MEIW8- ES MIÏERTEJTIEliLAll TWR SJEEE El M8TKEEE1. ii De torpedo. BEDOODE MILLIOOAIR. 60e Jaargang. Woensdag 10 Mei 1605. No. 37. Uitgever: B. FALKENA Mzn., Singel, Sneek. Feuilleton. F Bimienlandsch Nieuws. HOOFDSTUK IV. Dit blad verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. ABONNEMENTSPRIJS voor Sneek f 0,40 per 3 maanden, franco per post f0,50. Abonnementen worden te allen tijde aangenomen. 6) Met buitengewonen ijver schuurde Gusta Hapke de trap in de Reichenbergerstraat no. 192. Als de treden van die trap haar ergste vijanden geweest waren, had zij ze niet meer kunnen raken. Gusta zag er uit als een meisje van twintig, inderdaad was zij pas vijftien jaar oud; hare jurk was een handlengte te kort en hare laar zen waren eenige nummers te groot. Zij had zich dien morgen verslapen, en tengevolge daarvan had zij van hare tante meer moeten aan- hooren dan de jongedame kon verduwen. Om haar «te genspreken» had hare tante haar ook nog gedreigd met een paar oorvijgen, en zulks in tegenwoordigheid van mijnheer Willy Kobitz, die om zijne nette kleeding al gemeen bekend was als »de mooie Willy*. De oude August Kobitz, een rijk maar eenvoudig man, schudde wel eens het hoofd ever zijn zoon; maar toch was hij trotseh op hem. Alleen kon hij niet verdragen, dat Willy dikwijls zich zoo voornaam kon aanstellen. hebt nog zulke kleinsteedsche denkbeelden, vader, zei de jonkman menigmaal. Onze beschouwin gen van het leven verschillen evenveel als een oude rammelende vigelante en een mooi nieuw rijtuigje op gummi-wielen. Gusta was een wees, de dochter der eenige zuster van juffrouw Kobitz; met eerbied zag zij tot Willy op, in hare oogen was hij een volmaakt jonkman. zij hem op een avond had zien uitgaande gesloten overjas, het witte overhemd en de witte das hadden grooten indruk op haar gemaakt; zij had daarbij ge dacht aan de helden van hare romans. En dan zag zij toch eenig verschil. De huurder van het dakkamertje was een man van middelbaren leeftijd en de helden van hare romans waren nooit ouder dan vier-en-twin- tig jaar. Boven bleef Gusta voor de deur staan, wreef zich het gelaat met haar voorschool af en streek heur haar glad, vóór zij aanklopte. Toen zij geen antwoord kreeg, geloofde zij dat hij niet thuis was en deed de deur open. Hij zat bij het venster en las een brief. Bij haar binnentreden keek hij op en zij bemerkte dat hem de tranen langs de wangen liepen. Nog nooit had zij een man zien schreien. Neem mij niet kwalijk, stotterde zij, maar tante laat u vriendelijk om de huur vragen. Dan kan oom het paard betalen, dat hij dezen morgen gekocht heeft. Dat paard was slechts een verzinsel van Gusta, om de aanmaning minder hard te laten gevoelen. Heinz Werling greep in zijn zak en gaf haar een goudstuk van twintig mark. üw tante moet me maar niet kwalijk nemen. Ik had haar gisteren willen betalen, maar ik ben uit de stad geweest en eerst laat thuis gekomen. Gusta stoof de trap af bij drie treden tegelijk, en wierp met zeer veel voldoening het geld op tafel. Hier, tante, riep zij. Zoodra ik uwe boodschap had overgebracht, greep hij in den zak en haalde een handvol goud er uit, of het zoo maar niets was. Een handvol goud! herhaalde juffrouw Kobitz boos omdat haar wantrouwen zoo misplaatst was ge weest. Hoe zou zoo’n man aan zooveel goud komen? Men zou bijna gelooven, dat hij gisteren weg is geweest nu de torpedo gelanceerd, in Het is wel een bekend onderwerp, doch we willen het er toch nog eens op wagen, aan de hand van een bekend tijdschrift, even over de torpedo te spreken. De torpedo’s hebben zoo veel van zich doen spreken in den oorlog tus- schen Rusland en Japan, dat ieder wel eenig denkbeeld heeft van ’t verschrikkelijke dezer moderne vernielingsmiddelen. Door platen en meer of minder duidelijke afbeeldingen heb ben de meeste menschen nu ook reeds een denkbeeld gekregen van den vorm der torpe do’s; en ze hebben op prenten gezien, dat ze afgeschoten werden. Doch velen zullen toch nog niet begrepen hebben, hoe die dingen eigenlijk werken. Zelfs zullen er zijn die mee nen, dat torpedo’s evenals groote kogels, wor den afgeschoten. Laten we echter het Fransche tijdschrift vol gen: De Russisch-Japansche oorlog heeft op de meest aangrijpende, de meest tragische wijze, zouden we gaarne zeggen, de belangrijke rol van de torpedo in den modernen zeeoorlog doen uitkomen. Voor de eerste maal heeft men er zich van kunnen overtuigen, dat dit kleine stalen voorwerp, in den vorm eener spil of sigaar, nauwelijks tweehonderd kilogram wegende, toch in staat was zich te meten met de zwaarste gepantserde zeegevaarten; in staat was deze reuzenmastodonten doodelijk te won den, ja zelfs geheel te vernietigen. Wat zijn dan die moorddadige voorwerpen, waarvan ieder spreekt, maar die door zoo weinigen ge kend worden; van waar komt hun macht; en hoe kunnen zij, gelanceerd uit de zijde van een oorlogsschip, zich met een zekeren gang richten, te midden van de zilte wateren, tot aan den romp van het vijandelijk schip, waarop men niets van het in aantocht zijn van den verra derlijken en vreeselijken vijand bespeurt Terwijl de torpedo-Whitehead in gebruik is bij het meerendeel der oorlogsvloten, heeft de torpedo-Schwartzkopff, zegt ’t Fransch tijd schrift, dit interessante, dat ze onlangs is in gebruik genomen door onze vrienden en bond- genooten, de Russen; dan ook nog dit, dat zij in zich opgenomen heeft bijna al de technische verbeteringen, in de laatste dertig jaren door de technici in desamenstelling van deze springende hoe laat thuis gekomen, wij lagen reeds lang iu die pen slaap. Het is niet goed aan zoo’n persoon den huis sleutel toe te vertrouwen. Nu, ik ben vast overtuigd, dat hij een fatsoenlijk mensch is. Neen, dat is hij niet. Een fatsoenlijk mensch betaalt zijne huur. Hij moet vandaag betalen en anders moet hij weg. En bij die woorden had juffrouw Kobitz eeue uit drukking op het gelaat, die bewees, dat zij meende wat zij zeide. Nu, jij moet het zelf weten, maar ik joeg hem niet zoo de straat op. Zoo spoedig vinden wij geen an deren huurder voor ons dakkamertje, en nog wel een met een zwarte jas aan. Dat is het juist, wat mijn wantrouwen wekt. Witte dassen, een half dozijn gestreken overhemden, waarvoor hij waschloon betaalt, en hij is niets. Hij moet toch fatsoenlijke vrienden hebben, waarom leent hij niet wat geld van hen om ons te betalen? Misschien heeft hij dat wel beproefd, maar is het hem niet gelukt. Welnu, als zijne vrienden hem geen geld wil len leenen, kan hij hier ook niet langer blijven wonen. Gusta Ja, tante. Ga eens naar boven en zeg dat ik gaarne de huur zou ontvangen. Mijnheer is tien mark schuldig. Gusta had weinig lust om deze boodschap over te brengen, maar zij moest wel gehoorzamen. In al de romans, die zij had gelezen, waren de mannen en vrou wen die hunne huur niet konden betalen, de vervolgde helden en heldinnen, terwijl de verhuurders slechte, hardvochtige menschen waren. Zij was opgetogen geweest over den huurder, toen ADVERTENTIëN 4 cent per regel. Bij abonnement van 500 regels 3 cent en van 1000 regels 2*/, cent. Groote letters naar plaatsruimte. visschen aangebracht. Daarom zullen we deze ontleden om de sa menstelling van dit monster te doen kennen. Het spijt ons, dat we geen afbeelding hierbij kunnen voegen, doch de lezer heeft zeker reeds meermalen een torpedo zien afgebeeld, tenminste van buiten. De torpedo-Schwartzkopff, is, zooals we zeiden, een der laatste typen van de moord werktuigen, zooals deze voor veertig jaren door Robert Whitehead werden gecreëerd. Het is toch in 1864, dat deze jeugdige Engelsche ingenieur de eerste torpedo samenstelde en daar aan zijn naam gaf. De eigenlijke uitvinder van de zich bewegende torpedo was echter een ar- tillerie-officier, behoorende tot de Oostenrijk- sche marine, wiens naam echter niet bekend is. Diens plannen kwamen in handen van Ro bert Whitehead en deze verbeterde ze, wijzig de ze zelfs op meerdere punten, volmaakte ze en wist eindelijk de werkelijke torpedo, zooals we die heden gebruiken op de verschillende vloten, te doen geboren worden. Even als bij de andere systemen, verdeelt zich het werktuig, door Schwartzkopff uitge dacht, in vijf afdeelingen. Laten we beginnen met de afdeeling aan den voorkant van de «sigaar*. Deze is puntig en bevat de eigenlijke ontploffingsstoffen, be staande uit een vijftiental schijven vochtig schietkatoen, hetwelk de bijzondere eigenschap heeft van bij een schok niet te ontbranden. Deze ontbranding wordt verkregen door mid del van een ontploffer, bestaande uit knalzuur- zout, dat zich in ’t midden der voorste afdee ling bevindt, in een cartouche van droog schiet katoen. Aan de voorpunt dezer afdeeling kan men een zeer klein schroefje (stoomboot- schroefje) opmerken; dit is een prachtige vin ding, bestemd om elke voorbarige ontploffing te voorkomen. Op ’t oogenblik, dat de tor pedo in ’t water is gelanceerd, en op dat oogenblik alleen, maakt dit schroefje, door zijn omwentelende beweging, ’t uiteinde los van den ontploffer, die dan gereed is om dienst te doen, zoodra hij de hindernis ontmoet, waar tegen de torpedo gericht is. De tweede afdeeling bevat de regelaar van ’t (in ’t water) dompelen; het delicaatste en belangrijkste deel van de beweeglijke torpedo. Deze bestaat voornamelijk uit drie organen: de hydrostatische zuiger, de slinger en de vee- ren brengen twee roeren in beweging, die de In geen der romans, die zij reeds had verslonden, had zij ooit gelezen van een held, die bij Willy kon vergeleken worden. En juist kwam hij, zooals eiken morgen, van den barbier terug toen hare tante haar met oorvijgen bedreigde. Intusschen zat haar oom iu zijn grijze jas bij de kachel zijn pijp te rooken, voor hij om tien uur met zijn vigelante naar zijn vaste standplaats reed. August Kobitz had vroeger met veel verstand zijne boerderij bestuurd, en bezat nu eenige huizen in de stad. Hij was een huurkoetsier van de echte soort, moeilijk sprekende, maar vlug in het aanpakken. Hij mopperde als hij ging zitten, hij mopperde als hij opstond pre cies naar den aard van de voerlieden, die aan koude en vochtigheid zijn blootgesteld, aan rheumatiek lijden en bij elke beweging kreunen, hetzij zij pijn voelen of niet. Toen Gusta binnenkwam om de ontbijttafel af te ruimen, zag zij met een oogopslag, dat haar oom we der in woordenstrijd was geweest met hare tante, zoo als wel meer gebeurde. De eerste oogenblikken na haar binnentreden hielden beiden zich stil. Toen stopte Kobitz zijne pijp nog eens, keek naar de klok en stond op om heen te gaan. Hij kreunde, greep zijn overjas, die achter de deur aan een spijker hing, en trok die aan, waarbij Gusta hem hielp. Nu, sprak hij daarop tot zijne vrouw,als jij «neen* zegt, dan blijft het «neen*; maar ik vind, dat hij er uitziet alsof hij betere dagen heeft gekend, en het is verduiveld koud van morgen. Ik zou hem nog een dag of twee uitstel geven. Ja, jij bent met alles tevreden, antwoordde zijne vrouw spottend; hij is al veertien dagen huur schuldig, en hij bezit niemendal dan de kleeren aan zijn lijf. Gis teren is hij den geheelen dag uit geweest en wie weet regeld wordt en ’t horizontale in beweging ge bracht wordt door de reeds genoemde hydro statische zuiger, steunen op de beschutting der schroeven. En hoe wordt zee geschoten? Dit gebeurt bij de torpedo-Schwartzkopff door buizen onder de waterlijn, ’t zij door sa mengeperste lucht, ’t zij door waterpersing. De bewaarplaats voor de torpedo’s aan boord van de Russische oorlogsschepen is gewoonlijk in ’t voorste deel van ’t schip, beschut door een ferme pantsering en 3 a 4 meter beneden de waterlijn. Twee waterdichte schotten schei den deze bewaarplaats volkomen van de ove rige scheepsdeelen. Drie torpedo’s, hangende in een soort van hangmatten, zijn geplaatst bij elke lanceerbuis. In gewone omstandigheden is de mond der lanceerbuis hermetisch gesloten door een stel sel van kleppen, die men met behulp van een dubbelen hefboom eenige seconden voor ’t lan- ceeren der torpedo opent. Op dat oogenblik is de samengeperste lucht in de buis in balans met de drukking der zee van buiten. De onderwater-lanceerbuizen zijn vaak voor zien van ’n soort visier in den vorm van een van groeflijnen voorzienen halven cilinder, lepel ge naamd, en die een middengroef heeft, waarin de bovenste tap van de torpedo past. Deze laatste wordt dus absoluut rechtlijnig gelanceerd even als een projectiel uit een kanon. Voegen we hierbij, dat de torpedo Schwartzkopff een mid dellijn van 354 mM. heeft bij een lengte van 4 ‘/s Meter, dat ze 58 KG. schietkatoen in haar voorafdeeling bergt, haar snelheid 30 knoopen bedraagt (21/, maal zoo vlug als de booten StavorenEnkhuizen) en zij 1000 M. hoogstens kan afleggen, en onze lezers zullen een ideetje hebben van deze verschrikkelijke ver nielers. Stations-Restauratie-s. Het Hoofdbestuur van den Volksbond tegen drankmisbruik heeft zich dezer da gen gewend tot den Directeur-Generaal van de Maat schappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen met het verzoek te willen bevorderen, dat in de station-restaura ties goede alcoholvrije dranken tegen zoo laag moge lijke prijzen worden verkrijgbaar gesteld. Uit het thans ingekomen antwoord blijkt, dat in bijna alle station-restauraties, behoudens een enkele uit zondering, gekookte melk en kwast tegen lage prijzen verkrijgbaar worden gesteld, welke artikelen in de prijscourant der betrokken restauraties zijn opgenomen. torpedo op de verlangde diepte moeten hou den. Op een der zijden van den zuiger oefent ’t water een druk uit, die sterker wordt, naarmate de diepte, de indompeling grooter wordt. Een andere veer, op de andere zijde, werkt tegengesteld met de waterpersing, houdt deze in balans en regelt, door middel van hef- boomen en stangen, waarvan een slinger de afwijkingen bestuurt, de beweging van ’t in- dompelingsroer. Hieruit volgt, dat, in ’t begin der loop, de torpedo een reeks van langwerpig golvende bewegingen beschrijft, totdat ’t even wicht tusschen de elkaar tegenstrijdende werk tuigjes verkregen is, (gelijk bij een onderzee- sehe boot,) en juist op den vooraf bepaalden afstand van de wateroppervlakte. Zij zet daarna haar loop even recht voort als een afgescho ten kogel. Voegen we hierbij, dat de indom peling, die te voren door een klein werktuigje geregeld wordt, kan variëeren van 3 tot 12 meters. In geen geval wijkt de torpedo een halven meter van de eerst aangegeven richting af en dat is voor de duizend meter, die de torpedo doorloopen kan, toch niet veel. De derde afdeeling is 't reservoir met sa mengeperste lucht; deze afdeeling vormt ’t ci lindervormige midden der torpedo. De wanden ’ijn van staal en moeten een druk van 90 at mosfeer kunnen verdragen. Voordat deze sa mengeperste lucht in de motor en de hulpmo- toren (voor de voortbeweging der torpedo) komt, ondergaat ze een vermindering van spanning. Het achterste deel der torpedo bevat voor eerst de motor met drie cilinders, die door goed aangebrachte assen de schroeven in beweging brengen. Bij deze motoren vindt men: 1. de gyros coop van Obry, bestemd om de torpedo in dezelfde richting te houden; 2. het toestel, dat dient om de torpedo te doen zinken, als ze haar doel mist; 3. de klep, die, juist als de onder dompeling begint, de motoren in verbinding brengt met het reservoir van samengeperste lucht; 4. het oliereservoir voor ’t insmeren der uiterst teere machinedeelen en 5, nog enkele kleine mecanismes voor ’t onderdompelen, enz. Heelemaal achteraan zijn de schroeven, die in tegenovergestelden zin werken, waardoor de rechte loop verzekerd wordtDeze schroeven worden door een stalen beschutting beschermd tegen het stooten bij vervoer of manoeuvres. Twee roeren, waarvan ’t verticale tevoren ge- I s si I ■- RCOURAN is

Sneeker Nieuwsblad nl | 1905 | | pagina 1