambachts school, betreffende die inrichting, over 1904. De Voorzitter stelt voor, de verslagen van de com- missiën der stadsreiniging en van bijstand in het be heer der plantsoenen in het officieel raads verslag op te nemen en het verslag sub q, eerst heden in bezit gekomen, voor eene volgende vergadering nog eens ter visie te leggen. Spr. herinnert, naar aanleiding van het adres sub^, dat door den gemeente-architect een ge wijzigd bouwplan van het terrein aldaar is ingezonden. Nadat door de commissie voor openbare werken rapport is uitgebracht, kan op het adres eene beslissing worden genomen. Over het adres sub o zal eerst het denk beeld worden gevraagd van de commissie van toezicht L. O. en van het hoofd van school no. 2. Het adres sub n aan te houden tot de volgende vergadering en te dier zake de zienswijze te vragen van den Directeur Naar men weet, is thans te Luik een we reldtentoonstelling geopend. In deze belang rijke industriestad, de hoofdplaats van een der groote Belgische mijndistricten, laten onze zui delijke naburen aan de wereld zien, hoever ze ’t op gebied van industrie, mijnwezen, kunst, enz. gebracht hebben; terwijl ook andere lan den door belangrijke inzendingen vertegen woordigd zijn. Ook Nederland heeft zijn afdeeling en eenige inzendingen zijn uit ons gewest. Deze tentoonstelling wordt juist gehouden ter gelegenheid van ’t 75-jarig bestaan van België als onafhankelijk koninkrijk. Feesten worden georganiseerd om dit feit te herden ken. Het is begrijpelijk, dat de Nederlanders nu juist geen vreugde behoeven te toonen bij dit Belgische feest Wij zijn vrienden van ’t ons verwante volk en wenschen ’t alle goeds, ge lijk de Belgen ook ons als vrienden beschou wen, voorspoed toewenschen en zeer veel met onze Koningin ophebben. Maar wij kun nen toch niet vergeten, dat dit Belgische feest ons er aan herinnert, dat nu reeds 75 jaren de beide landen van elkander gescheiden zijn. Dit blijven we altijd betreuren. Wat zouden de Vereenigde Nederlanden een mooi rijk vor men. Wel geen groote mogendheid; o neen, volstrekt niet! Maar toch een belangrijke mo gendheid. Samen zouden ze een bevolking tellen van ruim 12 millioen inwoners, met een groot en prachtig koloniaal bezit, dat meer dan groot genoeg is, om al de energie van Neder landers en Belgen een voldoend arbeidsveld te geven. De Belgische industrie, die zich tegen over die van Engeland, Duitschland, Amerika en Frankrijk krachtig doet gelden, zoekt thans afzetgebieden in den Congostaat, in China, en verder over de geheele wereld; bij een vereeni- ging met Nederland zouden de ondernemende Belgen meer den blik naar ons rijk en groot Oost-Indië richten. Op gebied van mijnwezen, nijverheid, handel en koloniën zouden de ver eenigde landen een macht vormen, die genoemd mocht worden naast de grootste landen op dit gebied en ook als groote mogendheid genoemd mogen worden. Op militair en staatkundig gebied zouden de Vereenigde Nederlanden niet mee kunnen Een jonkman van vier-en-twintig jaar wandelde in de boschrijke omgeving van Freienwalde. Aan zijn gelaat waste zien, dat het aan wind en zon was bloot- 4) Als hij tusschen de boomen bleef, kon hij haar zien hij kon daar blijven wachten totdat hij haar zag aan het venster in den tuin. O, wat verlangde hij haar eens te zien, nu hij besloten had Duitschland voor altijd te verlaten. Morgen zou hij maar dadelijk de reis naar Freienwalde ondernemen. O, Mariemijn goede vrouw Liesbeth, mijn kind 1 Nog eens, nog een enkele maal moet ik jelui zien, nog een laatste maal wil ik je lief gelaat aan schouwen, voordat ik in de Nieuwe Wereld een nieuw leven begin. En in den geest zag hij vrouw en kind, zooals zij in zjjne herinnering voortleefden, hem toelachen. Een zucht van verlichting ontsnapte hem, zijne trek ken werden zachter, zijne oogen schitterden vroolijk hij had een nieuw besluit genomen. Uit de bloemenvaas, die voor hem op tafel stond, nam hij een witte anjelier en stak die in zjjn knoops gat. komen. Duitschland bijv, heeft bijna negen maal zooveel oppervlakte als Nederland en België te zamen en bijna vijf maal zooveel in woners. Doch ’t heeft niet zoo mogen zijn. Nu reeds 75 jaren scheiden ons volkomen van de Belgen en zoo’n tijd van verwijdering is niet gemak kelijk te overbruggen. Bovendien waren we slechts 15 jaren met hen vereenigd en die ver- eeniging bewerkte juist de scheiding. En voor de regeering van Willem I waren de Zuidelijke zoo langen tijd van de Noordelijke broeders gescheiden. Alleen onder de hertogen van Bourgondië waren ze grootendeels, onder keizer Karel V geheel vereenigd. Doch de tijd der Reformatie en den strijd tegen Spanje bracht scheiding; men kreeg een Calvinistisch Noorden, terwijl het Zuiden Katholiek bleef en die beide deelen scheidden zich volkomen van elkaar. den val van Napoleon, kreeg het Europeesch Congres, te Weenen druk vergaderende en nog veel drukker feestvierende, het in den zin, de Nederlanden te vereenigen. En dat wel om meer dan ééne reden. Vooreerst gold op dit congres de stelregel, dat ieder die tegen Na poleon gevochten had, beloond, dat de vrienden van Frankrijk gestraft moesten worden. Voor straf moest de Deensche koning Noorwegen aan Zweden afstaan. De Nederlanders hadden dapper meegedaan bij Waterloo en bovendien moest ons vorstenhuis schadeloos worden ge steld voor ’t verlies van bezittingen in Duitsch land. Verder wilde men een krachtigen staat stichten, die in ’t Noorden een dam kon vor men voor een mogelijke nieuwe uitbarsting van Fransche revolutievlammen. Doch vooral de Nederlanders hebben toen deze vereeniging met België niet goed begre pen. Zij beschouwden ze als eene vermeer dering van ’t Nederlandsch grondgebied, in plaats van eene vereeniging van twee gelijk waardige landen. De Belgen voelden ’t, dat zij, die veel talrijker waren dan de Nederlan ders, als veroverden beschouwd werden. Reeds dadelijk werd de grondwet, in Noord-Nederland aangenomen, in Zuid-Nederland verworpen. Voeg hierbij de autonome wijze van regeeren, die Willem I er op nahield, ’t verschil in gods dienst en in taal, de vervreemding, door de eeuwen ontstaan en ge kunt u voorstellen, dat juist toen de Fransche taal terrein won. Na de scheiding verdween langzamerhand j de voornaamste gezelschappen gezongen. In den begin ne trad ik op als dameskomiek, maar spoedig bemerkte ik dat men mij liever als heer zag optreden. En mijn broer ik heb u meermalen over mijn broer gespro ken, den beroemden commissaris van de geheime po litie was er mee in zijn schik dat ik de vrouwenrok ken aflegde, en mijn Jenny ook. Doch onverschillig of ik optreed als dame of als heer, ik breng mijne Jenny, een leerling van de Koninklijke Muziekschool, niet op plaatsen, die men met den naam ^tingeltangel* vereert en waar men mij als coupletzanger kent. Aha, ik begrijp het al, mejuffrouw Jenny van de Koninklijke Muziekschool ziet met verachting neer op rondtrekken de kunstenaars. O neen, mijnheer Heyl, dat moet gij niet denken. Mijne Jenny ziet niet op mij neer, maar ik zie tot haar op. Ik houd het oog gevestigd op hare toekomst. Bin nenkort zal zij in het openbaar op proef zingen en de professoren hebben buitengewoon hooge verwachtingen van haar. Het zou haar kunnen benadeelen wanneer ik met haar samen gezien werd door lieden, die mij goed kennen. Ja, ja, Schmelzer, ik begrijp u, sprak de jonk man lachend. En waar is de toekomstige primadonna? Zij zit in den tuin van de restauratie van Micha. Zij houdt niet veel van wandelen en ik verlangde naar wat beweging. Ge weet ik ben een vriend van de vrije natuur, daarom maakte ik een wandeling in het Bosch. En daaraan heb ik alzoo de ontmoeting te dan ken, die in mij zooveel herinneringen doet opleven. Ik heb u al in geen twee jaar gezien. Neemt ge geen deel meer aan de wedrennen Neen, ik was er ongelukkig mee en gaf het op. Ik betaalde mijne schulden en ging naar Afrika. En zjjt ge als millionnair teruggekeerd ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 21/, cent. Groote letters naar plaatsruimte. de vijandschap tusschen de beide landen en vooral de Vlamingen richtten den blik vriend schappelijk naar ’t Noorden, naar de taalver wante broeders. In Noord-Nederland zochten zij steun voor hun taal tegen Waalsche taal- verdrukking. Laten we verzuchten: ’t Heeft niet mogen zijn, de Vereeniging der Nederlanden. Denk echter niet, dat Vlaamsch België met zoo groote ambitie ’t feest der 75 jarige schei ding viert. De Walen zijn er meer prat op. Dat nu juist niet. Zelf keerde ik niet terug als millionnair, maar wel als secretaris van een mil lionnair. Een Amerikaansche millionnair Is het iemand, die voornemen heeft om renpaarden te houden Dat geloof ik niet. Volgens hetgeen ik van hem heb vernomen, heeft mijnheer James Walter zulke lief hebberijen niet. Een vriend gaf mij een aanbevelings brief aan hem mee naar Johannesburg. Daar vernam ik, dat hij van plan was naar Duitschland te gaan en een secretaris zocht, die hier met land en lieden ver trouwd was. Ik bood mij aan en viel in zijn smaak daarom nam hij mij tegen een schitterend salaris in zijn dienst. Dus zijt ge nu bij hem Gerhard Heyl schudde het hoofd. Ik ben hier met een dag verlof om een bezoek te brengen aan een getrouwde zuster, die hier woont. Mijnheer Walter komt eerst over eenige dagen te Ber lijn en zal mij bericht zenden zoodra hij mijne diensten noodig heeft. Hij laat zeker wel een prachtige villa bouwen, niet waar Dat doen die lui allemaal. Neen, voorloopig heeft hij een woning gehuurd inde Diergaardestraat, daar moet ik mij bij hem aan- melden. Mooi, dan hoop ik u te Berlijn nog eens weer te zien, antwoordde Schmelzer. Ge waart altijd vriende lijk en vrijgevig jegens mij. Ge hebt menigen daalder in mijn hoed laten vallen. Nu, Schmelzer, evenals vroeger hoop ik Gerhard Heyl stak duim en wijsvinger in zijn vestzak om eenig geld te voorschijn te halen. O neen, dank u, mijnheer Heyl, sprak de komiek af werend, deze week ben ik een particulier persoon, ziet VERGADERING van den Gemeenteraad van Sneek, op Vrijdag, den 28 April 1905, des namiddags ten 6*/, uur. Tegenwoordig zijn eerst 13, na de installatie van den heer Boerrigter 14 leden; afwezig de heer A. Veen Ezn. Voorzitter de heer mr. D. ALMA, Burgemeester. Secretaris de heer JAC. van eer LAAN. Punten van behandeling 1. Installatie v/d heer B. J. Boerrigter als raadslid. Na aflegging der vereischte eeden, leidt de Voorzit ter met een kort woord den heer Boerrigter bij deze vergadering in. Moge deze het Nederlanderschap niet door geboorte maar door naturalisatie deelachtig zijn geworden, zijn liefde en belangstelling in ons land en de plaats zijner inwoning zijn er niet minder om. Voort durend toch heeft hij de belangen dezer plaats bevor derd. Daarvan zijn o. a. zijne werkzaamheden in de commissiën van L. O. en M. O. en in het bestuur der Ambachtsschool het bewijs. Door deze gegeven blij ken van belangstelling hoopt spr. dat van den heer Boerrigter kracht moge uitgaan in deze vergadering en zijne wetenschappelijke opleiding moge vruchtbaar ge maakt worden voor de oplossing van zoo menig vraag stuk betreffende de volksgezondheid. Spr. wenscht den heer Boerrigter hartelijk geluk met zijne benoeming en verzoekt hem de presentielijst te teekenen, zoodat alsnu 14 leden tegenwoordig zijn. 2. Resumtie der Notulen. Na lezing door den Secretaris worden de notulen der op 31 Maart 1.1. gehouden vergadering, onveran derd vastgesteld. 3. Mededeeling van ingekomen stukken enz. a. Eene Resolutie van Ged. Staten, goedkeurende het primitief kohier van belasting op de honden, dienst 1905; b. Een idem, houdende goedkeuring van de wijzi ging der gemeentebegrooting voor 1905, tengevolge de tijdelijke geldleening; c. een idem, goedkeurende eene betaling uit den post voor onvoorziene uitgaven, dienst 1905; d. Een idem, waarbij wordt goedgekeurd het primi tief kohier van Hoofdelijken Omslag, dienst 1905; e. Een idem, geleidende het Kon. besluit, waarbij de verordening, regelende het heffen van vergunnings recht voor de uitoefening van den Kleinhandelin sterken drank, wordt goedgekeurd; f. Een idem, goedkeurende de Bouwverordening, tot uitvoering der Woningwet; g. Verslag over 1904 der commissie van bijstand in het beheer der plantsoenen; h. Missive van B. en W., geleidende het verslag van den toestand dezer gemeente over 1904; i. Verslag der Commissie voor de Gemeentereini- ging over 1904; j. Een schrijven van Dr. fl. Offerhaus Ezn., dat hij zijne benoeming tot leeraar aan het Gymnasium aan neemt; k. Dankbetuiging van A. de Vries, voor de aan hem verleende gratificatie; l. Adres van M. W. Verwer, verzoekende een deur te mogen maken met uitgang op gemeenteterrein naar de zijde der ijsbaan; m. Idem van het Noord- Nederl. Spoorweg-comité, verzoekende een renteloos voorschot voor den aanleg eener spoorlijn Groningen—DrachtenLeeuwarden, met een zijtak naar Bozum; n. Idem van de firma N. J. Lankhorst Zoon, ver zoekende verlaging van gasprijs voor motorgebruik; o. Idem van K. Groeneveld en 3 anderen, verzoe kende, tegen vergoeding, gebruik van localiteiten in school no 2, ten behoeve van een Handelscursus; p. Idem van T. Zandstra e. a., verzoekende verwij ding van de Looxmastraat, tegenover het Stadsmaga zijn; 1- gesteld geweest in verre landen, waar de zomer meer warme dagen brengt dan in Duitschland het geval is. De jonkman werd vergezeld door een kleinen, dikken heer van middelbaren leeftijd, die een kort geknipten baard droeg. Ik kan maar niet bekomen van de verrassing, u hier aan te treffen, Schmelzer, sprak de jonkman. Ik meende mijn oogen niet te kunnen vertrouwen. Eerst kon ik bijna niet gelooven, dat gij het zijt, want nu draagt ge een baard. Dien laat ik ook alleen groeien, als ik met verlof ben en op mijn gemak leef. Laat me nu eens wat zeg gen. Mijne dochter Jenny is leerlinge van de Konink lijke Muziekschool ze heeft een prachtige stem, dat verzeker ik u, mooier stem is er bijna niet te vinden, maar zij heeft zich wat overspannen. Zij heeft zoo ijve rig gestudeerd, dat mijne vrouw op zekeren dag tot mij zei»Hoor eens, Karei, onze Jenny heeft behoefte aan wat ontspanning, zij heeft verandering van lucht noodig. Zou je niet eens hier of daar met haar kunnen heengaan - Aanvankelijk wilde Jenny daarvan niets hooren. «Ach neen, vader*, zei ze, »er scheelt me niets. Het zal wel spoedig beter zijn.* Maar mijne vrouw drong er op aan, toen heb ik een poosje verlof gevraagd. Nu zijn wij hier mijne Jenny en ik en logeeren heerlijk in Freienwalde. Zoo ik zou meenen, dat een badplaats met een schouwburg en een paar café’s-chantant u beter zou gepast hebben. Karel Schmelzer keek den jonkman aan met een smartelijke uitdrukking op het gelaat. Naar zulke plaatsen ga ik niet met mijne doch ter, daar weet ieder, wie ik ben, daar kent men mg als coupletzanger, antwoordde hij. Doch overigens heb ik veel steun van de hoogere kringen; ik heb reeds in I I 1 :’4|i OUWE

Sneeker Nieuwsblad nl | 1905 | | pagina 1